Extra inleiding Scapino Ballet i 'Slachtoffers in de kou' Kerstfeest Plantage week uitgesteld Ingezonden Brief Waterweg Film Ingezonden Brief Mantelzorgcafé Winnaar bekend Oranje-baby SMS-dienst Mag ik nog effe...? Fout geparkeerd Eeuwelinge Bertha staat midden in het leven College kan voor 2004 de financiën uit een ander 'potje' halen SCHIEDAM SCHIEDAM - Het maandelijkse mantelzorgcafé op de Broersvest 123 is dit jaar nog geopend op dinsdag 30 december. Tussen 10.00 en 12.30 uur is het café open kunnen mantelzorgers langskomen voor een praatje, een afspraak maken met de man telzorgconsulent of bijpraten met lotgenoten. Voor meer i nformatie kan gebeld worden naar het Steunpunt Mantelzorg Schiedam, tel.: 06 - 516 94 096 (van maandag tot en met woens dag van 9.00 tot 12.00 uur). Van 22 december tot en met 2 januari is het Steunpunt Mantelzorg ge sloten. Duizenden namen rolden de afgelopen maanden over de buro's van de redactie. Allemaal voorspellingen hoe de nieuwe Oranje telg zou gaan heten. Alle doopnamen goed: zo vooruitziend bleek niemand. Toch werden zowel Catharina als Amalia, als Beatrix, als Carmen, als Victoria genoemd. Uiteindelijk vond de jury dat één deelneemster met kop en schouders boven de rest uit stak. Ze zond geen lijst met tientallen namen. Maar wel een mail met alleen: Amalia - Beatrix. De felicitaties gaan uit naar mevrouw Jeanne van Gils uit Raamsdonksveer. Zij mag het komend jaar met haar gezin lekker een lang weekend naar een prachtige bungalow op een van de parken van Landal Greenparks. SCHIEDAM - Jongeren houden op zondag 21 december weer een SMS-avond (Save My Soul). Elke derde zondag van de maand wordt een dergelijke avond gehouden. Het thema is dit keer 'Help?!'. De avond staat ook in het teken van Kerst. Een spreker diept de vraag: 'Wat doe jij voor je naasten?' uit en de eigen band A-life zorgt voor muziek. Meer informatie staat op de site www.savemysoul.nl. De dienst is om 19. 30 uur in de Rank, Schiedamseweg 122 in Schie dam. Ingezonden brief Net als niet nader genoemde wo ningstichting doe ik nog een po ging om voor het nieuwe jaar ie dereen te overvallen met een vervelende mededeling. Eigen lijk willen ook wij een onbe kommerde Kerst vieren. Oké, we hebben weer een kerstfeest geor ganiseerd voor een ieder die ge negen is dit te vieren met ons, de bewoners van niet nader ge noemde hofje. Een feest echter dat om verschillende redenen geen politiek en of actievoerend karakter mag hebben. Maar de vervelende mededeling is dat we ons nogal onzeker voe len en niet weten wat het nieuwe jaar ons zal brengen. Misschien een wel allang afgesloten deal, wie zal het zeggen? Oh, shit, daar ga ik weer, heb me weer niet aan de regels gehouden, maar hoe kan je ook? Op dit moment voel ik me triest, en vraag ik me af of bestuurders en directie van niet nader ge noemde gemeente en niet nader genoemde woningstichting eige naar van niet nader genoemd hof bij machte zijn zo'n gedachte te ervaren.Toch weer een emotie, maar ja, dat brengen de donkere dagen toch met zich mee, of zie ik dat verkeerd? Wij proberen in ieder geval wat (sfeer)licht te brengen en onze medestadsbe woners duidelijk te maken dat er niet te spotten valt met ons, en met ons bedoel ik ook onze medestadsbewoners in het alge meen, en niet alleen de bewo ners van niet nader genoemd hofje. Want dat is het karakter van onze stadsgenoten, zoals wij al eerder hebben ervaren. Hierbij wens ik het college van bestuur en directie van de wo ningstichting een onbekommerd kerstfeest en een gerust geweten voor het nieuwe jaar. Een verontruste en niet nader genoemde bewoner van niet nader genoemd hofje. Op maandag 8 december liep ik met mijn hond op het parkeerterrein bij het Proveniershuis. Niks bijzonders zult u denken, maar er stapte een man uit die ik vaker gezien heb. Na even nadenken wist ik weer wie het was: de meneer die bekeuringen uitschrijft als je ergens staat waar het niet mag of waar je een kaartje moet kopen. Het was toen 8.45 uur. Na hem nog een paar te zijn tegen gekomen die dag, heftig discussierend met iemand die een bon had gekregen, viel mij het volgende op. Deze man had zijn auto op het terrein bij het Pro veniershuis neergezet zonder te betalen. Op diezelfde avond om 19.00 uur liep ik daar weer met mijn hond en dezelfde auto stond daar nog steeds, uiteraard niet met een bon achter zijn ruit. Ook had hij er geen vergunning of kaartje er achter zitten. Omdat ik vaak lees hoe het centrum probeert een oplossing te vinden voor dit probleem, vraag ik mij af hoe het mogelijk is dat dit kan. Dit schrijf ik niet om de boel te verraden, maar ik vind dat - als we er met z'n allen wat van willen maken in Schiedam - de burgers in eer ste instantie bij zichzelf te raden moeten gaan. SCHIEDAM - Wie morgenavond, donderdag 18 december, naar de voorstelling Orfeo Shows van Ed Wubbe in het Theater aan de Schie gaat, krijgt daaraan voorafgaand een gratis inleiding, die om 19.00 uur begint. De inleiding wordt verzorgd door dansrecensent Martin Bij kerk. Ed Wubbe is de artistiek leider van het Scapino Ballet, die zich niet stoort aan conventies en een mix maakt tussen verschillende periodes, stijlen, muzieksoorten en sferen. Gebaseerd op de Griekse mythe Orfeo onderneemt Orfeo een misluk te poging zijn geliefde te redden uit de onderwereld. Tegen de af spraak in kijkt hij naar zijn Euridice en verliest haar voor altijd. In een theatrale enscenering gebruikt Wubbe Orfeo als aanjager voor een avontuurlijke reis in de menselijke ziel. De regie van Operation Orfeo is in handen van door de wol geverfde, heerszuchtige goden. Met gevoel voor show en entertainment mani puleren zij genadeloos omgeving en personages die zij met een vin gerknip kunnen veranderen. Wat tijdens de zoektocht in dit grensge- Een oplettende burger bied van twee werelden overeind blijft is Orfeo's radeloze liefde. SCHIEDAM - Het was dins dag 9 december feest in Zorgcentrum Franqois HaverSchmidt. Onder grote belangstelling stond mevrouw Bertha van den Hoek-Van Gent in het middelpunt van alle belang stelling. Zelfs de burge meester was van de partij. Geen wonder, want mevrouw B. van den Hoek-van Gent vierde die dag haar hon derdste verjaardag. De jarige eeuwelinge woont al 13 jaar in 'Francois HaverSchmidt' en heeft het hier uitstekend naar haar zin. Mevrouw Van den Hoek is goed gezond, is breed sociaal geïnteresseerd en ook nog altijd heel actief met haar grote passie: dichten! Dat doet ze al vele jaren niet onverdienstelijk. Het dichten lijkt wel een tweede natuur van haar, en het kan gebeuren dat tij dens een gesprek zomaar een toe passelijk, ooit door haar geschre ven gedicht naar boven komt. Ook nu nog, in haar gezellige ap partement, ontstaan nog regelma tig bijzonder mooie gedichten, waarmee ze menige prijs in de wacht sleept. Nog vrij recent won ze de tweede prijs bij een lande lijke gedichtenwedstrijd. Mevrouw Van den Hoek wil op de hoogte blijven en volgt dage lijks de nieuwsuitzendingen op de televisie. En vorige week stond zij zélf in het nieuws op Look-TV Mevrouw Van der Hoek werd dus een eeuw geleden in Schiedam geboren. Zij was de op een na jongste in het gezin Van Gent dat tien kinderen zou grootbrengen. De kleine Bertha groeide op aan de Rotterdamsedijk. Haar moe der was een flinke vrouw, die het behalve erg druk had met haar tiental ook rekening diende te houden met de muzikale ambities en carrière van haar man. Deze was namelijk beroepsdirigent van ondermeer het nog altijd populai re Schiedamse orkest OBK (Oe fening Baart Kunst). Eerste Wereldoorlog Bertha kon goed leren op school, maar toen zij op 11-jarige van school af kwam, brak de Eerste Wereldoorlog uit en kwam er van het door haar zo gehoopte 'door leren' niets meer terecht. Het ge zin Van Gent had het, net als de meeste Schiedamse huishoudens Negen jaar geleden overleed haar echtgenoot en met het gedicht wat ze later over hem schreef, mocht zij vorig jaar een prijs in Vlaardingen in ontvangst nemen. Innig tevreden zat hij voor het raam, en keek met een glimlach naar buiten. 'Hé, moeder, daar komt Eric aan. Zou Eric met mij uit wandelen gaan?' Ze zei tegen hem met een blijde lach: 'Die Eric is een fijne vent, als ik 't zo zeggen mag. Maar vol mededogen zag moeder ze gaan. Ze zwaaide lachend, in haar oog zat een traan. Zag, dat hij zijn voet niet op kon tillen. Ja„ dat beide voeten niet meer willen... En dra kwamen ze alweer terug. Vader vermoeid met gebogen rug. Maar toch, blij van zin stapt hij de kamer weer in: 'Oh, moedertje, zo machtig! Al die natuur, zo prachtig!' Innig tevreden keek hij Eric aan. 'Dank je Eric, je hebt je best gedaan. Vermoeid vouwde hij weer zijn handen tesaam. Innig tevreden, met zijn plekje voor 't raam. Eenzaam zat moedertje te dromen voor 't raam. Waar blijft Vader toch, in godsnaam.. Kom, kom, moedertje, denk eens even na. En toen wist ze het weer:.Ja, ja, Vader is nu bij onze lieve Heer. En ook al doet het afscheid moedertje zeer, ze is zich hiervan terdege bewust: Vader heeft nu zijn welverdiende rust. B. van den Hoek - van Gent in die tijd, niet breed. Toen Bertha niet meer naar school kon, wilde ze dus gaan werken. Maar hier werd een stok je voor gestoken, omdat de wet ook al in die tijd kinderarbeid verbood. Ze moest daarmee wachten tot haar dertiende ver jaardag. Slim als ze was, wist ze toch wat bij te verdienen door de verkoop van 'winkeliers-spaar- bonnen', die eventueel ook kon den worden ingeruild voor kle ding. Vanaf haar dertiende jaar mocht Bertha dan toch gaan werken. Ze kwam al snel in de hoedenbran- che terecht, leerde voor hoeden- modiste en maakte in die tijd zeer draagbare creaties voor zowel da mes als heren, die als zoete broodjes over de toonbank gin gen in de diverse hoedenmodeza- ken die Schiedam in de jaren '20 telde. Waarschijnlijk mede daardoor, viel, op zekere dag, haar oog op een elegante heer die op een heel hoffelijk manier zijn hoed voor haar af nam. Met die jongeman trouwde ze in 1923 en in hun hu welijk, dat ruim 73 jaar zou du ren, werd het paar verblijd met twee zonen en een dochter, en een hele trits klein- en achter kleinkinderen. Haar man is negen jaar geleden overleden. Ziekenhuis Het zag er drie jaar geleden nog naar uit dat mevrouw Van der Hoek haar honderdste geboorte dag niet zou bereiken. Toen brak zij namelijk haar heup en beland de zij in het ziekenhuis. Echter, wat niemand voor moge lijk hield gebeurde, ze was een week later alweer thuis en met behulp van een geduldige fysio therapeut wist ze in een relatief korte tijd met succes te revalide ren. Ze springt weliswaar niet meer over een hekje, maar kan zich nog altijd heel elegant ver plaatsen met behulp van een rol- lator. Positiviteit blijkt een sleutel woord in Bertha's leven, want nog altijd is zij een innemend op gewekte verschijning met een ongeveinsde bewogenheid voor haar medemens. Haar optimisti sche levensinstelling werkt inspi- SCHIEDAM - Wordt er nu gekort op de bijzondere bij stand en wordt het minima beleid aangepast of valt het allemaal nogal mee? Vooralsnog lijkt het laatste het geval. Hoewel per 1 janu ari 2004 de nieuwe Wet werk en bijstand (WWB) in wer king treedt, verwacht strate gisch beleidsadviseur van de gemeente Ronald Jagie niet dat er slachtoffers vallen. "Voorlopig wil het college het Schiedamse minimabe leid zoveel mogelijk continu eren. In mei 2004 wordt bekeken of dit inderdaad haalbaar is." De gemeente is naar aanleiding van de inwerkingtreding van de nieuwe wet verplicht te snoeien op het budget bijzondere bijstand en minimabeleid. Middels een raadsbesluit is dit bedrag in middels vastgesteld op 300.00 euro. Dit betekent dat keuzes ge maakt moeten worden over de bijzondere bijstand. "Met ingang van het nieuwe jaar wordt nu per geval bekeken of men in aanmerking komt voor een extra uitkering", verklaart Ja gie. "In de toekomst moeten mensen die denken in aanmer king te komen voor iets extra's dit aanvragen. Voorheen was het zo dat deze categorie automatisch een bedrag op bank- of giroreke ning kreeg bijgeschreven. Vanuit de gemeente werd niet gecontro leerd of dit geld daadwerkelijk werd besteed aan de aanschaf, waarvoor het bestemd was. Daar bij kun je denken aan gratis ver strekking van koelkast en was machine." Voor medewerkers van de afde ling Zorg en Werk betekent de in werkingtreding van de wet een toename van werk, omdat men verplicht is het uitgavepatroon van degene die een bijdrage ont vangt, te controleren aan de hand van bijvoorbeeld kassabonnetjes. Naar verwachting wordt boekjaar 2003 van het Schiedamse Fonds werk en inkomen afgesloten met een overschot, dat vervolgens zal worden ingezet als eenmalige dekking in 2004. De WWB brengt overigens geen wijziging in de mogelijkheid van kwijtschelding van gemeente lijke belastingen, heffingen, schuldhulpverlening en Rotter- damPas. Wel vervalt de regeling voor gratis koelkasten en wasma chines, sociaal culturele activitei ten en indirecte studiekosten. Ouderen Het college meent echter dat het binnen de WWB mogelijk moet blijven aan 65-plussers bijzonde re bijstand te verlenen, bijvoor beeld in de vorm van een oude- rentoeslag. "Daarbij moet je den ken aan de groep ouderen die al leen AOW ontvangt", aldus Ro nald Jagie. "Deze mensen hebben toch vaak onterecht het gevoel dat zij hun hand ophouden als zij een ver goeding ontvangen voor bijvoor beeld een bril of batterijen voor een gehoorapparaat. Bovendien Noi Albinoi regie: Dagur Kari (IJsland 2002) De zeventienjarige outsider Noi leeft bij zijn grootmoeder in een ondergesneeuwd dorpje aan een fjord. Hij heeft geen vrienden en onderhoudt een moeizaam contact met zijn alcoholische vader. Hij wordt van school gestuurd, trekt zich terug in een keldertje en droomt van tropische stranden. Met zijn eerste geliefde Iris wil hij IJsland ontvluchten. Vrijdag 19 december in Vlaardingen en zaterdag 20 december in Schiedam Young Adam regie: David Mackenzie (Engeland, Frankrijk 2003) Joe Taylor werkt op een binnenvaartschip. Op een dag drijft er het le venloze lijk van een jonge vrouw in de rivier. Joe en zijn baas Les brengen het aan wal. De politie vermoedt een misdaad. Kort daarop oogst Joe grote waardereng van het schipperspaar als hij hun zoontje Jim van de verdrinkingsdood weet te redden. Donderdag 18 en vrijdag 19 december in Schiedam en zaterdag 20 december in Vlaardingen Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. rerend. Ze is namelijk beslist geen type die de hele dag in haar huiskamer verblijft. Ze puzzelt graag en wint ook daarmee diverse prijzen, neemt nog actief deel aan de diverse programma's in het huis en deelt de 'vriendinnen-tafel' ook graag met nieuwkomers, die soms nog wat verlegen blijken te zijn. "Dan voelen mensen zich eerder thuis hier", is haar stellige mening. Trouwen Ze is ondanks wat beperkingen dus een zeer gelukkig mens en heeft eigenlijk nog maar weinig grote wensen. Eén van die wen sen wordt binnenkort vervuld. Dan gaat ze op bezoek bij haar zoon, die ondertussen ook al 80 jaar is en zelf niet meer in de ge legenheid is om naar Schiedam te komen. Een andere wens ligt wat moeilijker: zij zou nog wel een keer willen trouwen. Zij maakt dit grapje wel eens en geeft eigenlijk precies aan hoe mevrouw Van den Hoek ondanks haar hoge leeftijd nog midden in het leven staat. is men niet altijd op de hoogte van deze voorziening. Nu zullen zij van onze dienst een ouderen- toeslag van 150 euro per persoon per jaar krijgen. Dit bedrag kan men vrij besteden, dus controle vanuit de gemeente is er niet." De ouderentoeslag kost Schie dam ongeveer 30.000 euro per jaar. De verwachte afname van het aantal individuele aanvragen voor bijzondere bijstand com penseert de hogere uitvoerings lasten van de ouderentoeslag. Ook onderzoekt de gemeente de mogelijkheid chronisch zieken en gehandicapten bijzondere bij stand te verstrekken. Op dit mo ment beschikt men echter niet over de omvang van deze groep, daardoor is het voorlopig onmo gelijk de financiële consequen ties in kaart te brengen. Blijkbaar gaan de welzijnswerkers (wat is dat voor functie?) bij Woon- plus er vanuit dat het recht van de sterkste geldt. Dat zijn dan de per sonen die voor de woon-sociaalmaatschappelijke orde moeten zorgen in de wijk. En de politie denkt er naar mijn mening net zo over. Want de bal wordt heel ijverig heen en weer geketst als het er om gaat klach ten te behandelen. Al een aantal jaren geleden ontstond er onenigheid vanwege een aan passing voor mijn man. Het gaat maar om een stel buren en dan met name de vrouw die een haast ziekelijke neiging heeft om te pesten. Dit gaat zover, dat er zelfs leuningen en steunen weggesloopt worden die aan de buitenkant zijn aangebracht door de ROG en Woonplus. En dit allemaal lekker stiekem tijdens de nacht of wanneer ik in het zie kenhuis ben opgenomen. Dit zegt wel wat over de mentaliteit en zie ke geest van een persoon. Vanaf oktober 2002 komt er nog een ongerief bij, namelijk het draai en van een wasmachine boven ons en dat elke nacht. Het centrifuge ren houdt ons behoorlijk uit de slaap en er zijn ook trillingen waar te nemen. Het zou ook anders kunnen, want er zijn nog andere geluiden die el kaar overlappen, bijvoorbeeld een afzuiger die aan een ventilatieka naal is aangesloten. Woonplus heeft op 6 februari dit jaar een kort onderzoek ingesteld en daar is het bij gebleven. Ondanks dat er in het voorjaar, ik geloof in maart, een onverklaarba re rook en walm in de openbare hal werd waargenomen, waarvoor de brandweer gealarmeerd werd, heeft Woonplus niets ondernomen om dit grondig te onderzoeken. En met grondig bedoel ik: 'elke ruimte, van het dak tot in de kruipkelder en het kleinste kamertje aan toe. Over preventie gesproken! Tot slot, na de zoveelste klacht kregen mijn invalide man en ik het ad vies van een medewerkster van Woonplus om maar oordoppen te ge bruiken en tegelijk is dat ook een vrijbrief voor de daders om maar vooral door te gaan waar hij of zij mee bezig zijn. Een bewoonster van de wijk Oost. SCHIEDAM Zondag had het moeten plaatsvin den; het kerstfeest van bewonersorga nisatie De Planta ge, maar dat is op het laatste moment afgeblazen vanwe ge de storm. "Heel jammer, maar het was echt niet ver antwoord. Er was windkracht 9 voor speld, dat durfden wij niet aan. We hebben het nu een week uitgesteld. Helaas zijn er ook kinderen voor niks gekomen", vertelt Paula de Geus, een van de organisato ren van het feest. Speciaal voor dit jaarlijkse evene ment is een kerst boom van alumini um gemaakt, die al le kinderen uit de buurt dan mogen optuigen met zelf gemaakte versierin gen. Ook kraampjes maken deel uit van het feest, met gratis oliebol len, appelflappen, glühwein en warme chocolademelk. Het feest is nu een week later, dus op zondag 21 december van 17.00 tot 18.30 uur, in de Tuinlaan. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 DECEMBER 2003 51 - 1442 100-Jarige heeft passie voor poëzie Klaaske Geerst De 100-jarige Bertha van den Hoek dicht nog altijd zeer verdienstelijk. Bijzondere bijstand afgeschaft NansWolters FOTO: Roel Dijkstra FOTO: Roel Dijkstra

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 23