Stichting Kinderopvang krijgt certificaat Controle Hoekse Lijn Start kaartverkoop Schiedam Proms Waterweg Film Kunst of kunstgreep bij Oproepcentrale Danny de Munck schittert in Rabo Nieuwjaarsconcert Woninginbraak Wijnconcert Desederius Trio Sigaretten gestolen Jules Bitter en sessie in De Serre Nans Wolters HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 SCHIEDAM 47-1442 SCHIEDAM - De Stichting Kinderopvang Schiedam heeft het fel begeerde HKZ-certificaat behaald. Op vrijdag 21 november vindt de uitreiking plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst. De SKS is met acht vestigingen de grootste aanbieder van kinderopvang in Schiedam. In de regio is dit de eerste die deze certificering krijgt. Om het certificaat te verkrijgen, moet de organisatie aan vastge stelde kwaliteitscriteria voldoen. Deze criteria hebben betrekking op alle kwaliteitsaspecten van de kinderopvang: vanaf de plaat singsprocedure en het pedagogisch beleid tot en met het perso neelsbeleid en de communicatie met de ouders. Bij toekenning van het HKZ-certificaat, dat drie jaar geldig is, volgt elk jaar een verplichte hertoetsing. In Nederland zijn mo menteel zo'n 90 kinderopvangcentra gecertificeerd, waaronder nu ook de Stichting Kinderopvang Schiedam. Samen bieden deze ge certificeerde instellingen ongeveer 30 procent van het landelijk aantal kindplaatsen. SCHIEDAM - In een tabaks zaak aan de P.J. Troelstralaan is in het weekeinde ingebroken, zo werd maandagochtend ontdekt. Een ruit was ingegooid waarna de dief onder meer sigaretten heeft meegenomen. SCHIEDAM - De politie kreeg zondagmiddag een melding van een inbraak in een woning aan het Sibeliusplein. De 52-jarige bewoner had zijn woning vrij dagmiddag verlaten en zag zon dagmiddag dat was ingebroken. Via een bovenlichtje van de bal kondeur was zo de woning binnen te komen. De woning is doorzocht en er zijn onder meer horloges, sportschoenen en sie raden gestolen. REGIO - De politie Waterweg, Schiedam en Rotterdam Rijn mond hebben 7 november in samenwerking met de spoorweg politie en de NS een controle ge houden op de Hoekse Lijn. Doel van de gezamenlijke actie was om de overlast te verminderen en een groep notoire overlastge vende personen uit de anoni miteit te halen. Komend jaar staan er meerdere acties ge pland. De gezamenlijke contro le vond plaats op de stations Vlaardingen-Oost en Schiedam- Centrum. Daarbij werden ook diverse treinen gecontroleerd. In totaal werden 43 passagiers aan gehouden omdat zij geen geldig vervoersbewijs konden tonen. Deze overtreders moesten niet alleen alsnog een vervoerbewijs kopen, maar konden ook reke nen op een fikse bekeuring. Daarnaast kregen diverse perso nen een proces-verbaal voor door hen gepleegde overtredin gen, zoals het opgeven van een valse naam en roken op een plaats waar dat niet is toege staan. Tijdens de controles werd om verschillende redenen aan 7 personen de toegang tot de trein ontzegd. SCHIEDAM - In de Serre treedt vrijdag 21 november Jules Bitter op en enkele van zijn muzikale vrienden. Fluitist Bitter heeft reeds een lange staat van dienst binnen de Keltische muziek. 'Murphy's Law' en 'Finglas' wa ren eigen bands van de Zeeuw. Ook speelde hij voor 'Dolmen' en 'Trammelant'. Sinds 2001 heeft Bitter het inmiddels tot zes man uitgegroeide Finglas nieuw leven ingeblazen. Daarnaast geeft Jules Bitter regelmatig tin- wistle- en fluitlessen. Folkclub No Frontiers organi seert maandelijks op een vrij dagavond de 'Open Celtic Ses sions'. Op deze avonden worden enkele muzikanten en/of zangta lenten uitgenodigd om een op treden te verzorgen. Aansluitend is er dan voor de aanwezigen de mogelijkheid zelf deel te nemen in een sessie. De muzieksessie in De Serre aan de Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam be gint om 20.00 uur. De entree be draagt 2,50 euro. Maar wie zijn muziekinstrument meeneemt of op andere wijze deelneemt aan de sessie mag gratis naar binnen. Na 21 november staan de eerst volgende Keltische sessie-avon den gepland voor 12 december en 9 januari. Wie geïnteresseerd is in de ses sies en voldoende repertoire heeft voor een podiumoptreden, kan contact opnemen met Trudy van Haren. Op maandag, dins dag en woensdag van 10.00 tot 22.00 uur via telefoonnummer 010 - 434 17 80 of anders tij dens de folkavonden van No Frontiers. Meer informatie is ook te vinden op website van No Frontiers: www.nofrontiers.nl. VLAARDINGEN - Het Deside- rius Hoorntrio, bestaande uit le den van het Rotterdams Filhar monisch orkest speelt in het ka der van de Wijnconcerten op zondagmiddag 23 november so nates voor hoorn, viool en piano van Beethoven, Mendelssohn en Brahms.Het Wijnconcert wordt gegeven in de Wijnhallen Hos- man Frères, Nieuwstraat 1, 3134 EP Vlaardingen. De prijs be draagt 15 euro, inclusief uitge breid wijn- en kaasbuffet na af loop. Reserveren: www.wijn- concerten.nlinfo@wijnconcer- ten.nl of 010 - 434 30 59. Aan- vanc 15.00 uur SCHIEDAM - De kaartverkoop van Schiedam Proms is vrijdag offi cieel van start gegaan tijdens het 'Concert aan de Schie'. Rob Dirks, voorzitter van de organiserende muziekvereniging St. Radbouds, pre senteerde bij die gelegenheid de nieuwe poster en flyers voor het mu zikale evenement, dat op 14 en 15 mei plaatsvindt. Het harmonie-or kest en het Promskoor Schiedam gaven een klein voorproefje. Het was dan ook al swingen geblazen in een vol Theater aan de Schie met o.a. nummers als 'Mister Blue Sky' en 'Seventysix trombones'. Bij het nummer 'Enchanting Images' met de meezinger 'If I had words' werd de zaal verlicht met honderden lampjes, die op de maat heen en weer bewogen. Menig bezoeker ging dan ook met het 'proms'-gevoel naar huis. Hoewel het evenement nog een half jaartje weg is, is de vraag naar kaarten voor Schiedam Proms 2004 nu al hoog. Met deze nieuwe editie van Schiedam Proms komt er ook een eigen website (www.schiedamproms.nl) in de lucht met alle nieuwtjes en wetens waardigheden van dit muzikale evenement. Ook een terugblik op de vorige edities zijn binnenkort te zien. Kaarten voor Schiedam Proms 2004 zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de VVV's in Schiedam en Vlaardingen en bij de boekhandels Van Leeuwen en Post Sriptum en kosten 12,50 euro. Together Regie: Chen Kaige Together gaat over het 13-jarige viooltalent-wonderkind Xiaochun. Hij woont met zijn arme vader Liu Cheng in een Chinees provincie stadje. Zijn leven krijgt een drastische wending als hij auditie doet en in Beijing toegelaten wordt tot een prestigieuze muziekschool. Voor de jongen is de confrontatie met verschillende leraren hard. Zijn men tor Yu verplicht Xiaochun afscheid te nemen van zijn vader en Lili, het meisje waarop hij inmiddels verliefd is geworden. Maar Xiaochun wil voornamelijk harmonie in zijn jonge leven. Langzaamaan begint hij zich af te vragen of alle opofferingen naar succes dit leven eigen lijk wel waard zijn. En zo verliest hij het plezier in vioolspelen Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Piedras Regie: Ramón Salazar. Het debuut van regisseur Ramón Salazar is een onderhoudende film over vijf totaal verschillende vrouwen in Madrid. Piedras (stenen) verwijst naar hinderlijke steentjes in schoenen, maar ook naar obsta kels op het levenspad zoals een liefdeloze man, een totaal gebrek aan zelfvertrouwen en waardering, moeizame gezinssituaties en onder drukt verlangen. Deze film is vergeleken met Magnolia van P.T. An derson. Alleen staan hierin de schoenen in relatie tot de vrouwen cen traal. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Pinocchio Regie: Roberto Benigni Op een mooie dag brengt de blauwe fee een blok hout tot leven. Het eigenwijze stuk boom belandt al stuiterend op de stoep bij timmerman Gepetto. Gepetto maakt er een pop van die er precies zo uitziet als een jongetje en hij noemt hem Pinocchio. Tot zijn stomme verbazing blijkt Pinocchio te leven! Direct trekt Pinocchio de wijde wereld in en komt daar allerlei vreemde figuren tegen. Sommigen zijn helemaal niet aardig. Pinocchio moet nog een hoop leren. En hoe moet hij nou toch een echt jongetje worden? Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. SCHIEDAM - Vaste bezoe kers van Stedelijk Museum Schiedam zullen er aan moe ten wennen dat zij de komende twee jaar aangewe zen zijn op de Korenbeurs. Sinds 18 oktober is in ver band met de verbouwing van het Stedelijk de eerste tentoonstelling in dit histori sche pand aan de Korte Haven ingericht. De expositie kreeg van directeur Diana Wind de titel The Seven Year Itch mee. Deze omschrij ving verwijst naar de gelijknami ge film, met Marilyn Monroe in de hoofdrol, die gaat over verlei ding en kriebels. Diana Wind hoopt dat bezoekers dezelfde ge voelens ervaren bij het bezoek aan de tentoonstelling die een scala aan schilderijen, tekenin gen, video's en mooie fotografie laat zien. Het is enigszins wonderlijk rond te lopen in een ruimte waar lange tijd de pingpongballetjes driftig heen en weer over tafeltennista fels vlogen en waar Jan des Bouvrie vervolgens zijn design meubelen aan de man probeerde te brengen. Het toont in het 'tij delijk Stedelijk Museum' op de begane grond van de Korenbeurs nog allemaal wat rommelig. Maar wellicht had dat vorige week nog te maken met de papie ren kunstwerkjes midden op de vloer van de beurs). Resultaten van een workshop voor kinderen. In ieder geval ziet de bar achterin en de museumwinkel er beter uit. Tafeltjes en stoelen aan de linker kant en aan de andere zijde een gevarieerd aanbod aan kunstver- wante artikelen. Zoals de fors uit gevallen posters met afbeeldin gen van werk van onder andere Karei Appel. Voor vijf euro heb je wat leuks aan de wand. Verder hebbedingen als keycords, para plu's, kalenders, agenda's en een collectie kunstboeken. Damesjaponnen In de 'zijkamers' van de Koren beurs hangt en staat werk van on der meer Michel Snoep en Ester Zitman, (levensgrote damesja ponnen). Op de eerste verdieping - drie betrekkelijke korte trappen op - loopt de bezoeker aan tegen de fleurige transparante installa tie van Fransje Killaars. Het ob ject met de uitbundige kleuren sierde lange tijd de entreezaal van het museum aan de Hoog straat. Voorts werk van bekende en tamelijk onbekende kunste naars van wie de directie van het Stedelijk de afgelopen zeven jaar werk aankocht. Zoals het schilde rij van Jaap van Ende dat een ty pische jaren vijftig sfeer uit straalt, het lapje gele acrylverf van Twan Janssen dat over een staaldraad hangt, de houtskoolte keningen van Juul Krayer en de tekeningen van de Schiedamse Sarah van der Pols die verwant schap met het werk van Krayer lijken te hebben. Vernieuwing Volgens directeur Wind markeert de tentoonstelling The Seven Ye ar Itch de overgang van oud naar (ver)nieuw(ing) en laat men het publiek in de Korenbeurs kennis maken met zeven jaar van verza melwoede. Al sinds 1954 legt het Stedelijk zich toe op het verwer ven van eigentijdse kunst. De samenstelling van de collectie die het Stedelijk sinds 1954 aanlegt bestaat voornamelijk uit werk van Nederlandse, of hier verblij vende, kunstenaars. "Een van de redenen om ons juist hierop toe te leggen komt voort uit de hoge museumdichtheid in het Rijn mondgebied", verklaart Wind. "Wil je als museum je onder scheiden dan kan dat alleen door specialisatie. Wij hebben dat gedaan door het aankopen van hedendaagse kunst. Deze collectie kan worden opgedeeld in experimentele, in formele kunst en aanverwante abstractie." Overigens moet de aankoopcom missie van het Stedelijk de ko mende twee jaar noodgedwongen op een houtje bijten. Van aan kopen is geen sprake meer nu het college heeft besloten geen geld meer te storten in het fonds waar mee nieuw werk kan worden ver worven. "Ook het museum moet bezuinigen", verklaarde cultuur wethouder Heijenk kortgeleden. "Ten eerste scheelt dat de ge meente tweemaal 44.300 euro en voorts is de ruimte in de Koren beurs toch te beperkt om nieuw werk te exposeren." The Seven Year Itch is te zien tot 11 januari. De Korenbeurs aan Lange Haven 45 is geopend op dinsdag - zaterdag van 11.00 - 17.00 uur. Klaaske Geerst WATERWEG-Mag je onbaatzuchtige zorg voor de medemens tot een bijzonde re 'kunst' verheffen, of is er méér dat mensen aanzet tot het belangeloos 'er-willen- zijn-en-zorgen-voor' mensen die de hulp van vrijwilligers via de Oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord inroepen? Na vijftien jaar ervaring binnen de 'Oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord' valt daar best veel over te zeggen, en dat gebeurde vorige week dan ook veelvul dig in het Rotterdamse World Trade Center. Daar hield vijftienjarige Oproepcentrale Waterweg Noord voor de gelegenheid een grootse 'Invitational Conference'. Deze conferentie, die werd geor ganiseerd in samenwerking met het Nederlandse Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW), bood z'n bezoekers een dagvullend programma, met veel sprekers met ondermeer terugblikken en vooruitblikken, maar ook een aantal kunstig uitgewerkte work shops: 'De Kunst thuis', (Wat ko men de direct betrokkenen, cliënt, mantelzorger, beroepskracht én vrijwilliger tegen, wat zijn de verwachtingen over en weer en kan de vrijwilliger het iederéén naar de zin maken; zijn vrijwilli gers 'slechts' onderbetaalde be roepskrachten of houdt hun werk meer in?) 'De kunst van het samenwerken', De samenwerking tussen de mantelzorger, beroepskracht en de vrijwilliger, wié is waarvoor verantwoordelijk? Mag je van de vrijwilliger hetzelfde verwachten als de mantelzorgdrager of soms ook van de beroepskracht? Is de vrijwilliger een op- of aanvul ling?) en: 'Stuurmanskunst' (Zijn er afspraken nodig over taakaf bakening tussen mantelzorgers, vrijwilligers en beroepskrach ten?). Kortom, met de workshops werd aandacht besteed aan de 'kunst' van vrijwilligerswerk, ge richt op hun daadwerkelijke inzet 'achter de voordeur'. Thuissituatie Danny Bracke, voorzitter (en sa men met Anneke de Jong oprich ter) van de stuurgroep Oproep centrale. vindt dat er bijzonder veel tot stand is gekomen in de achterliggende vijftien jaar. Hij weet dat de mens achter de vrij williger erg gemotiveerd is, dat hij of zij deze vorm van hulpver lening als een zinvolle invulling van tijd ervaart en dankbaarheid een beloning op zich. De 'Op roepcentrale' - de naam heeft vol gens Bracke niets te maken heeft met een. in aeval van nood. on een of ander alarmbelletje druk ken - is vijftien jaar geleden be gonnen als een als vrijwilligers organisatie voor de bewoners van Schiedam, Vlaardingen, Maass luis en Maasland, die in de thuis situatie intensieve zorg behoe ven. "Niet als laatste redmiddel, maar in een veel eerder stadium ter ondersteuning in een thuissi tuatie. Waardoor de kwaliteit van het leven verlengd en verbeterd kan worden! Men behoeft bij de hulpvraag echt niet te wachten tot het water aan de lippen gestegen is!" "Onze vrijwilligers zijn onder meer actief bij langdurig zieken en gehandicapten, dementerende ouderen, terminale patiënten en ouderen met behoefte aan psychosociale ondersteuning. Zij nemen in overleg voor een paar uur per week de taak van de man telzorger over waardoor deze ook eens even tijd voor zichzelf krijgt en wat meer 'lucht'. Maar ook wanneer de cliënt alleen woont en er geen vaste verzorger is, kan een beroep worden gedaan op een vrijwilliger. Er komen gaan deweg ook telkens andere doel groepen bij." Er zijn momenteel bij Oproep centrale Nieuwe Waterweg Noord zo'n 70 vrijwilligers ac tief. Er bestaat overigens een reis- en onkostenregeling. De Oproepcentrale is organisato risch ondergebracht bij de Divi sie Transmurale Zorg van de Zorggroep Waterweg Noord. Vrijwilligers in de zorg blijven nodig. Geïnteresseerden kunnen meer informatie vinden via oproepcen trale @zorgg roep wat er weg- noord.nl of tel. 010-4278199 SCHIEDAM - De leden van de Rabobank Schiedam- Vlaardingen organiseren voor maandag 19 januari een Nieuwjaarsconcert. Hoogtepunt is het optreden van de Nederlandse Musicalster Danny de Munck. Het concert wordt gehouden in het Theater van Vlaardingen. Danny de Munck begon zijn carrière als 12-jarig jongetje in de film Ciske de Rat en is uitgegroeid tot een musicalster van allure. Tijdens het Rabo Nieuwjaarsconcert 2004 zal hij muzikale pijlen afschieten van het genre eigentijdse populaire muziek. Ook brengt hij songs ten gehore van de musical Copacabana waarmee hij onlangs veel succes heeft gehad. Naast hem zal schitteren zangeres Berget Lewis met haar koor The Gospeltrain. Zij werkt als zangeres samen met bijna alle grote namen in ons land, zoals Trijntje Oosterhuis, Karin Bloemen en Golden Ear ring. Inmiddels heeft ze een reputatie opgebouwd als de internationa le souldiva. Zo deelde ze het podium met o.a. Van Morrison en Ma- ceo Parker.Deze topvocalisten worden begeleid door het Koninklijk Harmoniegezelschap OBK uit Zeist. Onder leiding van Gert Buiten huis brengen zij een zeer eigentijds en swingend repertoire. Bij de kaartverkoop hebben leden van de Rabobank een streepje voor. Deze maand krijgen zij een uitnodiging toegestuurd om twee kaarten te bestellen tegen gereduceerd tarief. Ook klanten van de bank krijgen korting. De algemene verkoop start vanaf 26 november. De kaartjes kosten dan 30 euro. Het harmonie-orkest en het Promskoor Schiedam gaven afgelopen vrijdag alvast een voorproefje. r Foto: Roel Dijkstra Wennen aan Kunst in Korenbeurs Vogels van Constant. In de regio Waterweg zijn zeer veel mantelzorgers actief, zoals hier op de avondvierdaagse ARCHIEFFOTO: Roel Dijkstra Danny de Munck

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 23