Van de kelder naar de grote zaal Rookgekte Bevoikings onderzoek baarmoederhals kanker Ingezonden Brieven Optreden tegen Woonplus? De strijd van (anti)rokers Meimaand is Natuurmaand Marathondag gymnasium Optredens in de Serre Tentoonstelling over cognac 'Door uitstrijkje werden in één jaar 770 gevallen van baarmoederhalskanker ontdekt' Bij totaaltheater is alles in handen van kinderen •0^ Marianne van Velzen SCHIEDAM 06 - 1442 REGIO - Vlaardingen, Schie dam en Maassluis doen in mei mee aan de maand van de Na tuur- en Milieu die georgani seerd wordt door de VW West- land. Gedurende de gehele mei maand zijn er een keur van acti viteiten, waaronder rondleidin gen, fietstochten, workshops en bedrijfsbezoeken. Gestreefd wordt naar een groot aantal gra tis activiteiten maar soms zal een kleine bijdrage worden ge vraagd. Op dit moment zoekt VVV Westland organisaties, ver enigingen en bedrijven die een bijzondere activiteit in dit thema (willen) organiseren gedurende deze meimaand. Aanmelden via vvv.westland@kabelfoonl.nl of 0174-610031. U kunt uw acti viteiten tot vrijdag 13 februari aanleveren. Uiteraard zijn sug gesties en ideeën van harte wel kom. SCHIEDAM - Het Stedelijk Gymnasium heeft een marathon dag voor de boeg. Vrijdagoch tend start de dag om 8.30 uur en zaterdagochtend, na het ontbijt, verlaten de laatste leerlingen de school. Het gymnasium bestaat dit jaar 125 jaar (de directe voorloper ervan bestaat zelfs al vanaf 1346) en om dat te vieren zijn er 24 uur lang heel veel verschil lende activiteiten voor leerlingen en docenten. De normale lessen worden inge ruild voor diverse sportieve acti viteiten zoals bowling, karate, skating, tennis- en golfclinics en volleybal voor leerlingen en do centen, op school en in de Mar griethal. Andere activiteiten zijn meer gericht op cultuur en kunst, zoals een masterclass voor zang en workshops voor cabaret, poëzie en verhalen ver tellen. Er is theater, muziek en beeldende kunst en een smart lappenfestival. In een Lagerhuisdebat vrijdag om 16.00 uur meten de leerlin gen hun debatkrachten met be kende personen zoals Tweede- Kamerleden Henk-Jan Ormel en Mariet Hamer, burgemeester Re- nier Scheeres, de gemeenteraad sleden Marcel Houtkamp, Marij ke Ruseier en oud-leerling Bart Woord. Het benefietconcert, dat dit jaar voor de vierde keer wordt ge houden, vindt 's avonds om 20.00 uur plaats in de aula van de school: leerlingen treden op voor gasten en leerlingen. De meeste activiteiten lopen door tot zaterdagochtend, waar na de marathon wordt afgesloten met aerobics en ontbijt. De opbrengst van het benefiet concert en het sponsorgeld gaan naar de Kanelschool in Matam, Senegal voor de bouw van klas lokalen. SCHIEDAM - In grand café de Serre zijn er zondag 8 februari twee optredens. Dougie Maclean is een Schotse singer/songwiter die in de jaren '70 speelde in Schotse bands als The Tannahill Weavers en Silly Wizard. Zijn lied 'Caledonia' is in vele vertol kingen beroemd geworden. Dit nummer wordt door vele Schot ten nog altijd beschouwd als het enige echte Schotse volkslied. Ad Vanderveen treedt op als supportact van Dougie Maclean. Deze Nederlandse zanger/gita rist/liedschrijver stond reeds, op het podium of werkte anderszins samen met singer/songwriters. De avond begint om 19.00 uur, de entree is 12,50 euro, leden van No Frontiers betalen 10 eu ro. De Serre, Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam. SCHIEDAM - De tentoonstel ling 'Alsof een engeltje over je tong..., het verhaal van cog nac' in Het Gedistilleerd Mu seum is nog één maand open voor het publiek. De tentoon stelling laat alles zien over de historische betrekkingen tussen de Nederlanden en de Cognac streek. Ook staan diverse cog nacsoorten klaar in het proeflo kaal. Op zaterdag 14 februari (Valentijnsdag) kunnen paren gratis naar binnen. Het Gedistilleerd Museum, Lange Haven 74-76 in Schie dam, tel. 010-426 12 91, is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In de Erker was op vrijdag 30 en zater dag 31 januari de halfjaar lijkse presentatie van de bandjes die les krijgen in het kader van de popworkshop in het wijkcentrum. De pop workshop bestaat inmiddels al zo'n negentien jaar en vele Schiedamse bandjes hebben op het podium van de Erker hun eerste schre den gezet. Indertijd besloten twee docenten van de Popunie een workshop te starten, met de bedoeling begin nende bandjes professioneel te begeleiden. Zij werden gehuis vest in de kelder van wijkcen trum de Erker waar zij met twee bandjes begonnen met lesgeven. Niet veel later dienden zich nog een aantal bandjes aan en na een tijdje werd besloten dat de band jes rijp waren voor een eerste op treden. Om geluidsoverlast te voorkomen werd de eerste pop presentatie ook in de kelder van de Erker gehouden. Sindsdien is de popworkshop een begrip binnen de Schiedamse muziekwereld. Met een bezetting van maandag tot vrijdagavond wordt er goed gebruik gemaakt van de mogelijkheid om onder professionele leiding te oefenen. Er is nu een geluidsdichte ruimte met apparatuur beschikbaar en de optredens vinden niet meer plaats in de kelder, maar in de grote zaal van de Erker. Niet alleen beginnende bands maken gebruik van de oefen ruimte, ook oudere jongeren, ooit lid van een band, besluiten soms om hun gitaren .uit het stof te ha len en met voormalige bandleden weer in de Erker te gaan spelen. Zo kan het zijn dat de jongste deelnemer aan de popworkshop haar tiende verjaardag nog moet vieren terwijl de oudste zijn vijf tigste veijaardag reeds enige tijd achter de rug heeft. De muziek die gespeeld wordt is net zo di vers als de leeftijden van de bandleden; pop, funk, hardrock en grunge om maar een paar voorbeelden te noemen. Respect De presentatie-avonden van de popworkshops kenmerken zich door de unieke sfeer. Oma's en opa's, die komen kijken naar het optreden van hun kleinkinderen, staan naast een jongen en meisje getooid met hanenkammen die hun vrienden van de punkband komen aanmoedigen. Er is res pect voor elkaar en eikaars optre den. De organisatie van de pop avonden is al zeventien jaar in handen van Henk de Kaper. Hij verzorgd het geluid, repareert wat stukgaat en is vaak al weken van te voren bezig met de voorberei dingen. Vrijdagavond opende de band van Rob de Boer de avond. De stevige rhythm en blues van deze band die al enige jaren mee loopt zorgde meteen voor een ge zellige sfeer. Daarna was de beurt aan de Jonge Gappies Band. Dit bandje, dat bestaat uit vier jonge 'gappies', die nog maar net de tie nerleeftijd hebben bereikt, was oorspronkelijk niet ingepland. Zij hadden slechts een paar keer met elkaar geoefend maar hun optre den hield een grote belofte in. Stevige rock en een jonge zanger met een geweldige stem maakten indruk. De volgende band Chaos, een oude bekende van de pop- workshoppresentaties. Hoewel de leden pas rond de achttien jaar zijn speelt deze groep al zo'n acht jaar samen. Zij spelen veelal covers van groepen als Metallica en Black Sabbath. Daarna Rivan, een no-nonsense hardrockforma- tie. Gierende gitaren en lange ha ren. De avond werd afgesloten met de band Umbilical. Naar ei gen zeggen spelen de jongens hypno-rock. De pauzes tussen de bands werd vakkundig aan elkaar gepraat door de negentienjarige Henk Molendijk. Al met al, was het een drukke en geslaagde avond. De zaterdagavond werd volgespeeld door de bands Band van Leo, Sin, Wake Up en Toxic. Vanuit de kelder van de Erker is een volwassen popscene ontstaan met bandjes die een belofte in houden voor de toekomst. Wie het afgelopen weekend heeft ge mist, krijgt in juni een herkan sing, dan is er opnieuw een pop- presentatie in de Erker. Wie zelf met een bandje wil oefe nen kan contact opnemen met de Erker, telefoon 010-4267767. REGIO - Bij ruim 9000 vrouwen uit deze regio valt dit jaar een uitnodiging in de bus om deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Het betreft vrouwen tussen de dertig en zestig jaar die geboren zijn in respectieve lijk 1944, '49, '54,'59, '64, '69 en '74. In de meeste gevallen ontvangen zij een uitnodiging via hun huisarts of anders van GGD Nieuwe Waterweg Noord (NWN). Omstreeks hun geboorte maand kan deze, in Maassluis, Schiedam en Vlaardingen woonachtige groep vrouwen de brief ver wachten. Uit het verleden bleek dat van deze 9000 vrouwen er rond de 6000 zullen reageren. "Bij de deelneemster aan het onderzoek wordt zelden (onge veer 85 procent) baarmoeder halskanker gevonden, het gaat slechts om enkelingen", vertelt Alice Koenen, projectleider van de regio NWN. "Toch is het van belang een uitstrijkje te laten ma ken. De landelijke cijfers over 2002 laten dat duidelijk zien. In dat jaar werden 770 gevallen van baarmoederhalskanker ontdekt, 250 vrouwen overleden aan de gevolgen daarvan." Met het maken van een uitstrijkje wordt getracht de voorstadia van baarmoederhalskanker vroegtij dig te ontdekken en deze vervol gens te behandelen voordat het zich daadwerkelijk tot baarmoe derhalskanker kan ontwikkelen. Iedere vijf jaar krijgen vrouwen opnieuw een uitnodiging voor een uitstrijkje. Het aantal vrou wen dat wordt doorverwezen naar een gynaecoloog wisselt per jaar sterk. Dit jaar kunnen dat er drie, en volgend jaar twintig zijn. De uitstrijkjes worden over het algemeen bij de eigen huisarts gemaakt. Aan het onderzoek zijn geen kosten verbonden. Huisarts Alice Koenen: "Wij hebben ge merkt dat oproepen via de huis arts meer effect hebben. De op komst ligt dan tussen de 70 en 75 procent. Als vrouwen door de GGD worden opgeroepen rea geert slechts 50 procent. Overi gens valt het ons op dat allochto ne vrouwen in de Waterwegregio vaker gehoor geven aan de op roep dan in andere regio's. Overi gens raden wij vrouwen die klachten hebben aan niet te wachten op de uitnodiging maar contact op te nemen met de huis arts." Volgens de projectleider is niet iedere huisarts bereid deel te ne men aan het project. "Dat is slechts zo'n 60 procent. Als re den wordt onder meer aange voerd, dat de vergoeding voor het onderzoek te laag is en dat het te veel administratieve rompslomp met zich meebrengt." De persoonsgegevens verkrijgt de GGD uit de Gemeentelijke Basis Administratie. Deze wor den eventueel vergeleken met gegevens uit het Huisarts Infor matie Systeem. Die informatie wordt geregistreerd in Bevol kingsonderzoek Baarmoeder halskanker. Voor algemene informatie over Bevolkingsónderzoek Baarmoe derhalskanker kan gebeld worden met GGD Nieuwe Waterweg Noord, telefoonnummer 010 248 80 32 (maandag, dinsdag en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur). Ook is de internetsite www.uitstrijkje.nl te raadplegen. SCHIEDAM - "Je was super!", roept één van de makers naar een actrice in spé. De trots straalt van het meisje af. Om maar te zwij gen over alle glunderende ouders. Afgelopen donder dag presenteerden elf kinde ren van 8 en 9 jaar oud de voorstelling'Het magische land Beltane'. Het bijzonde re aan deze presentatie was dat de jonge acteurs bij alle facetten van theater maken zijn betrokken. Decor, kostuums, rekwisieten, aan ieder detail was gedacht. Dit unieke toneelproject werd voor de eerste keer georgani seerd door Theater Femus, onderdeel van Stichting Welzijn Schiedam. Het verhaal in een notendop: Op- perbaas Palos behoedde de bewo ners van het magische land hier ver, ver vandaan voor het leven in onvrede met elkaar. Door een mooie samenwerking waren de elfjes, trollen en heksen in staat indringers met kwade gedachten te bannen uit hun vredige samen leving. Dezelfde samenwerking bezorg de de groep ook een daverend ap plaus van het publiek. Voor iede re speler een mooie roos én het felbegeerde toneelcertificaat. Dit diploma prees de kinderen dat ze nu weten hoe ze decorstukken, kostuums en rekwisieten kunnen maken, hoe ze zichzelf presente ren en dat toneelspelen heel leuk is. Een mooie herinnering voor later. De Schiedamse jonge sterren wa ren voor aanvang op van de zenu wen. Terwijl het publiek een rij vormde voor de theaterzaal, de den de acteurs hetzelfde voor het toilet. In geweldige elfen-, hek sen- en trollenpakjes werd nog wat gegiecheld maar al snel sloeg dat over in opperste con centratie. Het publiek nam plaats, het zaallicht ging uit en met een sprookjesachtige dans werd het stuk geopend. Ook de negenjarige Elize van Zetten deed haar uiterste best de zenuwen de baas te blijven. En met succes. Zij speelde de vertel ler van het verhaal, de rode lijn die het verhaal verduidelijkte. Deze 'rode' lijn in de vorm van Elize, was van top tot teen groen. Groen haar, groen gezicht, groen kostuum en groene ledematen. Maar na de voorstelling was ze alles behalve een groentje meer. Vol trots loopt ze naar haar fami lie, die haar snel een dikke knuf fel geven. Trots Ook Femus-docenten Marloes van Woggelum (23) en Ginny van der Mierden (22) zijn tevreden na afloop. "Dat hebben we toch maar voor elkaar gekregen", fluistert Ginny na afloop tegen Marloes. In elf weken tijd werd er twee uur per week met de kin deren gewerkt aan de dansen, het toneelspel en het maken van de Een reactie op het artikel van Het Nieuwe Stadsblad op woensdag 21 januari 'Bewoners met de dood bedreigd; politie erkent ernstige situ atie maar staat machteloos'. Als voormalig bewoner van de bewuste flat op het Cornelia van Zan- tenplein heb ik waarschijnlijk met net iets meer interesse dan de ge middelde lezer van Het Nieuwe Stadsblad het artikel gelezen. Wat mij verbaast is dat Woonplus kennelijk denkt dat zijn taak met be middelen eindigt. Naar mijn weten zijn sinds de wijziging van het Huurrecht op 1 augustus 2003 de rechten van de huurders uitgebreid. Het nieuwe artikel 7:204 BW definieert een gebrek als volgt: Een ge brek is ...een staat of eigenschap van de zaak of een andere niet aan de huurder toe te rekenen omstandigheid, waardoor de zaak aan de huurder niet het genot kan verschaffen dat een huurder bij het aangaan van de overeenkomst mag verwachten van een goed onderhouden zaak van de soort als waarop de overeenkomst betrekking heeft. Kort om; alles wat een schending is van het huurgenot is een gebrek. Voor zover ik kan opmaken uit het artikel is het huurgenot ver te zoe ken. Op grond van artikel 7:208 BW is de verhuurder tot vergoeding van de door een 'gebrek' veroorzaakte schade verplicht indien het ge brek na het aangaan van de overeenkomst is ontstaan en aan hem (ver huurder) is toe te rekenen. Is het gebrek toe te rekenen aan Woonplus? De verhuurder Woonplus is ook verantwoordelijk voor de huurovereenkomst met de bewuste overlastbezorger. Als zij de overlast voor de andere bewoners niet kan wegnemen dan is zij als verhuurder aansprakelijk voor de door hen geleden schade. De huurder kan - als de verhuurder in verzuim is - de huurovereenkomst opzeggen. Dan moet er natuurlijk wel een an dere woning betrokken kunnen worden. De kosten van verhuizing zijn mijns inziens een direct gevolg van de gedwongen huuropzegging. Daarmee zijn die kosten te verhalen op de verhuurderin casu Woon plus. Wellicht is het voor betrokkenen een optie om rechtsbijstand te vragen bij een deskundig jurist om te onderzoeken of opgetreden kan worden tegen verhuurder Woonplus? Jos van Geloven Als roker krijg ik het gevoel een crimineel te zijn gezien alle ophef over roken. Eén miljoen mensen zouden hebben gezegd een poging te doen om te stoppen met roken. Ik wens ze veel sterkte en zie over en kele maanden de echte stopcijfers tegemoet. Wat mij het meest ergert in deze campagne is het volgende: men spreekt over zoveel doden door het roken en het meeroken maar vol gens mij wordt er iets veel belangrijkers over het hoofd gezien. Deze zelfde moraalridders stappen wel vrolijk in de auto, die uiteindelijk meer kankerverwekkende stoffen produceren waar ik niet om ge vraagd heb terwijl ik wel gedwongen wordt om deze gassen in te ade men! Als invalide ben ik helaas afhankelijk van openbaar vervoer of taxi en zit ik de hele week binnen, terwijl de walmende uitlaatgassen naar binnen komen. Als men zo nodig wil stoppen met roken laat dan ook uw auto staan. Dan bent u ook geen last voor een ander en het komt uw gezondheid ook ten goede. Ik heb niets tegen mensen die willen stoppen met ro ken maar wees dan wel consequent over de uitlaatgassen. J. Roctus kleding, decors en rekwisieten. "De combinatie is perfect", meent beeldend docent Van der Mierden. "Het is lekker afwisse lend, de kinderen leren van alles wat en ze zijn ontzettend trots op hun eigen kunsten", vult regis seur van Woggelum aan. Het schilderen van het doek, het ma ken van rotsen, het naaien van de kostuums en eigen inbreng in re gie en choreografie. Bijna alles kwam uit eigen kinderhand. Het idee voor dit 'totaaltoneel' is gevormd vanuit een stageop dracht. Voor het tweede jaar van de opleiding Creatieve Therapie aan de Hogeschool van Utrecht kregen de studenten ruimte om te snuffelen. "En dat hebben we ge daan." Met de ingrediënten dra madocent, beeldend docent, lief de voor kinderen en passie voor theater was de stage snel inge vuld. "We waren meteen enthou siast! En ook de kinderen zijn door deze nieuwe vorm met ver antwoordelijkheden een hele hechte, gezellige en enthousiaste groep geworden", besluiten de twee opgeluchte makers. Aan de stagiaires is direct na dit succes een baan aangeboden bij Theater Femus. "Geweldig!", lachen ze in koor. Dit brede theaterproject krijgt ze ker een vervolg. Er zijn concrete plannen om het, naast de regulie re toneelprojecten die Theater Fe mus biedt, ook aan te bieden aan de Schiedamse basisscholen en wijkc.entra. Meer informatie is te vinden op www.theaterfemus.nl. Volkomen terecht wordt het voor de rokende allemaal wat minder! Het is een weliswaar een mistig gebied: daar mag het nog wel, daar nog niet en daar helemaal niet. Je moet tegenwoordig een chip inbou wen om het als burger nog 'n beetje te kunnen bijhouden. Wetgeving volop, regelgeving ten overvloede. Roken is slecht dat weet een ieder, deze wetgeving is ter bescherming voor de niet-roker, die ongewild de smerigheid uit 'n ander z'n strot moet inademen met het risico en kans op ernstige ziekte. Goede zaak, dat die troep wordt verboden in openbare ruimten! Die maatregel is teruggedraaid voor de mensen die hun laatste dagen moeten doorma ken in een verzorgingstehuis, dat is dan ook overigens volkomen te recht! Maar wat mij overkwam (ik verneem dat ook van anderen), je gaat als klant naar de bank of gemeente, je trekt een nummertje, moet lang wachten en dan vraagt diegene bij wie jij net moet zijn aan een collega: 'is het goed dat ik even een sigaretje ga roken?' Zijn we helemaal van de pot gerukt?! Ik ga als niet-roker toch ook niet in de baas zijn tijd vragen: mag ik even een frietje gaan halen, mag ik even naar m'n vrouw want ik moet even, mag ik even naar. Al jarenlang geeft de wetenschap aan dat die troep dodelijk is. In openbare gelegenheden zoals overheden en banken, mag je geen ver slaafd personeel neerzetten die ten koste van u en mij het stelselmatig laten afweten om zo aan hun gerief te komen! Volkomen absurde si tuatie. Het is hetzelfde als wanneer je boodschappen gaat doen bij de bakker, je uiteindelijk aan de beurt komt en de bakker zegt: sorry ik moet even naar buiten om 'n sigaretje te roken. Ik weet niet hoe u zou reageren, ik zou direct kiezen voor een andere bakker! Bij de overheid ligt dit anders, u moet immers toch betalen en u kqnt niet naar een ander. Sterker, u betaalt zelf voor deze duur in gevulde tijd! Het is een sigaar uit eigen doos! Alles wordt nog gekker, omdat regels niet gelden voor de horeca en sportkantines. Begrijpt u het nog? Sportkantines, je zou zeggen dat een serieuze sporter juist baat heeft bij die maatregel, een sporter is een voorbeeld voor anderen. Wie heeft dit allemaal verzonnen? Wat moeten wij met z'n allen nog serieus nemen? Regels moet je kunnen vertalen in redelijkheid en als die er niet zijn worden regels lachwek kend en bron tot ergernis. Gerard de Winter HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 FEBRUARI 2004 Vanuit de kelder van de Erker is een volwassen popscene ontstaan. FOTO: Röel Dijkstra Onderzoek onder 9000 vrouwen NansWolters Het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker is belangrijk voor vrouwen van 30 lot en met 60 jaar In deze informatiefolder leest u er meer over. College voor torgvcrzckmngcri Decor, kostuums, dansen en acteren Alle facetten van de toneelvoorstelling 'Het magische land Beltane' zijn door de kinderen zelf verzorgd. 0

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 21