Huurhuizen? Stricklede wint Schiedams Kampioenschap biljart Lepelaars voelen zich thuis in Midden Delfland 'Ze zeggen dat ik niks kan Sportagenda Punten scoren SCHIEDAM Waterweg film JP Jonkies vermaken zich opperbest in crèches Mensenhater van Molière in Fortis Theatèr a.d Schie Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk op www.AutoTrack.nl! (S) AutoTrack.nl Brendan Monaghan in De Serre INGEZONDEN BRIEF u HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 16 APRIL 2003 16 - 1442 Bowling for Columbine Regie: Michael Moore Met Bowling for Columbine richt Moore zich op een veelkop pig monster: de Amerikaanse ge- weldscultuur. Het uitgangspunt is simpel: waarom komen er jaarlijks meer dan elfduizend Amerikanen door kogels om het leven en in Canada en de grote Europese landen een paar hon derd? Wat volgt is een bizarre tocht langs de uitwassen van de Amerikaanse geweldscultuur. Moore bezoekt met een slacht offer van de schietpartij op de Columbine highschool - waar twee leerlingen in 1999 een slachting aanrichtten - de super markt K-Mart, waar kogels vrij te koop zijn.Ook bezoekt hij een bank, waar iedereen die een re kening opent een geweer als wel komstgeschenk krijgt. Met een compilatie van archiefbeelden van Amerikaans militair ingrij pen in de laatste vijftig jaar in Zuid-Amerikaanse en andere landen, betoogt Moore dat Ame rikanen niet alleen thuis op straat maar ook in internationale rela ties eerst schieten en dan praten. De media creëren met hun hyste rische aandacht voor geweld een angstcultuur, die wapenfabrikan ten geen windeieren legt. De cli max van de film is Moore's be zoek aan Charlton Heston, die als voorzitter van de wapenlob byclub National Rifle Associa tion mag uitleggen waarom hij met een geweer onder zijn kus sen slaapt. De stamelende Hes ton is niet bestand tegen Moore's guerrilla-aanpak en sneuvelt in het verbale vuurgevecht. Donderdag en vrijdag in Schie dam Zaterdag in Vlaardingen Rabbit-proof Fence Regie: Phillip Noyce. Deze prachtige film gaat pas eind mei in première in de film theaters, maar is nu al eenmalig te zien in Filmhuis Schiedam.Waar gebeurd en aan grijpend drama over drie aborigi nalmeisjes die de weg terug naar huis zoeken, dwars door de woe stijn. Met prachtige fotografie van Chris Doyle en grimmige muziek van Peter Gabriel. Australië, 1931. Het konijnenbe- stendige hek uit de titel deelt het noorden en zuiden van Australië in tweeën bij het depot Jigalong, aan de rand van de woestijn. Drie jonge aboriginalmeisjes wonen er met hun moeder en grootmoe der. Hun blanke vaders die aan het hek werkten, zijn al lang ge leden vertrokken. De aboriginals in het district vallen onder de verantwoordelijkheid van de rijksvoogd Neville (Kenneth Branagh). Hij zorgt ervoor dat de kinderen bij hun moeder wegge haald worden om tweeduizend kilometer verderop opgeleid te worden tot hulp in de huishou ding bij blanken. Neville heeft een regel opgesteld die kinderen uit gemengde huwelijken ver biedt om met (volbloed) aborigi nals te trouwen. Zo hoopt hij het aboriginalras te laten uitsterven. Molly, Daisy en Gracie weten te ontsnappen uit het kamp en be ginnen aan een drie maanden lange tocht naar het zuiden. Ze vinden en volgen het hek dat hen terug naar hun familie kal leiden, op de hielen gezeten door de mannen van Neville. Deze wor den door de outback geleid door de ervaren aboriginal 'tracker' Moodoo (David Gulpilil) Het prachtige camerawerk is van Ch ris Doyle, en de grimmige per cussie op de soundtrack van Pe ter Gabriel. Het waar gebeurde, aangrijpende drama is gebaseerd op het boek van Doris Pilkington Garimara, de dochter van het personage Molly Craig uit de film. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardin gen, aanvang 20.30 uur. INGEZONDEN BRIEF Een huis huren in Schiedam, ver geet het maar. WoonPlus is ge woon zijn huurwoningen aan het verkopen. De zittende huurders kunnen hun huis kopen en wat later leeg komt, wordt via Ooms en Bodewes verkocht. Verdienen die er ook nog wat aan. Neem bijvoorbeeld de Woud- hoek, Botenbuurt, Bachplein, Faassenplein, enzovoort. Eerst waren dit huurhuizen, nu alle maal koopwoningen. WoonPlus is gewoon een makel aardij geworden. Wat doen ze ei genlijk met dat geld? J. de Ruiter SCHIEDAM - Met gepaste trots laten de teamleden van biljartver eniging Stricklede hun gewonnen beker zien. Zij deden net als negen andere clubs mee aan het Schiedams Kampioenschap 'Libre voor ou deren'. Elke tweede donderdag van de maand is er vanaf september vorig jaar gespeeld om de wisselbeker in de Anbo-sociëteit aan de Lange Nieuwstraat. Het kampioenschap is voor de negende keer gehouden en de vereni ging 4 Molens won al vier keer. En wie vijf keer wint, mag de wis selbeker houden. Dit toernooi is 4 Molens derde geworden met 389 punten, Wilton werd tweede met 398 punten. Stricklede heeft voor het eerst gewonnen met 405 punten en kreeg de beker overhandigd door de heer Van Helden van de Dienst Sport en recreatie van de gemeen te Schiedam. door KLAASKE GEERST SCHIEDAM-ARNHEM - "Ik wil nooit meer bang zijn. Nooit meer bang voor vliegtuigen, bromvliegen, doodskisten, bloed of enge dromen." Dit nam Anne Ta- kens zich voor als kind, di rect na de bevrijding van Nederland in 1945. In haar nieuwste kinderboek 'Nooit meer bang' is te lezen hoe zij haar eigen jeugd in oor logstijd beleefde in Schie dam, waar zij op 14 april 1938 werd geboren in een klein huisje aan de Veen- lantstraat. Toen de Tweede wereldoorlog uitbrak was zij pas twee jaar en net zeven toen de bevrijding kwam. Dat Anne Takens op zo'n jonge leeftijd al zulke duidelijke herinneringen heeft kunnen op slaan mag bijzonder genoemd worden. Vele jaren later zou zij die herinneringen zelfs verwer ken in 'Even schuilen voor het onweer'. Het dit jaar uitgebrach te 'Ik wil nooit meer bang zijn' is eigenlijk nog een vervolg hierop. Het boek is bedoeld voor lezers vanaf groep 7 en ouder. "Mijn geboortehuis in Schiedam bestaat nog steeds en de straat is nauwelijks veranderd," aldus An ne Takens. "Soms loop ik er nog wel eens doorheen en sta daar dan even stil, denkend aan hoe het was, lang geleden, toen ik op school rekenen en schrijven leer de. Mijn lievelingsvak was lezen. Ik haalde wekelijks stapels boe ken uit de bibliotheek. Elke keer PW* als ik een boek uit had dacht ik: 'Ik wil ook schrijfster worden!' Mijn lievelingsboek? 'Alleen op de wereld'. Ik kon het niet meer missen en nog steeds staat het in mijn boekenkast.' In haar laatste boek vertelt ze over haar vriendje Theo, waar mee ze gedurende de oorlogsja ren van alles beleefde maar later uit het oog is verloren. Nu zegt ze: "Het zou best leuk zijn om Theo na al die tijd weer terug te zien, heel missschien leest hij dit artikel wel." Anne groeide op in een harmo nisch, gezellig, gereformeerd ge zin met drie dochters, waar alles bespreekbaar was. Van 1945 tot 1951 bezocht ze de Dr. A. Kuy- perschool. In de zesde klas, tij dens de opsteluren van meester Van de Berg, schreef ze in een schoolschrift verhalen over een kabouter, die ze, aangemoedigd door de meester, naar een uitge verij in Meppel verzond. Helaas volgde een overigens lieve af wijzingsbrief en twee bijgevoeg de kinderboeken, maar de dan twaalfjarige Anne bleef ervan dromen, dat er ooit een boek van haar in de etalage van de boek winkel zou liggen. Ze doorliep vervolgens de chris telijke ULO Rehob'oth, waarvan het hoofd van de school onder de schuilnaam H. ter Merwe, ge schiedenisboeken schreef. Hij loofde de jonge Anne om haar opstellen maar toen ze tc kennen gaf zelf ook schrijfster te willen worden beet hij haar toe dat ze met haar talenten 'beslist het on derwijs in moest'. Dat deed ze echter niet en zo werd ze achter eenvolgens kantoorassistente bij notariskantoor A. Hoek in Schie dam. Gedichten Aan haar tienertijd in Schiedam en omstreken bewaart ze overi gens mooie herinneringen. De jaarlijkse Vlaggetjesdag in Vlaardingen bijvoorbeeld, waar ze veel vrienden en vriendinnen ontmoette. In 1959 vertrok ze naar Arnhem, waar ze psycholo gisch assistente werd op een Gel ders Instituut en in de avonduren studeerde ze Nederlands M.O. Ze schreef gedichten, die in Trouw werden gepubliceerd. In 1962 trouwde ze met Frits Ta kens, kreeg drie kinderen en as sisteerde haar man op diens ei gen assurantiepraktijk. Maar het schrijven van verhalen ging door: eerst voor haar kinde ren en later in de plaatselijke krant. Vervolgens verschenen verhalenseries van haar hand. in kinderbladen als Bobo (onder andere 'Martje en Martijn') en Okki. Deze verhalen zijn ook ge bundeld uitgebrapht. Met haar debuut in 1986 brak Anne Takens echt door als kin derboekenschrijfster. Daarmee kwam haar langgekoesterde droom uit, met niet één, maar met liefst twéé boeken tegelijk in de etalage. Inmiddels heeft Anne meer dan 35 kinderboeken geschreven. De meeste zijn bedoeld voor kinde ren op de basisschool. Ze gaan over pesten, angst, dieren, mu ziek, de natuur, en verder over alles wat binnen de belevingswe reld van kinderen belangrijk is. Er zullen niet veel kinderen zijn die de boeken van Anne Takens niet kennen. Anne Takens reist tegenwoordig met haar boeken ook het hele land door om op scholen, in bi bliotheken en in boekwinkels kinderen te ontmoeten voor wie ze schrijft, (zie onder andere ook op internet: www.leesplein.nl). 'Nooit meer bang' een waar ge beurd, autobiografisch verhaal, geïllustreerd met foto's uit die zelfde tijd, geschreven door An ne Takens; uitgegeven bij educa tieve uitgeverij Maretak; ISBN 90 437 0174 2; gebonden; 9,50 euro (in de betere boekhandel). Anne Takens beschrijft haar jeugd in Schiedam in boek 'Nooit meer bang'. door NANS WOLTERS REGIO - Ellen Sandberg heeft haar hart verpand aan de Platalea leucoradia. Een liefde die al lang stand houdt, want maar liefst vijf tien jaar verdiept ze zich al in deze vogel met de lepel- vormige snavel. Die fascina tie was reden om afgelopen vrijdag voor belangstellen den een dialezing te geven in Natuurcentrum De Bos- hoek in Schiedam. De interesse van docent biologie Sandberg voor de lepelaar werd gewekt toen zij in 1989 in Mid den Delfland bezig was met het registreren van de vogelstand. "Tot onze verrassing zagen we toen voor het eerst lepelaars. Voor mij was dat aanleiding om de vogels te gaan observeren. Ik ontdekte dat een kolonie vogels broedde in het Quackjeswater in Oostvoorne en in de loop van de tijd kwamen er steeds meer pa ren bij." Het werd een omvangrijk onder zoek waarvoor ook de KNNV Waterweg Noord belangstelling toonde. Niet alleen houdt docen te Sandberg de vogelstand bij ook; verdiept zij zich in het voedsel van de lepelaars. Die zoeken namelijk eten voor hun jongen en zichzelf in Midden Delfland. "Dat komt omdat daar van die mooie voedselrijke slo ten zijn, verklaart Ellen Sand berg. Op Oostvoorne, dat hoofd zakelijk bestaat uit kleigrond, komen die vrij weinig voor. Ove rigens zijn lepelaars voor hun voedsel afhankelijk van een aan tal factoren. Als er bijvoorbeeld veel regen is gevallen dan kun nen zij niet meer in de sloten lo pen om te foerageren en gaan zij op zoek naar vis in een ander ge bied." SCHIEDAM - In het beroemde en tijdloze meesterwerk van Mo lière De Mensenhater wordt het sociale gedrag van mensen op een genadeloze manier ontmas kerd. Wie wijst luxe af, vernie tigt vriendschap en verwoest zijn geliefde om zichzelf trouw te blijven? In de menselijke be hoefte aan erkenning en waarde ring luistert de waarheid immers niet zo nauw. De eigenzinnige Alceste is een man van waarheid. Hij rukt lie ver zijn tong uit dan een oneer lijk woord te spreken in naam van goede manieren, vriend schap of geldelijk gewin. Maar het is niet makkelijk om altijd eerlijk te zijn. Niemand overleeft in de wereld zonder kleine leu gens, een scheut hypocrisie, een subtiele vleierij. De absolute waarheid ligt de meeste mensen maar slecht op de maag. Voor Al ceste is dit de grote zwakte van mensen, een zwakte die hij haat. En juist de waarheidslievende Alceste wordt verliefd op zijn te genpool. De mooie, verleidelijke Célimène, een vrouw die het roddelen tot kunst verheft en een groot talent bezit voor het om zeilen van de waarheid. Alceste raakt hopeloos verstrikt in een web van intriges en leugens. Aangevreten door jaloezie be sluit hij de situatie op de spits te drijven. Het Fortis Theater a.d Schie brengt de voorstelling De Men senhater van de Paardenkathe draal op zaterdag 19 april. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Reserveren is mogelijk via 010 - 2 467 467 of via www.theaterad- schie.nl. De kassa is geopend van dinsdag tot en met van 11.00 tot 16.00 en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur. In februari jongstleden werden de eerste lepelaars na hun over wintering in warmer streken al weer gesignaleerd in het onder zoeksgebied. En inmiddels wordt het aantal broedparen ge schat op 140. Ellen Sandberg: "Bij elkaar vermoedelijk zo'n driehonderd lepelaars en het is goed mogelijk dat dit aantal na het broedseizoen is verdubbeld. En dat is vergeleken met 1969 toen in heel Nederland nog maar 150 paren te vinden waren een geweldige verbetering." Volgens de onderzoekster strijkt in Aalkeetbuitenpolder regele- matig een groep van tien lepe laars neer. Zij adviseert natuur liefhebbers in ieder geval een verrekijker mee te nemen om de dieren te spotten. Duizend visjes Uit het onderzoek van Ellen Sandberg bleek dat in de sloten van Midden Delfland enorme hoeveelheden driedoornige ste kelbaarsjes leven. Ze kwam tot de ontdekking dat een lepelaar voor zichzelf en kroost per dag een pond stekelbaarsjes veror bert, dat zijn zo'n duizend visjes. "Dat betekent dat de vogel de he le dag op zoek moet naar voedsel en behoorlijk wat kilometers af legt. Hij maait met zijn snavel door het water en als hij wat voelt is het 'hap'. Voor het visje in zijn krop belandt worden met een handige beweging de doorni ge uitsteeksels verwijderd. Zo vlug de jongen kunnen vliegen worden ze gedwongen vanuit Oostvoorne de dertig kilometer naar Midden Delfland te over bruggen. "Daar worden ze door de ouders naar een weiland gedirigeerd en als je dat vanuit de verte ziet lijkt het net een crèche. De jonge vo gels, in afwachting van de volle krop van de ouders, spelen daar met elkaar. Heel leuk." Ellen Sandberg schiet in de lach bij de vraag van de interviewster of ze zich nu gaat richten op een andere vogel. Nee hoor, ik ben er nog lang niet. Tegenwoordig propbeer ik te ontdekken hoe driedoornige stekelbaarsjes van uit zee het land in kunnen zwem men. Vorige week onderzocht ik dat in Vlaardingen bij de Buiten- sluis maar dat leverde niets op. Stekelbaarsjes overwinteren in zee en worden vier tot vijf keer zo groot als een normaal stekel baarsje, zo'n zes centimeter. De ze visjes tref je niet aan in Mid den Delfland omdat dit gebied is afgesloten van het zoute water. Toch zwemmen de 'zee'baarsjes de Nieuwe Waterweg op, op zoek naar zoet water waar zij zich kunnen voortplanten. Wij kijken nu of het mogelijk is een vis-passage te realiseren zodat de baarsjes Midden Delfland kunnen binnentrekken." i SCHIEDAM - Grand café De Serre laat op vrijdag 18 april de Ierse singer/songwriter Brendan Monaghan optreden. Monaghan is ooit be gonnen als tekstschrijver en gitarist en in deze rol maakte hij veel makkelijk in het gehoor liggende liedjes voor een keur aan artiesten in Europa en Amerika. Brendan Monaghan richt zich de laatste tijd meer op zijn solowerk. Op dit moment is op toernee om zijn nieuwe album 'Precious time' te promoten. Deze cd wordt 24 april officieel ten doop gehouden in Belfast. Komende vrijdag geeft hij hiervan in de Serre een voor proefje. Tijdens zijn huidige toer doet Brendan Monaghan onder meer het be kende 'Fiddler's Green International Festival' in Rostrevor aan. Maar op 1 en 2 november is hij ook te beluisteren tijdens het grote Irish Mu sic Fundraising Festival in Vlaardingen. Het optreden begint om 20.00 uur, de entree bedraagt 5 euro. Leden van No Frontiers betalen 2,50 euro. Voor actuele informatie is de No Frontiers-website (www.nofron- tiers.nl) te raadplegen. Grand Café De Serre (bij woon zorgcentrum Thurlede), Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam, telefoon 010 - 789 14 91, fax 010 - 409 32 01. SCHIEDAM - De leerlingen van de Jeugdtheaterschool De Teerstoof staan op vrijdag 18 en zaterdag 19 april voor het eerst op de planken. Dan spelen zij de voorstelling 'Ze zeggen dat ik niks kan', vrij naar Mathilde Van Roald Dahl. De voorstellingen beginnen om 14.00 uur en zijn reeds uitverkocht. Daarom is er een extra presentatie gepland op zaterdag 19 april om 16.00 uur. Voor deze presentatie zijn nog wel kaarten te koop, voor kinderen zijn 4 euro en voor volwassenen 5. Reserveren is mogelijk op twee manieren: telefonisch via de VVV: 010 - 47 33 000, van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De kaarten kunnen uit sluitend worden afgehaald en contant betaald bij de kassa van Jeugd theater de Teerstoof. De kaarten dienen minimaal een halfuur voor de voorstelling te worden opgehaald. Reserveringskosten zijn 0,45 per toegangskaart. Ook zijn kaarten een uur voor aanvang van de voorstelling te reser veren bij de kassa van Jeugdtheater de Teerstoof, telefoonnummer 010 - 449 03 44. Voor meer informatie: Deborah Lens, tel. 010-246 59 32 of 06 - 261 683 01, e-mail: de.teerstoof@tiscali.nl. van donderdag 17 tot en met woensdag 23 april VOETBAL - zaterdag: VVK- Floreant (14.30 uur), Rohda'76- PPSC (14.30 uur), GTB-DES'67 (14.30 uur) EBOH-SVVSMC (18.00 uur). Maandag: UVS-SVVSMC (14.00 uur), Excelsior'20-Quick (14.00 uur), VFC-Spaland (14.00 uur), Hermes DVS- RKSVM (14.00 uur), SVDPW- HWD (14.00 uur), DRGS/zo- Demos (14.00 uur), Voorwaarts- Schiedamse Boys (14.30 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag HPSV-PPSC 10.00 uur), HBSS- Stellendam (14.30 uur). KORFBAL: zaterdag Thurlede 16.00 uur ODl-Scheldevogels; maandag Terda-Harga. SOFTBAL: vrijdag Bijdorp 20.00 uur Schiedam-Saints(h); zondag Twins 2-Schiedam(da). Een poosje geleden nam ik voor de aardigheid of door pure frustratie, daar ben ik zelf nog niet geheel uit, deel aan een discussie. Vaak zijn dat van die programma's waar veel in wordt gepraat doch weinig ge zegd. Ik behoorde zelf kennelijk bij de laatste categorie, want nadat ik even mijn mond had opengedaan zei er iemand: "daar heeft mijnheer een punt." Meteen keek ik wat angstig om mij heen maar zag niets. Ik kon in dit geval niets anders zeggen dan dat ik van dat soort geintjes niet ge charmeerd was. Hierop antwoordde de voorzitter van het nietszeg gende praatgroepje; dat ik hiermee een punt scoorde. Toen ben ik even naar de voorzitter gelopen, die ook nog eens een vice-voorzitter bleek te zijn en een beetje kwaad toch, kon ik niets anders zeggen dan: "nog een keer zo'n grapje en ik verkoopje een punt op je puntneus!" Toen ik uit pure verveling een poosje later naar de Aleidazaal in ons mooie stadje aan de Waterweg ging, deelde men daar ook al punten uit, terwijl daar toch veel wordt gepraat en weinig gezegd... Daar kon den ze in het discussiegroepje nog een punt aan zuigen. Ik kijk wel eens in die vele papieren die er zo rondgaan langs al die vergaderingen (dat kost yvat geld zeg). Deze staan vol punten en zelfs dubbele punten en puntkomma's, zoveel datje er potverdrie een punt hoofd van krijgt. In die vele nota's en moeilijk leesbaren stukken, zouden ze er wat mij betreft beter aan doen wat meer gedachtestreepjes te plaatsen. Van wege een zeer groot probleem - en dat is niet uit mijn duim gezogen, anders zou ik nu een puntduim hebben - kom ik de laatste tijd wel eens een ambtenaar tegen, toevallig met puntschoenen, want daar let te ik al meteen op, die niet alleen een ambtenaar is, maar bovendien ook nog eens alle puntjes op de i zet. Ik heb mij voorgenomen, dat, als deze ambtenaar het probleem tot een oplossing weet te krijgen, hij van mij een ballpoint tegemoet kan zien. Punt (einde van de zin). HCM Vlek AUTO OPENGEBROKEN - Een auto die maandagavond gepar keerd stond aan de Lindeijerstraat is opengebroken via het rechter- voorportier. De eigenaar mist zijn radio-cd-speler, een aantal cd's en zijn zonnebril. Foto MARIE SUZANNE ASSIE ROEL DIJKSTRA Schrijfster beschrijft Schiedamse jeugd in 'Nooit meer bang' S De autosite voor heel Nederland

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 13