c Bomen markeren Het einde van Schiedam Provincie schrikt van stijging verkeersongevallen Lenteloop Beroving 92-jarige SCHIEDAM Koninginnedag in het water Rijnmondband Sportagenda 'Goede kansen voor allochtone ondernemers' m Schiedamse kunstenaar pakt in Pand Paulus groots uit Rabobank i INGEZONDEN BRIEF Sport Centrum West >7 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 7 MEI 2003 19 - 1441 INGEZONDEN BRIEF De Rijnmondband is in 't Frangois HaverSchmidthuis op bezoek geweest, Wat een vreugde, wat een feest! De Rijnmondband, is een prima orkest, Met een dirigent op zijn best. Het was een stampvolle zaal, Werkelijk een feest voor alle maal. Enige dames (patiënten) zaten enthousiast In de handen te klappen, En wat heren, zaten op de maat van de muziek. Met de voeten te trap'len. Maar, het was niet de muziek al leen, Er liepen veel lieve dames om ons heen. En men werd door deze dames heel attent, Met een heerlijk drankje ver wend. Nogmaals, het was een enig feest, Het is werkelijk grandioos ge weest. Mw. Van der Hoek - van Gent van woensdag 7 tot en met dinsdag 13 mei VOETBAL - zaterdag: VVK- Smitshoek( 14.30 uur), DRGS/za- ZW( 14.30 uur), RVVH- HVO( 14.30 uur), Zwaluwen-Del- tasport( 14.30 uur Vlaardings kampioenschap). Zondag: Excelsior'20-Olym- pia( 14.00 uur), Dilettant-Spa- land( 14.00 uur), MSV'71-Dui- vesteyn( 14.00 uur), SMV/Hille- gersberg-Hermes DVS( 14.00 uur). Dinsdag (Vlaardings kampioen schap): Fortuna-VFC( 19.30 uur), DVO'32-HSC/za( 19.00 uur). CRICKET: zaterdag VRA-Her- mes DVS(da), Thurlede Excelsi- or'20-VCC(da); zondag Quick/H- Excelsior'20, Harga 11.00 uur Hermes DVS-VRA, Thurlede 11.00 uur Asvion-TAC'90 2. HANDBAL: zondag Harga 12.30 uur Ventura- Hollandiaan(da), 13.45 uur Ven- tura-Saturnus/L, Thurlede 13.45 uur DWS-Hellas(h). HOCKEY: zondag Rijswijk- Asvion(da), Hargalaan 12.45 uur Spirit-Hoeksche Waard(da), 14.30 uur Spirit-Hoeksche Waard, Broekpolder 12.45 uur Pollux-Leonidas(da), 14.30 uur Pollux-Roomburg(h), Thurlede 14.30 uur Asvion-Capelle(h). HONKBAL: zondag Vlaardin- gen Zwaluwenlaan 14.30 uur Ho ly-Sparta/Feyenoord 3, Bijdorp 14.30 uur Schiedam-Blue Birds 2. KORFBAL: zaterdag Maasland 15.30 uur ODO-Maassluis, Thur lede 16.00 uur ODI-Actief; zon dag Zwijndrecht-Harga. SOFTBAL: vrijdag Braves- Schiedam(h); zondag Neptunus- Schiedam(da). TENNIS: zaterdag Dubbeldam- TSN, Spieringshoek- Rebounce/za; zondag Reboun- ce/zo-Spijkenisse 2. VOLLEYBAL: woensdag Ly- curgus-Rijnmond(h); zaterdag sporthal Groenoord 20.00 uur Rijnmond-Ekspalvo. SCHIEDAM - De kansen voor allochtone ondernemers in Schiedam zijn onlangs onder zocht door de gemeente. Ruim dertig procent van de startende ondernemers in Schiedam is niet van Nederlandse afkomst. Het aantal allochtone onderne mingen dat in Schiedam ook driejaar na de start nog bestaat, is hoger dan in andere steden. Ondernemers die de eerste ja ren doorkomen hebben goede marktkansen en relatief weinig concurrentie in Schiedam. Bo vendien blijken de allochtone ondernemers over het alge meen tevreden over Schiedam als vestigingslocatie, zo blijkt uit het onderzoek. KUNSTGEBITTEN SCHIEDAM - Ondanks het slechte weer was Koninginnedag toch gewoon een groot feest. Overal in de stad waren tal van activiteiten te doen en lieten de kinderen zich echt niet ontmoe digen door een beetje regen. Ook de optredens op het Dr. Wi- bautplein gingen gewoon door terwijl de toeschouwers redelijk droog blijven onder hun paraplu. Zij konden onder meer genieten van een demonstratie van het zo mercarnaval van de Antilliaanse dansgroep Schiedam Creations. SCHIEDAM - Kampioen wor den van de eerste divisie en niet meteen promoveren. Dat over komt de volleyballers van Rijn mond. De mannen moeten met de kampioen van de eerste divi sie B (het Groningse Lycurgus) en een degradatie-kandidaat uit de ere-divisie (het Dordtse Eks- palvo) in de slag om welgeteld een plaats in de hoogste klasse. Lycurgus heeft inmiddels de eer ste slag geslagen en in eigen huis Ekspalvo verslagen met 3-2. Op woensdag 7 en zaterdag 10 mei komt Rijnmond in de ring. Eerst reizen de Schiedammers naar Dordrecht voor de confrontatie met Ekspalvo. Drie dagen later volgt in sporthal Groenoord het (indien de ipissie in Dordrecht goed afloopt) het beslissende treffen tegen de Groningers. In sporthal Groenoord willen de Schiedammers er een spektakel van maken. Om zoveel mogelijk achterban in de hal te kunnen op vangen wordt er de komende da gen een extra tribune geplaatst, die plaats biedt aan 250 extra toeschouwers. Jongekrijg en Tekin vijfde Op een A-toernooi voor judoka's tot 20 jaar zijn Denise Jongekrijg en Dogan Tekin beiden als vijfde geëindigd. Jongekrijg verloor in de eerste ronde, maar herstelde zich in de herkansing met twee overwinningen. Uiteindelijk strandde ze in de strijd om het brons. Ook Tekin (Sportinstituut Schie dam) bereikte de strijd om de derde plaats. Om zover te ko men, moest hij wat meer partijen afwerken dan zijn stadgenote. Hij won in de eerste ronde (yu- ko), verloor van tweevoudig Eu ropees kampioen Kaytmazov. In de herkansing won de Schiedam mer driemaal en bereikte de strijd om de derde plaats. Daarin trof hij de fysiek sterke Witrus Satsuk, die hem aftroefde met een verwurging. In de aanloop naar het Europees kampioenschap voor junioren zal de Nederlandse selectie in ju li en september nog meedoen aan grote toernooien in Polen en Berlijn. Van Veen wint weer eens Na verliespartijen in Hoogwoud en Denemarken is het Stephan van Veen gelukt om weer eens te winnen. Dat deed hij - overigens op beslissing van de scheids rechter - tegen de Eindhovense pugilist Ernesto Pistone. De Me sa Sport-bokser en zijn tegen stander leverden een kwalitatief goede en uiterst spannende partij af. De heren kenden elkaar van de training van de Nederlandse B-selectie, waar ze elkaar tijdens een sparringspartijen hebben ge test. Ze bleken toen aan elkaar ge waagd en dat was in het echt al niet anders. Pistone toonde lef en nam nogal eens het initiatief. Zijn stoten kwamen echter te recht op de verdediging van Van Veen, die behoorlijk doeltreffend counterde en daarmee scoorde. Ook toen de vermoeidheid toe sloeg bleef de Schiedammer op zijn hoede. Hij hield zijn dek king hoog en deelde en-passant ook een aantal rake klappen uit. Weer verlies ODI In de uitwedstrijd tegen koploper Springfield is het in de zaal zo succesvolle ODI er op het veld niet in geslaagd om punten te pakken. Wel lukte het de korfbal lers om de leiding te nemen (0-2) en om na de gelijkmaker (2-2) steeds weer op voorsprong te ko men, maar met het eindsignaal in zicht lukte het de klassementslei der toch om de Schiedammers in te halen en voorbij te lopen: 10- 7. Voor ODI scoorden Wijnand van Grootveld (3), Nico van Ot- terloo (2), Miriam van der Meer en Gerben Huiskens. Demos heeft zich op promotie Door met 1-3 van SVH te win nen houdt Demos (als periode kampioen) zicht op promotie naar de vierde klas. In de eerste wedstrijd van de na-competitie werd de vijfdeklasser op achters tand gezet (1-0). Na de pauze zorgde Cuma Keten voor 1-1. Het eerste balcontact van wissel Frans Koenen was daarna goed voor 1-2. Later rondde hij een fraai een-tweetje van Al Sayet en Keten doeltreffend af. Om de promotie veilig te stellen dient Demos op zondag 18 mei van het Delftse DVC te winnen. Hoenselaar: En dat is drie Francis Hoenselaar heeft voor de derde maal het Open Holland Darttoernooi (in de klasse dames single) op haar naam geschre ven. Niet alleen de toppers wa ren te aanschouwen in de Mar griethal. Het tweedaagse evene ment trok zaterdag 622 koppels (278 meer dan vorig jaar) en zondag 1331 individuele spelers. Dit jaar was er voor het eerst een apart meisjestoernooi. De wi naars: John Part/Mick Manning (herenkoppel), Chrissy Howat/Francis Hoenselaar (da meskoppel), Peter Manley/Ch- rissy Howat (gemengd koppel), Denis Ovens (heren single), Joey ten Berge (jongens single) en Samantha Rupke (meisjes sing le). Dutch Darts Foundation, de orga nisatoren van toernooi wijzen jaarlijks een goed doel aan, die de opbrengst krijgt van een loterij en een veiling. Ditmaal was het de Stichting De Opkikker. Er kon een bedrag van 2200 Euro over handigd worden. Schiedammers in damtop De bij Van Stigt Thans/Schiedam spelende dammers Anatoli Gant- warg, Rob Clerc en Ron Heus- dens vormen met Tsjizjov en Jan sen de kopgroep in de strijd om de wereldtitel. Gantwarg begon met een remise op Ton Sijbrands en won van Andall. Clerc won van Andall en deelde de punten met de Senegalees Samb. Heus- dens begon met een remise tegen Ndjofang en won van Veytsman. Het is voor het eerst, dat er drie spelers van dezelfde vereniging deelnemen aan het WR dammen. Het toernooi telt twintig deelne mers, waaronder de huidige en vijf oud-wereldkampioenen. Suzanne Steens herstelt goed Twee maanden na een operatie, waarbij een nier werd weggeno men, is Suzanne Steens weer vo lop sportief actief. Onder leiding van Marian van Vliet werkt ze hard aan haar comeback. Zater dag startte ze in een triathlon in Bergen op Zoom en meldde zich bij het zwemmen en fietsen me teen in de kopgroep. Geheel vol gens planning stopte ze daarna en liet het lopen schieten. Wel is ze van plan om op zondag 1 juni deel te nemen aan het Nederlands kampioenschap triathlon in Zun- dert. Excelsior '20 in de aanval Excelsior'20 heeft zondag op de eerste dag van de cricketcompeti tie meteen duidelijk gemaakt dat er met hen niet te spotten valt. De Schiedamse titelfavoriet - met de nieuwe coach Matthew Mott in de hoofdrol - rolde in Voorburg heer send landskampioen VCC op. De sterk verzwakte Voorburgse ploeg bleef na 50 overs op 114 runs ste ken. Mott startte vervolgens in het openingskoppel, sloeg 70 runs en verliet de het veld pas na dat de zege was veilig gesteld. Minder voorspoedig verging het Hermes DVS. Quick/H zette met 167 runs toon. De Harga-ploeg bleef vervolgens steken op 133. SWSMC contra Sparta Hoofdklasser SWSMC begint al vroeg aan de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. De Schiedammers worden namelijk al op dinsdag 29 juli geacht in topconditie te zijn, want dan speelt de formatie van John de Wolf tegen eerste divisionist Sparta. Daarna volgen oefenwed strijden tegen Deltasport (2 au gustus), SHO (7 augustus), Nijen- rodes (10 augustus), XerxesDZB (12 augustus) en HVO (23 augus tus). Op zaterdag 16 en zondag 17 augustus is SWSMC een van de deelnemers aan het vermaarde Twentse Ros-toernooi. De A- en de B-jeugd van SWSMC sloot de competitie af met het 8e John van Dijktoernooi. De A-junioren hielden zich goed staande tegen (het winnende) ADO Den Haag, RKC Waalwijk, FC Groningen en de Belgische clubs Verbroedering Geel en KV Mechelen. De Schiedammers werden tweede. Minder goed ver ging het de B-junioren. Dit team werd laatste. Berichten voor de sportredactie kunnen tot maandag 20.00 uur worden aangeleverd via fax (010- 5913733) of e-mail (gverver@hetnet.nl). Het post adres is: Het Nieuwe Stadsblad, Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaar- dingen of Van Beethovenlaan 4, 3144 AS Maassluis. Door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Niets is blij vend, alles is aan verande ring onderhevig. Dit gege ven, niet alleen bekend bij filosofen, was voor beeldend kunstenaar Ria Klop aanlei ding een registratie te maken van veranderingen in het landschap. Een initiatief dat spontaan ontstond. Het begon met één foto die zij maakte vanuit haar atelier gelegen op de grens van noordelijk Schie dam met uitzicht op Delft. Een paar bomen, met daarachter wat grasland. Die ene foto was het be gin van een reeks impressies die een jaar lang dagelijks, op vrijwel hetzelfde tijdstip vanuit hetzelfde standpunt werd genomen. De fascinatie van Ria Klop voor haar landelijke uitzicht leverde uiteindelijk een indrukwekkende serie van 348 foto's op - 365 min zeventien vakantiedagen - en voorts negen abstracte schilderij en die geïnspireerd zijn op voorbij drijvende wolkenpartijen. Om het landschapsproject niet alleen uit bevroren momenten te laten be staan, maakte Ria Klop op een zo merse zondagmiddag bovendien een drie uur durende video met opnamen van het natuurgebied. De Schiedamse kunstenaar heeft de neiging met haar kunstuitingen groots uit te pakken. Dat wordt al duidelijk in de periode 1993- 1999 met het project 'De muur van mijn leven'. Het werd een installa tie van veertig schilderijen. Een persoonlijke muur als innerlijk landschap die in de loop van de ja ren door veranderend inzicht, in staat bleek in brokken uiteen te vallen. Sinds een jaar of drie is Ria Klop bezig symbolisch de muren van haar leven af te breken. Dat dit ook met humor gepaard gaat liet ze al in 2000 zien tijdens de tentoonstelling 'Je weet niet watje ziet', in Stedelijk Museum Schiedam. Haar installatie kreeg de titel 'Eet uit de muur van mijn leven' en bezoekers gingen met graagte in op dat aanbod. Tiental len roze tompoezen die verwezen naar haar familie (banketbak- kers)geschiedenis bedekten een grafsteen die in een mum van tijd was ontdaan van de taartjes. De kunstwerken die Ria Klop maakt, zijn zeer persoonlijk en ook uit de registratie van de strook Midden- Delfland tegenover haar woning spreekt betrokkenheid. Niets nieuws onder de zon kun je denken bij het zien van de Üonder- den natuurfoto's waarop zeven bo men prominent in beeld staan. Vergelijkbare projecten wer den eerder uitgevoerd en Ria Klop is de eerste die dat bevestigt. "Maar dat was voor mij geen re den 'het dan maar niet te doen." Met aanstekelijk enthousiasme wijst zij op de eerste foto's van de reeks die startte op 1 januari 2002. De bomen tekenen zich af tegen een schitterend roodbruin ge kleurde hemel. Nauwelijks vier .dagen later ziet het plaatje er to taal anders uit. Nog wel die zevèi kale bomen op de voorgrond maar nu ligt op de sloot daarachter een vliesdun laagje ijs. Met het ver loop van de weken verandert het uitzicht. Het grasland gaat leven. Ooievaars, reigers, ganzen en kie viten zoeken er voedsel en de boer stuurt de weinige dieren die hij nog bezit, de wei in. De bomen lo pen uit en lijken te fungeren als le vende coulissen die nieuwsgie rigen een blik gunnen op het ach terliggende landschap dat nog maar een fractie is van wat het ooit was. Ria Klop: "Toen ik hier in 1987 kwam wonen graasden koeien nog direct achter de sloot die parallel loopt met het fietspad. Nu zie je schapen en lammetjes en verderop wat koeien. De dreiging van de aanleg van de A4 is nog steeds aanwezig. Voor de boeren is het zo langzamerhand onmoge lijk geworden in deze smalle groenstrook hun bedrijf te run nen." Geschiedschrijving Alles is aan verandering onderhe vig en wellicht dat over vijftig jaar de registratie van Ria Klop gezien wordt als belangrijke geschied schrijving over de teloorgang van een gebied waar eeuwenlang boe ren een bestaan vonden. Vanaf zaterdag 10 mei hangen aan de muur van Pand Paulus twaalf rechthoekige mosgroene panelen, waarop per maand de veranderin gen in het landschap zijn te vol gen. De tentoonstelling Het einde van Schiedam wordt geopend door burgemeester Reinier Scheeres en zanggroep Alpaca verzorgt een optreden. De exposi tie is te zien tot en met 15 juni. Pand Paulus aan Korte Haven 125 is geopend van donderdag tot en met zondag van 13.00 - 17.00 uur. REGIO - Terwijl het aantal verkeersongevallen landelijk daalt, zijn er in de provincie Zuid-Holland juist meer doden en gewonden te be treuren. Dat blijkt uit de onlangs gepresenteerde ongevallencijfers over 2002. Gedeputeerde Schiedammer Marnix Norder is geschrokken van de cijfers. Met name het aantal gewonden op dertig-kilometerwegen - 144 - baart hem zorgen. 'Dat zijn toch juist plekken waar je veilig aan het verkeer moet kunnen deelnemen.' Het aantal doden op de wegen in Zuid-Holland steeg van 126 naar 154. Ook het aantal gewonden nam toe ten opzichte van het jaar daar voor: van 1748 naar 1808. Opvallend zijn het relatief hoge aantal 65 plussers dat in het verkeer overlijdt en het aantal verongelukte motor rijders, dat steeg van zeven naar achttien. Het aantal ernstig gewonde fietsers steeg van 338 naar 382, 26 voetgangers overleden vorig jaar in het verkeer,-tegen 15 het jaar daarvoor. De cijfers stemmen de gedeputeerde somber. 'Toch vind ik dat we als overheid op de goede weg zijn. Invoering van het concept duurzaam veilig gaat weldegelijk goed. Dat heeft jarenlang een daling van het aantal ongevallen tot gevolg gehad, ik vind dit onbegrijpelijk.' Om het tij te keren wil Norder alle cijfers en locaties grondig te ana lyseren, om zich vervolgens te bezinnen op maatregelen. Gedacht moet worden aan aanpassingen van de wegen, maar ook gedragsbeïn vloeding door handhaving, communicatie en educatie worden daarbij betrokken. REGIO - Op zaterdag 10 mei is het weer zover: dan staat de eenen twintigste Nationale Lenteloop op het programma. Het Papendrecht- se spektakelstuk is altijd goed voor veel deelnemers. Dit jaar echter zullen alle bestaande records gebroken worden; het evenement wordt namelijk ook benut door de deelnemers aan de RopaRun 2003. Zij ko men in actie om 'kwalificatietijden' te lopen. De Nationale Lenteloop is de één na laatste wedstrijd in het kader van de ZuiderSterloopserie 2002-2003. De deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden: een 15 kilometer lange wedstrijd- en prestatieloop dwars door Papendrecht (start 14.00 uur) en een 7,5 kilometer lange prestatieloop. Meedoen aan de wed strijdloop kost bij 7 euro. Wie de uitdaging als prestatieloper aan wil gaan betaalt 7,50 euro en heeft de keuze uit twee afstanden, 7,5 en 10 kilometer. Inschrijven kan ter plekke op de atletiekbaan van ARSV Papendrecht in de wijk Oostpolder. In gerenommeerde televisieprogramma's en in diverse kranten, wordt vermeld, dat de grootste ergernis van de mensen in Nederland is: hon denpoep en op de tweede plaats parkeerproblemen. Kort hierna lees je in het Stadsblad: een 92-jarige vrouw beroofd in haar woning, buit enkele tientallen euro's uit haar portemonnee, nadat zij in goed ver trouwen en (helaas) ouderwetse gastvrijheid een man en een vrouw ontving die zoals bleek met een smoes binnenkwamen voor een zo genaamde bezichtiging van haar woning. Ik heb dit berichtje keer op keer gelezen en iedere keer werd ik er weer misselijk van. Aan zoiets kan je niet wennen. Je gaat nadenken over de huidige opvatting van de mensheid, wat is belangrijk? Je schoenen kan je schoonmaken, of je auto die je zonodig moet ge bruiken. Openbaar vervoer is dat geen optie? Maar een 92 jaar oude dame beroven is voor mij nog erger dan een Judasstreek. Ter verduidelijking: we hebben pas Pasen achter de rug, dat is niet al leen vakantie of eieren zoeken die hazen verstoppen Nee! Judas ver raadde Jezus met een kus voor een paar zilverlingen, waardoor Jezus gekruisigd werd. Een weerloze 92 jaar oude dame werd beroofd in haar woning! Ik kan het wel van de daken schreeuwen: "mensen wordt wakker", dit kan niet, dit is het allerergste wat er gebeuren kan. Lieve, lieve mevrouw met uw respectabele leeftijd en uw nog ouder wetse gevoel van vertrouwen en gastvrijheid; ik bewonder u, ik denk aan u, ik wil u troosten, voor mij bent u nog een echt mens zoals die in mijn dromen nog voorkomen. Met medeleven, hoogachtend, Mevrouw E.G. T. van der Linden-Engelkamp sport en recreatie gemeente Rotterdam Altijd al het gevoel gehad dat er iets ontbreekt op het sportieve vlak? Kom dan een balletje slaan bij Sportcentrum West! Daar worden, ter gelegenheid van het nieuwe tennisseizoen, tennisbanen verhuurd tegen een zeer gunstige prijs. Er bevinden zich 2 hardcourttennisbanen op het buitenterrein van Sportcentrum West. Deze banen kunnen door jong en oud gehuurd worden. De banen zijn per uur te huur, maar u kunt ook gebruik maken van onze seizoenskaart. Tevens bestaat de mogelijkheid om evenementen en/of sportdagen te (laten) organiseren. Dit kan zowel op de buitenbanen als in de sporthal. Na het tennissen kunt u onder het genot van een hapje en een drankje nagenieten in de gezellige kantine! Sportcentrum West is te bereiken met RET-bus 37 en 38. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de receptie via het telefoonnummer (010) 262 09 55. U kunt ook terecht op onze website, www.senr.rotterdam.nl/scwest. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.0» uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTA Rijnmond in race voor promotie De mannenhockeyers van Spirit hadden wat graag de nummer twee van de ranglijst Pijnacker een koude douche bezorgd. De Schiedammers kwamen wel op voorsprong, maar gingen vervolgens zelf kopje onder: 1-4. Kunstenaar Ria Klop kijkt in haar atelier naar buiten, naar het 'einde van Schie dam Foto NANS WOLTERS -r—- De 21 ste editie van de Lenteloop op zaterdag 10 mei wordt bijzonder, doordat de ze afstand de negende en voorlaatste wedstrijd is van de ZuiderSter Loopserie en omdat de Stichting Roparun deze wedstrijd als een soort kwalificatiewedstrijd ziet.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9