;i^fw Balletdrieluik van Seapino in première Killing Joke belooft religieuze ceremonie Jazz op Rotterdamse bodem Geen Daden Maar Woorden afwisselender dan ooit Vissen bij 'De Watertoren' Drie dagen top jazz in de Doelen Tmd^chterd^concerten Vrijdag 26 september MUZIEK 16.30-21.00 Weekend!. Week end! wordt de plek waar Rotier dammers elkaar op vrijdagmid dag ontmoeten, of je hier nu werkt, studeert, woont of een dagje komt shoppen, als je het Weekend! in de bol hebt ben je welkom. Muziek van Andre Da- di, Chezz Deep Diggin, Phil Peoples e.a. gratis, Off Corso, Rotterdam. THEATER 20.15 Delfts Blok. Wees op uw hoede want de formatie brengt iets ten tonele wat cabaretmin- nend Nederland nog nooit gezien heeft. De heren hebben lak aan wat anderen vinden. Ze durven ronduit te zeggen waar het op staat zonder bang te zijn voor consequenties; www.delfts- blok.nl. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. 21.00 Gijbreght van Aemstel. Theatergroep Nomade. De 'Gijs- breght van Aemstel' wordt opge voerd op een serie unieke rijks monumenten in Nederland. In Hellevoetsluis wordt de klassie ker opgevoerd in Droogdok Jan Blanken. Najaren van stilte rond Neerlands' meest fameuze theatertraditie biedt theatergroep Nomade het Nederlands theater publiek nog een keer de gelegen heid om op memorabele wijze kennis te maken met Vondels' Middeleeuws drama over de val van Amsterdam in 1304. Reser veren: 0181-310473, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zaterdag 27 september MUZIEK 23.00-04.00 De TasjesDisco. Doe de Disco, dans met Miss Penny en laat je onder de bezie lende presentatie van Mr. Ad, de sprekende stalmeester en DJ Top Pop meenemen op een reis langs lang vergeten hits, evergreens en stijlvolle krakers. Calypso, Rot terdam. THEATER 21.00 Gijbreght van Aemstel. Theatergroep Nomade. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.30 Jetty Mathurin. Dichter bij. Jetty Mathurin komt dichter bij dan ooit. Meer licht in de zaal? Komt ze bij ons zitten? Dicht ze erbij? Een avond vol vuur, vlam en vlotte babbels zo als we dat gewend zijn van deze Surinaamse 'taante'; www.ma- thurin.net, Theater Schuurkerk, Maassluis. Zondag 28 september JEUGD/FILM 15.00 Het zakmes. NE, 199186 min, speelfilm, Nederlands ge sproken, vanaf 4 jaar. Kinderlo gica in optima forma. Bekroond met de begerenswaardige 'Oscar voor de tv', de Emmy Award in 1993. Lantaren/Venster, Rotter dam. MUZIEK 20.00 Raymond van het Groe- newoud. Oude Luxor Theater, Rotterdam. THEATER 14.00 en 16.00 VOF de kunst. De heren hebben het niet makke lijk. Ze moeten namelijk op zoek naar de Lapjeskat. Waar zou hij zitten. Zit hij op de koude noord pool? Of heeft hij zich verstopt in de jungle. Een ding is zeker, iedereen doet zijn best om de kat te vinden. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. Maandag 29 september MUZIEK 20.00 Made in Holland. Een multiculturele muziek mix sa mengesteld door Leonie Jansen met o.a. Fernando Lameirinhas, Twarres, Omar Ka, Corey, Edsi- lia Rombley, Jamil Al Assud, Mi- quel Corcho, Eric Vaarzon Mo rel, Lucas van Merwijk, Aly N'- diaya en Nangyal Lhamo. Kort om: een avond vol wereldmu ziek. Reserveren 010-4843333, Nieuwe Luxor Theater, Rotter dam. Seapino Ballet Rotterdam presenteert op woensdag 1 oktober 2003 in de Rotter damse Schouwburg de pre mières 'Bubble gum Wrap per' van Nanine Linning en 'Four for Nothing' van Amanda Miller en de repri se 'Located Behaviour, sha ped in attitude' van Georg Reischl. Het nieuwe programma van Sea pino Ballet Rotterdam bestaat uit drie dansstukken van choreogra fen die zich binnen het grote aanbod aan dans onderscheiden met een boeiende eigen stijl. Na nine Linning maakt sinds twee jaar furore als huischoreograaf bij Seapino. Samen met artistiek leider Ed Wubbe vormt zij de ar tistieke kern van Seapino. Aman da Miller heeft een grote naam opgebouwd in de danswereld met haar gezelschap Pretty Ugly Dance Company. Vanuit een klassieke basis smelt zij diverse stijlen samen tot een verrassend nieuwe vorm. In 1998 maakte Georg Reischl diepe indruk met zijn eerste choreografie voor Seapino, 'Located behaviour, shaped in attitude', dat in dit pro gramma opnieuw wordt uitge voerd. Cartoons en comicbooks vormen de inspiratiebron voor de nieuwe choreografie van Nanine Lin ning, 'Bubble gum Wrapper'. Linning geeft de fantasierijke cartoons, behalve komisch vaak ook grillig en vreemd, een nieuw theatraal kader. In een kleurrijk decor creëert zij met zes dansers haar eigen strip. De Nederlandse componist Jacob ter Veldhuis, wiens muziek wereldwijd wordt uitgevoerd, maakt speciaal voor 'Bubble gum Wrapper' een be weeglijke en ritmische composi tie, gebaseerd op cartoongelui den en -muziek. Met de titel 'Four for Nothing' verwijst Miller naar momenten van improvisatie (vier tellen) die net zo effectief kunnen zijn als de choreografie zelf. Seapino presenteert hiermee een bijzon der dansstuk van een choreogra fe die met een omvangrijk oeu vre haar sporen heeft verdiend in de internationale danswereld: Amanda Miller. Deze Ameri kaanse choreografe werkt voor een keur aan dansgezelschappen met wereldfaam waaronder het Ballet Frankfurt en het Gulben- kian Ballet. In 'Located behaviour, shaped in attitude' (1998), vertaalt Georg Reischl gewone lichaamstaal en gezichtsuitdrukkingen in bewe gingen. Het serene en fascine rende toneelbeeld draagt zeker bij aan het hypnotiserende ka rakter van dit stuk. De chore ografieën van Georg Reischl fas cineren door een ingetogen,' bij na onwerkelijke sfeer in combi natie met schitterende vormge ving en compositie. Speellijst 2003: 25 sept., Fortis Theater a.d. Schie Schiedam, try-out, 010-2467467; 30 sept. Rotterdamse Schouwburg try- out, 010-4118110, 01 okt., Rot terdamse Schouwburg premiè re, 28 en 29 okt. Rotterdamse Schouwburg. Zie ook www.scapinoballet.nl. Vergeet dat suffe poëziefes- tival en die zogenaamde li teraire crossover-avond. Weg met die bleke, mompe lende schrijvers voor een le ge zaal. Niet voor elke grote naam dik een uur in de rij. Geen Daden Maar Woor den 03 is het antwoord op al je festivalproblemen: een afwisselend programma met dichters waarvan je nog nooit hebt gehoord; bands dié al een paar maanden op je verlanglijst staan; cabaretiers die over al hoge ogen gooien; 'em cees' die je het hemd van het lijf rappen en onthul lende filmportretten van schrijvers. Kortom, drie avonden nieuwe letteren met optredens van onder anderen Wim de Bie, Her man Brusselmans, Eboman, K. Sello Duiker, At the close of every day, Kamagurka Herr Seele, Christophe Ve- keman. Van 25 tot en met 27 september in de Rotter damse Schonwb-' g (aan vang 20:30 no' Verder zijn er de niet te missen GDMW producties. Dans en poëzie, toneel en film, muziek en proza, cartoons en raps: GDMW 03 zoekt de grenzen van literatuur op en overschrijdt ze rigoureus. Zo danst het Rotter damse gezelschap Conny Jans sen Danst de choreografie TROOST, gebaseerd op teksten van Martin Bril en Hagar Pee- ters. TROOST is zaterdag 27 september te zien in de grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Van dichter Hans Verhagen werd een filmportret gemaakt. Dit jaar wordt deze dichter, schilder, journalist en programmamaker ook al geëerd met een expositie in het Letterkundig Museum over zijn leven en werk. Tegelij kertijd komt er een dvd met zijn belangrijkste films voor de VPRO uit, en zijn verzamelde gedichten Eeuwige Vlam. Het filmportret gaat vooral over Hans Verhagen anno 2003, een grenzeloze artiest, altijd verken nend en expressief, met een ge zonde afkeer van elk establish ment. Het filmportret van Hans Verha gen gaat op donderdag 25 sep tember in première tijdens het festival en is daarna nog iedere avond te zien. Twee jaar terug ging Raymzter er met de hoofdprijs vandoor. In 2002 troefde De Klopdokter hem af. Inmiddels is de 'MC Battle: geen daden maar woorden' een vast onderdeel van GDMW. In de Nederlandse taal gaan zestien 'emcees' elkaar te lijf met vette rhymes, lyrics en freestyles. Al leen originaliteit en lenigheid van het taalgebruik tellen. Een deskundige jury let daarnaast na tuurlijk ook op het onthaal door het publiek, al was het maar om dat hun leven hen lief is. Zie voor meer informatie ook www.gdmw.nl. Kaarten voor het festival zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Rotterdamse Schouwburg. Een dagkaart voor GDMW 03 kost 15,- euro 10,- euro met reductie (CJP, stadspas, OV- studentenkaart), een tweeda- genkaart kost 25,- euro 17,50 euro met reductie en een passe partout (drie dagen) kost 30,- euro 22,50 euro met reductie. Kassa Rotterdamse Schouw burg (tel. 010 - 411 8110); GDMW festivalbureau (tel. 010 - 276 2626). Door Els Neijts, Maarten van der Jagt Dat in de hoogste regionen van de IENS restaurantgids niet alleen restaurants staan die een aanslag zijn voor je portemonnee bewijst 'De Watertoren'. De meningge vers en proevers van IENS zijn enthousiast in hun re acties. De restaurantgids IENS vat de meningen in de huidige editie als volgt samen: in een van de groot ste watertorens van Nederland zit dit 'vrolijke' kleine restaurantje. 'Op de Frans-Italiaans getinte menukaart staan leuke gerechten, uiteenlopend 'van lamshaasjes met notenpistou tot een visscho tel 'de Watertoren' vol met lek kernijen als oesters, rauwe tonijn en gamba's. 'Heerlijk en boven dien oogstrelend!' Dat zijn ook de 'origineel gepresenteerde na gerechten, zoals een prachtig en machtig karamelappeltje of een zalig ijsje in een obliehoorntje op een standaardje'. 'De hardwer kende dames in de bediening hebben er zichtbaar plezier in.' Op de inmiddels landelijk dek kende site van IENS Het aardige daarvan is dat de be- zoeker van een restaurant zelf een actueel beeld krijgt door de ingebrachte meningen van be zoekers die op de site te lezen zijn. Zo schrijft Henk Dekker op 17 augustus aan IENS: 'Na tien jaar weer eens in De Watertoren gaan eten en dat is meer dan uit stekend bevallen. Dit eethuisje is met stip in mijn top 5 terechtge komen. Er wordt hier met liefde voor het vak gekookt en dat proef je! De beroemde vis- en schaal dierenschotel overtrof de hoog gespannen verwachtingen. Fan tastisch! Het hoofdgerecht, een rode poon voor 2 personen op een grote schaal, kon dit natuur lijk niet overtreffen, maar smaak te ook uitstekend. De visliefheb- ber komt hier prima aan zijn trek ken. Het vrouwelijke kwartet is perfect op elkaar ingespeeld en heeft er zichtbaar plezier in. Een ongedwongen sfeer, zonder door te schieten in een joviale stem ming. Prima! De piepkleine keu ken en een zeer gevarieerde menukaart, is een uitdaging voor het personeel. Misschien hebben ze daarom slechts 2 (handge schreven) menukaarten: het tem po van bestellingen opnemen wordt hierdoor flink afgeremd. En dat dan ook het enige puntje van kritiek: het tempo zou iets hoger mogen. Het was even lastig om de ingang van het eethuisje te vinden: de verkeerde deur geko zen, waardoor we opeens in de huiskamer van een watertoren bewoner stonden. Hij keek er niet echt van op en was dit waar schijnlijk wel gewend. Het res taurant is klein (hooguit 10 ta fels), maar uiterst vrolijk inge richt: limoen kleur op de muur, een bonte verzameling tafeltjes en een fleurig (heren)-toilet. Aan rader! Die kritiek op het tempo van ser veren en die 'handgeschreven' menukaarten, waarvan er overi gens één een doordruk is, komt overigens wel meerdere keren te rug bij andere reacties: "De be diening is heel aardig en per soonlijk. Komisch dat er maar twee handgeschreven menukaar ten in omloop zijn, waardoor je wel even op je eten moet wach ten." Soms betreft de kritiek ook het eten zelf: "Zeker geen pro fessioneel restaurant en wat voor prijzen durven ze te rekenen. Een eenvoudige, vlaksmakende, mousse au chocolat met wat slag room voor 7 euro (ruim 15 gul den), is wel wat van de zotte. Op de kaart staan nog steeds de gerechten van zo'n 4 jaar geleden (carpaccio van rode biet etc.) Ook het aanbod is weinig verras send, met name de nagerechten. Kortom, zonde van de mooie lo catie." Toch is het algemene beeld van de reacties zeer en thousiast. Dit leidt tot een hoge waardering in de (internet) gids. De Watertoren staat met een 8,2 voor eten, een 7,2 voor bediening en een 7,1 voor decor. Om dit beeld weer te geven daarom nog een reactie uit een proefformulier dat in juli bij de redactie van IENS binnenkwam: "Menukaart is zeer uitgebreid en gevarieerd. Prima rosé huiswijn voor 14 euro per fles. Prachtige en zeer smake lijke schotel met vis en schaal dieren als voorgerecht (nog ge zelliger als je met wat meer men sen aan tafel zit), Hoofdgerech ten: lam (lovend commentaar) klein tarbotje met garnalen (smullen) en zwaardvis met tza- ziki (iedereen enthousiast). Ver rassend nagerecht met ijshoorn tjes, gevuld met heerlijk ijs (vooral oma's zelf gebakken ap peltaartijs). Prijs/kwaliteitver houding is zeer goed." De Watertoren, De Waterto- renweg 180 RotterdamTelefoon (010) 452 25 55keuken open 17.30 - 23.00 uur, ma-di geslo ten. In 2001 maakte het driedaagse festival Jazz International Rotterdam in het laatste weekend van september een glorieu ze start. De artistieke verantwoordelijkheid was in handen van de Rotterdamse trompettist Eric Vloeimans. Komend weekend is het tijd voor een nieuwe editie met een nieuwe ar tistieke leider. De eveneens in Rotterdam woonachtige slagwerkercomponist Arend Niks volgde Vloeimans op. "Hoewel dit pas de tweede editie is van Jazz International Rotterdam, heeft het festival nu al een volwassen uitstraling. Kwalitatief is de nieuwkomer van vorig jaar zo sterk dat hij rustig verge leken kan worden met avontuurlijke topfestivals als het SJU Festival en de Zomer Jazz Fietstour", schreef het NRC Handelsblad. Dit jaar verzorgt pianist, componist en bandleider Martin Fondse de pro grammering. Onder het motto 'openheid en ontwikkeling' presenteert hij een interessante combinatie van Europese en Amerikaanse geïmprovi seerde en gecomponeerde muziek. Geprogrammeerd staan onder meer de fameuze contrabassist Ron Carter, stemkunstenares Greetje Bijma en de klarinettisten Louis Sclavis, Claudio Puntin en Steffen Schom. Allen musici waarmee Martin Fondse muzikale verwantschap voelt. Zelf geeft Martin Fondse acte de présence met zijn smart jazz-vocal-trash big band 'Groove 'Troopers'. Het Rotterdamse aandeel wordt gecompleteerd met de presentatie van het nieuwe kwartet van drummer Arend Niks, met vio list Jasper le Clerq, toetsenist Erwin Hoorweg en gitarist Andreas Sunt- rop. Het festival zal culmineren in een grootse uitvoering op zondagmid dag 28 september waarbij de Ebony Band een wereldpremière zal pre senteren van een nieuw ontdekt stuk van de arrangeur Johnny Carisi, die onder meer bekend is van de compositie 'Israel' op de fameuze Birth of the Cool sessies van Miles Davis. Ook zullen er pianocomposities van Stefan Wolpe - leraar van onder meer George Russen en Johnny Carisi - worden uitgevoerd, die door Geert van Keulen voor de Ebony Band zijn bewerkt. Entree: vrijdag 26/9, zaterdag 27/9, zondagmiddag 28/9 16 eu ro, passe-partout 40 euro. Voorverkoop bij de Doelen, Schouwburgplein 50, 3012 CL Rotterdam. Tel. 010-2171717 en via Ticketservice Neder land. Tel. 0900.3001250. Met hun titelloze nieuwe album zijn ze weer helemaal terug van weggeweest. Killing Joke, in 1978 opgericht in Londen, heeft na een lange periode van relatieve stilte niet alleen een overdonderende plaat afgeleverd, maar komt zondag 28 sep tember in Nighttown ook even laten horen hoe de soundtrack van de Apocalyps behoort te klinken. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Rotterdamse doemrockers van Spas- modique. Op het nieuwe, naamloze Killing Joke-album wordt de originele line-up - Jaz Coleman, Geordie, Youth en Paul Raven - aangevuld met Foo Fight- hers-voorman Dave Grohl op drums. Vooral de laatste heeft de zware in dustriële noisemetal van een nieuwe dimensie voorzien. De nieuwe con- certtoer, waaronder ook het optreden van Nighttown valt, belooft volgens zanger Jaz Coleman heel wat te worden: "We geven dit jaar wereldwijd zo'n 140 optredens en elk concert zal een ervaring op zich worden. Het is een ritueel, een religieuze ceremonie, energiek zoals het altijd is geweest. Als wij live spelen zijn we ongenaakbaar." Komende vrijdag is het eerst nog de beurt aan Wipneus Pim, het be kende DJ-duo dat sinds jaar en dag garant staat voor een avond vol on gein met een knipoog naar muziek uit de jaren '80 en '90. In de afgelopen jaren is het showduo Wipneus Pim uitgegroeid tot een absoluut feno meen binnen het Nederlandse zalencircuit. De jongens draaien volgens een volstrekt eigen feestformule: een ongekende hoeveelheid aanstekelij ke dansklassiekers uit de afgelopen 30 jaar gecombineerd met prachtige imitaties, hilarische spelelementen en fragmenten van tv-tunes uit de ja ren '70. De Wipneus Pim show is een bijzonder dansbaar en visueel spektakel, een uniek feestconcept dat zijn gelijke niet kent. Vrijdag 26.09 Wipneus Pim, aanvang 22.00 uur, 14 euro, exclusief lidmaatschap. Zondag 28.09 Killing Joke support act Spasmodi- que. Zaal open 20:00 uur, aanvang support act: 21.00 uur, aanvang hoofdact: 22.00 uur, 15 euro excl. lidmaatschap. s Trijntje Oosterhuis en Michiel Borstlap brengen tijdens het Zondagochtendconcert op zon dag 5 oktober jazz op Rotter damse bodem. Het tweetal stond eerder op het podium van De Doelen in het voorjaar van 2002. Een ochtend waarop van alles viel te beleven. Met veel eigenheid zetten zij samen met een aantal jazzmuzikanten een programma neer dat niet uitslui tend uit jazznummers bestond maar zich door de variatie, met veel eigenheid kenmerkte. Muziek is Trijntje Oosterhuis met de paplepel ingegoten. Al jong kreeg ze zangles en speelde ze samen met haar broer Tjeerd de hoofdrollen in een musical van Marjan Berk. Tjeerd en Trijn tje maakten al snel deel uit van de Amsterdamse muziekscène en schreven hun eigen songs, die op de eerste cd van Total Touch te horen zijn, de band die eind jaren tachtig werd opgericht en in 1996 doorbrak met de hymne 'De Zee'. Sindsdien werkte Trijntje samen met artiesten als Marco Borsato, Adrea Bocelli, Al Jarreau en Lionel Richie. De in Den Haag geboren pianist Michiel Borst lap kreeg op zijn twintigste de compositieprijs van de NOS-radio en in 1992 - het jaar dat hij cum laude afstudeerde aan het Hil- versumse conservatorium - sleepte hij in Brussel tijdens de Euro pe Jazz Contest een prijs in de wacht als beste solist. Ook de The- lonious Monk Composers Award viel hem ten deel. Hij trad op in trioformatie, maar ook met zijn eigen Michiel Borstlap Sextet. In 2000 werd zijn cd 'Body Acoustic' genomineerd voor een Edison. Het zondagochtendconcert begint om 11.00 uur, zaal open vanaf 10.30 uur. Kaarten a 9,75 euro zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten, Prins Hendrikkade 16 in Rot terdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Oostdijk 53 in Oud Be- ijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. Of bij de kassa van de Doelen en Bureau Hanson aan de Straatweg 179. uuegener foto: HANS GERRITSEN Cabaretiers, schrijvers, muziek en dans kleuren literair festival Rapper Raymzter (links) vorig jaar in actie op Geen Daden Maar Woorden. foto: FRED ERNST Wim de Bie jTfsaw--. IENS awsess*' INDEPENDENT INDEX De beroemde vis- en schaaldierenschotel Foto: Maarten van der Jagt y

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 35