30 JAAR! Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam m WOENSDAG 28 MEI 2003 NS-8 W( Het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam (ISR) bestaat dit jaar 30 jaar. En dat is dan ook de aanleiding om de werkzaamheden van het instituut eens te belichten. Al dertig jaar kunnen inwoners van Schiedam met hun vragen of problemen op sociaal-juridisch gebied terecht bij het ISR. Vier enthousiaste medewerkers wijzen dagelijks veel mensen de weg in het doolhof van rechten en voorzieningen. Hoe werkt het ISR? Wat doet het instituut? J.AJ. Leeman, voorzitter begeleidingscommissie; "30-jarig bestaan van het instituut is een compliment voor de stad" Hoe het begon... 11 IF J.AJ. Leeman, voorzitter begeleidingscommissie De medewerkers van het ISR De raadslieden staan voor u klaar De medewerkers van het ISR, Guus van Zanten, Lenie Lindeman en Caroline Terluin Het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam (ISR) is onlangs verhuisd en is nu gevestigd aan de Noordvest 20b. Inwoners van Schiedam met vragen of problemen op sociaal-juridisch gebied kunnen via telefoonnummer 010-2465003een afspraak maken voor een gesprek met de raadslieden. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De spreekuren op afspraak worden gehouden op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 11.30 uur. Op deze tijden kunt u ook voor het maken van een afspraak bellen of langskomen. Het telefonisch spreekuur is eveneens op de dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag, maar dan van 12.30 tot 13.30 uur. JSï PUBLICATIES GEMEENTE SCHIEDAM, WE Het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam (ISR) is er om de Schiedamse burgers te ondersteunen. Mensen die zijn aangewezen op de voorzieningen van (overheidsinstan ties en daarvan niet optimaal gebruik (kunnen) maken, kunnen rekenen op de steun van de medewerkers van het instituut. Het kan zijn dat door onbekendheid met of door ondoorzichtigheid van wetten en regelingen iemand door de bomen het bos niet meer ziet. Dan is het prettig dat de sociaal raadsman of -vrouw de weg kan wijzen in de ingewikkelde wereld van wetten, regelingen en overheidsinstellingen. Met allerlei vragen over sociaal-juridi sche onderwerpen kan men terecht bij het ISR. De vragen kunnen bijvoorbeeld gaan over werk en werkloosheid, arbeidsongeschiktheid, de bijstands uitkering of over de AOW en andere pensioenen. Maar ook de regelingen rondom de kinderbijslag, de huisvesting of de huursubsidie kunnen besproken worden. De raadslieden kunnen infor matie geven over subsidies, studiefinan ciering, belastingen, echtscheidingen en erfrecht. Wanneer de medewerkers van het instituut niet zelf kunnen helpen, wijzen zij de weg naar instanties die daar wel de mogelijkheden voor hebben. Een ander doel van het ISR is de tekortko mingen en onrechtvaardigheden in (de uit voering van) wetgeving en voorzieningen te signaleren. Het ISR geeft die signalen door aan de verantwoordelijke instanties. Het ISR maakt onderdeel uit van de gemeente Schiedam. Toch is het instituut een onafhankelijke organisatie. Guus van Zanten, raadsman: "Mensen moeten hun onge noegens of klachten over allerlei instanties bij ons kunnen spuien, ongeacht of het een gemeentelijke instelling betreft of niet." Om de onafhankelijkheid van het insti tuut te waarborgen is een begeleidings commissie ingesteld. Deze commissie ondersteunt en adviseert de raadslieden. Verder houdt de commissie zich bezig met het inhoudelijk beleid van het instituut. De gemeente heeft op dit punt geen bevoegdheden of invloed. De leden van de begeleidingscommissie hebben in hun dagelijks werk raakvlak ken met sociaal-juridische zaken. Guus: "Die raakvlakken kunnen van zeer verschillende orde zijn. Een commissielid kan bijvoorbeeld werkzaam zijn in de advocatuur, bij een woningstichting of een andere maatschappelijk organisatie. Het is voor ons belangrijk contact te houden met de praktijk. En door zo'n commissie treedt er een wederzijdse beïnvloeding op. Wij hebben veel aan de adviezen die we krij gen en de leden van de commissie nemen onze ervaringen weer mee in de praktijk." Dertig jaar geleden werd in de gemeenteraadsvergadering van 26 maart 1973 besloten een raadsman aan te stellen. Die eerste raadsman was J.H. (Hans) Suyling. Hij begon zijn werk een aantal maanden later in een klein winkelpand aan het Broersveld en zo was het Instituut Sociaal Raadsman een feit. Toen er uitbreiding kwam is de naam van het instituut gewijzigd in Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam. Lenie Lindeman, de huidige balie medewerkster van het instituut, heeft nog enige tijd op de locatie aan het Broersveld gewerkt. Lenie: "Het pand op zich was niet bijzonder, maar de sfeer en de inzet van de mensen die het werk deden was grandioos. Later vestigden we ons aan de Nieuwe Haven en inmid dels zijn we sinds enkele weken gehuisvest op de derde verdieping van het kantoor aan de Noordvest 20b. Iedereen is uiteraard nog net zo welkom als vroeger!" Eén van de leden van de begeleidingscommissie is de heer J.AJ. Leeman. In het dage lijks leven is hij als advocaat werkzaam bij Schaap Partners in Rotterdam. De heer Leeman volgde het huidige gemeenteraadslid de heer Houtkamp op als voorzitter van de begeleidingscommissie en is in deze functie inmiddels jarenlang betrokken bij het Instituut Sociaal Raadslieden. In zijn ogen heeft de begeleidingscom missie een bijzondere waarde voor het ISR. Leeman: "De medewerkers van het instituut vallen onder dè gemeente, maar moeten hun werk onafhankelijk uitvoeren. Omdat veel van de proble men die bij het instituut worden gemeld te maken hebben met gemeentelijke instanties, is deze onafhankelijkheid van groot belang. Ik denk dat door de opzet die destijds is gekozen met het oprich ten van een begeleidingscommissie deze onafhankelijkheid gegarandeerd wordt. Wij vormen als commissie het aanspreekpunt voor de raadslieden en geven hen een goed klankbord." De leden van de commissie voelen zich politiek en maatschappelijk betrokken bij de stad en dragen Schiedam een warm hart toe. Leeman: "Het instituut heeft direct contact met de inwoners van Schiedam en de medewerkers krij gen dagelijks de problemen te horen waar de mensen in deze gemeente tegen aan lopen. Wij zitten wat verder van die problematiek en proberen daarom de meer algemene lijnen in de gaten te houden. Zo kunnen we bijdragen aan de signale ringsfunctie die het instituut eveneens heeft." Leeman vindt het bijzonder dat Schiedam het instituut nooit als onder werp van discussie heeft gezien, zelfs niet in tijden van bezuinigingen. Leeman: "Het instituut heeft een soort horzelfunc tie in de gemeente. In feite zou je kunnen zeggen dat de gemeente 'last' heeft van een instituut als het ISR. Zaken die niet juist verlopen worden door het ISR gesig naleerd en worden op die manier ter spra ke gebracht. Natuurlijk komt het de stad uiteindelijk alleen maar ten goede, want de inwoners voelen zich op die manier serieus genomen." In de jaren dat Leeman betrokken is bij het ISR heeft hij altijd gemerkt dat zowel de raad als de verschil lende college's van B&W grote waardering hebben voor het instituut. Leeman: "Het feit dat het ISR al 30 jaar bestaat is een compliment aan de stad." Bij het ISR werken twee raadslieden en twee baliemedewerksters. Eén van de balie medewerksters is Lenie Lindeman. Zij is al lange tijd werkzaam bij bet Instituut Sociaal Raadslieden en al meer dan 15 jaar verzorgt zij de administratie en de baliefunctie. Lenie: "De mensen bellen ons op of komen langs en ik maak - indien nodig - een afspraak voor het spreekuur bij één van onze raadslieden. Maar met eenvoudige vragen of formulieren kan ik de mensen vaak zelf direct helpen. Regelmatig verwijzen we de mensen naar instanties die hen bij de problemen of vragen beter kunnen bijstaan. Denk bijvoorbeeld aan het Bureau voor Rechts hulp, maatschappelijk werk of aan het project Schuldhulpverlening." Op woensdag is Lenie vrij en neemt Petra van der Laarse de werkzaamheden als baliemedewerkster van haar over. Caroline Terluin is de raadsvrouw bij bet Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam (ISR) en werkt hier sinds maart 2000. Haar collega Guus van Zanten werkt sinds januari 2002 als raadsman. Zowel Caroline als Guus staan dagelijks mensen te woord tijdens hun spreekuren. Caroline: "We werken adviserend, bie den een luisterend oor en denken mee." Naarmate mensen meer afhankelijk zijn van verschillende voorzieningen kloppen ze sneller aan bij het ISR. Guus: "Vergeleken met vroeger is de maatschappij ingewikkelder geworden en hebben meer mensen nu te maken met regelingen en voorzieningen. Dat maakt mensen kwetsbaar. Soms zijn problemen niet gemakkelijk in je eentje op te lossen. Daarom kijken wij samen met de klant naar wat ze tot nu toe gedaan hebben aan hun probleem en bespreken we de consequenties bij even- tueló volgende stappen. We proberen zo de zelfredzaamheid van de ménsen te vergroten." Wanneer bepaalde regels niet duidelijk zijn worden mensen onzeker. Caroline: "Mensen hebben dikwijls een angst om iets fout te doen. Er bestaat bij veel mensen bijvoorbeeld een angst voor formulieren." "Terecht", zegt Guus, "want je overziet niet altijd de gevolgen van wat je invult. Wanneer je de ervaring hebt dat het wel eens verkeerd is gegaan, maakt dat onzeker. Wij kunnen het een en ander verduidelijken, zodat de formulieren begrijpelijker worden." Naast het helpen bij het invullen van inge wikkelde formulieren geven de raadslieden tijdens hun spreekuren vaak informatie over de werking van bepaalde wetten. Ze kunnen uitleggen wat een wet, een brief of een beslissing inhoudt en ze kunnen helpen bij het schrijven van brieven en bezwaarschriften. Daarnaast is het moge lijk dat de raadslieden bemiddelen bij problemen met instanties en willen ze graag meedenken en mee zoeken naar de oplossing van een probleem.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 8