Aad Keijzer moet nog altijd wat te doen hebben Co-Operatie: pure ambacht en bezieling 'Dit is een mooi zakcentje waar je aardig wat mee kunt doen' Vakantietijd Koopzondag en vlooienmarkt SCHIEDAM - Zoals gebruikelijk is het op de eerste zondag van de maand koopzondag in het centrum van Schiedam. Dus zijn de meeste winkels aan de Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage komende zondag 3 augustus weer van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Als het weer het toelaat zijn er diverse terrasjes geopend, zodat het nuttige met het aangename kan worden gecombineerd. Ook is er weer een vlooienmarkt, waarvoor de kraampjes aan de Broersveld staan opgesteld. Het is altijd leuk om de vlooienmarkt te bezoeken, want iedereen kan er wel iets van zijn of haar gading vinden. Komkommertijd wordt het ook wel ge noemd. Er zijn im mers duizenden mensen met va kantie. De stad uit. Zeker 20 tot 25 procent van de Schiedamse bevol king is weg. Boven dien is het een heerlij ke zomer met mooi weer. 'Vrou wen bloot, handel dood' is een ge zegde wat ik op dit moment vaak hoor zeggen. Is er dan ineens niets meer te doen? Nee, natuurlijk niet er is nog van alles te doen. 75 tot 80 Procent van de Schiedammers is gewoon thuis, dat zijn nog altijd ruim vijftigduizend mensen. Alle leuke dingen gaan gewoon door. Op straat is er met mooi weer toch ook meer te beleven. Straatartiesten vertonen hun kunstjes liever bij zon en warmte dan bij regen ot wind. De fluis terboot vaart nog steeds drie keer per dag door de Schiedam se grachten en de boten zijn ze ker niet leeg! Het Stedelijk Mu seum ontvangt nog steeds dui zenden mensen in deze zomer maanden. De terrassen in de stad zitten vol. Heerlijk, mensen kijken en bekeken worden. Ge nieten van de zwoele zomer. En de winkels dan? Worden die dan niet meer bezocht? Ja, na tuurlijk wel! Zal 't misschien iets je minder zijn, dat scheelt voor de een of andere branche. Veel winkels gebruiken de zomer maanden om hun collectie op te ruimen, zodat er veel voordeel te halen valt. 'Van Nu voor zie je bij heel veel winkels in de etalage. Koopjes zijn nu bijna overal wel te halen. Bijna is het weer zover: de feest maand september, duurt nog maar een maandje! Vier week- enden een en al activi teiten in de stad. Ook op dit moment is er volop Zomerbeat in de City. De af deling cultuur van de gemeente heeft een achttal donderdagavon den het Stadserf ge reserveerd voor Zo merbeat in de Ci ty. Live muziek op een fantastisch podium door pro fessionele muzi kanten. Een mix van latin, salsa, soul en jazz maar ook tango, flamenco en Afrikaanse percus sie vullen het Stadserf met zo merse sferen. Speciaal voor deze avonden worden door Café de Amstelbron die op het plein de horeca verzorgd, alcoholvrije zo- mercocktails geschonken. De sfeer is er prima! Honderden mensen genieten van deze zo merse klanken. Er resten nu nog vijf donderdagavonden 31 juli, 7, 14, 21 en 28 augustus. Van 19.00 tot 23.00 uur. En dan is er ook nog de CoBrA- fluisterboot op de eerste (koop)zondag van de maand: 3 augustus en 7 september varen ze nog. GRATIS, kunt u mee met deze speciale tocht, als u ten minste een bezoek heeft ge bracht aan de CoBrA-tentoon- stelling of als u op die zondag iets heeft gekocht bij een van de aangesloten winkels in het cen trum, herkenbaar aan het Cen trum Logo. De boot vertrekt vanaf de Lange Haven, hoek Taansteeg bij de steiger. Om 13.30, 14.30, 15.30 en 16.15 uur. Telkens kunnen maar liefst 50 mensen mee.. Leuk om mee gemaakt te hebben! Ik wens u nog een prettige va- kantietijd toe met mooi weer en tot ziens in onze gezellige bin nenstad. SCHIEDAM - Het kan zonder overdrijving worden gesteld: Bistrot Auberge Hosman Frères, is gevestigd op één van de meest karakteristieke en schilderachtige plekjes van Schiedam. De Korte Dam, ge vestigd aan een kolkje, be kend als de oude sluis in de Schie. En pal tegenover de monumentale De Korenbeurs en het historische Zakkendra gershuisje. Het gaat er bij Hos man Frères uiteraard in de eer ste plaats om, dat de gasten er lekker kunnen eten. Maar genietend in de gezellige 'bis trot' of de stijlvolle 'auberge' in het uit 1547 daterende pand, krijgen de gasten dat unieke uitzicht er gratis bij! Bistrot Auberge Hosman Frères is op culinair gebied een begrip in Schiedam. Daar heeft eerste eigenaar Willi- brord Hosman, die nu aan de Westvest zijn wijnwinkel heeft, destijds wel voor ge zorgd. Even is er nog een an dere eigenaar geweest, maar sinds 2000 doen Robèrt en Ni- SCHIEDAM - Hij is twee weken geleden 80 jaar geworden. Een respectabele leeftijd, ook een leeftijd om het wat kalmer aan te doen. Dat geldt echter niet voor Aad Keijzer van 't Sie- radenwinkeltje aan de Broersveld 116. "Als ik niks te doen heb, ben ik geen mens", zegt hij. "Ik moet altijd wat om handen hebben." Dat heeft Keijzer dan ook. Hij heeft nog zijn groothandel in sieraden, ontwerpt sieraden en maakt ze bovendien ook zelf. Keijzer is zelf niet alleen lid van de winkeliersvereniging Broers veld, maar is er ook nog steeds penningmeester van. Behalve voor al dat werken, heeft Aad Keijzer ook nog tijd voor een ontspannende hobby: hij zingt als eerste tenor nog steeds zijn partijtje mee in het man nenkoor Orpheus. Dat betekent in het seizoen weke lijks repeteren, ter wijl Orpheus regel matig optreedt tij dens concerten. Zo werd onder meer in Polen en Liech tenstein geconcer teerd en staat er over een paar jaar een concert in Canada op het programma. Solex Het enige wat Aad Keijzer niet meer doet, is achter de toonbank staan van het knusse win keltje. Dat laat hij over aan dochter Ineke en echtgenote Tiny. Net als haar vader en moeder werkt ook Ineke al lang in de zaak. Al op 16-ja- rige leeftijd tufte zij voor de groothandel met haar solex langs de klanten. Later gebeurde dat uiteraard per auto. De groothandel is er nog steeds, om de twee drie weken bezoeken moeder en dochter de groothandel in Utrecht. Het is de moeite waard om 't Sieradenwinkeltje eens te bezoeken. Niet alleen om er sieraden uit te zoeken, ook het in- en exterieur van het win keltje is al de moeite waard om te bekijken. Zulk soort winkeltjes zijn er haast niet meer. ledereen vindt er beslist wel iets van zijn gading: oorbel len, hangers, colliers, broches, ringen, noem maar op. 't Sieradenwinkeltje staat er barstens vol mee! Terwijl dochter Ineke er prat op gaat dat er in hun winkel nog een ouderwetse, dus heel goede service wordt gegeven. Als er een klant is die vraagt naar een sieraad wat er onver hoopt niet is, dan heeft Aad Keijzer vrijwel altijd een op lossing. Hij ontwerpt en maakt de sie raden immers nog steeds zelf. Het zijn sieraden van edelstaal en af en toe ook van alpeka (nieuw zilver). Repara ties worden ook zelf uitge voerd. Keijzer: "Ik ben er altijd mee bezig. Het is voor mij een grote hobby. Mensen zoals ik die de sieraden nog met de hand maken, zijn er bij na niet meer. Terwijl er nog steeds vraag naar is." In de jaren zeventig had de familie zelfs vier zaken, drie in Schiedam in de oude Passage en eentje in Vlaardingen. Behalve een sieradenwin- kel betrof het een winkel met tin en een winkel met Balinese beelden, smeedijzer, open haarden en dekenkisten. In 1994 werd 't Sieradenwin keltje aan de Broersveld geopend. Als bestuurs lid van de winkeliersvereniging vindt Keijzer het een goede zaak dat er zoveel mogelijk winke liers lid zijn. "Hoe meer leden, hoe meer je kunt doen. Jammer genoeg is lang niet iedereen lid." colette van Loon er alles aan om de goede naam van des tijds voort te zetten en zo mo gelijk nog te verbeteren, "Sinds we de zaak hebben overgenomen", vertelt Nico lette, "laten we merken dat er een andere wind waait. We willen een ongedwongen sfeer uitstralen, de kwaliteit verbeteren en zijn niet zo duur meer als nog wel eens wordt gedacht. De 'bistrot' en de 'auberge' hebben geen hoge drempel meer." Om dat te on- tférStrepen is er tussen de 'bis trot' en de wat sjieker ogende 'auberge' geen prijsverschil. "Dat is niet meer", vult Robèrt aan. "Alles komt nu ook uit één keuken. De prijs en kwali teit zijn hetzelfde. Boven is het wel wat intiemer. Het is maar net wat men wil." Taarten Aanraders in het' restaurant zijn de traditionele Franse ge rechten, het driegangen keu zemenu van 26 euro en de taarten van patissier Jean Maurain. Hij is een bekend ge zicht in de zaak, want hij werkt er al bijna 25 jaar. De pêtissier werkt tevens in de bediening. Op de eerste etage bevindt zich de 'auberge;, stijl vol aangekleed met tafellin nen en zilver. Zoals gezegd kost het daar geen euro meer. Voor wie geen keuze kan ma ken uit de vele gerechten, met klassiekers als net 'pannetje' of het driegangen Bistrot Menu, is er een viergangen surprisemenu. Doordeweeks kan er bij Hos man Frères uitgebreid worden geluncht. Ook besloten diners en partijen zijn mogelijk. In de weekeinden wordt parking service verleend. Hosman Frè res mag dan geen Michelin- ster bezitten, het restaurant is enkele jaren terug wel door Michelin onderscheiden met de 'Bib Gourmand'. Het is een erkenning voor de prijs-kwali- teit verhouding. In ons land wat minder, maar zeker in Bel gië en Frankrijk bekend. We noemen het een 'halve' Mi chelin ster", zegt Robèrt'van Loon. Het echtpaar is er best een beetje trots op. SCHIEDAM - Marianne Elderkamp restau reert en stoffeert meubels. Louis Pieterse is organisatie-adviseur en heeft vooral iets met lampen. Gijs de Jong staat voor kunstobjecten, wandschilderingen en kunstzinnige interieurs. Luuk Elderkamp is een nog jonge aankomend ontwerper. Terwijl Gijs Verbiest Franse markten afs truint op zoek naar klassieke gietijzeren radiatoren. Ziehier de creatieve en kunst zinnige handvaardigheden van het vijftal, dat elkaar vond in de 'Co-Operatie woon- en werkkunst' aan de Dam 10d, tegen over de zijvleugel van de Korenbeurs. Bij de Co-Operatie staan ambacht en be zieling centraal. Het zijn de bindende fac toren tussen Gispen lampen en meubelen, gerestaureerde meubels en Franse radiato ren, muurschilderingen en keramiek. Je verwacht het niet, als de ijzeren hefdeur in het volgens zeggen oudste straatje van Schiedam wordt opgehaald. Een pijpenla is het, maar dan wel een waar je je ogen uitkijkt. Het houdt het midden tussen een winkel en expositieruimte, waar veel is te zien. Het zijn vooral klassiekers, zoals ver lichting en meubels van Willem H. Gispen, Mart Stam, Mies van der Rohe en Marcel Breuer. Op zoek naar klassieke radiatoren, jardn '20 deurbeslag, schakelaars en stop contacten? De Co-Operatie heeft ze. "De mensen ervaren hier sfeer en beleving", weet Louis Pieterse als de geestelijk vader van de Co-Operatie. Ambachtelijk Het stofferen en restaureren van meubels is Marianne Elderkamp op het lijf geschre ven. Verkoop van stoelen die aan een tweede leven beginnen, voetstoelen naar gewenst model en maat, terwijl zowel ou de als moderne meubels op ambachtelijke wijze grondig worden opgeknapt en ge stoffeerd. Zij heeft hiervoor een prachtige collectie meubelstoffen. Boven de winkel is het ontwerpbureau, waar Gijs de Jong en Louis Pieterse belangstellenden helpen met interieurprojecten, lichtplannen en de realisatie ervan. En of dat alles nog niet genoeg is, wordt er bij de Co-Operatie met zekere regelmaat door kunstenaars met schilderijen, beelden en keramiek geëxposeerd. Luuk Elderkamp is met zijn 17 jaar verre- weg de jongste van het quintet. Hij ont werpt voor het interieur, in het bijzonder (kinder)meubels hebben zijn belangstel ling. Marianne Elderkamp heeft aan de Noordvest 91 in 'Een zaak van Zitten' nog een eigen vestiging, waar ze ook cursus sen en workshops houdt. "Onze artikelen zijn laag geprijsd", zegt Louis Pieterse. "Je hoeft hier geen dikke portemonnee te hebben, en ook niks aan te betalen." De openingstijden zijn in juli en augustus alleen op zaterdag van 11.00-17.00 uur. Zie voor meer informatie de website: De verrassing voor de Schie damse mevrouw C. Dukker was compleet. Varend met de fluis terboot kreeg zij tijdens het tochtje door Schiedam te horen, dat zij een cheque van 500 euro had gewonnen. Om te bewijzen dat het allemaal waar was, kwam Chris Coppens naar vo- ,ren om haar de cheques te over handigen. Coppens deed dat namens het Centrummanage ment, die de actie met de fluis terboot heeft georganiseerd. De prijsuitreiking vond plaats tij dens het vaartochtje, waarbij het toeval wilde dat de winnares de cheques bijna pal tegenover haar woning ontving. "Het ge beurde zowat tegenover mijn deur." Zij woont namelijk aan de Westvest, vanwaar zij de fluisterboot met grote regel maat voorbij ziet gaan. Vorig jaar had mevrouw Dukker al een rondvaart met de boot meegemaakt, om Schiedam zo doende eens vanaf het water te zien. Hetgeen altijd heel leuke en verrassende reacties ople vert. "Die rondvaart was heel gewel dig", kijkt ze op de prijsuitrei king terug. "Ik wist niet wat ik hoorde toen mijn naam werd genoemd. Zoiets verwacht je helemaal niet als je aan het va ren bent. Ik heb nog maar zel den wat gewonnen, een aantal jaren terug eens een klein tv- toestelletje. Dit is echt heel leuk, ik wist niet wat me overkwam. Ik zit aan een vakantie te den ken, dit is een mooi zakcentje waar je aardig wat mee kunt doen." ledereen heeft kans om voor 500 euro cheques te winnen, die bij de aangesloten centrum winkeliers besteedt kunnen worden. De winkeliers geven hun klanten iets extra's. Iedere maand, tot eind september, worden er 50 inzenders van de ze kaarten uitgeloot voor een gratis rondvaart op de fluister boot op zondag. Als klap op de vuurpijl maakt één van de opva renden dan kans op de prijs van 500 euro. De kaarten zijn ver krijgbaar bij de aangesloten winkeliers, en kunnen bij Dijk stal Schoenen (Broersvest 135), De Vos Burchthart Slaapcomfort (Hoogstraat 125) en 300pro- cent kunstgalerie (Dam 4) wor den ingeleverd, of eventueel per post worden ingestuurd. Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra Vormgeving: Opmaakre- dactie Wegener Huis-aan- Huiskranten Kanjura voelt zich al aardig thuis in Schiedam Hij woont nog maar twee jaar in ons land. Kanjura Fofanah komt uit het verre Sierra Leo ne, waarna hij in Schiedam neerstreek. De vriendelijke Kanjura, dat is zijn voornaam, antwoordt in het Engels, maar blijkt tussen de vragen door al een aardig woordje Neder lands te spreken. Zijn broer woonde al in Rotterdam, wat voor Kanjura aanleiding was om ook zijn geluk in ons land te beproeven. Sierra Leone is een klein land aan de Atlanti sche Oceaan aan de westkust van Afrika, met Freetown als hoofdstad. "Ik heb het hier in Schiedam goed naar mijn zin," zegt Kan jura, terwijl hij op weg is naar de bank. "Ik doe mijn bood schappen in het centrum van Schiedam, waar ik alles kan vinden. Het is hier goed gere geld." Een echte Schiedammer zal hij echter niet worden, want op termijn keert hij terug naar zijn vaderland. 'We doen onze boodschappen vaak in Schiedam' Ze wonen in Vlaardingen, maar zijn aan het winkelen in Schiedam. "We vinden het hier wel gezellig", zegt Johan nes Twigt, terwijl hij op de Broersvest op echtgenote Alie zit te wachten. Ze komt er toe vallig net aan. ''-De Passage is voor mij een beetje te be nauwd, hier hej^jjk meer frisse lucht", zegt Johannes. "We wonen in de Holy", vervolgt Alie, "maar doen onze bood schappen vaak in Schiedam." Steevast past een bezoekje aan de Toko aan de Korte Singel straat in hun programma. In Vlaardingen zitten wel verge lijkbare winkels, maar ze halen hun benodigdheden toch in Schiedam. "Die mevrouw in Schiedam heeft een leuk sfeer tje in haar winkel en is ook schappelijk met haar prijzen", verklaart Alie. "We komen hier ook omdat er markt is, daar gaan we nu eerst naar toe." Chris Coppens Voorzitter Stichting Centrum management Schiedam Het echtpaar Robèrt en Nicolette van Loon van het restaurant Bistrot Auberge Hosman Frères zijn terecht trots op hun Michelin-onderscheiding 'Bib Gourmand'. Foto ROEL DIJKSTRA Restaurant Hosman Frères is trots op 'halve' Michelin-ster De 80-jarige Aad Keijzer en zijn dochter Ineke in 't Sieradenwinkeltje. "Als ik niks te doen heb, ben ik geen mens. Foto ROEL DIJKSTRA Creatieve en kunstzinnige mensen hebben elkaar gevonden in de nieuwe 'Co-Operatie woon- en werk kunst', aan de Dam I Od. De Co-Operatie is een winkel met onder meer Gispen-lampen, (gerestaureerde) meubelen, Franse radiatoren, muurschilderingen en keramiek. Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTRA Schiedam centrum

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 5