I IN KRANT Vooijaarsbloeier Inrichting nieuwe pand 4 Molens een groot vraagteken voor bewoners 4fe fci intratuin ■ria HET GROENE WARENHUIS Schiedam heeft nieuwe ombudsman Boekenweek-activiteiten OVER 2 WEKEN SCHIJNT JOUW ZON! Wegener huls-aan-huLskranten Inbraken op klaarlichte dag Vrouw beroofd Verkeerscontroles Prij Raadslid Siljee stopt mm WOENSDAG 12 MAART 2003, JAARGANG 55 Nr. 11 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S WÊÊBÊÊSÊÊÊÊÊÊÊÊÊ TOTALE OPLAGE Bibliotheek en publiek in debat over integratie Verzet tegen nieuw wooncomplex lijkt te zijn verstomd SCHIEDAM - Terwijl de 20-ja- rige bewoonster even van huis was, hebben inbrekers hun slag geslagen in de Boylestraat. Uit de woning werden onder meer een laptop, radio en stereotoren weggenomen. Ook in de Eduard van Beinumlaan werd op klaar lichte dag ingebroken. Woens dagmiddag constateerde een 60- jarige bewoner dat een videoca mera, sierraden en 800 euro was gestolen. Onbekenden hadden zich toegang verschaft door een ruitje in te slaan en de deur, die niet op het nachtslot zat, te ope nen. Ook een 24-jarige bewoner van de Rotterdamsedijk deed woensdag aangifte. Tijdens zijn afwezigheid was een videorecor der en een fax weggenomen. SCHIEDAM - een 62-jarige vrouw uit Maasluis is donder dagavond op de Singel in Schie dam beroofd van haar tas. Het slachtoffer werd benaderd door twee knapen, die de tas uit haar hand trokken en wegrenden in de richting van het Stadserf. In de tas zaten onder meer een aantal bankpasjes en een nog onbekend geldbedrag. SCHIEDAM - De politie heeft vorige week woensdag een ver keerscontrole gehouden op de Nieuwe Damlaan. Zes automobi listen werden bekeurd wegens het niet dragen van een autogor del en het overschrijden van de doorgetrokken streep. Ook op de Burgemeester van Haarenlaan werd gecontroleerd. Tussen ze ven en negen uur 's morgens werden acht processen verbaal opgemaakt voor te hard rijden. Hoogst gemeten snelheid be droeg 81 km/ uur. Agenten ston den tussen half twee en drie uur op de Gerrit Verboonstraat voor een bromfietscontrole. 22 be stuurders moesten halt houden, waarvan negen werden bekeurd wegens het rijden zonder helm en teveel motorvermogen. OVERBEHARING a.s. zaterdag infodag zie onze advertentie elders in dit blad. be^rtm ocY&vr ALMA &OZKLANP KRANT NIET ONTVANGEN? Even leek het erop dat het vooijaar de finitief zou doorbreken, maar wie nu naar buiten kijkt, ziet geen schijnende zon. Maar de vertrouwde krokus, al tijd als een van de eerste bloemetjes die het voorjaar inluiden. Iaat zich niet uit het veld slaan. Zoals hier tegen een vrij donkere tucht in het Beatrixpark. Zon of niet, de krokus sen blijven vrolijk bloeien. En dat zullen ze als het goed is nog wel een paar weken doen. SCHIEDAM - Gemeenteraads lid Menno Siljee zal per 1 mei 2003 geen deel meer uitmaken van de gemeenteraad van Schie dam. Siljee heeft dit besluit om persoonlijke omstandigheden genomen. Menno Siljee zat sinds 1994 in de raad voor de Partij van de Arbeid. Tussen 1998 en 2001 was hij voorzitter van de raadsfractie van de sociaal-de mocraten. Tussen 15 mei 2001 en 18 april 2002 was Siljee wet houder van Onderwijs, Finan ciën en Bedrijven. Op dit mo ment zit hij de commissie Bevol king Onderwijs voor. In 1994 en 1995 was Siljee te vens lid van de regioraad Rotter dam namens de gemeente Schie dam. Op dit moment maakt hij nog deel uit van de enquêtecom missie die onderzoek doet naar de gang van zaken rond het sloopproject Parkweg-Oost. Ook was hij namens de gemeente Schiedam commissaris bij de Openbare Nutsbedrijven Schie dam. In het dagelijks leven is Siljee werkzaam als beleidsme dewerker Algemene en Bestuur lijke Zaken bij de Hogeschool Rotterdam. Door SANDRA DON SCHIEDAM - Voor bewo ners van het Dienstencen trum de 4 Molens is het on duidelijk welke sociale voorzieningen er in het nieuw te bouwen centrum zullen komen. Een aantal bewoners van de 168 senio renwoningen kwam donder dagmorgen bijeen om hier over te praten. "We hebben nu de beschikking over een kapper, pedicure, waslo kaal, toilet voor invaliden, een bezorgpunt voor tafel- tje-dek-je en er zijn genoeg ruimtes waar sociale con tacten kunnen worden ge legd en activiteiten kunnen worden georganiseerd", vertelt bewoner Willem Henkelman. "In het nieuwe centrum is daar geen plek meer voor. En dat vind ik belachelijk." Het centrum, dat waarschijnlijk nog dit jaar gesloopt zal worden, moet plaats maken voor een nieuw en kleiner onderkomen met daarop luxere ouderenwo ningen. Twee jaar geleden be sloot de gemeente Schiedam dat de huidige 4 Molens gesloopt wordt om plaats te maken voor een heel nieuw pand. Het cen trum zou te duur zijn in onder houd en daardoor niet rendabel. Volgens Marian van Twist, direc teur van de Stichting Ouderen werk, is het dienstencentrum ook veel te groot. "De 4 Molens is, denk ik, het grootste en oudste ilSiS^ i dienstencentrum van Nederland. En tegelijkertijd ook het duurste. De huur, het gebruik van elektri citeit, de kosten van het perso neel. Alles bij elkaar opgeteld is het centrum gewoon te duur en niet winstgevend. De tijden zijn veranderd en dus komt er een nieuw, maar kleiner centrum." Daar komt nog eens bij dat, vol gens Van Twist, de 4 Molens het enige centrum in Nederland is waar voorzieningen als een kap ster (die haar ruimte huurt), een pedicure en een waslokaal aan wezig zijn. Van Twist: "Dat is dus iets ex tra's, dat niet in andere centra te vinden is. In het nieuwe onder- Van 5,99 komen zullen wij er voor zorgen dat er een ruimte komt waar mensen elkaar kunnen ontmoe ten. Woonplus zorgt voor de bouw van het centrum, Ouderen werk is er voor de inrichting. Ac tiviteiten zullen alleen verdwij nen als de gemeente de subsidie stopzet of als de bewoners er zelf om vragen, omdat de activiteit hun interesse niet meer heeft." Volgens bewoner Henkelman is een nieuw dienstencentrum ge wenst, mits alle activiteiten en sociale voorzieningen behouden blijven. "En dat is dus niet het geval. Het is toch te gek voor woorden dat mensen straks in de kosten worden gejaagd omdat ze zelf een wasmachine moeten ko pen als het waslokaal ver dwijnt?" "Neem dan de kapster en de pe dicure. Mensen laten hier niet al leen hun haar en voeten verzor gen, de ruimte heeft ook een functie als ontmoetingsplaats. Een contactpunt waar mensen samenkomen om een praatje met elkaar te maken. Dat zal dus al lemaal verdwijnen en dat vind ik, en met mij vele anderen, doodzonde." Gepasseerd De verwachting is dat de sloop van de 4 Molens niet voor no vember zal worden gestart. De kapster, pedicure en de trombo- sedienst, die alledrie gebruik maken van dezelfde ruimte, krij gen vanaf deze week een plekje aan de andere kant van het ge bouw. De vrijgekomen ruimte wordt - tot de sloop een feit is - ingericht als ontmoetingsplek voor Turkse en Marokkaanse ou deren. En die beslissing is tegen het zere been van veel bewoners. Ze voelen zich gepasseerd, om dat in de ruimte waar de kapster is gehuisvest ook andere activi teiten worden georganiseerd. "Ik vind het raar dat de kapster en de pedicure naar de andere kant van het gebouw moeten ver kassen en plaats moeten maken voor buitenlandse mensen die hier toch nooit komen. En dat voor een paar maanden. Boven dien zal de nieuwe ruimte voor de kapster veel te klein zijn", al dus een boze bewoonster. Van Twist begrijpt de ophef van de bewoners niet. "Als Stichting Ouderenwerk zijn wij er voor al le ouderen en dus ook voor de al lochtone ouderen. Ook voor hen moet er een plek komen waar ze elkaar kunnen ontmoeten. In sa menwerking met woon- en zorg centrum Thurlede hebben we be sloten dat die plek hier moet ko men, omdat in de 4 Molens ruimte genoeg is. Voorlopig zal de ontmoetingsruimte alleen op donderdag geopend zijn, dus daar valt best mee te leven." De definitieve datum voor de sloop van de 4 Molens is nog niet vastgesteld. Ook is er nog geen vervangende ruimte gevon den waar tijdens de sloop activi teiten kunnen worden georgani seerd. Van Twist: "Dat is een taak van de Stichting Ouderenwerk en daar zijn wij op dit moment dus druk mee bezig." SCHIEDAM - De gemeenteraad heeft maandag 10 maart mr. M.H.J.M. van Kinderen als Ge meentelijke Ombudsman van Schiedam benoemd. Hij gaat voor de gemeente Schiedam op treden als onafhankelijke klacht instantie. Vanaf medio 2003 is het voor ge meenten wettelijk verplicht een externe klachtinstantie in het le ven te roepen waar burgers met hun klachten over het gemeente lijk apparaat terecht kunnen. De gemeente Schiedam voorziet al sinds 1990 in een eigen externe klachtinstantie, te weten de Om- budscommissie. Deze commis sie bestaat uit vijf onafhankelijke leden en wordt ondersteund door een ambtelijk secretaris. Op grond van een wetsontwerp kan de Ombudscommissie niet meer worden ondersteund door een ambtenaar. Vandaar dat de ge meente Schiedam op zoek is ge gaan naar een andere instantie die de klachten van de burgers kan behandelen. Van Kinderen is al sinds 1992 ombudsman van Rotterdam, al waar ook zijn kantoor is geves tigd. Burgers kunnen bij hem te recht nadat ze een klacht bij het college van burgemeester en wethouders hebben ingediend, maar vinden dat deze niet naar tevredenheid is afgehandeld. De klacht kan gericht worden op een bestuursorgaan of op perso nen die werkzaam zijn onder de verantwoordelijkheid van het be stuursorgaan. De Gemeentelijke Ombudsman zal daar waar nodig burgers doorverwijzen naar de juiste instanties als blijkt dat ze bij hem niet aan het goede adres zijn. In Schiedam zal de Ge meentelijke Ombudsman vanaf vrijdag 11 april aan de Noordvest 20 B op vrijdag wekelijks spreekuur houden tussen 10.00 en 12.00 uur. Klachten kunnen, nadat de klacht eerst bij het col lege van burgemeester en wet houders is ingediend, ook schrif telijk worden ingediend ter atten tie van de Gemeentelijk Om budsman Schiedam, Hofplein 33, 3011 AJ, Rotterdam. SCHIEDAM - Vandaag is begint de Boekenweek. Een week is het eigenlijk niet, wel tien dagen lang staat'het thema dood in de lite ratuur centraal. Uiteraard staan alle boekwinkels in het teken van dit onderwerp, maar ook andere organisaties hebben deze moge lijkheid aangegrepen om activiteiten te organiseren. In Schiedam hebben de verschillende bibliotheken en begraafplaats en cremato rium de Beukenhof hun eigen programma met 'Leven en dood in de Letteren' als leidraad. De Beukenhof houdt op zaterdag 15 maart van 11.00 tot 16.00 uur een open dag. Bezoekers kunnen overal rondkijken en geïnfor meerd worden door medewerkers. Ook de historische vereniging is aanwezig en vertelt over bekende Schiedammers die begraven lig gen op de Beukenhof, de begraafplaatsen in Schiedam en over de historie van de stad. De bibliotheek zorgt voor boeken die direct en indirect met het boekenweekthema te maken hebben. De open dag wordt afgesloten door een herdenkingsbijeenkomst, verzorgd door de werkgroep Boekenweek in samenwerking met de Stichting Frangois HaverSchmidt in de aula van Beukenhof onder de titel 'Ode aan de Doden'. Daarin staan de Schiedamse schrijvers Francois HaverSchmidt (Piet Paaltjens) en Ary Prins centraal. De ze bijeenkomst begint om 16.00 uur. De bibliotheek heeft in samenwerking met de Schiedamse boek handels ook een aantal activiteiten. Van woensdag 12 maart tot en met zaterdag 12 april wordt in de bibliotheek aan het Stadserf een expositie gehouden waarin foto's te zien zijn van begraafplaatsen in Schiedam, waaronder ook van de Beukenhof. In de expositieruim te op de eerste etage zijn etsen en tekeningen te zien van onder meer begrafenisplechtigheden door de eeuwen heen. Daarnaast zijn foto's en illustraties te zien van begraafplaatsen in Schiedam, waar onder die van de RK-Begraafplaats beneden aan de Vlaardingerdijk en de voormalige Algemene begraafplaats aan de Singel. Foto's die vorig jaar in de vierjaargetijden op Beukenhof zijn gemaakt, ma ken eveneens deel uit van deze expositie. Een deel van de exposi tie is opgenomen in het boek boek 'Er is geen voorbij - Een ande re kijk op leven en dood' dat donderdag 6 maart is verschenen. Bur gemeester R. Scheeres overhandigde het eerste exemplaar van het boek aan Tim Gudde, leerling van Scholengemeenschap Spierings- hoek. Voor Tim is gekozen omdat hij na een bezoek aan Beukenhof in het kader van de les levensbeschouwing een verslag schreef over de begraafplaats waarin hij de verandering in denken over de dood aangeeft. Het is een nieuwe kijk op leven en dood, zoals de titel van het boek aangeeft. Het boek is vanaf 7 maart bij de Schiedamse boekhandel en Beukenhof verkrijgbaar voor 13,95 euro. RA.van der KOOIJ - ■MNM Het Nieuwe Stadsblad ■■■■■■■■■■Mwwai'i "ut i mmmimmmimmiïKMÊBtmiÊÊÊÊÊtÊÊmaÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËm ■HMMOHHMRHMBHBi Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Lange Nieuwstraat 123 3111 AG Schiedam Tel. 010 - 473 55 59 Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Foto ROEL DIJKSTRA De kapper en de pedicure verdwijnen. Dat is doodzone' Bewoners van de 4 Molens zijn boos omdat er bepaalde voorzieningen verdwijnen in het nog te bouwen nieuwe onderkomen. Ze kwamen donderdag bijeen om hierover te praten. Foto ROEL DIJKSTRA (A.s. zondag geopend) PLJNACKER, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. Bosviooltjes in mand. Diverse kleuren, 0 mand 24 cm. SCHIEDAM - 's-Gravelandeoweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 Nieuwe zonnestudio opent zijn deuren (winkelcentrum Hof van Spaland 8, Schiedam) www.sunbreak.nl MR1

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 1