a Gemeente Schiedam het "Bezuinigingen niet ten koste van schoon, heel en veilig houden van de stad" "Bij bezuinigingen ouderen en jongeren ontzien1 "Meer toezicht op straat werkt echt" Publiek welkom bij behandeling begroting Wethouder Marius Heijenk (Leefbaar Schiedam) Wethouder Christine Lepidis (CDA) Burgemeester Keinier Scheeres WOENSDAG 5 NOVEMBER 2003 Colofon II ii II -hr II .99 MEEK 45, WOENSDAG 05 NOVEMBER 2003 hten Stadskantoor: Telefoon: (010) 246 55 55, Fax: (010) 473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Informatienummer Stadswinkel (010) 2465457 Gemeentelijk Informatiepunt, Stadswinkel, Stadserf 1 Telefoon: (010) 246 53 04 Openings tijden: Postadres: Bezoekadres: Internet: Eindredactie: Buiten Kantoortijden: maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Telefonisch blijft de Stadswinkel bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 17.00 uur (op donderdag tot 20.00 uur). Postbus 1501, 3100 EA Schiedam Stadserf 1 www.schiedam.nl Bureau Communicatie Externe betrekkingen Telefoon: (010) 2465389, Fax: (010) 2465364 Alléén voor spoedeisende veiligheidszaken die geen uitstel dulden. Telefoon: (010) 246 54 00 begroting De gemeentelijke begroting voor 2004 en voor de periode 2004 tot 2008 wordt volgende week behandeld in de gemeenteraad. De begroting bestaat uit een programmabegroting - waarin de nadruk ligt op de beleidsmatige prioriteiten - en uit een producten begroting. Daarin wordt meer in detail en meer cijfermatig ingegaan op de plannen en voorstellen. Nu is het aan de politiek om zich daarover uit te spreken. Alle politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in de gemeenteraad krijgen daartoe uitgebreid de gelegen heid. Er is inmiddels een vragenronde achter de rug. Vragen en antwoorden zijn gebundeld in een boekje dat terug richting Raad gaat. Volgende week dinsdag en donderdag geven de fracties in de gemeenteraad hun eindoordeel over het voorge nomen financieel beleid. De bijeenkomsten over de begroting worden geboudeti in de Aleidazaal, Stadskantoor, Stadserf 1 en zijn openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom. Dinsdag 11 november: Plenaire behandeling van de begroting. Algemene Beschouwingen in eerste ter mijn door alle in de Raad vertegenwoordigde partijen en beantwoording door het college. Aanvang: 19.00 uur Donderdag 13 november: Algemene Beschouwingen in de tweede termijn, beantwoording door college, gevolgd door stemming over moties, amendementen en de begroting in totaal. Aanvang: 19.00 uur. HSlir' ten aan een sterker ia geven de collegeleden 5 op de begroting, hun eigen portefeuille tdc week komen op agina in Het Nieuwe ractievoorzitters aan bod die in de gemeenteraad 'Oordigd. 'meester en wethouders dat houder Ton de Swarl (VVD), ouders Henk Jan Habermehl Lepidis (CDA), burgemeester eijenk (Leefbaar Schiedam). actief Bestuur ommunicatie) teëtt wethouder dkius Heijenk de stadsgids op de ntelijke website" Veiligheid en leefbaarheid staan bij Marius Heijenk (Leefbaar Schiedam) hoog op het prioriteitenlijstje. Niet zo verwonderlijk natuurlijk voor een Leefbaar-wet houder, maar in een tijd van financiële krapte valt het niet mee om iets extra's te doen. Toch is Heijenk als coördinerend wethouder veiligheid en leefbaarheid, optimistisch over de mogelijkheden. "Ik heb de ONS uitgedaagd om de noodzakelijke bezuinigingen zo te zoe ken dat deze niet ten koste gaan van het schoon en heel houden van de stad. Dat lijkt misschien een moeilijke opgave, maar ik ben ervan overtuigd dat het kan. We moeten dan wel goede afspraken met elkaar maken over wat we wel en niet doen en hoe we zo efficiënt mogelijk kunnen werken. De gesprekken hierover met de ONS verlopen in een plezierige sfeer en ik heb alle vertrouwen in een goede uitkomst. We hebben er immers allebei belang bij om klachten over ver vuiling te voorkomen". Ook op het gebied van de veiligheid is de wethouder ambitieus: "De start van de lichtblauwe brigade is een belangrijke eerste stap geweest. Daarmee wordt voor iedereen zichtbaar dat er wat gebeurt aan het veiliger maken van onze stad. Een volgende stap is veiligheidsplannen te ontwikkelen, zoveel mogelijk samen met bewoners, ondernemers en politie. Want het gaat erom dat Schiedammers zich in de eigen stad veilig voelen. Om dat te bereiken moeten we maatwerk leveren. Immers, iedere buurt of wijk heeft zo zijn eigen veiligheidsproblemen en deze vragen ook om een eigen aanpak. We zijn nu druk bezig om dit allemaal op de richel te zetten en gaan er het komend jaar hard aan werken". Heijenk heeft als portefeuillehouder Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer een bijzondere belangstelling voor het openbaar vervoer: "De metro, Tramplus en de opwaardering van het NS-station Schiedam-Centrum zijn natuurlijk schitterende verbeteringen, maar dat mag allemaal niet ten koste gaan van het ontsluitend openbaar ver voer binnen Schiedam. Je ziet nu, dat we blijven rondrijden in grote bussen en dat een buslijn wordt opgeheven als er gemiddeld minder dan een bepaald aan tal mensen in zit. Maar dit openbaar ver voer blijft van groot belang voor mensen die erop zijn aangewezen. Dit betekent dat deze lijnen beslist moeten blijven. Een oplossing zou bijvoorbeeld kunnen zijn door gebruik te maken van kleinere busjes, waarmee je flexibeler bent en dithter bij de mensen kunt komen. Ik heb dat inmiddels aanhangig gemaakt bij de Stadsregio, die de zeggenschap heeft over het openbaar vervoer, en ik reken erop dat die er wat mee gaat doen". f Het parkeerbeleid voor onze binnenstad is een onderwerp dat de gemoederen geregeld bezighoudt. Momenteel wordt gewerkt aan een evaluatie van dit beleid en Marius Heijenk verwacht de gemeen teraad op basis daarvan in december nieuwe voorstellen te kunnen doen. Daarnaast zet de wethouder in op meer parkeergarages in de binnenstad, bijvoor beeld bij de nieuwe vestiging van Bas van der Heijden aan de Buitenhavenweg en het realiseren van meer kort-parkeer- plaatsen aan de Lange Haven. Als portefeuillehouder Cultuur heeft Heijenk getracht om bij de bezuinigin gen het aanbod van culturele voorzienin gen in onze stad zoveel mogelijk over eind te houden, hoewel ook deze sector niet helemaal buiten schot zal kunnen blijven. Zo wordt de subsidie voor Pand Paulus en verschillende ateliers, die de gemeente aan beeldend kunstenaars ter beschikking stelt, stopgezet. Heijenk: "Behalve schoon en veilig moet Schiedam ook een leuke stad zijn, met een cultureel aanbod dat aantrekkelijk is voor de eigen bewoners en natuurlijk voor bezoekers. De Cobratentoonstelling en de verschillende evenementen die we hier hebben gehouden, hebben de stad in het hele land in de picture gezet en flink wat bezoekers getrokken. Daarbij is gebleken dat veel van die bezoekers ook nog verder in de stad hebben rondgeke ken en beslist van plan zijn om nog eens terug te komen. Dat moeten we natuur lijk blijven bevorderen, want ook dat draagt bij aan de leefbaarheid in onze stad". De sluiting van bibliotheekfilialen in Zuid en Nieuwland zijn natuurlijk wel degelijk bezuinigingen op cultureel gebied, maar Heijenk wijst er fijntjes op dat hij daarmee invulling geeft aan een bezuinigingsdoelstelling die al vorig jaar door de raad in de begroting is vastge steld en die in feite alleen door sluiting van de filialen is te bereiken. "Maar", stelt de wethouder, "ook hierbij moet het dienstbetoon behouden blijven. In samenwerking met verzorgingstehuizen, scholen en dergelijke zullen in de wijken steunpunten komen waar je boeken kunt halen. En voor mensen die echt niet naar een uitleenpost kunnen komen denken we aan het bieden van een service om boeken aan huis te bezorgen. Dus er hoeft niemand een boek minder te lezen". "Ik vind het belangrijk dat ik bij de bezuinigingen ouderen en jongeren heb kunnen ontzien en kan blijven voorzien in zaken die mensen echt nodig hebben". Ondanks de bezuinigingsopgave toont Christine Lepidis zich als portefeuillehou der voor Sociale zaken, Werkgelegenheid, Welzijn, Onderwijs, Volksgezondheid en Grotestedenbeleid tevreden over de begroting die nu voor ligt. "Voor ouderen is het belangrijk dat aller lei voorzieningen in stand blijven die hen helpen bij het zo lang mogelijk zelfstan dig wonen. De groep ouderen groeit en wil ook graag zo lang mogelijk thuis blij ven wonen. Ik ben daarom blij dat we^"~ het huidige voorzieningenaanbod kpn- nen handhaven en soms nog zelfs iets extra's kunnen doen. Zo ondersteunt de gemeente bijvoorbeeld een project van de Stichting Ouderenwerk om een groep ouderen te bezoeken om hen te wijzen op allerlei bestaande inkomensondersteu nende regelingen. Daar maken deze mensen nu vaak te weinig gebruik van omdat ze de regelingen niet kennen of schroom hebben om er gebruik van te maken". Maar niet alleen de ouderen, ook jonge ren hebben in de ogen van de wethouder extra aandacht nodig bij hun ontwikke ling. Vandaar dat bijvoorbeeld de activi teiten van het onderwijsachterstanden beleid, de peuterspeelzalen en verbeterin gen in de ntiisvesting voor het voortge zet onderwijs op ondersteuning van de gemeente kunnen rekenen. Maar ook een langgekoesterde wens gaat in vervul ling. Lepidis: "We hebben ervoor geko zen om ondanks de financieel moeilijke tijd nu echt een jongerenvoorziening in Schiedam-Noord te realiseren. Jongeren hebben daaraan grote behoefte. Bovendien blijkt uit onderzoek dat veel mensen overlast ondervinden van hang jongeren. Met een jongerenvoorziening kunnen we deze groep andere bezighe den aanbieden. Het gaat om een forse investering van circa driehonderdduizend euro. In goed overleg met de jongeren en de wijk zal naar een geschikte locatie worden gezocht". Enkele bezuinigingsmaatregelen die de wethouder heeft aangekondigd hebben in de afgelopen weken nogal wat stof doen opwaaien, zoals de sluiting van het buurthuis aan het Wibautplein, het stop zetten van de bijdrage aan het School- buitenhuis in Oosterhout en het intrek ken van de subsidie aan de Stichting Eigen Werk. Maar Christine Lepidis is van mening dat deze bezuinigingen goed te verdedigen zijn: "Als je moet bezuini gen moet je goed afwegen of de voorzie ningen die de gemeente in stand houdt echt tot de basisbehoeften van mensen gerekend moeten worden en ook of de financiering ervan niet op een andere manier kan. De sluiting van het buurt huis aan het Wibautplein vind ik verde digbaar omdat Nieuwland nu twee buurthuizen heeft. Bovendien schrappen we alleen de huisvestings- en beheerkos- ten. Het aanbod op het gebied van jon gerenwerk en volwassenenwerk blijft gewoon in stand. Bekeken wordt of de uren die hiervoor nu aan het Wibautplein beschikbaar zijn, kunnen worden overge heveld naar het Dr. Dreesplein". "Het Schoolbuitenhuis in Oosterhout is natuurlijk een prachtige voorziening," stelt de wethouder, "maar wij zijn zo'n beetje de laatste gemeente in het land die zoiets heeft en moet de gemeente in een tijd van schaarste nu echt daaraan blijven bijdragen? Misschien kan de financiering wel op een andere manier worden gere geld of kunnen de scholen en de ouders, zoals in vele andere steden, de uitstapjes zelf betalen". Ook de subsidie aan de Stichting Eigen Werk wordt volledig geschrapt. De wethouder streeft ernaar om deze voorziening wel te behouden, maar ook hiervan zegt zij dat het niet de gemeente zou moeten zijn die voor de bekostiging moet zorgdragen. Het schoolzwemmen in groep vijf van de basisschool wordt afgeschaft, met uitzon dering van de onderwijsachterstanden- scholen: "Maar in plaats daarvan gaan we meer maatwerk leveren, waardoor we kunnen blijven garanderen dat ieder kind de basisschool verlaat met een zwemdi ploma". Datzelfde maatwerk is aan de orde bij de bijzondere bijstand, waarop de wethouder een fors bedrag zal bezui nigen. Deze maatregel is echter niet zozeer een eigen keuze, maar heeft alles te maken met de invoering van de nieu we wet Werk en Bijstand. Deze wet laat niet meer toe om mensen groepsgewijs bijstand te verstrekken, maar verplicht gemeenten om dat nog alleen in indivi duele gevallen te doen. Trots is Christine Lxpidis als wethouder voor werkgelegenheid op het structureel uittrekken van ruim driehonderdduizend euro voor het omzetten van vijftien gesubsidieerde banen in reguliere banen. Het gaat daarbij om medewerkers die zijn gaan werken als medewerker hand having en toezicht bij de lichtblauwe brigade: "Ik denk dat we de enige gemeente in'Nederland zijn die zoiets voor elkaar heeft gekregen en we geven daarmee een prima voorbeeld aan andere werkgevers, die op deze manier ook gesubsidieerde banen zouden kunnen omzetten in reguliere banen". "Christine Le Ondenm, verwelkomt van een intormaliebiieenk voor- en vroegst 1 "Het is fantastisch dat de lichtblauwe brigade er nu is. De eerste ervaringen zijn heel goed en ik ben ervan over tuigd dat Schiedam er wat van zal merken". Als eerst verantwoordelijke voor de openbare orde en veiligheid in de stad hecht burgemeester Reinier Scheeres veel waarde aan de verbete ring van het toezicht op straat en de handhaving van regels. Met de installatie van de zogeheten licht blauwe brigade, enkele weken geleden, is op het gebied van toezicht en handha ving een flinke stap voorwaarts gezet. De burgemeester is blij dat een goed team is samengesteld: "De medewerkers hebben ervaring opgedaan in de wijkser- viceteams of elders. Het zijn enthousiaste mensen en ik vind het leuk dat er ook flink wat vrouwen bij zijn. De eerste resultaten zijn er al naar. Wekelijks krijg ik door wat de medewerkers hebben gedaan in de vorm van mensen aanspre ken op hun gedrag, bekeuringen uit schrijven, maar ook hulp bieden bij ongevallen. En het is indrukwekkend hoeveel werk al in korte tijd is verzet. Meer toezicht op straat helpt echt. Dat is bijvoorbeeld al heel duidelijk in de omgeving van het station Schiedam Centrum. Die is niet alleen veel meer schoon en heel, maar ook veel veiliger. Het aantal autoinbraken op het parkeer terrein achter het station is bijna tot nul gereduceerd en ook het bezoek van junks is teruggedrongen. We blijven onze extra inzet hier dan ook beslist voortzetten, want het blijkt gewoon goed te werken". Voor het veiliger maken van de stad is een goed functionerende politieorganisa tie natuurlijk onontbeerlijk. De buige- meester is vanuit zijn wettelijke taken vanuit het gemeentebestuur de eerste gesprekspartner van de politie en ook van de brandweer en ziet er scherp op toe hoe deze organisaties zich voor onze stad inzetten: "De eerste ervaringen met de gezamenlijke brandweerorganisatie Waterweg zijn heel positief', vindt Scheeres. "De afdeling preventie is uitge breid, zowel in omvang als in kwaliteit, en dat had niet gekund zonder de samenwerking van de brandweercorpsen. De politiesterkte is opnieuw vastgesteld aan de hand van de criminaliteitscijfers en het werkaanbod. Dit heeft ertoe geleid dat de Schiedamse politie zijn mannetje kan blijven staan. Weliswaar is er in totaal minder personeel, maar door meer centraal te doen en de regionale hulpverlening efficiënter en effectiever te organiseren zijn er in Schiedam toch evenveel politiemensen op straat. Eén van de onderwerpen waarover we met de politie afspraken maken is het hand- havingsprogramma. Dit wordt voortaan jaarlijks opgesteld en geeft planmatig aan waar we op het gebied van de handha ving de accenten gaan leggen. We stem men dit programma af op signalen vanuit de bevolking". Een bijzondere belangstelling heeft de burgemeester, als hoofd van de gemeentelijke veiligheidsstaf, voor de ontwikkelingen op het gebied van de rampenbestrijding: "Echte rampen of incidenten zijn de beste oefeningen. En wat dat betreft hebben we het vorig jaar met de brand op het schip De Friesland en begin dit jaar met het incident bij Vopak behoorlijk voor onze kiezen gehad. Niet alleen wijzelf maar ook nationaal heeft men hieruit lessen getrokken. Denk bijvoorbeeld aan de sirenes, die onvoldoende effect bleken te hebben op het gedrag van mensen. Het zijn harde lessen die'ons scherp houden en tot verbeteringen aanzetten. Positief is dat we naar aanleiding van deze incidenten, maar ook door de oorlog in Irak, in gesprek zijn geraakt met diverse groeperingen in de samen leving. Dat is goed, want succesvol vei ligheidsbeleid maak je met elkaar". Als coördinerend portefeuillehouder houdt burgemeester Scheeres zich ook bezig met de ontwikkeling van Schieves- te. Dit is het gebied direct ten noorden van station Schiedam Centrum en be helst ook het stationsplein. Het is een toplocatie met veel mogelijkheden voor allerlei activiteiten op het gebied van bedrijvigheid, kantorenbouw en de huis vesting van allerlei instellingen. Reinier Scheeres geeft leiding aan een projector ganisatie die gestaag door gaat met de ontwikkeling van Schieveste. Het econo misch tij zit op dit moment helaas enigs zins tegen, maar het gebied heeft volgens de burgemeester voldoende potenties om uit te groeien tot een nieuw stedelijk knooppunt in de zuidelijke Randstad.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 21