Warmbloedige zigeunermuziek in Ronj a de Roversdochter Toppers en de Franse keuken Paul van Vliet voor Unicef Scheepjongens van Bontekoe in Isala F-Industry met muziek en mode Uit in de regio Ro theater en Laika brengen liefdeskomedie van Shakespeare lens index Raymond Rotteveel Vrijdag 19 december DANS 20.30 Sub Rosa. Door Rogie Company. De voorstelling geeft een inkijk in het creatieve proces dat aan een dansvoorstelling voorafgaat. Filmmaker Noud Heerkens registreerde en becom mentarieerde dit proces. Dit beel dende materiaal wordt als levend decor gebruikt. Theater Lanta ren/Venster, Rotterdam. MUZIEK 20.15 Feestelijke Proms - Kerst concert. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Ernst van Tiel m.m.v. Pia Douwes en Vera Mann. De Doelen, Rotterdam. OVERIGE FOCUS Marokko. In het najaar presenteert het Wereldmuseum Rotterdam een festival rond pro minente Marokkaanse kunste naars in Nederland. Het zijn kun stenaars die door hun eigenzinni ge inbreng en specifieke culture le bagage een nieuwe impuls aan het culturele leven in Nederland geven. Theater de Evenaar, Rot terdam. THEATER Marijke Boon, Groote Zaagbek. De Goote, Brielle. 20.15 Urbi et Orbi, Toneelschap Beumer Drost kiest niet altijd de makkelijkste onderwerpen, maar wel voor voorstellingen met een humoristische en tot de ver beelding sprekende saus. Met mi nimale middelen, theatrale grap pen en geluidseffecten. Urbi et Orbi is een voorstelling over twee mannen die in hopeloos duet ver wikkeld raken. Het Kruispunt, Barendrecht. Zaterdag 20 december THEATER 20.30 Guido Weijers. Mysosotis. Try-out. Turbotheaterman In zijn nieuwe programma gaat hij hard, héél hard... dwars door het ge luid! Guido kent geen genade... www.guidoweijers.nl, reserveren 010-2816262, Bibliotheekthea ter, Rotterdam. 20.15 Sjaak Bral, Vaarwel 2003, Theater van Vlaardingen. Zondag 21 december MUZIEK 19.00 Ilse de Lange. Nighttown, Rotterdam. 14.00 Deep River Quartet, Thea ter van Vlaardingen. Maandag 22 december MUZIEK 20.00 Kerstconcert. Henk Poort Rotterdams Jongenskoor Symfonie-orkest Rotterdams Conservatorium, reserveren 010 - 4140104. Grote- of St. Laurens- kerk, Rotterdam. Woensdag 24 december MUZIEK 21.00 Jan Vayne. Entree gratis tussen 19.00 en 21.00 uur, Hol land Casino Rotterdam. Vrijdag 26 december MUZIEK 19.00-24.00 Tribute to Sinatra. Door Peter Douglas the swing society (tijdens een kerstdiner). Cruise Terminal Rotterdam. Zaterdag 27 december BEURZEN za. 10.00-20.00; zo. 10.00-18.00; ma. 10.00-19.00 Paard Ahoy'. Tijdens de kerstvakantie, op 27, 28 en 29 december 2003, is het zover! Diverse hippische bedrij ven présenteren zich op Paard Ahoy'. Zij tonen hun producten en diensten, variërend van cap's en zadels tot ruiterkleding en rui- tervakanties, Ahoy' Rotterdam. MUZIEK 20.15 Exclusief Kerstconcert. Wibi Soerjadi - piano. De Doe len, Rotterdam. 21.30 Salsafeest met liveband. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Maandag 29 december THEATER 20.15 Tim van der Sluijs, oude jaarsconference. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. L UIT De kerstproductie van Jeugdtheater Hofplein is Ronja de roversdochter. Het oorspronkelijke verhaal van Astrid Lindgren werd bewerkt door Louis Lemaire tot een spectaculaire produc tie vol heftige emoties en warmbloedige zigeunermu ziek. Een prachtige voorstel ling over de liefde tussen een vader en zijn dochter. De grote Mattis is ruig en gevaar lijk. Hij moordt, rooft, steelt en voelt een enorme haat voor zijn tegenstander Borka. Maar bij de geboorte van zijn dochter leert deze woeste, onstuimige man ook de liefde kennen. Ronja groeit op in het bos, wordt een stoere roversdochter en ontdekt de schoonheid van de natuur. Ze speelt, klimt, rent en oefent zich in het niet bang zijn in een wereld vol vreemde en boosaardige bos- figuren. Als je bang bent, voelen de boswezens dat op grote af stand, zegt haar vader, pas dan worden ze gevaarlijk. Als je niet bang bent, gebeurt je niks. Op hetzelfde moment dat Ronja wordt geboren, krijgt ook Borka een kind, Birk. De twee kinderen ontmoeten elkaar en worden vrienden. Natuurlijk accepteert Mattis deze vriendschap niet, de zoon van de vijand! Als Mattis Birk gevangen neemt in de kelder van het gespleten slot kan hij ein delijk wraak nemen op Borka en hem verdrijven. De liefde tussen Mattis en Ronja is vol passie. Spectaculaire scè nes met meeslepende, grote ge baren, tegenover de kleine en tere momenten tussen Ronja en Birk, twee kinderen die elkaar zo nodig hebben. Natuurgeweld, heftige Oost-Europese muziek en een vi olist die live meespeelt door de hele voorstelling heen. Ronja kiest voor Birk. Zij volgt haar ge voel, blijft dicht bij zichzelf en doet dat consequent. Bij Mattis is er sprake van doorgeslagen liefde voor Ronja. Hij is in tweestrijd, hij kan niet leven zonder zijn dochter, maar kan zich tegelijker tijd onmogelijk verzetten tegen zijn haat voor Borka. Ronja de roversdochter wordt ge speeld, gedanst en gezongen door Pim van Alten, Sander de Heer en 100 leerlingen van Jeugdthea ter Hofplein. Script en regie: Louis Lemaire. Choreografie: Carla van Driel Muziek: Ton Scherpenzeel. Familievoorstel ling vanaf 4 jaar. Te zien van 19 december 2003 t/m 15 februari 2004. Jeugdthe ater Hofplein, Benthemstraat 13, Rotterdam. Vr en za 19.00 uur, zo 14.00 uur, in de kerstva kantie dagelijks om 14.00 en 19.00 u. Reserveren: 010 - 2435050, di t/m za van 10 tot 16.00 uur. www.jeugdtheater- hofplein.nl. Momenteel zindert het van liefde in de Rotterdamse Schouwburg. Het ro theater en het Vlaamse theatergezel schap Laika brengen name lijk sinds woensdag De Twaalfde Nacht, de nieuwe familievoorstelling geïnspi reerd op William Shakespeares liefdeskomedie Twelfth Night. Met actrice Sanneke Bos als jonkvrouw Viola en in die hoedanigheid ook de gedaante van knecht Cesario aanneemt. "Ingewikkeld? Nee hoor, dat valt best mee." Jo Roets regisseert deze feeste lijke voorstelling voor jong en oud, met verrassende decors en kostuums en een betoverende combinatie van spel, dans en mu ziek. Daarbij voeren live gezon gen liefdesaria's van grote com ponisten als Verdi, Puccini, Gluck en Handel het publiek mee in een vrolijk verhaal over de liefde in al haar verschijningen. Naast liefde vormen verwarring, spektakel en muziek de trefwoor den van de nieuwste familievoor stelling van het ro theater en Lai ka. In De Twaalfde Nacht heeft her tog Orsino het flink te pakken. Keer op keer stuurt hij zijn knecht Cesario op pad met lief desboodschappen voor de mooie gravin Olivia. Olivia ziet op haar beurt de hertog niet zitten, maar valt voor de knappe Cesario. Maar Cesario is eigenlijk de ver momde jonkvrouw Viola die op haar beurt weer smoorverliefd is op hertog Orsino. En het kan al lemaal nog verwarrender, want de als knecht verklede jonk vrouw Viola heeft ook nog een tweelingbroer - Sebastian - die sprekend op haar lijkt! Niemand weet dus eigenlijk meer wie wie is en vooral wie 'op' wie is. Het ene misverstand stapelt zich op het andere en dat resulteert in een dolkomische en muzikale fami lievoorstelling over de liefde. In De Twaalfde Nacht lijkt ieder een dus wel verliefd op iedereen, alleen... steeds nét niet op de juiste persoon. Hertog Orsino is verliefd op gravin Olivia, Olivia op Cesario en Cesario weer op Orsino. En daarbij is niet ieder een de persoon die je denkt dat hij of zij is. Zo speelt Sanneke Bos jonkvrouw Viola die zich verkleedt als knecht Cesario. "Nee hoor, dat is niet ingewik keld. Je moet voor jezelf van te voren de vraag stellen hoe je dat gaat doen. Je moet de drijfveren van het personage goed begrij pen. Dus: waarom verkleedt Vio la zich als Cesario? Waarom ver leidt ze voor haar werk iemand anders terwijl ze verliefd is op haar baas? Als je die vragen voor jezelf hebt beantwoord, is het niet zo heel moeilijk meer." William Shakespeare is een goe de bekende voor Bos. Ze speelde eerder al onder meer in Othello, MacBeth en Midzomernacht- droom. "Ik ben absoluut gek op Shakespeare. Hij is geweldig met taal. Maar ook hoe zijn stukken zijn opgebouwd: één onderwerp of één verhaal dat op verschillen de niveaus wordt verteld. Ook in De Twaalfde Nacht zie je dat terug. Je hebt de grote lijnen van de belangrijkste personages, maar tussen de bedienden spelen zich ook allerlei kleine intriges of liefdesverhaaltjes af." Volgens Bos wezen de eerste try- outs uit dat ondanks de Shakes- peariaanse complexheid de ver haallijnen heel helder zijn geble ven. "We dachten van tevoren wel even: oh god, als het maar duidelijk is... maar volgens mij kon het publiek het verhaal goed volgen en ook de aanwezige kin deren pikten het goed op. Jo heeft het origineel flink bewerkt. Het is niet meer op rijm en de verwik kelingen zijn vrij goed te volgen. Nee, het stuk is niet nadrukkelijk naar de moderne tijd vertaald. We lopen niet met walkmans en kauwgom rond. Wel in een knie broek en paarse laarzen. En de muziek is vrijwel alleen klassiek. Er zijn dus wel knipogen naar de tijd van Shakespeare, maar niet meer dan dat. De taal is niet poë tisch meer, maar ook niet heel modern gemaakt. Daardoor wordt het stuk tijdloos, denk ik. Net als het onderwerp van De Twaalfde Nacht natuurlijk tijd loos is. Tijden veranderen, maar de liefde niet. Verliefd zijn, het gedoe, het verlangen naar iemand die je niet kunt krijgen, dat blijft altijd hetzelfde." De Twaalfde Nacht door het RO theater en Laika, in de Rot terdamse Schouwburg: decem ber wo 17 t/m vr 19 (try-out), za 20 (première), ma 22, di 23, wo 24 (m), vr 26 (m a), za 27, zo 28 (m), ma 2, di 30 (m). Ja nuari vr 2, za 3 (m a), zo 4 (m). Informatie/reserveren 010 411 81 10 www.rotheater.nl. De nieuwe IENS gids Rotterdam 2004 is versche nen. De komende weken een selectie van de toppers uit de nieuwe superdikke editie van de restaurantgids met meer dan 850 restaurants. IENS 2004 baseert zich op het oor deel van duizenden proevers die met elkaar bepalen wat de waardering en omschrij ving van een restaurant wordt. Deze week een selec tie uit de toppers van restau rants die een Franse Keuken voeren. Nummer 1 Parkheuvel Wie Parkheuvel bezoekt heeft de verwachting te gaan genieten van de top van de Nederlandse gastronomie. 'Het is opvallend dat het juist een schijnbare een voud van bereiden is, waarmee chef-kok Cees Helder die top weet te bereiken.' Zijn 'Heldere' stijl spreekt het meest tot de ver beelding in de bereiding van sala des. 'Alleen al met een salade van kreeft, avocado, artisjokken en een lobbige dragondressing weet Parkheuvel zich zo ver boven de rest van het klassement te verhef fen, dat het net als Chateau d'Y- quem een eigen classificatie ver dient!' 'De inrichting van het restaurant is 'rustig en beheerst' en 'lijkt het eten centraal te willen stellen.' Michelin onderscheidde Parkheuvel als eerste restaurant in Nederland met drie Michelin- sterren. Heuvellaan 21, Telefoon (010) 436 07 66 keuken open 12.00-15.00, 18.00-22.00, za geen lunch, zo gesloten. Nummer 6 La Vilette'Chef-kok Fred Mustert heeft een naam opgebouwd met klassiekers als de dungesneden eendenlever met geschaafde ap pel, coquilles, truffel en een dres sing van appelstroop en aceto balsamico of de carpaccio van flinterdun gesneden rauwe ossen haas.' De bediening blijft helaas bij de grootse prestaties van de keuken achter. Zij is te gehaast en afstandelijk en wil soms impone ren met moeilijke woorden. "Snijden? Oh, u bedoelt tranche ren." 'De wijnkaart biedt 'voor een sterrenrestaurant weinig keu ze' maar de aanwezige selectie is wel mooi.' 'De atmosfeer blijft ondanks de verbouwing een beetje 'Rotterdams chic.' Het restaurant ontving in januari 2003 een Michelinster. West- blaak 160, Telefoon (010) 414 86 92, keuken open 12.00-14.00, 18.00-21.30, za geen lunch, zo gesloten. Nummer 15 't BaarsjeDaan Scharloo en maï- tre Dirk van der Plas ontvangen je gastvrij in deze 'Hans en Griet je boerderij in de polder van Waddinxveen'. 'Het is echt smul len in dit snoephuisje.' Chef-kok Henk de Bruin heeft wel een minder subtiele stijl dan zijn voorganger Schalkwijk. 'Toch overtuigt hij met goede mosterd soep en mooie rogvleugel.' 'De bediening in handen van Daan en maitre Dirk houdt wel van een educatieve act aan tafel.' 'Hebben zij hun grote carrière als komisch theaterduo misgelopen?' Leuk zijn de wisselende seizoenmenu- 's met zogenaamde maandwijnen. 'Mooie combinaties als wilde eend met een prachtige Blau- Frankische wijn van Johann Heinrich uit het Burgenland.' Zwarteweg 6, Waddinxveen. Telefoon (0182) 394 460, keuken open 12.00-15.00, 18.00-22.00, za geen lunch, zo-ma gesloten. IENS RESTAURANTGIDS 2004 ROTTERDAM Euro 10,95 ISBN 90-77177-08-6. Speciaal voor Unicef brengt Paul van Vliet een One Man Show in het Oude Luxor Theater. Op maandag 22 en dinsdag 23 december brengt hij een mix van komische types (denk aan Majoor Kees), persoonlijke verhalen en indringende muziek. Paul van Vliet treedt geheel belangeloos op terwijl de opbrengst van de voorstellingen in zijn geheel naar Unicef gaat. In zijn One Man Show is alles terug te vinden wat bij heeft gedragen aan zijn succesvolle carrière en waardoor een groot publiek van hem is gaan houden. Vanaf 1971 bracht Van Vliet elf succesvolle One Man Shows waarmee hij vrijwel altijd tot de best bezochte theaterpro ducties van Nederland en Vlaanderen behoorde. Hij won diverse prijzen, waaronder in 1992 de Oeuvreprijs voor zijn hele carrière. In dat jaar werd hij ook door Audrey Hepburn geïnstalleerd als goodwill-ambassadeur van Unicef. Zijn werk omvat promotie van het gedachtegoed van Unicef op alle denkbare manieren. In 2001 besloot hij verder al zijn tijd, creativiteit en talent in te zetten voor het kinderfonds van de Verenigde Naties. Paul van Vliet, One Man Show voor Unicef, 22 en 23 december, Oude Luxor Theater Rotterdam. Kaarten zijn te reserveren via www.luxortheater.nl of bij de kassa van het Luxor Theater, telefoonnummer 010 - 484 33 33. Een spectaculaire familiemusical. Zo wordt De Scheepsjongens van Bontekoe al her en der genoemd. Vrijdag 26 december, tweede kerstdag, is de voorstelling twee keer te zien in de grote zaal van het Isala Theater in Capelle a/d IJssel. In een nagebouwd 17e eeuws VOC-schip van negen meter dat echt kan deinen, beleven de Scheepjongens een spannend zeeavontuur. Voorafgaand aan de avondvoorstelling kunnen kinderen en ouders deelnemen aan een Zeebonkenbuffet. Iedereen kan genieten van dit spektakel: liefhebbers van spannend verhaal, van vaderlandse ge schiedenis of gewoon swingend spektakel. De Scheepjongens van Bontekoe 'varen uit' om 14.00 en om 19.30 uur. De Scheepsjongens van Bontekoe is een adembenemende musical over de waargebeur de zeereis van vier jonge helden. Een verhaal vol avontuur, vriend schap en liefde. Tachtig jaar na de eerste uitgave van het beroemde boek van Johan Fabricius is het verhaal bewerkt tot een spannende musical gebaseerd op de avonturen van Hajo, Padde en Rolf op reis naar Nederlands-Indië. In de musicalbewerking is één verschil, een meisje is als verstekeling aan boord geklommen. De Scheepsjongens van Bontekoe, Isala Theater, Stadsplein 5, Capelle a/d IJssel. Reserveren via 010 - 458 6400 of www.isala- theater.nl. 'Once-in-a-lifetime', 'een show die nooit meer plaats zal vin den.' Cocktails, sushi, modellen op de catwalk, videoscher men en muziek. Het belooft vrijdag 19 december een bijzon dere avond te worden in Nighttown Theater aan de West Kruiskade. Onder de noemer F-Industry wordt er een programma gepresenteerd waarbij extravagante mode van het Arnhemse Mode Instituut gecom bineerd wordt met vernieuwende muziek van dj Lamie Lidell en de Duitse meidenband Chicks on Speed. Twee leden van Chicks on Speed presenteren tevens hun nieuwe kledinglijn en het boek It's a Project. Van 'Euro Trash Girl' naar bonafide popster: de attitude hadden ze al, nu hebben deze Duits/Amerikaans/Australische Chicks ook de liedjes met het album 99 Cents. Het repertoire van Chicks on Speed zijn vooral intelligente, ironische observaties van de wereld van kunst, mode en pop met alle clichés van een goede popsong. Vrijdag 19/12 Electronation presents F-Industry met Chicks on Speed aanvang 22.00 uur, entree 25 euro. Foto: Maarten Laupman 'Tijden veranderen, de liefde niet' Sanneke Bos als de op hertog Orsino verliefde Cesario die eigenlijk de verklede Viola is. Foto: Pan Sok Els Neijts en Maarten VAN DER JAGT Het beroemde gerecht van La Vilette: 'Coquilles en eendenlever'. Foto: Maarten van der Jagt Foto: Katinka Krijgsman

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 15