Ingezonden RSB speelt The Planets Bericht aan de lezer Drama voor volwassenen Museumspolitiek 'Juut, bal in je zak' Expositie Harga Spaland brief Betrokkenheid Kerstboom dit jaar bij de kerk Woninginbraken Vrouw steekt mai met mes Berover dringt au:o binnen Theatergroep Roth speelt Shakespeare in eigen theatertje Gezocht: getuigen brandstichting Ingezonden brieven Waterweg Film Brand in auto SCHIEDAM Wat beekent dat? En vooral, wat betekeit dat voor mij? In het al- gemeer zou ik zo zeggen dat men zi<h inzet voor een bepaald doel, ol in ieder geval zich be- trokker voelt, en ook dienover eenkomstig handelt. Zich dan ook nie terugtrekt omdat dat verwacit wordt. Juist nu is het tijd om'Scrooge' aan te pakken. Want mt als vorig jaar flikt Woonpus ons weer hetzelfde geintje Dm vlak voor de feestda gen me een vage brief te komen waaruileigenlijk blijkt dat ze het Provenershuis 'godbetert' ónze woningn, ónze huisjes willen verkopm en laten verbouwen tot wat? Pippenhuisjes, peeskamer tjes? Wij ween nog steeds van niets. Ook hd college van bestuur houdt ach op de vlakte. Kort om: vaigheid all over again. Er wordt net ons gespeeld maar we weten riet door wie, Gemeente of Wooiplus, of misschien wel allebei. Dit stulje heet betrokkenheid, dus laa ik me daartoe beperken, anders aat ik me verleiden tot een socrt pissigheid waar de honder geen brood van lusten. Betrokenheid voor mij houdt in dat ik ne zal doodvechten alvo rens ikmijn woning en die van mijn hifgenoten zal opgeven. Wat ikhoop is dat de politiek en de Schedamse bevolking alsook de meria het weer op kunnen brengei om ons te steunen tegen de uitverkoop van de 'sociale verhuirder' (voelt u 'm?) Woon- plus. Fedde Visser, Proveniershuis SCHEDAM - Het is traditie dat di Grote Markt in decem ber vordt opgesierd door een meteshoge kerstboom. Dit jaar Uijft de plek op de Mark echter leeg in verband met (e renovatie van het ge- meeitehuis. In plaats daarvan word de boom in week 50 geplatst in de tuin van de kerkian de Lange Kerk. Met een hjskraan zal de stads- kersboom tussen de zitbank jes ei het gazon aan de Lan ge Krkstraat worden neerge zet. h plaats van op de tradi- tionde kaarsjesavond wordt de verlichting in de kerst boon ontstoken door de bur gemeester, de heer R. Schee- res, cp zondag 14 december in aaisluiting op de kerst zang die van 17.00 uur tot 18.1! uur plaatsvindt in de Groti Kerk. SCHIEDAM - In een woning aan de Scheepvaartweg is een dvd-sjeler gestolen. Daarvan is maaidag aangifte gedaan. De dirf kwam binnen door de voordeur te forceren. In eenwoning aan de Willem Pij pert raat is ook een dvd- speler |estolen. Daarbij werd het heb huis overhoopt ge haald. SCHIIDAM - Op de Monseig neur Nrlenslaan vond maandag avond ien steekpartij plaats, waarbi een 29-jarige man uit Schiedim gewond raakte. Vermoidelijk hadden een man en vroiw ruzie, die escaleerde, en de vouw de man met een mes inzijn rug stak. Het slaihtoffer is overgebracht naar h4 ziekenhuis. De 28-jari- ge verachte meldde zich korte tijd latir bij het politiebureau en werd diar aangehouden. SCHEDAM Een 26-jarige vrouv is vorige week donder- dagax>nd op de Putterhoekse- straal beroofd. Het slachtoffer zat irhaar auto toen een on- bekeide man op de ruit tikte. Nada ze het raam had geo- pendwist de man de auto binrnn te dringen. De vrouw moes haar pinpas met code afstam en werd gedwongen richtng Rotterdam te rijden. Op Westzeedijk stapte de man rit en maakte zich uit de voeten. De recherche heeft een lader onderzoek inge steld SCHIEDAM - Het Rotterdams Symfonisch Blaasorkest (RBS) speelt op zaterdag 13 december in Theater aan de Schie de thea tervoorstelling The Planets. Met een spannend verhaal als ro de draad brengen het RSB, de Er asmus Dance Company, slag werkgroep Gamberro en ver schillende acteurs een familie voorstelling van bijna anderhalf uur op de planken. Rondom klas sieke muziek (The Planets van Gustav Holst) is een verhaal ge richt op de hele familie geschre ven. Gebruik makend van de sfe ren die de muziek oproept komt het verhaal via acteurs tot leven. Rode draad vormt de zoektocht naar water door twee jongens die op de uitgedroogde aarde wonen waar om elke druppel water wordt gevochten. In hun zoek tocht belanden ze uiteindelijk in de ruimte, waar ze de vreemdste dingen mee maken. Het verhaal is in eerste instantie geschreven door projectleider Pim Halkes en later vervolmaakt door regisseuse Marihuela Belt, die ook de regie van The Planets op zich heeft genomen. De kranten van week 52 en week 1 gaan er anders uitzien dan u van ons gewend bent. In de speciale Kersteditie en Nieuwjaarseditie kan de redactie geen lokale persberichten plaatsen. Wilt u toch een aan kondiging in de krant van een gebeurtenis die voor donderdag 8 januari plaatsvindt, dan dient het pers bericht voor maandag 15 december 12.00 uur op de redactie aanwezig te zien. Het bericht kan dan nog mee in de krant van 17 december. Op woensdag 7 januari verschijnt er weer een reguliere krant. De redactie SCHIEDAM - Theat'er Femus start ook dit jaar weer een cursus drama voor volwassene n. In tien weken worden alle basisvaardig heden behandeld: impiroviseren, presenteren, emoties, ruimte en tekstbehandeling. Kennis of er varing is niet noodzakelijk. De cursus begint in februari i en wordt gegeven op donderdagav ond van 20.00-22.00 uur in De Blauwe Brug. De kosten voor 10 h essen is 50 euro. Meer informatie is te verkrijgen bij Olga Hartm an tel. 010-247 04 64. VLAARD1NGEN - De prins van Denemarken, verteerd door verdriet, wendt gekte aan om de dood van zijn vader te wreken. Broedermoord, intriges, list, bedrog, verdenkingen, rod del en achterklap. Net als in een moderne soap zit het er allemaal in. Maar wat een mooie taal van Shakespeare en wat een prachtig spel van Roth. En gewoon in het eigen kleine theatertje aan de Kuipershof 8. De acteurs en actrices spelen Hamlet op de vierkante meter. Een prima zet van regisseur Fred Vaassen, die daardoor de intimiteit en interactie tus sen publiek en spelers ver groot. Het levert een siniste re versie van het klassieke drama op, waarbij de kijker zich een voyeur voelt. Hamlet is in 1601 of 1602 door William Shakespeare geschreven en is wellicht het beroemdste to neelstuk ooit. Niet gek Hamlet is van alle tijden. Aan de ene kant is het een lekkere actuele satire op een koningshuis en aan de andere kant een prachtige drama over een jongeman die worstelt met een identiteitscrisis. Het hof van Denemarken is in diepe rouw na de dood van de koning. Koningin Gertrude is meteen getrouwd met haar zwager Claudius. Kroon prins Hamlet verdenkt zijn oom van de laaghartige moord op zijn vader. Het wordt een dilemma tussen zijn geweten en de nage dachtenis van zijn vader. Wraak staat centraal bij Hamlet wiens hoofd vol zit met zijn vader. 'Hamlet, Hamlet, Hamlet....', de stem van zijn vader gonst door zijn brein. Regisseur Fred Vaassen heeft de volledige eerste scène van het stuk, waarin Hamlet de geest van zijn vader ontmoet, geschrapt. Door de veranderingen moet ac teur Mare Eikelenboom Hamlet nog meer verdieping geven. De geest is verdwenen. De vader heeft zich in de hersens van Hamlet vastgezet. Het stuk wordt er sneller door en de worsteling van de prins beter zichtbaar. Ei kelenboom zet een tere Hamlet neer, die altijd lijkt te twijfelen. In alle opzichten een mens. Rustiger en meer op zijn gemak dan ooit, laat hij met veel elan de troonopvolger zien, die de strijd aangaat met zijn oom Claudius, zijn frustraties en zijn verdriet. Tere snaar Het koningspaar Gertrude (Ca- thelijne Zuidwijk) en Claudius (Hans Rikken) zijn twee stuurse echtelieden. Je hoort ze alleen achter de schermen kirrend la chen als voorspel op een vrijpar tij. Claudius echter is een dictato riaal beest. Rot als een mispel. Bang als een wezel. Rikken voelt zich thuis in zijn rol. Het is bijna beangstigend als hij voor je staat en een list bedenkt om Hamlet te vermoorden. Rikken is Claudius de machthebber in heel zijn we zen. Gertrude heeft ook een tere snaar; zoon Hamlet. Zuidwijk laat dat zien met goed spel. Voor al in een dialoog met Hamlet, le vert dat hoogwaardig acteerwerk op. Dan is er nog kamerheer Poloni- us, zijn dochter Ophelia en zijn zoon Laertes. Polonius is een in trigant, slijmt naar boven en schopt naar onderen. Dochter Ophelia wordt als joker ingezet om te laten zien dat de gekte van Hamlet te wijten is aan verliefd heid. Polonius sterft per ongeluk door de hand van Hamlet. Ophe lia wordt verteerd door verdriet en verdrinkt zichzelf. Heethoofd Laertus wil vader en zus wreken en wordt een speelbal in de han den van de wrede Claudius, die Hamlet om zeep wil helpen. Ook hier weer sterk spel van Huub de Ruiter (Polonius), Hester vd Knoop (Ophelia) en Dave Steijger (Laertus). Dan zijn er nog de prima rollen Guildenstern (Salome Aussen), die heimelijk verliefd is op Ham let, de toneelspeelster (Truike Reichert) en de doodgravers (Ar thur de Ruiter en Merel van Hou- welingen). Last but not least Maurice de Jong die als de vriend van Hamlet Horatio ook het nodi ge acteertalent laat zien. FOTO: Fred Libochant Fred V 'aassen heeft gekozen voor bijna g :een decor. Veel Perzische tapijter een trap, een balustrade en een mooi lichtplan zijn de in- grediën ten waarmee hij de kijker meenee mt naar het Deense hof. Het is u itstekend gelukt, je hebt nooit het idee datje naar iets kijkt wat niet klopt. De Hamlet van Roth is een toneelfeestje. Ge woon gaa n en genieten. En ver baas je ov er het slot, waarin alles anders is clan verwacht! Hamlet van William Shakespe are door Theatergroep Roth. Kuipersht»f 8. Vrijdag 12 de cember en zaterdag 13 decem ber (20.00 i uur). De voorstelling wordt in 11004 doorgespeeld. Boekingen via 06-50435902. Een kaartje kost 7,50 euro. PERNIS - Ze is deze week 14 jaar geworden. Ze is een meisje. En in april van het volgend jaar maakt ze haar debuut in het Nederlands- Belgisch kampioenschap ral- lyracing in de Ford RST Cup. Een niet alledaagse combinatie, maar het auto racen is Selina Hoel uit Pernis met de paplepel inge goten. De 14-jarige Selina Hoel zat ne gen jaar geleden achter het stuur in een klassieke raceauto. Samen met haar vader, Olaf Hoel gara gehouder in Pernis, bezocht zij vaker racecircuits en reed regel matig op een solex. Haar vader deed vroeger aan racen en bracht zijn enthousiasme over op zijn dochter. "Ik weet eigenlijk niet beter", verklaart Selina als naar haar interesse voor de autosport wordt gevraagd. Maar ze heeft ook nog een typische meisjes hobby voor 'een kind' van 14 jaar: paardrijden. "Maar racen komt in het weekend toch op de eerste plaats." Debuut Om racetalenten meer de gele genheid te geven zich te kunnen ontwikkelen, is de Ford RST cup in het leven geroepen. Een rally race-competitie voor coureurs van 14 tot 25 jaar, die nog nooit in het bezit zijn geweest van een autosportlicentie. Er is een junio ren-klasse, van 14 tot 18 jaar en een senioren-klasse tot 25 jaar. Er zijn 7 races op het circuit van Valkenswaard en op circuits in België. Selina is er niet erg gespannen over haar toekomstige debuut in de rally wereld. "Ik weet niet of ik de jongste ben. Ik weet wel dat er waarschijnlijk nog een meisje aan de competitie mee gaat doen, maar dat is niet zeker. Dit jaar is toch een beetje om te leren. Je kan niet gelijk eerste worden. Maar als ik de eerste wedstrijd win, dan gaat mijn vader zijn hoofd kaalscheren en moet André (familievriend, collega-garage houder en monteur in het race team) in een roze string lopen", vertelt zij lachend. "Maar het sei zoen daarna, heb ik meer erva ring en meer kans." Talent Haar vader Olaf heeft duidelijk veel vertrouwen in de racecapa citeiten van zijn dochter. "We zijn een paar keer gaan karten en op een gegeven moment heeft ze deelgenomen aan een cursus om een kartlicentie te halen. Toen vertelden die instructeurs dat ze talent heeft en dat ze door moest gaan in de sport. En volgens mij heeft ze dat talent ook, anders zou ik het niet doen. Daar komt bij dat ze een paar weken geleden op het circuit van Valkenswaard in een soortgelijke auto, als dade lijk wordt geracet, heeft gereden en 'm gelijk op zijn dak parkeer de. Maar dat maakte niet echt veel indruk op haar, dus dat zit wel goed." Het is een dure sport. "Wat is duur? Als je het vergelijkt met voetbal, is het een dure sport", stelt Olaf Hoel. "We hebben vori ge week de auto over laten ko men en die kost 14.500 euro, ex clusief BTW. Dan zijn er nog de kosten voor het materiaal, ver voer, kleding. We hebben geen idee wat het gaat kosten aan tijd voor onderhoud van de auto. We mogen niet echt sleutelen aan de kar, want alles is voor iedereen verplicht standaard." Al met al gebeurt er toch veel omheen, om Selina te kunnen la ten racen. Zo gaan naast Selina en vader Olaf (als monteur) nog vier Pernissers mee in het bege leidingsteam van een race. André Barendrecht en Chris Smits als monteurs, Manollo Ballester, en Gerjo van de Bovenkamp als kok. Formule 1 Ondanks een zo'n enthousiaste vader blijft de vraag toch een beetje hangen wat een meisje van 14 jaar in de autosport trekt. "Ik denk toch de snelheid. Dat vind ik wel leuk", stelt Selina vast. "Het is niet echt mijn droom, maar ik zou wel de eerste vrouw in de Formule 1 willen zijn. Al ben ik daar nu al te lang voor, want die coureurs zijn allemaal kleine mannetjes. Dus zal het wel bij crossen blijven en kan ik dat later misschien met mijn vader doen." Voor autoliefhebbers of potentië le sponsors die meer willen we ten over het raceteam, de auto en de competitie kunnen hun vragen mailen naar olaf@olafhoel.nL Ook is er een website in de lucht, waar dadelijk ook gedurende het seizoen de verrichtingen van Sel ina Hoel kunnen worden gevold: www.fordrst.nl. SCHIEDAM - De politie is op zoek naar getuigen van de brandstichting in Obrechtstraat. In de nacht van vrijdag 21 no vember is omstreeks 02.00 uur brand gesticht in een laagbouw woning. De politie verzoekt mensen die rond dit tijdstip ie mand hebben zien lopen in de omgeving van de laagbouwwo- ningen aan de Obrecht straat te Schiedam of mensen d .ie de daadwerkelijke brandstichting hebben gezien, contact op te ne men met de afdeling Opsporing van het politiedistrict Schiedam. Men kan zich melden aan de re ceptie van het politiebureau aan het Bijdorpplein of telel bnisch contact opnemen via 0900-8844. In het tijdelijke museum loopt nu de tijdelijke tentoonstelling 'Seven Year Itch', de oogst van zeven jaar aankopen door het museum. De poster toont Marilyn Monroe uit de gelijknamige komische film. De verwachting wordt gewekt datje iets spannends of anders iets vrolijk makends te zien krijgt. Ik werd er niet vrolijk van; integendeel. Het schaarse geld van de gemeente verspild aan bagger. Ik ben geen kunstkenner, maar zie als zakenman wel dat het gebode- ne zijn geld niet waard is. Als de tentoonstelling voorbij is, verdwijnt de collectie op de grote hoop die museumdepot heet. Speciaal voor deze verzameling die het daglicht niet kan verdragen is het Monopo- le-theater aangekocht. De verbouwing van dit pand zal ook weer veel belastinggeld opslokken. Mijns inziens kan met de inhoud van het depot beter de lege etalages van de binnenstad gevuld worden. Aan elk kunstwerk kan dan een prijskaartje gehangen worden tussen de 5 en 50 euro. Er worden dan verschillende doelen bereikt: 1De etalages zijn gevuld, 2. er komt geld vrij, 3. Monopole kan weer een theater annex grand café worden, 4. de Teerstoof komt vrij en kan bij het Filmhuis gevoegd worden. Ik zal door de Schiedamse cultuurkliek wel als cultuurbarbaar versle ten worden, maar in tijden van recessie moeten er keuzen gemaakt worden. In mijn optiek moetje dan kiezen voor de burger en niet voor het cul turele erfgoed. Erfgoed als wat er momenteel in de Korenbeurs te zien is het bewaren niet waard. De 5 euro entree is 5 euro teveel. Met zul ke exposities zal het streefgetal van 15.000 betalende bezoekers bij lange na niet gehaald worden. Andreas Rose Wie vroeger als held met kop en schouder boven z'n vriendjes wilde uitsteken en bovendien zeker wilde zijn van de gunsten van het leuk ste meisje van de straat, diende op z'n minst te durven roepen: "Juut, bal in je zak" tegen een agent. Zo'n agent, die in die heerlijke jaren op een dienstfiets - zo'n hoge zwarte - de straat in kwam rijden. Dan had je het pas gemaakt, ook al stond je te trillen op je benen voor zoiets onschuldigs eigenlijk. Al helemaal werd je tot aan deze tijd toe geëerd, als je op de bel durf de te drukken van twee deuren die je met je vriendjes had verzegeld met een stuk touw. En het toppunt van agressie was bellen, klaar staan met een hand vol stenen en als er werd opengedaan, roepen: "Woont hier mevrouw van Onderen, dan zullen we het hier laten donderen!" En dan u raadt het al, die stenen werden in de gang gegooid. Een andere manier om eeuwige roem te vergaren en natuurlijk ook weer de gunst van dat leuke meisje - want daar ging het bijna altijd om - was als er een 'stille' op een fiets stiekem de straat in kwam rij den en de bal wilde afpakken en jij probeerde dit te verhinderen. Was je aan het voetballen op straat, die straat waar al die beroemde voet ballers vandaan kwamen, dan had je meestal te laat in de gaten dat hij er aan kwam. Maar omdat die 'stillen' meestal ook met warm weef een regenjas droegen, was er altijd wel een jongetje die oplettend was en dan riep: "Jongens; de bal, wegwezen." Wij, die niet zo heldhaftig waren, namen dan de benen en die ene held liep dan tergend langzaam naar de bal toe en pakte die doodleuk vlak voor de graaiende handen van die 'stille' op. Hier moet trouwens worden opgemerkt, dat wij op straat niet mochten voetballen. Terwijl er toch in het algemeen wordt gedacht dat er zo veel op straat werd gevoetbald. Wat ook moet worden opgemerkt is dat er nu hele groepen politieagenten door onze stad lopen, dames en heren zo door elkaar heen. Dat waren nog eens tijden. Zoals zojuist gezegd; tot aan deze tijd toe worden deze heldendaden besproken door al die vutters, die elkaar nu weer allemaal op straat tegenkomen en in onze Passage... H.C.M. Vlek SCHIEDAM - De nieuwe expositie in Harga Spaland wordt verzorgd door A. Hogendijk. De aquarellen van zijn hand zijn tot 26 jan uari te bezichtigen aan de Willem Andriesenlaan 2. Hogendijk schildert al sinds zijn jeugd. Hij begon met olieverf" maar paste later ook andere technieken toe zoals aquarel en gouache. 1 n zijn onderwerpskeuze toont hij een voorliefde voor wolken, water en sche pen. Swimming Pool regie: Francois Ozon (Frankrijk, 2003) De Engelse schrijfster Sarah Morton levert als jaren het enen na het andere boek over inspecteur Dorwell af. Haar uitgever stuurt haar naar zijn landgoed in Frankrijk maar als snel wordt ze gestoord door de mooie Julie, de dochter van de uitgever. Door Julie komt er weer kleur in het leven van Sarah... en ze begint weer te schrijven. Donderdag 4/vrijdag 5 december in Schiedam en zaterdag 6 de cember in Vlaardingen. Historias Minimas regie: Carlos Sorin (Argentinië/Spanje) Duizenden kilometers ten zuiden van Buenos Aires reizen de hoofd personages van de film afzonderlijk van elkaar over verlaten wegen richting Zuid-Patagonië. Hun verhalen en dromen verweven zich met elkaar op de sporadische haltes langs de weg. Donderdag 4 december in Vlaardingen en zaterdag 6 december in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. SCHIEDAM - In een auto, die geparkeerd stond in de 2e Tuinsin- gel, is dinsdagmorgen vroeg brand ontstaan. Met de auto was de vorige dag niet gereden. De politie onderzoekt de oorzaak van de brand nog en sluiten opzet daarbij niet uit. s v HET NEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 49 - 1442 Hamlet op de vierkante meter •fr Ger van Veen Hamlet met de schedel van Yorick de nar, die hem als kind altijd vrolijk maakte Selina (14) doet aan autocrossen Martin Polder Selina Hoel bij haar eigen Ford RST Fl OTO: Olaf Hoel V V

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 19