m Publiek komt ogen en oren tekort 'Elke klant is van groot belang!' Ons boekenweekgeschenk Nieuws van de Hargahoeve Jubileumfeest Stichting Narcis overschaduwd door aardbeving in Marokko Kortweg Bevoegdheden winkelier Bibliotheek in Franse sferen Het Nieuwe Stadsblad 'Liduina': schouwspel vol mysterie, traditie en stichtelijkheden, in hedendaagse vorm Lezing solidariteit •fc Marianne van Velzen ONS Klantenraad: HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 MAART 2004 SCHIEDAM 11 - 1440 SCHIEDAM - De bijeenkomst die de politie voor winkeliers hield in november vorig jaar krijgt een vervolg op twee avon den. Winkeliers kunnen terecht op woensdag 31 maart van 18.30 tot 21.30 uur in de Am- stelbron, Broersvest 13 of woensdag 14 april van 18.30 tot 21.30 uur in Partycentrum De Rank, Schiedamseweg 122. Het thema van de avonden heeft de bevoegdheden van de winkelier. Tijdens de bijeenkomst wordt gesproken over aanhouden, fou illeren, inbeslagname, winkel verbod en het omgaan met agressie tijdens het gebruik van deze bevoegdheden. Alhoewel de avond start om 18.30 uur kunnen winkeliers vanaf 18.00 uur al naar binnen om bijvoorbeeld met een van de aanwezige buurtagenten te pra ten. SCHIEDAM - In de bibliothe ken staat de komende tien da gen, vanaf vandaag 10 tot en met 20 maart, tijdens de Boe kenweek Frankrijk centraal, met als thema 'Gard du Nord'. Bibliotheek Stadserf stelt 'Livres des mortes' tentoon van Ane Koczorowski. Tijdens de bezoe ken die deze kunstenares bracht aan Franse begraafplaatsen vie len haar op de graven de mooie keramische versierselen zoals bloemen en boeken, met een laatste groet voor de overledene op. Verder zijn daar te zien: foto's van Parijs van Paul van Man- sum, Nederlandse en Franse stripboeken van Asterix van Ra- oul van Oevelen en Huib Boeren en Franse kookboeken en keu kengerei uit de verzameling van Charlotte Boeren. Op zaterdag 13 maart om 12.00 uur treedt in Bibliotheek Stads erf de groep Les Fatales op met Franse chansons. Ook in Bibliotheek Noord zijn een aantal thema-presentaties te zien, waaronder Franse kook boeken en keukengerei van Charlotte Boeren. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM - Wekelijks zet ten we in deze krant enkele tij delijke bewoners van dieren asiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Zij zitten in de dierenopvang te wachten op hun eigen of een nieuwe baas. Deze week zijn dat Mayson en Mabel. Mayson Deze gecastreerde kater is onge veer 2 jaar. Hij heeft ooit al eens in deze krant gestaan om erachter te komen waar hij woonde, maar niemand heeft gereageerd. Nu zoekt het asiel een huis met een tuin, waar hij lekker kan schooie ren. De nieuwe eigenaren moeten Mayson wel aankunnen, anders kan hij nog wel eens slaan. Kleine kinderen vindt hij niet leuk. Mabel Mabel is een oude pers van 12 jaar. Ze heeft geen kiezen meer en eet dus alleen blikvoer. Ze moet wel naar buiten kunnen, anders plast ze in huis, want kattenbak ken vindt ze niet hygiënisch. Op kroelen is ze wel gek en kinderen en honden zijn ook geen pro bleem. Dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Meer informatie over deze en andere dieren is te vinden op website www.harga- hoeve.nl of telefonisch tijdens openingstijden op tel. 010- 4714151. SCHIEDAM - Leiding en vrijwilligers van Stichting Narcis, alweer ruim tien jaar actief in opbouwwerk voor onder meer Marokkanen in Schiedam, waren volop bezig met de organisatie van hun grootse jubileumfeest dat op 10 april plaats gaat vinden. Maar sinds de rampzalige aardbeving in het noorden van Marokko, die vooral in de dorpen rond de stad Al Hoceima veel slachtoffers heeft geëist, wordt alle vrije tijd gestoken in het organise ren van noodhulp voor de mensen in het getroffen gebied. Hassan Aisati, enthousiast mede werker van stichting Narcis ver telt: "Op die bewuste ochtend zag ik, voor ik naar mijn werk ging, op teletekst dat er een aardbeving was geweest in noord-Marokko. Het was een kort berichtje, er was toen immers nog weinig bekend. Ik dacht eigenlijk dat het om een kleine beving ging en dat het al lemaal wel zou meevallen. Maar toen ik 's middags het radio nieuws hoorde werd me duidelijk dat het om een enorme ramp ging. Ik werd al snel gebeld door bezorgde vrienden en kennissen die wilden weten of er familie van me bij betrokken was. En die waar nodig hulp wilden bieden." Gelukkig heeft Aisati zelf geen familie of bekenden in het gebied te betreuren, maar hij kent men sen die in één klap negen familie leden verloren. Ook zijn er Schiedammers die een huis had den in Marokko, dat nu met de grond gelijk is gemaakt. Jaren van sparen en bouwen is daarmee verloren gegaan. Van de huizen die nog staan is in veel gevallen niet duidelijk of ze voldoende veilig zijn, en de tot nu toe optre dende naschokken kunnen ver dragen. De bewoners durven daarom vaak niet terug in hun huizen. Diepe wonden Het is duidelijk dat de aardbeving ook in de Marokkaanse gemeen schap in,Schiedam diepe wonden heeft geslagen. "Al snel werden we gebeld met het bericht dat de burgermeester graag zijn medele ven wilde betuigen aan getroffen families hier in de stad. Hij is ge komen en heeft hier met verschil lende mensen gesproken. Ik kan je vertellen dat men deze aan dacht als heel goed heeft erva ren." Spoedig kwamen de men sen van Narcis bij elkaar om te bespreken wat ze konden doen om de slachtoffers te helpen. Na tuurlijk is er de internationale hulp die snel op gang kwam. Uit heel wat berichten in de media echter blijkt dat veel van deze hulp vaak niet of nauwelijks op die plaatsen terechtkomt waar de nood het hoogst is door onwil of onkunde. Het getroffen gebied wordt so wieso al jaren verwaarloosd door de centrale overheid, wat onder meer te merken is aan de uiterst slechte staat van de wegen, tekort aan ziekenhuizen, ambulances en andere nodige voorzieningen. Onder deze rampzalige omstan digheden is dat een groot extra probleem. In de regio Rijnmond wonen veel Marokkanen die (fa- miliejbanden hebben met iften- sen daar en er zijn dan ook meer stichtingen, moskeeën en vereni gingen die zelf hulp willen bie den. Hun vertegenwoordigers hebben de handen ineen gesla gen. Taakverdeling Om alles zo efficiënt mogelijk aan te pakken is een plan opge steld en een taakverdeling ge maakt. Eén commissie houdt zich bezig met het inzamelen van hulpgoederen en geld. De tweede groep - die al vertrokken is naar Al Hoceima - onderzoekt waar de nood het hoogst is en hoe het geven van de hulp ter plekke het beste kan worden georganiseerd. Een derde groep richt zich speci fiek op fondsenwerving bij be drijven en organisaties en de vierde tenslotte verzorgt de con tacten met de media. Dit laatste is nodig om mensen op te roepen om hulp te bieden, maar ook om in een later stadium verslag te kunnen doen aan de gevers van waar en hoe de hulp is terechtgekomen. Hamid Ahimi, die bij de Stichting Narcis onder meer de Nederlandse taallessen verzorgt, vertelt wat Schiedam mers concreet kunnen doen om te helpen: "We hebben nu behoefte aan kleding, tenten, schoene n, dekens en houdbaar voedsel. Vooral is er geld nodig om het verschepen van de container met hulpgoederen en de distributie ter plekke te kunnen bekostigen. Ook kijken we naar de toekomst. Heel veel kinderen hebben hun ouders of zelfs hele familie ver loren. Deze weeskinderen moe- ten de komende jaren goed wor den opgevangen, anders lopen ze het risico op straat terecht te ko men. Huizen, wegen en klinieken moeten worden herbouwd. De eerste noodhulp is slechts het be gin, er moet heel veel gebeuren." Elke dag van 18.00 tot 20.00 uur, tot en met zaterdag 13 maart, kunnen mensen hun bijdrage le veren op het volgende adres: Stichting Narcis, (in bijgebouw Magnalia Dei Kerk), Albarda- straat 71 (straat tegenover de Lidl), 3119 PB Schiedam, reke ningnummer: 977184226 t.n.v. Stichting Narcis, o.v.v. Aardbe ving Marokko. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Hamid Ahimi (06-22160467) of Hassan Aisati (06-20484830). SCHIEDAM In de Graauwe Hengst donderdag vanaf 22.00 uur Leon Elias Friends met muziek uit alle windstreken. Vrijdag vanaf 21.00 uur draaien Erik Jan en Lou platen en cd's en Suus Draait mee. Zaterdag vanaf 22.00 uur Vokuhila de band die vorig jaar tweede werd in de popprijs Schiedam. Popprijs Schiedam de Finale: op 2 april met The Chick, Pirates Pit- lizards en Sterker nog... Zondag is er een ruilbeurs in dienstencentrum De Woudhoek, Heijer- mansplein 35, aanvang 13 uur, toegang gratis. Zaterdag is er een inloopconcert in de Grote Kerk met Chr. Gemengd Koor 'Hosanna' uit Gouda onder leiding van Carel Chr. Schulz. Op het repertoire staan onder andere Ave Verum Corpus van Mozart, Honour Him alone van Tom Parker, Liefde Gods met tekst van Schulte Nord- holt en Avondverkwikking uit de Nerenice van Handel, aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Inloophuis De Wissel vraagt gastvrouwen en gastheren. De Wissel is een project van de kerken, waar mensen kunnen binnenlopen voor ontmoeting, informatie, gesprek, bezinning. Geopend op dinsdag-, donderdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur kijken kan in de ruimte aan het Broersveld 123. Tot 9 april is er een expositie te zien van de Hongerdoeken in ver band met de Vastenactie. Woensdag 31 maart van 11.30 tot 13 uur is er een lunch. Voor info: Y. Jongepier tel. 426.39.55 of de heer A.A. Krijger, tel.473.10.59 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur. STICHTING WELZIJN In de Erker aan de Jan van Avennestraat 32 is zaterdag disco, van 18.30 tot 20.30 uur kinderdisco, toegang 1 euro, van 21 tot 24 uur x- stream dresscode white legitimatie verplicht, toegang 1,50 euro. Voor info: tel. 4267767. KERKDIENSTEN In de Liduinakapel (Frankeland) is zondag om 9.15 uur eucharistie viering, voorganger is pater L. van der Velden met medewerking van het Liduinakoor. Zondag is er om 10 uur een dienst bij de Evangelisch Lutherse Ge meente aan de Lange Nieuwstraat 219, voorganger is dominee T. Ze venbergen. Zondag is er in de St. Jan de Doper - Visitatiekerk, Mgr. Nolenslaan 99, om 10.30 uur een zondagsviering, verzorgd door de Liturgie- groep, met zang door het koor Laus Deo onder leiding van Numa Bra- camonte. Zaterdag om 17.00 uur viering met muzikale begeleiding door Jan Meisters. Op zondag 14 maart zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoek- steenkerk (hoek Warande/B K-laan) kerkdiensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is dominee W. van Sorge. Zondag kerkdiensten: De Ark: 10.00 uur R. van Schouwen, Bethel- kerk 10.00 uur dominee L.G. Bos, Grote Kerk 10.00 uur dominee A.H. Leatomu, Magnalia Dei kerk 10.00 uur dominee G. de Lang, Dorpskerk 10.00 uur dominee J.J.A. v.d. Peppel, Vlietlandziekenhuis 10.30 uur pastor G.J. Warmerdam. SCHIEDAM - In het parochiecentrum Wilgenburg, Land van Ris, achter de kerk aan de Singel, wordt op maandag 22 maart een lezing gehouden met als gast bisschop Van Luyn van Rotterdam. De lezing heeft als thema 'solidariteit'. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. SCHIEDAM - "Volg de plu, volg de plu." Zo begon het muziektheaterspel Liduina dat vrijdagavond werd opge voerd. Het publiek werd meegenomen door een rap Schiedams sprekende gids met paraplu, langs imaginai re schilderijen die het leven van de heilige Liduina uit beeldden. In groten getale was het Schiedamse publiek naar de Grote Sint Janskerk getogen om het theaterstuk bij te wonen. Het verhaal, opgedoken uit de ar chieven, met originele teksten van Brugman en Thomas a Kempis, werd opgevoerd door de Stichting Intorno Ensemble onder artistieke leiding van Marco Kalkman. Op drie podia werd een mysteriespel neergezet, die visueel en muzi kaal van sublieme kwaliteit was. Na de rondleiding, dat af en toe voor een hilarisch moment zorg de, begon de voorstelling pas echt. De toeschouwers werden meegevoerd naar de grote brand van Schiedam die voor het huis van Liduina dooft. Daarna, rond 1394, valt Liduina op het ijs. In de kerk rennen de kinderen van het koor in witte gewaden rond op zoek naar de familie van het meisje om hen te waarschuwen. Door de prachtige belichting wer pen de rennende kinderen lange schaduwen af op de muren van de kerk. Ademloos Liduina herstelde nooit van de val. Het was het begin van een bijzonder leven. Visioenen, ver telsels en muziek trekken langs het publiek die op de banken in de Sint Janskerk ademloos toekij ken. Een engel met een rozentak bezoekt Liduina en vertelt haar dat zij zal sterven op het moment dat alle rozen van de tak in bloei staan. Annelies Prins en Annette Rogers vertolken, met prachtig geschoolde stemmen, de rollen FOTO: Fred Libochant I Roel Dijkstra van de Engel en Liduina. Als een schip de haven van Schiedam binnenvaart blijkt deze plots niet meer te kunnen varen. Een beeld van de heilige Maria wordt van boord gehaald en naar de kerk ge bracht. De pastoor trekt de zuiver heid van Liduina in twijfel maar wordt door de bevolking van Schiedam weggejaagd. Raad selachtige teksten, geprojecteerd op een scherm, worden door de koren en solisten loepzuiver ge zongen. Er is voortdurend van al les te zien en er bekruipt je, tij dens de voorstelling, het gevoel dat je ogen en oren te kort komt. Ondanks, of misschien wel dank zij alle moderne technieken, ge luid en licht, voelt het alsof je toe schouwer bent van een oud en meesterlijk vertelsel in vroegere tijden; een tijd waarin lezen en schrijven niet vanzelfsprekend is en de verhalen overgedragen wor den door passiespelen en het ge sproken woord. Vagevuur Het mooiste moment is, als Lidui na haar vrienden van vroeger uit het vagevuur komt redden. Het voorste gedeelte van de kerk wordt rood belicht. Een rookka- non zorgt voor extra dramatiek als de silhouetten van de spelers worden geprojecteerd tegen de rood gekleurde muren. Lange ge stalten trekken voorbij en de drei ging van het kwaad wordt bijna voelbaar. Ondertussen is Liduina- 's leven bijna ten einde. Zij wordt nog mishandeld door Picardiërs, soldaten uit Bourgondië, waarna zij de heilige berg beklimt. Als de engel weer ten tonele verschijnt staan alle rozen van haar rozentak in bloei en sterft Liduina. Liduina staat alleen op het toneel. Een oud Grieks Kyrie-eleison klinkt. Het einde van een schouw spel vol mysterie, traditie en stichtelijkheden, gegoten in een hedendaags kunstvorm. Was er dan helemaal geen kri tiek? Oh jawel. Tegen het einde van de voorstelling werd het in de kerk wel erg koud, belemmerde de rook soms het lezen van de teksten en was het voor de men sen achter in de kerk bijna onmo gelijk om het spel op het hoofd podium te volgen. Dit podium een half metertje hoger maken zou enorm helpen. Aan de voor stelling zelf was niets aan te mer ken. Prachtig gezongen, mooi ge presenteerd, geweldig belicht op de enige locatie die recht kon doen aan een productie van dit formaat; de Sint Janskerk. Bij aankoop van een leesbril ontvangt u van ons een boekenbon Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Verschijnt elke woensdag in Schiedam en Kethel en is een van de 25 edities van Wegener Huis-aan-huiskranten B.V., regio Groot Rotterdam. Servicelijn bezorging Heeft u deze krant niet ontvangen? Bel dan naar onze servicelijn: 0900-8998200 (0,10 euro pm) Regiokantoor Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon: 010 4344.022 Telefax: 010 4602.727 Kantooruren: 8.30-17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) Advertentieverkoop E-mail: verkoop. ns@whk. Wegener, nl R. Spierings, 06 10961529 H. filmans, 06 10961413 Bladmanager: C. Vijfvinkel Commercieel Regiodirecteur W. van der Steen Redactie E-mail: redactie.ns®whk. wegener.nl (alleen voor tekst) Telefoon: 010 4455.599 Telefax: 010 4600.205 Eindredacteur: Patricia Brobbel Chefredacteur: Mark Kivit Correspondenten Renske Verbeek, Gerard Verver, Nans Wolters (bereikbaar via de redactie) Foto's Roel Dijkstra (tenzij anders vermeld) Telefoon: 010 4600.808 Hoofd redactie Jan Sieben Hoofdkantoor Wegener Huis-aan-huiskranten B.V. Regio Groot Rotterdam Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Uitgeverij/directie Algemeen directeur J. Munsterman Algemeen hoofdredacteur G. Arendsen "Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden iteloos toegezonden." Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR, Wegener Huis-aan-huiskranten Inzameling hulp in volle gang Monique Hamerslag Hassan Aisati (links) en Hamid Ahimi van Stichting Narcis zijn druk bezig de ingezamelde goederen te verwerken. De spullen zijn voor de mensen die getroffen zijn door de aardbeving in het noorden van Marokko. FOTO: Fred Libochant Roel Dijkstra Tijdens de generale repetitie, een dag eerder dan de voorstelling, werden fotografen in de gelegenheid gesteld om een foto te maken van de indrukwekkende voorstelling Liduina.Tijdens de voorstelling zelf zou het fotograferen te veel hinder geven. Vraag naar de voorwaarden of kijk op www.brilmoderobboon BRILMODE Schiedam T)-/yn TO GAYA7NT Hof van Spaland 5 lAAd JD DWU1N Telefoon: (010) 470 17 30 De ONS Groep hecht al bijna tien jaar veel waarde aan haar Klantenraad, een groep van negen vrijwilligers die de belangen van de klanten vertegenwoordigt. En die open met de directie van ONS bespreekt wat er wat hen betreft beter kan of anders moet. Twee leden van de Klantenraad geven aan hoe het ONS verloopt en waaraan gewerkt moet worden: 'ONS heeft de laatste jaren grote vorderingen gemaakt. Maar we blijven kritisch. We proberen het voor alle klanten van ONS zo goed mogelijk voor elkaar te krijgen!' Aad Hersbach is als directeur van staalharderij Dominial een van de grootste zakelijke klanten van ONS. Aad: 'Zo'n vijfjaar geleden stond ik op het punt om over te stappen naar een ander energiebedrijf. Alles was behoorlijk ambtelijk. Maar na een paar gesprekken met ONS zag ik een enorme bereidwilligheid het beter te doen. En het ging ook met sprongen vooruit. Toen ik daarna werd gevraagd zitting te nemen in de Klantenraad heb ik "ja" gezegd. Voornamelijk omdat ik ONS wil laten delen in mijn kennis van de zakelijke markt. Ik hoop ze te helpen elke keer een stapje vooruit te zetten.' Wout van Haften zit sinds de oprichting van tien jaar geleden in de Klantenraad. Hij vertegenwoordigt de consumentenmarkt. 'In mijn sociale netwerk steek ik mijn voelsprieten uit. Zodat ik weet wat er bij de mensen leeft. Wat men goed vindt bij ONS. Maar ook welke vragen er spelen en wat er beter kan. In de Klantenraad bespreken we die ervaringen met ONS. Mede door inbreng van de Klantenraad is er daardoor de laatste jaren veel ten positieve veranderd bij ONS.' Klantvriendelijk Een jaar of vier geleden zetten ONS en andere energie bedrijven het verandertraject in gang van overheids- naar commerciële organisatie. Aad: 'Ik moet eerlijk zeggen dat ik vind dat ONS dat enorm snel heeft opgepakt. Dat zie je bijvoorbeeld aan de groei van het aantal klanten en aan de snelheid waarmee probleempjes of vragen worden opgepakt. Maar bovenal aan de manier waarop van hoog tot laag in de organisatie klantvriendelijk wordt gewerkt.' Wout vult aan: 'Precies. Die omslag van denken zit in de hele organisatie geworteld. Klanten waarderen dat, zo bleek uit recent onderzoek. Maar dat klantvriendelijke blijkt ook uit het feit dat het eigen personeel afgelopen jaar honderden tips ter verbetering heeft aangedragen!' Aad Hersbach en Wout van Haften. Helder informeren Ondanks de positieve ontwikkelingen zien Aad en Wout ook punten die nog beter moeten. 'Bijvoorbeeld het onderhouden van relaties met zakelijke klanten. Klanten willen gewoonweg af en toe een gezicht zien. Om even te overleggen hoe alles loopt en wat er misschien beter kan', zegt Aad. 'Elke klant is van groot belang. Want klanten praten met elkaar over hun ervaringen. Het werkt als een olievlek. Doet ONS het goed, dan adviseer ik mijn buurman op het bedrijfs terrein ook voor ONS te kiezen.' Wout vult aan: precies hetzelfde geldt voor consumenten. Want iedereen heeft een sociaal netwerk waarin negatieve én positieve ervaringen zó op tafel liggen.' Wout ziet nog een tweede belangrijk punt van aandacht: 'De energiemarkt is zo complex! Driekwart van de mensen heeft geen idee wat er allemaal speelt, blijkt uit onderzoek! Groene stroom, liberalisering, ecotax, de betrouwbaar heid van energielevering noem maar op. Zaken die vragen om heldere uitleg. Vergeleken met andere energieleveranciers informeert ONS haar klanten al behoorlijk goed. Maar het kan altijd nóg beter. En dat moet het streven zijn: het beste energiebedrijf zijn én blijven.' ONS Van Heekstraat 15 Schiedam (010) 262 1000 www.onsgroep.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 3