Schiedam krijgt museum van formaat Lunchen en afhalen bij Balkan Grill Haarimport op één adres Drogist, kapsalon en Glasmuseum hoort in Schiedam Koopzondag op 7 maart Nog geen ijsje voor Jack Kijken of alles nog klopt Geen oog voor gezelligheid COLOFON WOENSDAG 3 MAART 2004 NS-9 Glashelder nieuws was er vorige week. In diverse media verscheen het be richt dat het Ne derlands Museum voor Glas en Glastechniek van Hoogeveen naar Schiedam verhuist. Tenminste, als in juni aanstaande het College van bur- Chris Coppens gemeester en voorzitter stichting Centrum wethouders hier- management Schiedam voor groen licht geeft. Wethouder Henk-Jan Haber- mehl was positief gestemd. Hij heeft een onderzoek laten in stellen naar de haalbaarheid van deze nieuwe publiekstrek ker voor onze (binnen)stad. De oud wethouders Adri Reijn- hout en Luub Hafkamp heb ben zich de afgelopen maan den intensief beziggehouden met deze taak. Het resultaat is dat zij voldoende draagvlak hebben gevonden om een po sitieve aanbeveling te doen aan het college. Niet alleen het Nederlands Glasmuseum voor Glas en Glastechniek moet naar Schie dam komen, maar ook de hui dige directeur en oprichter van dit sinds 1979 bestaande mu seum. De 56-jarige glaskunste naar Cees van Olst is razend enthousiast en wil heel graag al in de loop van 2005 de deu ren van zijn nieuwe museum openen. Welke deuren dat moeten worden is nog niet be kend. Er zijn een aantal, veelal, monumentale panden die hier voor in aanmerking komen. Het mag absoluut niet te klein zijn, van Olst wil minstens 4000 vierkante meter. Het zou een Nieuw Europees expertise centrum moeten worden, waar behalve de toeristen ook studenten en industrieel ont werpers terechtkunnen voor demonstraties, lezingen, workshops en waar, jazeker, internationale tentoonstellin gen worden gehouden. In Hoogeveen krijgt dit museum jaarlijks gemiddeld 25.000 be zoekers. Volgens de van oor sprong Rotterdamse glaskunstenaar moet dat in Schie dam meer kun nen zijn. Nou ken ik toe vallig een ruimte aan de Lange en Korte Haven, die wellicht aan deze criteria voldoet. Met in de directe na bijheid een par keergarage in voorbereiding, waarvan de eer ste paal nog geslagen moet worden. De huidige invulling schijnt niet erg succesvol te zijn. Wie weet wil de huidige eigenaar(s) er wel van af. Maar er zijn ook nog enkele andere locaties op het oog. De Koren beurs wordt ook genoemd, maar is niet groter dan hooguit duizend vierkante meter. Aan de Buitenhavenweg dicht bij de glasfabriek en de distilleer derij van de Kuyper zou ook nog een pand zijn. Als het maar in de binnenstad is vind ik. Het zal de verblijfs duur mogelijk kunnen verlen gen en het klimaat met een nog grotere kwaliteit in aan bod van musea verbeteren. En grandioze aanvulling in de lijn van het gedistilleerd museum en de molens. Het past, neen, het hoort in Schiedam. Wel licht kunnen dan de nog be waard gebleven kunstwerken van de Glazeniers de gebroe ders Henderickx, die in de Ou de Sluis in de Brandersbuurt hun atelier hadden, en hier mee tot over de landsgrenzen bekend waren, ook deel uit gaan maken van de collectie. En exemplaren van de heden daagse glaskunst van Cees Kok mogen dan ook niet ont breken. Ik zie de aankondigingen al groots aangekondigd op de twee grote reclame borden aan de flat op het plein 40-45 als je vanaf de rijksweg het centrum van Schiedam in komt rijden. O nee, dat kan niet meer, want die zijn het afgelo pen weekend weggehaald. SCHIEDAM - Wie deze week weinig of geen tijd heeft om bood schappen of inkopen te doen, kan op 7 maart weer in het cen trum van Schiedam terecht. Op deze eerste zondag in maart vindt de maandelijkse koopzondag plaats. Het aantal winkels dat hieraan meedoet, neemt langzaam maar zeker weer toe. Een groot aantal winkels aan de Broersvest, Broersveld, Dam en Korte Dam, Hoogstraat en Nieuwe Passage is zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Het StetteHjK /ifluseum Schiedam Tijdelijk in de Horetibeiïi SCHIEDAM - Terwijl het historische pand aan de Hoogstraat een groot scheepse renovatie on dergaat, heeft het Ste delijk Museum Schiedam de eerste tentoonstellin gen in de tijdelijke loca tie de Korenbeurs er bij na op zitten. Naast de exposities 'De wereld als bron van Avontuur' en 'De herinnering en fan tasie', die nog tot 15 maart zijn te zien, wer den op veler verzoek ook de Cobra-schilderij en naar de Korenbeurs gebracht. "In een perio de waarin zo bezuinigd moet worden, is het fan tastisch dat we het pu bliek toch kunnen blij ven bedienen", vertelt directeur Diana Wind enthousiast over de door de gemeente ge huurde locatie. De verbouwing van het uit 1782 daterende Sint Jacobs Gasthuis, zoals het te renover en museum aan de Hoog straat officieel heet, zal naar verwachting tot het najaar 2005 duren. Daarna zijn nog ongeveer zes weken nodig om het klimaat in net pand te re gelen, zodat het Stedelijk Schiedam begin 2006 officieel kan worden heropend. Naast herstelwerkzaamheden wordt het aantal tentoonstellingsza len uitgebreid en komt er een museumwinkel en -café. Directeur Diana Wind kijkt nu al uit naar het moment dat het voormalige Gasthuis weer betrokken kan worden. Maar de Korenbeurs, die na het ver trek van Des Bouvrie is vrijge komen, vindt ze een heel goed alternatief. "We zijn heel erg blij met dit vrijstaande monumentale pand, dat in Jan Gudici dezelfde architect heeft als het Sint Jacobs Gasthuis. We hebben er weliswaar min der dan de helft aan ruimte. Maar dat is niet erg. Het ge bouw is zo aangepast dat we er goed mee uit de voeten kunnen." Renovatie Het Stedelijk Museum Schie dam is een van de monumen ten, die een royale subsidie (500.000 euro) kreeg uit de Kanjerregeling van de Rijks dienst voor Monumenten zorg. De subsidie is bestemd voor de renovatie aan de bui tenzijde van het gebouw, zo als het dak, de wanden en het aanwezige natuursteen. Aan de achterzijde worden twee trappen teruggeplaatst, die in de loop van de vorige eeuw zijn verwijderd. Sinds de oor log is wel het nodige onder houd gepleegd, maar een echte renovatie niet. De toekenning van de subsi die verplichtte de gemeente om zelf een substantiële fi nanciële bijdrage te leveren aan de renovatie. Vorig jaar mei ging de gemeenteraad met het restauratieplan van architect Pieter van Traa ak koord. Omdat de cascorestau ratie voor 31 december ge reed moet zijn in verband met de rijkssubsidie, is meteen na de Cobra-tentoonstelling met de voorbereidingen voor de verbouwing begonnen. Daar na volgt de binnenzijde. Het aantal expositiezalen wordt daarbij van vijf tot elf zalen uitgebreid. Uitnodigend Aan het uiterlijk zal er aan het prachtige monumentale pand niet zoveel veranderen. Maar bij het betreden van het muse umplein zal direct opvallen dat er een nieuwe dimensie is toe gevoegd. Onder het plein komt de kel der, waarin de museumwinkel en -café zullen komen. Vanuit de bestrating zal een toegang verrijzen, die organisch van vorm en doorzichtig zal zijn. Hoe de ingang er precies uit gaat zien, staat nog niet hele maal vast. Daarover wordt door de be trokken instanties bij de ver bouwing nog overleg ge voerd. "Het streven is", ver duidelijkt Diana Wind, "dat het een ingang wordt met een uitnodigend gebaar naar de bezoekers. Het Stedelijk Mu seum Schiedam wordt een museum van formaat. SCHIEDAM - Het Balkan Grill restaurant aan de Broersveld, heeft haar ingang lebreia. activiteiten met van 1 maart uitqe Naast gezellig dineren kan men nu ook in het restaurant terecht voor een lunch van de kleine kaart en is een afhaallo- ket voor een snelle war me hap geopend. Restaurant Balkan Grill is on geveer veertien maanden in Schiedam gevestigd. Eigenaren Rabisa en Marija Jonanovic zijn echter al veel langer in Neder land. Het Joegoslavische echt paar begon in 1986 met een restaurant in het Limburgse Wansum. Voor zij naar ons land kwa men, werkten ze beiden als kok in Belgrado. In 1989 ves tigden zij zich in Ridderkerk, om in oktober 2002 in Schie dam neer te strijken. Een over stap, waarvan zij geen spijt hebben, want hun restaurant mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. "We kregen steeds meer vraag van klanten, die hier wilden lunchen of een maaltijd mee naar huis wilden nemen", ver telt Rabisa. "Sinds deze week zijn we daarom begonnen met een kleine kaart voor lunches. Bij het afhaalloket zijn broodjes beenham, verse ham burgers met kruiden en ui, een Balkan gehaktbal en een Itali aanse kippenbol verkrijgbaar. De kippenbol is gevuld met verse kipfilet en salades. Voor de lunches en het afhaalloket kan men van maandag tot en met zaterdag vanaf 12.00 uur terecht. Specialiteiten Balkan Grill is een sfeervol in gericht restaurant. De kaart biedt keuze uit zes heerlijke "Hij heeft net vis op dus krijgt hij nog geen ijsje." Zo is het maar net. Oma Nel Blanken moet de eetlust haar kleinzoon af en toe een beetje afrem men. Het is een gure dag als ze aan het wandelen en winkelen zijn. Bij La Venezia wordt op deze bewolkte ochtend daar om meer koffie dan ijs ver kocht. Jack weet dat zijn tijd voor iets lekkers toch nog wel komt, want hij accepteert het onverbiddelijke 'nee' van zijn oma heel gelaten. Oma en kleinzoon zijn net naar de markt geweest. "Naar de groenteboer", zegt Nel. "Want dat mis ik nog in Schie dam: een goede groentewin kel. In de supermarkt zijn wel groenten te koop, maar voor bijzondere dingen kun je daar niet terecht. Dus moet je wel naar de markt.Waar Nel ove rigens niets op tegen heeft, want een rondje markt is altijd gezellig. "Behalve een groen teboer mis ik niet zoveel in Schiedam", zegt ze nog voor dat ze snel weer verder lopen. "Ik moet nog een bloemetje halen" vleesgerechten van de grill, maar vermeldt ook een aantal bijzondere specialiteiten. Zoals de Medaljon a la Zoran. Stuk jes varkenshaas gebakken met spek, champignons, tomaten, knoflook, witte wijn en peter selie in een roomsaus. Een lek kernij, die voor de vriendelijke prijs van 15,60 euro verkrijg baar is. Zo staan nog ongeveer tien diners op de kaart, waar onder het weekgerecht Bijzonder zijn de Balkan Royaal en Zlatibor schotels, die aanta- fel worden geflambeerd. Alle hoofdgerechten worden ge serveerd met twee verse groentes, twee sauzen, rijst, gebakken aardappelen en een Balkan salade. Balkan Grill verzorgt ook buffetten voor recepties, brui loften en bedrijfsfeestjes tot ongeveer zeventig personen. Boven het restaurant is voor dat doel een sfeervolle ruimte beschikbaar, die voorzien is van airco. Balkan Grill is dage lijks en ook op feestdagen van 12.00 tot 02.00 uur geopend. Op zondag is het restaurant gesloten. Hans de Gelder mag dan Rot terdammer van geboorte zijn, hij woont al zo lang in Schie dam dat hij zo'n beetje elke hekje van de stad kent."Ik ben van mijn vrije dag aan het ge nieten", zegt hij. "Dan maak ik altijd een ommetje." De Gel der houdt alle veranderingen in de stad in de gaten. Daarom is hij net naar de vorderingen van de verbouwingen bij Nolet jeneverstokerij en distilleerderij gaan kijken. "Er moet nog wel wat gebeuren in de stad, maar het is de laatste anderhalf jaar al behoorlijk opgeknapt. Zo komt er nu gelukkig, een beet je schot in het Land van Belof te", zegt hij over de werk zaamheden die daar sinds kort plaatsvinden. De Gelder laat direct een aantal andere zaken de revue passeren. "Het Gat van Bolmers zou nog een beet je dicht moeten", zegt hij. Gelukkig gaat de Hoogstraat ook weer de goede kant op. Als geboren en getogen Schie dammer Piet Aalsma het voor het zeggen had, zou de stad er een stuk gezelliger uitzien. "De Nieuwe Passage is de eni ge plek in het centrum waar het leuk en gezellig is, maar verder gebeurt hier maar wei nig." Aalsma is zijn wekelijkse boodschappen aan het doen, en daar hoort uiteraard ook een rondje over de markt bij. Volgens Aalsma is Schiedam net overal te laat mee om de mensen in de eigen stad te houden. Hetgeen op deze vrij dag reuze blijkt mee te 'vallen, want er heerst een gezellige drukte in het centrum. En nota bene Piet Aalsma zelf blijft toch ook in Schiedam zijn boodschappen doen! "Men heeft hier wel een prachtig Stadserf gemaakt, maar geen oog gehad voor andere zaken. Neem nou de Hoogstraat, wat zit daar nou helemaal", laat hij zijn afkeuring over de leeg stand blijken. "Het is eigenlijk een beetje armoedig." Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Roel Dijkstra Vormgeving: RPO, Wege ner Huis-aan-huiskranten Het zijn drie bedrijven op één locatie. Drogiste rij Van Ham, Kapsalon Profiel en Haarimport van Ham B.V. Met de laatstgenoemde is het 42 jaar geleden allemaal be gonnen. Het bedrijf is gevestigd op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Broersveld, tegen over het in uitvoering genomen 'Land van Be lofte'. Behalve in Schie dam zijn er vestigingen in Vlaardingen, Rotter dam en Naaldwijk. Haarimport is een specialist op het gebied van haarkleuren en levert exclusief aan de groot handel. "We voeren een zeer breed assortiment vertelt mevrouw Marie-José van Ham. "Zowel op professioneel ge bied als voor drogisterijen en kapsalons. Voordeel is dat we door onze eigen kapsalon veel ervaring hebben opgedaan met haarkleuring. We weten dus aan welke eisen producten moeten voldoen. Haarkleuren is een product dat doorlopend aan verandering onderhevig is. Kennis van zaken is daarom belangrijk. Er worden ook re gelmatig cursussen gevolgd, teneinde steeds een juist ad vies te kunnen geven." Op de begane grond is de U.E.D.-drogisterij gevestigd, die al vijftien jaar bestaat. U.E.D. staat voor 'Uw Eigen Drogist', een landelijke organi satie die uit ruim. 180 drogis terijen bestaat en steeds meer bekendheid geniet. Met regel maat worden aanbiedingen van de U.E.D. drogisterijen in folders bekend gemaakt. Om dat steeds meer .vitaminepro ducten worden verkocht, is daar een deel van de winkel voor ingericht. "De vraag naar die producten stijgt nog steeds. De mensen zijn daar te- genwoordig veel bewuster mee bezig", is de ervaring van mevrouw Van Ham. Kapsalon Kapsalon 'Profiel' is depositair voor bekende merken als Ke- rastase, Redken, Extensions en Dreads. Minstens zo belangrijk is dat de kapsalon over al lround personeel beschikt, dat aan de wensen van de klant te gemoet kan komen. In de kap salon kan men ook voor haar- verlengingssystemen terecht. Een specialiteit is nog steeds de collectie pruiken en haar- stukken. Boven de winkel in Vlaardingen geeft Haarimport kapperscursussen voor begin ners en gevorderden. Het tele foonnummer is hiervoor is 010-4343181. Voor meer informatie zie de website www.vanhamhaarim- port.nl en voor kapsalon Pro fiel www.beter-haar.com Schiedam centrum tiMfcltil» |',y'i'tlm Museumdirecteur Diana Wind is blij met het tijdelijk onderkomen aan de Korenbeurs. Eigenaar Rabisa Jovanovic in zijn sfeervolle restaurant. «lae "itiii

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 9