7 i »1> Oosterscheldekreeft, de delicatesse uit Zeeland Eerbetoon aan Leonard Bernstein Foto: Maarten van der Jagt Scharrelen in Rotown en WaterFront Drie dagen Droog Brood A Uit in de regio Mum, Shins en Hooverphonic op Motel Mozaïque n lens Index BERNSTEIN UIT Vrijdag 9 april MUZIEK 20.15 Paasconcert. Capella Minsk. Het 50-koppig koor uit Wit-Rusland is in Sint Petersburg het meest gevraagde en ge waardeerde koor. Het wordt ge prezen om de zachtheid en de schoonheid van klank, de zuiver heid en de intonatie. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Ca- pelle a/d IJssel. THEATER 20.30 Jeroen van Merwijk. Ik ben blij dat ik mezelf niet ben. Jeroen van Merwijk zet een programma neer vol grillige gedachtespinsels, gekke liedjes en spitse conferen ces. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. 20.00 Van Houts De Ket. Dol le Pret. George van Houts Tom de Ket zijn een uniek en niet te evenaren duo. Als geen ander we ten zij toneel met cabaret te ver weven. Hun geraffineerde obser vaties, keiharde conclusies en vlijmscherpe uitspraken zijn ge liefd en gevreesd. 'De waanzin van de Nederlander' is het thema waar George en Tom zich steevast in verdiepen. Reserveren 010- 4843333. Oude Luxor Theater, Rotterdam. m 1 Achtentwintig leerlingen van de dependance Voorne (Hellevoetsluis en Brielle) van Jeugdtheaterschool Hofplein zijn zich al enkele weken aan het inleven in hun Middeleeuwse rol in Robin Hood. De kostuums, de dansen en de muziek zijn helemaal geïnspireerd op de stijlen van die tijd. Robin Hood gaat over macht en strijd, liefde en vriendschap. Een spectaculaire voorstelling met stok- en zwaardgevechten, vol zang, dans en romantiek. Op 10 april gaat Robin Hood in première in Theater 222 in Rotterdam, daarna gaat de productie naar Theater De Goote in Brielle en Theater Twee Hondjes in Hellevoetsluis. Terug naar de Middeleeuwen. De sheriff van Nottingham onder drukt zijn volk. De mensen zijn bang. Bijgelovig en bang. Voor soldaten, heksen en het duivels- moeras. Maar eens zal de man met de kap, 'the hood', komen. Hij zal de arme mensen bevrijden van de onderdrukkers. Robin van Lox- ley is de zoon van een edelman. Een pestkop, een etterbuil. Moet hij het opnemen tegen de solda ten? Moet hij Kleine Jan in een stokgevecht verslaan? Is hij Ro bin Hood? In het pesterig rotjoch schuilt een held, een leider, maar ook een jongen die verliefd is en dat zelf niet in de gaten heeft. Robin Hood wordt gespeeld, ge zongen en gedanst door leerlin gen van de dependance Voorne (Hellevoetsluis en Brielle) van Jeugdtheaterschool Hofplein. De familievoorstelling (voor ieder een vanaf vier jaar) is te zien op 10, 11 en 12 april in Theater 222, Rotterdam. Informatie en reser veren: 010 243 50 50 (di. t/m zo. van 10 tot 16 uur) of via www.jeugdtheaterhofplein.nl; 17 18 april in Theater De Goote, Brielle. Informatie en reserve ren: 0181 47 52 56 (do. van 13.30 tot 17.30 en vr. van 13.30 tot 19.30 uur); 21 t/m 25 april in Theater Twee Hondjes, Helle voetsluis. Informatie en reserve ren: 0181 31 04 73 (do. en vr. 10 tot 16 uur). Zie ook www.jeugdtheaterhof- plein.nl. Aida Tot en met zondag 9 mei kan men bij het Jeugdtheater Hof plein ook nog genieten van de prachtige opera Aida. Het ver haal speelt zich af in het oude Egypte van de farao's, dat in oor log is met Ethiopië. Aida, de Ethiopische prinses, wordt ge vangen genomen door het Egyp tische leger. En wat niet mag, ge beurt natuurlijk toch: Aida en Radamès, de Egyptische legerof ficier, worden heimelijk verliefd op elkaar. Een verhaal vol intriges, verraad en jaloezie waarbij de twee ge liefden uiteindelijk levend wor den begraven. Langs de ring van het theater zal uitgebreid aan dacht besteed worden aan de ge schiedenis van Egypte en Ethi opië. De achtergrondverhalen van de Goden worden verteld en het Egyptische alfabet, hiërogly fen, tentoongesteld. Voor scho len is er een apart educatief pro gramma. Familievoorstelling vanaf 6 jaar. Speeldata: tot en met 9 mei 2004. Jeugdtheater Hofplein, Benthemstraat 13, Rotterdam. Vrijdag en zaterdag 19.00 uur. zondag 14.00 uur. Reserveren: 010 2435050, di t/m zo van 10 tot 16.00 uur of via www.jeugd- theaterhofplein.nl. Zaterdag 10 april THEATER 20.30 Die Goeie Ouwe Radio. 'Die Goeie Ouwe Radio' is een daverende revue waarin vele radiosuccessen uit de vijftiger ja ren op bezielende wijze worden vertolkt. Reserveren 010- 4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Maandag 12 april JEUGD Theater Zuidplein, Grote Zaal 14.00 Het snoepwinkeltje (4+). Ouderwets poppenkastplezier in een eigentijds jasje. Reserveren 010-2030203 MUZIEK 20.15 Africa Non Stop. Meester- drummer en rockmuzikant Boni Gnahoré brengt zijn nieuwe pro ductie Africa non stop in de vorm van een raamvertelling. Reserve ren 010-4044111, Rotterdamse Schouwburg. 21.00 Edsilia Rombley. Gratis, Holland Casino Rotterdam. Dinsdag 13 april DANS 20.15 Screamprints. Rogie Company viert in 2004 haar vijf tienjarig bestaan. Een unieke ge legenheid die choreograaf Piet Rogie aangrijpt achterom te kij ken, zonder daarbij de weg die voor hem ligt uit het oog te ver liezen. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. FILM 20.00 Whale Rider. Winnaar van de publieksprijs op het IFFR 2003. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. MUZIEK 20.15 Rigoletto. Van Giuseppe Verdi. Muzikale leiding: Lukas Beikircher. Rotterdamse Schouw burg. THEATER 20.00 Lady Aoi. Kanze Ryu Noh- no-Kai. Het Japanse Noh Theater is een eeuwenoude en intrigeren de theatervorm, die behoort tot het meest verfijnde muziekthea ter ter wereld. Reserveren 010- 4843333, Oude Luxor Theater, Rotterdam. Woensdag 14 april THEATER 20.15 Smoor. MUZtheater. Over een onwaarschijnlijke vriend schap tussen twee pubers en over alles wat dat met zich meebrengt. Reserveren 010-2030203, CC De Stoep, Spijkenisse. Donderdag 15 april MUZIEK 20.15 O-Getsu-Ryu-Sakuya. The ater Het Kruispunt, Barendrecht. THEATER 20.15 Richard Groenendijk. Ego. In Ego laat hij zijn zwarte kant zien, zijn nare trekjes, gedachten en zijn decadente inslag. Reserve ren 010-4843333, CC De Stoep, Spijkenisse. Uit de ene zaal komt sprook jeachtige muziek uit IJsland terwijl even verderop kei harde noise op de bezoekers wordt uitgestort. En wat later kun je van perfecte gitaarpopliedjes doorlopen naar de vetste jungle-beats. Maar er is natuurlijk ook theater, beeldende kunst en... lekker slapen! Jawel, het is weer tijd voor Motel Mozaïque. Voor wie het nog niet wist: IJs land is hip. IJsland? Harry Ha melink, artistiek leider van Motel Mozaïque: "Ja, we zaten met het programmateam te brainstormen en het kwam als vanzelf dat ie dereen met namen uit IJsland kwam, zowel op muziekgebied als uit de theater- en beeldende kunsthoek. IJsland begon als een soort rode draad door de pro grammering van dit jaar te lopen. Het zijn vaak hele sprook jesachtige, zonderlinge dingen maar wel van een hoog kwalita tief niveau. We kennen natuurlijk allemaal Björk en Sigur Rós maar daaronder zit nog heel veel dat nog niet zo groot is. Uiteinde lijk komt er straks een heel vlieg tuig vol IJslanders naar Rotter dam." En dus zal er veel IJslands te ho ren zijn bijvoorbeeld in Las Pal- mas dat ingericht wordt als Ge meentehotel. In dat hotel kan ge slapen worden op een luxe bed van het Bilderberg Hotel, in het bed van presentator Giel Beelen of in eenvoudige Rode Kruisbed- den. De slaapplekken zijn be doeld voor bezoekers van het festival maar ook de optredende artiesten kunnen er terecht en het hotel is ook toegankelijk voor daklozen en bijvoorbeeld reizi gers die 's nachts zijn gestrand op het Centraal Station. De organi satie ziet de gastvrijheid van het Gemeentehotel als een protest te gen het hek-om-de-stad-beleid van de gemeente Rotterdam. "Ja, dat is zeker een soort politiek statement", reageert Hamelink. "Ik heb bij de gemeente natuur lijk te maken met een zeer gulle gastheer, iedereen is daar enthou siast over Motel Mozaïque en het festival wordt ook financieel ondersteund. Maar sinds er een nieuwe politieke wind door de stad waait lijkt Rotterdam, mis schien noodgedwongen, minder gastvrij te zijn. Wij willen laten zien dat Rotterdam wél gastvrij kan zijn." Motel Mozaïque is vanaf het be gin van het festival (2001, toen Rotterdam culturele hoofdstad van Europa was) gastvrij geweest voor Belgen. Ook dit jaar weer met onder meer Hooverphonic, Stijn en Magnus, het dancepro- ject van dj CJ Bolland en dEUS- zanger Tom Barman, die zo ondertussen vaste gast is gewor den. Hamelink: "Ik vind het wel mooi dat er een soort lijntjes tus sen de verschillende edities te zien is. Wat Paradiso in Amster dam heeft op soulgebied en met London Calling, hebben wij met België. Ik weet ook niet wat het is, misschien omdat ik bijna op de grens met België geboren ben." Maar het programma heeft natuurlijk meer te bieden dan Belgenpop. Uit IJsland natuur lijk: Mum met wonderlijke, sprookjeachtige (daar is het woord weer) liedjes met elfen zang. Maar wat te denken van de New Yorkse glampopgaydiscos- how van Scissor Sisters, Lamb- chop with Dafo String Quartet dat in de Schouwburg speelt, het melancholische I Am Kloot en niet te vergeten de prachtige gi taarpopliedjes van de nieuwe Amerikaanse sensatie The Shins. Maar, misschien wel veel belang rijker, de toekomst. Hamelink: "De zondag na Motel Mozaïque wordt duidelijk of we de komen de vier jaar door kunnen gaan, dat wordt dus nog spannend!" Motel Mozaïque vindt vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 april plaats in Nighttown, de Rot terdamse Schouwburg en Tent. Dagkaarten kosten 23 euro, een passepartout kost 42 euro, de slaapkaarten zijn al uitverkocht. Kijk voor het complete program ma op www.motelmozaique.nl. Gratis kaarten winnen voor Motel Mozaïque? Kijk dan op de pagina Lezersservice elders in deze krant. Ieder jaar is het weer een klein feest in Zierikzee als de schepen uitvaren om de eerste Oosterscheldekreeft van het jaar te vangen. Dit jaar hebben zes Zeeuwse restaurateurs een speciaal kreeftenmenu op de kaart gezet. In de Gouden Eeuw was Zierik zee de plaats waar vanuit zo on geveer alle Noorse kreeften naar de belangrijkste steden in Europa vervoerd werden. Het verhaal gaat dat in de 18e eeuw bij Zie rikzee een schip met levende Noorse kreeften gezonken zou zijn. Deze dieren ontsnapten en dit zouden de voorouders van de Oosterscheldekreeft zijn. Biolo gen noemen dit een typisch broodje-kreeft-verhaal. Het klinkt leuk, zeggen ze, maar het is ver verwijderd van de biologi sche werkelijkheid. Zij wijzen er op dat kreeften in hun vroegste jeugd, als ze uit het ei gekomen zijn, als larfje een poosje rond zwemmen. Pas na zo'n twee we ken zakken ze naar de bodem, op de plaats waar de stroom ze heen heeft gevoerd. Dat kreeftenlarven door stromingen in Zeeuwse wa teren kunnen belanden, is dan ook veel waarschijnlijker. De Oosterscheldekreeft is dus onge twijfeld als larfje ooit vanuit de Noordzee naar binnen gespoeld en heeft zich daar, in de Ooster- schelde, tamelijk maar niet volle dig, geïsoleerd voortgeplant. Voor de komst van de Deltawer ken had de kreeftenstand het zwaar te verduren. Sommige ja ren liep er zoet water binnen waardoor de kreeften massaal stierven. Ook enkele strenge win ters waren funest voor kreeften. De zeer strenge winter van 1963 betekende bijna het einde van de kreeften van de Oosterschelde. Slechts enkele zeer sterke exem plaren wisten te overleven en zijn de stamvaders van de huidige po pulatie. Door die sterke geneti sche selectie onderscheidt de Oosterscheldekreeft zich van overige kreeften. De bouw van de Deltawerken waarbij o.a. dam men tussen de eilanden werd aan gelegd, zorgde ervoor dat er min der zoet water in de Oosterschel de vloeide. Het water werd daardoor zouter en door de be scherming van de Oosterschelde- kering ook rustiger. De kreeften- stand nam dan ook sterk toe. Vangst In het kreeftenseizoen (1 april-15 juli) vist visser Jan Westenbrugge op kreeft. Dagelijks trekt hij er met zijn boot de ZZ 14 op uit om op de Oosterschelde zijn onge veer 150 kleine fuiken te lichten. Als de fuiken boven water ko men, is te zien wat een prachtige dieren het zijn. Donkere keiharde pantsers beschermen deze konin gin van de schaaldieren tegen vij anden. De uitdrukking 'zo rood als een kreeft' gaat dus pas op na dat ze gekookt zijn! Dieren die kleiner zijn dan 24 centimeter worden teruggezet. Dit om de stand van de kreeft te bescher men. Dit beleid lijkt vruchten af te werpen want de kreeftenstand groeit nog steeds. Wie zelf eens op de Oosterschelde wil varen kan een rondvaart boeken bij: Rederij den Breejen Vertrek van af voormalig werkeiland Neeltje Jans met rondvaarten op de Oosterschelde: voor directe boe kingen bij de schipper belt u: 06 53 386 420. Prijzen 6.50 Euro volwassenen en kinderen 5,50 Euro. Speciale kreeftenmenu's worden aangeboden bij onder staande restaurants in de periode 1 april t/m 15 juli. (Indicatie 3-4 gangen 49.50 euro). Restaurant de Brouwerie, Molen- staat 31 te Brouwershaven tel.: 0111-691880. Brasserie Maritime, Nieuwe Ha ven 21 te Zierikzee tel.: 0111- 412156. De Gouden Leeuw, Hoge Markt 8-10 te Scherpenisse tel.: 0166 663901. Badhotel Renesse/Villa Wester duin/ Le Marquis Laone 2-6 te Renesse tel.: 0111-462500. Hostellerie Schuddebeurs, Don- kereweg 35 te Schuddebeurs tel.: 0111-415651. Brasserie de Vluchthaven, Zype 1 te Bruinisse tel.: 0111-481228. Meer informatie: VVV Zierikzee Tel 0900-2020233, www.oosterscheldekreeft.nl en www.iens.nl. Bernstein's Broadway Songbook is een muzikaal eerbetoon aan de legendarische Amerikaanse componist Leonard Bernstein. De voorstelling met Antje Monteiro, Lucretia van der Vloot, Monique Klemann, Dick Cohen en het Metropole Orkest (o.l.v. Arjan Tien) is dinsdag 13 april te zien in het Nieuwe Luxor Theater te Rotterdam. Met Irving Berlin, George Gershwin, Jerome Kern, Richard Rodgers en Cole Porter behoort Leonard Bernstein tot de top van de Ameri kaanse songwriters. Hij was componist, dirigent, pianist, lector; een superstar zowel in de klassieke muziekwe reld als op Broadway. Hij is winnaar van vele prijzen en schreef musicals als West Side Story, Wonderful Town, Candide en On The Town, stuk voor stuk grote successen. Met de West Si- de Story scoorde hij zelfs een wereldhit die bij de eer ste uitvoering op Broadway een omwenteling in de mu sicalwereld teweegbracht. Zijn werk leverde blijver- op als America, Maria, New York New York, To night en Somewhere. In Bernstein's Broadway Songbook worden zowel hits als interessante en onbekende songs door de diverse solisten gebracht in verrassende combinaties en diverse muziekstijlen. De combinatie van de veelzij dige solisten, het 56-man sterke Metropole Orkest en de ijzersterke, onvergetelijke songs van Leonard Bernstein maken deze show tot een ongekende happening. Met musicalster Antje Monteiro (There's No Business Like Show Business en Aïda), swing- en souldiva Lucretia van der Vloot (Female Factory, Tip Top en Big Black Beautiful), Loïs Lane-zangeres Monique Klemann en tenor Dick Cohen (Titanic en Sound Of Music). Broadway Songbook Bernstein's Broadway Songbook, dinsdag 13 april nieuwe Luxor Theater Rotterdam (010 - 4843333). Voor de vierde keer slaan de Rotterdamse podia WaterFront en Rotown de handen ineen en organiseren tijdens het paas weekend (donderdag 8 t/m zondag 11 april) het Scharrelweekend. Voor slechts 13,50 euro (inclusief vier con sumpties) kun je vier dagen genieten van concerten van onder anderen Extince, Last Days Of April en het Rotterdamse Star Star. Koopje kaartje bij Rotown, WaterFront, Velvet of Plato, wissel het tij dens het Scharrelweekend in voor een passe-partout en je bent vier da gen lang onder de pannen. Natuurlijk kun je de bands en dansavonden ook apart bezoeken, je betaalt dan de losse entreeprijzen. De Neder landse rapsensatie Extince en de Zweedse formatie Last Days of April zijn enkele smaakmakers in de scharrelomelet. Andere ingrediënten zijn, op donderdag, de giftige gitaren van het supertrio Craven, Mue- go en Malkovich of de 3voorl2Draait DJ's erna. In Rotown kun je vrijdag dansen en in zomerse sferen komen met Fuerza! Hou je van pittig dan scharrel je door naar de technoavond van WaterFront waar Gayle San de eregast is. Het kakelverse chick kollektiv Rundfunk (DJ's en vormgevers) presenteert zaterdag in Rotown een uitzending waarbij dansbaar beeld en geluid ineenvloeien. De dames zijn te be wonderen na het laptoppopduo Persil (klinkt als: Stereolab, Solex). Idol Records organiseert zondag in Rotown The Idol Clash met Larry Cook, Soundsurfer, Flemming en Star Star. Ben je nog niet uitge- scharreld, dan kun je in WaterFront op de super swinging sixties sounds van de Ye -Ye Party je laatste wilde veren afschudden. Voor het complete programma zie ook www.rotown.nl,www.waterfront.nl en www.scharrelweekend.com. Bas Hoeflaak en Peter van de Witte zijn Droog Brood, een cabaretduo dat zich ook wel heeft doen gelden als de Nederlandse Lachformatie en dat zich bezighoudt met het produceren van humor waar men niet omheen kan. Dinsdag 13, woensdag 14 en donderdag 15 april zijn ze te zien in de Kleine Zaal van Theater Zuidplein. Meer dan ooit verdie pen Hoeflaak en Van de Witte zich in de menselijke psyche en de complexe aaneen schakeling van morale, rationele dan wel ge voelsmatige en per soonlijke keuzes. Het duo leerde elkaar ken nen op de Academie voor Kleinkunst in Amsterdam. Na samen op school verschillen de voorstellingen te hebben gemaakt, besloten ze als Droog Brood verder te gaan. Ze wonnen in 2000 het Amster dam Kleinkunst Festival en de Wim Sonneveldprijs. Droog Brood, 13 t/m 15 april, Theater Zuidplein, reserveren: 010 - 20 30 203. 1002 Terug naar middeleeuwen FOTO: Joke Schot Een vliegtuig vol met IJslanders Foto: Ben van Duin Emilevan de Velde im Harry Hamefink FOTO: DiMURi Hakke The Shins Maarten van der Jagt en Els Neijts <3A Wwt Side Storv Antje Monteiro Monique Klemann Lucretia van der Vloot Dick Cohen M FOTO: Bob Bronshoff

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 21