"De Foto's" van National Geographic in Wereldmuseum Rotterdam Crime Jazz extended edition biedt hedendaagse poëzie, proza, columns, rap, cabaret én muziek Met Peter Egge op de koffie Najib Amhali popu lairste cabaretier! ogling Day 14Juni 2003 Nachtwandeling Hoek van Holland - Scheveningen Strak maar flitsend, als de lay-out van een glossy magazine On the beach a Under the bridge Zon, zee, strand en entertainment tijdens Eerste Rotterdam World Juggling Day! Vrijdag 6 juni THEATER On/Off. Theaterfestival voor scholieren. De Rotterdamse Schouwburg, de SKVR en Theater Lantaren/Venster orga niseren voor de derde keer On/Off. On/Off is een project waarbij middelbare scholieren On en Off Stage met theater aan de slag gaan. Tijdens het festival laten de groepen van de deelne mende scholen zien wat ze heb ben gemaakt. Lantaren/Venster en Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam. VARIA 20.00-01.00 Miss Alida Verkiezing 2003. De Miss Alida Verkiezing is geen gewone ver kiezing. Het Creools culturee erfgoed, de geschiedenis van Suriname - waaronder de slaver nij - de klederdracht, daar draait het om. Het gaat niet direct om uiterlijk schoon. Elke vrouw die meedoet aan de verkiezingen moet een boodschap uitdragen, de winnares doet dat gedurende een jaar. De Doelen, Rotterdam Waterlife blvd. Een strand aan de Maas? Jazeker! Waterlife blvd is tijdens de zomer maanden een Rotterdams strandpaviljoen. Van woensdag t/m zondag is er van alles te beleven op Waterlife blvd. Op het buitenpodium kun je genie ten van Rotterdamse en nationa le sterren. Onderdeel van De Rotterdamse Zomerfestivals Waterlife Rotterdam, meer info /www. waterlife- rotterdam.nl>www.waterlife- rotterdam.nl. Rotterdam. Zaterdag 7 juni Boompjes, MUZIEK 20.00 Tom Jones. Live in Ahoy'! Rotterdam. 23.00 ON. Main hall: Benny Rodrigues. Off Corso, Rotterdam. THEATER 21.00 Murphy's Comedy Night. In Calypso komen dit jaar de stand-up comedians weer naar je toe. Harde, Snélle en hilari sche humor op topniveau uit Nederland, Engeland, Amerika, Nieuw Zeeland, Cannada en Australië. Op de laatste avond van deze toer in Calypso o.a. MC Tim Ward (US), Jim Speelmans (NL), Chris v.d Ende (NL); Arie Vuyk (NL) en de headliner is een Mystery Guest! Calypso, Rotterdam. Pinkstermarkt. Centrum Ridderkerk. Zondag 8 juni VARIA 09.00-17.00 Vlooienmarkt. Ahoy' Rotterdam. Dinsdag 10 juni MUZIEK 20.00 Counting Crows. Met speciale gasten. Ahoy' Rotterdam. THEATER 13.30 en 20.30 Rock to Marock. Rotterdams Wijktheater. Vier Marokkaanse hartsvriendinnen gaan met een gammel busje op vakantie naar Marokko. In Spanje stranden ze met auto pech. Terwijl ze op de parkeer plaats wachten op reparatie heb ben ze tijd om hardop na te den ken over hun leven. Rotterdamse Schouwburg. Woensdag 11 juni FILM Het Arab Filmfestival. De nieuwste korte en lange films en documentaires uit de Arabische wereld, een filmcompetitie met internationale jury, gasten, dis cussies, live-muziek en een slot feest. Het 3e Arab Film Festival Rotterdam bedt een totaalpro gramma voor de liefhebber van de onafhankelijke film. Zie ook /www.arabfilmfestival.nl>www .arabfilmfestival.nl. Calypso, Theater De Evenaar, Rotterdam. MUZIEK 20.15 Der Freischutz. C.M. von Weber. Nationale Reisopera. Een ouderwetse liefdesgeschie denis vormt de spil van het ver haal. De scène in de Wolfskloof behoort tot de mooiste uit de negentiende eeuw: mysterieuze samenklanken, monotone koor gedeelten, afwisselend gespro ken en gezongen. Rotterdamse Schouwburg. Donderdag 12 juni MUZIEK 21.00 Peter Pan Speedrock. WaterFront, Rotterdam. V 23 - 1002 an 7 juni tot en met 31 augustus 2003 expo seert Het Wereldmuseum in Rotterdam ex poseert Van 7 juni tot en met 31 augustus 39 prachtige foto's s van National Geographic in haar galerie. De tentoonstelling is gebaseerd op het boek "De foto's s" van National Geographic en zal onder meer twaalf unieke, nooit eerder geëxposeerde af beeldingen vertonen. De foto's van National Geographic staan bekend om hun bijzondere weergave van zowel natuur als mens. Het Wereldmuseum Rotterdam wil zoveel mogelijk mensen kennis laten maken met de diversiteit aan we reldwijde culturen. Op deze wijze draagt zij bij aan een respectvolle multiculturele samenleving. De selec tie van foto's s is daarom vooral op de verscheidenheid van mens en cultuur gericht. De foto's s zijn alles behalve vakantiekiekjes. Het fo tograferen geschiedt vaak in moeilijke omstandighe den. De taal, maar ook ontberingen, politieke spannin gen of cultuurverschillen kunnen hier oorzaak van zijn. De werkelijkheid wordt gevangen door de fotograaf, hij laat ons zien hoe de wereld er op dat moment uit ziet. Zijn camera is ons venster. Bijvoorbeeld de foto van de Afghaanse vrouw, gehuld in haar traditionele chador. Op haar hoofd draagt zij een kooitje met goud vinken, zojuist op de markt gekocht. Het zijn vaak de verhalen achter de foto die het beeld nog indrukwekkender maken dan het al is. Op de be kende foto van de Afghaanse vluchtelinge spreken haar ogen boekdelen. De angst voor de oorlog en het verlangen naar veiligheid beheersen haar jonge ge dachten. Achttien jaar later werd zij na een lange zoek- Kw andebele. Zuid-Afrika 1985 tocht gevonden en opnieuw gefotografeerd, nu als moeder. Gedurende de expositie zijn diverse artikelen van National Geographic, waaronder het boek 'De Foto s', te koop zijn in de bibliotheek van het museum. Het boek kost 49,50. Voor meer informatie: We reldmuseum Rotterdam, Willemskade 25,3016 DM Rotterdam, telefoon: 010 - 270 71 72, www.wereld- museum.rotterdam.nl Els Neijts Crime Jazzextended edi tion, wordt nadrukkelijk géén dancefeessie al kun je na afloop van het 'officiële deel' nog ruimschoots uitje dak op de Sticky afterparty. De festivalleiding ofwel spo ken word-politie, bij monde van Philip Powel, stelt na drukkelijk dat het literaire deel van het festival de hoofdmoot vormt en ook dient te zijn. En onder lite rair verstaat men in 'spoken word'-kringen taalkundige uitingsvormen als poëzie, proza, columns, cabaret en rap. 'Ik heb 'ooit' ontdekt dat literatuur door het gros van de jeugd stoffig gevon den wordt. Dat dat niet hoeft laten we horen en zien. Door het geheel in een smeuïg jasje te steken hopen we zowel aandacht te trek ken als vast te houden.' Er bestaan in Rotterdam meer spoken wordgroeperingen zoals Word Lounge. Phil: 'Crime Jazz wil anders zijn. Word Lounge, bij voorbeeld, heeft een open podium functie. Prima, uit die kweekvij ver vissen wij óók talent maar on ze aanpak is internationaler én veel strakker, zoals de lay-out van een magazine.' Zonder beats of dj maar toch funky Crime Jazz wordt gehouden in het oude Luxor Theater in Rotter dam. "Ideaal voor onze program mering is eigenlijk een nachtclub achtige ambiance', mijmert Phi lip bijna, 'met tafeltjes en stoel tjes. Maar het oude Luxor heeft zoveel sfeer dat ik daar ook heel blij mee ben. Dat theater is een ikoon van Rotterdam en heeft al les mee om de sfeer te creëren die wij willen. Stil zijn moet maar het hoge tempo waarin de verschil lende onderdelen voorbij komen houdt de spanningsboog hoog en dat geeft een funky effect.' Moderne poëzie ofwel spoken word kent inmiddels internatio naal diverse varianten op het the ma. Bij Crime Jazz komen zowel poëzie proza, rap, columns en ca baret in hoog tempo voorbij. Hier en daar ondersteund door muziek. Phil:' Zoals bij voorbeeld bij Afro Americans. Dat zijn een soort rappers die a capella voordragen in een hele erge flow, zoals bij rap, heel ritmisch maar - met alle respect voor rappers die ook diep gang hebben - met diepgang en zonder beats en/of dj. Bij ons be geleidt de huisband soms maar dat gaat dan volkomen spontaan. Een bandje met geluidsfragment of een enkel instrument of per cussie gebeurt ook wel.' Meer geïntegreerd in 't uitgaansleven Interessant aan Crime Jazz zijn ook de internationale gasten. 'In het buitenland zijn spoken word, rap en poetry meer geïntegreerd in het uitgaansleven als bij ons", vertelt Philip. 'Daardoor ligt het niveau vaak hoger. Wij hopen met Crime Jazz een impuls te geven aan jongeren om meer te gaan schrijven. Zodat spoken word een stroming wordt die tegenwicht geeft aan de grote massa MT- Vers.' Hoewel liefhebbers van evene menten als Crime Jazz gezien kunnen worden als een relatief (nog) kleine groep die zichzelf bedruipt, blijken bezoekers steeds weer van zeer uiteenlopend pluimage. 'Ons publiek is zeer gemêleerd', verzekert Philip. 'Er komen hiphoppers voor de rap, totaalliefhebbers, literaire inste- kers maar ook mensen wie alleen de afterparty of de band trekt. Dat 1 E N S tamassa*' I N O E P E N D E N T INDEX In een serie interviews spre ken Els Neijts en Maarten van der Jagt met bekende en minder bekende Rotter dammers die gek op eten zijn. Deze week spreken zij met Peter Egge, de vice- voorzitter van de Stichting Ketelbinkie die jaarlijks een Rotterdamse koffie"keuring" organi seert. Het is al weer 22 jaar geleden dat een groepje koffieliefhebbers uit frustratie een jaarlijkse koffie- keuring startte om de kwaliteit van de koffie te stimuleren. Ieder jaar keuren ruim twintig aan de koffie verslingerde journalisten de kopjes koffie in 140 horeca gelegenheden waar toeristen en zakenlieden grote kans hebben om binnen te lopen voor een kof fie. Peter Egge vertelt over zijn favoriete koffieplekken met de Rotterdamse editie van de IENS Restaurantgids in de hand. Parkhotel en Pappegay We spreken PeterEgge onder het genot van een koffie in het Park hotel. Egge had niet voor niets deze locatie gekozen want zoals hij het zelf zegt: "Het Parkhotel is al jarenlang een topper als het over koffie gaat. Het is hier wer kelijk een klein feestje dat op ta fel verschijnt. Het is de voor beeldige presentatie die je als gast een heel verwend gevoel geeft. Er verschijnt een dienblaadje met een glaasje water, een goede bonbon, een koekje en meerdere soorten suiker en natuurlijk pri ma versgezette koffie. De zeer vriendelijke bediening maakt het helemaal af. Naar mijn idee is zeker terecht dat zij meerdere malen met de Ketelbinkie koffie- trofee door de jury zijn onder scheiden. Graag kom ik er graag met relaties. Als het mooi weer is, is de prachtige binnentuin een magnifieke locatie om even te ontsnappen aan de drukte van de stad." Dat geldt trouwens ook voor brasserie de Pappegay ach ter Museum het Schielandshuis. Ook dat is een oase van rust in de binnenstad. Een prachtige tuin met zachtgeurende rozen en la vendel temidden van de kantoor kolossen aan Blaak en de Cool- singel. Ook dit bedrijf neemt koffie seri eus en heeft dit jaar weer geïn vesteerd in nieuwe apparatuur en een nieuw servies. Ze hebben zelfs een koffie^art Peter Egge bij de binnentuin van het Parkhotel met 5 soorten koffie! Maritiem op Zuid Egge vertelt enthousiast over de vele adressen waar je echt voor je plezier een koffie gaat drin ken. "Door die Ketelbinkie tro fee ontdek je ook zaken waar je wellicht niet snel zou komen. Neem nu. Intermezzo aan de Stieltjesstraat vlak bij het Poort gebouw. Het is echt zo'n ouder wetse maritieme kroeg. Leuk is het dat ze er ook een uitsteken de koffie schenken waar je zelfs een glaasje Boots likeur bij krijgt! Ze zijn daarmee al twee keer winnaar geweest. Ook Courzand op de Heyplaat is een adres waar de haven van Rotter dam nog echt voelbaar is. Niet alleen komen er veel havenmen sen naar dit adres maar dit voor malige ontspanningslokaal van de RDM heeft ook echt een ma ritieme uitstraling. De omschrij ving van de lens restaurantgids geeft de sfeer goed aan: Cour- zand is het baken voor zaken mannen en havenbonken die zich ophouden in en om de container havens van Rotterdam. Dit meer dan honderd jaar oude pand is ooit neergezet voor partijen van het personeel van de RDM. De donkerbruine en schaars verlich te zaak hangt vol met maritieme snuisterijen. Een gigantisch mo del van de "S.S. Alkmaar" dat ooit door de RDM is gebouwd pronkt in een vitrine. De snelle service en de no-nonsense bena dering zijn 'een verademing na alle hippe tenten van de laatste tijd'. Rijk van Kralingen Ook een adresje waar je verwend wordt met een goede en verzorg de koffie is het beetje kunstzin nige en Italiaanse "Rijk van Kra lingen". Eigenaar Dirk Krabben dam is een kunst- en espresso- liefhebber. Midden in de Rotter damse wijk Kralingen komen échte kunst en de kunst van es pressobereiding in het expositie lokaal annex wijn- en espresso bar samen. 'De Toscaanse stijl van het interieur komt terug in de Italiaanse wijze van espressobe reiding.' 'Een perfecte en ver zorgde korte Illy espresso gepre senteerd in mooi gedecoreerde espressokopjes.' Naast die echte Italiaanse espres so kent de kleine kaart wat tosti's met ook mozzarella of tonijn. Het rijk was de 'Totaal Winnaar van de Ketelbinkie Koffietrofee 2001.' Brasserie De Pappegay, Korte Hoogstraat 31 (010) 411 72 32 Parkhotel, Westersingel 70, (010) 436 36 11 Intermezzo, Stieltjesstraat 4a, (010) 485 58 16 Courzand Courzandseweg 40, Heyplaat, (010) 429 70 90 Rijk van Kralingen Oudedijk 239a, Kralingen (010) 452 42 20' De programmering van het Isala Theater in Capelle trekt veel 'vroegboekers'. Voor de broodnodige loting kwamen bijna 2.950 bestelformulieren bij het Isala Theater binnen. Een stij ging van ruim 33 procent ten opzichte van het vorige seizoen. Cabaretier Najib Amhali is absoluut dé favoriet voor het nieuwe theaterseizoen. Maar daarnaast zijn ook veel andere cabaretvoor stellingen reeds uitverkocht waaronder de voorstellingen van Lebbis, de Vliegende Panters, NUHR, Tineke Schouten, Veldhuis en Kemper, Niet Schieten en de Bloeiende Maagden. Wegens de enorme belangstelling zijn er extra voorstellingen geboekt van het Groot Niet Te Vermijden, Hassans Angels, Guido Weijers en Javier Guzman. Favoriet op toneelgebied is de voor stelling van Plien en Bianca (uitverkocht) en de komedie De Vrouw die Haar Man Opvrat met onder meer Willem Nijholt. Daarnaast is er veel belangstelling voor Slagerij van Kampen, de musical het Hemelbed, de Get up, Stand up! avonden en Mini en Maxi. Voor alle uitverkochte voorstellingen zijn nog kaartjes verkrijg baar tijdens de Midsummersale op zaterdag 21 juni. Het bespreek bureau is op deze dag vanaf 10.00 uur geopend. Op het Stadsplein zijn er gedurende de middag diverse optredens van straatartiesten en 's avonds is er een gratis toegankelijk programma in de Theatertent! Theaterliefhebbers kunnen tevens nog tot 1 september schriftelijk kaarten bestellen voor het nieuwe seizoen. geeft interessante interacties. Het is nooit één bak met meer van hetzelfde!' Crime Jazz activiteiten waren er tot voor kort eens per maand op beperktere schaal maar dat bleek te arbeidsintensief. Vooral omdat de professionalisering steeds meer ging toeslaan. Met Crime Jazz extended version hoopt de organisatie duidelijk te maken dat een dergelijk evenement voor taan tweemaal per jaar vast op de culturele agenda hoort te staan. Waarvan acte! Het programma van vrijdag 13 juni in het oude Luxor Theater in Rotterdam belooft een mix van jazz, soul, poëzie en spoken word in diverse varianten. Een ontmoeting van stijlen, ideeën en disciplines, cross-overs en kruisbestuivingen, dichters schrijvers, cabaretiers, colum nisten, rappers, filmmakers én de huisband. In de hierbij afge beelde flyer staat het volledige programma met de nodige we tenswaardigheden. De flyer is in alle bekende horecagelegheden en bij voorbeeld de bibliotheek gratis mee te nemen. De afterparty is in de Maashal, Willemsplein 73-79 Rotterdam (onder het noordelijke deel van de Erasmusbrug.. Tickets kos ten 15, passe-partouts 25. De laatste zijn alleen verkrijg baar in de voorverkoop aan de kassa van het Luxor: 010- 4843333. Stichting i-Magique organiseert op zaterdag 14 Juni in samen werking met Rotterdam Festivals en Waterlite Blvd, het strand aan de Maas, de eerste Rotterdam World Juggling Day. Dat de zomers zinderen in Rotterdam zal ook bij dit evenement weer goed te merken zijn. Zon, Zee, Strand en Entertainmant staan centraal op deze dag vol plezier waar van alles te zien is. De gehele dag zullen jongleurs, acrobaten en eenwielfietsers hun kunsten vertonen. Dit gebeurt allemaal op het strand bij de Boompjes, en in de Maashal onder de Erasmusbrug. Niet alleen voor jongleurs is er vanalles te zien en te beleven. Ook voor het Rotterdamse publiek is deze dag zeker de moeite waard. Er !s van alles te zien, en voor wie deze jongleerkunsten oök eens wil proberen zijn er beginners workshops waaraan gratis deel genomen kan worden. Alleen kijken kan natuurlijk ook, het programma ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Opening 10.00-15.00 uur: Workshops, kleine klasjes waar van alles valt te le ren, workshops voor beginners en voor vergevorderden. 14.00-15.00 uur: Beach-Club-Volley-Toernooi: Welk team wint met deze toch wel vreemde manier van volleyballen? i5.00-16.00 uur: Kindershow: De kinderen van Circus Kwibus zullen u versteld doen staan van hun kunsten. 16.00-17.00 uur: Open podi um: Hier mogen alle semi professionele artiesten hun nieuwste acts uitproberen. 17.00-18.30 uur: Grote publieksshow: Met artiesten uit binnen en buitenland. 19.00-20.00 uur: Eenwieler parcour. Met eenwielers rijden we een tocht, o.a. de Erasmuabrug op. 20.30-21.30 uur: Vuurshow: Maar er is meer.In de week voorafgaand zullen artiesten hun kun sten gaan vertonen op buurthuizen en scholen in Rotterdam. Zo kun nen de kinderen en jongeren alvast opwarmen om op 14 Juni ook mee te beleven. Op de dag zelf zullen er diversen circuswinkels aanwezig zijn, dus wie er na een dag nog geen genoeg van heeft kan thuis lek ker verder oefenen! De Rotterdam World Juggling Day wordt op meerdere plaatsen in de wereld gevierd; in Rotterdam hebben we een primeur dat Rotterdam de eerste stad in Nederland is die deze dag meeviert met allerlei gro te steden elders in de wereld. De Rotterdam World Juggling Day is te bezoeken van 10.00-22.00 uur en is gratis toegankelijk! Boompjes en Irasmushrii» Avontuurlijk, uniek, gezellig en midden in de nacht wande len over het strand langs de vloedlijn van de Noordzee tus sen Hoek van Holland en Scheveningen, tegelijk met dui zenden mensen. In de kortste nacht van 2003, 21 op 22 juni, wordt deze wandeling voor de 28e keer gehouden en wordt de startbei om precies midder nacht geluid. Als het weer een beetje meewerkt, maakt u op zondag ochtend een prachtige zonsopgang mee. De Stichting Ruim Baan is ook nu weer met vele vrijwilligers in touw om u te begeleiden en on derweg te voorzien van soep en koffie of thee bij de finish. Ook in 2003 wordt de Nachtstrandwandeling weer in het kader van "Mee doen in Rotterdam" gehouden. U kunt zelf voor vervoer zorgen, zodat u alleen deelneemt, maar u kunt ook gebruik maken van het vervoer, dat de organisatie u biedt: keuze A: alleen de wandeling: per persoon 5,00 euro; keuze B: met ei gen vervoer (auto of trein) naar Hoek van Holland, wandelen naar Scheveningen en vandaar met de pendelbus terug naar Hoek van Holland, per persoon 9,50 euro; keuze C: met ei gen vervoer (trein) naar Hoek van Holland, wandelen naar Scheve ningen en vandaar met de pendelbus naar Den Haag Centraal Station 7,50 euro. (Opmerking: trein Den Haag - Rotterdam vertrekt om 02.33 uur, 03.33 uur, 04.33 uur, 05.33 uur, 06.21 uur, 06.27 uur, 06.51 uur, 07.21 uur, 07,27 uur etc. Wijzigingen voorbehouden!). Bij in schrijving op de avond zelf bij het startbureau, vanaf 22.00 uur, be taalt u 1,00 euro extra op bovenstaande bedragen. Met Rotterdam-pas krijgt u - alleen bij contante betaling - bij stichting Ruim Baan 3,00 euro korting p.p. tegen inlevering van coupon 82 en op vertoon van uw Rotterdam-pas. f" Cs/ foto- fETER MAGUBAKE Foto: Maarten van der Jagt

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 25