Optredens in de Serre Toezichthouders natuur willen strenger imago Duidelijkheid over aanpak Hoekse Lijn Maeslanden zoekt Maassluis weer op Gekleurd voor de Sint PvdA op pad in Groenoord Rommelmarkt op Dreesplein Kerstmarkt in Oost Wietkwekerij ontmanteld Inloopconcert Grote Kerk Kerstconcert Femmes Vocales Kerstzang in bieb Noord Politie en justitie blij met uitspraak kantonrechter in eerste zes zaken Waterweg fiIm Ingezonden brief De eerste Turken Zakelijk bekeken Jim Stolze SC H I EDAM SCHIEDAM - In en rond Klup- huis Oost wordt op 13 december een kerstmarkt gehouden van 12.00 tot 18.00 uur. Deze markt is georganiseerd door Stichting Welzijn Schiedam en Bewoners vereniging Schiedam Oost. Er zijn onder meer workshops voor kinderen en volwassenen, mu ziek, evenementen en veel stands. SCHIEDAM - Het laatste wijk- bezoek van de PvdA voert zater dag 13 december naar Groen oord. In 2004 zullen bezoeken aan de andere wijken volgen. Om 10.00 uur ontvangen de be stuursleden van diverse wijkor- ganisaties, verenigd in de Klank bordgroep Groenoord de PvdA- fractie onder leiding van Maar ten Groene in het wijkkantoor aan de Jozef Oreliosingel 85a. Er wordt onder meer gesproken over de wijkontwikkelingsvisie, de vertraging in de herstructe- ring van Groenoord Zuid en de herinrichting van het openbaar gebied. Met name het gemeente lijke aandeel komt niet goed van de grond. Na een uitgestippelde wandeling door de wijk sluit de PvdA het bezoek in Groenoord rond half een af in het KNNV Natuurcen- trum de Boshoek. In het Hof van Spaland is van 12.00 tot 15.00 uur een plek in gericht waar wijkbewoners met de PvdA-leden een praatje kun nen maken, vragen stellen en wensen en ideeën uitwisselen. SCHIEDAM - In een woning in de Daltonstraat is donder dagmorgen een onderzoek in gesteld door de politie op grond van de Opiumwet. Twee kamers waren ingericht als hennepkwekerij. In totaal zijn 664 hennepplan ten plus de voor de groei be nodigde apparatuur in beslag genomen en later vernietigd. De elektriciteit van de woning is ook afgesloten. Naar de ei genaar van de kwekerij wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk in Schiedam wordt zaterdag 13 december verzorgd door het Schiedams Dubbelkwartet onder leiding van Hendrik Jan Dijker man. Dit Dubbelkwartet bestaat uit een aantal geoefende koorzan gers, die het leuk vinden om zich eens in deze samenstelling te laten horen. Het 'ad hoe' ge zelschap zingt enkele keren per jaar bij diverse kerkdiensten en in ziekenhuizen. Zij laten Christmas Carols en oud-Nederlandse kerstliederen horen, met instrumentale inter mezzi door Dick Hoogeveen uit Rotterdam, klassiek gitaar, die klassiekers als 'Komt allen teza men' en 'Stille Nacht' zal spe len. SCHIEDAM - Het koor Fem mes Vocales onder leiding van dirigent Gerard Lange geeft op vrijdag 19 december een kerst concert in de kerk aan de West- vest 90-92 om 20.00 uur. Het eerste gedeelte van het con certprogramma wordt 'a Cere mony of Carols' van Benjamin Britten door het koor uitge voerd. Medewerking hieraan ge ven Rianne Weekhout, sopraan en Rozemarijn Kalis, mezzo-so praan. Het koor wordt begeleid door de harpiste Liesbeth van Bostelen en Ester van Bostelen op de blokfluit. Na de pauze is het koor terug met de werken van 'The Christ mas Rose' van Thomas Dunhill met begeleiding op de vleugel door Cees-Willem van Vliet. SCHfEDAM - In de bibliotheek Noord aan het Bachplein wordt op zaterdag 20 december een aantal kerstliederen ten gehore gebracht. Van 11.00 tot 12.00 uur treedt dan namelijk het kin derkoor van de St. Jacobus- en de St. Martinuskerk onder lei ding van Irma Metaal op. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Grand-café de Serre heeft voor zaterdag 20 november op tredens gepland van de violist Kieran Fahy en Serge Desaunay. Fahy is de violist van de Belgisch/Ierse band Shantalla. Hij is afkomstig uit county Galway in Ierland maar woont al jaren in België. Serge Desaunay is een folk-accordeonist uit Frankrijk. Hij is onder meer bekend van de cd's die hij maakte met zijn broer Patrick onder de naam 'Desaunay Bro thers'. Fahy en Desaunay maar experimenteren regelmatig in muziek groepen met verschillende samenstellingen. Een recente samenwer kingsvorm waarin Kieran Fahy en Serge Desaunay elkaar troffen was de groep Morning Star. Zanger, gitarist en bodrhan-bespeler Julien Biget speelde ook in Morning Star en hij zal 20 december meespelen op het podium van grand café De Serre. Gelegenheidsband Fahy/Desaunay zal daar een mengeling van Iers en Frans folkrepertoire laten horen. Belang rijk detail in hun muziek is de combinatie van het vioolspel van Kieran Fahy en de accordeonmuziek van Desaunay. Air Laut treedt zaterdag 20 december op als supportact van Fahy/Desaunay. Deze mix van conserva toriummensen en autodidacten speelt folkmuziek waarin Ierse invloeden een belangrijke rol spelen. Air Laut vermengt deze Ierse basis echter met klassieke, Afrikaanse, Indische en popmuziek. Het optreden zaterdag be gint om 19.00 uur. Entree: 12,50 euro, leden van No Frontiers: 10 euro. Adres is De Serre, Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam. Op vrijdag 12 december is er vanaf 20.00 uur weer de maandelijkse Open Celtic Session. Enkele muzikanten en/of zangtalenten verzorgen dan een optreden en aansluitend kunnen de aanwezigen zelf deelnemen in een sessie. Deze keer wordt een optreden verzorgd door het akoesti sche folkduo Scree. Entree: 2,50 euro, deelnemers sessie gratis. REGIO - Met nieuwe voertuigen en een nieuw logo willen de toe zichthouders van de Zuid-Hollandse recreatiegebieden meer gezag uitstralen. Dat is hard nodig, omdat ze steeds meer werk doen, dat vroeger door de politie werd gedaan. Maandag werden de nieuwe voertuigen gepresenteerd. De natuur- en recreatiegebieden van de provincie Zuid-Holland wor den beheerd door Groenservice Zuid-Holland (GZH). De gebieden zijn samen goed voor 35 miljoen bezoekers per jaar. Dertien mede werkers van Bureau Toezicht en Handhaving van GZH zorgen dat de bezoekers hier veilig kunnen verblijven. "Officieel heten we 'handhavers natuur en recreatie'. Dat geeft goed aan wat we allemaal doen", vertelt hoofd Cees Olsthoorn. Naast het controleren van vergunningen treden de handhavers onder meer op te gen overlast door jongeren, vandalisme, wild kamperen en illegaal storten van afval. "We zijn allemaal beëdigd als buitengewoon opspo ringsambtenaar. Dat betekent dat we voor alles wat we doen over de bevoegdheden beschikken. Eventueel kunnen we een proces verbaal uitschrijven. Dat gebeurt overigens de laatste tijd steeds meer", vertelt Olsthoorn. "De oude voertuigen hadden een te lieve uitstraling. Het moet bij aankomst al duidelijk zijn wat er van een man te verwachten is. Ik denk dat we daarin geslaagd zijn", aldus Olsthoorn. De toezichthouders zijn 24 uur per dag bereikbaar via het centrale telefoonnummer van GZH: 010-2981010. REGIO - De politie en het openbaar ministerie van Rotterdam hebben verheugd gereageerd op de eerste gerechtelijke uitspraken in zake de aanpak van de scoo- teroverlast. Van de eerste zes zaken voor de kantonrechter in Rotterdam oordeelde de rechter in vier zaken dat de scooter terecht in beslag was genomen. Eén scooter wordt daadwerkelijk vernietigd, de andere drie uit het verkeer onttrokken. De politie is in samenwerking met het openbaar ministerie Rot terdam in september het project ASO (Aanpak Scooter Overlast) gestart. Gedurende zes weken richtte een speciaal team zich op de verkeersgedragingen van scooterrijders in het gebied van de politie Rotterdam-Rijnmond. In totaal zijn 171 scooters uit het verkeer onttrokken. Niet al deze zaken komen uiteindelijk voor de rechter, omdat veel scooters in beslag zijn genomen wegens het onverzekerd rondrijden. Voldoet de eigenaar aan de verzekering, gaat het voertuig terug. De aanpak van de scooteroverlast door de politie was vanaf septem ber een soort pilotproject. De grenzen om een scooter in beslag te nemen werden verlaagd. Een nog niet bij de politie gere gistreerde scooterrijder kreeg bij de eerste overtreding een waar schuwingsbrief. Mocht de scoo terrijder nog een keer aangehou den worden, dan werd de scooter in beslag genomen. Het openbaar ministerie overlegde bij de zaken een heel dossier van de betreffen de scooterrijder. Daarin staan ook feiten die normaal gesproken de rechter niet onder ogen ko men. Dit alles ter overtuiging van de zaak. Steun Voor de politie is de uitspraak een duidelijke steun in de rug. De aanpak staat of valt bij het oor deel van de rechter. Komend voorjaar, als meer scoo terrijders weer de straat op gaan, krijgt het project een groot ver volg. Hoewel de wijkteams van de politie de werkwijze hebben overgenomen, komt er in het voorjaar weer een grote publici teitscampagne over de ASO-aan- pak. De publiciteit rond de eerste campagne had twee voordelen. Ten eerste bemerkte de politie dat aanmerkelijk minder scooters voor overlast zorgden. Ten twee de nam de rechter het mee in het oordeel. Door de publiciteit er omheen kon een scooterrijder weten dat verkeerd gedrag kei hard zou worden aangepakt. Het ASO-project krijgt inmiddels ook steun van landelijke politici. Na de uitspraak van de rechter kwam het geluid dat een derge lijke aanpak ook in andere poli tieregio's ingevoerd zou moeten worden. Scooteroverlast is name lijk geen Rotterdams probleem. REGIO - Met de presentatie van het 'handhavingsarrange- ment op de Hoekse Lijn' wil een groot aantal participanten de sociale veiligheid op de treinverbinding Rotterdam-Hoek van Holland beheersbaar maken. Coördinator sociale vei ligheid Peter Schenk van de NS: "Heel concreet kun je stel len dat het rapport duidelijk maakt wie verantwoordelijk is voor een specifiek onderdeel. Overigens werd dit plan twee jaar geleden al in werking gesteld. In de overeenkomst die donderdag werd gepresenteerd staat die aanpak nu officieel, duidelijk omschreven." Het handhavingsarrangement werd ondertekend door onder an dere de burgemeesters van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis, korpschef A. Meijboom van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond, H. van Brummen, hoofd officier van justitie van het arron dissementsparket Rotterdam en P. van Haasteren, van het korpslan- delijke politiediensten, dienst Spoorwegpolitie. Peter Schenk: "Personeel en rei zigers op de Hoekse Lijn werden in toenemende mate geconfron teerd met geweld, agressie en an dere vormen van hinderlijk ge drag in de trein." Een aantal ern stige incidenten, onder andere op station Vlaardingen-Oost was destijds aanleiding om maatrege len te nemen, waaronder het Lik op Stukbeleid en het tegengaan van zwartrijden. "Vanaf de start werden de resultaten van die aan pak snel zichtbaar. Overigens gaat het om een kleine groep rei zigers die overlast veroorzaakt, maar dit gedrag heeft wel een forse uitstraling naar anderen. Het is een kwestie van volhouden want met incidentele acties zijn we er niet", vindt Schenk. Vol gens de coördinator is samenwer king tussen gemeenten, politie en Spoorwegpolitie van het grootste belang. "Voor ordeverstoorders moet het duidelijk zijn dat, als zij tegen de lamp lopen, zij ook voor de rechter moeten verschijnen." In eerste instantie probeert de Spoorwegpolitie zelf de orde in en rond de treinen te beheersen. In gevallen waarin er echter niet binnen 15 minuten opgetreden kan worden, wordt voor assisten tie een beroep gedaan op de regi opolitie. Verslaafden, dak- en thuislozen die zich in treinen op dan wel in NS locaties bij de Hoekse Lijn ophouden, worden in kaart gebracht en zo mogelijk ondergebracht bij hulpverlenen de instanties. Het geweld op de Hoekse Lijn krijgt in het handhavingsarrange ment van alle participanten prio riteit. Bovendien worden - als de analyses van de NS daartoe aan leiding geven - door alle partijen jaarlijks opnieuw afspraken ge maakt over het bestrijden van agressie, overlast en het bevorde ren van veiligheid. In ieder geval zal steeds opnieuw worden be zien of de gedragingen van orde verstoorders verdere maatregelen vereisen. Door het opzetten van een Centraal Informatiepunt Hoekse Lijn (CIP) waar alle be trokken partijen relevante infor matie kunnen deponeren, wordt het voor de NS mogelijk eens per kwartaal de ontwikkelingen op de Hoekse Lijn in kaart te bren gen. Coördinator Schenk: "De NS heeft het voornemen - in samen werking met een aantal partici panten - een campagne te starten die reizigers wijst op het naleven van de huisregels en op het in acht nemen van fatsoensnormen in het openbaar vervoer." Dogville regie: Lars von Trier (Denemarken, 2003) Grace, een jonge vrouw vlucht in het Amerika van de jaren '30 voor een groep criminelen. Ze wordt opgevangen in het dorpje Dogville en wordt een geliefd inwoonster. Vervolgens slijpt Von Trier de messen en snijdt hij tergend traag het ene lapje goedheid na het andere van zijn dorpje. Donderdag 11 en vrijdag 12 december in Schiedam en zaterdag 13 de cember in Vlaardingen Before the storm regie: Reza Parsa (Zweden, 2002) Twee verhalen, samen in een uiterst actuele, buitengewoon aangrij pende thriller. Kern is het conflict tussen geweld en geweten. Het is het verhaal van taxichauffeur Ali El Rashid en scholier Leo, die ver liefd is op de dochter van Ali. Als de taxichauffeur puber Leo advi seert beter voor zichzelf op te komen heeft dat dramatische gevolgen. Vrijdag 12 december in Vlaardingen en zaterdag 13 december in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. In de stad kom ik ze nog vaak tegen; die eerste Turken van De Veree- nigde Glasfabrieken. De meeste zijn nu gepensioneerd net als ik trou wens. "Alles goed mijnheer?", vragen ze na zoveel jaar nog steeds, met vaak een stevige handdruk er bij. Het knuffelen wat deze oud-col lega's toen al deden zo onder elkaar, doen ze mij niet aan. Bidden met het gezicht richting Mekka, was het eerste 'anders zijn' wat wij toen meemaakten. Het brood - in folie verpakt - warm maken op onze koelovens was weer een andere ervaring. En wat te denken van het beleg. Kwamen wij altijd met kaas, zij hadden toen al sla en tomaat en schijfjes komkommer op hun brood. Het broodje gezond was geboren in onze samenleving. Over het bidden nog even het volgende en dan meteen onze excuses erbij. Zij hadden een hokje toegewezen gekregen. Onder het werk de den zij dan hun gebed. De schoenen stonden netjes voor de deur en wij waren zo ondeugend dan soms een stuk ijzer tegen het hokje te gooien. Jong waren we en onervaren met dat soort rituelen. Jammer vind ik het dan te lezen dat men om verhalen vraagt van de ze Turkse mensen en dat nergens te vinden is wat wij ervan dachten en vonden. Dit is niet verkeerd bedoeld, integendeel juist. Want wij gingen er normaal mee om, terwijl het toch het begin was van 'de gro te verandering'. En helemaal vreemd is het feit dat men ze niet kan vinden. Ik kom ze bijna dagelijks op straat tegen en ik kan het weten, want ik werkte met ze. H.C.M. Vlek FOTO: Marie Suzanne Assié REGIO - Onlangs verruilde Maeslanden Makelaardij het oude pand in de binnenstad van Maassluis voor een nieuwbouw kantoor op de hoek Uiverlaan Westlandseweg. Het pand aan de Veerstraat heeft jarenlang perfect onderdak geboden voor alle diensten en medewerkers van Maeslanden. Het karakte ristieke witte pand achter de bekende gele brug staat op het netvlies gebrand van menig Maassluizen Het is ook niet zo dat Maeslan den de binnenstad helemaal ver laat. In het pand aan de Veerstraat blijft een gedeelte van de boek houding gevestigd. Alle andere diensten verhuizen naar de Drij ver; een nieuwbouwcomplex in de omgeving van 'Winkelcen trum Koningshoek'. "We hadden de locatie aan de Veerstraat al drie keer uitgebreid. In feite za ten we daar al in drie panden! Aangezien ons kantoor blijft groeien maar de ruimte echt op was, zijn we gaan uitkijken naar een nieuwe locatie," vertelt op richter Chris Barské. "Ons oog viel toen al snel op het nieuw bouwcomplex 'De Drijver'. Een echte tóplocatie! Niet alleen van wege de uitstekende parkeergele genheid, maar vooral vanwege de mogelijkheid om al onze diensten optimaal te huisvesten. Wat dacht je van een aparte speelhoek voor je kinderen als je bij ons op ge sprek komt? Of een snelle inter netcomputer waarop je -tussen het winkelen door- het woning aanbod van de regio kunt bekij ken en eventueel kunt uitprin ten?" Daarnaast hoopt Maeslan den Makelaardij met deze verhui zing beter bereikbaar te zijn men sen uit regio die op dit moment niet zo snel naar binnen zou stap pen bij een makelaar. "Denk aan de starters, of de jonge gezin nen!" licht Barské toe. "Tweever dieners die allebei overdag wer ken. Je parkeert bij de Konings hoek voor je boodschappen en je loopt bij ons even naar binnen voor een informatieboekje over het pand dat je te koop hebt zien staan. Of je maakt een afspraak met onze hypotheekadviseur. Starters denken al snel dat ze tegenwoordig weinig kunnen kopen, maar er zijn zoveel moge lijkheden. Door deze doelgroep meer op te zoeken, hopen we ze ook beter van dienst te kunnen zijn." Ter ondersteuning van de ver- huiscampagne zijn alle medewer kers van Maeslanden Make laardij geïnterviewd door een journalist en geportretteerd door een fotograaf. Deze interviews worden op korte termijn gepubli ceerd en zijn uiteraard binnen kort terug te vinden op de websi te www.maeslanden.nl. Op die manier weet de klant van tevoren met wie hij te maken heeft. Je kent het gezicht van de telefo niste en weet bijvoorbeeld naar welke makelaar je kunt vragen. Het adres van Maeslanden Make laardij sinds 28 november: Drij ver 133, Maassluis, tel. 010-592 3S00 SCHIEDAM - De trekking van de winnaars van de kleurwedstrijd van de winkeliersvereniging Groenelaan was anders dan anders. Netty van de Herenkapsalon Harry Netty vond dat alle kinderen hun best heb ben gedaan en daarom kon zij geen winnaars trekken. Alle kleurpla ten zijn in drie categorieën verdeeld en zijn op hun kop op de vloer gelegd. Drie klanten hebben vervolgens uit elke categorie drie platen getrokken. De winnaars in de categorie van 1 tot 4 jaar: (1) Brian van Pelt; (2) Ju lia de la Haye en (3) Kay Huyken. Van 5 tot 7 jaar: (1) Samantha San- tra; (2) Gino Grootveld en (3) Dana Rieff. In de leeftijd van 8 tot 10 jaar: (1) Maaike Jansen; (2) Ricardo van de Bos en (3) Ruben van Ma rion. Maandagmiddag mochten zij hun prijs ophalen in de kapsalon en gin gen met z'n allen op de foto. SCHIEDAM - De maandelijkse rommelmarkt in Wijkcentrum Dreesplein is op zondag 14 december. De verkoop is van 10.00 tot 16.00 uur, de toegang is 0,50 euro. Kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van hun ouders kunnen gratis naar binnen. Brandweervoorschriften schrijven voor dat kinderwagens tijdens de drukte niet naar binnen kunnen. Voor meer informatie: 010 - 473 86 71. Adres is Dr. Willem Dreesplein 2 in Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 DECEMBER 2003 50 - 1442 De toezichthouders van GZH bij hun nieuwe voertuigen. Vier 'aso's' zijn scooter kwijt Een van de vier in beslag genomen scooters wordt daadwerkelijk vernietigd. NansWolters

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11