Nieuws van de Hargahoeve Balkenende II door SP onder loep genomen irado Grofvuil: Kortweg Kerstmarkt Rubensplein Ex-hartpatiënten sporten wekelijks Kleding voor Afrika www.irado.nl Het Nieuwe Stadsblad 'De namen van 5-havo uit 1973 zou ik nog zo op kunnen dreunen' Literaire avond met vertalers van de ruim tweehonderd liedjes Wij geven een kado bij uw kado sou» Van der Vlerk Autoservice Eigenraam Brilmode Rob Boon SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN (010) 4699.444 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) Onbekend Mayson Manager Receptie Wetenswaardigheden eerst naar... HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 DECEMBER 2003 50 - 1440 SCHIEDAM - Op het Ruben splein wordt zaterdag 20 decem ber vanaf 9.00 uur een kerstmarkt gehouden. Naast vele kraampjes is er een verzorgd dagprogram ma, met onder andere een optre den van het Groot Vlaardings- koor en fanfaregroep Juliana. Ook zijn er verschillende versna peringen, zoals erwtensoep, verse vis en voor de kinderen suiker spinnen, oliebollen, popcorn en is er een knutselhoekje. SCHIEDAM - Ex-hartpatiënten Vereniging Schiedam-Vlaardin- gen zoekt nieuwe leden, omdat het bestand nogal is uitgedund door vergrijzing. Onder deskun dige leiding wordt er wekelijks aan gym en volleybal gedaan. Wie interesse heeft, kan vrijblij vend een kijkje nemen op maan dagavond van 19.45 tot 21.00 uur in het gymlokaal van De Erker, Jan van Avennestraat. Voor meer informatie kan gebeld worden met Gré Klunder, 4736133. SCHIEDAM - Vrienden van CDA-raadslid Martijn Vroom gaan naar Zuid Afrika, om de ko mende maanden te zorgen voor Aids-wezen van 0 tot 15 jaar. Ze zouden graag kleding en schoe nen meenemen. Wie nog kleding en/of schoenen over heeft, kan dat uiterlijk woensdag 18 decem ber inleveren aan de Singel 107 in Schiedam. Eventueel wordt het opgehaald. Telefoon: 06 - 448 48 108. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 t» u kunt uw grofvuil brengen naar het afvalbrengstation in Schiedam. U kunt ook een telefonische afspraak maken: 262 1000 of via internet UJegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag in Schiedam en Kethel en is een van de 25 edities van Wegener Huis-aan-huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behoren de tot Wegener N.V. REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, 06 24921359 H. Tilmans 06 14935027 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whk.wegener.nl Eindredactie: Patricia Brabbel Chefredacteur: Mark Kivit HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huiskranten Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden B.V. Bezorgklachten: NS SCHIEDAM - Wekelijks zet ten we in deze krant enkele tijdelijke bewoners van die renasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Zij zitten in de dierenopvang te wachten op hun eigen of een nieuwe baas. Deze week zijn dat een onbekend schildpadpoesje en Mayson. Dit schildpadpoesje met wit is ongeveer drie weken geleden ge vonden in de Dr. Zamenhofstraat. Ze is naar de Hargahoeve ge bracht omdat ze in de tuin, waar ze gevonden is, de hond van een man aanviel. Dit poesje doet te gen haar verzorgers ook nog niet echt lief, vandaar dat ze ook geen leeftijd van dit dier weten. Door deze foto willen de medewerkers van het dierenasiel weten of ie mand haar herkend. Dit is een zwart/witte kater van ongeveer 2 jaar oud, die vanaf de Groenelaan in de Gorzen met ie mand is meegelopen naar het Vlietlandziekenhuis. Wie weet waar Mayson thuishoort? Dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Meer informatie over deze en an dere dieren is te vinden op websi te www.hargahoeve.nl of telefo nisch tijdens openingstijden op tel. 010-4714151. Conrector Hermans zwaait af Mark Kivit SCHIEDAM - A. Hermans had eigenlijk gymnastiekdo- cent willen worden. Maar zijn vader, eveneens afkom stig uit het onderwijs, drong aan op een universitaire stu die. En dus ging hij Duits studeren om vervolgens als docent aan de slag te gaan op de rk scholengemeen schap Spieringshoek in Schiedam. Na 37 onderwij sjaren lief en leed met de school, zwaait hij op 1 janu ari af. Net 23 jaar kon Hermans voor zeven lesuren aan de slag op Spieringshoek. De school groei de snel en binnen drie jaar was hij conrector. Naast zijn eigen vak onderwees hij ook Frans en Engels en gaf hij bijles in wis kunde. "Wel aan de laagste klas sen hoor. Voor Frans kreeg ik zelfs een onvoldoende op mijn eindexamen. Maar ik heb daarna menige vakantie in Frankrijk doorgebracht en zodoende krijg je de taal ook onder de knie. Als je zorgt dat je de leerlingen een paragraaf voor blijft, gaat het wel", vertelt Hermans met een glimlach. Ook het gymnastieklo kaal kon hij niet helemaal uit zijn hoofd zetten. "In mijn eerste ja ren als docent nam ik mijn sport tas mee en ging ik met 5 havo volleyballen. Indertijd werd hier veel gesport en vaak op hoog ni veau." De band met de schoolgaande jeugd is na bijna veertig jaar nog steeds goed. Een strenge conrec tor is hij niet, vindt Hermans. "In de onderbouw zijn ze nog een beetje bang van me maar dat ver mindert snel bij het stijgen der ja ren. Ik geef bijna nooit straf. Na tuurlijk moet ik wel duidelijk dat sommige zaken niet kunnen. Maar alleen het feit dat ze zich in de pauze op mijn kamer moeten melden, is voldoende. Dat wordt kennelijk gewaardeerd. De afge lopen weken is me vaak gevraagd door leerlingen waarom ik het jaar niet wil afmaken of wat ik als cadeau zou willen hebben bij mijn afscheid." Toch neemt hij in zijn eigen woorden 'met zeer gemengde ge voelens afscheid' van het onder wijs. "Ik wilde aanvankelijk doorwerken tot mijn 65ste, toen werd het veertig dienstjaren, daarna wilde ik dit schooljaar nog afmaken en nu neem ik per 1 januari afscheid. Veel zaken zijn niet ten goede veranderd. Zo maak je als conrector tegenwoor dig deel uit van een management team, ben je dus een manager. Ik ben liever met de leerlingen be zig. Onlangs was het hele mana- gementtam een paar dagen buiten de deur om het schoolplan 2004- 2008 samen te stellen. Ik ben als enige achtergebleven op school en dan voel ik me als een vis in het water." Ook de buitenschoolse activitei ten heeft Hermans altijd een warm hart toegedragen. Het viel zelfs onder zijn verantwoorde lijkheid toen hij als conrector aantrad. "Er werd veel gesport en disco- en filmavonden gehouden. Ik was zo'n beetje dag en nacht op school. Het was een verschrik kelijk leuke tijd. Nu maken kin deren andere keuzes. Ze zijn lid van een sportclub en hebben een bijbaantje. School is nog wel ge zellig maar neemt niet meer die centrale plaats in. In het alge meen is de houding sterk veran derd. Leerlingen zijn een stuk Conrector A. Hermans voor 'zijn' Spieringshoek, waar hij I januari afscheid neemt. mondiger geworden, op zich goed natuurlijk, maar soms ook een stuk moeizamer. Het is altijd herrie. Wacht maar tot straks de pauze begint, dan kan je elkaar niet meer verstaan." De scheidend conrector krijgt dinsdag 16 december een recep tie aangeboden. Ongetwijfeld wordt dat een weerzien met veel oude bekenden en leerlingen. "Ik ben begonnen als 23 jarige stu dent, nu ben ik zestig. In die jaren heb ik duizenden leerlingen zien komen en gaan. Ik heb een rede lijk goed geheugen en de meeste ken ik nog wel, vooral de wat ou dere klassen. De namen van 5- havo uit 1973 zou ik nog zo op kunnen dreunen. De jongere lich tingen kosten me meer moeite. Tja, dat krijg je als je ouder wordt." Hermans gaat er niet vanuit dat hij de deur van Spieringshoek de finitief achter zich dicht trekt. "Ik ken oud-collega's die nog regel matig een kopje koffie komen drinken, anderen geef je een hand en daar hoor je nooit meer wat van. Ik denk dat ik tot de eerste categorie behoor en zal nog re- Voor alle fans van The Beatles NansWolters SCHIEDAM - Liefdelief... Lief delief... Liefdelief/ D 'r is niks wat je kan doen en wat niet gaat/Niks wat je verzint en niet bestaat/ Niks wat je ooit zegt of je leert hoe je 't zelf kan doen/ 't Is sim pel. Misschien zijn er lezers die bovenstaande tekst direct in ver band brengen met All You Need Is Love van The Beatles, maar de meesten zullen zich toch afvra gen wie het liedje 'Heb de liefde lief', componeerde. Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes zijn vrijdag 19 december te gast op de Schrijversavond in De Blauwe Brug. Zij vertaalden in het verleden Finnegans Wake van James Joyce en Hamlet van Shakespeare en zijn regelmatig te zien op festivals. Ruud Aret, een van de organisatoren van de schrijversavonden vertelt dat Bindervoet en Henkes al jaren lang samenwerken en als verta lers in Nederland een uniek kop pel vormen. "Op Finnegangs Wake van Joyce beten al heel wat vertalers zich stuk, maar hen lukte het. Overi gens zijn het ook mannen met een vileine pen. Want van hen is de kreet afkomstig: Waarom zijn de gedichten van Anna Enquist Traditioneel bieden wij als plezierig extraatje, een kado-cheque aan, om de feestdagen een extra feestelijk tintje te geven. Bij besteding van een aankoopwaarde vanaf 75.00 euro, ontvangt u een kado-cheque ter waarde van 10% van het bestede bedrag. Deze cheques doen wij u cadeau tot 31 december 2003 en ze behouden hun waarde, voor verrekening met een nieuw te besteden bedrag. Broersvest 68-70 3112 DG Schiedam Ruim tweehonderd liedjes van The Beatles zijn in het Nederlands vertaald, dus liefhebbers kunnen binnenkort hun hart opha len tijdens de literaire avond, waarin de vertalers Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes te gast zijn. van die shit-gedichten." Volgens Aret zochten Bindervoet en Hen kes een nieuwe uitdaging die zij uiteindelijk vonden in het verta len van de ruim 200 officieel uit gebrachte nummers van The Be atles. (I Feel Fine) 'Dat voélt fijn/ Schatje is goed voor mij. Hoezo? Ze straalt de hele tijd. (Yesterday) Gisternacht/ Gaf ik niet om wat de morgen bracht/ Nu verlang ik terug uit alle macht. In hun boek 'Help! The Beatles in het Nederlands' zijn naast alle vertaalde liedjes de aanleiding en oorsprong van de composities en wetenswaardigheden vermeldt. Over het liedje Don't Bother Me (Lamemetrust) schrijven Binder voet en Henkes:- 'Het was Geor ge's eersteling om te laten zien dat hij het kon. Het nummer werd op 11 september 1963 opgeno men en niemand was tevreden. De dag erna werd het volledig verbouwd, met Ringo op de Ara bische bongo, Paul op Zuid- Amerikaanse claves en John op Hema-tamboerijn. De vertaling Sintseverdween benikgeeneen keeruitgeweest/ Het wasmijn- schul tik waseensul ikwaseen- beest/ Duslazerop ikhebgeenlust. Lamemetrust loopt vooruit op Only a Northern Song, ook van George Harrison met hetzelfde monotone grondritme. Ruud Aret: "De grap van de ver talingen is eigenlijk dat de tek sten van The Beatles niet groots waren en daarmee word je nu als je lezer dubbel geconfronteerd. Het bijzondere van het werk van Bindervoet en Henkes is naar mijn mening ook dat alle vertaal de teksten volledig ritmisch aan- FOTO: Roel Dijkstra gelmatig even binnen komen lopen. Zo is het gewoonte dat ik elke eerste vrijdag van de maand loempia's ga halen. Collega's kunnen dan intekenen op een lijst en ik zorg dat de bestelling, meestal zo'n dertig stuks, in de pauze klaarstaat. Heel gezellig. Ik ben van plan dat ook na mijn afscheid voort te zetten. De receptie voor A.. Hermans vindt plaats op dinsdag 16 de cember van 17.00 tot 18.30 uur in de mediatheek van Spie ringshoek, Van der Brugghen- laan 2-6 in Schiedam. SCHIEDAM In de Sint Jan de Doper - Visita- tiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, wor den in het weekend de vieringen voor de laatste maal voorgegaan door Pastor Tessica Dam. Zondag 10.30 uur met zang door Laus Deo, Zaterdag 17.00 uur met mu zikale begeleiding, na afloop van beide diensten afscheidsreceptie waarbij iedereen wordt uitgeno digd. Donderdag in de Graauwe Hengst, Lange Haven 28, Leon Elias Friends met reggea en blues.Zaterdag Purple Rain met de Deep Purple tribute band 'Purple Rainbow' Zondag muziek maken door en voor rustige be zoekers, oftewel: Deakoestische jamsessie.De optredens beginnen ongeveer tussen 22.00uur en 22.30uur. Zaterdag is er in de Chr. Geref. "Eben Haëzerkerk" aan de Em- mastraat 116 een adventskoor- en samenzangavond, met het Chr. Gem. koor "Euphonia" en dirigent Jaq Horde en de kooror ganist Joop Poot. Ook zal een in strumentale groep olv Ds C.J. Droger spelen, de organist van de samenzang is Rien Rolfe^, aan vang 19.30 uur en de toegang is vrij. Voor info: 4349730 dhr.T. Rolfes. Zondag zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerk diensten om 9.30 en 16.30 uur,voorganger is ds. W. van Sor- ge- In de Liduinakapel (Frankeland) is zondag om 9.15 uur eucha ristieviering met als voorganger pater L.v.d. Velden met medewer king van het Liduinakoor en or ganist Jan Meisters. Zondag is er om 10 uur een dienst bij de Evangelisch Luther se Gemeente aan de Lange Nieuwstraat 219, derde advent voorganger is Ds. A. Karreman, viering H.A. STICHTING WELZIJN Zondag is er in Wijkcentrum Dreesplein rommelmarkt van 10.00 - 16.00 uur, toegang is 0,50 euro,kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van hun ouders kun nen gratis naar binnen,kinderwa gens zijn binnen niet toegestaan. Voor info: tel. 4738671 of wijk centrum Dreesplein, Dr. Willem Dreesplein 2. In de Blauwe Brug, Bachplein 590 is zaterdag om 20 uur een country dance avond in samen werking met Mark Lavender en country band Heartbroke. Toe gang 5 euro, tel. reserveren via 2470464. SCHIEDAM - Tweede-Kamerlid Jan de Wit en senator en filosoof Ronald van Raak nemen vrijdagavond 12 december in Schiedam het beleid van Balkenende II onder de loep. In het Proveniershuis bespreken zij met onder andere werknemers uit zorg en onderwijs de effecten van de kabinetsplannen op het dagelijkse leven van de Schiedammers. Kamerleden van de SP bezoeken meermaals per week steden in heel Nederland om op openbare avonden te praten met publiek spanels. Deze panels bestaan uit mensen die in de dagelijkse prak tijk ervaren wat de maatregelen van Balkenende II betekenen. Dit zijn bijvoorbeeld leraren, verplegers, politieagenten, thuiszorg werkers en ondernemers. Centrale vraag van de avond is: Wat betekent Balkenende II voor Schiedam? Tijdens de avond zal de jury van de fotoactie "Een beeld van Schiedam" ook bekend maken welke foto's worden opgenomen in het fotoboek. De SP- afdeling deelde in de maand november 50 fotocamera's uit, waar mee foto's zijn gemaakt van zaken die moeten blijven en zaken die moeten verdwijnen in Schiedam. Uit de grote hoeveelheid foto's die dit opleverde, is een selectie gemaakt van 24 foto's die opgenomen zullen worden in een foto boek. Het fotoboek, dat kort voor kerst verschijnt, wordt aangebo den aan de mensen die de op de foto's vastgelegde zaken moeten aanpakken. De avond vindt plaats in het Proveniershuys, Overschiesestraat 3a en begint om 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur, de toe gang is gratis en voor iedereen toegankelijk. Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk sluiten op de oorspronkelijke En gelse tekst. Dus met het boek in de hand kan je de soms meest waanzinnige liedjes meezingen." Aret verwijst daarmee onder meer naar Till There Was You, in het Nederlands: 'Tot wij daar jas.' 'Er hinkelden relletjes in het bon- kere dos/ Maar die heb ik nooit hunnen koren/ Nee ik had er geen blauw fenul van/ Tot wij daar jas.' Bij het boek Help! The Beatles in het Nederlands (318 pagina's) verscheen een single. Goed pas send in het Beatles-tijdperk toen in ieder huisgezin wel een platen speler voorhanden was. In 2003 echter niet zo handig nu DVD en cd de dienst uitmaken. De Schrijversavond in wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachplein begint om 20.15 uur. Entree 7,50 euro. Elegante brillen voor dames en heren. Chopard is standaard voorzien van een 23.5 karaat goudlaag Deze collectie bevat ook vederlichte glasbrillen heeft speciaal voor de feestdagen een aantal exclusieve collecties in huis. Prachtige gouden brillen van wereldmerken. Schiedam Hof van Spaland 5 Tel.: (010) 470 17 30 www.brilmoderobboon.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3