De wereld van de Zwartvoet Indianen Hemelse tijgers in Rijswijk Hoed u voor Delfts Blok Kaartverkoop allereerste peuterfestival in Regio Rijnmond van start gegaan De kleine prins op het dak van Las Palmas IT Spectaculair en prikkelend overzicht van Nieuw Rotterdams Peil: Vrijdag 19 september VARIA Diverse locaties Kunst op straat Rotterdams Fabrikaat. Locaties: Nighttown, Centrum Beeldende Kunst, Ro- town, Lantaren/Venster en op buitenlocaties. Performances, in stallaties, videoprojecties, een undercover modeshow... Rotter dams Fabrikaat is een onderdeel van September in Rotterdam 2003. Zaterdag 20 september THEATER 20.15 Freek de Jonge. Onge kend nieuw. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.30 Philip Freriks. Gevierd journalist en regelmatig op tele visie als nieuwslezer, laat zich van een heel andere kant zien. Geïnspireerd door het werk van de Franse schrijver George Pèrec vertelt hij in een zeer persoonlij ke tekst over zijn leven en wer ken in Frankrijk. Theater Schuurkerk, Maassluis. Zondag 21 september MUZIEK 19.30 Deftones. Met special guest A Perfect Circle. Ahoy' Rotterdam. THEATER 14.00 Duizend en één nacht. Script: Louis Lemaire. Gespeeld, gedanst en gezongen door Adel Salem en 60 leerlingen van Jeugdtheater Hofplein. Vanaf 6 jaar. Reserveren 010 - 2435050. Jeugdtheater Hofplein, Rotter dam. Dinsdag 23 september MUZIEK 20.15 Contact, de opera. Pro ductiehuis Rotterdam (Rotter damse Schouwburg) Domesti- ca Rotterdam. Regisseur David Prins en dirigent Wim Stein- mann voegen hiervoor de kamer opera's The telephone en The medium van de Italiaanse Ame rikaan Gian Carlo Menotti (1911) samen tot de Grote Zaal productie CONTACT, de opera. Rotterdamse Schouwburg. THEATER 21.00 Gijsbreght van Aemstel. Theatergroep Nomade. De 'Gijs breght van Aemstel' wordt opge voerd op een serie unieke rijks monumenten in Nederland. In Hellevoetsluis wordt de klassie ker opgevoerd in Droogdok Jan Blanken. Reserveren 0181 - 310473. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Woensdag 24 september JEUGD 14.00 Kazoo. Vanaf 4 jaar. Klei ne Ferdinand zit op zijn bed tus sen zijn knuffeldieren. Theater Schuurkerk, Maassluis. THEATER 21.00 Gijsbreght van Aemstel. Theater Twee Hondjes, Helle voetsluis. 20.15 Lebbis. Vuur. Vuur is het derde soloprogramma van Leb bis. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Donderdag 25 september VARIA THEATER 21.00 Gijsbreght van Aemstel. Theater Twee Hondjes, Helle voetsluis. 20.15 Het Volk. In Vlegeljaren nemen ze u mee terug in de tijd. De heren zaten niet in groep acht van het basisonderwijs, maar ge woon in de zesde klas van de la gere school. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. Vrijdag 26 september VARIA GDMW03. GDMW03 is het ant woord op al je festivalproble men: een afwisselend program ma met dichters waarvan je nog nooit hebt gehoord. Kortom, drie avonden nieuwe letteren met op tredens van o.a.: Wim de Bie, Eboman, Maarten van Roozen- daal, At the close of everyday, Kamagurka Herr Seele en Christophe Vekeman. In een groots opgezette familie tentoonstelling laat de Kunst hal voor het eerst in Europa de geschiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen zien. Zwartvoet Indianen - nitsitapii - leven op de prairies van Ca nada en Noord-Amerika. Hun leefwereld en cultuur wordt in belangrijke mate gekleurd door hemel, aarde en water en in het bijzonder door dieren, planten, zon, maan en sterren. Hoewel de Zwartvoet Indianen in de loop der tijd hun tradities noodgedwongen aanpasten aan de westerse samenleving is hun cultuur overeind gebleven en nu levendiger dan ooit. In de ten toonstelling zijn meer dan 290 authentieke voorwerpen te zien, afkomstig uit het Glenbow Mu seum in Calgary dat de mooiste en omvangrijkste collectie Zwartvoet voorwerpen ter we reld bezit. Bij de samenstelling van de tentoonstelling zijn meer dan dertig Zwartvoet Indianen betrokken geweest. In de omvangrijke familieten toonstelling 'De wereld van de Zwartvoet Indianen' wordt de be zoeker op een spectaculaire vir tuele reis geïntroduceerd in de geschiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen. Clifford Crane Bear neemt het publiek mee op bizonjacht en leert het dat het vertellen van verhalen het verleden en de gebruiken van de prairie-indianen levendig en ac tueel houdt. De bezoeker kan een tipi binnen gaan en ondervinden wat het be tekent om in een traditioneel Zwartvoet-kamp te zijn opgeno men. Hij kan de diversiteit en uitgestrektheid van het Zwart- voet-territorium ervaren. Hij kan de westerse inbreuk op de Zwart- voet-cultuur ondergaan, die op indrukwekkende wijze in beeld gebracht is. Bovenal zal hij be grijpen waarom de Zwartvoet in dianen trots zijn op hun cultuur. Jaarlijks presenteert de Kunsthal een grote familietentoonstelling die spectaculair is vormgegeven en waarbij zowel kinderen als volwassenen aan hun trekken ko men. In de tentoonstelling 'De wereld van de Zwartvoet India nen' wordt de atmosfeer van de indianencultuur door middel van geluid, licht, video, diorama achtige ensceneringen en natuur lijke materialen opgeroepen. Kunstvoorwerpen uit de collec ties van het Wereldmuseum Rot terdam en het Volkenkundig Mu seum Leiden zijn in de presenta tie opgenomen. De tentoonstelling De wereld van de Zwartvoet Indianen in de Kunsthal Rotterdam wordt mede mogelijk gemaakt door de Van- denEnde Foundation en onder steund door de Canadese Am bassade te Den Haag en de Mondriaan Stichting. Het VSB fonds financiert het scholenpro ject waarbij het busvervoer voor ruim 20.000 kinderen naar Rot terdam wordt verzorgd. De tentoonstelling loopt van 27 september en is nog te bezich tigen tot en met 11 januari. Van 19 t/m 21 september zet het festival Rotterdams Fabrikaat het meest muzi kale deel van Rotterdam op zijn kop: in Nighttown, Ro- town en Theater Lanta ren/Venster is het beste te zien wat Rotterdam (en om streken) te bieden heeft aan talent. Maar niet alleen Rotterdam en muziek staan komend weekend centraal. Zo zullen in het kader van het Bazar Curieux-festival (zaterdag 20 september) be kende en minder bekende buitenlandse artiesten in de Maasstad neerstrijken en bestaat het programma ook uit beeldende kunst, theater en film. Van steamin' hot pop tot experi mentele jazz en van donkere punkrock tot ska en emotionele romantiek, Rotterdams Fabrikaat beslaat het hele muzikale spec trum. Met het festival Bazar Cu- rieux in Nighttown, een avond in Jamaicaanse/Rotterdamse sferen en 'Romantically rocking out with Keith Caputo' in Rotown en de Rotterdams Fabrikaat Big band die zijn toer start in Theater Lantaren/Venster. Maar Rotterdams Fabrikaat is meer dan muziek alleen! Het Centrum voor Beeldende kunst brengt onder meer een presenta tie van alle sieradenontwerpers die Rotterdam rijk is, van ama teur tot zeer professioneel. In de foyer van Theater Lantaren/Ven ster is Rotterdams Fabrikaat Centraal, met lekker eten van 'Koken met Sterren'. In de zalen is een interessant en gevarieerd filmprogramma te zien met aan dacht voor werk van o.a. Karei Doing, Froukje Tan en Sonia Herman Dolz. De (Internationa le) Keuze van de Rotterdamse Schouwburg komt ook op be zoek bij Rotterdams Fabrikaat: naast Nighttown verrijst een oriëntaalse tent waarin de Belgi sche theatergroep FroeFroe 'Lo ve in Babyion' brengt. Daarnaast zijn de resultaten van een jaar Il lustrators R Go! te zien. Op zon dag host audiovisueel kunstenaar Nienke Eisink vanaf 13.00 uur Peaches, een van de publiekstrekkers van Bazar Curieux, treedt zaterdag op in Nighttown. onder de naam Sitcom een inter active galerie. Jamaicaanse grooves Op vrijdag 19 september gaat om 22.00 uur in Theater Lanta ren/Venster de Rotterdams Fabri kaat Bigband in première. Deze Bigband bestaat naast een ritme sectie en zoveel mogelijk blazers ook uit een strijkkwartet, een DJ en een VJ. Vijf Rotterdamse componisten hebben de opdracht om iets voor de Rotterdams Fa brikaat Bigband te schrijven. Al les is mogelijk: free jazzsolo's, complexe noten, onalledaagse jazzritmes en een pulserende technobeat. Oog en oor zullen optimaal gestreeld en gemas seerd worden, vaak met harde Rotterdamse hand. Ondertussen is Rotown gehuld in Jamai- caans/Rotterdamse sferen tijdens Rotterdam in Jamaica. De Soul- metropool's Jamaica Ska Al- lnighter Dandy Dave zorgt voor de bijpassende Jamaicaanse grooves. Bazar Curieux, van de makers van Motel Mozaïque, zet zater dagavond Nighttown op z'n kop met overdonderende, bizarre en onverwachte acts. Explosieve electro-punk van Peaches, die bekend is van haar samenwer king met 2 Many DJ's (die zelf overigens ook zullen aantreden) en haar optreden ongetwijfeld zal aangrijpen om het onlangs verschenen en overal lovend ont haalde nieuwe album Fatherfuc- ker te promoten; R'nB hiphop van Quannum Project van DJ Shadow; AlphaBravoShockPop- Disco van de Deense band NU, en een Rotterdams accent met de steamin' hot pop van Saunawest zijn nog maar een paar voorbeel den van de verrassende line-up. Laatst toegevoegde naam is die van het Deense Düreforsög. 'Freaky, weirde muziek uit De nemarken en een mix tussen Melt Banana, dEUS, The Resi dents en Einsturzende Neuba- ten,' aldus Harry Hamelink, geestelijk vader van Bazar Curi eux.Deze nazomeravond wordt nog zwoeler met Keith Caputo op het Rotown podium. Caputo werd bekend als voorman van de inmiddels legendarische band Life of Agony. Nu nog even solo, met een wonderlijke vervoeren de collectie liedjes. Nienke Eis ink verzorgt tegelijkertijd met haar project Sitcom in dezelfde sfeer de visuele aspecten van de avond. Gastvrouw-dj's zijn duo Voloptuous Delicious die de hartslagen iets sneller zullen doen kloppen tot 3:00 uur. Low-profile dating Een dag later staat Rotown hele maal in het teken van eendags vliegen en vrijgezellen; Singles for Singles. DJ Marco zal de he le avond eendagsvliegen ten ge hore brengen. Een samengesteld Rotterdamse muzikantengezel schap slaat aan het jammen en brengt live een eendagsvliegen sessie. Ondertussen vind een low-profile dating avond plaats waarbij singles elkaar op een leuke manier kunnen ontmoeten (ook niet singles zijn overigens welkom). Naast Bazar Curieux worden in Nighttown nog twee avonden met maar liefst drie Rotterdams Fabrikaat-feesten georganiseerd. Met Sessions (Electronation en Laidback Luke) en Bloxk (art meets dance) op 19 september, en op 21 september brengen de Rotterdamse partyorganisatoren Urbantown (Urban Music) en Keyifland (Turkse pop) een ech te 'culture shock' te weeg. Kijk voor meer informatie over Rotterdams Fabrikaat op www.rotterdamsfabrikaat.nl. of op de afzonderlijke sites www.nighttown.nl,www.ro- town.nl en www.Iantaren-ven- ster.nl. Door Els Neijts en Maarten van der Jagt Wie een half uurtje met Je- muel Lampe heeft staan pra ten over zijn grote koffiepas- sie duizelt het een beetje. De ze kersverse 'Maestro del- l'espresso' van ijssalon en es pressobar "Maestro Gelato" in Rijswijk raakt niet uitge sproken over alle facetten van koffiebereiding. Lam- pe's vakmanschap is sinds verleden week officieel be krachtigd door espressofa brikant illy met een diploma. Eigenaar Jemuel Lampe mag zich dus officieel 'Maestro del- l'espresso' noemen, ofwel mees ter espressobereider. De trotse Maestro kreeg het diploma uit handen van Cock Bakker, direc teur van illycafifè Benelux.Cock Bakker: "Wij doen bij illycaffè ons uiterste best om de beste es- pressokoffie ter wereld te ma ken, maar veel van de kwaliteit hangt af van de bereiding door onze klanten. Geef twee wille- -fcaawsa I E N S «we» INDEPENDENT INDEX keurige espressobereiders de zelfde melange, molen en ma chine en de ene espresso smaakt naar meer en de andere niet. Hoe dat komt? Omdat de één de kunst van het espressobereiden verstaat en de ander niet. Illycaf fè heeft daarom voor de mensen die kwaliteit van espresso echt hoog in hun vaandel hebben staan het Maestro dell' espresso opleidingsprogramma opgezet. Een opleiding tot meester es pressobereider. "Jemuel Lampe: "De basiscursus duurt één dag, daarna volgt het theorie-examen. De kwaliteit van de espresso en de service wordt daarna tijdens drie onaangekondigde bezoeken (v.l.n.r.) Cock Bakker (illycaffè), Jemuel Lampe, Gert Korteweg (illycaffè) getoetst, dus het moet altijd per fect zijn." Perfectie De resultaten worden verzameld en opgestuurd naar het hoofd kantoor van illycaffè in Italië. Daar worden de gegevens ten slotte door een deskundig panel beoordeeld en alleen als men op alle punten perfect scoort, mag men zich 'Maestro dell'espresso' noemen. "Ik streef naar perfec tie. Of het nu gaat om ons ijs, on ze verse Luikse wafels of om een espresso. Ik ben erg trots dat illy mijn streven naar perfectie er kent en ik mij nu officieel mag meten met de beste espressoma kers ter wereld!", aldus de kers verse Maestro. Het is altijd fasci nerend te zien hoe een ogen schijnlijk eenvoudig proces als het zetten van een koffie op basis van de espressotechniek tot zo'n hoge graad van verfijning kan uitgroeien. Lampe heeft echt een meesterhand als het gaat om het onttrekken van de smaak aan de melange. Het afregelen van de bonenmolen is een eerste stap op weg naar een perfecte extractie doceert hij geduldig. 'De maal- graad bepaalt de doorlooptijd van de koffie. Lampe stelt zijn molen net zo lang bij totdat hij een espresso in 25 seconden ziet doorlopen. "Een heerlijk geuren de espresso met een reebruine crèmalaag dat is waar ik naar streef." Aan het laagje crèma kan ik aflezen of ik een perfecto es presso heb gezet. De espresso is helemaal hemels als ik er een pa troon van een soort tijgervel in herken!" Beste espressoadressen in IENS restaurantgids Neder land (www.iens.nl): Maestro Gelato, Pr Johan Fri- so Promenade 43 Rijswijk; Het Jagershuis Badweg 1 Hoek van Holland; De IJssalon Meent 69 Rotterdam; Urban Espressobar Botersloot 44a Rotterdam; Issimo Apollolaan 38 - 1002 Wees op uw hoede. De mannen van Delfts Blok gunnen u een on barmhartig inzicht in hun wereld. In een genadeloos tempo zetten zij hun ideeën en vaak zwarte universum uiteen. De groep verliest geen tijd. Delfts Blok bestaat namelijk uit elf mannen. Waar zo veel meningen zijn, moet elk moment benut worden. Een grote verscheidenheid aan persoonlijkheden, ideeën en vorm ma ken de groep tot iets unieks. Maar behalve diversiteit is Delfts Blok bovenal eenheid. Als u de confrontatie aangaat: zet u schrap voor Delfts Blok! Delfts Blok won in 2001 het Groninger Studenten Cabaret Festival en in 2000 het cabaretonderdeel van de Pythische Spelen. De jury in Groningen betitelde Delfts Blok als "overrompelend" en stelde dat "de formatie iets op het podium brengt dat het Nederlandse cabaret nog nooit heeft gezien". De jury van de Pythische Spelen: "Delfts Blok raakt je, maakt iets los, laat je uitbundig lachen en slaat je het volgende moment keihard neer." Delfts Blok komt binnen kort naar een aantal theater binnen de ze regio. Als eerste naar Barendrecht, Theater Het Kruispunt op vrijdag 26 september. Voor meer informatie: www.delftsblok.nl Eindelijk is er ook theater voor de allerkleinsten! Dinsdag 21 ok tober presenteert het Isala Theater met trots het allereerste Peu tertheaterfestival in de Regio Rijnmond: Klein Duimpje. De voor stellingen zijn bedoeld voor peuters van 2 tot 4 jaar. Tijdens Klein Duimpje zijn vier verschillende theaterproducties te zien die elk drie keer op verschillende tijden en locaties in het theater staan. Kaarten kosten per voorstelling 5,-. Speciaal voor deze dag wordt het theater omgebouwd tot een waar kinderparadijs, zodat de kinderen zich tussen de voorstellingen koste lijk kunnen vermaken. Er is met alles rekening gehouden. Zo kunnen de kinderen tussendoor gevoed en verschoond worden. Heel deze dag staan de allerkleinsten centraal! Oudere broertjes en zusjes mogen niet mee. Ouders natuurlijk wel. Het peutertheaterfestival staat slechts in een beperkt aantal plaatsen en is overal een groot succes. Het heeft het Isala Theater 7 mijls laarzen gekost om dit festival sa men met Bureau Vanaf Twee te verwezenlijken. Bureau Vanaf Twee bestaat sinds 1998. Zij zijn gespecialiseerd in muziek-, dans- en theatervoorstellingen voor de allerkleinsten. Peutervoorstellingen wa ren er voordien namelijk bijna niet. Critici meenden dat theater voor heel jonge kinderen niet mogelijk was omdat bijvoorbeeld de taal nog niet voldoende ontwikkeld zou zijn. Maar de peuterwereld is een we reld van verwondering en de peutervoorstellingen sluiten hier naad loos bij aan. Bureau Vanaf Twee is steeds op zoek naar kwalitatief hoogstaande voorstellingen voor peuters. Ook stimuleert zij theater makers om nieuwe voorstellingen te maken. Het programma: Dirk Scheele de Liedjesband. Dirk Scheele neemt de kinderen mee in een swingend, spannend en kleurrijk popconcert. Aanvangstijden: 11.00 -13.00 - 15.00 uur Grote Zaal De Toren van geluid. Spelen met geluid dat doen wij graag! Je klimt via de pianotrap de to ren op. Je kunt blazen op toeters, spelen met de klopperbuizen en via de rinkelglijbaan, roets naar beneden! Aanvangstijden: 11.00 - 13.15 - 14.15 uur Luc Lutz zaal Rik Rikken. Rik Rikken laat de kinderen mee dromen in zijn poppenvoorstelling. Aanvangstijden: 10.00 - 11.15 - 13.30 uur VIP-Lounge Cinema De Liefde. Cinema De Liefde brengt een voorstelling waarin beweging, spel en dans op subtiele wijze met elkaar verweven zijn. Aanvangstijden: 10.00 - 14.00 uur Grote Toneel Entree per voorstelling 5,-. De kaartverkoop is inmiddels van start gegaan. Vol vol. Isala Theater, Stadsplein 5, Capelle aan den IJssel, reserveren 010 - 458 6400 óf www.isalatheater.nl Nog tot en met eind september, telkens op donderdag t/m zondag, presenteert de Lantaren/Venster Werkplaats samen met Jonge Sla Producties de voorstelling De kleine Prins vlucht B6I2. De voor stelling vindt plaats op het dak van het Las Palmasgebouw; een unieke locatie met een prachtig uitzicht. In de theatervoorstelling De kleine Prins vlucht Ból2, voor iedereen vanaf acht jaar, maakt het publiek de laatste reis van De kleine Prins, uit het gelijknamige boek, mee. Tijdens Rotterdams Fabrikaat is op zaterdag 20 en zondag 21 september van 13.00 uur tot 16.00 uur, als aanvulling op de voorstelling op het dak van Las Palmas, een instal latie op een nader te bepalen locatie in de Gouvernestraat bij Theater Lantaren/Venster te zien. De installatie zal gepresenteerd worden in een zogenaamde broodjeszaak waar vliegtuigmaaltijden te koop zijn. Kaartverkoop, reserveren en afhalen reserveringen op de dag zelf, tot 17.00 uur bij Theater Lantaren/Venster. Lokatie: Las Palmas, Wilhelminakade 68, Rotterdam. V v t foto: MARTIN OUDSHOOREN u Rock 'n roll, theater, film en romantiek van Rotterdams Fabrikaat Foto: DIMITRI HAKKE FOTO: MAARTEN VAN DER JAGT

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11