Verantwoord Slechte ventilatie te lijf Werken en wonen steeds vaker in dezelfde ruimte Vooqaarsklusjes die de tuin goed zullen doen Kosten woningaanpassing zijn nu fiscaal aftrekbaar WONEN V Renteaftrek verdeelt de huiseigenaren Fruit in de tuin Onderzoek van NFO Trendbox wijst uit: Belastingadvies via digitaal advies Bijzondere kleuren geven kamer accent WOENSDAG 16 APRIL 2003 16- 1449 Ruim veertig procent van de hui zenbezitters is voor beperking van de hypotheekrenteaftrek als deze maatregel starters op de woningmarkt een handje helpt. Een even groot percentage is so wieso tegen. Dat blijk uit onder zoek van Interview-NSS, in op dracht van De Hypotheken Overigens is het verlagen van de overdrachtsbelasting - nu zes procent van de aankoopsom - een methode die populairder is om starters een kans te geven. Meer dan de helft van de huisei genaren is hier voor. Wie nu fruitbomen en -struiken plant geniet daar meteen dub bel van. Fruitstruiken en bomen die met kale wortels worden geleverd, kunnen beter niet meer na 1 april geplant worden. Ze lopen dan al zover uit dat ze moeilijk goed aanslaan. Na die datum kun men veel beter in pot of met kluit gekweekte planten aanschaffen. De meeste vruchtheesters (rode, witte en zwarte bessen, kruisbessen, jo- stabessen, loganberry's, fram bozen en bramen) bestuiven zichzelf uitstekend. Daar hoeft dus niets bij. Maar veel appel rassen hebben een ander ras dat in dezelfde tijd bloeit, als be- stuiver nodig. Anders krijgt de boom geen vruchten. Bij peren en pruimen, kersen, perziken en abrikozen is dat veel minder het geval. Zorg dus voor goede voorlichting en kies wat past. Het genieten begint al meteen met prachtige bloei. Met een beetje geluk zijn er het eerste jaar ook al meteen vruchten (bij de bessen zeker) en sommige soorten verrassen later in het jaar met prachtige herfstkleu ren van het blad. Kijk ook bij leivormen en vergeet zeker de klimmers niet (druiven, kiwi, Japanse wijnbes, braam enz.) Is de jam al of dat verse fruit zo uit het handje al te proeven? Een aanrader voor wie een heel decoratieve fruitboom zoekt: de zwarte moerbei (Morus). Prachtig! En lekker! Huiseigenaars kunnen op www. belastingdienst, nl zelf bekij ken in welke box de kapitaalver zekering voor het huis valt. Het programma 'boxbepaling kapi taalverzekering' maakt onderdeel uit van het vernieuwde digitale aangifteloket. Belastingplichtigen kunnen voor de aan de hypotheek gekoppelde kapitaalverzekering kiezen voor plaatsing in box 1 of box 3. De keuze heeft gevolgen voor de belastbaarheid van het in de kapitaalverzekering opge bouwde vermogen. De huiseigenaar had eenmalig de keuze, maar omdat er nogal on duidelijkheid bestond over de ge volgen van de keuze, heeft de wetgever vorig jaar besloten dat belastingplichtigen eenmalig de kans krijgen om de keuze voor box 1 zonder fiscale gevolgen on gedaan te maken. Op het digitale aangifteloket vindt de belasting plichtige ook het rekenprogram ma lijfrentepremie. Met het pro gramma kan men berekenen waarvoor belastingaftrek is te krijgen voor lijfrentepremies. Ook is er informatie over het controle thema 'aftrek van buitengewone uitgaven voor ziekte- en- andere kosten'. Op zoek naar een bijzondere kleu rencombinatie? Haal het voorjaar eens in huis met limoengroen. Limoen wordt meestal gecombi neerd met citrustinten zoals ci troen of mandarijn, maar kan ook goed samengaan met andere hel dere kleuren, zoals helder koren- blauw. Limoengroen en azuur blauw vormen een zinderende combinatie, die doet denken aan de heldergroene vootjaarsbladeren tegen een wolkeloze blauwe lucht. Door beide kleuren in de gordij nen terug te laten komen, kunnen de groene muren met de blauwe elementen in het interieur verbo den worden. Het totaalbeeld is modern, maar deze kamer laat zien hoe men een nieuw beeld kan creëren. Moeten er oude meubel stukken worden opgenomen? Zorg voor limoengroene accenten (zoals een limoengroene loper over de tafel) om het kleurenpalet tot éé- geheel te houden. De tarieven die de notaris mag berekenen bij onroe rende zaaktransacties zijn sinds 1 april van dit jaar vrij. Dat hebben de minis ters van Economische Za ken en van Justitie geza menlijk bepaald. Zij namen het besluit aan de hand van het rapport dat de Com missie Monitoring Notari aat recentelijk aan hen uit bracht. 'Het heeft zin om te notarisshoppen', zegt Vero- nique Jongeneel. 'Door een uurtje diverse notariaten af te bellen, kom je de ver schillen in tarieven te we ten.' De nieuwe Wet op het notaris ambt van oktober 1999 staat no tarissen toe om binnen bepaalde grenzen zelf hun prijzen te bepa len. Voordat de wet van kracht werd, waren de tarieven wettelijk vastgelegd. De commissie on derzocht drie jaar lang de gevol gen van de beperkte vrijlating van de tarieven in de familie praktijk. Uit het onderzoek con cludeerde de commissie dat de vrije tariefstelling de markt van de notariskantoren niet nadelig heeft beïnvloed en dat notarissen ook met de vrijstelling van tarie ven nog steeds een goede boter ham kunnen verdienen. Daarom adviseerde de commissie de bei de ministers ook de tarieven van de onroerende zaaktarieven vrij te geven. 'Je hebt nu goedkope en minder goedkope notarissen', vertelt Veronique. 'Ik heb me er goed in verdiept. Als je een wasmachine nodig hebt, maak je ook een tele fonisch rondje onder de witgoed winkels. Waarom zou je dat als je een notaris nodig hebt niet doen?' Ze zegt dat je het beste kleine notariskantoren kunt be naderen. 'Elk notariaat moet dan wel deskundig zijn op alle deel terreinen van zijn werkgebied, maar ik heb gehoord dat de klei ne notariaten nog steeds een al gemene praktijk hebben, terwijl de grotere kantoren zich steeds meer richten op specialisme. Dat is vast goed voor vermogende mensen, maar niet voor mensen zoals jij en ik. De tarieven van die grote kantoren zijn er dan ook naar.' Waar voor je geld Veronique vertelt dat ze in de krant in een artikel heeft gelezen dat volgens de Verordening be roeps- en gedragsregels van de Koninklijke Notariële Broeder schap ieder kantoor deskundig op alle deelterreinen moet zijn. Dus op het onroerende zaak- recht, het personen- en familie recht en het vennootschaps- en rechtspersonenrecht. 'Zoek nu maar een klein kantoor, dan zitje altijd goed. Zowel wat de des kundigheid als de tarieven be treft. Maar ook onder de kleine notariskantoren zul je tariefver- schillen aantreffen. Pik er de goedkoopste uit, want je krijgt hetzelfde voor je geld als bij een duurdere notaris.' Veronique heeft nog een tip. 'De keuze van notaris is vrij. Laatje dus niet door een projectontwik kelaar een notariskantoor op dringen. Als je al eens te maken hebt gehad met een notaris, bij voorbeeld als je een testament hebt laten opstellen of een sa menlevingscontract hebt afge sloten, neem dan voor de onroe rende zaaktransactie dezelfde notaris. Dit soort zaken heeft al les met elkaar te maken. Als je een huis hebt gekocht, vraag dan de notaris of hij je samenlevings contract of het testament wil toetsen aan de nieuwe situatie. Misschien is het wijselijk om za ken toe te voegen of om verande ringen aan te brengen.' Nederlanders zijn een fris en op geruimd volkje. De tuin is netjes, de was hangt buiten aan de lijn, de vloer staat er glanzend bij en het beddengoed wordt eens per week gelucht. Geen reden tot zorg, zou je denken. Toch gaan grote delen van het volk op een onverantwoorde manier met hun beddengoed om. Want alleen luchten is niet voldoende voor een hygiënische nachtrust. Gebrek aan kennis blijkt de grootste boosdoener bij het goed verzorgen van het dekbed. Niet alleen worden de dekbedden te lang gebruikt, ze worden ook nog eens niet goed verzorgd. Dus slapen we in grote getale onder onhygiënische dekbedden. En dat past in het geheel niet bij de propere inborst van de Nederlan der. Overgewaaid uit Duitsland en de Alpenlanden gingen de Neder landers zo'n vijfentwintig jaar geleden massaal aan de dekbed den. Inmiddels heeft ruim ne gentig procent de lakens en de kens ingeruild voor het dekbed. Het slaapt beter, is gezonder en bovendien gemakkelijker in ge bruik. Een eindeloze stroom la kens en dekens wassen, drogen, strijken en luchten is voorgoed tot het verleden gaan behoren. Het dekbedovertrek gaat in de wasmachine en droogtrommel, even opmaken en klaar is kees. Was het maar zo simpel. Het be- langrijkste wordt verwaarloosd; ook het dekbed zelf verdient de volle aandacht. Kwalitatief hoogwaardige dek bedden die goed onderhouden worden, gaan maximaal tien jaar mee. In opdracht van Stichting Promotie Dekbedden en Dutch Style Company deed NFO Trendbox in oktober 2002 kwan titatief onderzoek naar dekbed- hygiëne in Nederland en dit on derzoek wijst uit dat veel Neder landers het dekbed niet goed ver zorgen en te laat vervangen. Kortom, het dekbed verdient een nieuwe start! Een dekbed dat zelden tot nooit gereinigd wordt, is sowieso toe aan vervanging. Ruim driekwart van de Nederlander lucht het beddengoed wel, maar één op de drie reinigt het nooit. En dat is na verloop van tijd niet meer goed te maken. Ga vanaf het begin net zo zorgvuldig met het dekbed om als met de hoeslakens. Dit betekent een paar keer per week luchten en wanneer het no dig is reinigen. En onthoud bij het nieuwe dekbed goed wanneer het gekocht is en vervang hem binnen tien jaar. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat de onhygiënische manier van omgaan met het dekbed vooral te. maken heeft met een tweetal misvattingen. Enerzijds wordt aangenomen dat de over trek het dekbed goed beschermt, anderzijds denkt men dat luchten voldoende is om het dekbed in frisse staat te houden. Niets is minder waar! Dekbedhoezen zijn een eerste bescherming en luchten is belangrijk om het transpiratievocht te verwijderen en ervoor te zorgen dat het dek bed volumineus blijft, maar rei nigen is onontbeerlijk. Dekbedfabrikanten hebben met goedkeuring van de consumen tenbond enkele jaren geleden een label ontwikkeld om mensen objectief te informeren over het beste type dekbed. Jaarlijks wordt dit door TNO gecontro leerd. Dik, dun, warm, luchtig, lang, breed, zwaar, licht, synthe tisch, wol of dons - zoveel wen sen, zoveel mógelijkheden. Om door de bomen het bos te blijven zien en een juiste persoonlijke afweging te maken, is er nu het Dekbed Informatie Systeem, kortweg DIS. Een dekbed, met het DIS-label is betrouwbaar, de gelijk, voldoet aan de Europese normen en biedt garantie voor een goede nachtrust. Op het la bel worden de tien belangrijkste criteria voor een nieuw dekbed onderscheiden. Dit zijn vulling, model, afmeting, tijk, vulge- wicht, warmte, gewicht, gebruik, garantie én het wasvoorschrift. Het belangrijkste is dat er kri tisch naar het dekbed wordt ge keken. Je dekbed moet voldoen de comfort bieden, niet te warm, niet te koud. Dan kunnen de sok ken - onherroepelijk het minst sexy kledingstuk voor in bed - voorgoed in de kast blijven. En wie zich bedenkt dat het dekbed wel heel oud is, let dan bij de aankoop van het nieuwe dekbed op DIS! Voor meer informatie over DIS of dekbedden in het algemeen kan contact worden opgenomen met de Stichting Promotie Dek bedden, Postbus 518, 3900 AM in Veenendaal. Verantwoord hout is bezig aan een gestage opmars. In een jaar tijd is het areaal FSC-bos in de wereld met dertig procent gestegen. Ook het aantal beschikbare FSC-producten is in een jaar tijd bijna verdubbeld. Onlangs startten het Wereld Natuur Fonds (WNF) en FSC Nederland samen met 35 bedrijven de campagne 'Spaar het woud, koop FSC-hout'. Het doel van de campagne is de bekendheid van FSC verder te vergro ten en de vraag naar FSC- hout te stimuleren. Op deze manier zullen importeurs en winkeliers worden gesti muleerd nog meer FSC- hout aan te bieden en zal het aandeel goed beheerde bossen verder stijgen, ver wachten de initiatiefne mers. Jaarlijks gaat er in de wereld 12,5 miljoen hectare natuurlijk bos tegen de vlakte, drie keer Nederland. Goed bosbeheer kan volgens WNF-voorzitter Hans Wijers de onnodige verwoesting van bos stoppen. 'Gelukkig is FSC in opmars. Het FSC-keur- merk is het enige keurmerk dat garandeert dat hout uit goed be heerde bossen afkomstig is. Op 1 maart 2002 bedroeg het opper vlak FSC-bos in de wereld in to taal 27 miljoen hectare. Nu, een jaar later omvat het areaal FSC- bos 35 miljoen hectare. In 55 landen, van Zweden tot Brazilië, van Rusland tot-Maleisië, vindt nu goed FSC-bosbeheer plaats', aldus Wijers. De toename van FSC-bossen in het afgelopen jaar betrof vooral Europa en Zuid Amerika. Het FSC-bos in de tr open nam weliswaar toe, maar blijft achter. Met name in Afrika en in Zuid-Oost Azië is er vol gens Wijers nog veel werk te doen. Een veel gehoord punt van kri tiek is dat FSC-producten nog maar mondjesmaat op de markt beschikbaar zijn. Ook hier is het afgelopen jaar hard aan gewerkt door Stichting FSC Nederland en de aangesloten bedrijven. Vo rig jaar waren er al 600 produc ten van FSC-hout geregistreerd. Inmiddels zijn dat er 1200. De FSC-producten kunnen gebruikt worden in de grond-, weg- en waterbouw en ook particulieren kunnen FSC-producten kopen zoals tuinmeubelen, klushout en parketvloeren. Deze producten zijn in Nederland in ongeveer duizend doe-het-zelf filialen en tuincentra verkrijgbaar. Met na me in de grond-, weg- en water bouw zijn het aantal beschikbare FSC-producten sterk toegeno men. Gedurende de campagne voeren de deelnemende bedrijven, waar onder Intratuin, Karwei, Europa- tuin, Gamma, Leen Bakker, Kwantum, Tuincentrum Over- vecht, Praxis, Hema en Blokker speciale acties. Ook hebben zij prijzen beschikbaar gesteld voor het FSC-Prijzenfestival op inter net. Bezoekers van www.wnf.nl kunnen dagelijks FSC-houten producten winnen. r-sfeC ?*f In de meeste woningen wordt onvoldoende geventileerd. Soms omdat de bewoners de aanwezige voorzieningen niet goed gebruiken, meestal om dat die er niet zijn of slecht functioneren. Tweederde van de woningen voldoet niet aan de eisen van het bouwbesluit voor bestaande woningen van 1992. De'Nederlandse Woonbond heeft daarom in nauw overleg met de Vereniging Eigen Huis en het Astma Fonds een ventilatietoets ont wikkeld, waarmee zowel huurders als eigenaar-bewoners kunnen contro leren of een. woning gezond is. Uit onderzoek van de Woonbond blijkt dat in ruim de helft van de keu kens de ventilatiemogelijkheden volstrekt onvoldoende zijn. De aanwe zigheid van een mechanische ventilatie is geen garantie dat de situatie wel goed is. De helft van dergelijke systemen blijkt namelijk matig tot slecht te werken. Ook over de ventilatiemogelijkheden in de woonkamer zijn huurders ontevreden: bijna de helft noemt die slecht. Over de badkamer loopt het oordeel uiteen. De ventilatietoets is een verbeterde versie van de vier jaar geleden ontwikkelde toets die zich hoofdzakelijk richtte op huur woningen. De nieuwe toets geeft per woonvertrek inzicht in de ventila- tiesituatie. Met de ventilatietoets kunt u per vertrek van de woning nagaan of de toevoer en afvoer van lucht voldoende is. Daarnaast dienen enkele vragen te worden beantwoord over het gebruik en de kwaliteit van de wo ning, waarna de gebruiker zowel een totaalscore voor de woning krijgt als een score per vertrek. Die scores kunnen uiteenlopen van 'zeer slecht' tot 'goed'. Als de score minder is dan 'voldoende', worden er verbetersug gesties gegeven om de situatie te verbeteren. De ventilatietoets is te vinden op www.woonbond.nl. Steeds vake» wordt een slaapkamer omgebouwd tot werkkamer en als er geen plaats is voor een aparte werkkamer, dan is het wellicht te overwegen in de woonkamer een werkplek te maken. Om prettig te kunnen werken, zijn er dan wel een aantal dingen waarop gelet moet worden. Zo is het bijvoorbeeld raadzaam om een afgesloten hoekje te maken. Dat kan soms door een wandje, kast, piano dwars op de wand te zetten. Denk ook aan goede verlichting zonder hinderlijke reflec tie in het computerscherm. Dit kan bijvoorbeeld heel goed met een staande halogeenlamp. De afstand tussen ogen en monitor moet on geveer 70 centimeter zijn en ook een goede bureaustoel is natuurlijk een vereiste. Bij de ideale zit vormen de boven- en onderbenen onge veer een hoek van 90 graden. Probeer te voorkomen dat er met het rug naar het raam moet worden gewerkt. Een computer veroorzaakt ook vaak enig geruis. Wellicht is het mogelijk de computer iets verder van de werkplek te plaatsen. Omdat woningen een woonbestemming hebben, is er voor het vesti gen van een bedrijf toestemming nodig. Informeer bij de gemeente. Het wordt wel eens vergeten: planten willen ook eten. Geef ze nu een goede organische basisbemesting, bijvoorbeeld bloed- of beender meel en gedroogde koemest of kippenmestkorrels. Geen beendermeel bij zure grondplanten strooien: er zit kalk in. Vaste planten vormen soms 'eilandjes'. Ze hebben zich dan op hun wortels omhoog gedrukt en men heeft misschien de grond eromheen schoon geharkt. Woel de grond tussen de planten dan wat los en strooi er potgrond over. Dat verbetert de grond en houdt onkruidgroei tegen. Strooi geen potgrond over de jonge uitlopers. Vervang pas in mei planten die dan echt dood blijken te zijn. Soms duurt het even voor planten zich van winterse schade herstellen. Zet alvast groeisteunen bij vaste planten die hoog worden. Dan over groeien z:e die prachtig en is er straks bijna niets van te zien, terwijl ze wel hun werk doen. Vaste planten die wat verouderd zijn (het hart is vrijwel dood, vooral de randen vertonen jonge groei) kunnen ge deeld en gescheurd worden. Rooi ze op, snijd of scheur de vitale rand- delen eraf, gooi het oude hart weg en plant de jonge randdelen weer apart in. Plant vanaf 1 april groenblijvende planten die met kluit wor den geleverd: coniferen, rododendrons enz. In pot gekweekte exem plaren kunnen het hele jaar door geplant worden. Verwijder heel zorgvuldig het onkruid tussen de rotsplanten. Hoe lan ger er mee gewacht wordt, des te lastiger wordt het. Onkruid groeit overal snel. Wied en schoffel het weg en breng daarna een voedzame mulchlaag op de geschoonde grond tussen de planten aan. Met kiemvrije compost of potgrond wordt nieuwe onkruidgroei onderdrukt. Belastingplichtigen krijgen meer duidelijkheid over de kosten die zij voor woningaanpassingen en andere hulpmiddelen als buiten gewone uitgaven kunnen aftrekken. Dit is met name van belang voor mensen die in verband met een handicap aanpassingen ple gen aan hun woning. In de praktijk was vaak onduidelijk welke kosten belastingplichti gen als aftrekpost konden opvoeren bij woningaanpassing en an dere hulpmiddelen. Eerdere uitspraken hierover in beleidsbesliss ingen en jurisprudentie worden nu vastgelegd in het besluit dat te rugwerkt tot 1 januari 2002. Het gaat hierbij om een ruimhartig be leid. Daar waar beslissingen niet eenduidig waren, zijn de belan gen van de belastingplichtige voorop gesteld. Aanpassingen aan een woning kunnen als aftrekbare buitengewo ne uitgaven meetellen als zij vanwege een functiebeperking op me disch voorschrift zijn aangebracht. Het gaat hier om hef deel van de kosten waarvoor belastingplichtigen geen andere vergoeding kunnen krijgen. De uitgaven zijn geheel aftrekbaar als de woning door de aanpassingen niet in waarde is gestegen, of wanneer de waardestijging niet meer is dan 10 procent van de aanpassingskos- ten. Wanneer de woningwaarde met meer dan 10 procent van de aanpassingskosten in waarde is gestegen dan is gedeeltelijke te ruggave mogelijk. In de brochure van de Belastingdienst, getiteld 'Als u ziektekosten of andere buitengewone uitgaven heeft' komt een inlegvel waarin de regeling wordt beschreven. De regeling geldt met ingang van het belastingjaar 2002. Belas tingplichtigen die voor het jaar 2002 al aangifte hebben gedaan kunnen via een aanvulling op de aangifte de gedane uitgaven als nog terugvragen. V Nederlanders slapen in grote getale onder onhygiënische dekbedden Het areaal bos dat verantwoord beheerd wordt, is in een jaar tijd met dertig procent gestegen. foto; WERELD NATUUR FONDS

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 33