Historicus Van der Vlis zoekt verhalen van weeskinderen voor jubileumboek Oproep verkiezing boerderij van het jaar NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW IN HET HOF VAN SPALAND WOMAN AND MANS YOUNG FASHION WEAR Diverse spectaculaire openingsaanbiedingenonder andere: Vero Moda leder jack Jeans rok Indian Rose jeans en nog veel meer!!! 24.95 69.95 overdekt winkelen GRATIS parkeren DE EERSTE 50 KLANTEN KRIJGEN EEN LEUK PRESENTJE Graag tot ziens bij XI Eü E Hof van Spaland 60 vanaf zaterdag 3 mei om 9.30 uur. Woman o.a.: Vero Moda Only Indian Rose Miss Sixty Man o.a.: Energie Indian Rags Vierhonderd jaar jeugdzorg 'bij'Jan en Kaat W- van 119.95 voor 69.95 van 39.95 van 109.95 voor voor NS-10 Door KLAASKE GEERST SCHIEDAM - In 2005 is het vierhonderd jaar geleden dat het 'Weeshuis der Hervormden te Schiedam' aan de Lange Achterweg werd gesticht. Het eerste kind dat ooit met dit weeshuis te maken kreeg, was zelf geen wees maar het zoontje van een welgestelde inwoner van Schiedam. Hij mocht de eerste steen leggen voor het instituut waarin vele minder fortuinlijke kinderen - voornamelijk wezen - uit de achterliggende vier eeuwen een vervangend thuis heb ben gevonden. Historicus Dr. Ingrid van der Vlis schrijft er een boek over en is op zoek naar persoonlijke ervaringen en of dagboeken van oud-bewoners van het weeshuis, en van het hierin later gevestigde kindertehuis 'De Lindenhof'. Het valt niet meer te achterhalen wanneer het weeshuis precies werd opgericht, waarvoor al in 1598 verzoeken bij het stadsbe stuur werden ingediend. Die toe stemming kwam nog datzelfde jaar maar de financiering ont brak wellicht, want er werd ver der geen actie meer onderno men. Pas in 1602 werd een grote loterij georganiseerd dat tijdens de jaarlijkse Schiedamse feest- week een flinke som geld in het laatje bracht. In archiefstukken uit 1605 staat beschreven hoe een achtjarige Pieter Niesen de officiële eerste steen voor het gebouw legde, dat later in de volksmond bekend zou staan als 'het weeshuis van Jan en Kaat'. Die volkse naam verwijst naar de aandoenlijke beelden van twee weeskinderen die boven de ingang van het complex werden geplaatst, dat rond december 1605 werd 'afgetimmerd'. Jubileumboek Nog altijd sieren Jan en Kaat de gevel, maar weeskinderen tref je er niet meer aan. Ter gelegenheid van het 400- jarig bestaan van het 'Weeshuis der Hervormden te Schiedam' zijn opnieuw stappen onderno men, maar nu om een jubileum boek aan de instelling te wijden. Historicus Ingrid van der Vlis, auteur van 'Weeshuizen in Nederland', is inmiddels aan de slag gegaan met het nodige spit- werk in het Schiedamse archief. Ze heeft goede hoop om ook nog enige oud-bewoners van het weeshuis of de Lindenhof over hun 'weeshuis'-periode te spre ken. Van der Vlis is vooral benieuwd naar persoonlijke herinneringen: "Juist het dagelijkse leven inte resseert me, dat kom je namelijk niet in de archiefstukken tegen" legt Ingrid van der Vlis uit. "Van alles werd genoteerd, zoals het tijdstip waarop een weeskind het weeshuis binnenkwam, verliet of soms zelfs was weggelopen. Ook beschreef men algemene huishoudelijke zaken als uitga ven en inkomsten. Dat alles is goed gearchiveerd, maar het emotionele aspect blijkt lastiger te achterhalen." Kinderen in een weeshuis misten weliswaar een familie-netwerk, dat in de zestiende- zeventiende eeuw onontbeerlijk bleek om te overleven, maar ze waren mate rieel vaak toch beter af dan veel kinderen mét ouders. Ze werden goed gevoed en warm gekleed (weeshuis-uniform) en konden op een gedegen vakopleiding rekenen dankzij de goedgevig- heid van rijke lieden. Een omslag kwam na het ontstaan van de eerste sociale wetgeving in 1854. Weeskinderen werden vanaf dat moment steeds minder afhanke lijk van de toevallige weldadig heid van goedgezinde stedelin gen. Bovendien nam het aantal weeskinderen snel af door de In Zuid-Holland gaat de provinciale verkiezing 'Boerderij van het Jaar' van start. Het gaat om de verkiezing van de mooiste provin ciale boerderij (met erf). Wie zelf een boerderij bewoont, of een boerderij in zijn omgeving kent, waarvan de gebouwen en erf hun karakteristieke verschijningsvorm hebben behouden of zijn ver sterkt, dan kunnen deze tot en met 31 mei aangemeld worden bij de werkgroep Jaar van de Boerderij Zuid-Holland. Het jaar 2003 is uitgeroepen tot 'Jaar van de Boerderij', waarvoor een landelijke Stichting is opgericht. Doel van dit Jaar is aandacht te vestigen op historische boerderijen en erven en zo bij te dragen aan hun behoud en zorgvuldig beheer in de toekomst. Een van de acti viteiten in 2003 is de landelijke verkiezing Boerderij van het Jaar. Deze verkiezing vindt plaats in oktober 2003. Daaraan voorafgaand wordt in Zuid-Holland een eigen verkiezing Boerderij van het Jaar georganiseerd met een feestelijke prijsuitreiking in september. Zowel boerderijen met een agrarische bestemming als herbestemde boerderijen komen in aanmerking voor de titel 'Boerderij van het Jaar'. Selectiecriteria Aan de voordracht worden geert speciale eisen gesteld voor wat betreft het boerderij type of de wijze van gebruik. De voordracht mag betrekking hebben op een boerderij die al dan niet een beschermd monument is. Hoofdgebouw, bijgebouwen en het erf moeten hun karakte ristieke verschijningsvorm hebben behouden. Uit de staat van onderhoud moet blijken dat de eigenaar/be woner zorgvuldig is omgegaan met de historische kwaliteit van de boerderij. Deze kan bijv. tot uitdrukking komen in een geslaagde restauratie; een goede aanpassing aan de oor spronkelijke of aan een nieuwe functie of nieuwbouw in re latie tot de historische boerderij. Uit de plaats en de vormgeving van bijgebouwen en voor zieningen moet de aandacht voor het complex als geheel blijken. Diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichtimj en be planting van het erf; bij voorkeur in samenhang met de situ ering in het omringende landschap. Voor meer info en aanmelden kan telefonisch contact opgenomen worden met tel. 071-5133739 of via de website www.erfgoed-zh.nl hogere overlevingskansen van ouders. Ondanks de emotionele tekorten die 'binnenvaders' en 'binnenmoeders' van het wees huis wellicht hadden, was de achterliggende gedachte om deze kinderen te helpen, goed bedoeld door de toenmalige regenten. Directeur In 1941 deed J. Ritsema van Eek, een nieuwe 'binnenvader' zijn intrede in het huis. Hij noemde zichzelf liever gewoon directeur en bracht zeer vernieu wende en welkome ideeën mee zoals het afschaffen het wees huisuniform. In 1955 hield het Schiedamse weeshuis, na het vertek van de laatste wees, als zodanig op te bestaan. Vanaf de jaren '40-'50 werden er ook al 'geplaatste' kinderen in het huis opgenomen, die niet meer bij hun eigen ouders konden wonen. De 'wezen'-zorg werd na de Tweede Wereldoorlog door de overheid overgenomen, en met de invoe ring van de Algemene Bijstandswet in de zestiger jaren verviel definitief het 'bestaans recht' van het Schiedamse Weeshuis der Hervormden, die zich ontwikkelde tot een ander soortige instelling voor jeugd zorg: De Lindenhof. Tot begin jaren '70 heeft de Lindenhof dienst gedaan als kin dertehuis. En nog altijd is 'de Lindenhof' als pedagogische instelling actiefin Schiedam met onder meer het beheer van de kindertelefoon, projecten als opvanghuizen en begeleid kamerbewoning. Wellicht leest iemand dit artikel, die nog in deze instelling heeft gewoond of jeugdverhalen van oud-bewo ners kent. Van der Vlis zoekt dus onder meer antwoorden op vra gen als: wat deden de weeskin deren wanneer ze 's middags uit school of hun werk kwamen, mochten ze dan gaan spelen, moesten ze gaan lezen of in het huis meewerken? Hoe verliep het 'binnen-leven'? De uitkomst kan een beter beeld geven over het werkelijke leven tot in de vorige eeuw binnen het Schiedamse weeshuis aan de Lange Achterweg. Inlichtingen en reacties aan Dr. Ingrid van der Vlis of haar historisch onder zoeksbureau 'Tijdelijk', tel. 010-4350680 of via tijdelijk.mail@planet.nl. mmlil" - -4» el weeshuis eesmeisjes uit ervormaen te leaam. ter m raditioneelposeren de meisjes goedvoor de foto, terwijl ze zich bezig houden met 'nuttige handwerkenHoe anders dan de realiteit van toen. ken(arbeid) was op zondag verboden. 'zondagse 'handwer- XIEJE SPALAND

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 10