Rotbuurt Spelen onder de slang m Etaleren in de kelder en spelen in de lucht Positieve ontwikkeling Beste bitterballen INNOVATIEPLEIN DONDERDAG 19 JUNI 2003 t» SCHIEDAM VAN DE NIEUWE OPLEIDINGEN HOGESCHOOL ROTTERDAM-HES Bibliotheek Noord officieel heropend m I De Hemaflat van architect H.A. Leppla (1935) Vlaardingse mag van ruimtevaart proeven op International Space Camp NGEZONDEN BRIEF NGEZONDEN BRIEF Try outs toneelstuk Annie M.G. Schmidt op de kaart WORKSHOPS RUST EN STILTE HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 11 JUNI 2003 24 - 1441 INGEZONDEN BRIEF Vader en zoon fietsen naar het C. van Zantenplein om zoonlief te helpen met zijn huiswerk. Vader en zoon zijn licht autistisch en daar hoort vergeetachtigheid bij. De fiets van zoon wordt goed vastgezet, maar pa vergeet zijn fiets. Er spelen veel kinderen, ouders zitten op de galerij. Vader en zoon zijn ongeveer dertig mi nuten. Ze komen beneden en fiets weg! En niemand heeft wat gezien, alleen dat er wel een aan tal jongelui weg zijn. Waar schijnlijk met fiets van vaders! Vergeten is menselijk, maar ste len is crimineel. Wat een menta liteit. Bah, wat wonen we in een rotbuurt! Jongelui, wanneer jul lie dit lezen, hoop ik echt dat jul lie geweten parten gaat spelen en dat jullie het fatsoen hebben om de fiets terug te zetten. Ook deze man heeft hard moeten werken voor deze fiets. Hoe zouden jul lie je voelen, als er iets gejat wordt van dat van jou is? Ik denk behoorlijk klote! Nou, hij ook. Schiedam SCHIEDAM - Onder het motto 'Samen in de stad, natuurlijk in de bibliotheek! hield de Openba re Bibliotheek Schiedam 2 juni een mini-symposium over moge lijkheden van samenwerking tus sen de bibliotheek en lokale part ners. Koos van Lith, preventie medewerker van de Riagg Rijn mond Noord West hield een be toog over het belang van samen werking tussen instellingen voor geestelijke gezondheidszorg en de plaatselijke bibliotheek. Mari Nelissen, directeur Openbare Bi bliotheek Oss, liet zien hoe zijn bibliotheek samenwerkt met cul turele instellingen in de stad. Wethouder Ton de Swart ging tenslotte in op het belang van sa menwerking tussen de biblio theek en andere instellingen 'ter bevordering van de sociale cohe sie in de stad'. In aansluiting hierop maakte hij de bestaande samenwerking zichtbaar door gekleurde linten, in handen van bestaande samen werkingspartners, te verzamelen en bijeen te binden om deze bun del vervolgens officieel in han den te geven van Astrid Schulp, Hoofd Filialen van de Openbare Bibliotheek Schiedam. Met deze handeling verrichte de wethou der de officiële heropening van de vernieuwde vestiging aan het Bachplein. SCHIEDAM - De try outs van de toneelvoorstelling 'Annie M.G. - De dochter van de Domi nee' worden onder meer op maandag 23 tot en met woens dag 25 juni in Schiedam ge speeld in het Theater aan de Schie. Wat is toch het geheim van Annie M.G. Schmidt? Hoe kon een anonieme archivaris van Het Parool zich opwerken tot de op afstand populairste schrijfster van het land? Op die vragen geeft Ton Vorstenbosch een ant woord in het deels op historisch materiaal gebaseerde 'Annie M.G. - De dochter van de domi nee'. Het is een indringend beeld van de vrouw met wie heel Ne derland opgroeide. Annie Sch midt wordt gevolgd vanaf een moment waarop ze in haar per soonlijke leven een paar grote -ampen heeft te doorstaan. Ton Vorstenbosch schetst een boei end beeld van het privé-leven van Annie Schmidt, haar dro men, wensen, angsten en verlan gens en de mensen die op een aijzondere wijze dat ongewone leven hebben ingekleurd. 'La- :hen mag van God', is één van Je uitspraken van Annie M.G. Schmidt, die haar leven en werk rebben gekleurd; een leven dat zonder een milde, soms ironi sche, soms bijtende humor niet valt voor te stellen. De rol van Annie wordt vertolkt loor Marisa van Eyle. KUNSTGEBITTEN SCHIEDAM - Spelen op straat zonder gehinderd te worden door auto's en ander voorbij razend verkeer. Dat wil elk kind wel. En een dag per jaar kan dat ook. Dan wordt er namelijk de Natio nale Straatspeeldag gehouden, waarbij straten voor alle verkeer wordt afgesloten, zodat kinderen uit de buurt er zonder gevaar kunnen spelen. Woensdag was het zover. De Boerhaavelaan was die dag helemaal een fijne dag om te spelen, omdat de brand slang er aan te pas kwam. Niet alleen vermaakten de kinderen zich uitstekend met het water, het pleintje kreeg zo zelfs een goede schrobbeurt. door Marinke Steenhuis In 2002 kreeg Schiedam er ruim veertig nieuwe Rijks monumenten bij; gebouwen die van zo'n groot histo risch belang voor de stad zijn, dat ze bijzondere be scherming verdienen. Alle veertig zijn het zogenaamde 'jonge' monumenten, ge bouwd in de periode 1850- 1940. Rond de Koemarkt staan twee van deze jonge monumenten, beide gereed gekomen in 1935: de voor malige H.A.V.-bank in gele steen, van architect Dudok aan de Koemarktbrug, en de vroegere 'HEMA-flat' van architect Leppla, op de hoek van de Rotterdamse- dijk en de Broersvest. In de jaren dërtig veranderde de \oemarkt van een i*Érkt—eh-fla- neerplein aan de rand van de ou de stad in een verkeersknoop punt op de route van Rotterdam naar Vlaardingen. De verkeers- doorbraak werd aangegrepen om langs de route een bebouwing van grootstedelijke allure te re aliseren. De lage polderbebou wing langs Broersvest en Rotter- damsedijk moest plaatsmaken voor nieuwe gebouwen als hotel De Kroon (1927), de passage met destijds ook een theater (1932), de H.A.V. bank (1935) en de HEMA-flat met hoog- bouwappartementen (1935). De vier nieuwe gebouwen moesten van de Koemarkt een modern grote-stadsplein maken, net zo als het Hofplein voor de Tweede Wereldoorlog in Rotterdam functioneerde. De HEMA-flat, zo genoemd om dat de Hollandsche Eenheids prijzen Maatschappij (HEMA) de eerste huurder was van de winkelruimte op de parterre, is nog steeds het hoogste gebouw dat als een baken aan de Koe markt staat. Als een scharnier vouwt het zich om de hoek van Broersvest en Rotterdamsedijk. De flat werd ontworpen door de van oorsprong Duitse architect H.A. Leppla. Leppla had een eigen bureau en werkte tevens parttime bij het bureau van de Rotterdamse ar chitect ir. J.H. van den Broek, dat beroemd was geworden met de Van Nellefabriek (1929). De flat vormt het sluitstuk van een gro ter project op deze plek; Leppla ontwierp ook de lagere 'zijvleu gels' met winkels ter weerszijden van de flat. Benauwd Leppla vond dat de indeling van etagewoningennïWer het alge meen veel te wensen overliet. Nauwe gangen, weinig licht, be nauwde kamers en slechte venti- latiemogelijkheden maakten het gestapelde wonen doorgaans niet erg comfortabel. Dat moest beter kunnen. In 1932 had hij in de Bijenkorf in Rotterdam al een modelwoning mogen inrichten en meubileren. Terwijl verkeerskundigen stu deerden op de beste oplossingen voor het verkeer over de Koe markt, boog Leppla zich over de verkeersstromen in de woning. In talloze diagrammen en platte gronden probeerde hij de wonin gen zó te ontwerpen, dat iedere vierkante meter optimaal ge bruikt werd, en de bewoners el kaar zo min mogelijk in de weg liepen. Het gebouw zat vol han dige oplossingen en technische snufjes. Zo situeerde Leppla de trappenhuizen met liften in de afgeschuinde glazen hoeken ('s avonds prachtig verlicht) en plaatste hij daarachter de keu kens en bergplaatsen, zodat een 'onregelmatig grondvlak voor woon- en slaapvertrekken' werd voorkomen. Iedere denkbare handeling in huis werd door Lep pla onderzocht. Hij noemde dat 'woonbehoeften' en onder scheidde daarin verschillende categorieën, zoals lichamelijke reiniging, gezellig samenzijn, spelen, leren, muziek maken, planten en bloemen en ziek-zijn. De moderne mens verrichtte in huis naar Leppla's idee actieve bezigheden: televisiekijken komt bij hem nog niet voor. Alle woonbehoeften hadden hun ei gen, vaste plaats. Hij schreef zijn bevindingen op in de vorm van vraag (architect) en antwoord (bewoner). 'Waar worden gezel schapsspelen gedaan? In de woonkamer of zijkamer.', 'Waar blijven asch en afval? Door vuil niskoker in de keuken naar bene den.' Aardappelvoorraad Leppla's analyses leidden tot in gebouwde kasten en een werk- balkon (voor schoenenpoetsen, de kolenkit en de aardappelvoor raad). Ook een doorgeefkast met elektrische verwarmingsplaat tussen keuken en eetkamer en zijkamer die door een een schuifdeur bij de woonkamer be trokken kon worden moesten het wooncomfort vergroten. Op de zevende etage kwamen de trap pen en liften uit op een dakter ras, bestemd als kinderspeel plaats, met zitjes in de open lucht! Het was gedeeltelijk over dekt en rondom voorzien van glazen windschermen. Met de wensen van de HEMA werd tijdens de bouw rekening gehouden. Zo waren in de kel derruimte de fietsenstalling, bergruimten, centrale verwar ming, magazijnen, garderobe en toiletten voor het personeel on dergebracht. De etalage-uitstal lingen werden in speciale deco ratieruimten in de kelder voorbe reid en vervolgens via luiken in de etalages geplaatst. Leppla's complex aan de Koemarkt werd uitgebreid gepubliceerd in het moderne architectuurtijdschrift De 8 en Opbouw. Leppla's project straalt een opti mistisch geloof in de toekomst uit. De flatwoningen waren na drukkelijk bedoeld voor de beter gesitueerde gezinnen: er was re kening gehouden met een dienst bode, die zich zou kunnen terug trekken in de keuken. Graag kom ik in contact met be woners die al lang wonen in de HEMA-flat of over foto's be schikken van woningen, de He- ma of het dakterras. De gemeente Schiedam luidde met de hoogbouw van Leppla een nieuw tijdperk in op het ge bied van woningbouw. Na de Tweede Wereldoorlog zou de stad met wijken als Nieuwland en Groenoord uitgroeien tot een nationaal paradepaardje van mo derne woningbouw. Momenteel gaan deze wijken grootschalig op de schop. Zorgvuldigheid is daarbij geboden. Laat Leppla's traditie van telkens zoeken naar goed wonen en zijn prachtige vormgeving een voorbeeld zijn voor de revitalisatie van Schie dam's na-oorlogse wijken. door MARK KIVIT VLAARDINGEN De ster ren oefenen een onweerst aanbare aantrekkings kracht uit op de 16-jarige Puck Barendregt uit Vlaar dingen. "Van kinds af aan wilde ze maar een ding en dat was astronaut worden. In het begin denk je ach...maar ze heeft het idee nooit meer los gelaten", verduidelijkt haar vader. Is dat op zich al geen makke lijke beroepskeuze, zonder wiskundeknobbel is het heelal wel heel ver weg. Maar binnenkort kan de 16-jarige scholiere van Spieringshoek toch aan den lijve ondervinden wat een ruimtereiziger zoal te wach ten staat. Ze is namelijk één van de twee Nederlandse afgevaardigden voor het In ternational Space Camp in het US Space Rocketcen- ter te Hansville (Verenigde Staten). Voor het ruimtekamp mogen 31 landen een jongens en een meis jes afvaardigen. De Nederlandse deelnemers werden geselecteerd middels een wedstrijd. Naast pa rate ruimtevaartkennis in de vorm van een quiz moesten de deelnemers een open vraag be antwoorden: hoe de ruimtevaart aantrekkelijker te maken voor het grote publiek. Na wat rond snuffelen op internet wist Puck Barendregt een goed verhaal in elkaar te timmeren: 'Helium 3 delven op de maan om er hier op aarde energie mee op te wek ken', om maar wat te noemen en 'het publiek laten zien welke producten dankzij de ruimtevaart zijn ontwikkeld zoals navigatie systemen en mobieltje'; 'in het leven roepen van een ESA litera tuurprijs voor hét beste boek over ruimtevaart.' Ze werd uitge nodigd om haar zienswijze tij dens een finaleronde te presente ren. De jury bleek onder indruk van zowel haar powerpoint-pre- sentatie als het visitekaartje dat ze alvast heeft gemaakt: 'First Dutch Woman in Space'. "Ik vond het hartstikke leuk dat ik aan de finale mee mocht doen. Verder had ik eigenlijk nergens op gerekend dus het was een gro te verrassing." Echte ruimtereis De deelnemers aan het Interna tional Space Camp zullen de dampkring niet verlaten maar verder verloopt het programma als een echte ruimtereis. "In ie der geval gaan we een simulatie- vlucht met de Space Shuttle doen. Ik denk dat je een bepaal de taak krijgt, de meters goed in de gaten moet houden en zorgen dat je niet neerstort. Ook wordt een ballonvaart gemaakt, een ramp geoefend en gaan we dui ken. Het zijn tien lange dagen, we moeten elke dag om 6.30 uur opstaan." Gevechten tussen hy- persnelle ruimtejagers en licht- sabel-gevechten staan niet op het programma. Dat zal haar ergens moeten spijten want de fascina tie voor de ruimtevaart begon voor Puck Barendregt bij het zien van de film Star Wars. Ge tuige de filmposters en model ruimteschepen op haar kamer is de liefde voor het ruimtesprook je nog lang niet voorbij. "Vooral de eerste drie films vind ik nog steeds geweldig", vertelt ze en thousiast al weet ze dat 'serieu ze' ruimtevaartamateurs daar op zijn minst merkwaardige tegen aan kijken. Een studie ruimtevaarttechnie ken in Delft leek de dichtstbij zijnde opstap voor een Neder landse scholiere met ruimtevaar tambities. "Jammer genoeg ben ik niet zo goed in natuurkunde en schei kunde. Ik heb een vakkenpakket met talen en hele makkelijke wiskunde. Dan word je niet op zo'n studie toegelaten." Te wanhopen hoeft ze echter nog niet, weet haar va der: "Uit gesprekken heb ik be grepen dat echt niet allen tech neuten worden aangenomen. Ook goede mensen voor de com municatie functies zijn bijvoor beeld hard nodig. Zeker nu de ruimtevaar kampt met imagopro blemen." De droom is dus nog niet helemaal vervlogen. Puck lacht: "Als ik maar bij de NASA kan werken, al is het als koffie juffrouw. Nou ja, dit staat in ie der geval goed op mijn cv" Naar aanleiding van mijn reactie op een negatief stuk over de ge meente Schiedam van de heer Rose, reageerde de heer Rose weer op mij. Nu lijkt het mij weinig zinvol, om als krant een vervolg rubriek te plaatsen over telkens hetzelfde onderwerp, toch wil ik u vragen dit als afsluiting te plaatsen. Het is werkelijk een gegeven, dat Schiedammers een vrij negatieve kijk hebben op hun stad. Dit moet ergens een oorzaak hebben. Op dit moment is er een positieve ontwikkeling gaande in Schiedam en het is in ieders belang dat dit doorzet. Het tweede stuk van de boze heer Rose over mij, geeft een heel ander beeld. Het is jammer, dat hij dat niet deels heeft meegenomen in zijn eerste ingezonden brief. Met wat zoekwerk kwam ik erachter, dat de heer Andreas Rose eige naar is van een schitterend ambachtelijk bedrijf, hij vervaardigd baro meters en daar'hoort ook het glasblazen bij. Deze man blijkt een heel hardwerkende positieve ondernemer te zijn, waar men diep respect voor kan hebben. Dit heb ik hem hierna ook persoonlijk geschreven. Nogmaals heel erg jammer, dat door die eerste brief van hem een ver keerd beeld naar buiten werd gebracht, met daarop vólgend mijn re actie. Het omgekeerde bleek waar. Wil je als Schiedam naar buiten treden en toeristen aantrekken, moet je juist dit soort ambachtelijke bedrij ven koesteren. Dat men nooit op het idee is gekomen de Korenbeurs in te richten voor ambachtelijke ondernemers is mij een raadsel. Dat de creativiteit niet verder ging, door daar maar een tafeltennis vereni ging in te zetten, zegt al genoeg. Hierna gevolgd door een heel ander uiterste. Life-style is mooi, anders was ik er zelf niet mee begonnen, het moet wel betaalbaar en leuk blijven. De winkeliers van de bin nenstad moet een mix zijn van onder andere ambachtelijke en vooral betaalbare Life-Style ondernemers. Iedere stadskern wordt al bepaald (verziekt), door een Hema - V&D - Blokker - Marskramer - Dixons en meer van die ketens. Mooie voorgevels worden vervangen door moderne puien en 'versierd' met schreeuwerige reclameborden. Ik denk, dat het streven van de gemeente, niet zo gek is. Het andere deel van de Hoogstraat - Dam - moet een andere uitstra ling hebben. Ondanks de grote fouten die in het verleden zeker zijn gemaakt, heb ik er vertrouwen in dat Schiedam een hele leuke ge meente gaat worden. Ambachtelijke bedrijven zoals die van de heer Rose, ga daar zuinig mee om. Dit past juist in deze historische bin nenstad. Veel succes meneer Rose! G. de Winter, Schiedam Daar zaten we dan. Twee jongens van begin 20 die benieuwd waren naar het stadsgesprek in het Theater aan de Schie. Eenmaal zittend op een stoel kwamen tot de conclusie dat er wel erg weinig 'gewone' Schiedammers aanwezig waren. Zoals later in de kranten al aangegeven, bestond het publiek vooral uit raadsleden, ambtenaren, bewonersverenigingen en politici. Uit de workshops veiligheid, communicatie, wonen en binnenstad ko zen we veiligheid. Burgemeester Scheeres ging met de aanwezigen in gesprek over veiligheidsgevoelens, lichtblauwe brigade en politie. Al thans, dat was hij van plan, ware het niet dat het kleine groepje 'ech te' Schiedammers het blijkbaar liever had over enorme schandalen zo als een fiets die al vier maanden aan een paal staat ergens in een mooie wijk, een parkeerplaats die te dicht op de uitgang van een reeds jaren leegstaand pand gelegen ligt en, als klapper, zichzelf vermaken de jongeren die tijdens een zwemfeest per ongeluk gebruikers van de Fluisterboot voorzien van drie druppels authentiek Schiedams grach tenwater. Naar eigen zeggen werden deze mensen met hun klachten keer op keer van het kastje naar de muur gestuurd. Stiekem dacht ik: "Vind je het gek?!" Maar dat was dan ook heel stiekem, want wie ben ik om andermans ergernissen te bekritiseren? Als jongeren uit Schiedam vonden wij het interessant om deze avond bij te wonen, vanuit het oogpunt dat wij mee willen praten over actu ele onderwerpen in Schiedam. We willen onze mening kunnen geven en wethouders kritische vragen stellen over hun gekozen beleid. Niet alleen kritiek leveren, ergernissen uiten en de gemeente daar de schuld van geven, nee, wij willen praten en meedenken, omdat wij als jonge burgers uit Schiedam het beste willen voor onze stad en na tuurlijk voor onszelf. Want laten we eerlijk zijn, een beetje Schie dammer heeft over alles wel een mening met bijbehorende kritiek naar anderen toe, zonder dat er ook maar een poging wordt gedaan een en ander te veranderen. Dat is een taak van de gemeente, hoor ik velen al zeggen. En die zelfde gemeente organiseerde maandagavond 2 juni voor alle Schie dammers een stadsgesprek, om serieus en volwassen te praten over Schiedam, om uw mening te horen, om uw aangebrachte ideeën aan te horen en om het signaal af te geven naar de Schiedammer anno 2003, dat de tijd van een stoffig eenzijdig en bureaucratisch gemeen tebestuur wat betreft de gemeente verleden tijd is. Laten we ze die kans nou gewoon eens geven, zonder te denken dat er toch niets zal veranderen, want aan die gedachte heeft helemaal nie mand iets. Ik hoop u allemaal te zien tijdens het volgende stadsgesprek, zodat de schalen met bitterballen, kipstukjes en loempiaatjes dan wel leeg wor den gegeten. Ruud de Groot, Schiedam In de Blauwe Brug worden door Stichting Welzijn Schiedam de workshops 'rust in drukte' en 'stilte in geluid' gegeven. De workshop worden gehouden op donderdag 12, 19 en 26 juni en kosten 5 euro per workshop. KOM NAAR HET Studievoorlichting 010 241 44 00 www.hogeschool-rotterdam.nl 1 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht •Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Foto MARIE SUZANNE ASSIE ROEL DIJKSTRA Ir 1 skk iema-flat aan de Koemarkt van architect Leppla. Foto MARIE SUZANNE ASSIE ROEL DIJKSTRA 'Astronaut worden' is voor Puck een echte meisj esdroom Puck Barendregt wist na het zien van Star Wars zeker dat ze de ruimte in wil. Foto: FRED LlfiOCHANT/ ROEL DIJKSTRA INNOVATIE JOUW TOEKOMST

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 17