Drijvend naar een filmpje kijken Brandweerwagen Pluk in hal Theater aan de Schie Fietsen door Schiedam Guus Kuijer te gast in kinderboekenweek Wisseling van de wacht bij apotheek Jansen Filmhuis Schiedam SCHIEDAM PvdA gaat de wijken in Autovrije dag Geen hork in het verkeer meer veilig voor menselijke flitspaal Sportagenda Dag van de Ouderen INGEZONDEN BRIEF Mantelzorgcafé HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2003 38 - 1441 SCHIEDAM - Tijdens Monumentendag op zaterdag wa ren vele historische gebouwen opengesteld voor publiek. In de Schiedamse binnenwateren waren er twee dagen lang andere monumenten afgemeerd, namelijk twaalf historische schepen die onderdeel uitmaakten van het bij zondere filmfestivalletje DOEK! Voor de tweede keer is het nu gehouden. Vrijdag en za terdag waren de mooie schepen overdag al een plaatje om te zien. En 's avonds in het donker vormden de zei len van de schepen filmdoeken, waarop soms ook uniek filmmateriaal werd vertoond zoals over de berging van de Russische onderzeeër de Koersk. Dit jaar was er een nieuw element, de zogenaamde Drijf- in. Het publiek werd uitgenodigd om met een eigen vaar tuig naar de Kolk, Korte, Lange en Nieuwe Haven te va ren en als bij een ware Amerikaanse drive-in bioscoop van een film op een groot scherm te genieten. van donderdag 18 tot en met woensdag 24 september VOETBAL - zaterdag: Leon- idas-VVK( 13.30 uur), Loosdui- nen-PPSC(14.30 uur), HBSS- Egelantier Boys(14.30 uur), Neta Dall-GTB(14.30 uur). Zondag: TEC-SVVSMC( 14.00 uur), HBS-Excelsior'20(14.00 uur), Spaland-Hion( 14.00 uur), Demos-EDS(14.30 uur), Hermes DVS-HWD( 14.00 uur), Germi- nal-SVDPW(14.00 uur), Schie damse Boys-Delfshaven( 14.00 uur), Real Parbo-DRGS( 12.00 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag DSVP 2-HBSS( 11.00 uur), PPSC-SV'35(14.30 uur); zondag RKDEO-Hermes DVS( 14.00 uur). G-VOETBAL: zaterdag HBSS-UVS 2(10.30 uur). ZAALVOETBAL: maandag Honselersdijk-HBSS, Ommoord 4-Hermes DVS, Margriethal 21.00 uur Groenoord-Westlan- dia; woensdag Arentsburg- PPSC. HANDBAL: zondag WIK- Ventura(h), Snelwiek-DWS(h). HOCKEY: zondag Derby-As- vion(h), Forescate-Spirit(h), Derby-Asvion(da). KORFBAL: zaterdag Olym- pia/W-ODl( 16.00 uur); zondag Movado-Harga(14.30 uur). TAFELTENNIS: zaterdag Ho- tak'68-Brandersstad(h), Hoon- horst-Brandersstad(da), sport zaal Dr.Kuyperlaan 18.00 uur NOAD-Victoria. TENNIS: t/m zondag tenni spark Spieringshoek open toer nooi. SCHIEDAM - Dit jaar wordt de Dag van de Ouderen op woens dag 1 oktober gevierd. In de och tend staat van 11.00 tot 12.30 uur een bezoek aan het Gedistilleerd Museum op het programma. Daarna wordt er lunch geser veerd van 12.00 tot 13.30 uur in alle dienstencentra van de Stich ting Ouderenwerk NWN. Tot slot is er van 14.00 tot 16.00 uur een feestmiddag met diverse optre dens in de foyer van het Theater aan de Schie. De middag wordt geopend door wethouder Christine Lepidis- Daskalakis die onder andere het ouderenbeleid in haar portefeuil le heeft. Alle Schiedamse ouderen wor den uitgenodigd om De Dag van de Ouderen mee te vieren. Voor sommige programmaonderdelen zijn er echter een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Vooraf in schrijven is daarom noodzake lijk. Men kan zich per onderdeel of voor de hele dag inschrijven bij de volgende adressen van de Stichting Ouderenwerk NWN: Dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, Diensten centrum de Woudhoek, Heijer- mansplein 35, Dienstencentrum Oost, Marconiweg 2 en Wijkpost Zuid, Oude Maasstraat 22. De toegang tot het museum en de middag is gratis. De lunch kost 5 euro. Er wordt uitgegaan van ei gen vervoer door de deelnemers. Voor meer informatie kan gebeld worden met de Stichting Oude renwerk NWN, tel. 010-248 68 88. SCHIEDAM - De Partij van de Arbeid gaat zaterdag 20 septem ber een bezoek brengen aan de wijk Oost. Dit is een eerste be zoek in een reeks waarin raads- en bestuursleden van de partij aan wijken van Schiedam. Met deze bezoeken wil de Partij van de Arbeid de contacten met de wijken versterken. Daarnaast wil de Partij van de Arbeid de problemen bespreken die op dit moment in de wijken spelen. Aan de hand hiervan wil de par tij initiatieven nemen in bijvoor beeld de gemeenteraad. De delegatie PvdA onder leiding van fractievoorzitter Maarten Groene wordt om 10.00 uur be groet door Dennis van de Berg, voorzitter van de Bewonersver eniging Schiedam Oost in Klub- huis Oost aan de Boerhavelaan 79. Vervolgens maakt het gezel schap een wandeling door de wijk. Aansluitend vindt gedach tewisseling plaats in Klubhuis Oost over het gesignaleerde tij dens de wandeling, de mogelijke oplossing van de problemen, de toekomst van de wijk en de ver dere samenwerking met de poli tiek. Bovendien willen de PvdA'ers die dag in de buitenlucht graag in contact komen met bewoners uit Oost, maar ook uit andere wijken van de stad. Hiervoor hebben zij van 12.00 en 15.00 uur een ontmoetingspunt inge richt op de hoek van de Singel en Korte Singelstraat. door CLAUDIA LANGENDOEN REGIO - Politieagenten van het korps Rotterdam- Rijnmond hebben een nieuw middel om agressief gedrag in het verkeer tegen te gaan, zelfs als de agenten bij wijze van spreken in hun vrije tijd op weg zijn naar hun schoonmoeder. De horkenlij n, zo luidt het to verwoord dat agenten nu tot hun beschikking heb ben. Deze interne lijn kan worden ge beld als een diender in het ver keer mensen ziet die zich als een hork misdragen. Bijvoorbeeld een automobilist die brutaalweg een zebrapad overrijdt terwijl daar net iemand oversteekt. Of een automobilist die met 160 ki lometer per uur het verkeer on veilig maakt. En wat te denken van bumperklevers, agressieve lingen en pestende automobilis ten? Dit soort gedrag is tegenwoordig aan de orde van de dag. Agenten die ergens getuige van zijn, maar net geen dienst hebben of wel dienst hebben maar te druk zijn met een klus en de asociale weg gebruiker noodgedwongen moe ten laten rijden, kunnen nu de horkenlijn bellen. Het werkt heel simpel en is te omschrijven als SCHIEDAM - De Kinder boekenweek wordt dit jaar gehouden van 1 tot en met 11 oktober en heeft als the ma 'Diep in het bos: van Ko de boswachter tot Robin Hood'. Op donderdag 2 oktober geven de Openbare Biblio theek Schiedam, Boekhan del Van Leeuwen en mu ziekvereniging St. Radboud een groot kinderboeken- weekfeest in het Theater aan de Schie. Bijzondere gast tijdens dit feest is schrijver Guus Kuijer. Hij zal voorlezen uit eigen werk en signeren. Kuijer is onder meer bekend door zij boeken over het eigenzinnige meisje Madelief en door zijn boeken over Polleke, een ander eigenzinnig meisje. In een soort van menselijke flits paal voor auto's die de maximum snelheid overschrijden. Verkeers- deskundige van politie Hans Sou- verein: 'Het telefoontje wordt op gevangen in een backoffice dat de gegevens automatisch registreert. Deze gegevens, die gelijk als be wijsmateriaal dienen voor justitie, worden verwerkt door dames op oktober gaat ook een nieuwe film in premiere, gebaseerd op de hoofdpersoon uit de Polleke- boeken. Uit de film 'Polleke' zullen tijdens het theaterfeest beelden zijn te zien. Over het maken van een film, in dit geval de film Polleke, is ook een nieuw boek verschenen. De schrijfster van dit boek, Bibi Du- mon Tak, vertelt aan de hand van filmfragmenten over haar boek en hoe zij tot het schrijven van dit boek is gekomen. Het orkest van St. Radboud heeft de première van een muzikaal verhaal (de Minpins van Roald Dahl) en speelt muziek van Ro bin Hood, beide boeken met het thema van de Kinderboeken week 2003. Het Kinderboekenweekfeest op 2 oktober begint om 19.30 uur. De zaal gaat open om 19.00 uur. de administratie. Een interne pro cedure wordt opgestart en al snel zal een acceptgiro in de brieven bus van de opgespoorde hork val len.' Aanvechten heeft geen zin, want de getuigenis van de agent die het vooral heeft gemeld, is voldoende bewijslast voor justitie. Souve- rein: 'Zo werkt het dagelijks op Kaarten voor dit feest kosten 3 euro en zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater, bij alle fi lialen van de bibliotheek en bij boekhandel Van Leeuwen. Het feest is voor iedereen van 10 jaar en ouder. Meer informatie is verkrijgbaar bij Wilma Lems van de biblio theek, telefoonnummer: 010- 2465714 en op www.sintrad- boud.nl. Roald Dahl Een onderdeel van dit Kinder boekenweekfeest is de première van een muzikaal verhaal. Speci aal voor deze gelegenheid heeft muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam een jonge compo nist opdracht gegeven muziek te schrijven bij het verhaal De Min pins van Roald Dahl. De compo- straat. Een motoragent die in zijn eentje een proces-verbaal uit schrijft, heeft geen tweede getuige nodig.' De horkenlijn mag niet voor eigen genoegdoening worden aange wend. 'We hebben heel bewust en duidelijk een grens gesteld', ver telt Souverein. 'Zo mogen agen ten die zelf slachtoffer worden van nist, Mark Kuijpers uit Gemert is muzikaal actief (bij onder andere Harmonie Excelsior), arrangeert, componeert, is muziekleider en repetitor. Hij studeerde Muziek technologie aan de Hogeschool voor Kunsten en heeft zich ge specialiseerd in drie richtingen (toegepaste compositie, produc tie, instrumentale lichte muziek). Een muzikaal verhaal betekent: muziek en verhaal. Als basis voor de muziek wordt een bestaand verhaal gebruikt. Dit verhaal past binnen het thema van de Kinder boekenweek 'Diep in het bos...'. De Minpins van Roald Dahl gaat over kleine Heintje. Hij woont aan de rand van een donker woud. Zijn moeder heeft verbo den er te komen. Er zouden aller lei boosaardige monsters rondlo pen. Maar ja, wat is het met din gen die absoluut verboden zijn, een hork als zij bijvoorbeeld afge sneden worden bij het invoegen, niet eigenhandig de lijn bellen. Dit is uitdrukkelijk verboden. Ze moeten dan een collega inschake len.' Dankzij de horkenlijn komen er opeens heel veel meer toezicht houders op straat. 'Heel veel van onze mensen hebben geen straat dienst', legt Souverein uit. 'Bij voorbeeld recherchemedewerkers. Zij zijn veel op straat voor hun werk, maar kunnen niets uithalen.' Irritatiebron Nu dus wel en dat is prettig, want agressie in het verkeer is de groot ste bron van irritatie voor veel mensen. Nederlanders brengen ie dere dag opnieuw gemiddeld 30 tot 35 procent van hun tijd door op straat. Souverein: 'Het probleem is dat agressiviteit in het verkeer veel ergere gevolgen kan hebben dan bijvoorbeeld een scheldpartij via de telefoon. Deze mensen kunnen echt gevaarlijk zijn.' De horkenlijn is geïnitieerd door het Openbaar Ministerie en maakt deel uit van het project 'Agressie in het Verkeer'. Het is afgekeken van het korps Gelderland-midden dat het heeft opgezet. De lijn is donderdag 4 september officieel in gebruik genomen en volgens Souverein heeft die zijn nut al be wezen: enkele tientallen dienders hebben inmiddels een hork erbij gelapt. die maken nieuwsgierig. Zo gaat Heintje toch het woud in, wordt daar achtervolgd door de rap- schranzer. Hij vlucht en komt te recht bij de Minpins, kleine we zentjes die in een boom wonen. Samen komen ze tot een plan om de rapschranzer, het enorme monster dat vuur spuwt en gek is op mensenvlees, .te verslaan. Na een wilde achtervolging op de rug van een zwaan lukt het Hein tje om het beest te verslaan. Hij is de held. De muziek zal het verhaal illus treren. Rob van Klaarwater zal tijdens en tussen de muziek door het verhaal vertellen. Om het thema van de Kinderboe kenweek nog meer tot de ver beelding te laten spreken, zal ook muziek worden gespeeld van Ro bin Hood, begeleid met passende beelden. SCHIEDAM - Milieudefensie Schiedam wil op zaterdag 20 september vanaf 10.00 uur de fiets centraal stellen met een autovrije dag. Dat gebeurt op verschillende plaatsen in de stad met als boodschap: geef ruimte aan de fiets. Een toeris tische fietskaart met als titel: fietsen in Schiedam met hin dernissen! Deze fietskaart wordt aangeboden aan de bur gemeester en wethouders van Schiedam. Precies 30 jaar gele den vond de eerste autovrije dag in Nederland plaats. Toen omdat er gebrek was aan olie, nu omdat de leefbaarheid in ons land stevig onder druk staat, is de mening van Milieu defensie. De landelijke auto vrije dag maakt onderdeel uit van de Week van de Vooruit gang. Van 16 tot en met 22 sep tember zijn er tal van activitei ten om mensen de voordelen te laten ervaren van lopen, het openbaar vervoer en autodaten. De Europese Autovrije Dag vindt plaats op maandag 22 september. SCHIEDAM - In het Theater aan de Schie speelt op zondag 21 sep tember de voorstelling Pluk van de Petteflet. In afwachting van deze voorstelling, heeft hij zijn brandweerauto alvast geparkeerd in de hal van het theater aan het Stadserf. Iedereen kan tijdens openingstijden van het Stadskantoor even binnenlopen om een kijkje te nemen. Als de kinderen heel voorzichtig zijn, mogen ze er zelfs op zitten. De brandweerwagen zal blijven staan tot en met 21 september. De voorstellingen van Pluk van de Petteflet zijn geschikt voor kinde ren vanaf 5 jaar en worden gespeeld om 14.00 en 16.15 uur. Kaarten zijn te reserveren via 010 - 2 467 467, aan de kassa van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur of via internet: www.theateradschie.nl. Omdat de RET vanuit Schiedam-Noord 50 procent duurder is gewor den voor een ritje naar het centrum, ging ik maar eens op de fiets naar de Koemarkt. Via Harreweg, Jaap de Raatpad, Windas, Parkweg en Hazepad prima geasfalteerde paden, alleen soms wat smal voor twee richtingsverkeer. Fietspad onder de rijksweg door wordt al minder: venijnige kuilen overdwars en vervolgens de ventweg langs de 's-Gra- venlandseweg: een lange hobbel... Maar het mooiste komt daarna. Vanaf de Boterstraat tot aan de Lange Kerkstraat is er helemaal geen fietspad! Je hebt drie mogelijkheden: omrijden een lange hobbel) langs de ABC-garage, over de stoep rechtdoor of over het comfortabel asfalt van de Broersveld.Krijg je voor die laatste twee een bekeuring? Als er verderop weer wel een fietspad is, moet je diverse keren om gepar keerde (vracht)auto's heen om de stalling op de Koemarkt te bereiken. Vervolgens een andere terugweg geprobeerd. Omdat de Nieuwe Ha ven vanaf de B.K. Laan tot aan de Vlaardingerdijk levensgevaarlijk is (waar blijft dat vrijliggende fietspad toch?) gekozen voor de Lange Haven, Appelmarktbrug, Korte Haven, Nieuwe Damlaan Schiedam- seweg en Harreweg. Alleen dat laatste stukje voldoet aan de eis: ple zierig fietsen, de rest is een schandalige hobbel! Resteert de vraag wanneer het ontbrekende stukje fietspad op de Broersvest wordt aangelegd? Zo te zien is daar voldoende ruimte voor: hekken twee meter opzij, voetpad wordt fietspad, met betonpla ten een nieuw voetpad... Half dagje werk? Rob Goedvolk, Schiedam ZAKELIJK BEKEKEN SCHIEDAM - Henny Wiegman houdt het voor gezien in Schiedam. Na 23 jaar trouwe dienst verlaat zij per 1 oktober apotheek C.I. Jan sen aan de Van Swindensingel in Schiedam. Maarten Ploeger neemt haar plaats in en krijgt daarbij versterking van Fong Yuen. Maarten Ploeger werkt sinds maart 1999 als tweede apotheker bij apotheek Jansen en is sinds 1 januari 2001 mede-eigenaar. Fong Yuen heeft stage gelopen bij deze apotheek en is onlangs afgestudeerd. Zij is dus op de hoogte van de allerlaatste nieuwe ontwikkelingen binnen de farmacie. Maarten is inmiddels een bekend gezicht voor de patiënten, artsen en wijkverpleging in Schiedam-Oost. Henny en Maarten hebben er alle vertrouwen in dat de goede samenwerking met de zorgverleners door zal gaan en dat de service aan patiënten optimaal zal blijven. Henny Wiegman wil na een korte rustperiode haar werkzaamheden weliswaar binnen hetzelfde vakgebied maar in een andere discipline elders voortzetten. Een ieder krijgt de gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van Henny en, voor zover nog nodig, kennis te maken met Maarten Ploe ger tijdens een receptie in de apotheek op 25 september van 18.00 tot 19.30 uur. Het programma van het Filmhuis Schiedam is deze week als volgt: donderdag 18 en vrijdag 19 september The Hours van regisseur Step hen Daldry; zaterdag 20 september Adaptation van regisseur Spike Jonze. Op zaterdag en zondag wordt de Jeugdfilm Olsen Gang Junior van re gisseur Peter Flinth vertoond. In Filmtheater het Zeepaard draait alleen op zaterdag The Hours. The Hours De met een Pulitzer-prijs bekroonde roman 'The hours' van Michael Cunningham was een aantal jaar geleden een dappere poging om te il lustreren hoe literatuur en het ware leven verbonden kunnen zijn. De drie vrouwen (en een doodzieke dichter) die in het boek soms moei teloos tot één personage vervagen, zijn voor de film uit elkaar ge trokken in drie krachtige rollen van Nicole Kidman (als Virginia Woolf), Meryl Streep (als de hedendaagse New-Yorkse Clarissa Vaug- han) en Julianne Moore (als huisvrouw uit de jaren vijftig). Er worden in drie tijden bloemen geschikt, taarten gebakken, feestjes voorbereid, haren gekamd, diepe zuchten geslaakt. Julianne Moore maakt haast zonder woorden de beklemming van de Amerikaanse na oorlogse jaren voelbaar, Meryl Streep verstikt zo wat in haar optimis me, en Nicole Kidman als Virginia Woolf is al bijna dood, van zo pijn lijk diep komen haar emoties. Ze kregen er in Berlijn een gedeelde Zilveren Beer voor. Van de feministische boodschap die aan Virginia Woolfs 'A room of one's own' kan worden toegeschreven, is in The hours niets meer te bekennen. Alleen Woolf heeft een eigen kamer waarin ze zich kan terugtrekken en alleen gestoord wordt door haar eigen demonen. Adaptation Een film van Spike Jonze. Mensen die genoten hebben van de vorige film van Jonze, Being John Malkovich kunnen ook nu weer hun lol weer op met de vreemde en soms wat vreemde plotwendingen. Een scenarioschrijver, Charlie Kaufman (gespeeld door Cage, waarvoor hij een Oscarnominatie kreeg), krijgt de opdracht om een scenario te maken van de bestseller 'The Orchid Thief' geschreven door Susan Orlean (gespeeld door Streep, die ook een Oscarnominatie kreeg). Het boek gaat over John Laroche (gespeeld door Cooper, die voor de ze rol zelfs een Oscar voor kreeg) een plantenhandelaar die klonen maakt van zeldzame orchideeën om ze vervolgens door te verkopen aan verzamelaars. De steeds neurotischer wordende Charlie worstelt met het schrijven van het scenario. Zijn broer nonchalante Donald (ook gespeeld door Cage) doet een scenariocursus en schrijft met ge mak een commerciële horror/ thriller film die bol staat van de clichés. Na het besluit van Charlie zijn eigen worsteling in het script te schrij ven, lopen feit en fictie door elkaar. De film geeft je een kijkje in het hoofd van een scenarioschrijver net zoals we eerder van Kaufman een kijkje mochten nemen in het hoofd van de acteur John Malkovich. Een film over een scenarioschrijver die een adaptatie van een boek schrijft, waarvan het scenario door diezelfde schrijver is vervaardigd. Olsen Gang Junior Egon heet het jongetje dat een kruising is van Pietje Bell en Krui meltje in de Deense kinderfilm Olsen gang junior (die bedoeld is voor kinderen vanaf acht jaar). Het slimme joch woont in een kindertehuis, maar slaagt erin geadopteerd te worden door rijke ouders. Hij weet niet dat zijn adoptie-ouders louche wetenschappers zijn, die hem als proefkonijn met een raket de lucht in willen schieten. Met hulp van zijn vrienden slaagt hij erin het ruimtevaartcomplot op te rollen. En natuurlijk vindt hij en passant zijn echte vader. Olsen gang junior speelt zich af in 1958 toen de Russen met hun eer ste Spoetniks de ruimtevaartwedloop op gang brachten. Met louche wetenschappers en illegale raketten is de film een aardige omkering van conventionele kinderfilms over ruimtevaart, want die stellen de ontdekking van de ruimte altijd voor als één groot heroïsch avontuur. Weinig kinderen zullen astronaut willen worden na het zien van Ol sen gang junior. Wel zullen ze de film ervaren als een spannend avon tuur. Aanvang van de avondfilm (donderdag tot en met zaterdag) is steeds 21.00 uur. Aanvang Jeugdfilms (zaterdag en zondag) is steeds om 14.00 uur. Het actuele filmprogramma is ook te vinden op www.film- huisschiedam.nl. Het Filmhuis Schiedam is gevestigd aan Nieuwstraat 12 in Schiedam. SCHIEDAM - Het maandelijkse mantelzorg café is weer geopend op dinsdag 30 september aan de Broersveld 123. Tussen 10.00 en 12.30 uur is het café open en kunnen mantelzorgers langskomen voor een praatje, bijpraten met lotgenoten of een af spraak maken met de mantelzorgconsulent. Voor meer informatie: Steunpunt Mantelzorg Schiedam, tel. 06-516 94 096 (bereikbaar van maandag tot en met woensdag van 9.00 tot 12.00 uur). WEER BELTEGOED - Jongeren uit Vlaardingen en Schiedam kun nen vanaf zondag 21 september weer naar de SMS-kerkdiensten in 'De Rank' aan de Schiedamseweg 21 in Schiedam. SMS betekent overigens Save My Soul. Elke zondag van de maand zijn jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 25 jaar met elkaar bezig over het geloof. Zo laden ze hun beltegoed weer op. Op 12 september is er een band en een sketch. Het thema is Forever Friends. Aanvang 19.30 uur. Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTRA Politie gaat met kliklijn horken te lijf Wie brutaalweg een zebrapad overrijdt terwijl iemand net oversteekt, gedraagt zich als een hork. Foto: JOHN DE PATER

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 15