Mathilde Santing naar Schiedam Onderhoudsbeurt voor rug en nek Hoe het hoofd te bieden aan depressie Boldrempel blijft nodig SCHIEDAM Zuid Verkiezing Boek van het Jaar 2003 Startersdag Fancy Fair Leon Elias Friends Demos weer op schot Huilbaby's in een of twee behandelingen geholpen INGEZONDEN BRIEF HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 OKTOBER 2003 WOENSDAG 15 OKTOBER 2003 '42-21 SCHIEDAM - Wie zijn of haar stem wil uitbrengen voor de pu blieksprijs beste Nederlandse boek, kan ook terecht in de open bare bibliotheken van Schiedam. De lezers kunnen stemmen op één van de zes genomineerde titels of op een boek dat zij dit jaar het mooiste vonden. Het boek dat de meeste stemmen vergaart, mag zich Boek van het Jaar 2003 noe men. De NS Publieksprijs is de enige nationale lezersprijs en wordt op 30 oktober uitgereikt. In 2002 is de prijs gewonnen door Judith Koelemeijer met Het zwij gen van Maria Zachea. Ook stem mers maken kans om in de prijzen te vallen. De genomineerde boe ken zijn: De geboorte van een ge zin (Daphne Deckers), De larf (Midas Dekkers), Sleuteloog (Hella S. Haasse), De nieuwe man (Thomas Rosenboom), Godin van de jacht (Heieen van Royen), God's Gym (Leon de Winter). REGIO - De Kamer van Koop handel Rotterdam organiseert voor zaterdag 1 november een Starters dag. Het kantoor op de Blaak 40 in Rotterdam is tussen 10.00 en 16.00 uur geopend voor een ieder die plannen heeft om voor zichzelf te beginnen. Naast een infomarkt zijn er diverse workshops en kun nen starters in spé een persoonlijk gesprek voeren met een specialist. In één dag kan de startende onder nemer zich zo een goed beeld vor men van de eisen die het onderne merschap stelt. Na de wijziging van de Vestigings wet (1999) is het eenvoudiger ge worden om in Nederland een be drijf te starten. Het aantal mensen in Nederland dat er aan denkt om ondernemer te worden ligt rond de 250.000. De voorbereiding voor het starten van een eigen onderne ming krijgt vaak te weinig aan dacht. Ruim veertig procent van de startende ondernemers in Ne derland geeft toe dat ze geen on dernemingsplan hebben gemaakt of zich helemaal niet hebben voor bereid op hun bedrijf. Ondanks de huidige economische malaise verwacht de Kamer van Koophandel weer minstens even veel bezoekers als vorig jaar. Toen werd de Startersdag bezocht door 2000 bezoekers.. SCHIEDAM - De Schiedamse Invaliden Sportvereniging 'De Ooievaars' houdt zaterdag 18 ok tober een Fancy Fair in het club gebouw aan de Westmolenstraat 26. De afgelopen weken zijn de leden flink aan de slag gegaan om bruikbare spullen te verza melen. Wie wil kijken of er iets van zijn of haar gading bij is kan terecht van 9.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt 1 euro. SCHIEDAM - Leon Ellias no digt voor donderdag weer muzi kale vrienden uit om gezamen lijk een avond te vullen met oer gezellige muziek in de Graauwe Hengst. Leon kennende zal hij wel weer een poging doen om in het Guinessbook of Records te komen door zoveel mogelijk per cussionisten, gitaristen, toetse nisten machinisten en zangers op het podium te krijgen. Op vrij dag 17 oktober staat een dubbel- optreden op het programma van de metalbands Paratyftis en Can I Screw. De formatie Oriental Guitars is zondag te gast. De op tredens beginnen zoals gewoon lijk ongeveer vanaf 22.00uur. SCHIEDAM - Demos heeft zon dag in de uitbeurt tegen Blijdorp opnieuw zes doelpunten toege voegd aan het doelsaldo. Maar net als vorige week - toen Steeds Hooger met 6-3 werd verslagen - speelden de Schiedammers een sterke eerste helft en verzuimden ze in de tweede helft de marge te vergroten. De eerste helft leverde twee treffers op van topscorer Ra mon Bos (zijn totaal staat inmid dels op 12) en twee van Davy van den Hurk. Blijdorp zette er slechts een doelpunt tegenover. Na de thee lukte het de Rotterdammers snel om tweemaal te scoren. De thuis club ging vervolgens op jacht naar de gelijkmaker, maar zag Van der Hurk over het hoofd, die via twee 'bevliegingen' de wedstrijd beslis te. Overige uitslagen: SWSMC- ADO'20 3-3, Excelsior'20-Blauw Wit/A 1-2, Spaland-Esto 4-5, AVS-Hermes DVS 2-2, SVDPW- RKWIK 5-0, DRGS-Schiedamse Boys 3-2, Schoonhoven-WK 2-0, PPSC-RVC/Rijswijk 3-0, WFB- HBSS 5-1, GTB-Quick Steps 1-1. SCHIEDAM - Het is best om een beetje trots op te zijn. Als enige theater in de provincie heeft het Fortis theater a.d. Schie dit seizoen Mathilde San ting weten boeken. Met haar ragfijne theaterpro gramma De 9 Levens doet ze op zaterdag 18 okto ber Schiedam aan. De '9 levens van Mathilde' be looft in meerdere opzichten haar meest autobio grafische programma tot nu toe te worden. Aan de hand van tumultueuze episoden uit haar leven be handelt ze de keuzes waarvoor zij is komen te staan. Toch wordt deze tour de chant geen greatest hits-show. Mathilde zal voor het eerst in haar loop baan een volledig Nederlands repertoire kiezen. Songs, chansons, mijmeringen, gedichten en raps zullen haar 9 Levens inkleuren. Soms balladesk of cabaretesk, maar nog vaker poëtisch of episch van karakter. Door CHRIT WILSHAUS SCHIEDAM - Het vijfde seizoen kamermuziekcon certen van de Stichting Westvest 90 is zondagmid dag bruisend van start ge gaan. Ter gelegenheid van het eerste lustrum verzorg de meesterpianist Christop her Czaja Sager een gratis 'champagneconcert' voor alle trouwe concertbezoe kers. Steeds meer muziekliefhebbers weten de kerk van de Nederland se Protestanten Bond aan de Westvest 90, tegenover molen De Walvisch, te vinden. Daar mee wordt zonneklaar aange toond dat de concertserie een succes is geworden. In de afgelo pen vijf jaar traden een groot aantal musici op in de Westvest- kerk. Henk Nieuwenhuis van de organisatie van de concertserie: "Een voorbeeld is violiste Janine Jansen, die twee jaar geleden bij ons speelde. Omdat ze nu overal op de wereld gevraagd wordt, kunnen we haar niet meer krij gen. Dat is natuurlijk jammer maar ook wel iets om trots op te zijn." Ook komend seizoen valt er in de Westvestkerk muzikaal veel te genieten. Na Czaja Sager ver zorgt pianiste Klara Würtz vrij dagavond 17 oktober een con cert. Op het programma staan werken van Schumann en Kurtag. Würtz studeerde in haar geboortestad Boedapest cum laude af aan de Franz Liszt Aca demie. Daar kreeg zij les van Kürtag, één van de belangrijkste hedendaagse componisten. Het ten gehore brengen van vijf stuk ken uit de cyclus Jatekok is dan ook een eerbetoon aan haar leer meester. Würtz wordt alom ge prezen om haar superieure tech niek. De pianiste concerteert over de hele wereld en is onder andere bekend geworden door de verkoop van haar cd's bij drogis terij Het Kruidvat. Vier zeer getalenteerde solisten, Marien van Staalen (cello), Alexei Ogrintchouk (hobo), Joan Berkhemer (viool) en Nobuko Imai (altviool), vormen vrijdag avond 7 november een gelegen heidskwartet. Met het program ma, dat onder meer uit composi ties van Van Beethoven, Britten, Dóhnanyi en Mozart bestaat, be wijzen de vijf wat zij muzikaal in huis hebben. Tango Liefhebbers van de tango wor den zondagmiddag 16 november op hun wenken bediend. Dan brengt het ensemble Otros Tie- mpos met een warmbloedig con cert de originele tangomuziek uit het begin van de twintigste eeuw opnieuw onder de aandacht. Op het programma staan verder onder meer nog een nieuwjaars concert door pianiste Elina Rod- rigues (vrijdagavond 9 januari 201,4), een concert door het Ou de Muziek Ensemble Musica Ad Rhenum - volgens BBC Music door DICK SNIJDERS ROTTERDAM - Een groot aantal deelnemers aan het jaarlijkse ABN AMRO ten nistoernooi is al onder zijn handen doorgegaan. Elk jaar laten toppers in de Rotterdam Marathon zich preventief behandelen en ook veel internationale ar tiesten die Ahoy' aandoen hebben kennis met hem ge maakt, met de vrijwel vol tallige line-up van Christina Aguilera als laatste. De 'ge wone Rotterdammer' kent Arthur Mulder misschien uit de media maar blijkt vooral onbekend met zijn vak: chiropractie. Om zijn praktijk verder te vullen hoeft hij het eigenlijk allemaal niet te doen. Met niet meer dan een kleine 120 vakbroeders in heel Nederland is de concurren tie ook niet bepaald groot. En dus kunnen Mulder en zijn collega in de Rotterdamse praktijk de wachtkamer probleemloos vullen met wat er zoal aan komt waaien. Maar Mulder heeft een missie: "Als je ziet wat de chiropractor voor mensen kan doen, kun je niet anders dan zeggen dat het doodzonde is als mensen jaren lang met klachten door blijven lopen." Mulder benadrukt dat chiroprac tie geen alternatieve geneeswijze is. "De chiropractor heeft een universitaire opleiding gevolgd en is medisch volledig onderlegd. Wat wij doen is de oorzaak aan pakken. Het geven van pijnstil lers, dat is eigenlijk pas een alter natieve geneeswijze in dit ver band." Hoewel voor het praktiseren van chiropractie een intensieve studie en veel ervaring vereist is, is het uitleggen van wat de chiropractor doet eigenlijk niet eens zo inge wikkeld. Het grootste deel van het werk bestaat uit het opsporen en vrijmaken van beklemde ze nuwen. "Klachten die mensen hebben, blijken vaak voort te ko men uit de beknelling van een ze nuw," weet Mulder. "Door een val al langere tijd geleden, door een verkeerde houding of bij voorbeeld door stress kunnen wervels verschoven zijn, waar door zenuwen bekneld zijn ge raakt. Mensen hebben last van hoofdpijn, nekpijn, rugpijn of bijvoorbeeld van tintelende lede maten. Alleen plaatselijke massa ge is dan best wel lekker, maar het maakt de beknelde zenuw niet vrij. Wat wij doen is die op sporen. Veelal door een röntgen foto te maken of door gebruik te maken van de thermoscanner." Groot en klein De behandelmethode lijkt, door wat Mulder vertelt, vooral ge richt op mensen die na lange tijd met problemen zijn gaan kam pen. Dat idee wil Mulder graag zo snel mogelijk naar het land der fabeltjes verwijzen. "Hoe eerder een beknelling kan worden opge spoord en een zenuw kan worden vrijgemaakt hoe beter," bena drukt hij. "Hoewel mensen na een behandeling vaak gelijk re sultaat voelen, kun je niet ver wachten dat iets dat in jaren ge groeid is, zomaar in een keer weg is. Als je er snel bij bent, kan dat wel eens anders zijn. Zo behan delen we ook regelmatig huilba by's. Bij een zware bevalling is er bij die kleintjes wel eens iets niet goed gegaan. Kun je de verlos kundigen niet kwalijk nemen. Die kunnen moeilijk zeggen dat ze niet harder trekken omdat het anders niet goed voor het kind zou zijn. Die baby's hoeven vaak maar een of twee keer behandeld te worden om helemaal van het probleem verlost te zijn." Tegenover die enkele behande ling van een huilbaby staan steeds terugkerende behandelin gen van andere patiënten. Mulder maakt daarvoor graag de verge lijking met de tandarts of zelfs het garagebedrijf, waar iedereen bijna zonder na te denken heen gaat voor een 'onderhoudsbeurt'. "Zeker voor mensen met bepaal de werkzaamheden geldt dat bij ons ook. Denk maar aan vracht wagenchauffeurs en havenarbei ders. Voor de Nederlander klinkt het wat vreemd maar in Amerika is het heel normaal dat je regel matig terug komt. Daar hebben ze er ook een vaste term voor: Maintenance care." Regelmatig ontvangt Mulder grote artiesten of topsporters op zijn spreekuur of gaat hij zelf naar Ahoy' voor een behandeling. De deelnemers aan het jaarlijkse ABN AMRO tennistoernooi zijn zo ongeveer vaste klant. "Die hangen eigenlijk altijd tegen een ,t; Magazine behoort het ensemble tot de voorhoede van een nieuwe generatie topklasse musici - en een concert door pianist Kees Wieringa. Hij speelt werken van Curran en Van Beethoven. Wie ringa kreeg grote bekendheid doordat hij een cd opnam met muziek van de Nederlandse componist Jakob van Domselaer. Het Storioni Trio Amsterdam verzorgt niet alleen een concert op vrijdagavond 20 februari vol gend jaar maar in het weekend aansluitend daarop op ook een Masterclass. Daarbij krijgt jong talent, in dit geval studenten van Nederlandse conservatoria, les van de leden van het trio. Het slotconcert door de deelnemers aan de Masterclass, op zondag avond 22 februari is gratis toe gankelijk. Het Storioni Trio Am sterdam was al eerder te gast bij de Westvest 90 concertserie. Nieuwenhuis zegt blij te zijn met de medewerking van het trio. De concertserie Westvest 90 2003 - 2004 wordt besloten met een concert door de Italiaanse pianist Igor Roma. Op internet (www.westvest90.nl) is meer informatie over de con certserie, de aanvangstijden en de toegangsprijzen te vinden. Kaarten zijn te koop bij de VVV's van Schiedam (010 - 4733000) en Vlaardingen (010 - 4346666), via internet en direct voor aanvang van de kerk, mits niet uitverkocht. Een groot pas se-partout voor alle concerten, inclusief het nieuwjaarsconcert, kost 75 euro. REGIO - In Nederland lijden ruim 600.000 mensen aan een depres sie. Jaarlijks krijgen zo'n 300.000 mensen er voor het eerst mee te maken. Iets doen aan de eerste klachten helpt erger te voorkomen. Daarom is een aantal jaren geleden op initiatief van het Trimbos-in stituut een cursus tegen depressieve klachten ontwikkeld. Deze cursus 'in de put, uit de put' wordt door Riagg rijnmond noord west ook dit najaar weer gegeven. Bij het voorkomen van zware depressiviteit is het belangrijk dat de signalen in een vroeg stadium worden herkend. Energieverlies en een gevoel van leegte zijn klachten die over het algemeen vooraf gaan aan een depressie. Een eerste stap in de goede richting is het lezen over de klachten. Hiervoor is een bezoek aan de bibliotheek het meest voor de hand liggend, maar op internet is hierover ook veel te vinden (bij voorbeeld www.depressie.pagina.nl). Verder blijkt uit onderzoek dat sporten een uitstekende manier is om een depressie te voorkomen. In de cursus die Riagg rijnmond noord west vanaf 13 november 2003 start, leren de cursisten in 11 lessen hoe gevoelens positief te beïn vloeden zijn en hoe beter te ontspannen. Ook wordt er aandacht be steed aan het weer oppakken van plezierige activiteiten en worden communicatieve vaardigheden aangeleerd. Voor meer informatie over het voorkómen van een depressie kunt u contact opnemen met Astrid van Jaarsveld, afdeling Preventie van Riagg rijnmond noord west telefoon: 010- 4453 497. In het Nieuwe Stadsblad van 8 oktober stond het artikel 'Boldrempels op de Singel is vooral grote hindernis voor bewoners'. Snelheidsbe- perkende drempels in/op de wegen binnen de bebouwde kom zijn on dingen doch kennelijk een noodzaak. Waarom een noodzaak? Omdat de meeste verkeersdeelnemers niet meer weten hoe die verkeersregels in elkaar steken of, men heeft gewoon lak aan verkeersregels dan wel aan veiligheid t.a.v. de overige verkeersdeelnemers ofwel aan het woon/leefmilieu in de omgeving in het algemeen. Boldrempels, punaises, springschansen of hoe ze ook genoemd wor den, ze zijn nodig om de rijsnelheden van het gemotoriseerde verkeer binnen de bebouwde kom terug te dringen. Een bewoner aan de Sin gel in Schiedam heeft geen goed woord over voor de boldrempel voor zijn deur omdat vrachtrijders lak aan het bordje 30 km p/u zouden hebben. Zij denderen met een snelheid van 70 km over de zogenaam de boldrempels. Genoemde 'boldrempel' zou scheuren en verzakkin gen aan zijn woning veroorzaken. Derhalve worden de Gemeentelijke Diensten aangesproken met het verzoek, de gewraakte 'boldrempels' weg te halen. Maar beste bewoner(s), het aanbrengen van verkeersbelemmerende bol- en andere drempels geschiedt alleen omdat de diverse verkeers deelnemers het niet zo nauw nemen met de geldende verkeersregels zoals hen is geleerd bij het behalen van één of meerder rijbewij zen. Als iedere verkeersdeelnemer zich houdt aan de vastgestelde ver keersregels 30 km p/u (was vroeger 50 km p/u) binnen de bebouwde kom, zouden de drempels ook niet nodig zijn. Verkeersdrempels zijn ondingen maar, kennelijk broodnodig om bij de 'racefanaten' de rij snelheden in te perken. Kortom beste klager, u hebt mogelijk gelijk doch u moet uw gelijk niet halen bij de gemeentelijke instanties, maar bij de in uw buurt racende automobilisten zoals de u genoemde chauffeurs die o.m. in opdracht van de ONS of IRADO hun werk uit voeren. W. v. Dijk, Oud Militaire- en Burger Rijschoolhouder Tevens lid van het 3VO (voorheen Veilig Verkeer Nederland.) Parkeergrens Sinne Tolsma maakte deze foto op de Overschieseweg. Zijn commen taar erbij: Volgens de gemeentelijke parkeerverordening ligt de grens van het betaald parkeren op de Overschiesedwarsstraat. De foto schetst de indruk dat parkeerregime al meer naar het station toe is uit gebreid. blessure aan," zegt de chiroprac tor. "Bij hun is het meestal een kwestie van het vrijmaken van de nek. Daar zit de elleboogzenuw vaak bekneld. Kort geleden was ik dan in Ahoy' om Christina Ag uilera en haar team te behande len. Maar zo heb ik er zoveel ge had. Janet Jackson en haar danse ressen bijvoorbeeld. Het leuke is dan weer dat dansers van Scapino hier komen en een van die danse ressen weer kennen omdat ze bij haar een workshop doen. Tja, blijkt het wereldje toch nog klein." Om aan werk te komen hoeft het eigenlijk allemaal niet, maar Mulder vindt het toch leuk om af en toe wat andere klanten te behandelen. "Het hele jaar door is het een beetje zwemmen tegen de stroom in om chiroprac tie bekendheid te geven. Met die bekende mensen is de situatie net even andersom. In Amerika is de chiropractor zo bekend dat bijna iedereen er heen gaan." Om de bekendheid van chiro practie te vergroten, houden Mul der en zijn collega open dagen. De eerste daarvan is op 25 okto ber. Voor aanmelding en infor matie: tel. (010) 411 27 63 of opendagen@chiropractor.nl provincie HollaND Kennisgeving ontwerpbeschikking Wet bodembescherming Onderwerp Inzage Inspraak Inlichtingen Foto: Ray Christian Champagne op vijfde veijaardag van concertserie Westvest 90 Optreden van Alexander Rudin en Pavel Gililov in oktober vorig jaar Foto. ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA foto: JOEP VAN DER PAL/COR VOS Op grond van artikel 28 juncto 39, lid 2 van de Wet bodembescherming hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een saneringsplan voor de locatie Hoog straat 156-158 in het centrum van Schiedam, kadastraal bekend onder gemeente Schiedam, sectie B, nummer 3704 ontvangen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn voornemens met het saneringsplan in te stemmen en te besluiten dat: op de locatie sprake is van een geval van ernstige bodemverontreiniging als bedoeld in artikel 29 van de Wet bodembescherming; gezien de resultaten van het onderzoek naar de actuele risico's voor mens en milieu er geen sprake is van urgentie als bedoeld in artikel 37 van de Wet bodembescherming; door de sanering de verontreinigingen volledig worden geïsoleerd, deels door het geplande gebouw en de rest middels verharding. U kunt de ontwerpbeschikking en de overige van belang zijnde stukken vanaf 17 oktober 2003 gedurende vier weken op de volgende plaatsen inzien; de Stadswinkel van de gemeente Schiedam (in het stadskantoor), balie bouwen, wonen en milieu, Stadserf 1 te Schiedam; het kantoor van de DCMR Milieudienst Rijnmond, 's-Gravelandseweg 565 te Schiedam. De stukken kunnen gedurende deze periode ook buiten werkuren worden ingezien in het kantoor van de DCMR, na telefonische afspraak (010 - 246 84 02). Op grond van artikel 6.1 van de Provinciale milieuverordening en afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht, kunnen belanghebbenden gedurende de bovengenoemde termijn hun zienswijze over de ontwerpbeschikking kenbaar maken aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, p/a DCMR Milieudienst Rijnmond, Postbus 843, 3100 AV Schiedam. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met mevrouw M. Alakhramsing van bureau Bodem van de DCMR Milieudienst Rijnmond, telefoonnummer: 010 - 246 86 62. Projectnummer: 941362/B40 Wbb-code: DC060600362/B40

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 21