Geen haar op mijn hoofd in Teerstoof in première 'Die mensen hebben vreugde in het werk' Spieringshoek opent nieuw lab 'Ik heb een voorliefde voor clownerie' SCHIEDAM SWS biedt nieuwe cursussen Panda gestolen Boot bijna gestolen Bevallen in het ziekenhuis Dierenbescherming Massagetechnieken Les in Qi Gong Na 75 jaar gaat BGS onvermoeibaar door Pepijn Gunneweg weer op tournee met 'nieuwe'Ashton Brothers HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 39 - 1442 SCHIEDAM - Een zwarte Fiat Panda, die geparkeerd stond aan de Nassaulaan, is woensdagoch tend gestolen. De 78-jarige eige naar had zijn auto korte tijd ver laten. Hij was om tien voor elf even weg, en kwam om ongeveer half twaalf weer terug, maar zag zijn auto niet meer staan. SCHIEDAM - Twee Rotterdam se jongens (15 en 18 jaar) werden donderdagmiddag aangehouden, omdat zij hadden geprobeerd een motorboot te stelen vanaf een lig plaats aan de Nieuwpoortweg. Een 39-jarige Schiedammer zag dat de jongens er in de boot van door gingen en riep dat ze terug moesten komen. De jongens de den dit, waarna zij aan de inmid dels gealarmeerde politieagenten konden worden overgedragen. VLAARDINGEN - Voor aan staande ouders organiseert het Vlietland ziekenhuis voor dinsdag 7 oktober een informatieavond over bevallen in het ziekenhuis. Het krijgen van een kind is een na tuurlijke zaak, toch zijn er allerlei wetenswaardigheden over te ver tellen. Thuis bevallen, borstvoe ding geven, en als je blijft werken, wat dan? Allerlei vragen die naast de vreugde van het eerste ogenblik ook veel onrust met zich mee kun nen brengen. Het Vlietland Zie kenhuis heeft deskundigen in huis die kunnen helpen bij het maken van de juiste keuzen. Een kraam- verpleegkundige, een verloskundi ge en een gynaecoloog belichten ieder een aspect van de bevalling. Naast het bezoeken van diverse in formatiestands, met onder meer een keur aan schriftelijk informa tiemateriaal, is er ruim gelegen heid tot het stellen van vragen. De avond wordt gehouden in het res taurant van het Vlietland Zieken huis, locatie Vlaardingen, Holy- singel 3, van 20.00 tot 22.00 uur. Toegang gratis Belangstellenden kunnen zich tot 6 oktober aanmel den bij het Patiënten Service Bu reau, tel. 010-2439850 of bij het Patiëntenvoorlichtingscentrum te Schiedam, tel. 010-2044316. SCHIEDAM - Werelddierendag staat weer voor de deur. Reden voor de Dierenbescherming om weer stil te staan bij de dieren. De meeste huisdieren worden op 4 oktober extra verwend, maar dat geldt niet voor alle dieren. De Dierenbescherming is van mening dat elk dier recht op een dierwaar- dig bestaan heeft, maar daar kan de vereniging wel hulp bij gebrui ken. Ze zijn volledig afhankelijke van contributies en giften en wil len daarom iedereen oproepen geld over te maken naar op reke ningnummer 50.35.47.719 onder vermelding van collecte 2003. Al le donaties komen direct ten goe de aan de afdeling Schiedam en Dierentehuis de Hargahoeve. SCHIEDAM - Een reeks van ge- spreks- en informatieavonden over onder meer alternatieve ge neeswijzen start op vrijdagavond 26 september bij VOICE, Vrou wen Ontmoetings Informatie Centrum aan de Korte Haven 24 in Schiedam. De reeks krijgt als thema 'in beweging met holisti sche pulsing' mee. Ria Oomen heeft ervaring met meerdere massagetechnieken en kan daar om goed uitleggen waarom deze vorm haar zo aanspreekt, dat ze er mee werkt en er zelfs cursus sen in geeft. Opgeven voor deze avond kan tussen 13.00 en 16.30 uur, langskomen kan ook. Om 19.30 uur begint de avond met Ria Oomen. Meer informatie is ook verkrijgbaar via e-mail: r.oom.inbeweging@wanadoo.nl. SCHIEDAM - In Kluphuis Zuid wordt op woensdag 1 oktober een gratis Qi Gong (uitspraak: Tsjie goeng) les gegeven. Qi Gong is in Nederland een vrij nieuwe manier van bewegen en ontspannen. Het komt oorspronkelijk, net als Tai Chi, uit China, waar het een eeu wenoude traditie kent. Het is een bewegingsleer die er op gericht is om lichaam en geest in balans te brengen. Kennismaken met Qi Gong, kan door naar de open les te gaan op woensdagavond 1 oktober in klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42 in Schiedam, van 19.30 tot 20.45 uur. De cursus start op woensdag 8 ok tober. Voor meer informatie is het Cur susbureau, tel. 010 - 4 15 44 45 te bellen. <êstaat 75 jaar, reden om terug te kijken en vooruit te blikken. SCHIEDAM - SWS start bin nenkort met een nieuw cursussei zoen met een gevarieerd aanbod. Interculturele kookcursus is een cursus koken op z'n Surinaams, Hollands, Antilliaans, Turks, In donesisch en Marokkaans eten. De deelnemer krijgt van iedere maaltijd het recept mee naar huis. De start is dinsdag 7 oktober van 18.30 tot 20.30 uur. Kosten: 24 euro voor zes lessen. Plaats: Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, 3112 LD Schiedam, tel. 010- 245 18 18 Grieks voor beginners en verge vorderden start maandag 20 ok tober, 18.30 tot 20.00 uur (verge vorderden), 20.00 tot 21.30 uur (beginners). Kosten: 90 euro per twintig lessen. Plaats: wijkcen trum Dreesplein, Dr. W. Drees- plein 2, 3119 CW Schiedam, tel. 010-415 44 55 Spaans voor vergevorderden start op dinsdag 7 oktober, 20.30 tot 2.00 uur. Kosten: 90 euro per twintig lessen. Plaats: wijkcen trum De Erker, Jan v.Avenne- straat 32, 3117 PR Schiedam, tel. 010- 426 77 67. Spaanse conversatie is een cur sus waar geleerd wordt om in het Spaans te converseren. Start is woensdagavond 8 oktober van 20.30 tot 22.00 en maandagoch tend 6 oktober van 10.30 tot 12.00 uur. Kosten: 90 euro per twintig lessen Plaats: wijkcentrum Dreesplein, Dr. W. Dreesplein 2, 3119 CW Schiedam, tel. 010-473 86 71. Bij de naaicursus maken de deel nemers wat zij zelf willen. Ze worden begeleid door een erva ren lerares. Start: iedere vrijdag ochtend, van 9.00 tot 11.30 uur. Kosten: 15 euro voor zes lessen. Plaats: Kluphuis Oost, Boerha avelaan 79, 3112 LD Schiedam, tel. 010 - 245 18 18 of 010 - 415 44 45. SCHIEDAM - Het huisgezelschap Opslag voor Cacao van Jeugd theater De Teerstoof speelt op zondag 28 september de première van Geen haar op mijn hoofd, vrij naar het verhaal Kalekoppenhuis van Jan Blokker. De voorstelling is dit seizoen volledig uitverkocht en wordt door heel Nederland gespeeld. Het verhaal: Als je flessen inlevert, krijg je statiegeld terug. Vuilnis kun je welke week buiten zetten. Maar kinderen.die komen ze niet halen. Die kun je nergens inleveren. Die moet je houden, ook al ze niet bevallen. De moeders Thea en Mies vinden hun kinderen maar lastpakken. Is er geen plek waar je zulke lastige kinderen kan inleveren? Thea heeft wel eens gehoord van het Kalekoppenhuis, een streng opvoedingste huis waar een man de baas is. Een man met haar tot op zijn enkels, die bij aankomst iedereen kaal knipt omdat hij niemand anders mooi haar gunt. Bestond zoiets maar echt. Maar als er plots een harige man uit de heg de opduikt, gaat alles mis en belanden de moeders zelf in het tehuis dat ze voor hun kinderen hadden bedacht. Een scène van Geen haar op mijn hoofd. slecht." Het bedrijf is gegrond vest op twee tegenstrijdige ge dachten: het aan het werk houden van mensen met een beperking, en winst maken. Maar dat bete kent niet, dat mensen zomaar klakkeloos worden aangenomen. "Nee", zegt Adolfs, "dat klopt. In eerste instantie sturen we iemand door naar de Indicatiecommissie. Die gaat aan de hand van richtlij nen in de Wet Sociale Werkvoor ziening bekijken of iemand wordt aangenomen. Maar het loopt pri ma; we hebben zelfs al een wach- lijst van zo'n honderd mensen." Vertrouwen De taakstelling voor 2004 is in middels vastgesteld: het is de be doeling dat er 70 mensen extra worden aangenomen. Kan dat al lemaal wel? "Ja hoor", stelt Adolfs gerust. "Maar het vergt wel wat van hoe je je bedrijf in richt. In 1998 kwam er een in greep van bovenaf: sociaal-ge handicapten werden niet meer toegelaten. Nu, met de huidige Rijksbegroting, wordt er een be roep gedaan op het beschikbare budget. Toch zie ik voor de toe komst een verdere groei, en een grotere taakstelling. We willen fysiek uit gaan breiden, dus meer productieruimte erbij. En dat is in een macro-economische sfeer, waarin het werk niet voor het op rapen ligt, erg bijzonder." Adolfs heeft er alle vertrouwen in dat zijn medewerkers er weer in sla gen om een goed jaar neer te zet ten. Dat komt voor een groot deel door de enorme tevredenheid die er binnen de BGS heerst. "Ze verdienen genoeg en ze hebben het naar hun zin. Dat is tenminste wat ik regelmatig van mensen hoor: 'Wat hebben die mensen een vreugde in het werk'. En daar gaat het toch om." door LOOK J. BODEN SCHIEDAM - Een maan denlange ingrijpende ver bouwing van alle vakloka len biologie, natuurkunde en scheikunde is aan het begin van het nieuwe schooljaar afgesloten. Deze ruimten waarin de leerlin gen proeven doen, waarbij chemicaliën, gas en elektri citeit nodig zijn, voldoen nu weer aan de modernste veiligheidseisen. Vrijdag was de officiële opening. Een andere belangrijke reden voor de vele tonnen euro's kos tende ingreep is van onderwijs kundige aard. In veel vakken en zeker in de genoemde schoolvak ken ligt in toenemende mate de nadruk op het ontwikkelen van vaardigheden. Het zelfstandig werken aan opdrachten vervangt steeds meer het maken van opga ven uit boekjes. Daarbij komt dat op school vaak de vakken apart zijn ingeroosterd, maar dat 'le vensechte' opdrachten zich ver zetten tegen een dergelijke schei ding. Scheikunde, biologie en na tuurkunde hebben veel raakvlak ken. Vandaar dat er op de derde etage van de school een modern laboratorium is ingericht, waarin leerlingen zelfstandig kunnen In de Spieringshoek is het nieuwe zogenaamde 'sciencelabvrijdag geopend. werken aan een eenvoudige op dracht uit de onderbouw, maar ook aan een complex geheel zoals een profielwerkstuk van het eind examen atheneum. In de Angel saksische landen is de integratie van de B-vakken al veel langer een feit onder de titel 'science'. Vandaar dat het van alle moderne instrumenten voorziene laborato rium het 'sciencelab' is genoemd. Beter imago Het aantal studenten, dat zich in Nederland inschrijft voor een op leiding in de technologie is sterk aan het dalen. Door een aantrek kelijke experimenteerplaats op school in te richten hoopt de school bij te dragen aan een beter imago van de technologie. Excur sies en stages bij Unilever Re search en AKZO Nobel maken de leerlingen al een aantal jaar. Me de geïnspireerd door het project Jet-net (jeugd en techniek) van het ministerie van Onderwijs, het Nederlandse bedrijfsleven en al lerlei onderwijsorganisaties kun nen leerlingen met een technische interesse zich nu ook op school zelf, in hun eigen omgeving, ver der ontwikkelen. Behalve een bij drage van de Dienst Educatie Schiedam hebben de genoemde bedrijven en de Stichting Fonds Vlaardingen Schiedam de algehe le facelift en het nieuwe laborato rium mogelijk gemaakt. SCHIEDAM - Met spette rende optredens van Saskia Serge, de Havenzangers en niemand minder dan Frans Bauer vierde de BGS Schiedam onlangs haar 75- jarig jubileum. Het bedrijf, dat zich richt op sociale werkvoorziening, bloeit dan ook als nooit tevoren. Re den voor een feest, maar ook voor een blik op de toe komst. Bij ieder jubileum hoort een ge schiedenisverhaal. Dat van de BGS ontvouwt zich officieel in 1928, maar al ver daarvoor wordt er vanuit de overheid aandacht geschonken aan sociale werk voorziening. In 1777 werd een reglement vastgesteld ten behoe ve van een Spin- en Naaischool, die bestemd was voor 'armen, weezen en misdeelden tot Re dres'. Een Koninklijk Besluit uit 1927 voorziet in de oprichting van de Vereeniging Zwakzinni genzorg Schiedam. De doelstel ling was 'de belangen te beharti gen van zwakzinnigen, bij voor keur leerlingen en oud-leerlin gen der buitengewone scholen voor lager onderwijs te Schie dam'. Niet veel later zet de vereniging een werkinrichting voor zwak zinnige jongeren op, waar in eer ste instantie jongens, maar later ook meisjes aan het werk werden gezet. De productie bestond uit borstels in vele soorten en ma ten, die aan Schiedamse burgers en bedrijven werden verkocht. De Tweede Wereldoorlog liet Schiedam niet onberoerd, en de Vereniging voor Zwakzinnigen zorg was daarop geen uitzonde ring. Toch ontkwam zij redelijk ongeschonden aan het juk van de Duitse bezetter. Niet lang na de bevrijding schreef de secretaresse van de vereniging: 'En nu... met volle kracht weer vooruit, al wordt ons werk nog geremd door de lang zame aanvoer van grondstoffen. Moeilijkheden zijn er echter om te overwinnen!' Omslag De Vereniging voor Zwakzinni genzorg blies haar laatste adem tocht uit in 1961. Al twaalf jaar daarvoor had de gemeente Schiedam voorzieningen getrof fen voor 'tewerkstelling van handarbeiders, die op grond van persoonlijke eigenschappen niet of minder geschikt waren om bij de Dienst Uitvoering Werken te worden geplaatst'. Daaruit groeiden diverse werkafdelin- gen, die met grote voortvarend heid een niet onbelangrijke posi tie op de reguliere markt inna men. Het jaar 1969 vormde een om slag. Toen werd de Wet Sociale Werkvoorziening ingevoerd, welke regels stelde 'ten behoeve van mensen voor wie in belang rijke mate ten gevolge van bij hen gelegen factoren werkgele genheid onder normale omstan digheden niet beschikbaar is'. Dat betekende, dat niet alleen geestelijk gehandicapten onder dak vonden, maar ook lichame lijk gehandicapten, alsmede mensen die meer moeite hebben om zich op flexibele wijze aan te passen aan de sociale vaardighe den die de maatschappij vereist. Welke criteria er aan de plaatsing van voornamelijk de laatstge noemde groep werden gesteld, kon nauwelijks uit documenten worden gedestilleerd. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de stukken bij de oprichting van het Adminis tratie en Documentatie Centrum (ADC), waarin de criteria ge makshalve (of uit angst om vast gepind te worden op een bepaal de denkwijze) werden weggela ten. BGS werd BGS Een heuglijk jaar was 1975, toen alle afdelingen vanuit slecht ge outilleerde locaties werden on dergebracht op een locatie aan de Vijgensteeg. Het kreeg als over koepelende naam 'Bedrijfsge- meenschap Schiemond', wat al snel werd afgekort tot BGS. Toentertijd functioneerde het nog als een hoofdafdeling van de Ge meentelijke Sociale Dienst, wat veranderde toen het gemeentebe stuur besloot de sociale werk voorziening daarvan per 1 janu ari 1980 los te koppelen. Niet veel later, in 1985, toog de BGS naar de Van Berckenrodestraat, omdat wederom was gebleken dat er extra ruimte nodig was om het toenemend aantal mensen te kunnen laten werken, en aan het eveneens toenemend aantal op drachten te kunnen blijven vol doen. De afkorting BGS was toen al ingeburgerd, maar de oor spronkelijke naam Bedrijfsge- meenschap Schiemond werd om gedoopt tot Berckenrode Groep Schiedam, wat eveneens de af korting BGS opleverde. Gezonde winst Anno 2003 zijn er ruim 600 me dewerkers aan de slag, en dat aantal blijft alleen maar stijgen. Zelfs in deze tijd van economi sche flauwte draait BGS een ge zonde winst. Directeur Adolfs zegt: "We krijgen dan wel een subsidie van het Rijk, maar we draaien gewoon mee op de regu liere markt. Dus een groot deel van de inkomsten genereren we uit productiviteit. En dat gaat niet door VINCENT OKKER Pepijn Gunneweg (tweede van rechts), vergezeld door zijn Ashton Brothers-collega 's heeft in 'Tragiek van de Onderman' wat problemen met de saxofoon. 'In het theater heb je direct contact met het publiek.van velsen bezig te houden. Temeer hij de laatste periode louter met de Ashton Brothers op tournee is geweest. Als de acteur een keuze moet maken tussen beide media hoeft hij niet lang na te denken. 'Theater! Absoluut! In het theater heb je direct contact met het publiek. Daarnaast speel je een voorstelling iedere avond, zonder dat deze steeds hetzelfde is.' Het is dus vooral de intieme authentieke sfeer van het theater -v die hem aanspreekt. 'Bij film en televisie daarentegen ben je met een grote groep mensen die ach ter de schermen staan. Op dat moment speel je niet voor het publiek.' Door zijn werkzaamheden komt hij niet zo vaak meer naar Vlaar dingen. 'Mijn ouders wonen hier niet meer. Wel heb ik hier nog een aantal vrienden, maar ik ben dan vaker in Rotterdam. Nee, voor het theater hoef ik niet per se naar VLardingen. Het theater is immers overal.' Ashton Brothers: 'Tragiek van de Onderman', met Pepijn Gunneweg, Pim Muda, Joost Spijkers en Friso van Vemde. De voorstelling is te zien op woensdag 1 oktober in het For- tis Theater a/d Schie in Schie dam. Vanaf 20.15 uur. Voor meer info: www.ashtonbrot- hers.nl SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - Naar eigen zeggen is het afgelopen seizoen het drukste jaar uit zijn leven geweest. Voor Pepijn Gun neweg betekent dit dat zijn carrière in de lift zit. De Ashton Brothers waarmee de Vlaardingse acteur het afgelopen seizoen in de Ne derlandse theaters te zien was, ontving lovende kritie ken. Of hij het deze jaar gang rustiger aan kan doen valt te betwijfelen, want naast een hernieuwde serie van de variétéshow gaat Gunneweg dit jaar ook in een televisieserie spelen. Vorige maand heeft de acteur ge noten van een welverdiende va kantie. 'Ik ben de auto ingestapt en lekker kriskras door Frankrijk gereden, zonder echte bestem ming.' De rustdagen kwamen hem goed van pas, want hij kan zich niet meer heugen wanneer hij voor laatst 'congé' had. Het afgelopen seizoen heeft voor Pepijn Gunneweg (27) vooral in het teken gestaan van de door Pe ter de Baan geregisseerde voor stelling 'Tragiek van de Onder man' van de Ashton Brothers. Het is een theatershow waarin acrobatiek, slapstick en circus een grote rol spelen. In het stuk speelt de Vlaardinger samen met zijn oud-medestudenten van de Kleinkunstacademie, te weten Pim Muda, Joost Spijkers en Fri so van Vemde. Hij woont alweer enige tijd in Amsterdam, maar was begin de ze maand was Gunneweg even terug in zijn 'thuisstad' voor re petities in de Stadsgehoorzaal, de plek waar hij in februari van dit jaar nog optrad met de Ashton Brothers. Ofschoon sommige scènes nog eens onder de loep zijn genomen is de voorstelling hetzelfde gebleven en is ook de verhaallijn niet significant ver anderd. Wel is de show in een nieuw jasje gestoken. Gunne weg: 'De balans is anders, wat professioneler. We werken nu met zenders en ook de instru menten zijn versterkt. Hierdoor kunnen we nu ook in de grote za len spelen.' De blonde acteur, die in 2001 de Musical Award ontving voor Beste Mannelijke Nieuwkomer, is in zijn element met de variété show: met een kleine bezetting op een sober podium en vooral i veel humor door acrobatiek. Lid zijn van de Ashton Brothers is een creatieve bezigheid. 'Ik heb altijd een voorliefde gehad voor clownerie en het circus,' zegt de Vlaardinger. 'Het is vrij pittig, want vergeet niet dat onze voor stelling erg fysiek is, zowel qua trucs als mimiek. Wat wij doen is overigens geen pure acrobatiek; we gebruiken het in een scène en maken er tegelijk muziek bij. Wat ik het afgelopen jaar vooral geleerd heb? Nou, vooral dat je niets uit een boekje kunt leren. Je moet elke dag zelf aan je opvoe ring werken. En door elke dag in dezelfde voorstelling te spelen leer je ook, want iedere keer is anders.' Voorkeursbehandeling De in Schiedam geboren acteur woont van zijn tweede tot negen tiende in Vlaardingen. Na het be halen van zijn HAVO-diploma aan het V.O.S. verruilt hij de middelbare school in 1996 voor de Kleinkunstacademie in Am sterdam. Gunneweg legt uit dat overstap naar de Kleinkunstaca demie in het begin niet makke lijk was. Enige tijd terug liet de acteur zich ontvallen het 'best lastig' te vinden dat hij in Am sterdam plotseling niet meer het leukste 'jongetje' van de klas was, doelend op de voorkeursbe handeling die hij in Vlaardingen gewend was. Gunneweg (lachend): 'Op de Kleinkunstacademie was ieder een het leukste jongetje van de klas. Het is ook wel goed voor me geweest.' Zijn eerste studie jaar verloopt niet florissant. 'Met de hakken over de sloot ging ik destijds over naar het tweede stu diejaar. Mijn propedeuse had ik niet gehaald. En dan maakt het ze daar echt niet uit dat je op dat moment al een paar keer op tv bent geweest. Maar uiteindelijk is het allemaal goed gekomen'. In de zomermaanden is hij even eens druk bezig geweest met de productie van 'De Band', een nieuwe dertiendelige televisiese rie die vanaf december te zien is. 'Het is een muzikale komedie, maar met hoofdzakelijk een dra- malijn,' aldus Gunneweg die in 'De Band' onder andere Johnny de Mol als tegenspeler treft. In de serie waarin de levens, liefdes en vriendschappen van de muzi kale tieners centraal staan gaat de Vlaardinger personage Ro bert, een toetsenist, spelen. Het is weer even wennen voor Gunneweg om zich met televisie Foto LOOK J. BODEN Foto MIRJAM VAN DER HOEK ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 15