Een nieuw modern ziekenhuis in Schiedam in 2006 GGD: TBC-bestrijding in de regio Nieuwe Waterweg Noord 20 maart open dag van de zorg Riagg rijnmond noord west dicht bij huis! Vlietland Ziekenhuis: Anders dan anders: Omdat ik niet anders ben dan jij! Kleinschalig wonen met domotica bij DrieMaasHave Het Basisberaad - café Regionale Commissie Gezondheidszorg Nieuwe Waterweg Noord www.stapindezorg.nl WOENSDAG 3 MAART 2004 NS-20 Eind 2003 is de eerste paal geslagen voor het nieuwe Vlietland Zie kenhuis. Het nieuwe ziekenhuis wordt gebouwd op het Nieuwland- terrein in Schiedam, vlakbij Station Nieuwland. Er wordt in Schie dam gebouwd aan een modern ziekenhuis, dat in 2006 in gebruik wordt genomen. De bestaande vestigingen in Schiedam en Vlaar- dingen, voorheen het Schieland Ziekenhuis en het Holy Ziekenhuis, gaan daarin samen. Schiedam De nieuwbouw komt op een centra le plek in de regio, in het verzor gingsgebied tussen Schiedam en Vlaardingen. Het nieuwe gebouw is een herken baar en aansprekend gebouw, dat goed bereikbaar is per trein, tram en auto. Door de voormalige sport velden bij het terrein te betrekken kunnen er voldoende parkeerplaat sen op het terrein worden gereali seerd. Modern ziekenhuis Patiënten kunnen straks rekenen op een ruime hal met een centrale info balie, een winkelboulevard, een stil tecentrum en een restaurant. Naast de hoofdingang komt er een centra le huisartsen post, een apotheek die dag en nacht open is en een thuis zorgwinkel. De afdelingen zijn geor dend naar patiëntgroepen. De kli niek en de poliklinieken zijn niet langer strikt gescheiden; op de afdeling cardiologie komen bijvoor beeld de cardioloog, polikliniek en kliniek bij elkaar. De ontwikkelingen in de technolo gie hebben veel voordelen voor de gezondheidszorg. Het nieuwe zie kenhuis wordt helemaal 'up to date' en heeft veel meer technologische mogelijkheden. Patiënten krijgen een elektronisch dossier in plaats van een papieren versie. Alle patiënteninformatie is dan op iedere plek elektronisch beschik baar. Ook is er veel aandacht besteed aan de vormgeving en aankleding van het ziekenhuis. Menselijk en geavanceerd, warm en overzichte lijk zijn de basiskenmerken van het interieur. De patiënt moet zich thuis kunnen voelen in het Vlietland Zie kenhuis en hiervoor zullen de Tos- caanse warme kleuren zeker zor gen. Schaalvergroting Hoewel de fusie tussen de twee zie kenhuizen al jarenlang een feit is, worden de ziekenhuizen in 2006 echt één, afdelingen en teams wor den groter en het personeel werkt in één nieuwe omgeving. De schaal vergroting brengt een belangrijk voordeel met zich mee, omdat spe cialisten zich in het nieuwe zieken huis meer kunnen toeleggen op subspecialisatie. Deze subspecialisatie zal de kwali teit van de gezondheidszorg alleen maar ten goede komen. Tuberculose was bijna een vergeten ziekte. Maar sinds de jaren 80 van de vorige eeuw neemt het aantal meldingen van deze infectie ziekte in Nederland weer toe. Jaarlijks wordt bij 9 op de 100.000 Nederlanders TBC vastgesteld. Voor de regio Nieuwe Waterweg Noord betekent dit 20 patiënten per jaar. Wat de vaststelling van een open TBC-geval voor gevolgen kan heb ben, is eind 2003 in Vlaardingen duidelijk geworden. In de zomer 2003 bleek een inwo ner van Vlaardingen open TBC te hebben, een besmettelijke vorm van tuberculose. Na vaststelling van de open tuberculose zijn de personen met wie de patiënt direct in aanra king is geweest, zoals familie, vrien den en naaste collega's, door de GGD onderzocht. Dit contactonder- zoek leverde meer besmettingen op dan gebruikelijk is. Een breder onderzoek was daarom noodzake lijk. Dit pakte grootschalig uit, omdat de patiënt veel sociale con tacten had en veelvuldig diverse uit gaansgelegenheden bezocht. In november 2003 zijn ruim 1.800 mensen bij de GGD aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen onderzocht. Bij de meeste mensen volstond een mantoux-test (een prikje op de onderarm) om na te gaan of zij besmet waren. Soms was het noodzakelijk om een longfoto te maken, omdat de mantoux-test in enkele gevallen niet betrouwbaar is. In het algemeen geldt dit voor men sen die voor 1 januari 1945 zijn geboren, voor mensen die ooit eer- Gesprekken over psychische problemen in het dagelijks leven Op 31 maart vindt de eerste van vier bijeenkomsten van het pro ject 'Anders dan anders' plaats, in Vlaardingen. Koos van Lith (projectleider): "De bedoeling van de bijeenkomsten is om psychische problemen - in de ruimste zin van het woord - meer bespreekbaar te maken. We willen niet alleen chronisch psychiatrische mensen bereiken met de bijeenkom sten, maar ook mensen die denken 'goh, ik zou wel eens willen weten hoe dat zit'. Mensen met zware psy chische problemen zitten toch nog vaak in het verdomhoekje. Met de 'Anders dan anders'-bijeenkomsten willen we kijken hoe anders die ander eigenlijk is. We voeren geen Colofon: Blik op Zorg is een initiatief van de Regionale Commissie Gezond heidszorg (RCG NWN). Van deze commissie is vrijwel elke organisa tie lid die iets te maken heeft met de gezondheidszorg in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Daarbij kunt u denken aan het Regionaal Patienten/Consumenten Platofrm (RPCP), ziekenhuis, thuiszorg, huisartsen, instellingen voor ver standelijk gehandicapten, zorg centra, verpleeghuizen, zorgverze keraar en gemeenten. Belangrijk ste doel van de RCG is een verdere verbetering van de kwaliteit van de gezondheidszorg in de reigo die aansluit bij uw toekomstige vraag als dient. Diverse gezamenlijke projecten moeten uiteindelijk lei den tot een goede samenwerking tussen alle deelnemende organi saties en instellingen. Contactpersoon redactieraad Blik op Zorg: Petra de Hoog, 015- 2143563 hulpverleningsgesprek, iedereen is gelijkwaardig. We hebben het liefst een zo gemêleerd mogelijk gezel schap! Het idee achter dit initiatief is, dat door acceptatie van psychi sche problemen, patiënten zich beter gaan voelen.' Het 'Anders-dan-anders'-project is een initiatief van Riagg rijnmond noord west, in samenwerking met het Basisberaad GGZ (belangenor ganisatie voor cliënten in de geeste lijke gezondheidszorg) en het Dag- Ontmoetingscentrum IJsselmonde. De bijeenkomsten worden geleid door twee gespreksleiders, ledereen is welkom, en aanmelding is niet nodig. Deelnemers kunnen anoniem blijven als ze dat willen. Wanneer? De eerste bijeenkomst is in de Stadsbibliotheek Vlaardingen op woensdag 31 maart van 16:00- 17:30. Onderwerp: Geven psychische problemen in relaties een sterkere band, of zijn ze juist tot last? Interesse?: Bel of mail gerust voor een folder: 010 445 34 97 (afdeling Preventie) preven- tie@riagg-rnw.nl De volgende bijeenkomsten vinden plaats op: Woensdagmiddag van 16:00-17:30 in Vlaardingen (Stads bibliotheek): 14 april, 28 april en 19 mei. zie voor meer info de websites van de organisaties of De Frankeiandgroep www.frankeland.nl 11:00 uurt/m 15.00 uur Locaties: Frankeland, St. Liduinastraat 10, Schiedam Sint Jacobs Gasthuis, Burg. Knappertlaan 59, Schiedam Zorgcentrum De Harg-Spaland Willem Andriessenlaan 2, Schiedam Service- en Zorgcentrum Vaartland Dillenburgsingel 9, Vlaardingen Vlietland Ziekenhuis www.mooi-werk.nu 10.00 uurt/m 15.00 uur Locatie: Vlaardingen Holysingel 3, Vlaardingen Zorgcombinatie Nieuwe Maas www.nieuwemaas.nl 11.00 uur t/m 15.00 uur Locaties: Het Zonnehuis Dillenburgsingel 5, Vlaardingen Drieën-Huysen Willem de Zwijgerlaan 470, Vlaardingen Zorggroep Waterweg Noord www.zorggroepwaterwegnoord.nl 11.00 uurt/m 15.00 uur Geopende locaties: DrieMaasStede Voorberghlaan 35, Schiedam De Meerpaal Willem de Zwijgerlaan 2, Vlaardingen DrieMaasHave Stadsmolen 101, Maassluis De Tweemaster Vondelpark 2, Maassluis Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord www.tnwn.nl Is met een info-stand aanwezig in: DrieMaasStede Voorberghlaan 35, Schiedam 11.00 uurt/m 15.00 uur Vlietland Ziekenhuis Holysingel 3, Vlaardingen 10.00 uur t/m15.00 uur Woont u in Maassluis? Vanaf begin 2004 heeft Riagg rijn mond noord west ook een vestiging in Maassluis. Voorheen moesten (nieuwe) cliënten uit Maassluis voor onderzoek en behandeling naar de Riagg locatie in Vlaardingen of in Rotterdam. Dat hoeft tegenwoordig niet meer. Nu kan men voor de meeste zaken in Maassluis terecht. Alleen de langer durende behande lingen blijven over het algemeen plaatsvinden in Vlaardingen. Ook huisartsen kunnen een direct beroep doen op de Riagg hulpverleners op de locatie in Maassluis. De Riagg wil de samenwerking met de huisartsen in Maassluis bevorde ren door advies en directe doorver wijzing dicht bij huis mogelijk te maken. Adres: Parkhoflokatie, Schubertlaan 4 (achter de Apotheek) tel.: 010 20 40 144. In Vlaardingen ook Turkse en Marokkaanse hulpverleners Vanaf heden zijn er in Vlaardingen bij Riagg rijnmond noord west ook Turkse en Marokkaanse hulpverle ners van de afdeling Transculturele Hulpverlening aanwezig. Voorheen zaten zij alleen op de locatie in Rotterdam. der positief op een mantoux-test hebben gereageerd en voor mensen die een BCG-inenting hebben gehad. Van de in Vlaardingen onderzochte personen bleken er 57 een tuberculose-infectie te hebben. Deze mensen zijn (nog) niet ziek en zijn daarmee ook (nog) niet besmet telijk voor anderen. Een preventieve behandeling bij de GGD voorkomt dat zij op den duur de ziekte tubercu lose krijgen en anderen besmetten. TBC-bestrijding is van oudsher een zaak voor de GGD. Behalve het behandelen en opsporen van men sen met een TBC-besmetting is 'screening' een taak binnen de TBC- bestrijding. Door screening is het mogelijk om op actieve wijze tuber- culosebesmettingen binnen risicog roepen te achterhalen. Risicogroe pen zijn ondermeer immigranten en asielzoekers, gedetineerden, drugs gebruikers en zeelieden. Ook vaccineert de GGD alle kinde ren van buitenlandse ouders met het BCG (Bacille Calmette Guerin)- vaccin. Deze kinderen hebben een verhoogd risico op besmetting met tuberculose als zij bijvoorbeeld tij dens de vakantie naar het land van herkomst gaan. Het grootschalig uitgevoerde onder zoek in Vlaardingen heeft aange toond dat het belangrijk is om een actief TBC-bestrijdingsbeleid te blij ven volgen. Met behandeling en opsporing van tuberculosebesmet- tingen en screening binnen doel groepen wordt de terugkeer van TBC in onze samenleving voorko men. Want hoewel tuberculose goed te genezen is, kan niet behan delde tuberculose nog steeds tot de dood leiden. Zorggroep Waterweg Noord bouwt in Maassluis nabij het bestaande ver pleeghuis DrieMaasHave een project voor kleinschalig groepswonen. Deze woonvoorziening biedt plaats aan 32 mensen, verdeeld over vier woningen en heeft een mooie theetuin (zie illustratie). De woningen zijn bestemd voor mensen met problemen op het gebied van dementie en psychiatrie. In de woningen wordt domotica ingezet. Domotica is een samentrekking van de Latijnse woorden domus en robotica en betekent letterlijk 'woon huistechnologie'. Het gebruik van domotica zorgt ervoor dat de bewe gingsvrijheid en veiligheid van patiënten vergroot worden. Behalve voor patiënten leveren domoticavoorzieningen ook ondersteuning aan zorgverleners. Zij kunnen gebruik maken van bijvoorbeeld oproepsys temen en geautomatiseerde zorgdossiers. De toe te passen technologie ondersteunt in de kwaliteit van zorg. Domotica moet zorgen voor extra 'ogen en oren', aanvullend op het personeel. Momenteel zijn wij op zoek naar mensen die hier willen werken. Meer informatie hierover vindt u op onze website www.zorggroepwaterweg- noord.nl of via telefoonnummer 010-5923488. Sinds kort is er een inloop-café met gratis koffie voor (ex-)diënten in de regio Nieuwe Waterweg Noord. Woon je in Schiedam, Vlaardingen of Maas sluis en heb je iets te melden over de (psychiatrische) zorg die je gekregen hebt of juist niet gekregen hebt? Kom dan eens langs bij het Basisberaad - café! Een plek waar mensen met een psychiatrische achtergrond elkaar ontmoeten om eens te praten. En de koffie staat klaar! Het Basisberaad is een organisatie die, onafhankelijk van de instellingen, werkt aan de verbetering van de positie van (ex-)psychiatrische cliënten. Het Basisberaad bestaat voor een groot deel uit mensen die zelf cliënt zijn geweest. Het Basisberaad biedt ook praktische dienstverlening in de vorm van bege leiding voor het Persoons Gebonden Budget en voor Crisiskaart. Tevens organiseert het Basisberaad trainingen Werken Met Eigen Ervaring. Het Basisberaad - café wordt voorlopig op de 2e donderdag van de maand georganiseerd: op 11 maart, 14 april, 12 mei en 9 juni van 10.30 tot 13.00 uur, Broersveld 123 in Schiedam. Contactpersoon voor de regio Nieuwe Waterweg Noord is Ton Hendrix, te bereiken op woensdag en donderdag: tel.nr. 010-4665962, of mobiel 06- 52421367. Blik op z ■CIC K MJU i J r bGLZ

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 20