Drie Zusters van Tsjeehov Dode man blijkt vermoord Oude flatgebouwen, nieuwe woningen Jarige in de bloemen gezet Cool Cult Event brengt jongeren in contact met kunst en cultuur REGIO Samen op Weg-kerk wil met 'virtueel pastoraal werk' vooral jongeren bereiken Het Afrikaanderplein op zijn kop Wijnconcert Meelopen met de Branderstocht Reünie zoeken nog personen Herfst bij de Wereldwinkel HEMA-rookworsten voortaan te koop op het Veerplein 1* Zondag 21 september 2003 Thema-markt Afrikaanderplein Rotterdam-Zuid 12.00-17.00 uur. www.marktweze nrotte rd amn I WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2003 NS-9 REGIO - De Bulgaarse pianiste Marietta Petkova treedt op tij dens het Wijnconcert op 28 sep tember in Vlaardingen. Petkova heeft internationaal waardering geoogst door haar spirituele diepgang, virtuositeit en veelzij digheid. Op het programma staan werken van Handel, Mozart, Chopin en Rachmaninov. Het concert begint om 15.00 uur in de Wijnhallen aan de Nieuwstraat 1 in Vlaardingen. Toegang bedraagt 15 euro, inclusief wijn kaas buffet na afloop. Reserveren: 010 434 30 59. SCHIEDAM - Voor de negende maal organiseert Wandelsportvereniging DST op 27 september in Schiedam de Branderstocht. Een evenement waarvoor al de nodige maatrege len zijn getroffen. Wie zich nog even wil 'inlopen' kan mee wan delen met de tiende Willem de Zwijgertocht in Papendrecht. De afstanden liggen tussen de 5 en 25 km. Voor meer informatie bellen met secretaris Robin Timmers, telef. 4268473. SCHIEDAM - Oud klasgenoten van de Gunninghschool (nu het Startblok) houden op vrijdag 26 september om 19.30 uur een reü nie. Een aantal oud-leerlingen kwam elkaar tegen bij de receptie van juffrouw Hennie de Bie die al 40 jaar als kleuterjuf op het Startblok lesgeeft. Daar is het idee ontstaan om een reünie te houden. En dat gebeurt in de aula van de school. Er missen alleen nog twee een oud-leerlingen: Diane Marbus en Erik Vermeer. Diane is nu 35 jaar en ging na de Gunninghschool naar Het Stedelijk Gymnasium en Erik Vermeer, nu 36 jaar. Wie meer informatie heeft, kan bellen naar Ingrid Roeling, tel. 06- 22-370279. SCHIEDAM - De nieuwe herfst- collectie is gearriveerd in de Wereldwinkel Schiedam. De win kel staat weer vol met originele cadeaus uit diverse landen'uit de Derde Wereld. Door het kopen van deze producten hebben-de producenten en hun gezinnen kans op een betere toekomst door dat zij een betere prijs krijgen voor hun waren. Ook steunt de Wereldwinkel Schiedam de actie 'gered gereedschap', waarbij oud gereedschap wordt opgeknapt zodat het voor de producenten in de Derde Wereld weer goed bruik baar is. Wie nog wat oud gereed schap in de kelder of op zolder heeft liggen, kan dit inleveren bij de Wereldwinkel Schiedam, dan zorgen onze medewerkers dat dit gereedschap een tweede leven tegemoet gaat. SCHIEDAM - De drie zusters zijn dochters van een legerofficier die destijds met zijn gezin de hoofdstad Moskou verliet om bevelhebber te worden van een garnizoen in een kleine provinciestad in Rusland. Na de dood van hun vader blijven de zusters achter in de provincie. Nu verlangen ze hevig terug naar het grootse en meeslepende bestaan in de hoofdstad, als een ideaalbeeld van hoe het leven zou moeten zijn. Maar wanneer het garnizoen vertrekt, blijven de zusjes achter, zonder toekomst, want alle kansen hebben ze verspeeld. Alleen de tijd schrijdt nog voort. Dat is het verhaal van Drie Zusters van Tsjeehov, dat zaterdag 27 sep tember in het Theater aan de Schie te zien is. De regie is in handen van Ivo van Hove en Judith Herzberg maakte een nieuwe Nederlandse tekst. De drie zussen worden gespeeld door Lineke Rijxman, Halina Reijn en Marieke Heebink, overige rollen worden onder andere gespeeld door Hans Resting, Victor Löw en Barry Atsma. VLAARDINGEN -V&D aan het Veerplein gaat per 1 augustus 2004 dicht. Onderhandeld wordt nu of de HEMA zich daar vestigt. De sluiting is het gevolg van de 1800 ontsla gen, op een totaal van 8500 personeelsleden, die lande lijk vallen. In Vlaardingen komen tachtig mensen op straat te staan. VVD-wet- houder Henk Roijers van Economische Zaken voelt zich 'overvallen' door het bericht. 'We moeten nog maar eens in overleg met V&D", aldus Roijers dins dag tegenover deze krant. De HEMA-rookworsten zijn binnenkort op het Veerplein te koop en niet langer aan de Hoogstraat. "Het is hier kijken, kijken, niet kopen. Het is hier te stoffig, te slecht onderhou den", zegt een verkoopster. Met Vroom&Dreesmann gaat het slecht. Er worden grote verliezen geleden. Van de 8500 werknemers moeten er 1800 fulltimers uit, hetgeen neer komt op 2300 mensen. Ruim een vijfde van het totale personeel. Het bedrijf wilde een positie innemen tussen de dochters Bijenkorf en HEMA, alle onderdeel van het moeder concern Vendex/KBB. Die for mule mislukte. Met als gevolg dat er 1800 ontslagen vallen en twaalf kleinere vestigingen worden opgeheven. Waaronder die in winkelcentrum Oosterhof in Rotterdam en die in Vlaardingen aan het Veerplein. Mogelijk komt daarvoor in de plaats een fili aal van de HEMA, de Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij Plaatsvervangend bedrijfslei der Van Wijk in Vlaardingen wil weinig kwijt. "Ik heb wat gehoord. Ik weet het ook niet. Verder kan ik niets zeggen." Zijn medewerk ster zegt dat er onderhandelin gen gaande zijn over het betrekken van het pand van V&D aan het Veerplein. De verklaring die topman Goeminee maandag per video aan zijn medewerkers deed, kwam in Vlaardingen hard aan. "Voor mensen die twintig, dertig jaar in dienst zijn, is V&D een tweede huis Hoe moeten zij nu verder?", was de reactie van een bedroefde cais sière. De V&D-top wil dat het over gebleven personeel een loon- offer brengt. De salarissen, net vastgelegd in een nieuwe CAO, worden tot 2005 met anderhalf procent bevroren. Dan hoopt het bedrijf weer uit de verliezen te zijn. Dit jaar wordt nog een verlies van vijftig miljoen euro ver wacht, afgezien van wat de ontslagregelingen gaan kosten. De vakbonden zijn intussen woedend en willen rond de tafel met de directie. "Dit had den ze al veel eerder aan moe ten zien komen." De reacties van de mensen op straat zijn voorlopig duidelijk. ".De zaak is versloft geraakt en niet onderhouden." "Het personeel is niet duidelijk genoeg." "De klanten worden onvoldoende geholpen." "Het is zo slecht, ik ben hier al in geen jaren geweest." "Het is hier een vergaarbak zonder kwaliteit. Het is hier net niet goed voor mij. Van mij mag 'ie weg." De top van V&D in Amsterdam was twee dagen niet bereikbaar voor commen taar. SCHIEDAM - Op het stoffelijk overschot dat vorige week maandag is in de Buitenhaven werd gevonden, is sectie verricht en heeft uitgewezen dat de man door een misdrijf om het leven is gebracht. De politie trof maandag even na twaalf uur, na een melding dat er een lichaam in de Buitenhaven dreef, het stoffelijk overschot aan. Inmiddels is een Recherche Assistentie Groep in het leven geroepen, die de zaak in onderzoek heeft. De identiteit van de man is nog niet bekend. Maandagavond is daarom aandacht besteed aan deze zaak in het televisie programma Opsporiqg Verzocht. Er is een getuigenoproep gedaan aan de hand van de kleding die de man droeg. De politie heeft naar aanleiding van de uitzending een aantal tips binnengekregen die zij op dit moment natrek ken. door MARK KIVIT Grootste stoffenmarkt van Nederland, meer dan 250 kramen met een uitgebreid assortiment stoffen: modestoffen, interieurstoffen en stoffen voor bijzondere gelegenheden zoals voor feestkleding of speciale kerststoffen. Wervelende modeshow en kans op naaimachine als u het juiste aantal meters stof op de rol schat. Platen CD-beurs; oude en nieuwe cd's; lekker rondsnuffelen tussen oude en nieuwe platen en cd's, op zoek naar dat ene bijzondere exemplaar dat nog in uw collectie ontbreekt. Verder veel attracties voor kinderen en een sfeervol terras. Ook gratis ritten met paardentram. Swingende muziekoptredens verzorgd door percussiegroep Sambalanco, de Antilliaanse brassband Taktika, een Kaap-Verdiaanse trommelband en natuurlijk ontbreekt een oer-Hollands majorettencorps niet. Zondag 12 oktober: Kunst keramiek, curiosa antiek markt op het A frikaanderpiein. VLAARDINGEN - Je hoeft elkaar niet te spreken, om elkaar te kunnen horen. Je hoeft elkaar niet in de ogen te kijken, om elkaar te kunnen zien. Deze regels vormden de introductie van pastor- pastor.nl, een website van de Samen Op Weg-kerk Vlaardingen, waar mensen die kampen met levensvragen anoniem hun verhaal kunnen doen. Virtueel pastoraal werk dus, ook toegankelijk voor niet gelovigen. De internetsite is bedoeld voor mensen die graag eens willen praten over hun problemen maar geen geschikte gesprekspartner weten. Het kan gaan om levensbeschouwelijke of geloofsvragen maar ook problemen op school, het werk of in de relatie. "De onderwerpen kun nen zo breed zijn als het menselijk bestaan. Soms hebben mensen niemand om écht mee te praten of rust op het onderwerp een taboe. Het kan ook zijn dat mensen gewoon eens hun ver haal kwijt willen aan een neutrale toehoorder. De website is vanuit de kerkgemeenschap opgezet maar ook mensen zonder geloofsover tuiging kunnen er terecht", aldus predikant Jan de Geus, die nauw bij de opzet van de site betrokken is. Wie zijn verhaal wil doen moet wel redelijk met het toetsenbord overweg kunnen want alle 'gesprekken' verlopen via de e- mail. Geheimhouding is verze kerd en de mailtjes worden zo mogelijk binnen 24 uur maar zeker binnen drie dagen beant woord, belooft de site. Aan de andere kant van het scherm zit pastoraal werker Mieke, die zich op de website voorstelt als Maija van Beek 'want de ervaring leert datje op internet beter niet met je naam en toenaam kan staan.' De website is begin september in de lucht gegaan en de eerste reacties zijn al binnen. Mieke: "Het contact via e-mail verloopt toch anders dan ik vanuit mijn werk gewend ben omdat je geen gezichtsuitdrukking ziet of een intonatie hoort. Je moet de emoties als het ware tussen de woorden lezen. Ik zie het ook niet als een vervanging van een per soonlijk gesprek maar als een aanvulling." Mieke is zelf op het idee voor de website geko men nadat ze door een chronische ziekte niet meer in staat was om regelmatig op huisbezoek te gaan. Door het internet hoopt ze haar werk als pastoraal werker voort te kunnen zetten. Ze wist enkele mensen binnen de kerkgemeen schap enthousiast te krijgen voor het plan. "Het project is tamelijk uniek, vooral omdat het door de kerkgemeenschap wordt ondersteund. We weten alleen van dergelijke initiatieven, die door pastoraal werkers op eigen titel zijn opge zet." Bas van der Graaf van Smartstep.nl werd bereid gevonden om de technische aspecten van de website te realiseren. Hij heeft onder meer een beveiliging ingebouwd die grappen makers op afstand moet houden 'want op inter net wordt heel wat afgeklooid'. Middels flyers en advertenties zal de Vlaardingse bevolking de komende weken op de site attent worden gemaakt. Door het internet hoopt de kerkgemeente met name meer jongeren te bereiken, al voegt Mieke daar direct aan toe dat de website zeker niet exclusief voor jongeren is maar een zo breed mogelijke groep moet aanspreken. "Voor jongeren is internet een laagdrempelig medium en daarom verwachten we dat ze makkelijk de weg naar de site zullen vinden. We willen voor al inspelen op de veranderingen in de samenle ving. Mensen zijn niet meer zo op elkaar betrokken als vroeger, dat geldt ook voor de kerkgemeenschap. Wie hulp wil hebben moet zelf met de vraag komen. Voor veel mensen is het echter een grote stap om bijvoorbeeld een dominee op te bellen en een gesprek aan te vra gen. Het gevaar bestaat dat deze mensen tussen wal en schip vallen. Juist voor hen willen we op deze manier een luisterend oor bieden." Voor meer informatie: www.pastorpastor.nl SCHIEDAM - Aan het Albert van Raalteplein vindt morgen, don derdag 18 september, de officiële start plaats van het project casco hergebruik. Wethouder Henk Jan Habermehl, Woonplus-directeur Karin van Dreven en Antoon Groenendaal, voorzitter van de Huurdersbelangenvereniging Groenoord, onthullen dan gezamenlijk het projectbord op deze bouwlocatie waarna het Gewestelijk Seniorenorkest voor passende muzikale omlijsting zorgt. Bij dit project van Woonplus worden twee flats aan het Bart Verhallenplein en Albert van Raalteplein ingrijpend gerenoveerd. Bijzonder hierbij is dat het casco, in feite het skelet van de gebouwen, in beide gevallen grotendeels behouden blijft. In totaal ontstaan 16 koop- en 72 huurwoningen, in vijf verschillende woningtypen. In hun nieuwe gedaante gaan de complexen De Componist en De Dirigent heten. Hiermee wordt verwezen naar de beroepen van dege nen naar wie de straten zijn vernoemd. Volgens planning moet het project over een klein jaar worden opgeleverd. Het project casco hergebruik is onderdeel van de verbeterplannen die worden beschreven in de Wijkontwikkelingsvisie Groenoord 1999- 2015. Deze visie kwam tot stand in samenspraak met gemeente Schiedam, woningcorporatie Woonplus en bewoners uit de wijk. De komende jaren wordt een reeks, met elkaar samenhangende projecten uitgevoerd met het doel het woon- en leefklimaat in de wijk verder te verbeteren. In Groenoord-Zuid wordt binnenkort begonnen met nieuwbouw. In dit deel van de wijk verrijzen De Contrabas (woontoren met winkel ruimte), Het Ensemble (33 patiowoningen) en Het Klavier (14 woon- /werkwoningen). Deze projecten worden ontwikkeld door WO Groenoord, een samenwerkingsverband tussen gemeente Schiedam en Woonplus. Ook de sloop van bestaande woningen en de herinrich ting van het openbare gebied behoren tot de taken van de wijkont wikkelingsmaatschappij Groenoord. Eerder al werden in het kader van de wijkontwikkelingsvisie zes flats, waarvan vier in Groenoord Midden en twee aan het Bachplein opgeplust. Hierbij worden wonin gen beter geschikt gemaakt voor bewoning door ouderen en mensen met een lichte handicap zodat zij zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. SCHIEDAM - Dat de voorverkoop van het Theater aan de Schie voorspoedig verloopt, bleek dinsdag 9 september toen mevrouw De Vries - De Rooij uit Schiedam aan de kassa aan het Stadserf haar the aterkaartjes kwam kopen. Theaterdirecteur Frank Lissenburg wacht te haar op omdat, toen de kaartjes werden uitgedraaid, de teller door haar aankoop op 50.000 verkochte tickets kwam te staan. Met een grote bos bloemen en vier vrijkaarten voor de voorstelling van Mini Maxi werd de, ook nog eens jarige, mevrouw De Vries door de heer Lissenburg verrast. Tegelijk met deze succesvolle aanvang van het theaterseizoen 2003- 2004 is er organisatorische duidelijkheid gekomen door de aanstel ling van interim directeur Frank Lissenburg als vaste directeur voor het theater. Sinds januari 2002 was hij al waarnemend directeur. Frank Lissenburg, die een financiële achtergrond heeft, zal zich binnen het theater vooral bezig houden met organisatie, financiën en externe contacten. De programmering van het Theater aan de Schie blijft in handen van Peter Mulder, Rob Roos is verantwoordelijk voor de productie. SCHIEDAM - Twaalf culturele instellingen van Schiedam hebben vorige week het zogenaamde Cool Cult Event gehouden, bedoeld om jongeren in Schiedam in contact ten laten komen met kunst en cultuur. Op maandag waren de leerlingen van het VMBO aan de beurt, dinsdag de leerlingen van Havo en VWO. De instellingen die meede den waren Muziekcentrum OpMaat, Artoteek Schiedam, Gemeentearchief Schiedam, Openbare Bibliotheek Schiedam, Radio Schiedam, Kunst Werkt, Els Inc., Theater aan de Schie, Stedelijk Museum Schiedam, Streetdance, Filmhuis Schiedam en Jeugdtheater De Teerstoof. De jongeren die bij Jeugdtheaterschool De Teerstoof kwamen werden in drie groepen verdeeld waarna ze kennis konden maken met dans, zang en toneel. De leerlingen kregen een uitgebreide dansles in de dansstudio van de jeugdtheaterschool. De overige twee groepen kre gen 50 minuten les in improvisatietheater waarbij de leerlingen meer van zichzelf lieten zien dan gebruikelijk. In hetzelfde gebouw waren workshops bezig bij Filmhuis Schiedam. In samenwerking met filmmaker Rob de Vries werd een korte maar heftige workshop gegeven. Leerlingen mochten, aan de hand van enkele fragmenten uit de film 'Lola Rennt' zelf een scène filmen. De resultaten werden aansluitend op het grote doek vertoond en kort van commentaar voorzien. De bibliotheek had twee programma's bedacht, een voor het VMBO en een voor Havo/VWO. Op beide dagen was schrijver/dichter/illus trator Ted van Lieshout aanwezig om de jongeren te vermaken en informeren met een optreden over gedichten. Voor het VMBO was de andere activiteit een workshop over rap, mode en graffiti. Havo/VWO leerlingen konden op dinsdag genieten van schrijfster Christine Otten die in samenwerking met een drummer voor een muzikale vertelling zorgde. Stichting Kunstwerkt organiseert tentoonstellingen en projecten, onder andere in Pand Paulus. Onder leiding van vijf kunstenaars werd de groep verdeeld en werd samen met de kunstenaar een kunstwerk nader bekeken. Vervolgens kregen de leerlingen de opdracht zelf iets te tekenen of te schilderen. Theo Gootjes, Jack Tange en diverse andere Schiedamse kunstenaars hebben met hart en ziel de leerlingen begeleid. Jongeren maakten kennis met zang, dans en toneel. Ook werden film scènes nagespeeld en later op het grote doek vertoond. Warenhuis V&D volgend jaar dicht mmmm V&D aan het Veerplein... wordt daar in de toekomst HEM A-worst verkocht Foto: FRED LIBOCHANT/ROEL DIJKSTRA Mieke voert als Marja van Beek de gesprekken op de internetsite van de Samen Op Wegkerk. Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9