Feest met Ganda Ham bij Biggo 'Mega-minifestatie' met Loes Arjan Urker Mannen Ensemble met Jan Vayne Rotterdamse Volkskerstzang lens index Uit in de regio Wolga Kozakken in De Willem t UIT 50 - 1002 MUZIEK 21.00 Gerard Joling. Entree gra tis tussen 19.00 en 21.00 uur. Holland Casino Rotterdam. THEATER 20.30 De Meid Kwelling. Im presariaat Wallis. In De meid (1905), een 'komedie van haat' van Herman Heijermans, chan teert een dienstmeid haar me vrouw met een geheim dat deze voor haar man verborgen houdt. Na De meid spelen zij nog Heijermans' Kwelling, een 'tra gedie van liefde' die in 1906 voor het eerst werd gepubliceerd in het Algemeen Handelsblad. Reserve ren 010 - 4118110. Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zahl. 20.15 Rosenberg Trio. Virtuose Gipsy Swing. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Elf dagen voor kerst komen de Wolga Kozakken naar Papend- recht voor een optreden in theater De Willem. De Wolga Kozakken brengen een kerstconcert met tra ditionele gezangen uit de Rus- sisch-orthodoxe kerk, aangevuld met weemoedige en opzwepende ballades. De zware mannenstemmen van de Wolga Kozakken zijn karakte ristiek voor de Russische Volks muziek. Met hun diepe, zuivere geluid brengen zij een uniek kerstconcert met liturgische ge zangen uit de Russisch-ortho- doxe kerk. Zondag 14 december, aanvang 20.15 uur. k Restaurant Biggo is beter bekend onder de naam Kasteel van Rhoon maar het heeft al weer enige tijd de naam van de eerste bewoner van het kasteel: de Heer Biggo van Duiveland. De ambiance mag dan wel 'klassiek en tijdloos' zijn, de keuken is zeer creatief met mooie ingrediënten als de edele gedroogde ham uit Gent, de Ganda ham. De nieuwe lens Restaurantgids 2004 roemt Chef-kok Aart van den Hoeks creativiteit: 'Hij be reidt verrassende gerechten. De terrine van zalm, tong en een denlever op een bedje van car paccio van kalfshaas en truffel mayonaise is echt een smaakex- plosie.' Daar is niets te veel mee gezegd. Want reik Van den Hoek de uitdaging aan om rond één in grediënt een menu samen te stel len en Van den Hoeks keuken weet inderdaad smaakexplosies te presenteren. Aanleiding voor deze 'uitdaging' was een promo- tielunch aangeboden door Dirk Cornelis, producent van de fa meuze Ganda Ham uit het Belgi sche Gent. 9 maanden gedroogd Het Belgische Gent is de plaats waar de Ganda ham 'ontstaat' op een wijze die een mooie balans vormt tussen een ambachtelijke en het moderne wijze van produ- 1 ceren. Vroeger bewaarde de boer het geslachte varken tijdens de winter in zijn kelder. Daartoe wreef hij het in met zout. Het vlees rijpte en tijdens de lente liet de boer het drogen in de schuur. Deze traditie vormt nog steeds de basis voor de bereiding van Ganda Ham. Achterhammen van gezonde varkens worden ook nu nog geduldig gemasseerd met zeezout. Na drie weken rusten worden de hammen schoongeborsteld en laat men het vlees twee maanden rijpen in de 'kelder'. Dan krijgen de ham men een frisse douchebeurt en na enkele weken drogen wordt de snijkant bij het been ingewre ven met een mengsel van smout, bloem, peper en zout. Opdat het verfijnde aroma zich optimaal kan ontwikkelen, moeten de hammen verder drogen in wat vroeger de schuur van de boer was. Nu zijn dat droogkamers waar men na jaren een bacterio logisch evenwicht heeft bereikt, waardoor de natuurlijke smaak zich spontaan ontwikkelt. Voor dat de hammen hun weg naar de fijnproevers vinden, prikt de rij- pingsmeester met een priemvor- mig paardenbeen in het vlees. Wanneer hij het paardenbot uit het vlees trekt en onder de neus houdt, vertelt het rijke aroma de staat van rijping na een totaal ff Van 11 tot en met 28 decem ber spelen Loes Luca en Arjan Ederveen de voorstel ling Leuk voor Later in het Oude Luxor Theater te Rotterdam. Hierin worden drie verschillende verhalen verteld, over het showduo Gonnie en Jean Pierre dat op zoek is naar de juiste investering voor een onver getelijke avond, een voor spelbaar sprookje uit Oerganistan en een verhaal over een verboden liefde tus sen twee leraren. Tezamen vormen deze een dikke anderhalf uur mega-minife statie over dingen die niet vastgelegd kunnen worden, omdat ze al vastliggen. In 1995 stonden Loes Luca en Arjan Ederveen voor het laatst met elkaar op toneel in Natte Sneeuw, een productie van Orka ter. Sindsdien stond Loes Luca in een aantal Orkaterproducties, maar ook in de musical Ja Zuster, Nee Zuster van het Ro-theater, in de gelijknamige speelfilm van Pieter Kramer en heeft zij twee seizoenen Taxi voor televisie ge daan. Het grote publiek leerde haar kennen door haar bijdragen aan Het Klokhuis, haar presenta tie van het Huwelijksfeest van Willem-Alexander en Maxima en het Nationale Songfestival, afge lopen voorjaar. Arjan Ederveen heeft sinds Natte Sneeuw met onder meer Borrel tijd legendarische televisie ge maakt en prijzen gewonnen met zijn twee series 30 Minuten voor de VPRO. Hij is ook in het thea ter te zien geweest met de revue Fly Away (seizoen '97/'98) en De Grote Verdwijntruc (seizoen '01/'02). Regisseur Jetse Batelaan studeerde in 2003 af aan de Am sterdamse Hogeschool voor de Kunsten als theaterregisseur. Hij speelde in De Grote verdwijntruc en regisseerde onder meer in 2001 Echte vrouwen joggen in regenpak en in 2002 - samen met Lotte van den Berg - Ergens staat er nu een iglo leeg. Loes Luca en Arjan Ederveen - Leuk voor Later. Oude Luxor Theater, Rotterdam. Speelperi ode: donderdag 11 t/m zondag 28 december 2003 (donderdag t/m zaterdag 20.00 uur, zondag matinee - 15.00 uur). Vrijdag 26 december (2e kerstdag) 15.00 én 20.00 uur. Toegang sprijzen: le rang 22 euro/ 2e rang 20 euro. Kaarten zijn te reserveren via www.luxorthea- ter.nl. of bij de kassa van het Luxor Theater, telefoonnum mer: 010 - 484 3333. Voor meer informatie over de voorstelling zie www.arjanederveen.nl. en/of www.Iuxortheater.nl. De Rotterdamse Volkskerstzang wordt dit jaar voor de 46c keer gehouden in de grote zaal van de Doelen. Liefhebbers kunnen meezingen met bekende kerstliederen, met mede werking van het muziekkorps van het Leger des Heils en koren uit Rotterdam en Hoogvliet. Midden jaren vijftig waren er in de Rotterdamse regio een aantal jeugdorganisaties actief met evangelisatiewerk. Het waren die jeugd organisaties die in 1958 het initiatief namen voor de eerste Rotter damse Volkskerstzang. Die eerste keer werd gehouden in de Glazen zaal van het oude Ahoy'-complex; dit in navolging van Utrecht, waar enkele jaren eerder de eerste Volkskerstzang werd gehouden in de Jaarbeurshal. Dankzij steun van het Rotterdamse bedrijfsleven kon de toegang gratis zijn. De ruim 2000 bezoekers waren zo enthousiast dat in 1959 de Grote Zaal van het toenmalige Ahoy'-complex werd afge huurd. Ruim 5000 mensen konden er toen kerstliederen zingen. Van af 1960 wordt de Volkskerstzang uitgezonden naar alle Rotterdamse zieken- en bejaardenhuizen. Een jaar later wordt de organisatie oecu menisch van opzet. Het muziekkorps van het Leger des Heils verleent al vanaf 1961 haar muzikale medewerking. In 1966 heeft de stichting Volkskerstzang de overstap naar de Doelen gemaakt. In de loop van zesenveertig jaar Volkskerstzang is de formule van de Volkskerstzang gelijk gebleven. Ook dit jaar massale samenzang van bekende kerstliederen, medewerking van het muziekkorps van het Le ger des Heils en de koren Debarim uit Rotterdam en Rejoice uit Hoog vliet, samen goed voor 150 koorleden. Deze twee koren staan dit jaar onder leiding van Vincent van Dam. De heer Martin Zonnenberg, be kend van o.a. 'Nederland zingt', is bereid gevonden dit jaar voor de Volkskerstzang de koor- en samenzang liederen te begeleiden op het grote Doelen orgel. Voor 2003 is gekozen voor één samenkomst. Dit is een nieuwe opzet. De Volkskerstzang begint om 19.45 uur en duurt tot 21.45 uur. De bezoekers hoeven niet meer in een lange rij te wach ten tot ze naar binnen kunnen en is er gelegenheid om vooraf iets te drinken. Halverwege het programma is er een pauze waar de gasten gratis koffie, thee of limonade kunnen nuttigen. De avond zelf kan he laas niet meer gratis in deze tijd, maar de toegangsprijs is laag geble ven. Voor 5 euro kunnen de bezoekers een fijne muzikale kerstavond beleven. Overigens dienen geïnteresseerden wel haast te maken, aan gezien er inmiddels al ruim 1.000 kaarten zijn verkocht. Voor meer in formatie zie ook de advertentie elders in deze krant. Het bekende Urker Mannen Ensemble en de pianist Jan Vayne geven onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink zaterdag 13 december (aanvang 15.00 uur) een Kerstconcert in de Laurenskerk in Rotterdam. Een fantasti sche samenwerking tussen het unieke ensemble, bestaande uit 12 zangers, de uiterst succesvolle pianist Jan Vayne en het barokorkest The Netherlands Bach Collegium staat garant voor een bijzonder concert. Tijdens vorige concerten in deze formule ontvingen de uitvoerenden jubelende recensies in de vaderlandse pers. Het Urker Mannen En semble bestaat uit 12 zangers met een geschoolde stem en een grote ervaring als koorzanger. De zangers kregen grote bekendheid door hun televisieoptreden in het kader van de her denking van de ramp in Volendam. Vele reacties van kijkers waren het gevolg. De zangers die naast hun hobby veelal ook een drukke baan hebben, zien kans om zich, naast alle repetities, vrij te maken voor ruim 30 concerten per jaar. Het Urker Mannen Ensemble maakte di verse CD's waarvan de landelijke verkoop een groot succes is. De op tredens worden gegeven in de traditionele Urkerdracht wat een extra dimensie geeft aan het geheel. Het repertoire van het ensemble (6 te noren, 3 baritons en 3 bassen) bestaat naast de traditionele Kerstlie deren uit klassieke werken voor de Kerst, Christmasspirituals en Christmas Carols. Jan Vayne verdiende zijn sporen op de Nederlandse concertpodia. Al op jonge leeftijd werd duidelijk dat hij ongekende mogelijkheden had en werd zijn spel bijzonder hoog gewaardeerd door het publiek. Jan Vayne's unieke stijl kenmerkt zich door een enorme dictie gekoppeld aan virtuositeit. Naast een groot aantal platina platen viel vooral zijn bijzondere optreden tijdens de inauguratie van de tweede ambtster mijn van president Clinton op. Naast de koorbegeleiding zal Jan Vay ne de prachtige concertvleugel bespelen. Kaarten voor de uitvoering in Rotterdam zijn verkrijgbaar bij: Lindenberg Boek en Muziek B.V., Slaak 4-14 in Rotterdam, Boekhandel Van Rietschoten, Keizerswaard 8 in Rotterdam-IJsselmonde, VVV Rotterdam, Coolsingel 67; VVV in Vlaardingen, Westhavenkade 39 in Vlaardingen, Van de Graaf Boe ken en Muziek, Goudenregenstraat 12 in Capelle a/d IJssel, Brugzicht Boek en Muziek, IJsseldijk 422 in Krimpen a/d IJssel. Kaarten tele fonisch reserveren: 0525 - 684819 of via internet: www.hollandboy- schoir.com. Vrijdag 12 december MUZIEK 22.00 Wipneus Pim. Het be kendste DJ-duo van Nederland dat met een uitgekiende feestmix heel Nederland plat krijgt. Na de eerste plaat gaat het dak er al af. Nighttown, Rotterdam. 20.30 Mich en Scène. Micheline van Hautem zingt Jacques Brei. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. THEATER Funda Müjde. Cabaret. Theater Schuurkerk, Maassluis. Jetty Mathurin. Dichterbij. Thea ter Het Kruispunt, Barendrecht. Zaterdag 13 december THEATER Funda Müjde. Theater de Uitstek, Zwijndrecht. 20.15 De Berini's. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. 20.15 Richard Groenendijk. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. 20.15 Sjaak Bral. Oudejaarscon ference 'Vaarwel 2003'. De Tuy- ter, Krimpen a/d IJssel. Maandag 15 december MUZIEK 20.00 Golden Earring. Al sinds 1993 treden Barry, Cesar, George en Rinus unplugged op in de Nederlandse theaters. Tijdens de ze concerten komt zo'n 35 jaar rockhistorie voorbij. Oude Luxor Theater, Rotterdam. Dinsdag 16 december THEATER 20.30 Taal zonder mij. Theater Malpertuis. Op 22 mei 1997 overleed onverwachts de dichter Herman de Coninck. In Taal zon der mij vertelt zijn weduwe, Kristien Hemmerechts, aan de hand van zijn gedichten, zijn po ëzie, correspondentie en eigen herinneringen over hem en over hun gezamenlijk leven. Rotter damse Schouwburg, kleine zaal. Woensdag 17 december JEUGD 14.00 Theaterpoppenkast Tiere- lijn. Met Jan Klaassen en Katrijn. Vanaf vier jaar. Isala Theater, Ca pelle a/d IJssel. Donderdag 18 december proces van 9 maanden. Het mal se, smakelijke vlees bevat wei nig vet, dat bovendien voor het grootste gedeelte uit onverzadig de vetzuren bestaat. De droogge- zouten Ganda Ham, gerijpt vol gens dit natuurlijke en ambach telijke procédé, is namelijk niet alleen lekker maar ook gezond! Carpaccio van Gandaham Van Den Hoek en meesterkok Ad Janssen van Biggo werken al vele jaren met Gandaham. Op de menukaart is de carpaccio van Ganda Ham met rucola en Par mezaanse kaas een klassieker. Dit subtiele Italiaanse voorge recht werd ooit door eigenaar Giuseppe Cipriani van Harry's bar in Venetië uitgevonden. Hij vernoemde het naar de Veneti- aanse schilder Carpaccio vanwe ge overeenkomende rood-wit kleurstellingen. Van den Hoek laat proeven dat ook deze klas sieker - origineel bereid met rauwe dungesneden ossenhaas voor een gast die aan bloedar moede leed! - ook heerlijk 'smaakt met de notige ziltige smaak van de ham. Ook in een combinatie vis blijkt Ganda een mooie smaakmaker te zijn. De mooi gegaarde tarbot met een salsa van de ham en gedroogde geeft het gerecht een prachtig contrast. Restaurants met Ganda ham op de kaart zijn onder meer: BIGGO Restaurant (Kasteel van Rhoon) Dorpsdijk 63, Rhoon, Telefoon (010) 501 88 96 Rivium Royale, Rivium Boule vard 188, Capelle a/d IJssel Tele foon (010) 202 56 33 Ganda ham is onder meer te koop bij Keurslager Mellegers Meent 67/a en Keurslager Lin- schoten Lusthofstraat 48 beiden in Rotterdam. gramma met een groot aantal to partiesten die het circus in hoge re sferen brengt. Zo zorgen onder anderen een spectaculaire trape ze-act uit China, een fenomenale springplank*act uit Rusland en een spannende hoge draad-act uit Spanje er letterlijk en figuurlijk voor dat het niveau van de voor stelling tot grote hoogte stijgt. Het Kerstcircus Ahoy'-publiek wordt dit jaar bovendien extra verwend. Bezoekers mogen, ex clusief en gratis, de Winter Bou levard bezoeken, een nieuw win ters evenement dat ook plaats vindt in Ahoy'. Denk aan een ech te ijsbaan, een ouderwetse zweef molen, een antieke familie schommel in combinatie met winterse drink- en eetgelegenhe- den. De Winter Boulevard is van 21 tot en met 30 december te be zoeken. En dan zijn er nog diverse thea tervoorstellingen te bezoeken. In de Rotterdamse Schouwburg bij voorbeeld de voorstelling 'De Twaalfde Nacht' (17 t/m 20, 22 t/m 24, 26 t/m 28 en 30 decem ber, 2 t/m 4 januari) van het RO Theater. 'De Twaalfde Nacht' is een familievoorstelling, een nieu we versie van William Shakespe are's amusante komedie Twelfth Night waarin liefde, verwarring, spektakel en muziek de hoofdrol spelen. In het Theater van Vlaardingen is deze week 13 en 14 december) de nieuwe musical Scheepsjongens van Bontekoe te zien. Later in de maand zijn er ook nog voorstellingen van onder meer cabaretier Sjaak Bral (20 december) en het Deep River Quartet (21 december). In het Isala Theater in Capelle a/d IJssel tenslotte is Scheepsjongens van Bontekoe op vrijdag 26 decem ber te zien, komt de voorstelling 'Musical, maar niet zo serieus...' (27 december, voor iedereen die verliefd is op musicals) langs en geeft Tim van der Sluis maandag 29 december zijn Oudejaarscon ference. De kerstdagen staan weer voor de deur. Wat gaan we doen? Gewoon lekker thuis blijven of grijpen we de vakantiedagen aan om een voorstelling of tentoonstel ling te bezoeken? Onder het motto regeren is vooruitzien volgt hieronder een beknopt overzicht van de diverse mogelijkheden in de regio rond de komende feestda- Door alle ophef die de afgelopen weken rond meeroken is ont staan, zou je bijna denken dat de Kunsthal Rotterdam er met hun nieuwste tentoonstelling handig op inspeelt. De wereldprimeur 'Vier eeuwen roken in de kunst' is opvallend goed getimed en voor een deel tot stand gekomen door de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO). Zo heeft de WHO een twintigtal gerenommeerde hedendaagse kunstenaars op dracht gegeven de gevaren van roken te verbeelden. De Kunsthal toont vier van deze werken die voor het eerst in Nederland te zien zijn. Daarnaast laat de ten toonstelling het veranderende beeld zien van het roken in de kunst- en cultuurgeschiedenis van de zeventiende eeuw tot he den. Dat komt neer op vier eeu wen kunstgeschiedenis, met on der meer het prachtige zeventien- de-eeuwse doek 'De vrolijke ca valier' van Judith Leyster, het ei gentijdse 'peukenstilleven' 'Stub bed out love' van Damien Hirst en het macabere 'Thank You and Goodnight' (een met sigaretten beklede doodskist) van Sarah Lu cas. De tentoonstelling is overi gens pro- noch antiroken en zon der subsidie of sponsoring tot stand gekomen. 'Vier eeuwen ro ken in de kunst' wordt 13 decem ber geopend en is nog te bezoe ken tot en met 14 maart 2004. Nog meer tentoonstellingen en aanverwante zaken. Zondag 14 december presenteert Museum Het Schielandshuis (Korte Hoog straat 31, Rotterdam) om 14.00 uur 'De mythe van de huisvrouw'. Joanne Oussoren van stichting Het Droomtheater toont een compilatie van video- en film fragmenten waarin verschillende typen huisvrouwen op amusante wijze vertellen over hun leven in de jaren vijftig en zestig. De voorstelling is gratis. Er moet wel entree (2,70 euro) voor het Schielandshuis betaald worden en reserveren is noodzakelijk. Nog tot en met 21 november 2004 is in het Rotterdamse Wereldmuseum aan de Willems kade 25 de tentoonstelling 'Rot terdam in Vorm: Hareth Muthana te bezichtigen. Rotterdam in Vorm biedt jonge Rotterdamse kunstenaars die in thema, vorm of materiaal elementen uit diver se culturen bijeenbrengen, of zich laten inspireren door de multiculturele samenleving, een plek om te exposeren. Het Wereldmuseum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten op 25 december, 1 januari en 30 april. Grootste circus van Europa Vaste prik in deze tijd van het jaar is het kerstcircus in Ahoy'. Van 19 tot en met 30 december vindt alweer de 33e editie plaats. Het grootste circus van Europa biedt dit jaar een zeer divers pro- Foto: Ben van Duin rs V v Foto: Marcel Loermans Erop uit in de kerstvakantie Aart van den Hoek, Jonathan van Dam en Ad Janssen De vrolijke cavalier' van Judith Leyster, circa 1639, olieverf op doek.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 15