i Warme staart van zonnige lente Exclusieve winkels moeten binnenstad van Schiedam aantrekkelijker maken Excelsior'20 maakt onmogelijke waar Het verhaal van Cognac SANITAIR Sani-<ï)umpWM 1 SCHIEDAM Winckelaer Gemeente investeert in banen veiligheid 'Wilde' schildpad legt eieren in 't Hoefblad Kerkhistoricus geeft lezingen over sabbat Stichting Centrummanagement presenteert beleids- en actieplan Zomerkalender voor 55 plussers Autokraker betrapt [geopend) E,e?«™pw s**™"4 manden GROOTS HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 4 JUNI 2003 23 - 1441 SCHIEDAM - Het college van B en W in Schiedam trekt 400 duizend euro uit om vijftien ge subsidieerde banen in de veilig heid om te zetten in reguliere ba nen. De rijksbezuinigingen hebben ook gevolgen voor Schiedam voor de In- en Doorstroombanen (ID-banen) in Schiedam. Hier door zal in 2004 het aantal ge subsidieerde ID-Banen terug ge bracht moeten worden van bijna 400 naar 300. Het college wil daarom zoveel mogelijk ID-Ba- nen omzetten in reguliere banen en richt zich daarbij met name op banen in de veiligheid. Samen met bedrijven en instel lingen die ID-werknemers in dienst hebben wil de gemeente afspraken maken en convenanten sluiten over het aantal regulier te maken banen, het minimum en maximum aantal banen per sec tor, de financiering daarvan en zovoort. SCHIEDAM -Tn heemtuin 't Hoefblad in het Beatrixpark is zondag een bijzondere vondst gedaan. Bezoekers zagen dat een schildpad in een van de schel penpaden een nest had gegraven en eieren aan het leggen was. Zij vertelden dit aan beheerder Hans Buisman van de heemtuin. Het bleek om een exotische roodwangschildpad te gaan. De roodwang is de meest verkochte zoetwaterschildpad ter wereld. Hij komt van nature voor van Noord-Amerika tot Mexico. De vrouwtjes worden zo'n 30 centi meter groot met een gewicht van ongeveer twee kilo, de mannetjes zijn iets kleiner. Ze kunnen een leeftijd van ongeveer 35 jaar be reiken. De schildpad die zondag werd gezien is een oude bekende in de heemtuin. Het bijzondere is het feit dat dit schildpaddenvrouwtje in het wild eieren legt. In het to taal heeft zij ongeveer tien eieren in het schelpenpad gelegd. Hier van heeft Buisman, er vijf in het 'duin' begraven met de hoop dat ze daar meer kans tot ontwikke ling hebben. De kans dat de eieren bevrucht zijn is vrij klein. Daarnaast is het in Nederland waarschijnlijk te koud voor de eieren om uit te ko men. De roodwangschildpad heeft in een van de scheldpenpaden in heemtuin 't Hoefblad eieren gelegd, iets wat niet vaak voorkomt. SCHIEDAM - Samuele Baccho- hiocchi, emeritus hoogleraar aan Andrews University, geeft zater dag 7 juni lezingen in de Magna- lia Deikerk aan de Albardastraat 67 in Schiedam. De lezing begint om 9.30 en duurt tot 14.00 uur. Onderwerp is de discussie rond sabbat en zondag. Naar schatting vieren in Nederland zo'n 2Q dui zend christenen wekelijks de za terdag, wereldwijd zijn dat er 20 miljoen. Elk jaar komen er een miljoen sabbatvierders bij. De lezingen op 7 juni gaan 's mor gens over de wijze waarop God bij de schepping rust gaf in een verder rusteloze wereld, 's Mid dags gaat Bacchiocchi in op twee opmerkelijke en recente sab- oat/zondag-ontwikkelingen. De toegang is vrij, reserveren is gewenst via Piet Westein, tel. 3577-411020. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier ÏÏÊÊt? r Beter kan het haast niet. Terwijl zo'n beetje heel Nederland hemelvaartsvrij is, de vrijdag erbij snippert om vervolgens het weekeinde in te gaan, breekt de eerste zomerse periode aan. Reden voor drommen mensen koers richting Hoek van Hol land te zetten, waar het dan ook werkelijk zwart zag van de mensen. Inmiddels is het bruut gedaan met de zonneschijn. Toch is er allerminst reden tot klagen, laten de sta tistieken van het KNMI zien. Met 641 zonuren, te gen 485 gemiddeld, is de lente van 2003 de op één na zonnigste in honderd jaar. Alleen in 1990 was de lente nog zonniger met 651 zonuren. Naast zonnig was de lente dit jaar ook zacht. In De Bilt was het gemiddeld ruim tien graden, een graad warmer dan gemiddeld. SCHIEDAM - De Stichting Centrummanagement Schiedam heeft vorige week woensdag het beleids- en actieplan 2003-2006 gepre senteerd. Tijdens een bij eenkomst in pand Wasse naar aan de Nieuwe Haven werd de 17 pagina's tellen de brochure door voorzitter Cris Coppens overhandigd aan wethouder A.H. de Swart. Het plan bevat 21 actiepunten om de binnen stad economisch op de kaart te zetten. 'Wij hebben ervaren dat dit een moeilijk en weerbarstig proces is; echter de resultaten begin nen zichtbaar te worden", schrijft Coppens in het voorwoord. De stichting Centrummanage ment bestaat uit instanties die ac tief zijn in de binnenstad van Schiedam, waaronder de winke liersverenigingen, gemeente, de VVV en culturele instellingen. Voor de komende drie jaar legt de stichting de nadruk op acht speerpunten. Versterken van de kwaliteit en diversiteit van het winkelaanbod staat als eerste ge noemd. Het door de consument Voorzitter Chris Coppens overhandigt het beleidsplan aan wethouder De Swart. als gemiddeld ervaren winkel aanbod moet opgekrikt worden met exclusieve zaken, die inspe len op td'e historische sfeer. Het ontwikkelen van een zogenaamd lifestyle-gebied is hier een eerste aanzet toe. Daarbij maakt het Centrumma nagement zich hard dat in het nieuwe project Schieveste (ach ter het centraal station) geen concurrerende detailhandel wordt ontwikkeld. Een aantrek kelijke promenade langs de Schie moet de Schieveste en de binnenstad met elkaar verbinden. Verbetering van de uitstraling moet bereikt worden door herin richting van de Koemarkt, Dam en de Lange Kerkstraat, het ge vel en puienproject, anti-grafFiti- projecten en een goed reclame en uitstallingbeleid. Wethouder De Swart gaf aan dat de gemeen te schreeuwerige reclame-uitin gen wil verbieden, stijlvolle aan prijzingen worden gestimuleerd. Terugblik Om de parkeerproblemen het hoofd te bieden blijft het Cen trummanagement hameren op een parkeergarage aan de west zijde. Andere speerpunten zijn veiligheid, samenwerking met de gemeente, communicatie en pro motie. Naast plannen smeden voor de toekomst kijkt de Stichting Cen trum Management ook terug op de resultaten van het eerste be leidsplan, dat in 1999 werd ge presenteerd. De visie op de binnenstad werd door de gemeente goeddeels overgenomen in het rapport 'Binnenstad Schiedam, de om loop binnenstebuiten. "Er is veel bereikt", concludeert het Cen trummanagement terugblikkend. De wens voor meer (duurdere) woningen in het centrum was niet aan dovemansoren gericht en is door de gemeente overge nomen. Even zo goed is het ver zoek om winkelontwikkeling buiten het centrum tegen te gaan in het ontwerp bestemmingsplan Binnenstad vastgelegd en wordt het idee om de weekmarkt als trekker voor het centrum te be houden door de gemeente onder schreven. De uitstraling van het stadshart is verbeterd door de herinrichting van het Broersveld en de Hoogstraat. Wat betreft de bereikbaarheid en het parkeren kan een lichte verbetering wor den aangetekend, al is de situatie nog niet ideaal. Ook heeft de wisselwerking tussen detailhan del en musea heeft meer vorm gekregen, worden er tal evene menten georganiseerd en heeft Vlaggenplan de entree tot de binnenstad meer cachet gegeven. Minder tevreden is het Centrum Management over de stedelijke promotie, waarin het veelal aan samenhang ontbreekt. Ook vei ligheid blijft een punt van zorg. 'Veel consumenten voelen zich met name op koopavond niet veilig in het centrum', vermeldt het beleidsplan. Om de veilig heid te verbeteren zijn er plan nen om de verlichting op de Hoogstraat aan te passen, een winkeliersburenbelsysteem en ook het wonen boven de winkels moet de veiligheid vergroten. door GERARD S. VERVER SCHIEDAM-Wat nie mand voor mogelijk hield is zondag in Gouda harde werkelijkheid geworden. Excelsior'20 maakte op het veld van Olympia het kar wei af en baande zich door een 2-0 zege op Alphense Boys naar de eerste klas. Daarmee zorgt de equipe van trainer Oscar Biesheu vel voor een unieke gebeur tenis, want nooit eerder speelde de 'katholieke' zo hoog. Wat ooit de club van de broeders van de Waran de was (had als leerling het lef niet om bij een andere Schiedamse club te gaan voetballen), bereikte voor het eerst in zijn bestaan de eerste klasse. Met een elftal, dat vooral voort komt uit de eigen jeugd, was re cent tevergeefs getracht om de tweedeklas-status te handhaven. Dat lukte niet, maar een seizoen later (2001/2002) maakte het elf tal meteen zijn rentree om weer een jaar later (2002/2003) via een periodetitel in de nacompeti- tie terecht te komen met uitzicht op de eerste klasse. Het werd een lange weg: met in de eerste ronde twee wedstrijden tegen Olympia, daarna de kra kers tegen eersteklasser DHC en tenslotte de ontknoping tegen Alphense Boys, dat in de compe titie eenmaal van Excelsior'20 won en eenmaal gelijk speelde. Het duel tussen Excelsior'20 en Alphense Boys werd pas in de slotfase beslist. De doelpunten kwamen nota bene van twee Ex- celsior-kisten in hart en nieren: eerst tikte Marco Clarijs de 1-0 binnen en vervolgens maakte Erik Ruts aan alle onzekerheid een einde: 2-0. Het feest kon beginnen. Ook Spaland hogerop Het kan niet op. Na de promotie van SVVSMC (hoofdklasse) en Demos (vierde klasse) volgde dus Excelsior'20. Daarmee hield de feestvreugde niet op, want de organisatoren van de huldiging van de sportkampioen kunnen in Op het Bachplein werd met de Schiedamse Cricketdagen de cricketcursus op tal van Schiedamse basisscholen afgesloten. Maar liefst twaalf scholen hadden zich voor het toernooi gemeld. De Cricketcup ging naar de leerlingen van Regen- boog/Groenoord november evenmin om SC Spa land heen, dat zondag op het veld van SVDPW' de promotie naar de derde klas zeker stelden. In wat uiteindelijk een thriller werd versloeg Spaland het Rot terdamse HWD mot 4-3. Daar voor was wel een verlenging no dig, want na de reguliere speel tijd hadden beide ploegen ieder tweemaal gescoord. Gangmaker aan Schiedamse kant was routi nier Dick Sparreiboom. Hij scoorde viermaal, waarvan twee maal van de strafschopstip. De laatste kalktrap moet de meest adembenemende van :zijn carriè re geweest zijn. In de 28ste mi nuut van de verlenging (bij de stand 3-3) mocht hij namelijk nogmaals aanleggen. Onder luid protest van alles wat HWD was zorgde hij er voor, dat de voor Spaland winnende tref fer in de' touwen ging en er later in sport park Kethel feest gevierd kon worden. PPSC troeft Excelsior 2 af De strijd om het Schiedams kampioenschap was een farce. Omdat finalist en titelverdediger Excelsior'20 zijn hoofdmacht spaarde voor de een dag later te spelen promotiewedstrijd tegen Alphense Boys kreeg medefina list PPSC zaterdag de zeg<e nage noeg cadeau. De zaterdagclub won met 8-0 door treffers van Fiegel, Mentink (2x), Keemink (3x), Yarar en Monje. Als voorwedstrijd speelde een Schiedams elftal tegen een Vlaardingse formatie. Net als vorig jaar ging de winst naar Vlaardingen. Na een ruststand van 2-1 werd de eindstand 2-4. SVVSMC 2 werd derde Het Noord-Hollandse Argon 2 heeft het toernooi om het kam pioenschap van Nederland voor reserve-elftallen gewonnen. De wedstrijden werden gespeeld op de velden van SVVSMC in sportpark Harga. De reserves van het Brabantse UDI'19 wer den tweede en SVVSMC derde. Daarna volgden Quick'20 2, UNA 2 en Be Quick/G. Ook bij SVVSMC werd het oud- eerste elftallen toernooi ge speeld. Dat leidde tot een finale tussen het Rotterdamse VOB en (het inmiddels met GSS gefu seerde DRZ). De Maasstedelin gen wonnen met 3-0. Vier dagen op de fiets De fietstoerclub Rijnmond orga niseert vanaf maandag 16 juni tot en met donderdag 19 juni de twaalfde editie van de Rijn mond-Avondf iets vierdaagse. Het vertrekpunt is het complex van de Honk- en Softbalvereni- ging Schiedam in sportpark Bij dorp (achter de Margriethal). Er kan gekozen worden uit twee af standen: 25 en 50 kilometer. De ritten zijn iedere avond an ders en voeren de deelnemers door de Rijnmond, Delfland en het Westland. De routes zijn vol ledig uitgepijld, maar er zijn ook gedetailleerde rotite-karten be schikbaar. Er kan gestart worden tussen 18.00 en 19.00 uur. Men dient uiterlijk om 21.20 weer te rug te zijn. Men kan zich nu al aanmelden bij de Schiedamse rijwielhande laren Hans Damme, Hoppstein, Van Leeuwen, Van Rietschoten, Willemse en 't Centrum. Tijdens de voorinschrijving kost deelna me 3 euro. Toekomsttoernooi bij Ventura Op de velden van de handbalver eniging Ventura wordt op zater dag 7 en zondag 8 juni het tradi tionele Toekomsttoernooi gehou den. Het is slechts een van de ve le evenementen, die bij de Schie damse club het seizoen afsluiten. Deze maand volgen nog een mi- ni-jeugddag op zaterdag 14 juni en in het weekeinde van 27, 28 en 29 juni een tentenkamp voor de jeugd. 24 Uur voetbal bij WK In het weekeinde van vrijdag 13 tot en met zondag 15 juni staat de voetbalvereniging VVK uit gebreid stil bij het 45-jarig be staan. De festiviteiten worden op vrijdag ingeluid door voorzitter Jacob Wiersma en jubileumcom missie-voorzitter Marcel van der Ven. Om 20.00 uur wordt begonnen met een 24-uur toernooi voor se nioren en A-junioren. Op zater dagmorgen om 6.00 uur neemt de jeugd het estafette-stokje van het marathontoernooi over. Hoogtepunten van de zaterdag zijn de jubileumwedstrijd tussen het VVK-van-nu en het eerste jeugdteam uit 1968 en een feest avond met The Amazing Stroop wafels, Harrie Slinger en het or kest 'Nie Mauwe Maat Ouwe'. Het weekeinde wordt op zondag afgesloten met een brunch en een reünie Vanaf 13.00 uur is er in sportpark Kethel en walk-in voor alle leden. Oefenreeks Het naar de derde klasse gepro moveerde SC Spaland heeft in de aanloop naar de nieuwe competi tie drie oefenwedstrijden ge pland: op zondag 10 augustus te gen Schiedamse Boys, op woensdag 13 augustus tegen DT- GS en zondag 17 augustus tegen Alexandria'66. In de reeks van Schiedamse Boys komt het oefenduel tegen Spaland echter niet voor. De mannen van trainer Hans Hoogendoorn zijn op 10 augus tus op trainingskamp. De Boys spelen op vrijdag 15, zondag 17, vrijdag 22 en zondag 24 augus tus een toernooi. Op dinsdag 2 september wordt er geoefend te gen HBSS. SPORTAGENDA van woensdag 4 tot en met dins dag 10 juni ATLETIEK: woensdag 11 juni Marnixlaan AV Fortuna 19.15 uur prestatieloop 2, 5 en 10 km. CRICKET: zaterdag Groen Geel-Excelsior'20(da), Harga 12.00 uur Hermes DVS- KZKC(da); zondag HBS-Her- mes DVS, Abtsweide 11.00 uur Asvion-Jai Swadesh 2, Thurlede 11.00 uur Excelsior'20-VRA; maandag Rood Wit-Excelsi- or'20, Harga 11.00 uur Hermes DVS-Bijlmer CC. HONKBAL: zondag Tilburg- Gophers, Indians-Holy; maan dag Bijdorp 14.00 uur Schie- dam-Biento 2. SOFTBAL: vrijdag Zwijnd- recht-Gophers(h), Bijdorp 20.00 uur Schiedam-Euro Stars(h), Zwaluwenlaan 19.00 uur Holy- Braves(h); zaterdag Nuenen- Schiedam(da), Schweitzerdreef 18.00 uur Gophers-Schiedam 2(da), Zwaluwenlaan 18.00 uur Holy-Blue Hitters 2(da); dinsdag Bijdorp 20.00 uur Schiedam- Neptunus(da). TENNIS: vanaf maandag Maasland Molenweide TVM- dubbeltoernooi. Berichten voor de sportredactie kunnen tot maandag 20.00 uur worden aangeleverd via fax (010-5913733) of e-mail (regio- sport@hetnet.nl). Het postadres is: Het Nieuwe Stadsblad, Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaardingen of Van Beethovenlaan 4, 3144 AS Maassluis. WATERWEG - Voor 55 plussers die tijdens zomermaanden graag een uitstapje maken of mee willen doen aan verschillende activiteiten geeft Stichting Ouderenwerk Nieuwe Waterweg Noord een zomerka lender uit. Hierin wordt een overzicht gegeven wat de komende maan den in de dienstencentra Schiedam en Vlaardingen wordt georgani seerd. Veel ouderen blijven tijdens het hoogseizoen gewoon thuis, terwijl de vaste activiteiten vaak stoppen. Het Ouderenwerk speelt hier op in door juist tijdens de zomermaanden van een breed programma aan te bieden met korte cursussen, kennismakingslessen en ontspanningsac tiviteiten. Voorbeelden zijn: volksdansen, koersbal, creatieve works hops en spelletjesmiddagen. Voor mensen die er graag op uit trekken worden diverse dagjes uit georganiseerd. Daarnaast blijven de dienstencentra elke dag geopend voor mensen die een kopje koffie willen drinken, krant lezen, biljaren of van de computerhoek gebruik maken. De Zomerkalender voor 55 plussers ligt klaar in de dienstencentra. Voor meer informatie over de adressen: Stichting Ouderenwerk NWN, tel. 248 68 88. SCHIEDAM - Cognac en Jene ver hebben meer met elkaar ge meen dan men op het eerste ge zicht zou vermoeden. Om die re den wijt het Gedistilleerd Muse um Schiedam een tentoonstel ling aan het Franse geestesvocht. Cognac behoort tot de familie van de brandenwijnen, ofwel Brandy zoals de internationale naam aanduidt. Cognac is een Franse Brandy, geproduceerd en gerijpt in het district rondom Cognac. De basis voor cognac is een zure wijn, die twee maal wordt gedestilleerd. Traditionele Jenever wordt in drie keer ge stookt uit moutwijn. Anders dan de naam doet vermoeden is mou twijn een destillaat van granen. Op de tentoonstelling wordt in gegaan op de vraag wat cognac zo bijzonder maakt en waaraan de drank de wereldwijde faam dankt. Tot en met 29 februari in het Ge destilleerd Museum, Lange Ha ven 74-76 in Schiedam. SCHIEDAM - Op de Noordvest in Schiedam heeft de politie vorige week woensdag een 29-jarige Rotterdamse autokraker op heterdaad betrapt. De politie kreeg de melding dat de inbreker bezig op het Schuttersveld en ging op onderzoek uit. Op de Noordvest werd de Rotterdammer aangehouden met enkele schroevendraaiers. In een vuilniszak vond de politie een plastic tasje met daarin twee radio's van eerdere inbraken. dfc wonen in eigen stijl /te P1NKSTERDAG\ zaterdag 7 juni van 8 tot 11 mK 078 - 674 30 00 TEGEN ABSOLUTE BODEMPRIJZEN 10.00-17.00 10.00-17.0° Voorlichtings avond 19 juni! HOGESCHOOL ROTTERDAM-HE! i HES en Hogeschool Rotterdam de en Het samen. Dat is economiscH Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 01Q-4711320 RAMS Foto ROEL DIJKSTRA Foto: ROEL DIJKSTRA /^e P1NKSTERDAG\ Rotanstoel 'Sunny' V van 10-17 uurvan 169,- voor 89,- NU ^r-rrTk geloogd grenen wonen koloniaal wonen LJ new classics wonen O katieko wonen ir Jr I woonverlichting 11 woondecoratie buiten wonen Chr. Huygensstraat Strijen (ZH. eil.) 078 - 674 30 00 Marktdagen folder niet ontvangen? Bel 078 - 674 30 00 of kijk op www.winckelaer.nl Grootste mand, ca. 80x60cm •geloogd grenen wonen van59,-NU •koloniaal wonen •new classics wonen 1 A katieko wonen I UM •woonverlichting •woondecoratie •buiten wonen Set van 4 manden Grootste mand.^p*"?"' ca. 80x60 cm T j Van 59,-NU Chr. Huygensstraat Strijen (ZH. eil.) Marktdagen folder niet ontvangen? Bel 078 - 674 30 00 of kijk op www.winckelaer.nl 2500 m2 sanitairshowroom volgens nieuw concept! STOOMCABINE WHIRLPOOLSPEKTAKEL OP FILIAAL Sliedrecht! A-merken sanitair tegen bodemprijzen x. Leemansstraat 13 Sliedrecht Tel. 0184-411809 (Woonboulevard Sliedrecht bij Ikea) Stadionweg 45A Rotterdam Tel. 010-4822257 (Tegenover het Feyenoord stadion) Neem uw offerte mee, wij zijn altijd goedkoper! Kijk voor locaties, routebeschrijvingen, lijden en meer inlormatie op www.hogeschool-rotterdam.nl of bel Studievoorlichting 010 24144 00

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9