Afzien op zwak zand Geen autovrije zondag in Schiedam 2 SCHIEDAM 'De normen die in 2005 zullen gelden, gaan we bijna nergens halen Milieuverslagen van bedrijven in Mainport opvraagbaar Gediplomeerd Kraamverzorgenden Leerling Kraamverzorgenden Fietsongeval Beatrixpark zondag in teken van natuurkracht Controle huisvuil Woninginbraak WOENSDAG 25 JUNI 2003 NS-11 'Fietsongeval met dodelijke afloop roept vragen op'. Zo luid de kop bij het artikel van Nans Wolters. Ik moet eerlijk zeggen dat ik eerst even heb moeten zoeken waar die Brugghenlaan nu was. Dat gevonden ging er meteen iets dagen. Dat is een gevaarlijke kruising, niet eens vanwege de verkeerslichten. Fietsers, voetgangers en auto mobilisten doen daar meestal wat ze zelf willen. Trouwens, IEDERE kruising aan die Van Haarenlaan is levensgevaarlijk, allemaal scholen en schoolkin deren die tegen de jachtende en jagende automobilisten moeten 'vechten'! Jaren geleden zijn er een paar kruisingen terug, Parkweg/Burg. Van Haarenlaan, ook ongevallen gebeurd. Toen nog heb ik dat besproken met, voor Radio Rijnmond, een vervanger die de statistieken bijhoudt op een 'wegenkaart', met daarop waar, welk en hoe erg een ongeval was of is. Het viel wel mee met het gevaar, was toen de uitslag. Relatief weinig slachtoffers gezien de weg. Nou, de gewon den die ik daar heb zien liggen, liegen er niet om. "Wat vindt u dan de oplossing?", werd er nog gevraagd. "Laat alle verkeerslichten onafhankelijk werken", was mijn antwoord. Dat zou een probleem geven voor de automobilist omdat hij/zij dan langer zou moeten wachten. "Verbied het vrachtverkeer", was de volgende optie, "het gaat niet, het is een doorgangsroute." "Versmal dan die hele Van Haarenlaan net als de Burgemeester Knappertlaan. Er zou over worden nagedacht. Nu zijn we jaren later en hebben een Van Haarenlaan die over de hele lengte zorgt voor verkeers overlast, ook met lawaai. Een aan gort gereden wegdek waar spoorvorming zorgt voor paniekreacties. Er moest eerst weer een dode vallen, voordat de Gemeente Schiedam wakker schijnt te worden. Schiedams Bestuur wanneer gaan jullie nu eens echt luiste ren?! Hans Henrichs, Schiedam SCHIEDAM - Het Beatrixpark staat zondag 29 juni bol van de activiteiten. In de heemtuin, kin derboerderij en speeltuin Fort Drakensteijn staan die dag in het teken van de natuurkracht. Van 11.00 tot 16.00 uur is er in heemtuin en kinderboerderij 't Hoefblad een speurtocht te doen. Via leerzame en ludieke opdrachten ondervinden de deelnemers de kracht van plan ten, water, dieren en mensen. Kinderen kunnen bijvoorbeeld hun eigen knuffelbeest een para chutesprong laten maken, zijn er vliegers te maken en kan er wor den meegedaan aan een ballon nenwedstrijd. Ook kunnen deelnemers hun eigen kracht meten met een 'kop van jut'. Om 12.00 en 14.00 uur geeft professor Kleiss van de univer siteit van Nijmegen een voor jong en oud geschikte lezing over de kracht van de natuurwe tenschappen in de grote tent in de heemtuin. In de heemtuin starten om 11.00, 13.00 en 15.00 uur een excursie. Een deskundige gids wil samen met belangstellenden de kracht van de natuur in het Beatrixpark ontdekken. Ook is er die zondag van 13.00 tot 17.00 uur een groot kinder feest in speeltuin Fort Drakensteijn. Kinderen kunnen die dag meedoen met Circus Rotjeknor, knutselen, kijken naar een poppentheater, muziek maken op grote trommels of zich laten schminken. Bij de start van de dag om 11.00 uur wordt er ook een nieuw speeltoestel, een veerdraak, ont huld. Net als vele andere speel toestellen heeft deze veerdraak een speciaal karakter: ook kin deren met een handicap kunnen er veilig mee spelen. Na de ingebruikname wordt het ontwerp voor een nieuw sani- tairgebouw gepresenteerd. Leerlingen van het Accent College en de Rotary Schiedam leveren hieraan een bijdrage. Meer informatie is te vinden op de websites www.allesgroen.nl ofwww.fortdrakensteijn.nl. Ook kan gebeld worden naar de num mers 010-6315289 of 010- 4707844. door PETER SPEK SCHIEDAM - De Schiedamse basisschool De Troubadour won met groep 3 de eerste prijs bij het project 'techniek in actie' en ontving vorige week het daaraan verbonden bedrag van 680 euro. Het project is een initiatief van vertegen woordigers uit het bedrijfs leven, Kamer van Koophandel, provincie, gemeenten en onderwijsin stellingen. Uit onderzoek blijkt dat de tech nieksector landelijk vele duizen den vacatures kent. In de regio Rijnmond zijn eveneens duizen den onvervulbare vacatures in deze sector. Met name op mbo- en hbo-niveau blijven vacatures lang niet vervuld. Ook de uit stroom van mensen uit deze sec tor in de komende vijf tot tien jaar is erg groot. Deze ontwikke ling zal het aantal vacatures alleen maar omhoog stuwen is de verwachting. Ook het percentage van scholie ren uit het basis- en voorgeze- tonderwijs dat kiest voor een technische beroepsopleiding daalt. De KMR Stuurgroep Hand in Hand voor de techniek Rijnmond organiseert daarom activiteiten gericht op de promo tie van techniek op school. 'Techniek in actie' was zo'n pro ject om de techniek in het basis onderwijs onder de aandacht van de leerkrachten en leerlingen te brengen. Het gaat hier om een vierjarig project voor alle basis scholen in de regio. Het project is gestart in het schooljaar 1999- 2000 en beleeft nu het laatste jaar. Aan het project hebben veel regionale scholen meegedaan. Het was de bedoeling, dat leer krachten en leerlingen samen lessen maakten over een jaarthe ma. Zo'n 400 Pabo-studenten van de Hogeschool Rotterdam hebben tijdens het project stage gelopen op diverse basisscholen en zodoende ook meegewerkt. Constructie De Schiedamse basisschool De Troubadour viel dit jaar met het project in de prijzen. "Dit jaar was fyet thema constructie en wij hebben met groep 3 van onze school gekozen voor de boerde rij. Alle technische facetten van een boerderij zoals de opslag ruimte en de melkinstallatie heb ben wij bij een excursie beke ken", zegt Cobi de Smits van De Troubadour. "Daarnaast waren er taallessen met als thema de boerderij om zo de woorden schat van de leerlingen uit te breiden". Ook maakten de leer lingen van de Schiedamse school enkele bouwplaten en werkten op de computer. "Van al deze opdrachten werden lessen gemaakt, die tijdens de uitrei king door de jury werden beoor deeld. De leerlingen van de school werden tevens door een driekoppige jury ondervraagd over dit onderwerp", aldus Cobi de Smits trots. De leerlingen deden het zo goed dat de jury de eerste prijs toe kende aan De Troubadour. "Voor het geld wat wij hiermee verdie nen moeten wij materiaal aan schaffen voor technieklessen op school", besluit Cobi de Smits. REGIO - Staatssecretaris Pieter van Geel zit in z'n maag met het probleem rond fijn stof. Hij zegt dat in het juninummer van ROM, een maandblad voor ruimtelijke ontwikkeling. ASPjSBgdurige blootstel ling aan fijn stof overlijden in het Rijnmondgebied jaarlijks 1.450 mensen, zo werd eerder deze maand bekendgemaakt. Verkeer werd door onderzoekers genoemd als veroorzaker van het schadelijkste fijn stof, maar lopende studies moeten duidelijk maken of dat de enige grote boosdoe ner is. Volgens Van Geel is de Europese regelgeving over luchtkwaliteit voor ons land best problema tisch. 'De normen voor fijn stof die in 2005 gaan gelden, halen we bijna nergens', zo weet hij nu reeds. 'Dat is voor ons zo'n pro bleem dat we gemeenten er op dit moment niet mee willen opzadelen. De wetenschappe lijke basis eronder is ook niet sterk. Er lopen verschillende onderzoeken om meer grip te krijgen op de samenstelling van dat fijne stof. We willen weten welke bestanddelen erin écht een bedreiging voor de volksge zondheid zijn en welke minder? De deskundigen zeggen onder scheid te maken tussen toxisch en niet-toxisch. Het lijkt me erg voor de hand liggen om zoiets in het beleid tot uitdrukking te laten komen.' Wat de staatssecretaris tegen de borst stuit is dat op steeds meer plaatsen het ruimtelijk en milieubeleid elkaar in de weg zitten. Gruwel Zeker gezien de verscherpte Europese regelgeving voor zijn veel bouwplannen niet te reali seren, tenzij grootschalige maat regelen genomen worden. Zo werd recent bekend dat de slech te luchtkwaliteit op en rond de A15 een obstakel kan vormen bouwplannen rondom die snel weg. Van Geel vindt dat in dit soort gevallen het roer in Europa om moet. 'We moeten gebieds- en resultaatgericht gaan den ken'. Komend jaar gaat Nederland zich daarmee profile ren, verzekert hij. De staatsse cretaris zegt zich te realiseren dat voor de centralistische bureaucraten in Brussel een der gelijke manier van werken een gruwel zal zijn. 'Ze denken veel liever in termen van zoveel stof deeltjes per kubieke meter óf van maximale geluidsbelasting. Dat is te meten, daar hebben ze zicht op. Brussel kan niet zo goed omgaan met resultaatge richt beleid. Ze zien het als een grote zwarte doos, waarvan ze niet weten wat er in gaat en er binnen gebeurt. Ze krijgen slechts te zien wat eruit komt. Toch denk ik dat we resultaatge richt moeten gaan denken.' En daarvan wil hij z'n collega's binnen de Europese Unie gaan overtuigen. Van Geel haast zich te zeggen dat de manier waarop landen te werk gaan niet hetzelf de hoeft te zijn, 'zolang we de doelen maar in het oog houden'. De staatssecretaris zou het een slechte zaak vinden als de Europese regelgeving de natio nale regels vervangt. Voordeel van één Europese lijn is dat maatregelen voor elk land het zelfde zijn en dus het bedrijf in het ene land niet bevoordeeld wordt ten opzichte van een zelf de soort bedrijf in het andere land. Complexer 'Maar er moet ruimte blijven voor eigen beleid', vindt Van Geel. 'De problematiek is hier complexer en ernstiger dan in andere landen. We leven in een dichtbevolkt land, aan de delta van noord-west Europa. Onze economie draait grotendeels rond de handel en de internatio nale verbindingen. Als je de milieueffecten van alles wat we doen in onze samenleving ruim telijk in kaart brengt, dan is er geen wit vlekje meer over in Nederland, dan kan er helemaal niets meer. Zeker niet in de ste delijke gebieden (zoals de Rotterdamse regio, red.). Ik hecht zeer aan milieubeleid, maar verwerp de gedachte dat de keuze waar nog te bouwen uit sluitend afhankelijk is van het stapelen van milieukaarten. Dat betekent dus dat we, rekening houdend met de omstandighe den, flexibel moeten kunnen omgaan met richtlijnen en regels. De bandbreedte waar binnen plaatselijk beleid moge lijk is, verschilt per milieucate gorie. Bij luchtkwaliteit en externe veiligheid is die veel smaller, dan bij geluidsnormen', aldus Van Geel. Hij presenteert binnenkort een notitie over de inzet van Nederland ten aanzien van het Europese milieubeleid. REGIO - Via hun publieksmilieuverslag willen bedrijven die werk zaam zijn in Mainport Rotterdam de samenleving informeren over hun inspanningen op milieugebied. Het gaat vooral om bedrijven in chemie, raffinage, metaal/elektrotechniek, voedingsmiddelen en elektriciteitsproductie. In hun milieujaarverslag staat wat ze maken, wat het milieubeleid is, wat de effecten daarvan op het milieu zijn en wat hun milieuplannen voor de toekomst zijn. Ook wordt veel aan dacht besteed aan veiligheid en gezondheid. De advertentie, waarin staat hoe omwonenden gemakkelijk een jaarverslag kunnen opvra gen, staat onder andere in deze krant. In Mainport Rotterdam werken veel ondernemingen intensief samen aan een goede balans tussen bedrijfsactiviteiten en de leefbaarheid van de regio. Voorbeelden daarvan zijn: gezamenlijke pijpleidingen, bedrijfsvervoer op maat en hergebruik van afvalstoffen. Een ander initiatief betreft de centrale productie en distributie van perslucht. Dit leidt tot een lager energieverbruik. Ook op het gebied van stoom- en stroomopwekking wordt in toenemende mate samengewerkt. Al deze activiteiten vallen onder het thema 'Duurzaam ondernemen'. Geïnteresseerden kunnen het recent verschenen publieksmilieuver slag van het bedrijf/de bedrijven waarnaar hun belangstelling uitgaat gemakkelijk en gratis in hun bezit krijgen door de coupon uit de advertentie op te sturen. Ook via internet (www.deltalinqs.nl) een verslag worden opgevraagd. In de advertentie zijn ook de internetsi tes van de bedrijven vermeld. Daar is meer informatie te vinden en vaak ook hun publieksverslag met steeds vaker aandacht voor Duurzaam ondernemen. Deltalinqs behartigt de gezamenlijke belan gen van zo'n 600 haven- en industriële bedrijven in Mainport Rotterdam. Deze bedrijven bieden directe werkgelegenheid aan ruim 35.000 mensen. door LOOK J. BODEN REGIO - Ruim drieduizend mensen togen zaterdagnacht door Hoek van Holland om zich te wagen aan de 28e editie van de inmiddels internationale Nachtstrandwandeling. Met goede moed en groots gezang begaf de meute zich door het mulle zand richting de water lijn, waar het aanvankelijk beter lopen was. Maar ondanks de nagenoeg perfecte weersomstandigheden, had het tij een aardig loopje met het strand genomen. Nog vóór de soeppost in Ter Heijde bleek het 'harde zand' zó drassig te zijn, dat het na een aantal wandelaars al stukgelopen was.en bleef. Dat maakte de wan deling tot een zware beproeving voor velen, die dan ook met moeite over de streep kwamen. Zelfs met eindpunt Scheveningen in zicht, werd een rust voorgesteld. "Zullen hier maar even pauze nemen?" En daar ging weer een aantal wandelaars. Even zitten, bijgelicht door het neon van het Atlantic Hotel. Toch lieten velen zich niet kisten. Veel van hen hadden het gered door onderweg weinig te zeggen, en zich te focussen op het langzaam dichterbij komende licht van de vuurtoren. Een enkeling maalde daar niet om en zong er stevig op los: "Ik heb een toe-toe-toeter op m'n waterscooter/daarmee toe-toe-toeter ik naar jou!" Tachtig vrijwilligers waren ook dit jaar weer op de been om de meute in goede banen te leiden, want de Nachtstrandwandeling is meer dan één rechte weg langs de waterlijn. Soep, koffie, bewegwijzering, par- keerhulp, buskaarten stempelen, medailles uitreiken - het is een hele organisatie. Voor sommige mensen zijn ze alleen goed genoeg om tegenaan te schelden als de bus er nog niet aankomt. Het gros toon de echter wel waardering voor de begeleiders van een evenement, waar ze 'misschien toch volgend jaar' weer aan meedoen. "Het is een hele ervaring", zegt een deelneemster. "Het was voor mij de eerste keer, dus ik wist niet wat moest verwachten. Maar dit móet je echt meegemaakt hebben!" HONDERD WIETPLANTEN - In een woning aan de Valeriusstraat werd zaterdagmiddag een hennepkwekerij ontdekt. In twee slaapkamers van de woning werden zo'n honderd wiet- planten aangetroffen. De kwekerij is ontmanteld. De planten en de voor de groei beno digde apparatuur zijn vernietigd. Naar de bewoner, die niet aan wezig was, wordt een onderzoek ingesteld. Door NANS WOLTERS SCHIEDAM - De overgrote meerderheid van het Schiedamse gemeentebe stuur ziet niets in één auto vrije zondag per jaar en ai helemaal niets in een actie week waarin milieuvriende lijke alternatieven de boventoon voeren. Misschien heeft het initia tief van de Europese Commissie - voordelen ont dekken van lopen, fietsen en autodaten - meer kans van slagen als individuele burgers letterlijk en figuur lijk warmlopen voor een weekje 'anders'. Geen maatregelen die van boven af worden opgelegd maar eigen verantwoordelijkheid. Van 16 tot en met 22 september wordt in heel Europa een actie gevoerd die bedoeld is mensen ervan te doordringen dat het anders kan. Dat de geijkte manier van verplaatsen behoort tot gewoontegedrag, dat zoals bekend een wissel trekt op het milieu, veiligheid, leefbaarheid en gezondheid. De stichting die gemeenten in Nederland aanmoedigt deel te nemen aan het initiatief is LOAZ. Voor de kosten hoeft het Schiedamse college van b en w het niet te laten, want de ministeries van VROM en Verkeer en Waterstaat onder steunen de actie financieel. De organisatie van het milieu vriendelijke initiatief is in han den van onder meer Milieudefensie, reizigersvereni ging Rover en de Stichting Gedeeld Autogebruik. De week voor duurzame mobiliteit begint met een ludieke aftrap. 'Geef een voorbeeld', roept LAOZ uit, 'kom als gemeentebestuur der, ambtenaar of als bekende VIP in uw gemeente met de fiets of lopend naar het werk. Stimuleer ouders hun kinderen niet met de auto naar school te brengen. Freek de Jonge zei het eerder al: Ouders komen hun kinderen in de auto van school halen omdat het voor de jeugd te gevaarlijk is om alleen in het verkeer naar huis te lopen. De cabaretier stelt de retorische vraag 'Waarom is het te druk?'. Donderdag 18 september is uit geroepen tot Openbaar Vervoerdag, alleen zullen Schiedammers daar niets van merken. Want een speciaal tram/buskortingskaartje voor de koopavond en een open huis bij een vervoersbedrijf, zit er niet in. 'Bewijs op zondag 21 sep tember, de autovrije dag, dat u als gemeentebestuur de proble men die het autoverkeer met zich meebrengt echt serieus neemt', daagt de Europese Commissie uit. De vanzelfspre kendheid waarmee Nederlanders in hun auto stappen moet veran deren, meent de commissie. Het aantal autokilometers dat in Nederland wordt afgelegd is gigantisch. Per inwoner is dat per dag 22 kilometer en dat levert in totaal 145 miljard kilo meter per jaar op. De helft van de bevolking woont minder dan acht kilometer van het werk. Een afstand die volgens de initiatief nemers makkelijk per fiets kan worden afgelegd. SCHIEDAM - De politie hield donderdagavond samen met de reinigingspolitie een controle op het onjuist en te vroeg aanbieden van huisvuil door bewoners in de wijk West. Tussen 19.00 en 21.30 uur werden elf bekeurin gen uitgeschreven. De politie is van plan om dergelijke controles de komende weken vaker te hou den. SCHIEDAM - Een 36-jarige bewoner van de Tarweakker ont dekte woensdagochtend dat er in zijn woning was ingebroken. De dieven waren met een valse sleu tel het huis binnengekomen en hebben diverse kasten door zocht. Uit de woning zijn onder meer twee mobiele telefoons en persoonlijke dingen meegeno men. GouweZorg De Troubadour wint techniekprij s De trotse leerlingen van De Troubadour in hun gewonnen T-shirts van het project techniek. Staatssecretaris Van Geel zit met probleem van fijn stof in z'n maag 'Gewoon doen'. Zo denken en werken wij bij Gouwe Zorg, dé organisatie voor flexibele kraam- en thuiszorg in jouw regio. We zijn kundig en actief, zorgen voor een duidelijke communicatie en komen altijd snel in actie. Vanuit een aantal regionale vestigingen leveren we zorg, vaak in samenwerking met andere kraam- en thuiszorgorganisaties. Onze kraamverzorgenden werken in vijf teams vanuit twee vestigingen. Voor een optimale zorg vindt er telkens afstemming plaats tussen de kraamverzorgende en het kraamgezin. Jouw eigen inzicht en flexibiliteit spelen daarbij een belangrijke rol. En over flexibiliteit gesproken: je kunt bij onze organisatie ook als parttimer aan de slag! Wij zoeken voor ons werkgebied (m/v) en Wij vragen - een klantgerichte instelling; - zorg voor kwaliteit; - een enthousiaste collega. Wij bieden - werk in eigen regio; - prettige, persoonlijke werksfeer; - salaris conform de CAO Thuiszorg; - aansluiting bij het pensioenfonds PGGM; - kinderopvangregeling. Geïnteresseerd? Bel voor een sollicitatieformulier en verdere informatie naar (010) 246 32 53. Gouwe Zorg Postbus 900 3100 AX Schiedam www.gouwezorg.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11