Schiedamse Korps vrijwillige brandweer naarstig op zoek naar enthousiastelingen 'De werkelijkheid is al erg genoeg om over te schrijven' Finale Vlaardings Songfestival De 'Ladies' waren het eerst Waterweg Film Diergaarde geeft steun aan Paramaribo Zoo SCHIEDAM/REGIO 'Outsider' exposeert in Vlietland Voorlichting pleegouders Werkgroep emotionele blokkades Openstelling Liduina Basiliek II Vlaardingse Palestijn wint prestigieuze El Hizjra prijs HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 3 APRIL 2003 14 - 1511 REGIO - Het Centrum voor Pleegzorg zoekt gezinnen, die kinderen een (tijdelijk) thuis wil len bieden. Dat kan zijn voor een weekend in de maand tot een aantal jaren. Pleegouders worden voorbereid op hun taak en kun nen, als dat nodig is, altijd terug vallen op een begeleider. Ook is er een kostendekkende vergoe ding. Op 3 juni wordt een voor lichtingsavond gehouden in Rot terdam. Tijdens deze bijeen komst komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ou ders kunnen wonen, wat de ge volgen zijn van een pleegkind in uw huis, welke vormen van pleegzorg er zijn en hoe u plee gouder kunt worden. De avond is vrij toegankelijk. Voor aanvraag van een informa tiepakket of inschrijving voor de Voorlichtingsavond kunt u con tact opnemen met het Centrum voor Pleegzorg (tel. 010- 271 88 88) of via e-mail: info@rotter- dam.pleegzorg.nl. Meer infor matie: www.pleegzorgrotter- dam.nl. REGIO - Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Wa terweg is voornemens een Vrouwenlijfwerkgroep te starten. De werkgroep is be doeld voor vrouwen die ge neigd zijn ervaringen en ge voelens weg te stoppen of te rationaliseren, waardoor ze li chamelijke klachten krijgen. In acht tot tien bijeenkomsten moeten deelnemers zich be wust worden van blokkades en de betekenis hiervan, en moeten ze zelf kunnen bepa len of ze dit willen verande ren.. De werkwijze omvat li chaamsgerichte oefeningen om van emoties bewust te worden; oefeningen met macht/onmacht, winnen/ver liezen, afstand/nabijheid; grenzen trekken. Naast groepsdeelna- me kan individuele begelei ding geadviseerd worden. Bij voldoende aanmelding start de groep op dinsdagmiddag 29 april aan de Van Swinden- singel 40 in Schiedam. Voor meer informatie Joyce Mens- ink (tel: 010-473 10 33) SCHIEDAM - Belangstellen de krijgen zaterdagmorgen de gelegenheid om een kijkje te nemen in de gerestaureerde Liduina Basiliek. Het interi eur is zeker bijzonder met de gebrandschilderde ramen en de mystieke sfeer. Vrijwilli gers geven rondleidingen en vertellen over de restauratie. Acht jaar geleden stond de Liduina Basiliek op instorten. Door verlaging van het grondwaterpeil was de hou ten fundering aan het wegrot ten. De kerk begon te verzak ken, muren gingen scheuren, stukken gewelf raakten los en het gebouw dreigde van zijn fundering te schuiven. Door enorme krachtsinspanning van het parochiebestuur en inzet van de gemeente Schie dam kwamen uiteindelijk rijksbijdragen beschikbaar. Aangevuld met forse giften van parochianen en burgers van Schiedam. Ook enkele bedrijven, VSB Fonds Schie dam-Vlaardingen en bisdom Rotterdam rammelden aardig met de geldbuidel. En zo kon de unieke basiliek van de slo pershamer worden gered. De kerk werd op een geheel nieu we fundering gezet, de bui tenkant werd grondig onder handen genomen en de bin nenkant werd van 'top tot teen' in haar oude luister her steld. Vooral dat laatste is in drukwekkend om te zien. Het is alsof je in 1881 bent aange land toen het gebouw net ge reed was. De gehele restaura tie heeft vijf jaar geduurd en kostte 18-miljoen gulden. Vanaf 5 april gaat de basiliek elke eerste zaterdag van de maand open van 10.30 tot 14.30 uur. SCHIEDAM - Er gebeurt op dit moment heel wat op het gebied van kunst in Schiedam. Elke Schie dammer weet inmiddels van de grote CoBrA-ten- toonstelling het Stedelijk Museum, maar minder bekend is de expositie van amateur-kunstenaar Jaap Verweij (79). Zijn werk is te zien in het Vliet- landziekenhuis in Schiedam en Vlaardingen. Zelf noemt hij zichzelf 'outsider', omdat hij bij geen en kele relatie heeft met het kunstcircuit in Schiedam. Ook heeft hij geen kunstopleiding gevolgd; in een vorig leven was hij namelijk vertegenwoordiger. De expositie bestaat uit schilderijen die heel divers zijn van onderwerp en stijl. De schilderijen waar hij bijzonder trots op is, zijn die waarin hij tekeningen van zijn enige kleindoch ter heeft verwerkt toen ze drie jaar was. Daarom signeert hij deze met JW JV, wat staat voor Jaap Verweij en Judith Kreuger. SCHIEDAM - Gezocht: vrijwillige brandweermensen voor de brandweer Schie dam. Van de 48 functieplaat sen bij het vrijwillige korps zijn er negen vacatures die moeten worden ingevuld. Een semi-professionele baan naast een fulltime job, want brandweerman spelen in je vrije tijd kun je geen hobby noemen. "Je meldt je vrij willig aan, maar daar houdt het ook op wat de vrijwillig heid betreft", vindt Emil van Schie, postcommandant in Schiedam. "Vrijwilligheid is geen vrijblij vendheid", vult Eric van Maanen, bureaumedewerker hem aan. De brandweer Schiedam is een cam pagne gestart om meer vrijwillige brandweermensen te werven. Wat vroeger een hobby was, kan nu niet meer als een vrijetijdsbeste ding worden gezien. Vrijwilligers worden betaald en moeten naast hun fulltime baan per vier weken een week beschikbaar zijn. Ook wordt er verwacht dat de oefen avond (om de twee weken op don derdag) wordt bijgewoond. "Eigenlijk heb je dus twee banen en dat is best wel zwaar", weet Rob Zonneveld, al 25 jaar lid van het vrijwillige brandweerkorps Schiedam en in het dagelijks le ven werkzaam voor de gemeente Schiedam. "In het begin zag ik het ook als een hobby, maar dat ver andert snel. Ik zie het nu als een soort roeping. Je draait soms een 24-uursdienst mee en dat kan best wel zwaar zijn als je de volgende morgen weer gewoon naar je ei gen baas moet. Ook is het niet al tijd leuk als je net ligt te slapen en je pieper gaat af. Maar gelukkig krijg je er ook mooie dingen voor terug." Gelijkwaardig Postcommandant Van Schie be schrijft vrijwillige brandweer mensen als flexwerkers, oproep krachten. Van Schie: "Wij maken geen onderscheid tussen vrijwilli gers en brandweerwachten die in vaste dienst zijn. Ze zijn gelijk waardig. Allen volgen ze de een jarige basisopleiding tot brand wacht en na twee jaar opleiding zijn ze allemaal allround inzet baar. Ook de vrijwilligers kunnen zich daarna specialiseren in bij voorbeeld werken met gevaarlijke stoffen of de opleiding tot chauffeur volgen. Iedere brand wacht is verplicht herhalingen te volgen, ook de vrijwilliger." Lid zijn van het korps vrijwillige brandweer kost dan ook tijd en in zet. In principe kan iedereen zich aanmelden, maar niet iedere per soon zal de selectieprocedure goed doorstaan. Een sport-, brandweer- en psychologische test, een medische keuring en di verse gesprekken moeten goed worden volbracht voordat de per soon in kwestie in functie van het vrijwilligerskorps kan worden ge steld. Van Maanen: "Wij zijn op zoek naar enthousiaste mannen, vrouwen en dus ook allochtonen tussen de 18 en 35 jaar die licha melijk en geestelijk goed in elkaar steken, technisch zijn aangelegd en sociaal vaardig zijn. Ook moe ten ze in teamverband kunnen werken, want daar staat of valt on ze organisatie mee. Ook is het be langrijk dat de partner achter de keuze staat, want het is soms echt geen pretje als je 's nachts wordt opgepiept. Dan is dus iedereen wakker." Enthousiastelingen die van sensatie houden krijgen het advies niet te solliciteren. "Het vak van brandweerman is niet be doelt voor mensen die sensatie zoeken, maar juist voor mensen die ermee om kunnen gaan", weet Van Schie. Wij moeten juist naar het gevaar toe, terwijl de meeste mensen het gevaar uit de weg gaan. Eigenlijk zijn we behoorlijk gekke mensen." "Maar je hebt ook als vrijwillige brandwacht wel veel verantwoor delijkheden en dat maakt het be roep nu juist weer aantrekkelijk en bijzonder", vult Zonneveld hem aan. "Je doet iets nuttigs en staat midden in de maatschappij. Na tuurlijk brengt het beroep wel een soort spanning mee en daar moet je mee om kunnen gaan. Of je nu moet uitrukken omdat er een val se kat in de boom zit, het stormt of omdat er een grote brand is zoals laatst met de Vopak-ramp; die spanning is er altijd." Volgens Van Maanen is het ook altijd zo dat mensen blij zijn als ze brandwachten zien. "Mensen roe pen je hulp omdat ze je nodig heb ben. Soms hebben ze je nodig om dat er brand is uitgebroken, een andere keer omdat ze bekneld zijn geraakt. Want de brandweer is er niet alleen om de brand te blussen, maar verleent ook complexe hulp verlening. Je kan mensen gerust stellen en dat geeft je als brand weerman of -vrouw veel genoeg doening. Ook al kun je mensen niet altijd helpen, omdat het pro bleem niet opgelost kan worden door de brandweer maar wel door een loodgieter." Voor vrijwilligers die graag hun fulltime baan willen opgeven voor de brandweer, bestaat er altijd de mogelijkheid in vaste dienst te tre den. Van Schie: "Maar er wordt wel verwacht dat je je inzet. Lid worden van het vrijwillige korps vergt veel van een persoon. Daar om moet je er ook goed over na denken en je niet plompverloren aanmelden. Want aan mensen die niet weten waar ze mee bezig zijn hebben we niets." "Daarom, gezocht: Mannen, vrouwen en allochtonen met han den, benen en hersens, die initia tief durven tonen en ook nog eens goede collega's zijn." De brandweer Schiedam houdt op woensdag 9 april een informatie bijeenkomst aan de Breedstraat 1 De avond begint om 19.30 uur. VLAARDINGEN - De Vlaardinger Saleem Dab- bour is onlangs winnaar ge worden van de El Hizjra Literatuurprijs 2003. Hier mee komt hij in het rijtje te staan van een aantal schrij vers, die dankzij deze pre stigieuze onderscheiding naam hebben gemaakt: Ab- delkader Benali, Mustafa Stitou, Khalid Boudou en Said el Haji. Hun boeken liggen reeds met honderden in de winkels. Dabbour zoekt nog een uitgever, maar heeft wel al een aan bod gekregen. Hij gaat met een serieus gezicht aan de tafel zitten, en laat zich fotograferen alsof hij nooit an ders gedaan heeft. Hij lacht niet, 'want dat doe ik nooit op foto's.' Zodra de lens niet meer op hem gericht is, wordt een lichte grijns zichtbaar op zijn gelaat. Saleem Dabbour, Nederlander van Pale stijnse afkomst, laat het allemaal over zich heen komen. De afge lopen weken staat hij midden in de belangstelling. Hij mag zich de troste winnaar noemen van de El Hizjra Literatuurprijs 2003, een erkenning voor schrijvers uit de Arabische wereld. "Ik won de prijs vorig jaar al, maar ik was ziek, dus kreeg ik hem niet uit gereikt." Dit jaar kwam, zag en overwon hij opnieuw, en kon nu wel bij de uitreiking zijn. Zijn winnende verhaal heet Oog getuige, en vertelt het dramati sche verhaal van een massa moord in een vluchtelingenkamp in Palestina. Hij zag de beelden van deze verschrikkingen op te levisie en internet, en besloot naar aanleiding daarvan dit ver haal te schrijven. Hij heeft zelf ook zat meegemaakt, maar daar wil hij het liever niet over heb ben. Hij is niet voor niets naar Nederland gevlucht. "Ik bracht mezelf in problemen, laten we het daar maar over houden. Ik had kritiek op Israël, maar net zo goed op Arafat. Vanwege de al daar heersende corruptie. De be langrijkste reden dat ik hier ben is dat mijn leven daar groot ge vaar liep. En ik wilde mijn kin deren geen wezen laten worden." Schrijven doet Dabbour al vanaf zijn zestiende. "Ik was voorzitter van een scholierenraad ten be hoeve van een aantal steden op de Westbank, en maakte toen een tijdschrift voor mijn leeftijdge noten. Twee romans Op een gegeven moment werd dat ontdekt, en kreeg ik het aan bod om een column te schrijven in diverse kranten en tijdschrif ten. Zo is het gaan rollen." Inmiddels heeft hij al vele verha len en gedichten op zijn naam staan. "Ik heb twee romans ge schreven, en 30 korte verhalen. Overigens ben ik vier jaar gele den wel gestopt met het schrij ven van gedichten", voegt hij er aan toe. "Dat was me te veel ver beelding." Zijn verhalen vertel len daarom vrijwel geen fictie, maar zijn gebaseerd op feiten. "Je hoeft niets te verzinnen om een verhaal te maken. Er zijn geen taboes meer. De realiteit is al erg genoeg om over te schrij ven." De romans en verhalen lig gen - met een aanbod in het vi zier - nog te wachten op een uit gever, maar Dabbour heeft in de Arabische wereld wel al een goe de naam als schrijver van een in troductie tot de Engelse taal- en letterkunde. "Ik studeerde dat aan de Bierziet Universiteit, dichtbij Ramallah. Ben ook cum laude geslaagd. Waarom ik voor deze studie heb gekozen? Ik wil de een brug slaan tussen de wes terse en de Arabische literatuur. Het geeft meer beelden en in zichten dan dat je je slechts op één cultuur baseert." Wat Dabbour betreft staat de na bije toekomst zo vast als een huis. "De eerste stap is om mijn eerste boek gepubliceerd te krij gen. Dat zijn verhalen, geënt op Palestijnse slachtoffers. Waar ge beurde verhalen, dat zeker, hoe wel ik ook de balans wil vinden om een aantal leukere verhalen er tussen te zetten. Langzamer hand wil ik meer gaan schrijven over dat wat er tussen twee cultu ren heerst, en uiteindelijk komen er wel verhalen over Nederland." VLAARDINGEN - De finale van het Vlaardings Songfestival ko mende zondag in de Stadsgehoor zaal heeft alles in zich om net als voorafgaande jaren een geweldige show te worden. Kandidaten uit het gehele land hebben zich via de voorrondes en halve finale verze kerd van een plaats in de finale. Gezien het hoge niveau zal het ze ker een spannende ontknoping worden. Het Vlaardings Songfestival kent drie categorieën: Miniplayback show, Tienersongfestival en het Songfestival voor Volwassenen. Zes finalisten van iedere catego rie zullen in Stadsgehoorzaal wor den beoordeeld door een deskun dige jury. Burgemeester Bruins- ma reikt de prijzen uit. Ook dit jaar zullen er weer wervelende gastoptredens zijn van diverse ar tiesten, waaronder de winnaar van vorig jaar, Ed Rust. Finale Vlaardings Songfestival, zondag 6 april in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg te Vlaar dingen. Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. Entree 7,50 euro. SCHIEDAM - Als een van de eersten kregen de dames van Ladies Circle Schiedam de CoBrA-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum te zien, die zaterdag officieel werd geopend. Zelfs voor de pers de kunst te zien kreeg, konden zij op woensdag 19 maart al kijken naar de schilderijen van Karei Appel, Corneil- le, Lucebert, Jan Nieuwenhuis en vele anderen. Van links naar rechts staat 'lady' Anke van den Burg, Anniek Vrij van het Stedelijk Museum, 'lady' Mir jam Kalfsbeek en pianiste Jolien Veldhoven voor het 'Oerbeest' van Appel. Behind the Sun Regie: Walter Salles Behind the sun is gebaseerd op de roman 'Een breuk in april' van de Albanese schrijver Ismaïl Kadare, maar regisseur Walter Salles verplaatste het verhaal naar Brazilië in het begin van de vorige eeuw. Een rijke en een arme boerenfamilie zijn sinds mensenheu genis in een strijd om grond verwikkeld. Ergens in het verleden leidde het tot een moord, die gewroken werd. Ook die daad werd weer gewroken, zodat een vicieuze cirkel van moorden tot in het heden doorloopt. De film volgt de zinloze keten van geweld vanuit het perspectief van een jongetje (Rami Ramos Lacerda), die met zijn oudere broer (Rodrigo Santoro) een einde wil maken aan de bloedige traditie. Het eergevoel van hun vader staat dit in de weg. Om zijn ogen te openen is een tragedie nodig. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Swing Regie: Tony Gatlif Tony Gatlif is de zelfbenoemde schatbewaarder van het culturele erfgoed van de Roma. In 1983 al toonde de Algerijn met zigeuner wortels in Les princes het ellendige bestaan van Roma in Parijs. De rauwheid van de door geweld, alcoholisme en armoede getekende levens moet Gatlif hebben tegengestaan want alle zigeunerfilms die hij sindsdien maakte zijn een stuk lichter van toon. En ze zijn sterk gericht op een enkel aspect van de zigeunercultuur: de muziek.. Gadjo dilo (1998) gaat over de zoektocht van een Fransman naar een vergeten Roemeense zangeres. En in zijn nieuwste film, Swing, is het de beurt aan de zigeunerjazz uit de buurt van Straatsburg. In Gatlifs visie, die continu naar voren komt in Swing, zijn zigeu ners zuivere natuurmensen met gouden harten. Geen scheldwoord komt ze over de lippen en de mannen zijn hoffelijke heren, zelfs als er een dozijn blonde deernes in korte zomerjurkjes langskomt voor zangles. In interview na interview benadrukt Gatlif dan ook dat het hem te doen is de stereotypen rondom zigeuners te ontmantelen. Of hij daar met Swing in slaagt, is overigens maar de vraag. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Harry Potter en de geheime kamer Regie: Chris Columbus Een onderwijsinstelling waar 's nachts duistere boodschappen op de muur verschijnen en overal grote spinnen over de grond weg schieten doet het niet goed bij de schoolinspectie, weten ook de bezorgde leraren en bestuursleden van Zweinstein. Nog meer zor gen maken ze zich over een geheime kamer, ergens in het gebouw. Volgens de overlevering bevindt zich daar een monster dat de school zal zuiveren van alle leerlingen van gemengde afkomst, de tovenaarsleerlingen bij wie het bloed van dreuzels (mensen zon der bovennatuurlijke talenten) door de aderen stroomt. Het mon ster kan eens in de vijftig jaar worden opgewekt door een uitzon derlijk begaafde scholier, en het is bijna tijd. Welke leerling bezit de gave om de verborgen ruimte te vinden en te openen? Wie is de uitverkorene?Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. Niïüid Hei Aiïffkykscuè&fi, gi) ERnSÏÏgê cuféVAllesJi ROTTERDAM - Na een eerste verkennende ronde maakte diergaarde Blijdorp woensdag 26 maart bekend dat het de die rentuin in Paramaribo van advies gaat dienen. Paramaribo Zoo verkeert organisatorisch en fysiek in slechte staat. De Rotterdamse diergaarde wil op korte termijn verbeteringen aanbrengen in de bestaande situatie. Daartoe heeft Blijdorpmedewerker Robert van Herk een rapport opgesteld waaruit blijkt dat met geringe investeringen van de kwijnende dierentuin in Suriname een springlevend educatief natuur en milieucentrum te maken is. De doelgroepen waarop Paramaribo Zoo zich moet richten zijn in de eerste plaats de scholieren en eco-toeristen en in een later stadium de Surinaamse bevolking in het algemeen. Tijdens zijn inventarisatie liep Van Herk tegen een aantal ern stige problemen op in Paramaribo Zoo. Het gaat niet goed met het dierenwelzijn van de huidige collectie en educatie is een vrijwel afwezige factor. Naast achterstallig onderhoud heeft de kleine dierentuin als handicap dat het ligt in een betrekke lijk onveilige omgeving aan de rand van de stad. Bovendien is de dierentuin slecht bereikbaar met het openbaar vervoer en tenslotte ontbreekt het aan goed opgeleid personeel. In samenwerking met de ministeries van transport, natuur en onderwijs wil diergaarde Blijdorp verbeteringen aanbrengen door de bestaande faciliteiten 'met een educatief sausje te overgieten'. Het aanbrengen van voorlichtingspanelen en een logische routing vergen niet veel investering en maken Paramaribo Zoo een stuk aantrekkelijker aldus Blijdorpdirecteur T. Dorresteyn. Hij hoopt dat in dat geval ook andere natuurorganisaties interesse gaan tonen in Paramaribo Zoo. "Want het is een kleine dierentuin, maar wel een met potentie," aldus Dorresteyn. Saleem Dabbour: "Je hoeft niets te verzinnen om een verhaal te maken. Er zijn geen taboes meer. Foto: MARIE SUZANNE ASSIE Teresa Garcia stal de show tijdens de halve finale en verdiende daarmee een optreden in de Stadsgehoorzaal ko mende zondag. Foto: EUROFOTO Foto FRED LIBOCHANT ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9