Ac IN KRANT Zelf kunst maken Groen in stad wordt steeds belangrijker St. Jozefschool lanceert eigen cd Jongen (14) steekt met mes li intratuin Wegener huls-aan-hulskranten KOOPHUIS Gewonden bij aanrijding Man vlucht twee keer voor politie Brute overval op 72-jarige vrouw i.van der KOOIJ PEfV.1t WOENSDAG 18 JUNI 2003, JAARGANG 55 Nr. 25 Gevraagd woningen VERSCHL^^^DE^^^E^^SCHIEDAM Rijnmond SI5 i womne-taxaties De beste taxaties! WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊKKÊÊÊÊSÊÊÊtÊÊKKSÊÊÊKÊÊÊ TOTALE OPLAGE: Nieuwe wethouder heeft er zin in Steeds vaker wachten voor de tandarts Skaters willen geen overlast veroorzaken Arclinea SCHIEDAM - Een 19-jarige Schiedammer is zaterdagavond rond 22.00 uur aangehouden voor het rijden zonder helm op een bromfiets. Toen de agenten hem aanhielden, ging hij er van door en liet zijn bromfiets achter. Nadat hij zich in een sloot aan de Sweelincksingel schuil had ge houden, keerde hij terug bij zijn bromfiets. Toen hij de agenten weer zag, ging hij er opnieuw vandoor. De agenten konden hem volgen en hielden hem aan op de Willem Pijperstraat. De man verblijft il legaal in Nederland en is overge dragen aan de Vreemdelingen dienst. SCHIEDAM - Bij een aaiirij- ding tussen een scooter en een auto op de Vlaardinger- dijk op woensdagavond zijn twee 17-jarige meisjes uit Schiedam gewond geraakt. De bestuurster van de brom scooter kreeg een hersen schudding en de duopassagie- re liep een gecompliceerde beenbreuk op. Beide zijn naar het Vlietlandziekenhuis ge bracht. De 42-jarige bestuurder van de personenauto raakte niet gewond. Hij reed op de krui sing naar de oprit van de A4 rechtsaf en botste op de scooter. Op de kruising staan ver keerslichten. Onderzocht wordt nog wie het rode stop licht genegeerd heeft. KRANT NIET ONTVANGEN? De binnenstad van Schiedam stond het afgelopen week end in het teken van kunst. Elf galeries openden tege lijk hun deuren om kunst liefhebbers de kans te geven om een he le kunstroute uit te stippelen. Zo was er in 300procent Kunstgalerie een 'kunst- quiz' te doen, waar vrijkaarten voor de CoBrA-tentoonstelling in het Stedelijk Museum te winnen was. in Galerie Hofstee moesten jonge bezoe kers zelf aan het werk. Tien kinderen konden meedoen aan de workshop 'mal len maken van was'. Als echte kunste naars gingen zij aan de slag onder bege leiding van kunstenares Nancy Hoog stad. De mooiste mal is gemaakt door Jill Verschuren. Haar beeldje wordt str aks in brons gegoten en krijgt "m in sep tember overhandigd door niemand min der dan pianist Jan Vayne. Hij geeft op 7 september op uitnodiging van de galerie een concert op de Noordvestsingel. Alle andere deelnemers aan de workshop kre gen een oorkonde. SCHIEDAM - Een 72-jarige bewoonster van de Aleidas- traat is vrijdagmiddag in haar woning overvallen. Een onbe kende man duwde rond kwart over vier de voordeur open en gooide de vrouw op de grond. Het slachtoffer werd geslagen en daarna werden haar armen en benen vastgebonden. Zij moest toen onder bedreiging van een mes haar pincode af geven. Ook werden haar sier raden, die zij omhad, haar hardhandig afgenomen. De dader is er vandoor gegaan met de sierraden en portemon nee. De 72-jarige vrouw is aan diverse verwondingen aan haar gezicht en armen behan deld en opgevangen door bu reau Slachtofferhulp. De recherche is dringend op zoek naar getuigen van deze gewelddadige overval. Getui gen worden verzocht contact op te nemen met de recherche van district Schiedam via tele foonnummer 0900-8844. door NANS WOLTERS SCHIEDAM - In opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij onderzoekt Al- terra, researchinstituut voor de groene ruimte, op dit moment of Schiedam beschikt over kwalitatief goed en voldoende groen. Het ministerie neemt een belangrijk deel van de kos ten van het onderzoek voor haar rekening en het colle ge van B en W heeft inmid dels de resterende 2388 eu ro beschikbaar gesteld. Al verschillende steden werden onderworpen aan een groenanalyse. Iedere deel nemende gemeente krijgt niet alleen de beschikking over de eigen uitkomst maar ook over dat van an dere steden. Harrie Exmann, verantwoorde lijk voor de adviesnota aan het college over dit onderwerp ver klaart dat aan groen in de stad steeds meer belang wordt ge hecht. Leefbaarheid van het ste delijk gebied staat nu hoger op de politieke agenda dan voor heen. Groen draagt bij aan de leefbaarheid en daarmee aan de toeristische concurrentiepositie van een stad. Maar gras, strui ken, plantsoenen moeten wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Het natuurlijke element in de stad moet onder meer veilig, schoon en bereikbaar zijn. Een groot aantal gemeenten in de randstad heeft te maken met een groeiend probleem, name lijk: waar kan binnen de rode contour (afgebakend stedelijk gebied) nog nieuwbouw nog worden gerealiseerd. En: hoe blijft de groene contour intact. "Steeds vaker wordt aan die groene grens geknabbeld", zegt Exmann, coördinator Stedelijke Vernieuwing. "Dat vraagt voort durend om een afweging. Moet je als gemeente het aantal vier kante meters groen dat er is in standhouden of mag daar iets van worden gebruikt als er kwa litatief beter groen tegenover staat?" Door het onderzoek van Alterra, dat al tien grote steden, waaron der Amsterdam, Den Haag en Lelystad (groenste stad van Ne derland) onder de loep legde, hoopt het college meer duidelijk heid te krijgen hoe de groenba- lans in Schiedam in evenwicht kan worden gebracht. Het researchinstituut zocht onder meer naar een norm die als ver gelijking kan gelden tussen ver schillende gemeente. Zo werd gekeken naar de oppervlakte (75 vierkante meter) die per inwoner in relatie tot veiligheid en kwali teit beschikbaar moet zijn. "De 'groenachterstand' van de zuide lijke randstad ten opzichte van het noordelijke deel wordt al ja ren als aanzienlijk omschreven. Maar of dat werkelijk zo is zal pas blijken uit het onderzoek", zo verwacht Harrie Exmann. Dicht bevolkt Schiedam en de Stadsregio Rot terdam hanteren als uitgangspunt dat groen en verstedelijking in en om de stad met elkaar in ba lans moeten zijn. En bovendien dat het beschikba re oppervlak voor parken en groenvoorzieningen in stedelijk gebied gelijk blijft aan de in ge bruik zijnde ruimte. "Het is nu eenmaal zo dat Schiedam een van de dichtst bevolkte steden uit de randstad is. Dat betekent dat de 'voorraad' groen waarschijn lijk lager ligt dan in andere ge meenten. Aan de andere kant kun je stellen dat wij over prachtige stukken groen beschikken, kijk maar naar het Beatrixpark." Exmann beaamt echter volmon dig dat steeds meer Schiedam mers het park mijden. "Dat is voor het gemeentebestuur een groot probleem, maar net als bij de andere parken wordt gewerkt aan verbetering. De ONS is nu bezig met het aanleggen van an dere verlichting en om het park toegankelijker te maken worden meer toegangswegen aange legd." De coördinator van Stedelijke Vernieuwing zegt blij te zijn dat het ministerie het onderzoek laat uitvoeren. "Het levert objectieve informatie op waarmee de ge meente aan de slag kan. Als Schiedam kan voldoen aan de normen die het ministerie stelt dan zijn wij op de goede weg. Harrie Exmann verwacht dat in het najaar de uitkomst van het onderzoek bekend is. "Dat zou mooi zijn want groen aanpassin gen hebben de meeste kans van slagen in de herfst." REGIO - Jaarlijks sterven ongeveer 1.450 inwoners van het Rijnmondgebied door een jarenlange bloot stelling aan fijn stof. Het gaat daarbij vooral om mensen die een long- of hartziekte hebben. Dat staat in een rapport van het samenwerkingsverband Mi- lieumonitoring Stadsregio Rotterdam. Het is voor het eerst dat cijfers over sterfte als gevolg van bloot stelling aan fijn stof naar buiten zijn gebracht. In december vorig jaar kwam uit studies van het Nederlands Aërosol Programma al naar voren dat fijn stof kan lei den tot gezondheidsklachten zelfs tot voortijdige sterfte. Fijn stof komt in de lucht onder ande re door de uitstoot van verkeer. Het is een mengsel van deeltjes van verschillende grootte en ver schillende samenstelling. Vooral fijn stof afkomstig van verkeer is schadelijk. Uit de gegevens van de Milieu- monitoring blijkt dat ongeveer dertien procent van de sterfge vallen in de periode van 1972 tot en met 2001 een gevolg is van langdurige blootstelling aan fijn stof. Uitgaande van het sterfte cijfer in 2001, 11.204 overlede nen, komt het neer op jaarlijks ongeveer 1.450 mensen die hier aan vroegtijdig zijn overleden. Volgens het rapport overlijden deze mensen enkele maanden tot maximaal twee jaar eerder dan wanneer zij in het geheel niet met fijn stof te maken zouden hebben gehad. Volgens de nieuwste voorspel lingen zullen de concentraties fijn stof en ook stikstofdioxide in 2010 lager zijn dan in 2001. Dit heeft positieve effecten op het gezondheidsniveau. De ver wachte daling zal echter niet zo groot zijn dat inwoners van het Rijnmondgebied er helemaal geen last meer van hebben. Bere kend is dat in 2010 ongeveer elf procent van het aantal sterfgeval len toe te schrijven zal zijn aan langdurige blootstelling aan fijn stof Het percentage mensen dat luchtwegklachten heeft door langdurige blootstelling aan stik stofdioxide bedraagt op dit mo ment 22 procent. In 2010 zal dat gedaald zijn tot 17 procent, zo is de prognose. Langdurige bloot stelling aan stikstof werd in 2001 één procent van de Rijnmonders fataal. Het aantal mensen dat overleed aan blootstelling aan zwaveldioxide daalde van zeven procent in 1973 tot onder de een procent in 2001. Dat dit zo is ge daald heeft te maken met stren gere eisen die aan de industrie worden gesteld en schonere energiebronnen die gebruikt worden. Sinds lood niet meer aan benzine wordt toegevoegd, is de concentratie lood in de lucht ook sterk gedaald. Kortdurend Het effect van kortdurende blootstelling aan fijn stof maar ook ozon en stikstofdioxide is niet erg groot, maar zeker niet verwaarloosbaar, zo stellen de onderzoekers. In Rijnmond ver oorzaakten de concentratie niveaus van deze stoffen in 2001 ongeveer 150 ziekenhuisopna mes van mensen met hart- of vaatklachten en zo'n 350 zieken huisopnames van mensen met luchtwegklachten. Het aantal zieke inwoners van Rijnmond dat door deze korte blootstelling eerder overleed ligt tussen de 100 en 450 personen. De opstellers van het rapport ad viseren deze cijfers als startpunt te nemen voor jaarlijks onder zoek en zowel op nationaal als Europees niveau maatregelen te SCHIEDAM - Wekenlang is er keihard aan gewerkt, maar vrijdag was ie er dan eindelijk: de eigengemaakte cd van de St. Jozef school. Onder aanwezigheid van honderden leerlingen, ouders en andere belangstellenden is de cd feestelijk gelanceerd. De cd is ge maakt door de scholieren en docenten. Op de cd staan tien liedjes, van elke groep een, plus twee andere: het Nieuwbouwlied en het St. Jozeflied. En van die laatste twee, die ook voor de kinderen zelf nog een verrassing waren, werden de teksten uitgedeeld zodat iedereen mee kon zingen. En dat werd uiteraard uit volle borst gedaan. Er zijn tweeduizend cd's geperst en natuurlijk hoopt de school ze allemaal te verkopen. Als het zo snel gaat als afgelopen vrijdag, dan zal dat wel lukken. Toen vlogen ze als warme broodjes over de toonbank, want aan het eind van de middag waren er al zo'n 350 verkocht. De St. Jozefschool gaat in oktober verhuizen naar een nieuwbouw- locatie aan de Warande. De opbrengst van de cd is bestemd voor extra spullen voor de school, waar normaal gesproken geen budget voor is, zoals een geluidsinstallatie of toneelverlichting. SCHIEDAM - In een woning in De Meesterstraat vond donderdag middag een steekpartij plaats. Een 14-jarige jongen uit Schiedam was, naar aanleiding van een ruzie, een paar keer gestoken met een mes door een leeftijdgenoot. Het slachtoffer liep lichte steekwonden in zijn hoofd en zij op en werd naar het ziekenhuis gebracht. De jongen die heeft gestoken werd meegenomen naar het politiebu reau. (vlijtig liesje) Nieuwe Stadsblad MAKELAARDIJ SCHIEDAM Maassluis/Maasland 010 - 592 33 00 Rotterdam 010 - 460 06 02 Schiedam 010 - 409 01 40 Westland/Hoek van Holland 0174 - 38 64 26 Vlaardingen 010 - 460 33 33 Internet www.maeslanden.nl MAKklAA** TAJüWtt C0lUiCr»r**JNWON» Ud'RVT t OIO 409 Ö1 44 v» HANS LAMET ITALIAANSE KEUKENS BV Bezoek onze showroom of www.hanslamet.nl Rivism-? Straat 22 Capelle a/d IJssel 010-4470319 Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Foto REEL DIJKSTRA Ministerie onderzoekt kwaliteit en kwantiteit van groen in Schiedam De 'voorraadgroen is in Schiedam is laag, maar de Oreliasingel is een mooi stukje natuur. Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTRA Jaarlijks 1.450 doden in Rijnmond door langdurig inademen fijn stof Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTRA SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 JMMMMHBI HET GROENE WARENHUIS Impatiens 'New Guinea' Diverse kleuren potmaat 12 cm, plantdoorsnede 20 cm Van 1,79 PLJNACKER, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 1