'SP Markt Tournee' als eerste in Schiedam Meiden van Scholengemeenschap Schravenlant in Sint Petersburg 'mmr*% Oud-agenten als oppas Hek voor nieuwe grazers Warme jas uit SCHIEDAM 1 12-jarige jongen mishandeld na schot waterpistool Het verhaal van Cognac Expo Van Wijk in Zonnehuis Midden-Delfland houdt open huis Strandkaart wijst de weg naar kust HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 4 JUNI 2003 23 - 1442 VLAARDINGEN - Met een wa terpistool schieten op passerende auto. Dat heeft een twaalfjarige jongen zwaar moeten bezuren toen hij op afgelopen zaterdag middag met zijn vrienden aan het spelen was op de Albert Sch- weitzersingel-Aletta Jacobskade. Een automobilist die door een waterstraal werd geraakt, stapte uit om zijn gram te halen en gaf de jongen een vuistslag in het gezicht. Het slachtoffer liep een gebroken neus en een hersen schudding op. Hij is inmiddels weer uit het ziekenhuis ontsla gen. De dader stapte na het incident weer in de auto en vervolgde de weg. Volgens getuigen gaat het om een man met geblondeerd haar. Hij reed in een kleine per sonenauto, vermoedelijk voor zien van een Belgisch kenteken. In de auto zaten ook een vrouw en twee kinderen van ongeveer zes jaar. De recherche is op zoek naar andere getuigen van deze zware mishandeling. Tel. 0900- 8844 WATERWEG - Cognac en Jene ver hebben meer met elkaar ge meen dan men op het eerste ge zicht zou vermoeden. Om die re den wijt het Gedistilleerd Muse um Schiedam een tentoonstel ling aan het Franse geestesvocht. Cognac behoort tot de familie van de brandenwijnen, ofwel Brandy zoals de internationale naam aanduidt. Cognac is een Franse Brandy, geproduceerd en gerijpt in het district rondom Cognac. De basis voor cognac is een zure wijn, die twee maal wordt gedestilleerd. Traditionele Jenever wordt in drie keer ge stookt uit moutwijn. Anders dan de naam doet vermoeden is mou twijn een destillaat van granen. Op de tentoonstelling wordt in gegaan op de vraag wat cognac zo bijzonder maakt en waaraan de drank de wereldwijde faam dankt. Tot en met 29 februari in het Ge destilleerd Museum, Lange Ha ven 74-76 in Schiedam. SCHIEDAM - De Schiedamse beeldend kunstenaar Willem H. van Wijk 1938) exposeert on der de titel 'De baton als penseel en de notenbalk als palet' van 4 juni tot en met 13 juli in het Zon nehuis aan de Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen. In zijn werkza me leven heeft Van Wijk onder andere gewerkt op de reclameaf deling van een groot warenhuis en gaf hij muziekles bij de poli tie Schiedam. Hij schilderde stil levens en Italiaanse meren. Te genwoordig is het werk van Van Wijk abstract, dan weer impres sionistisch of realistisch. REGIO - Midden-Delfland houdt 28 juni open huis. Meer dap zeventig organisaties, onder nemers, boerderijen, maneges en horecabedrijven zijn de hele dag in touw met een speciaal pro gramma, voor elk wat wils en voor het hele gezin. Er kan wor den gevaren, gefietst, dieren ge voederd, pony gereden, serieus gediscussieerd en geluisterd naar muziek. Of breng een bezoekje aan een molen - het is die namelijk ook Westlandse Molendag - of een boerderij. De dag wordt om 10.00 uur geopend met een acti viteit die de samenwerking tus sen stad en land zichtbaar maakt. Uit alle omliggende steden ver trekt om 09.30 uur een speciale delegatie per Jan Plezier, old ti mer, fiets of boot naar Negenhui zen, het geografische hart van Midden-Delfland. Daar ontvan gen om 10.15 uur vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Maasland en Schipluiden, provinciaal gedeputeerde Norder en de stedelijke delegaties, die worden teruggestuurd met het goede van Midden-Delfland, na melijk de producten ruimte, stil te, melk, boter, kaas en honing. Tijdens de bijeenkomst wordt het nieuwe Midden-Delfland lo go gedoopt en worden de nieuwe Midden-Delfland vlaggen gehe sen. Het geheel wordt omlijst met een feestelijk programma. Ook in en vanuit Delft, Maassluis en Vlaar dingen worden activiteiten geor ganiseerd voor de Midden-Delf land Dag 2003. SCHIEDAM - Op de week markt in het centrum van Schiedam werd vrijdag door de Socialistische Partij de zoge naamde 'SP Markt Toernee' gelanceerd. Kamerleden van de SP gaan wekelijks markten in dorpen en steden langs om met lokale partijgenoten met men sen op straat praten. Vrijdag beet de nummer twee van de SP, Agnes Kant, het spits af. Dat deed zij samen met gemeenteraadsleden Yo- rick Haan en Sinne Tolsma, Provinciale-Statenleden Ger ard Harmes, Bart Vermeulen, Jolanda Gooijker en een aantal vrijwilligers. Onder het genot van een kop koffie of thee wer den diverse lokale en landelijke kwesties besproken. door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Op dit mo ment beleven vijf leerlingen van Scholengemeenschap Schravenlant de mooiste tijd van hun leven. Met nog drie andere leerlingen van het Groningse Praedinius Gymnasium werden zij uit genodigd om onder meer de festiviteiten bij te wonen in Sint Petersburg dat, zoals bekend het 300-jarig be staan viert. De Schiedamse leerlingen - Tamariska Zantman, Stefanie Krab bendam uit de vijfde klas en Manon van der Stok, Anoushka Meijer en Shir ley Hoogendoorn uit de vierde klas - vertrokken vo rige week woensdag naar Rusland en vermaken zich volgens de laatste berichten opperbest. Via Moskou reisden de leerlin gen naar Sint Petersburg waar zij de openingsceremonie van het feest bijwoonden. President Poe tin was bereid met hen op de fo to te gaan en bovendien werd de hele groep ontvangen door een aantal presidentsvrouwen waar onder de huidige en de 'firstla- dy' van de Oekraine. In een Ne derlands dagblad was zaterdag een foto te zien waarop mevrouw Poetin door de straten van Sint Petersburg danst en wie goed heeft gekeken kon daar zelfs Shirley, Anoushka en Manon zien meefeesten. De reis (28 mei - 9 juni) vindt plaatst in het kader van interna tionale jongeren uitwisseling. M# M JTTfc Mr*"' M H y,.,- tibüïl X li qgr uiy utk -mi 10;* Het initiatief is ontwikkeld om deelnemers tussen de vijftien en zeventien jaar, afkomstig uit de Baltische Staten waaronder Let land, Litouwen, Estland en West- Europa, met elkaar in contact te brengen. In totaal nemen 150 jongeren deel aan de uitwisse ling. Respectievelijk 60 uit Kali ningrad en Sint Petersburg en 90 jongeren uit de overige landen. Nederland kreeg een uitnodiging om acht scholieren te selecteren. Uiteindelijk viel de keus in Schiedam op de vijf van Schra venlant. Begrip De internationale uitwisseling is bedoeld als bijdrage aan een groeiend wederzijds begrip tus sen de bevolking in de Baltische regio en West-Europa. Nony Verschoor, docente Rus sisch op SG Schravenlant: "Er zijn niet zoveel scholen in Ne derland die Russisch geven. Bo vendien staan nogal wat school besturen afwijzend tegenover dit initiatief, omdat'het gepaard gaat met lesuitval en het mislopen van toetsen. Op de meeste scho len is Russisch een extra vak, op Schravenlant zit het echter in les pakket VWO+." "Wij hebben de grootste groep scholieren die Russisch volgt en dit heeft te maken met de keuze voor VWO Leerlingen die hiervoor kiezen, volgen vanaf de eerste klas Spaans en het jaar daarop ook Russisch. Deze les sen lopen door tot en met de vierde klas. Iedere leerling kan vervolgens in het vijfde jaar de talen als eindexamenvak, inclu sief Cito-examen, kiezen." Vol gens de docente zetten leden van de Vereniging van Leraren in Le vende Talen (VLLT) zich al jaren in om Nederlandse scholieren te laten kennismaken met de Russi sche taal en cultuur. Om de drie jaar wordt een Nederlandse af vaardiging gestuurd naar de In ternationale Olympiade voor scholieren Russisch, in Moskou. Ook leerlingen van Schravenlant hebben hieraan deelgenomen. Toeval Nony Verschoor zegt niet te we ten hoe het komt dat in het Schravenlantse lijstje van uitver korenen jongensnamen ontbre ken. "Dat berust vermoedelijk op toeval." Het Russische ministerie van Onderwijs stelde voor de deelne mende jongeren een uitgebreid en vol programma samen. Cultu rele en sportieve evenementen worden afgewisseld met excur sies, workshops, discussies en gezamenlijke projecten. De pre sentaties van de uitgewerkte ideeën worden beloond met di ploma's en prijzen. De Schiedamse scholieren ver blijven overigens niet alleen in Sint Petersburg, maar varen per cruiseschip via Helsinki, Stock holm, Lubeck naar Kaliningrad, waar de enerverende kennisma king met Rusland wordt afgeslo ten. door DICK SNIJDERS ROTTERDAM - Voor de vijfde keer wordt zaterdag 27 september de Discovery Run gehouden, 's Morgens vroeg met de Stena Disco very van Hoek van Holland naar Harwich, daar 5 of 10 kilometer hardlopen, een paar uurtjes gezellig shop pen of een pub in en daar na op tijd terug om in je ei gen mandje te kunnen sla pen. Dat is in het kort het concept van de loop die vijf jaar geleden door hardlo pende medewerkers van Stena Line in het leven werd geroepen. Voor de komende editie van de Discovery Run willen Jo Knoes- ter en zijn collega-organisatoren het evenement verder perfectio neren. Op veler verzoek heeft Knoester voor de niet-hardlopers inmiddels een 10 km lange wan deling uitgezet door oud-Har- wich en Dovercourt en daarnaast wil hij graag wat aanpassingen aan het parcours proberen door te voeren. Wie vorig jaar, net als de meeste andere deelnemers, zo'n twee minuten meer dan zijn persoonlijke beste tijd nodig had om de finish van de 10 kilome terloop te bereiken heeft geen uitleg nodig over het waarom. De flinke stukken gras en het schuine stuk bij het keerpunt langs de boulevard maakten het er bepaald niet makkelijker op. De omgeving is prachtig om te lopen, maar ook al door een paar flinke hellingen vraagt het wat van de kuiten. Natuurlijk is het zo dat het eigenlijk alle deelne mers vooral gaat om een gezelli ge dag, maar het kan geen kwaad als je dat wedstrijdje ook nog lekker kunt lopen. "Maar dat gaat daar allemaal niet zo heel makkelijk," heeft Knoester in middels wel gemerkt. "In Neder land is het vaak wat makkelijker om voor een wedstrijd de weg af gezet te krijgen. Want daar gaat het om. Ik wil graag die stukken gras uit het parcours, maar het moet wel veilig blijven." Shops en pubs Wie al vaker mee is geweest kent de winkels en pubs in Colchester wellicht al op zijn duimpje. Die kennis is voor dit jaar volstrekt waardeloos, want voor de vijfde editie van de loop is ervoor ge kozen het middagprogramma an ders in te vullen. In plaats van Vk «pp# M aan Colchester wordt een bezoek aan Ipswich gebracht. "We horen van sommige mensen dat ze het wel hebben gezien," is de simpe le verklaring van Knoester, "en dus hebben we voor iets nieuws gekozen. De keuze is natuurlijk beperkt, want mensen moeten ook nog wel even de tijd hebben en niet alleen maar in de bus zit ten." Wat dat betreft lijkt Ipswich een goed alternatief. Volgens plan zullen de deelnemers een uur of vier de tijd hebben in dit stadje. Arrangementen Speciale arrangementen kosten, afhankelijk van de gekozen ver binding op de heenreis, 57 euro of 92 euro. Wie 57 euro betaalt gaat 's ochtends vroeg met de Stena Discovery en is dezelfde avond weer om 23.55 uur in Hoek van Holland terug. In het 92 euro arrangement is een heen reis met de Stena Britannica (vertrek vrijdag 26 september, 22.00 uur, aankomst zaterdag 27 september, 7.30 uur) met diner en ontbijtbuffet tijdens deze reis inbegrepen. Tijdens deze reis wordt overnacht in een twee- of vierpersoonshut met douche en wc. Voor beide arrangementen geldt dat het startgeld voor de 5 of 10 km-loop en een medaille voor el ke finisher in de prijs zijn inbe grepen. Verdere informatie en inschrijf formulieren zijn te vinden op www.discoveryrun.nl. Mailen kan naar francisca.brouwer@ste- naline.com. Fax. (0174) 38 93 89, tel. (0174)38 94 91. REGIO - Het is nog slechts een kwestie van tijd en de eer ste oppasagenten duiken ook in de regio Rijnmond op. Daar is oud-marechaussee Jos Pahlplatz uit Twente van overtuigd. Een oppasagent is een gepensioneerde politie man of marechaussee die gratis op een huis past als de be woners met vakantie zijn. Steeds meer mensen zien er vol gens Pahlplatz brood in zo'n oppasagent in huis te halen, zeker met het oog op een verminderd risico op inbraak. De Twentenaar startte twee jaar geleden met een oppascentrale die 'met gesloten portemonnee' werkt. De bij de centrale aangesloten oud-politiemensen trekken gratis voor de duur dat de bewoners op va kantie zijn in hun woning en hebben zo ook zelf vakantie. Pahlplatz' idee sloeg al snel landelijk aan. Zakenlieden en mensen die achteraf wonen blijken graag een oud-agent in huis te willen halen. Die geniet meer vertrouwen dan een andere vrijwilliger. 'Voor veel mensen is het een sterke geruststelling dat ze een politieman of -vrouw in huis krij gen', weet Pahlplatz. 'Wij politiemensen zijn alert op andere dingen dan andere mensen.' De gepensioneerde marechaussee moest bij de start van zijn oppas- bureau, dat hij Live in Home heeft genoemd, wel enkele kritische vra gen van politiemensen beantwoorden. Hij vertelt: 'Binnen de politie- wereld en marechaussee is het zolang je in dienst bent verboden om een eigen bewakingsbedrijf te beginnen. Maar wij zijn geen bewa kingsbedrijf. Bovendien is 95 procent van de oppassers gepensio neerd.' Er hebben zich inmiddels tientallen oud-politiemensen en -mare chaussees bij Pahlplatz' organisatie aangesloten. Het aantal mensen dat een oppasagent wil is groeiende. Daarom hoopt hij van harte op reacties van oud-politiemensen en -marechaussees in het Rijnmond gebied die belangstelling hebben voor de oppascentrale. Wie er meer over wil weten kan terecht op de site www.Liveinho- me.info, terwijl Jos Pahlplatz zijn eigen nummer ook graag prijsgeeft voor belangstellenden; 06-23 98 86 53. REGIO - Maar liefst 550 palen en 5.100 meter zijn er nodig om de Galloway runderen in het Sta- elduinse Bos ervan te weerhou den de weide wereld in te trek ken. De twaalf nieuwe bewoners van het bos arriveerden eerder deze maand en zijn vooralsnog onder gebracht nabij de parkeerplaats. Als het 1.700 meter lange raster werk langs de dijksloot bij het grasland Grote Heuvels en rond om het grasland Oosthuysen klaar is, mogen de runderen zich vrijelijk bewegen tussen de drie grote weilanden die het Zuid Holland Landschap ten noorden en westen van het bos beheert. De galloway is een oud runder ras dat al sinds de middeleeuwen in de Schotse Laaglanden werd gefokt. Dankzij de zware, don kerbruine tot zwarte vacht is het goed bestand tegen kou en vocht en weet het zowel in het ruige heuvelland als in de moerassige laagtes van de vroegere provin cie galloway (nu Dumfries) goed te overleven." De begrazing door galloways past binnen het midden vorig jaar herziene beheersplan voor het Staelduinse Bos. Op de gras landen lieten gewone runderen gedeelten te lang onbegraasd ter wijl andere delen juist werden overbegraasd. Dit beperkte de ontwikkeling van botanisch waardevolle plantensoorten. Langs de bosrand van de Grote Heuvels was juist sprake van steeds verdergaande verruiging met algemene soorten als ridder- zuring en brandnetel. Omdat galloways minder kier- keurig zijn en hier ook in de win ter kunnen blijven grazen ver wacht het Zuid-Hollands Land schap dat de bijzondere planten als kamgras, veldgerst, goudha- ver en kattendoorn in het gebied in aantallen zullen toenemen. REGIO - Altijd al willen weten wat de beste vervoersmogelijkheden zijn naar onze kust? En wat de betreffende badplaats te bieden heeft op toeristisch gebied? Waar een rustig strand is of waar het trendy is? Dit en nog veel meer is te lezen op de Strandkaart Nederland, die sinds kort gratis verkrijgbaar is bij de VVV en ANWB-kantoren. Onder het mom van 'lekker snel en gemakkelijk' gaan de meeste strandgangers traditiegetrouw met de auto naar hun favoriete plek op het strand. Dit kan met name in de zomer leiden tot lange files. Ini tiatiefnemers ANWB en Toerisme Recreatie Nederland hopen hier mee de badgasten te stimuleren een bewuste keuze te maken voor de route naar het strand en de wijze waarop zij er kunnen komen. Op de ze manier wordt er een bijdrage geleverd aan een zo goed mogelijk bereikbare kust op ieder moment. Door de Strandkaart kan de toerist in één oogopslag zien met welk vervoermiddel de stranden goed be reikbaar zijn, maar ook wat de badplaats voor toeristische beziens waardigheden heeft. De voorzijde van de Strandkaart biedt informatie over 59 stranden in Nederland, die overzichtelijk zijn gerangschikt op kaart van de Ne derlandse kust. De achterkant van de Strandkaart is voorzien van toe ristische informatie, maar er staan ook tips in over bijvoorbeeld de zo genoemde hondenlosloopstranden en stranden waar verdwaalpalen - herkenningspunten voor kinderen - staan. SCHIEDAM - Kinderboerderij 't Hoefblad stond zondag in het teken van een schaapscheerdersfeest. Met vaste hand werden de dieren van hun overtollig wol bevrijd. Gezien de temperaturen zeker geen on aangename ingreep. Naast de scheerdemonstraties kon het publiek kennis maken met oude ambachten. Schiedam had vrijdag tijdens de weekmarkt de primeur: De SP Markt Toernooi, waarbij de Socialistische partij de markten bezoekt om met mensen te praten. Foto ROEL DIJKSTRA Op de kiek met president Poetin Vijf scholieren van het Schravenlant verblijven op dit moment in Sint Petersburg in Rusland. Van links naar rechts: Manon van der Stok, Anoushka Meijer, Shirley Hoogendoorn, Tamariska Zartman en Stephanie Krabbendam. Foto MARIE SUZANNE ASSIE ROEL DIJKSTRA Een dagje lopen aan de overkant Start van de 5 km-loop in 2002 Medewerkers van Het Zuid-Hollands Landschap zijn twee weken geleden begon nen met het aanleggen van het rasterwerk. Ze werden daarbij geholpen door hun 'collega 'svan Stichting Landschapsbeheer Rotterdam Foto: ROEIt TIIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 19