IW tikY fSWL'S' w. V MET HET HUISDIER OP STAP Van uitgebreide bloedtest tot zes maanden quarantaine «WclVI' Moet U&, 7 HET NIEUWE STADSBLAD Kuil"8'1 we n'e' moet vooraf een vergunning aan vragen bij het Duitse Ministerie. Ook een geldig inentingsbewijs, in het Duits of met een Duitse vert aling waaruit blijkt dat het dier minstens één en hoogstens twaalf maanden (voor een kat maximaal 6 maanden) tevoren werd ingeënt tegen hondsdolheid is verplicht. Eigenaars van een pitbull, Staf fordshire terriër, Staffordshire bullterriër of Bullterriër opgelet: deze rassen mogen Duitsland wel in, mits het verblijf in Duitsland niet langer is dan vier weken. De ze honden moeten tevens altijd aangelijnd zijn en de wie de hond uitlaat moet altijd een muilkorf bij zich hebben. Oostenrijk Ook in Oostenrijk is een certifi caat in het Duits over gezondheid en inenting tegen rabiës is vereist. Dit certificaat moet minstens 1 en den oud zijn vereist en de pa pieren moeten zowel door het RW als door het Turks consulaat wor den gelegaliseerd. Italië Om Italië in te komen met een huisdier gelden de bekende regels: een geldig inentingbewijs te gen rabiës en een gezond heidsverklaring (maximaal 30 da gen oud) zijn vereist. Het inen tingsbewijs tegen rabiës moet mi nimaal 20 dagen en mag maxi maal 12 maanden (kat: 11 maan den) oud zijn. Van deze documen ten moet een Italiaanse vertaling aanwezig zijn. Eenmaal in Italië wordt er wel ver eist dat iedere hond (dus ongeacht het ras) in openbare gelegenheden aangelijnd én gemuilkorfd is. Als er twee of meer dieren in de auto (maximaal 12 maanden oud) zijn vereist. En dat is alles. Denemarken Ook een bezoek aan Dene marken vergt niet al teveel voorbereiding. Een gezond heidsverklaring is verplicht, evenals een certificaat van in enting tegen rabiës dat niet recenter is dan 30 dagen en WOENSDAG 28 MEI 2003 22 - 1449 ten hoogste 12 maanden (kat: 6 maanden) oud zijn. Verder is de in- en doorvoer alleen mogelijk als de dieren (maximaal twee per vol- wassen persoon) onder begelei ding zijn van de eigenaar. Honden moeten in Oostenrijk aan de lijn gehouden worden. In sommige ge deelten van Oostenrijk heeft men voorzorgsmaatregelen genomen in verband met eventuele hondsdol heid. In die gebieden zijn grote ro de waarschuwingsborden ge plaatst. De hond kan in deze ge bieden het beste in de auto gelaten worden. Zwitserland Wie meer dan 3 dieren mee naar Zwitserland wil meenemen, dient de dieren aan een veterinair onder zoek aan de grens te laten onder gaan. Inenting tegen rabiës is ver plicht en ook in Zwitserland moet worden vervoerd, moeten ze ach ter een hondenrek of in een katten- mand worden vervoerd. Malta Een zonnige vakantie met de hond op Malta? Helaas, dat is tot op he den niet mogelijk. Honden moeten namelijk eerst 6 maanden in quar antaine. Het is daarom af te raden honden mee te nemen. Spanje In Spanje is geen muilkorf vereist, maar volgens de Spaanse voor schriften dienen in de bebouwde kom de honden aan de riem wor den gehouden. Honden in bus, trein en vaak ook taxi, worden ge weigerd. Spanje binnenkomen is met een huisdier niet zo spannend. Inenting tegen rabiës is verplicht. De inenting moet ten minste 30 Voor veel mensen zit het er weer aan te komen: vakantie! Voor wie de zorg van een huis dier op zich heeft genomen, heeft er nog een verantwoordelijkheid bij, want het dier moet immers ook tijdens de vakantie gewoon verzorgd worden. Er zijn verschillende opties. Het huisdier kan meegenomen worden, uit logeren gaan of er komt een verzorger in huis. Aan iedere optie zit weer vervolgens weer een aantal consequenties, want wie het huisdier mee neemt op vakantie in het buitenland krijgt te maken met de regels van het vakantieland én de landen waar men doorheen moet reizen. Maar ook als een huisdier in een pension wordt ondergebracht, zal het dier moeten voldoen aan een aantal voorwaarden, die vaak te maken hebben met verplichte vaccinaties, chippen en vlooienbestrijding. Dus misschien is de eigen vakantie al helemaal gepland en geregeld, maar hoe zit het met de vakantie van het huisdier? Want die verdient toch ook het beste? inenting tegen rabiës minimaal 120 dagen (en maximaal 365 da gen) oud moet zijn voordat de bloedtest afgenomen kan worden. Als het dier ieder jaar op tijd een rabiësinenting krijgt, blijft deze bloedtest geldig (mits afgegeven na 27 mei. 1999). Bij inreis moet het certificaat over handigd worden met de gegevens van de chip. de inenting en de uit slag van de bloedtest ven de ver klaring dat de hond of kat tegen lintwormen en leken is behandeld. Wie eigenaar is van een huisdier jonger dan 10 maanden kan het hele bovenstaande verhaal verge ten. En de vakantie naar Engeland met huisdier ook. Dieren jonger dan tien maanden mogen namelijk alleen het Verenigd Koninkrijk in als ze zes maanden in quarantaine gaan! Ierland Wie na het lezen van alle voor waarden om Engeland in te komen naar het buureiland wil uitwijken, komt bedrogen uit. Ierland eist na melijk voor ieder huisdier een in voervergunning én 6 maanden in quarantaine. Anders gezegd stelt Ierland dus geen prijs op de huis- iJdiërén van anderen en als de prio riteit ligt bij het meenemen van het huisdier zijn er gelukkig nog ande re landen die geen quarantaine ei sen, België Neem bijvoorbeeld buurland Bel gië. Het meenemen van honden en katten is daar geen enkel pro bleem. Natuurlijk is ook hier wel een inentingsbewijs tegen rabiës vereist en mag deze inenting mag niet recenter zijn dan 30 dagen en niet ouder zijn dan 12 maanden. En uiteraard spreekt het voor zich zelf dat het dierenpaspoort waar het inentverleden van het dier in terug te vinden is, ook mee op reis moet. Luxemburg Ook Luxemburg doet helemaal niet moeilijk als het gaat om het meebrengen van huisdieren. Met een certificaat van inenting tegen rabiës vereist niet recenter dan 30 dagen en niet ouder dan 1 jaar (kat 6 maanden) nemen zij al genoe gen. Duitsland De Oosterburen maken het ook niet echt ingewikkeld maar heb ben wel een paar extra voorwaar des. Zo mogen maximaal drie die ren in- en doorgevoerd worden. Wie meer dieren wil meenemen. is. Zowel de gezondheidsverklaring als het certificaat van inenting moeten wél gelegaliseerd worden door de RVV Tsjechië Om Tsjechië met een huisdier bin nen te komen is net iets ingewik kelder als gemiddeld. Certificaat van inenting tegen rabiës mag niet recenter dan 30 dagen zijn en niet ouder dan 1 jaar (katten: 6 maan den). Hierin moet ook vermeld zijn dat de plaats (en een straal van 30 km daaromheen) waar de hond of kat uit afkomstig is ten minste drie weken vrij is van rabiës én een gezondheidsverklaring die niet re center mag zijn dan drie dagen en niet ouder dan drie weken. Beide certificaten (inenting en gezond heidsverklaring) dienen door de RW te worden gelegaliseerd. Honden moeten in het openbaar vervoer een muilkorf dragen. In de metro mag een hond alléén worden vervoerd in een kist of- als het om een kleine hond gaat - in een tas. Slowakije De eisen van Slowakije lijken in grote lijnen op buurland Tsje chië. Ook hier is een certificaat van inenting verplicht, niet re center dan 30 dagen en niet ou der dan 1 jaar (katten: 6 maan den), waarin ook vermeld is dat de plaats (en een straal van 30 km daaromheen) waar de hond niet ouder dan 12 maanden (hond) of 6 maanden (kat). Op de Faroer ts de invoer van alle dieren verbo den. Zweden Zo eenvoudig het is om Denemar ken in te komen, zo ingewikkeld is het om Zweden en Noorwegen te bezoeken! Allereerst moet er een invoerver gunning worden aangevraagd te worden bij het ministerie van Zwe den. De kosten van de vergunning zijn SEK 400 (SEK 800 voor een spoedafgifte) en de vergunning is I jaar geldig. Houd wei rekening met een wachttijd van minimaal een maand! Het dier moet geïdentificeerd kun nen worden door middel van een tatoeage of een microchip met identificatienummer en ingeënt worden tegen rabiës en minstens 120 dagen na de inenting dient er een bloedtest te worden genomen. Ook hier is een wachttijd van mi nimaal een maand aan de orde. Honden dienen tevens te worden ingeënt tegen hondenziekte en lep- tospirose. Tien dagen vóór vertrek moet er voor het dier een gezond heidsverklaring worden afgegeven waarin tevens staat dat het dier wormenvrij is, Noorwegen Wie de Zweedse regels al te veel moeite vinden, hoeven zeker niet naar Noorwegen. De eigenaar van een Pitbull Terriër, Fila Brasileiro, De invoereisen verschillen niet al leen per land, maar worden ook nog wel eens aangepast. Het is dus raadzaam om ieder jaar even te contoleren of het favoriete vakan tieland niet opeens nieuwe regels heeft waar-het favoriete huisdier aan moet voldoen. Zo zijn de invoereisen van Frank rijk en Engeland vrij recentelijk aangepast. Frankrijk Natuurlijk dient er voor het be treffende dier een dièrenpaspoort getoond kunnen worden met daar in de volgende vereiste gegevens: Inenting tegen rabiës (honds dolheid). Deze inenting moet minimaal 30 dagen en maxi maal 12 maanden oud zijn. Voor de kat mag deze maxi maal 6 maanden oud zijn. De identitqit van het dier (ta toeage of elektronische chip is verplicht). Gezondheidsverklaring die 1 tot 5 dagen voor aankomst in Frankrijk is afgegeven. Voor de invoer van meer dan drie dieren in een invoervergunning nodig en van deze dieren mag er slechts één tussen de 3 en 6 maan den oud zijn. Niet tedere hond is trouwens wel kom in Frankrijk. De Pitbullter- riër, Mastiff en Tosu Inu worden niet meer toëgelaten en Rottwei lers en Amerikaanse Staffordshire bullterriërs moeten gemuilkorfd en aangelijnd zijn. De eigenaar moet tevens het geboorteeertifi- caat en stamboom van deze hon den kunnétt overleggen. Let op: omdat er nogal wat hon- Tekst: Sylvia Houders Foto 's: Peter D. de Boer Modelhond: Dakota Denver Lay out: Arjan van 't Riet denziektes heersen in Frankrijk wordt houders van honden geadvi seerd uit de buurt van boerderijen te blijven en geen varkensvlees aan de dieren te voeren. Engeland Hoewel Engeland de quarantaine- éis inmiddels heeft laten vallen, moet het huisdier aan een groot aantal voorwaarden voldoen om de Big Ben te kunnen pan bekij ken. 1 Allereerst dient het dier te be schikken over een geïmplanteerde microchip. Met alleen een tatoe age komt het dier Engeland dus niet in. Aangezien de voorgeschre ven identificatie alleen mogelijk is met deze chip is het raadzaam om deze eerst aan te laten brengen, voordat aan de onderstaande eisen wordt voldaan. Als de volgorde wordt omgekeerd (dus een chip na al de behandelingen) dienen alle behandelingen namelijk weer her haald te worden! Ieder dier dient voor elke reis be handeld worden tegen lintwormen en teken. De behandeling moet tussen de 24 uur en 48 uur voor vertrek zijn uitgevoerd en hiervan moet een verklaring overlegd kun nen worden. Inenting tegen rabiës is ook in Engeland verplicht, maar de hond of kat moet tevens een bloedtest ondergaan om te bepalen of er voldoende weerstand is tegen rabies. Als de bloedtest uitwijst dat het dier inderdaad afdoende tegen rabiës is beschermd, zal de Nederlandse dierenarts het beno digde certificaat afgeven. Wie met bet vliegtuig of de boot de overtocht wil maken, krijgt te maken de eisen van de betreffende maatschappij. Vraag dat dus goed na! In het kort betekent een vakantie in Engeland dus dat de eigenaar een aantal keren naar de dierenarts zal moeten gaan met de hond of kat. Houd er rekening mee "dat de het certificaat van inenting mini maal 1 maand oud en maximaal 12 maanden oud zijn. Voor dieren jonger dan 5 maanden is een inen tingsbewijs niet vereist. Een ge zondheidsverklaring is voor alle dieren vereist. Griekenland Het huisdier mee naar Grieken land? De eisen zijn niet zo afwij- dagen en hoogstens 1 jaar voor de aankomst in Spanje hebben plaatsgevonden. Daarnaast is een geldig ge zondheidscertificaat vereist, dat bij inreis in Spanje niet ouder raag zijn dan 10 dagen: Voor dieren jonger dan drie maanden is slechts een ge zondheidscertificaat vereist. Legalisatie door de RW is niet verplicht. .w -ésL' m "7 Jfe of kat uit afkomstig is ten minste 3 weken vrij is van rabiës en een gezondheidsverklaring die niet recenter mag zijn dan 3 dagen en niet ouder dan 3 weken. Beide certificaten (inenting en gezond heidsverklaring) dienen door de RW te worden, gelegaliseerd. Honden moeten in het openbaar vervoer een muilkorf dragen. Roemenië Een vakantie in Roemenië vergt niet zoveel van huisdier en eige naar. Een gezondheidsverklaring niet ouder dan 10 dagen en een inenting tegen rabiës van mini maal 30 dagen en hoogstens 12 maanden (honden) of 6 maanden (katten) oud zijn vereist. De pa pieren moeten door het RVV worden gelegaliseerd. Tosa Inu en/of Dogo Argentino hoeft sowieso niet verder te lezen. Deze rassen mogen het land name lijk helemaal niet in. Bij honden rassen die met bovengenoemde rassen verwisseld kunnen worden, zoals bijvoorbeeld de American Staffordshire Terrier, moet aan de hand van het originele stamboom certificaat met identificatienum mer bewezen worden dat het dier niet van deze rassen afstamt. Wie met een Bengaalse kat de vakantie wil doorbrengen, kan ook beter geen plannen maken voor een ver blijf in Noorwegen, want ook deze ras is verboden in te voeren. Al leen honden ouder dan 7 maanden en katten ouder dan 16 maanden met een gezondheidsverklaring mogen worden meegenomen naar Noorwegen. Voor deze dieren gel den sinds 1 oktober 1998 nieuwe invoerbepalingen. Voor de invoer vanuit Nederland dient men bij de invoer in Noorwegen aan het vol gende te voldoen: Men dient een originele, door de dierenarts afge geven, gezondheidsverklaring te tonen. Deze verklaring mag op het moment dat men Noorwegen bin nenkomt niet ouder dan 10 dagen zijn. Wie een rondreis door ver schillende landen maakt en daarbij langer dan tien dagen onderweg is, moet - voordat de grens met Noor wegen wordt gepasseerd - bij een erkende dierenarts in het buiten land een gezondheidsverklaring ophalen. Men dient een origineel inentings bewijs te tonen dat is afgegeven door de dierenarts. De geldigheid van het inentingsbewijs is be grensd door de geldigheidsduur van de inentingen en/of bloed proef. De volgende inentingen en bloedproeven zijn vereist:Honds- dolheid: van elk dier dat voor de eerste keer wordt meegenomen naar Noorwegen moet een bloed proef worden genomen. De bloed proef kan pas plaatsvinden als er na de inenting tegen rabiës (honds dolheid) ten minste vier maanden zijn verstreken. Wordt het dier ver volgens jaarlijks (met tussenpozen van maximaal 365 dagen) tegen rabiës ingeënt, dan hoeft bij vol gende bezoeken aan Noorwegen geen bloedproef genomen te wor den. Het bloedmonster moet door een erkend laboratorium worden beoordeeld. ïn Nederland bevindt zich geen daarvoor erkend labora torium, de dichtstbijzijnde bevin den zich in Duitsland (Giessen) en België (Brussel).Leptospirose (al leen bij honden): de hond moet binnen 365 dagen en minstens 21 dagen voor de invoer in Noorwe gen zijn ingeënt. Hondenziekte/ ziekte van Carré (alleen bij hon den): de hond moet binnen 730 da gen voor de invoer in Noorwegen zijn ingeënt Binnen de eerste ze ven dagen na aankomst in Noor wegen moet het dier nogmaals door een dierenarts tegen lintwor men behandeld worden.Honden en katten moeten ter identificatie met een tatoeage of een geïmplan teerde microchip gemerkt zijn. Het identificatienummer moet op de verschillende inentingsbewij- zen en op de laboratoriumverkla ring van de bloedproef vermeld zijn.De eigenaar van het huisdier dient een verklaring te onderteke nen dat het dier de laatste zes maanden niet buiten EU- of EVA- landen geweest is.Bij aankomst in Noorwegen moet men zich op ei gen initiatief met het dier en de verschillende verklaringen bij het douanekantoor melden. Honden en katten kunnen ongehinderd de grens tussen Noorwegen en Zwe den passeren. Dieren die vanuit andere landen dan Noorwegen in Zweden worden ingevoerd, moe ten een invoervergunning voor Zweden hebben die is afgegeven door het ministerie Zweden.Fin land Wie naar Finland wil, heeft het weer erg gemakkelijk. Gezond heidsverklaring en een inentings bewijs tegen hondsdolheid vereist niet ouder dan 1 jaar en niet recen ter dan 30 dagen. Het document dient in het Fins, Zweeds, Engels of Duits te zijn opgesteld. Meer in formatie over mogelijk recente veranderingen is bij een goede die renarts vaak wel bekend. Ook op internet zijn er diverse sites die zich richten op dit onderwerp, waarbij met name de site van de ANWB (www.anwb.nl) uitschiet als het gaat om de uitgebreide en gedetailleerde informatie! kend: een certificaat van inenting tegen rabiës is vereist, niet recen ter dan 15 dagen en niet ouder dan 12 maanden (voor katten is dit 6 maanden) vergezeld van een ge zondheidsverklaring. De verkla ring mag niet meer dan 10 dagen voor aankomst in Griekenland af gegeven zijn. Beide certificaten dienen door de RW (Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees) te worden gelegaliseerd. Turkije Echt moeilijk doet Turkije niet over het meenemen van een huis dier. Een gezondheidsverklaring niet ouder dan 15 dagen en een in enting tegen rabiës van ten minste 30 dagen en hoogstens 12" maan- Portugal Gok de tegels in Portugal bieden weinig verrassingen: certificaten voor gezondheid en inenting tegen rabiës zijn vereist en moeten mini maal 21 dagen en hoogstens 1 jaar oud zijn voor honden en ten min ste 21 dagen en 6 maanden voor katten. Polen Ook de Poolse douane doet niet zo verschrikkelijk moeilijk en ver langt voor honden en katten een geldige gezondheidsverklaring van maximaal 3 dagen oud in tweevoud en een certificaat van inenting tegen hondsdolheid dat minstens 30 dagen en hooguit 12 (katten 6 maanden) maanden oud Hongarije De Hongaarse douane verlangt een certificaat van inenting tegen hondsdolheid dat minstens 30 da gen en hooguit een jaar oud is. Daarnaast is een gezondheidsver klaring nodig, die maximaal 8 da gen oud is. Daarin moet ook staan dat de laatste 90 dagen binnen 20 km rond de plaats van herkomst geen hondsdolheid is voorgeko men. De Nederlandse Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees moet de papieren legaliseren. Muilkorf en riem moet een eige naar van één of meerdere honden bij zich hebben. Kroatië Een dierenvakantie in Kroatië is eeht heel simpel: een gezondheidsverkla ring (maximaal 30 dagen oud) en een inenting tegen rabiës O O 4 y/' i» |-,N s' - $k - - S

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 23