Lleyton Hewitt wil weer 's werelds beste worden Roger Federer dé favoriet in Ahoy* De meerwaarde van Richard Krajicek T~ JEfl Het begint met ambitie ABN-AMRO Toernooidirecteur wil succes verder uitbouwen i ABN AMRO WORLD TENNIS TOURNAMENT 2004 NS-18 Toernooidirecteur Richard Krajicek is met recht trots op de aanwezigheid van Lleyton Hewitt op het 31 ste ABN AMRO World Tennis Tournament. De 22-jarige Australiër geldt dit jaar dan ook als de meest interessante debutant op Rotterdams grondgebied. Lleyton Hewitt's tennis- loopbaan totnogtoe mag gerust imposant worden genoemd. Zo won hij in 2001 het US Open en schreef hij een jaar later Wimbledon op zijn naam. Onder meer dankzij deze successen steeg Hewitt als een komeet naar de koppositie op de ATP-ranking. Het afgelopen seizoen echter wist hij deze status niet vast te houden. Reden voor de inwoner van Adelaide om 2004 te benoemen als 'het jaar van de revanche'. Vanuit die ambitie geredeneerd geldt Lleyton Glynn Hewitt als een grote kanshebber op de 'Wirn Buitendijk Trophy'. Naast zijn loopbaan als tennisprof houdt Hewitt zich met tal van andere zaken bezig, waar van het ambassadeurschap van de 'Special Olympics' de meest in het oog springende is. Zijn tenniscarrière startte hij op 13-jarige leeftijd, na eerst zijn andere favoriete sport - Australian Rules Football fanatiek beoefend te hebben. Nu, negen jaar later, is Hewitt voor het eerst te zien in Rotterdam. Hongerig als nooit tevoren en voorzien van de ijzeren wil om van 2004 zijn jaar te maken. Of Ahoy' zijn opstap naar nieuwe roem gaat worden? Het is aan Lleyton Hewitt zélf om die vraag doeltreffend te beantwoorden! Nieuwbakken nummer een van de wereld, winnaar van Wimbledon, zeges in de toernooien van Marseille, Dubai, München, Halle, Wenen en Houston; Ro ger Federer kan met een goed gevoel terugkij ken op het jaar 2003. Op de imposante 'pal mares' van de 22-jarige Zwitser ontbreekt nog de eindzege van het ABN AMRO World Tennis Tournament. Federer is vastbesloten om dat 'gemis' binnenkort naar de vergetelheid te spelen en zijn vele fans te verwennen met een glan zend optreden in Rotterdam. Roger Federer groeide op in Basel en begon met tennis op achtjarige leef tijd. Boris Becker en Pete Sampras waren in zijn tienerjaren zijn grote voorbeelden. Ze inspireerden Fede rer, die in 1998 werd uitgeroepen tot s'werelds beste junior-tennisser, tot een aansprekende entree in het prof wereldje. Leuk detail is dat Roger Fe derer op Wimbledon zowel de junio ren- als de seniorentitel won, een presta tie die voordien slechts was weggelegd voor Stefan Edberg, Pat Cash en Björn Borg. De man, die zijn schaarse vrije tijd graag doorbrengt op het strand en tafeltennis en cricket tot zijn hobby's rekent, start in Rot terdam als topfavoriet. Een status die Roger Fede rer gezien zijn constante prestatiecurve gepast invul ling moet kunnen geven. Directeur van het ABN AMRO World Tennis Tournament; dat het daar nog eens van zou komen had Richard Krajicek toen hij als top- tennisser de wereld afreisde, nooit kunnen bevroeden. Maar anno 2004 is hij het wel. Reden om hem op te zoeken in Ahoy' voor een interview over zijn nieuwste uitdaging: de ver dere uitbouw van een al meer dan dertig jaar zeer succesvol evene ment. Krijtpak aan, stropdas om. Het misstaat Richard Krajicek allerminst. De sportkle- ding bewaart hij tegenwoordig voor zijn vrije tijd. Uren die hij graag doorbrengt op de fiets; zijn fysieke alternatief na een lan ge en mooie tennisloopbaan die hem de zege op Wimbledon bracht én een top 4- positie op de wereldranglijst. "Ik heb in ja nuari nog meegedaan aan een fietsevene- ment in Egmond. Daar reed ik 37 kilome- over." Later dit jaar wil de inwoner van Muiderberg de toereditie van Luik-Baste naken-Luik gaan rijden. Afzien doet hij tegenwoordig op de pedalen. Racket en bal worden alleen nog uit de kast gehaald voor een recreatief potje met vrienden. "Nadat ik vorig jaar zomer stopte met proftennis, genoot ik de eerste maanden geweldig van mijn vrije tijd", vertelt Kra jicek. "Maar in oktober, november was dat prettige gevoel verdwenen. Ik kwam in, zoals het wel eens genoemd wordt, 'een zwart gat' terecht. Ik miste de spanning die je als sporter ervaart wanneer je de baan opstapt, ik miste de entourage tijdens een toernooi, de strijd tussen de lijnen. Door te gaan fietsen heb ik een middel gevonden om mijn energie op andere manier kwijt te kunnen. Bevalt me prima zo." Minstens net zoveel plezier beleeft Ri chard Krajicek aan zijn werkzaamheden als toernooidirecteur van 's werelds drukst bezochte indoor-tennisevenement dat of ik er voor voelde om in de organisatie mee te gaan draaien. Een eervol verzoek. De functie die ik nu bekleed beschouw ik als heel bijzonder. Ik herinner me nog dat ik als klein jongetje Guillermo Vilas zag spelen in Ahoy'. Later heb ik hier zélf als tennisser gestaan en gewonnen. Het enige wat ontbreekt is het 'ballenjongenschap'. Ik geef toe: daarin heb ik een niet meer in te lopen achterstand op Raemon Sluiter, ha ha!" Als toernooidirecteur heeft Richard Krajicek een vastomlijnd takenpakket. Het voornaamste onderdeel daarvan is het aan trekken van bij het grote publiek aanspre kende namen. Daarnaast fungeert hij als mediawoordvoerder namens de organisa tie en geldt hij als het aanspreekpunt voor spelers, vip's en publiek. "Ik beschouw het als een belangrijke opdracht om het de spelers en de toeschouwers maximaal naar de zin te maken", zegt hij. "Het ABN AMRO World Tennis Tourna- dat betreft in een gespreid bedje terechtge komen, hoef er alleen maar het mijne aan toe te voegen. Gezien mijn sportieve achtergrond kan ik een meerwaarde zijn als het er om gaat om de beste tennissers naar Rotterdam te halen. Het feit dat die jon gens mij goed kennen is daarbij ontegen zeggelijk een groot voordeel. Het praat ge makkelijker, er is sprake van een soort col legialiteit. Als toernooidirecteur probeer ik daar mijn voordeel mee te doen. Gezien het deelnemersveld ben ik daar behoorlijk in geslaagd. Van de wereldtop is een groot deel straks in Ahoy' aanwezig." Feest voor het hele gezin "Uiteraard hebben de spelers via het 'Stars programma' van de ATP bepaalde verplich tingen naast hun partijen, maar wat ik doe is ze bewegen om nog wat extra's te bren gen ten behoeve van het publiek. Het ziet er naar uit dat dat gaat lukken. In het voor iedereen toegankelijke Tennis Plaza bij voorbeeld willen we de bezoekers in de ge legenheid stellen om vragen te stellen aan de deelnemers. Ook staan er clinics op het programma en proberen we spelers te strik ken om op Ladies Day mee te lopen in mo deshows. Ons uiteindelijke doel is om van het ABN AMRO World Tennis Tournament een evenement te maken dat méér is dan 'kijken naar toptennis' alleen. Het moet een compleet feest voor het hele gezin worden, een veelzijdig evenement waar voor ieder een wat te beleven is. Als we daarin slagen ben ik een gelukkig mens." Colofon "Ondernemen is net als topsport. Je moet eerst investeren voor je succes kan oogsten." Aldus Richard Krajicek, net begonnen aan zijn nieuwe carrière als toernooidirecteur van het ABN AMRO World Tennis Tournament. Zeer succesvol als tennisser en nu vastberaden het te maken in de zakenwereld. "Het is een toptoernooi. Maar ik vind dat het altijd beter kan. Anders is er voor mij geen uitdaging meer als toernooidirecteur." Richard Krajicek: "Het feit dat de toptennissers mij kennen is een groot voordeel.' Roger Federer: 'Rotterdam' ontbreekt nog op zijn erelijst. FOTO: Leendert van der Waal Deze bijlage is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten in samenwerking met het ABN AMRO World Tennis Tournament. Teksten Jan Timmer Foto's Henk Koster/ABN AMRO World Tennis Tournament 2003 (tenzij anders vermeld) Vormgeving Gertjan Luijendijk, Darlète de Siqueira Coördinatie Ballenjongen Deelnemer. O O Directeur.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 18