Ruik stadse luchten in Het Schielandshuis 'Niet alles hoeft leuk te zijn om waarde te hebben' Jeroen Gerlofsma gaat autonoom Hoogtepunten uit de musical Hiv is geen ziekte meer zoals kanker TmukufychtrnFamcerten =esigö«ia I E N S INDEPENDENT INDEX Vrijdag 21 maart DANS 20.15 Tsjaikovski, P.I.. Scapino Ballet Rotterdam. In de avondvul lende productie 'Tsjaikovski, P.I.' ontmoeten twee muziekwerelden elkaar op een door Ed Wubbe be paalde tijd en plaats. Rotterdamse Schouwburg. 20.15 Mayday. Rogie Compa ny. Een dansverslag van een te lang opgehouden maar uit de hand gelopen schijngeluk, van een te lang geleefde dagdroom waaraan nooit een eind komt. Theater Twee Hondjes, Hellevoet- sluis. MUZIEK 20.15 She got game Too. In een uitgebreide bezetting zetten zeven dames een sprankelend theater concert neer dat je niet mag mis sen. Alle emoties komen aan bod en worden vol inspiratie vertolkt door zangeressen uit de vier ver schillende windstreken. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.00 De Meezing Bioscoop. Grease. Zing mee en wordt intens gelukkig bij de Meezing Bio scoop! Oude Luxor, Rotterdam. THEATER 20.15 Pater Moeskroen. Sprook jes. De waarheid mag een goed verhaal niet in de weg staan. U hoeft in deze show niet alles te ge loven wat er gezegd wordt. Maar u kunt zich wel laten meeslepen door mooie melodieën en feeste lijke dreunen, u laten ontroeren of eens lekker lachen. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. 20.30 Colette. Isala Theater, Luc Lutz zaal, Capelle a/d IJssel. 20.00 Gouwe Handjes. Geschre ven voor John Kraaijkamp door Haye van der Heyden. Louis heeft een neus voor wat vrouwen den ken, voelen, wat ze mooi en ple zierig vinden en daar is hij ook nog eens rijk mee geworden. Of het nu een nieuwe geurlijn is of een toch nog behoorlijke flatteuze sport-bh, alles wat hij aanraakt, verandert in goud. Stadsgehoor zaal, Vlaardingen. Zaterdag 22 maart MUZIEK 20.15 Nationale Opera van Sofia. ILTrovatore. Isala Theater, Capel le a/d IJssel. 20.00 De Meezing Bioscoop. Grease. Oude Luxor Theater, Rot terdam. 20.30 Basily zigeunerorkest. Swing for the Gipsies. Ze beheer sen diverse stijlen, van Hongaars en Russisch tot de Gypsy Jazz. In Swing for the Gypsies nemen de neven Basily u mee op een muzi kale reis door Europa. Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Louis van Dijk The Ro senberg Trio. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. THEATER 20.15 De Potvis. Met: Liz Snoijink, Ingeborg Elzevier e.a. In de komedie staan twee zussen en hun moeder centraal. Zij worden geconfronteerd met de beperkte houdbaarheid van hun vertrouwde leven. De zusjes keren na de dood van hun autoritaire vader naar huis terug om orde op zaken te stellen. Wat een kort familiebe zoek zou moeten zijn, loopt uit de hand. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Museum Het Schielandshuis heeft tot en met 5 oktober met Ruik Rotterdam een bijzondere tentoonstelling in huis. Deze tentoonstelling vertelt over het Rotterdam in de twintigste eeuw vanuit een uniek perspec tief: de geuren van de stad. Rotterdam verandert in hoog tempo. Met die veranderingen ruikt de stad ook steeds anders... Begin vorige eeuw vestigden steeds meer luxe winkels zich in het Rotterdamse centrum met als gevolg dat de vismarkt daar weg moest. Met de vismarkt ver dween tevens de indringende vislucht uit de binnenstad. Maar ook de houding ten aanzien van geur verandert. De rokende fa briekspijpen in de jaren '50 ver spreidden de geur van werk en de wederopbouw. Diezelfde geur wordt nu geassocieerd met ver vuiling en 'slecht voor de ge zondheid'. De kracht van geur is dat het as sociatief werkt en gemakkelijk herinneringen of emoties op roept. In de tentoonstelling zijn veel geuren te ruiken. Daarnaast worden geuren opgeroepen met behulp van objecten en foto's. Vroeger was men minder bewust van geuren. Dat blijkt ook uit de geluidsfragmenten van inter views met verschillende genera ties Rotterdammers over hun 'geurbelevenissen': "Stank, het hoorde er gewoon bijl". Tegen woordig wordt geur heel doelbe wust en commercieel gebruikt. In Ruik Rotterdam is dit te zien aan de hand van eigentijdse re clame-uitingen en producten waarbij de bedenkers de emotie geur als leidraad hadden. Bijzon der zijn de geursieraden van de studenten van de Academie van Beeldende Kunst in Maastricht waarvoor Rotterdam de inspira tiebron was. Daarnaast is in de tentoonstelling werk van heden daagse mode-, interieur- en pro ductontwerpers gekoppeld aan de 'geurbeelden' uit de vorige eeuw. Een aantal Rotterdamse bedrijven en instellingen belich ten er het thema geur vanuit hun organisatie. Initiatieven bij Ruik Rotterdam Bij de tentoonstelling is een le zingencyclus en een educatief programma opgenomen en in de tuin van het museum zal een 'na tuurlijke' installatie van Geer Pouls te ruiken zijn. Ook in de stad worden initiatieven ont plooid. De 'Snerttram' en de Croosboot besteden binnen de eigen kaders aandacht aan geur en City Safari organiseert geur- wandelingen in de stad. Ruik Rotterdam biedt een afwis selende en verrassende beleving voor de neus. Na een bezoek aan Ruik Rotterdam ruikt Rotterdam als nooit tevoren. Tentoonstelling Ruik Rotterdam, van 21 maart tot en met 5 okto ber 2003 in het Het Schielands huis, Korte Hoogstraat 31, 3011 GK Rotterdam, tel. 010-2176767 www.hmr.rotterdam.nl. 21 april, 14.00 uur Bob Cramwinckel, directeur van het Centrum voor Smaakonderzoek- Geur en smaak vanuit de optiek van mens en dier Erik Zwaga, trendwatcher par fums - Trends in parfum en de invloed van reclame op geurbe- leving 18 mei, 14.00 uur Ton Teerling, psycholoog, werkzaam voor IFF - De invloed van geur op het da gelijks leven Dua Aroma, geur-performers - De invloed van geur op onze her inneringen 15 juni, 14.00 uurC a r o 1 i n e Hummels, industrieel ontwerper - De toepassing van geur in pro ductontwerpen Anke Wijnja, industrieelontwer- per - Geur in de woonomgeving, met voorbeelden uit het verleden en andere culturen De Croosboot, rondvaart vanuit Crooswijk naar Delfshaven, duur 3 uur, individueel of voor groe pen. Meer informatie: telefoon 010-414 97 51 De Snerttram, een rondrit door de stad met een speciale tram, duur anderhalf uur onder bege leiding van een gids, individueel (t/m 27 april) of voor groepen. Meer informatie: www.snert- tram.nl. City Safari, een op maat ge maakte geursafari door de stad voor groepen. Meer informatie: telefoon 010 - 436 35 67 of www.citysafari.nl. Extra lezingen worden gehou den in Speakers, Burgwal 45- 49, Delft, telefoon 015-212 44 46, gratis entree, reserveren niet nodig: maandag 24 maart, 20.15 uur Dr. Focko Rommerts, bluff your way in Geur van de Lief de maandag 31 maart, 20.15 uur Middas Dekkers, everything you always wanted to know about Poep of waarom jouw shit stinkt en de mijne niet! Els Neijts Een mens lijdt het meest door het lijden dat'ie vreest is een bekende volkswijs heid. Eric Kollen weet er al les van maar hij is niet meer bang. Ook niet voor doodgaan, al hadden de art sen hem voorspeld dat hij hooguit 33 zou worden. In middels is hij 35 en doordat seropositief zijn sinds 7 jaar een veel minder levensbedr eigende ziekte is dan bij voorbeeld kanker schat Kol len in dat hij de 65 best eens zou kunnen halen. Waar door er weer leven is na de angst, zoals de titel van zijn eerste cabareteske solovoor stelling meegeeft. Toen Kollen in '94 te horen kreeg dat hij seropositief was en waar schijnlijk nog maar zes jaar te le ven had besloot hij te proberen die zes jaar niet te verpesten maar gelukkig te zijn. En dat is hem gelukt. 'Door alles op te zoeken waar ik bang voor was', verklaart hij over de gang die hij heeft gemaakt. 'Angst vormt vaak een belemmering in je le ven. Door die te overwinnen ver groot je je vrijheid. Bang zijn om dood te gaan is weinig produc tief. Bang zijn om ziek te worden heeft ook al geen zin. Ziekte heeft een functie in een mensen leven. Het is soms de weg naar het einde die maakt dat je leert aanvaarden dat dat einde nabij komt. Maar iets dergelijks kan ook opgaan voor iemand die niet meer kan lopen. Die zal voortaan afhankelijk zijn van anderen, hoe vervelend hij dat ook vindt. In nood leert men zijn beste vrien den kennen wordt in dergelijke situaties eveneens een waarheid als een koe. Maar niet alles hoeft leuk te zijn om waarde te heb ben!' Triomf en bevrijding Kollen stelde medicijngebruik uit tot 2001. Toen kwam zijn weer stand in een kritieke fase. 'Ik kreeg in eerste instantie medicij nen voorgeschreven waar ik al lergisch voor bleek te zijn en waar ik heel ziek van werd. In de ziekenauto, op weg naar het zie kenhuis, dacht ik Dit zou best wel eens mijn laatste dag kunnen zijn. Toch bleek ik ook toen niet bang. Dat was een triomf, een enorme bevrijding. Het was me dus echt gelukt dat juk af te wer pen. En bleek dat je vrijheid nooit groter kan zijn dan je lef. Vervolgens kwam die allergie aan het licht en ging ik aan de combinatietherapie. Sindsdien leef ik als veel seropositieve mensen. We hebben een kwaal die hinderlijk is maar geen dra ma. We werken, studeren, hebben lief én slikken pillen. En dat is het dan. Dat het inmiddels zo ge steld is met hiv blijken veel men sen nog niet te weten.' Ondanks dat hij zelf zijn baan als accountmanager in de reclame weer op wilde pakken mocht hij dat niet van de ter zake bevoegde arts. De reden was een psycholo gische inschattingsfout van een eerdere verzekeringsgeneeskun- dige. Kollen:' Die arts wist de ballen van hiv. Terwijl hij me in mijn gezicht succes wenste voor de toekomst bleek hij in mijn dossier gezet te hebben dat ik een depressie maskerende man was die niet kon accepteren dat hij nooit meer zou kunnen werken. Waarmee werken er voor mij nooit meer in zou zitten. Omdat ik niet van plan was de rest van mijn leven achter de geraniums te slijten ben ik een plan gaan uit werken dat al jaren op de plank lag. Ik heb altijd veel aan ama teurtoneel gedaan en cabaret voorstellingen gespeeld en wilde al lang één keer een oneman- show neerzetten die écht over mezelf ging maar waar toch ook meer mensen iets aan zouden kunnen hebben. In deze show zit één liedje over hiv en één confe rence. De rest gaat over leven na de angst en dat is een thema dat veel verder reikt dan seropositief zijn. Het blijkt dan ook steeds weer dat mensen met allerhande chronische problemen er veel in herkennen. Mijn programma is ook in die zin voor een heel breed publiek interessant.' Geen travestie Kollen speelt zijn voorstelling weliswaar als vrouw maar bedoelt geen travestieact neer te zetten. Toen hij zijn eerste teksten uitpro beerde op wat vrienden reageer den die met Hè, bah, vies! Kol len:' Er zit nogal wat erotiek en medische malaise in mijn teksten. Als ik die als man breng, een ho mo nog wel komt dat smeriger over dan wanneer ik ze als vrouw breng, zo bleek. Mijn personage Helena van Dam is een sterke vrouw die naar mannen kijkt zo als veel mannen naar vrouwen doen: eerst naar een lekker kontje en dan pas naar de rest. Misschien komt het ook daardoor dat er vaak meer vrouwen in de zaal zitten dan mannen. De tweede reden om mijn voorstelling als vrouw te brengen is dat hij autobiografisch is. Ik heb er geen behoefte aan te verhullen dat ik homo ben maar daarmee wordt wat ik doe al snel homotheater over een wat pro miscue man die met mannen naar bed gaat. Dat is me te smal. Ik wil een zo breed mogelijk publiek be reiken. Ook al om te onderstrepen dat hiv sinds '96 een totaal ande re ziekte is geworden. Helaas geldt dat alleen bij ons. In Afrika hebben ze daar niks aan. Daar zijn die pillen veel te duur voor. Bizar eigenlijk? Ja hè! Eric Kollen - niet te verwarren met cabarettier Eric Koller - staat met zijn voorstelling Le ven na de angst in twee theaters binnen de regio. Op 22 maart in het Isalatheater in Capelle a/d IJssel (010-4586400) en op 4 april in De Willem in Papend- recht (078-6158226). Hoewel afgestudeerd als illustrator, heeft zijn werk de afgelopen periode een duidelijke autonome inslag gekregen. Reden voor Je roen Gerlofdsma om een eigen expositieruimte in te richten. "Vanaf het eindexamen ben ik me steeds meer gaan interesseren voor de mogelijkheid om op een plat vlak te experimenteren met vormen van herkenbaarheid. Verschrikkelijk veel eilanden zijn er te zien, al tijd en overal. Eilanden van vorm maar ook van kleur. Ze zijn bijna niet meer weg te denken, ze onstaan door de manier van werken, mijn manier." Aldus Jeroen. De beelden zijn altijd vlak, stilstaand en kleurrijk en het zo veel mo gelijk weglaten van absoluut tot niets leidende en alleen maar aflei dende detail maakt van zijn werk de perfecte middenweg tussen gra fisch en autonoom. Sinds kort is zijn werk te bezichtigen in zijn eigen expositieruimte. Jeroen Gerlofsma, Rauwenhoffstraat 14a Rotterdam, Telefoon 010 4253125, Bezoeken van de expositieruimte kan na afspraak. Liefhebbers van de musical komen zondag 30 maart volop aan hun trekken als Tony Neef en Linda Wagenmakers hoogtepunten uit dit genre ten gehore brengen. Dit Zondagochtendconcert vindt plaats in De Doelen te Rotterdam. Het tweetal wordt begeleid door Musical Souvenir. Het meer dan vijftig leden tellende orkest begeleidde bekende vocalisten als Marco Bakker, Vera Mann en Joke Bruijs. Kaarten voor de Zondagochtendconcerten zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten (zie colofon), orga nisatiebureau Hanson, Straatweg 179 in Rotterdam en De Doelen. Wegener Maarten van der Jagt en Els Neijts Wie bij het woord lunch denkt aan een sandwich of aangekleed broodje zal in één van de restaurants van de culinaire afdeling van het Albeda College verrast opkijken als hij de menukaart bestu deert: vier gangen! Bij die gangen hoort, zo blijkt, ook nog het be geleidende drankje. Wijntje of fris maakt niet uit, bijschenken ook toegestaan. De knip hoeft er niet extra voor getrokken te worden. De voornamelijk wat oudere be zoekers van (vmbo-)restaurant Van Gogh zijn overduidelijk al va ker geweest en dan ook niet ver baasd wanneer achtereenvolgens een salade van vis (zalm of mos selen/garnalen naar keuze), een pittige kippenbouillon met groene garnering, een Duitse biefstuk met geglaceerde uien, aardappel- kroketjes in de vorm van een peer (het steeltje blijkt een kruidnagel- tje) en (natuurlijk) verse sperzie bonen. Het toetje van de dag is een even verse fruitsalade. Omdat de leerlingen van het college nu eenmaal het vak onder de knie dienen te krijgen wordt daarvoor slechts het vriendelijke prijsje van 6,75 afgerekend. Voor een deel lijken de serverende jongens en meisjes het vak eigen lijk al aardig onder de knie te heb ben. Ook waar het gaat om een oudere dame die een beetje de weg kwijt is bij te staan. Niet ie dereen zijn sociale vaardigheden aangeboren of met de paplepel in gegoten maar zijn best doet ieder een meer dan nadrukkelijk. Van Gogh is als eerder gezegd, het restaurant van de culinaire vmbo-afdeling - het Albeda kent daarnaast alleen mbo-opleidingen - maar qua praktische professio naliteit is het verschil voor een buitenstaander niet merkbaar. Zonnebloemen op tafel 'Bijna al onze leerlingen stromen dan ook door naar het mbo' meldt adjunct-directeur Wim Venderbos trots en tevreden. Met genoegen geeft hij na de lunch een rondlei ding langs de andere twee restau rants: het Erasmus restaurant, het Maasstede restaurant en brasserie Ossip waar alleen een 'kleine kaart' gehanteerd wordt. Afwij kend van Van Gogh kan in de twee andere eetgelegenheden 's avonds ook a la carte gegeten worden. Met een keuze uit zo'n drie ver schillende voor- hoofd- en nage rechten. En dat voor het ook weer bescheiden bedrag van 12. Opvallend is dat de verschillende restaurants smaakvol zijn inge richt naar de stijl van bekende schilders als Van Gogh en Corn- eiile. In het Van Gogh komen dan ook fraaie blauwe borden met zonnenbloemen op tafel. Een rondgang door de verschil lend keukens biedt de gelegenheid een (steelse) blik te werpen op wat de keuzemogelijkheden van die avond zijn. Op het hakblok liggen vacuum verpakt in ieder geval entrecote en kipfilet. 'De vis die geserveerd wordt komt van Schmidt', vertelt Venderbos. Het vlees betrekken we van onze vaste groothandel.' Waarna tevens duidelijk wordt dat hygiëne een uiterst belangrijk onderdeel van de opleiding tot kok, gastheer of -vrouw of ondernemer in de hore ca is. Op het Albeda College wor den alle ins en outs van het H(azard) A(nalysis) C(ritical) C(ontrol) P(oint) bijgebracht. Zo worden bij voorbeeld alle aange leverde verse waren getempera tuurd. Bij 'verhoging" van de vastgestelde eis wordt de handel zonder pardon retour gezonden. De leerlingen leren een uitgebrei de hygiënische 'boekhouding'bij houden waarvoor de docent wel eindverantwoordelijk blijft. Wie dit alles eens van dichtbij wil meemaken en voor een schappelijk bedrag mee wil eten kan telefonisch reserveren op tel. 4676735. De restaurants van Albeda Culinair zitten aan de Benthemstraat 27 alwaar zich de gasteningang bevindt. ROTTERDAMMERS Tentoonstelling over de multiculturele samenleving, anno nu fjÊL wereldmuseumR tterdam Tony Neef. Foto LISETTE VAN HOOIJDONK Voor lunch of diner naar Albeda Culinair Meer informatie 010 - 270 71 72 www.wereldmuseum.rotterdam.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9