Iers heldendom, hartstochtelijke liefde en Keltische magie Ikens Operette, cabaret en Heijermans in Schiedam Hek Swing met Normaal Telkens Weer Het Dorp prinsenkind Uit in de regio Martijn van der Linden en Maranke Rinck presenteren én exposeren eerste prentenboek VERWACHT UIT Donderdag 8 januari MUZIEK 20.15 David Munnely Friends. Ierse jigs en reels, zigeunermu- ziek, oude jazz en Joodse klez- mer. Reserveren: 010-4340500. Theater van Vlaardingen. 20.00 Filip Jordens Les P'tits de Mozarts de ce-soir. Flommage aan Brei. Een meesterlijke ode aan dé grootmeester van het Franse chanson. Reserveren: 010 - 4843333, Oude Luxor Theater, Rotterdam. Vrijdag 9 januari DANS 20.15 Dans met een knipoog. De gerijpte roze 'ballerina's', be staande uit danseressen van het Nationaal Ballet, het Nederlands Danstheater en het Scapino ballet brengen hilarische vertolkingen van onder meer het Zwanenmeer, Dragon Fly, Paquita en de Pas de Quatre. Reserveren 010 - 4340500, Theater van Vlaardin gen. MUZIEK 20.15 Theo Nijland. Jij ook altijd. Theo voegt nieuwe liedjes en ver rassingen toe aan de inmiddels enorme hoeveelheid repertoire van eigen hand. Reserveren 0181 - 310473. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zaterdag 10 januari MUZIEK 20.00 Het Groot Niet Te Vermij den. Reserveren: 010 - 4843333. Nieuwe Luxor Theater, Rotter dam. 20.15 She Got Game Too. Ener gie, passie en lef. Dat zijn de steekwoorden van She Got Game Too. Een spetterend theatercon cert datje niet onberoerd laat. Al le emoties komen aan bod en worden vol inspiratie vertolkt door de zeven zangeressen, af komstig uit alle windstreken. Re serveren 010 - 4340500. Theater van Vlaardingen. THEATER 20.30 Howard Komproe. Theater Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Jaap en Shirley. Frank Wij- denbosch en Paul van Soest. Het Leven is geen lolletje. Jaap kan het weten, hij is grappenmaker van beroep. Op feestjes en partij en moet hij zijn geld verdienen. Het zou net genoeg zijn om al leen van rond te komen. Maar Jaap heeft ook een vrouw. Reser veren 0181 - 310473. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.15 Jetty Mathurin. Dichterbij. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Zondag 11 januari JEUGD 14.00 Dollje Weerwollje. Theater Terra. 6+. Musical/poppenthe ater met acteurs naar het bekende boek van Paul van Loon. Cultu reel Centrum De Stoep, Spijke nisse. MUZIEK 14.00 Telkens Weer - Het Dorp. Wie kent ze niet, de Nederlandse evergreens Telkens Weer en Het Dorp? Geschreven door Friso Wiegersma. Zijn liedjes vormen het uitgangspunt voor de verras sende theatervoorstelling Telkens Weer - Het Dorp, met vier topvo- calisten uit de cabaret- en musi calwereld. Reserveren 010 - 4340500. Theater van Vlaardin gen. Maandag 12 januari LEZINGEN 20.15-22.00 Joseph Haydn: uit vinder en vernieuwer. Haydns le ven en zijn werken worden in drie perioden behandeld, mede aan de hand van muziekvoorbeel den en dia's. Het Kasteel van Rhoon. Dinsdag 13 januari FILMS 20.00 Dogville. Nieuwe film van Lars Von Trier in zeer bijzonder vormgeving! Isala Theater, Ca- pelle a/d IJssel. MUZIEK 20.00 Fernando Lameirinhas. Alegria do Triste. Samen met zijn muzikanten, afkomstig uit Ar gentinië, Portugal, Nederland en Cuba, maakt hij een persoonlijke benadering van fado en blues. Reserveren 010 - 4843333. Oude Luxor Theater, Rotterdam. Woensdag 14 januari JEUGD 15.00 Het Tinnen Soldaatje. Een muzikaal sprookje met dans, liedjes en live muziek geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Re serveren 0181 - 310473. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Heldendom, liefde en magie centraal in de bijzondere Ierse muziek- en dansshow TARA die op 15, 16 en 17 januari in het nieuwe Luxor staat. De show is slechts 3 dagen in Nederland te zien! Bedenker en maker van TARA is Gerard Fa- hy, de man die bekendheid ver wierf als musical director van Michael Flatley's Lord of the Dance en Feet of Flames en te vens deel uitmaakt van de band Furry Village. De cast van TARA bestaat uit de stervioliste Mairin Fahy van Ri- verdance, een groot aantal ac teurs, vocalisten en dansers waar van een deel al ruimschoots hun sporen hebben verdiend in pro ducties als Riverdance en de band Furry Village. De regie is in handen van de Ierse regisseur Li- am Thornton. Liefhebbers van enerverend voetenwerk, traditio nele Ierse dans, prachtige muziek en Keltische magie kunnen hun hart ophalen bij TARA. Na alle successen van Ierse mu ziek- en dansshows is TARA.een voorstelling waarin alle elemen ten van de Keltische cultuur op een geheel nieuwe en nog nooit eerder vertoonde manier samen komen. TARA is een historisch spektakelstuk waarbij de Ierse mythologie in een hedendaagse jasje tot leven wordt gebracht. Het is het verhaal van een oude, geliefde koning die zijn dochter wil uithuwelijken aan een noor delijk stamhoofd om daarmee een historisch conflict uit de wereld te helpen. De dochter heeft echter andere plannen; zij valt voor de beste en tevens meest gevreesde krijger uit haar vaders leger. Toverkracht van een door de koning ingeschakelde druïde zou een oplossing moeten brengen. Een liefdesgeschiedenis waarin zang, dans, muziek, thea ter, (kostuum jdrama, heroïsme en magie elkaar omarmen. De Ier Liam Thornton werkt ruim 20 jaar als theaterregisseur en heeft een brede regie ervaring va riërend van Shakespeare drama tot musical. Hij is 3x bekroond tot beste Ierse regisseur en vaak gelauwerd op grote internationa le festivals. Zijn producties zijn op tournee geweest in Ierland, Hongarije en Noord- Amerika. Dit is de 2"e keer dat hij de regie voor TARA op zich neemt, deze keer speciaal voor de Nederland se tournee. De show begint om 20.00 uur. Op zaterdag 17 januari 2004 is er een extra matinee om 14.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via www.luxortheater.nl of (telefo nisch) te reserveren aan de kas sa van het theater, telefoon nummer: (010) 484 33 33. De kassa is geopend van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 19.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Zelfs in fantasierijk prenten- boekenland komen dromen en sprookjes vaak niet ver der dan het papier. Toch kwam voor Martijn van der Linden en Maranke Rinck in no time het succes uit de lucht gevallen. In oktober 2003 trokken ze met hun samenwerking de eerste aan dacht en op zaterdaglO januari al wordt bij boek handel Donner in Rotterdam hun eerste pren tenboek Het prinsenkind officieel gepresenteerd. Waarmee tevens een twee weken durende tentoonstel ling van start gaat. Ook over belangstelling vanuit allerlei buitenlanden valt niet te kla gen. Zelfs Japan heeft inte resse. Martijn had als illustrator al een ingangetje bij de Rotterdamse uitgeverij Lemniscaat die vooral te boek staat als dé uitgeverij van de mooiste prentenboeken. Hij leverde afgelopen najaar wat los se illustraties met bijpassende teksten van Maranke aan voor een eerste indruk. Lemniscaat nam onverwacht het prentenboek in prenatale vorm mee naar de Frankfurter Buchmesse. Wat daarop volgde was in eerste in stantie een voicemail met de spannende tekst We hebben goed nieuws. Waarna in sneltreinvaart van het bekende één een heleboel ander kwam. Te weten een bestel ling op voorhand van 10.000 exemplaren van een Duitse uitge verij. Vertaling in minstens zes talen met opties voor meer en be langstelling uit alle windstreken, tot in Japan aan toe. Vanaf aan staande zaterdag liggen de eerste Nederlandstalige exemplaren kleurrijk te lonken bij Donner. Etnische sierraden Het duo - ook in het dagelijks le ven 'een stel' - is nog steeds ver baasd maar blij. Martijn was na zijn afstuderen aan de academie voor beeldende kunsten in 2001 al werkzaam als illustrator maar Maranke geeft vooral vioolles. 'Ik heb altijd al geschreven maar als nu iemand me vraagt of ik Komende week heeft het Fortis Theater a.d. Schie weer tal van interessante én zeer uiteenlopende voorstel lingen op het programma staan. Liefhebbers kunnen onder meer genieten van een Tsjechische operette, cabaret en een zwarte komedie van Herman Heijermans. De Stichting Internationale Ope ra Producties presenteert op vrij dag 9 januari in het Fortis Thea ter a.d Schie (en op zondag 11 en maandag 12 januari in het Luxor Theater in Rotterdam) de verma kelijke operette Die Fledermaus van de onsterfelijke operette- en walsenkoning Johann Strauss. Het Tsjechische Muziektheater Usti brengt deze operette in een geheel nieuwe uitvoering. De so listencast bestaat uit Nederland se en Duitse zangers, waaronder Andre Post, Serena Jansen, Je roen Manders en Annemarie Kremer. De voorstelling wordt in het Duits gezongen, maar wordt Nederlands boventiteld. Die Fle dermaus ging in 1874 in premiè re en de titel (De Vleermuis) slaat op het masker dat de hoofd persoon baron Eisenstein draagt tijdens een gemaskerd bal. Van wege een kleine overtreding is hij veroordeeld tot de gevange nis. Maar hij weet de politie te misleiden en gaat naar een ge maskerd bal. Daar flirt hij met een vrouw die vermomd is als een Hongaarse gravin, niet we tende dat het zijn echtgenote is. De baron wisselt van vermom ming en de verwarring heerst alom. Wegens grote belangstelling is de voorstelling van cabaretier Rob Urgert 'Geluk is Gelul met een K' die op dinsdag 13 januari in het Fortis Theater a.d. Schie staat, verplaatst van een kleine zaalopstelling naar de grote zaal. Dit heeft tot gevolg dat er extra kaarten beschikbaar zijn geko men. Urgert houdt van exclusi- viteit. Onder het motto: een talkshow presenteren op de tv kan altijd nog, maakt hij grappig en beeldend theater. De recen sies zijn bijzonder lovend. De Haagsche Courant noemde hem een natuurtalent en 'de verras sing van het jaar'. Nu dus zijn derde show. Gewapend met lou ter woorden rekent hij af met de meest hardnekkige trauma's en misverstanden. Geen zee gaat hem te hoog. Geen brug is hem te ver. En als hij had kunnen zin gen dan had hij dat ook gedaan. Rob Urgert staat overigens voor het eerst in Schiedam en is zater dag 24 januari ook te zien in het Bibliotheektheater in Rotterdam. Tot slot is Olga Zuiderhoek in Schiedam te zien in een zwarte komedie van Herman Heijer mans. In De meid (1905) chan teert een dienstmeid haar me vrouw met een geheim dat deze voor haar man verborgen houdt. Olga Zuiderhoek speelt de meid en Ria Eimers is afwisselend de zus van de meid, de tante van mevrouw en natuurlijk me vrouw, die het bloed van de meid wel kan drinken. Na De meid spelen zij nog Heijermans' Kwelling (1906), een dialoog tussen een ouder echtpaar (waar van de man blind is) over een on uitgesproken liefde die tussen hen in staat. Met Kwelling erbij brengen zij op woensdag 14 ja nuari in het Fortis Theater a.d. Schie een onvergetelijke Heijer- mansavond. Reserveren voor deze voorstel lingen is mogelijk via: www.theateradschie.nl, (010) 2 467 467 of aan de kas sa. Na ruim zevenentwintig jaar blijkt het vuur van rockforma tie Normaal nog lang niet geblust. Integendeel, actiever dan ooit voegt Normaal het ene na het andere nieuwe hoofdstuk toe aan haar bestaan. Vrijdag 9 januari staan de Acherhoekers, compleet met nieuwe drumster in het Rotterdamse Oude Luxor Theater. 'Effen Zitten' was de titel van de eerste theatertournee waarmee de band haar fans verraste, geen heftig 'hoken' in feesttenten maar akoestische luistermuziek in theaters. In 2001 volgde de onlangs nog op televisie uitgezonden film 'Ik kom altied weer terug' van filmpro ducent Frank van den Engel waarin leven en werk van Bennie Jolink, godfather van de dialectrock, is vastgelegd. De theaterconcerten van Normaal zijn van uitzonderlijke klasse. Wat het meest opvalt aan Normaal in het theater is het enorme plezier dat de band beleeft aan deze akoestische optredens en hun muzikale veel zijdigheid. Country, tex-mex, folk, cajun, dixieland-jazz; Normaal be wijst van vele markten thuis te zijn. De Hok Swing Tournee 2 is het logische vervolg op de theatertournee in seizoen 2002-2003. Geen re prise dus maar een theaterconcert waarin oud en nieuw elkaar in hoog tempo gaan afwisselen. Normaal is diepgang én 'deurdonderen'. De Hok Swing Tournee 2 zal Normaal weer in haar allerbeste vorm la ten zien, met drie nieuwe bandleden waaronder een vrouwelijke drummer. Voor meer informatie: www.normaal.nl. Wie kent ze niet, de Nederlandse evergreens 'Telkens Weer en 'Het Dorp'? In samenwerking met het orkest van Ruud Bos worden deze en andere klassiekers momenteel vertolkt door vier Nederlandse topvocalisten. Komende weken is de voorstelling onder meer te zien in Vlaardingen (11 januari, Stadsgehoorzaal), Barendrecht (14 januari, Het Kruispunt) en Capelle a/d IJssel (28 februari, Isala Theater). Friso Wiegersma is de schrijver en bedenker van deze teksten. Hij be gon zijn loopbaan als decor- en kostuumontwerper voor de grote to neelgezelschappen en voor alle shows van Wim Sonneveld. Zijn eer ste theaterlied Nikkelen Nelis ('Zij kon het lonken niet laten') werd di rect een van de klassiekers uit de Nederlandse cabaretgeschiedenis. Andere liedjes die Friso heeft geschreven voor Wim Sonneveld zijn 'Lieveling, Josefien' en 'Moeder ik wil bij de revue'. Tevens bedacht, schreef en ontwierp hij het toneelbeeld voor de musical De Kleine Parade. Na Sonneveld's overlijden maakte hij nummers voor Willem Nijholt (Het Lachen), voor Frans Halsema (De Sneeuwman) en voor Purper (De Middeleeuwen). Jenny Arean, Joke de Kruijf, Marnix Kappers en Tony Neef gaan de ze parels uit de Nederlandse liedcultuur ten gehore brengen. Het be geleidende vijfmans orkest staat onder muzikale leiding van Ruud Bos en de regie is in handen van John Yost. Het ook ooit echt gepubliceerd heb kan ik tenminste ja zeggen', grijnst ze. 'Ik vond Martijns werk meteen heel mooi en wilde daar graag 'iets bij doen'. Toen we el kaar net kenden was dat al snel een wens van ons allebei maar toch is het er nog min of meer on verwacht van gekomen.' Martijn was inmiddels aan een serie vrij werk over dieren begon nen. 'Dat wilde ik altijd al het allerliefste. Waarom? Noem het fascinatie, maar niet in de zin van close encounter met een konijn hoor. Ik laat me onder meer in spireren door dierenfotografie. En door etnische sierraden, héél mooi!' Zonder overleg vooraf maakte Maranke een tekst bij een van Martijns 'plaatjes'. Die bleek qua sfeer wonderwel te passen. Mar tijn:' Eigenlijk was het precies wat ik wilde en dat was de keer daarop ook weer raak. 'Dus' maakten we er nog een paar zon der een vastomlijnd idee van een prentenboek. Maar na een stuk of vijf, zes ben ik toch maar eens bij Lemniscaat langs gegaan. Ma ranke wilde altijd al graag 'ooit' een kinderboek schrijven. Het is een prentenboek geworden. Waarom? Nou kijk, ik bén il lustrator en illustraties krijgen in prentenboeken nu eenmaal de meeste aandacht!' De koffers staan gepakt Zijn opmerking is een pesterijtje richting Maranke maar die grijnst gewoon mee. Samen leven en daarbij nog samen werken blijkt ook al geen probleem. Martijn: 'Nee, dat is voornamelijk hart stikke leuk. We hebben altijd iets om over te praten. Het moeilijk ste is elkaar kritiek geven en daar duidelijk in zijn. Als zij zegt Daar zit iets niet lekkerdat komt niet duidelijk overis dat ook zo. Dan ben ik er zover ingedoken dat ik niet voldoende afstand meer kan nemen.' Maranke heeft hetzelfde met haar teksten, meldt ze. Martijn weer: 'Als er zoiets speelt, komt er altijd verandering van. Onze samenwerking is heel spannend. Ik ben altijd weer be nieuwd wat ze gaat doen met iets wat ik al gemaakt heb. Ruzie hebben we nooit, ik ben hooguit soms een beetje geïrriteerd als ze me niet helemaal begrijpt. Da's dan even schrikken. Maar dat is natuurlijk eigenlijk een luxe pro bleem.' Bij Lemniscaat heeft nog even de vraag gehangen of Het prinsen kind wel levensvatbaar was. Of wel of er brood in zat. Maranke; 'Vooral omdat het niet poezelig of lieverig is. Het is in feite óók een boek voor een beetje rare doelgroep: volwassenen die ook wel eens een prentenboek voor zichzelf kopen. Maar met die be stelling van 10.000 uit Duitsland is dat wel een beetje uit de lucht. Die uitgeverij wil ons zelfs als boegbeeld, als visitekaartje gaan gebruiken. Mijn teksten blijken ook vertaalbaar. De Engelse vind ik zelfs heel goed, precies wat ik bedoel. In het Japans is dat na tuurlijk minder makkelijk te con troleren. Of we nu rijk en be roemd gaan worden en de hele wereld over reizen?' Ze lacht wat ongelovig maar meteen weer ern stig: 'Nü nog niet maar...!' Mar tijn vult onmiddellijk aan: 'Wie ons wil hebben... De koffers staan gepakt!' De officiële presentatie van Het prinsenkind is als gezegd op za terdag 10 januari om 14.00 uur bij boekhandel Donner aan de Lijnbaan in Rotterdam. De tentoonstelling loop nog tot en met 24 januari. 02 - 1002 John Yost Ruud Bos Maarten Voogel Louis Gerrlts, Huud-Jan Boa Evart Woud. heter Berk Matt Vermeulen Glenn Hewitt Michel Hubert Ramon van Steel Eersteling baart kleurrijk opzien Jenny Arean Joke de Krui) Marnix Kappe Tony Neef Els Neijts Foto: Ben van Duin Foto: Koos Groenewold Maranke en Martijn tegen de achtergrond van hun eersteling Foto van Martijn en Maranke: Leendert van der Waal OPUS Ot*i pftootKms Friso Wiegersma

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 11