Restauratie van Jacobuskerk vordert gestaag Muzikale voorstelling Luidina laat enige echte Schiedamse stadsheilige herleven irado SCHIEDAM Hargahoeve: bazen gezocht Pintilie zorgt met school voor rugzakken met schoolspullen Mia Audina op Open dag TSF Familieband in de Serre Slavisch concert Het Nieuwe Stadsblad Open Dag, zaterdag, biedt bezoekers vanuit kerktoren weids uitzicht Roofdieren in Schiedamse Boshoek Open Dag Bewoners Herman Frantsenhuizen gaan rijden en varen. Controle aanbieden huisvuil HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 21 MEI 2003 21 - 1440 SCHIEDAM - TSF heeft met Mia Audina een ware attractie op het programma staan voor de open dag op zaterdag 24 mei. Audina, de huidige nummer 3 van de wereld, verzorgt een badmintonclinic alvo rens de jeugd met elkaar in strijd gaat om het jeugdclubkampioen schap. Tijdens deze clinic zal elk jeugdlid de gelegenheid krijgen een aantal slagen met Mia Audina te oefenen. In een afsluitende de monstratiepartij zal Mia Audina haar kwaliteiten tonen aan de jeugdleden en belangstellenden voor de open dag. Een ieder, van jong tot oud, is van harte welkom om de clinic bij te wonen. Tevens is er na de clinic gelegenheid om zelf kennis te maken met de badmin- tonsport. De open dag wordt van 12:00 tot 17:00u gehouden in Ten nis Badmintoncentrum Kethel- haghe, Zoomweg 4 in Schiedam. SCHIEDAM - Met het naderen van de zomerstop pakt folkclub No Frontiers nog eenmaal stevig uit met een internationaal bekende band. Voor vrijdag 23 mei staat op het po dium van 'vestzaktheater' De Serre: The Buddy and Tina Wright Band. Zelf omschrijft deze succesvolle Amerikaanse familieband zich als 'An acoustic oldtime/gospel/blu- egrass American Music Group'. De muzikale familie Wright bestaat uit ma Pat en pa Ray Wright die bas en gitaar spelen. Het echte muzikale ta lent komt echter vooral bij kinderen Buddy (16) en Tina (14) Wright tot uiting. Beide bespelen meerdere in strumenten. Het bijzondere aan The Buddy and Tina Wright Band is dat zij eigenlijk als enige 'zwarte' band een 'witte' muzieksoort als bluegrass ten gehore brengen. De concert avond met The Buddy and Tina Wright Band en Skyland in het nieuwe grand café van woon- zorgcentrum Thurlede aan de Nieu we Damlaan 759 in Schiedam be gint om 20.00 uur. De entree be draagt €7,50. Leden van No Fron tiers betalen €5,00. SCHIEDAM - Een bijzonder con cert is er zondag 25 mei in de St. Martinuskerk in Schiedam-Noord. Het harmonieorkest van muziekver eniging St. Radboud en het Konink lijk Schiedams Mannenkoor Orp heus treden op. Twee verenigingen voeren de bezoekers deze middag mee door Oost-Europa met volks muziek, waarin bijvoorbeeld heftige emoties in de muziek zeer meesle pend kunnen zijn. Zij kunnen zich zowel uiten in zeer langzame klaag liederen, als in de meest opwinden de zigeuneresardas. Het concert be gint om 14.30 uur en is gratis toe gankelijk. De St. Martinuskerk ligt aan de Willem Andriessenlaan in Schiedam-Noord. (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0.10 per minuut) SCHIEDAM - De medewerkers van dierentehuis Hargahoeve zoeken de baas van een zaterdag binnengebrachte hond (zie foto). Het is een zwart-witte hond (met zwarte vlekjes). Een bastaard, ongecastreerde reu, van onge veer twee jaar oud. De hond is gevonden op het stationsplein aan het begin van de middag. Een kenmekr is dat de hond een slipketting omhad, waar een stuk van de flexielijn is afgebroken. Ook de gecastreerde kater Spook zoekt een nieuwe baas. De kat is 8 jaar (zie foto), kan goed op schieten met kinderen en andere katten, maar moet van honden niet veel hebben. Het is een ech te kroelkat, die zo nu en dan naar buiten wil. Wie meer informatie wil over deze of andere dieren in de Hargahoeve kan langskomen op dinsdag tot en met vrijdag tussen 11.00 tot 12.00 uur en tus sen 13.30 en 16.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. *5 II s jbf T 3 8 88 38 door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Met de res tauratie van de Rooms Ka tholieke Jacobuskerk in noordelijk Schiedam werd voor Kethelse begrippen vijf jaar geleden een gigantisch karwei ter hand genomen. Niet alleen wat betreft her stel maar ook financieel. Vo rig jaar kreeg de restauratie van de in 1889 gebouwde kerk een geweldige impuls toen een Kanjersubsidie van 1,4 miljoen euro beschik baar werd gesteld. De tweede fase van de opknap beurt is nu in gang gezet. In fase I werd de toren in oude glorie her steld. Dat is onder meer te zien aan het metselwerk, de koperen dakgoot en de smeedijzeren toren spits. Momenteel staat de west kant van het monumentale kerk gebouw in de steigers. Met ou derwets vakmanschap wordt ge werkt aan het uithakken van de verroeste muurankers, het herstel len van de balken van het dak, het metselwerk en aan de vervanging van de natuurstenen goten. Voor bezoekers aan de Open Dag op 24 mei bestaat de mogelijkheid de toren te beklimmen. Via een klein trappenhuis belandt men op de koorzolder en vandaar naar de echte toren, waar de restauratie van het glas-in-lood en het fraaie uurwerk in het oog valt. In de afgelopen jaren rukte de be bouwing van Sveaparken steeds meer op naar de omgeving van de kerk. Toch is de landelijke rust die het gebied rondom de 'Jacobus' zo kenmerkte niet helemaal verd wenen. Originele details Het complex Sint Jacobus werd ontworpen in een Neo Romaanse stijl en bestaat uit de kerk, pasto rie, tuin en begraafplaats. De ge bouwen zijn opgetrokken in bon te, ruige baksteenklinkers die zijn afgewerkt met een plint van bruin geglazuurde stenen. De daken werden destijds belegd met leien. De zijbeuken in de kerk worden afgesloten door een altaar dat ge plaatst is in een cirkelvormige nis. In de toren staat nog altijd de hou ten stoel waarin de oorspronkelij ke klokken hingen. Deze werden in de Tweede Wereldoorlog echter in beslaggenomen. Wel hangt de originele consecratieklok uit 1890 nog altijd boven het priesterkoor. Voor de afwerking van de muren binnenin de kerk werden mergel- blokken gebruikt. Dit natuursteen werd in 1888 op grote vlotten over de Maas uit Limburg aangevoerd. Overigens is het niet de eerste res tauratie die Sint Jacobus onder gaat. In 1934 vertoonde het ge bouw scheuren, veroorzaakt door ondeskundige verwijdering van ankers in het gebouw. Er volgen de een ingrijpende restauratie die nog altijd zichtbaar is. De pastorie, tot voor kort in ge bruik bij de paters van de Salesia- nen van Don Bosco, is door een boogvormige gang verbonden met de kerk. Een deel van het in terieur van de pastorie verkeert nog in oorspronkelijk staat. Zo zijn op de begane grond en eerste verdieping nog zeven marmeren schouwen, afgezet met tegelwerk. De plafonds zijn gedecoreerd met lijsten en festoenen en in het trapportaal is het tegelwerk uit 1889 nog aanwezig Hostie De zeer oude kastanjebomen in de tuin zijn vooral in het vooijaar een lust voor het oog en daardoor zal het de meeste fietsers en wande laars niet direct opvallen dat de grasperken in de landschappelijk aangelegde tuin, de vorm hebben van een kelk met een hostie. Bij het complex behoort eveneens de in 1820 aangelegde begraafplaats. Deze rustplaats ligt echter aan de overzijde van de Kerkweg. Niet alleen de toren maar ook de kerk en de sacristie kunnen op de Open Dag worden bezichtigd. Be zoekers zullen tijdens hun rond gang door het complex tot de con clusie komen dat er nog wel een en ander moet gebeuren. De res- tauratiecommisse is zich daarvan als geen ander bewust en hoopt dan ook dat particulieren, spon sors en instellingen een steentje willen bijdrage in de kosten (500.000 euro) die nodig zijn voor restauratie van de pastorie en de kerktuin. 'Met het openstellen van de Jaco buskerk zaterdag 24 mei van 14.00 - 17.00 uur willen wij alle bewoners van Sveaparken en uit de Kerkbuurt wijzen op dit unieke gebouw en wellicht dat mén door het organiseren van ludieke acties die geld in het laatje brengen, mee wil helpen aan het herstel van dit complex', aldus Theo Rei- jman, lid van de restauratiecom missie. door SANDRA DON SCHIEDAM - Geen volle zaal, maar een bomvolle kerk, afgelopen vrijdag in de Grote of St. Janskerk in Schiedam. Eindelijk was het dan zover, na maanden kei hard repeteren, werd de mu zikale voorstelling Luidina ten gehore gebracht. Waar het voor regisseur Marco Kalkman en zijn gezelschap spannend zou zijn hoe de voorstelling, na de vele aan passingen de laatste weken, zou verlopen, was het voor het publiek een aangenaam avondje. Luidina leefde vrij dagavond weer even in Schiedam, de stad waar zij thuishoort. Voorafgaand aan de voorstelling hield voormalig predikant Wuister een lezing met als thema 'Luidina als gestalte van het mystieke lij den'. Luidina was namelijk een vrouw die op haar sterfbed niet al leen haar eigen lijden met zich meedroeg, maar dat van alle ande re zieken. Ze zou zelfs hebben ge beden om nog meer te mogen lij- den om de zonden van nog meer mensen te mogen verhelpen. Een mysterieuze vrouw, die Luidina, maar wel heel mooi en natuurlijk gespeeld door Annette Rogers. Ook Annelies Prins, blonk uit in haar rol als de engel. Daarnaast deden de overige 25 zangers, zan geressen en figuranten hun werk naar behoren. Voor de mensen die even het ge heugen willen opfrissen: Luidina is de enige stadsheilige die.Schie dam kent. Ze leefde in de vijftien de eeuw en werd beroemd omdat ze langdurig ziek in bed verbleef. Als jonge vrouw viel ze op het ijs, waarna ze ziek werd en ook ziek is gebleven. Tijdens haar 30-jarige ziekbed gebeuren er allerlei op vallende dingen om haar heen. Zo krijgt Luidina de meest verschrik kelijke visioenen tijdens haar dro men. Die dromen vormden vrij dag de leidraad in de muzikale voorstelling. Visioenen Een voorstelling die was ver deeld in twaalf visioenen, te be ginnen bij de brand die woedt in de woning van Luidina en haar familie. Gelukkig dooft het vuur op de drempel van het huis. Ver volgens wordt Luidina door haar vriendinnen meegenomen naar het ijs, waar zij ten val komt en ziek wordt. In de daarop volgen de visioenen wordt duidelijk dat ze nooit meer zal genezen. Wel gebeuren er de meest mysterieu ze dingen om haar heen. In het laatste visioen nadert het leven van Luidina op aarde het einde, waarna de engel haar meeneemt naar de heilige bergen. Een mooi einde, van een schitte rende voorstelling, die vooral opviel door de eenvoud. Een kerk als locatie voor een muzika le voorstelling? Een betere plek zou je je bijna niet kunnen wen sen, te meer omdat de enige Schiedamse stadsheilige ligt be graven naast de St. Janskerk. Een groot vier meter hoog podium als decor en een enthousiaste cast die de gehele kerk gebruikte om het spel te spelen, waardoor het publiek als het ware werd meegezogen in het verhaal. Ge steund door schitterende lichtef fecten en witte kostuums geheel in stijl van de kerk, had de voor stelling over het leven van Luidi na niet misstaan in bijvoorbeeld De Doelen. Daarom zou het zonde zijn als de voorstelling maar eenmalig ge speeld zou worden, zoals aan vankelijk de bedoeling was. Re gisseur en initiatiefnemer Marco Kalkman: 'Het idee bestaat de voorstelling jaarlijks uit te voe ren op een andere Schiedamse locatie. Het zou zo zonde zijn van de inzet van de betrokkenen en de kostuums, als we de voor stelling maar eenmalig zouden spelen. Bovendien heeft iedere kerk in Schiedam wel iets met Luidina. De een heeft een beeld van haar, de ander een glas in lood en weer een andere kerk ligt aan het Luidinaplein. Luidina is een Schiedams product waar veel mensen met plezier naar kij ken; ze hoort gewoon in Schie dam.' SCHIEDAM - De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorisch Vereni ging (de KNNV), afdeling Waterweg-Noord, houdt op zondag 1 juni in KNNV-natuurcentrum de Boshoek in Schiedam-noord een grootse open dag, waarin alles zal draaien rondom de roofdieren die in Nederland te vinden zijn. Een greep uit het programma: Een valkenier zal aanwezig zijn met zijn zeer bijzondere roofvogels, waaronder kerkuilen, buizerds, valken, een sneeuwuil, een Oehoe, en zelfs een kalkoengier! Dialezingen over Nederlands grootste roofdier, de vos. Een prachtige roofdierententoonstelling met tientallen opgezette die ren Dialezingen over Nederlandse roofvogels. Op een supergroot scherm geprojecteerde films over Nederlandse roofdieren. Onder leiding van de beheerder van Natuurmonumenten van de Ac- kerdijkse plassen kan de jeugd uilenballen ontleden. De nieuwe educatieve tuin rondom de Boshoek is open. De boekenwinkel met alle bijzondere KNNV natuurboeken. Een tweedehands boekenmarkt met goede en goedkope natuurboeken. Het grootste diorama van Zuid-Holland. Natuurplaten kleuren voor de allerkleinsten. Van alles te zien 11.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Dankzij financiële steun van docenten en leerlingen van basisschool 't Meesterwerk in Nieuwland in Schiedam lopen Roemeen se schoolkinderen over een paar maanden rond met een eigentijdse schooltas. Een kleurige rugzak gevuld met allerlei schoolspulletjes. Paul en Els Bosch van de Stichting Pintilie hopen dat dit initiatief andere Schiedamse scholen ook aanspreekt, zodat bij het begin van het nieuwe schooljaar veel kinderen in het Roemeense plaatsje Sigmir en omgeving met een trots gevoel naar school gaan. Els Bosch verklaart de totstandkoming van het initiatief: 'Bij een van on ze laatste bezoeken aan Roemenië ontdekten wij dat op de scholen in en rond Sigmir grote behoefte bestaat aan schoolartikelen. Over vijf weken gaan wij weer met een transport hulpgoederen op weg naar Roemenië en het zou mooi zijn als we dan alle leerlingen blij kunnen maken.' Niet alleen wordt begin juli een bezoek gebracht aan Sigmir, een dorp waar bewoners in grote armoede leven, maar ook aan een ziekenhuis in Baia Mare, een kinder- en bejaardentehuis en aan zeer arme families. Schiedammers die afstand willen doen van onder meer goede nog draagbare kleding (schoon!), schoenen in redelijke staat, huishoudelijk textiel, toilet- en schoonmaakspullen weten inmiddels dat de Stichting Pintilie deze spullen graag in ontvangst neemt. Bovendien.vele han den maken licht werk en mensen die in welke vorm dan ook een steen tje willen bijdragen zijn van harte welkom. Dit geldt overigens ook voor sponsors voor de transporten. Spullen worden opgehaald of men kan deze afgegeven in het pakhuis. Voor een afspraak of meer informatie bellen met tel. 010 4734580. Wegener huls-asn-hulskranten verschijnt elke woensdag in Schie dam en Kethel en is een van de 25 edities van Wegener Huis-aan-Huis- kranten b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.107 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Patricia Brabbel Chefredacteur: Mark Kivit HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Pluiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Plendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden B.V. Bezorgklachten: NS Foto ROEL DIJKSTRA m* m mm mm De Jacobuskerk houdt midden in de restauratie een open dag foto ROEL DIJKSTRA "«siniltO* Vele bewoners, de gemeente en IRAD0 vinden 'een schone straat belangrijk. Het bevordert de leefbaarheid en het gevoel van veiligheid. Een vuile straat kan ontstaan door het niet netjes of niet op tijd aanbieden van het huisvuil op de voorgeschreven plaatsen. Om de vinger aan de pols te houden houdt de Reinigingspolitie regelmatig controles in uw buurt. Bij het signaleren van overtredingen zullen maatregelen worden genomen. Eén daarvan is dat bij overtreding bekeurd zal worden. Voor meer informatie verwijzen wij u naar de stadsgids of de website van uw gemeente of ONS. Ook kunt u bellen naar IRAD0 telefoon 2621000. NV IRADO Van Heekstraat 153125 BN Schiedam Telefoon 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel van de ONS Groep Foto: ROEL DIJKSTRA Huisman-ltrec is een staalconstructiebedrijf voor offshore- equipment. Het richt zich op zeer zware hijs-installaties, boorinstallaties en pijpenlegsystemen. Wij nodigen 'de buurt' van harte uit voor een bezoekje. zaterdag 24 mei 2003 van 13.00 tot 17.00 uur Programma: Rondleidingen door de fabriek en over het terrein, Demonstraties met (varende) schaalmodellen (o.a. Rambiz en Taklift 4), Rondvaart door de Havens Nieuwe Maas met een marineschip van Zeekadetkorps Gouda, Bedrijfspresentaties, Presentatie van het door Huisman-ltrec gespon sorde TU Delft racing team, en verder o.a. demonstraties van onze huislever anciers van airbrush tekeningen, 3d animaties, website virtual reality en een demonstratie modelbouw. Huisman-ltrec Haven 561 Admiraal Trompstraat 2 Schiedam www.huisman-itrec.com ,11»"'"' en es t v e n i IRADO wil er een jaarlijkse traditie van maken om in de maand mei een maatschappelijke toer te gaan maken door Schiedam en of Vlaardingen. Vorig jaar bezorgden de medewerkers van IRADO een grote groep verstandelijk gehandicapten van de Bruggen uit Schiedam een plezierige ochtend. Zaterdag 24 mei gaan 18 chauffeurs als vrijwilligers met hun bedrijfswagens een rondrit maken door Vlaardingen en Schiedam met naast hen in de cabine ca. 40 bewoners en begeleiders van de Herman Frantsenhuizen uit Vlaardingen, een gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten. De toer begint om half tien aan de Schiedamseweg in Vlaardingen en gaat via hoofdwegen naar Schiedam. Om elf uur wordt de rit onderbroken om een rondvaart te maken door de Schiedamse grachten. Tegen half een is de stoet weer terug aan de Schiedamseweg en zullen de deelnemers de om half tien van hen gemaak te foto's met oorkonde in ontvangst nemen. NVIRADO Van Heekstraat 15, 3125 BN Schiedam. Telefoon 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel van de ONS Groep

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3