Kerstzang in Schoon water in Beatrixpark Leerzaam en lekker iracto Grote Kerk Greg Trooper in de Serre Hervormde Gemeente: 'Liefdewerk oud-papier levert aardig wat op Kortweg £Nurth& Verschoor Grofvuil? www.irado.nl Het Nieuwe Stadsblad Wij geven een kado bij uw kado sovssk WÊ Van der Vlerk O AutoTrack.nl SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN (010) 4699.444 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) Speld in hooiberg SERVICE POINT FIAT/ALFA ROMEO Van OUDSHER Het adres voor onderhoud en reparatie van FIAT en ALFA ROMEO 's-Gravelandseweg 262, Schiedam, tel.: 010-4622912 LUDEN Unieke actie bij Restaurant Brasserie Luden In Het Arsenaal van Jan des Bouvrie! HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 49 - 1440 SCHIEDAM - De jaarlijkse kerstzang in de Grote Kerk van Schiedam vindt plaats op zondag 14 december. Vanaf 17.00 uur worden bekende kerstliederen gezongen, niet alleen door alle aanwezigen maar ook door het groot Schiedams Koor, bestaan de uit leden van zeven Schie- damse koren. Verder werken Harpe Davids mee en organist André Verwoerd. Dominee G. de Lang houdt een korte kerstover denking. De deuren van de ver warmde en met kaarsen verlichte kerk gaan open om 16.30 uur. De toegang is vrij. Na afloop van deze Kerstzang 2003 (rond 18.15 uur) ontsteekt burgemeester Scheeres de ver lichting van de stadskerstboom die staat in de tuin van de Grote Kerk, dit in verband met de restauratie van het oude stad huis. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Wegener hus-aari-hulskranten verschijnt elke woensdag in Schiedam en Kethel en is een van de 25 edities van Wegener Huis-aan-huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behoren de tot Wegener N.V. REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Tefefpx (010) 4.602.727 Kantöbruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tint 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, 06 24921359 H. Tilmans 06 14935027 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whk.wegener.nl Eindredactie: Patricia Brabbel Chefredacteur: Mark Kivit HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huiskranten Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden B.V. Bezorgklachten: NS SCHIEDAM - Een oude windmolen en drie kunstma tige drijvende eilanden moe ten gaan zorgen voor schoon water in het Beatrixpark. De gemeente Schiedam heeft dit najaar de waterwindmolen, die op het terrein van het te bouwen Vlietland Ziekenhuis stond, aan heemtuin t' Hoefblad in het Prin ses Beatrixpark geschonken. De molen staat inmiddels bij het duingebied en wacht op een revi sie. De nieuwe taak van de wind molen is om het parkwater door de zogenaamde verlandingszone in de heemtuin te pompen. De verlandingszone bestaat uit oe ver- en moerasplanten, die sa men met de waterdieren, functio neren als natuurlijk filter. Het Hoogheemraadschap van Delfland is bereid gevonden om een bijdrage aan de heemtuin te leveren voor het proefproject "al ternatieve floatlands". Komend voorjaar zullen in de heemtuin, nabij de verlandingszone en het griend, drie drijvende eilandjes van boomstammen worden ge plaatst. De eilandjes worden met inheemse oeverplanten inge plant. In de boomstammen worden op stapjes voor watervogels ge maakt en aan de onderkant van de stammen worden netjes met driehoeksmosselen bevestigd waardoor deze zoetwatermossel zich kan hechten aan de boom stammen. De driehoeksmosselen leven van algen en dood orga nisch materiaal die zij uit het wa ter filteren. Hierdoor leveren ook de mosselen een positieve bij drage aan de waterkwaliteit. De eilandjes geven direct een na tuurlijk beeld en dienen als foera- geer- en broedplaats voor vogels en insecten. Ook zullen diverse vissen deze eilandjes kunnen gaan gebruiken als paai- en eiaf- zetplaatsen. Beide projecten worden tijdens de themadag 'nattigheid in de heemtuin' op zondag 29 augustus 2004 officieel geopend. Extra geld dreigt weg te vallen SCHIEDAM - In grand café de Serre treedt zaterdag 6 december de Amerikaan Greg Trooper op. Deze singer/songwriter is in New Jersey geboren en brengt een mix van folk, rock, blues en country. Naast zingen en schrij ven speelt hij ook gitaar. Trooper woont inmiddels in Nashville Tennessee en schreef gedurende zijn lange carrière in de muziek reeds voor Steve Earle, Billy Bragg, Maura O'Connell, Vince Gill, Robert Earl Keen en Lucy Kaplansky. Zelf werd de singer/songwriter sterk beïn vloed door grootheden als Tow- nes van Zandt en Guy Clark. De Groningse ex-straatartiesten Rapalje treden zaterdag 6 de cember op als supportact van Greg Trooper. Het ruige en op zwepende maar ook aansteke lijke mix van Ierse, Schotse en Nederlandse volksmuziek van Rapalje wordt regelmatig afge wisseld met humor. Het optreden begint om 19.00 uur. Entree bedraagt 12,50 euro, leden van No Frontiers betalen 10 euro. De Serre, Nieuwe Dam- laan 759 in Schiedam, NansWolters SCHIEDAM - Dankzij de inspanningen van Willem Vroegop en Wouter Van Haften kon de Hervormde Gemeente over een lange periode regelmatig putten uit een niet onaanzienlijk potje waaruit noodzakelijke voorzieningen voor onder meer het interieur van de kerk werden gefinancierd. Die extra inkomsten dreigen binnenkort weg te vallen nu Willem Vroegop het wat kal mer aan gaat doet. Wouter Van Haften, voorheen 40 jaar koster van de kerk: "In het Kerkblad is al een oproep ge plaatst met de vraag of iemand de plek van Vroegop wil inne men. Wij bereiken met het blad 1100 adressen maar tot nu toe le verde het zo goed als niets op." Jarenlang waren de heren Vroe gop en Van Haften een goed op elkaar ingespeeld koppel. Willem Vroegop haalde in Woudhoek bij vaste adressen oud papier op. Hij maakte daarbij gebruik van een fiets met aanhangkarretje. Van Haften: "Steevast zet ik bij hem op maandagmorgen mijn aanhan ger voor de deur en wordt al het opgehaalde papier daarin overge zet. Daar zijn we een hele mor gen mee bezig, 's Middags legen we die aanhanger in een contai ner aan de Polderweg en vervol gens komt eenmaal in de vier we ken de ONS om onze hele 'han del' op te halen. Daar gaat overi gens nogal wat arbeidsintensief werk aan vooraf. Gelukkig krij gen we daarbij assistentie van een aantal oudere vrijwilligers. Ik "Een vervanger vinden voor Willem Vroegop is als het vinden van een speld in een hooiberg", vindt Wouter van Haften. SCHIEDAM Zaterdag is er een inloopconcert in de Grote Kerk verzorgd door Ger- tjan Schalkoord uit Poortugaal die het koororgel zal bespelen.Op het repertoire staan werken van o.a. Bach, Oscar van Durme en Michel Corrette, aanvang 15.00 uur en de toegang is vrij. Zondag 14 december is er kerstzang in de Grote Kerk om 17.00 uur zullen de bekende kerstliederen worden gezongen, niet alleen door al le aanwezigen maar ook door het groot Schiedams Koor, bestaande uit leden van 7 Schiedamse koren. Verder werken mee de Chr.Muziek- vereniging "Harpe Davids"en de organist André Verwoerd. Ds.G. de Lang houdt een korte kerstoverdenking, de toegang is vrij. Aanslui tend (rond 18.15 uur) zal de burgemeester de verlichting van de stads kerstboom ontsteken, in de tuin van de Grote Kerk. Zondag zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerkdiensten om 9.30 en 16.30 uur. Voor ganger is ds. W. van Sorge. Zondag is er om 10 uur een dienst bij de Evangelisch Lutherse Ge meente, Lange Nieuwstraat 219, voorganger is Ds. J. Visbeek (2e ad vent). Donderdag bij Harmonia een seance-avond onder leiding van Gerrit van Oorschot, aanvang 19.45 uur in het wijkcentrum aan het Wibaut- plein 165, toegang 5 euro. SCHIEDAM - Hoewel het zondagmiddag nogal druilerig weer was, waren toch zo'n vijftig mensen afgekomen op de rondleiding 'kring loop van de natuur' in Heemtuin Het Hoefblad in het Beatrixpark. Daarna gingen de deelnemers knutselen met de gevonden bladeren. Sommige kinderen wachtten de rondleiding niet eens af en gingen meteen aan de knutseltafel zitten. Andere kinderen en ouderen liepen eerst mee met beheerder Hans Buisman en lieten zich op een leuke manier informeren over de kringloop van de natuur. Het was dus een leerzame, maar ook 'lekkere' middag, want na afloop was er voor ie dereen een heerlijk bordje paddestoelensoep. heb het wel eens uitgerekend hoeveel tijd we daarin steken. Maarliefst 200 uur per jaar." Per maand haalt de Hervormde Gemeente tussen de acht tot tien ton oud papier op. Volgens voor malig koster Van Haften is dat op jaarbasis zo'n 120 ton. "De op brengst is bestemd voor de aan schaf of vervanging van een en ander. "De gordijnen in de kerk waren bijvoorbeeld al dertig jaar oud en dringend toe aan vervan ging. Drie jaar geleden konden wij dankzij onze papierinkom sten 20.000 gulden betalen voor nieuwe gordijnen", aldiis Van Haften. Ook kon de inventaris van de keuken van het nieuwe ge bouw naast de Kerk aan het Noordeinde een paar duizend gulden krijgen." Volgens de gedreven papierinza melaar is het vinden van een ver vanger voor Willem Vroegop ver gelijkbaar met het vinden van een speld in een hooiberg. "Veel din gen doen wij samen en dan voor namelijk op maandag. Bovendien halen we individueel bij particu lieren op vaste tijden oud papier op. Ook zijn er wel mensen die hun voorraad papier in een con tainer op Polderweg 250 depone ren. Overigens krijgen we steeds vaker te maken met vervuiling van het oud papier, omdat de in plastic verpakte folders recht streeks in de container worden gegooid. Dat kan ons een straf korting opleveren van de ONS. Gelukkig maakt een van de vrij willigers zich daar druk om en vist hij het plastic zoveel moge lijk tussen de kranten vandaan. Er moet dus nogal wat gebeuren om onze inkomsten zeker te stel len. Je kunt in ons geval met recht spreken over liefdewerk oud-papier", verklaart Willem Van Haften lachend. Hij blijft hopen dat binnenkort een vervanger voor Wouter Vroe gop zich bij hem aanmeldt (tel. 010-4702154). Overigens is Vroegop wel van plan zich te blijven inzetten, alleen minder intensief. Nienke in boekje liefdevol herdacht NansWolters SCHIEDAM - Vlinders en Nienke. Voor Yolande en René Kleiss, de ouders van het op 22 juni 2000 ver moorde Schiedamse meisje Nienke zijn vlinders onlos makelijk verbonden met hun levenslustige dochter. De gebeurtenis in het Beatrixpark die Nienke fataal werd en menigeen met afschuw vervulde zal niet snel vergeten worden door de Schiedamse bevolking. Drie jaar na dit vreselijke drama verscheen een boekje waarin Yo lande Kleiss haar herinneringen aan haar dochter op liefdevolle en soms humoristische wijze op papier zette. De kleurige aquarel len bij de tamelijk korte teksten werden vervaardigd door Nien ke's vader. Het gebonden boekje 'Nienke' met transparante omslag en lees lint, telt 70 pagina's. Voor de om slag is gebruik gemaakt van een tekening van Nienke. "Het is een bloemlezing van het korte leven van onze levenslustige, warme dochter", aldus Yolande Kleiss. "Herinneringen zitten diep opge borgen in het geheugen en kleine voorvallen herleven op de meest onverwachte momenten. Door dit op te schrijven weet ik dat Nien ke nooit verloren zal gaan, weet 'Nienke' de interesse van haar dochter voor de Griekse goden. Geloven op zich sprak haar niet zo aan, maar het intrigeerde haar wel. Ze las erover in een kinder boek en begon zelfs in een vier honderd pagina's tellend boek over de Griekse mythologie. Ze hield er op school een spreek beurt over. 'Ze kwam enthousiast thuis en zei glunderend: Het ging geweldig en dat vond de klas ook. De meester zei dat ik er veel van af wist maar hij moest toch even zeggen dat er maar een echte god was. Ze keek me ondeugend aan: maar ik ben echt niet goddelijk hoor mam. Tja Het boekje Nienke is in alle Schiedamse boekhandels ver krijgbaar voor 10 euro. De uitga ve (uitgever Boekhandel Post scriptum) werd mede mogelijk dankzij een subsidie. In deze winkel in het Hof van Spaland zijn tot en met 21 december de aquarellen van René Kleiss geëx poseerd. u kunt uw grofvuil brengen naar het afvalbrengstation in Schiedam. U kunt ook een telefonische afspraak maken: 262 1000 of via internet www.irado.nl Herinneringen aan Nienke Kleiss zijn door haar moeder Yolande opgeschreven. FOTO: Roel Dijkstra ik dat onze dochter altijd zal blij ven voortleven." De schrijfster geeft een kort ver slag van de eerste nacht na Nien ke's dood en verbaast zich er achteraf over dat zowel zij als echtgenoot René zo goed in staat waren te bedenken wat er wel en niet moest gebeuren. Zo werd snel besloten een tekening van Nienke, die vitaliteit en warmte uitstraalde, te gebruiken als rouwkaart. Dat kunstwerkje van met ecoline geschilderde vlin ders werd tevens de start van het Nienke's vlindertijdperk. In het Beatrixpark is op de plek van het misdrijf een grote plantenbak te vinden in de vorm van een vlin der en in de directe omgeving de door de Rotterdamse kunstenaar Dora Dolz ontworpen vlinder- bank 'Nienke had vanaf haar tweede jaar een grote voorkeur voor spaghetti. Je kon haar geen gro ter plezier doen dan met 'pasget- ti' met geraspte kaas. Toen we een wekelijkse kookbeurt voor de kinderen instelden was het duidelijk dat Nienke de spaghet- timaaltijden voor haar rekening nam. Donderdag was spaghetti- dag. Op donderdag werd zij ver moord.' Yolande Kleiss beschrijft in Ook om te vergelijken kijk je op AutoTrack.nl Traditioneel bieden wij als plezierig extraatje, een kado-cheque aan, om de feestdagen een extra feestelijk tintje te geven. Bij besteding van een aankoop waarde vanaf 75.00 euro, ontvangt u een kado-cheque ter waarde van 10% van het bestede bedrag. Deze cheques doen wij u cadeau tot 31 december 2003 en ze behouden hun waarde, voor verrekening met een nieuw te besteden bedrag. De autosite voor heel Nederland OfUwe/iefr Broersvest 68-70 3112 DG Schiedam '.lubileummenu' Luden Schiedam bestaat twee jaar en dat willen wij met U vieren, vandaar een unieke jubileumactie, een drie gangen verrassingsmenu inclusief twee glazen huiswijn naar keuze voor slechts 25,00 per persoon Dus reserveer nu! Reserveren gewenst o.v.v."Jubileummenu" Geldig maandag t/m zondag. Niet tijdens feestdagen. En op basis van beschikbaarheid. Restaurant Brasserie Luden - Het Arsenaal Schiedam Bedrijfsleider: Paul Helder Korte Haven 5*3111 BH Sdchiedam Tel. 010-2460177 Actie onder voorbehoud geldig tot 31 januari 2004 a.s. V

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3