I I t i gelijkvloers Reigerlaan 42 Vlaardingen Kunst van verwoed verzamelaar i gemakkelijk Schiedam wil niks ruiken Ab maakte het weer in orde m BEREIKBAAR: Tentoonstelling Xenophora van Sjef Henderixck in de Korenbeurs Pingelkoning van Schiedam Theaterspektakel zoekt figuranten en enthousiaste vrijwilligers Tel.: OIO - 434 51 63 VOOR IEDEREEN wonen en slapen WOENSDAG 7 APRIL 2004 NS-27 I SCHIEDAM - Op de posters die overal in de stad te zien zijn staan twee menselijke figuurtjes die proberen om een wiel rond te draaien. Een zwaar karwei vooral als je ontdekt dat voortgang onmo gelijk is omdat de wielen tegen elkaar indraaien. Het op de affiches afgebeelde object werd vervaardigd door beeldend kunstenaar Sjef Henderixck. Zaterdag werd in de Korenbeurs zijn tentoonstelling Xenophora met tekeningen en beelden, geopend. De titel van de tentoonstelling is ontleend aan een schelpensoort, die de gewoonte heeft allerlei vreemde elementen aan zich te binden, zoals schelpen en steen tjes. Een verwoed verzamelaar dus die Xenophora, precies zoals Sjef Hendrixcks zelf. Een eigen schap die de Schiedammer ver volgens weer verwerkt in zijn sculpturen en tekeningen. Aan het beeld op de affiche (Se paratie) met de twee figuurtjes valt trouwens nog meer te ontdek ken. Ten eerste lijkt Henderickx daarmee te verwijzen naar de my thologische krachtinspanning van Sysyphus die uiteindelijk niets opleverde Voorts valt het oog op de mandjes die de 'draaiers' op hun rug dragen. Je vraagt je als toeschouwer af wat daar in zit. Zijn het verzamelaars die kwesties waar zij in het leven tegen aan lopen bewaren in dit rugzakje. Net zoals de Xenophora? Volgens Henderickx verwijst het beeld naar tegenstellingen als goed en kwaad, bruikbare materie en slijk, maar tegelijkertijd pro beert de kunstenaar die obstruc ties ook op te heffen. "Separatio kan ook gezien worden als conti nuïteit in het bestaan, bijvoor beeld geboorte en dood, die door ingrepen even kunnen worden stilgezet. In feite is het een meta foor voor het leven." Ook het van aluminium en mes sing vervaardigde beeld (Xenop hora Equii) met goudkleurige paarden, wekt de associatie van geboorte en dood. Sommige die ren komen te voorschijn uit een eivormig object en andere ver dwijnen in deze oervorm van het leven. Hendrickx: "Dit beeld kwam eveneens tot stand uit mijn behoefte om te verzamelen, din gen aan mij te binden." De bron van mijn inspiratie vind ik onder meer in wetenschap, ar cheologie, biologie. In de geschie- denis van de mens en daaraan vanzelfsprekend verbonden uitin gen van kunst, ontdek je allerlei betekenissen in beelden maar ook in mystieke tekens. Ik ben doordrongen van het ge voel dat ik die geschiedenis met mij meedraag en deze via mijn werk in nieuwe symbolen weer naar buiten kan brengen." Vol gens de Schiedammer loopt dit gegeven als een rode draad door zijn leven en werk. "Ik ben abso luut niet trendgevoelig en drijf niet mee met nieuwe thema's in de kunst. Dat blijkt trouwens wel uit de continuïteit die mijn werk uit straalt. Naar mijn mening veran dert er niet veel. Jonge mensen komen dingen in hun leven tegen die in feite al honderdduizenden jaren oud zijn. De principes zijn nog altijd hetzelfde alleen de ge reedschappen waarvan we ge bruikmaken zijn meer geavan ceerd." In de Korenbeurs heeft Sjef Henderickx een van de kabi netten gereserveerd voor een 'work in progress'. De kunstenaar weet nog niet wat het gaat worden, maar heeft al wel allerlei attribu ten in de ruimte bijeen gebracht. "Het lijkt nu op een installatie maar dat is niet de bedoeling. Aan de wand heb ik een constructie ge maakt en vandaar uit moet het ob- ject tot stand komen." Kunstenaar Hendricxk is de komende maand iedere woensdag in de Korenbeurs aan het werk te zien. De tentoon stelling Xenophora met beelden en tekeningen loopt tot en met 31 mei. De Korenbeurs, Lange Ha ven 145 is geopend van dinsdag - zaterdag van 11.00 - 17.00 uur, zondag en feestdagen van 12.30 - 17.00 uur. Entree vijf euro. Korting van toe passing. SCHIEDAM - HBSS organiseert op woensdag 28 april voor alle Schiedamse jeugdvoetballers de strijd om de Penalty-bokaal 2004. Voor het keren van de elfmetertrappen heeft de zaterdagclub Feyen- oord-doelman Patrick Lodewijks ingehuurd. Om deel te kunnen nemen dienen de jongens en meisjes tussen vijf en achttien jaar te zijn. 'Van F-speler tot A-junior, ledereen is wel kom', stelt het jeugdbestuur van HBSS. De enige mits is, dat de deelnemers lid moeten zijn van een Schiedamse voetbalvereniging. Jongeren, die hun vaardigheid op 28 april willen testen dienen zich aan te melden bij het jeugdbestuur van de club waarvan ze lid zijn. Dat bestuur is in het bezit van een lijst en verzorgt de inschrijving. Het inschrijfgeld is 1,50 euro per deelnemer. SCHIEDAM - De voorbereidingen voor de nieuwste SCHAT-pro- ductie De Woelgeest van Winston zijn in Schiedam in volle gang. De locatie voor deze openluchtvoorstelling die van 3 tot en met 8 mei zal spelen in Industrieterrein Vijfsluizen zijn de kades van het voormalige Wilton-Feijenoord. Daar verrijst in de eerste week van mei weer een tribune waar honderden mensen op plaats zullen ne men om de prachtige, ontroerende, herkenbare en spannende voor stelling De Woelgeest van Winston te gaan zien. De organisatie zoekt met spoed vrijwilligers voor allerlei hand- en spandiensten. Iedere productie weer steken vele medewerkers, ach ter de schermen, de handen uit de mouwen om geweldige voorstel lingen neer te zetten. Ook voor Woelgeest zijn weer heel wat men sen te gebruiken. De zoektocht naar theaterliefhebbers die vrije tijd over hebben en die zich vrijwillig bij het inmiddels respectabele team van medewerkers willen voegen. De organisatie stelt geen hoge eisen, maar is gewoon op zoek naar enthousiaste mensen die. bij het nieuwste theaterspektakel, de handen uit de mouwen willen steken. Dat betekent dus behulpzaam zijn bij de voorbereidingen en organisatie van Woelgeest. Decorbouw (verf- en timmerwerk- zaamheden), werkdagen: woensdag en donderdag van 19.30 - 23.00 uur en zaterdag van 11.00 - 18.00 uur. Werkzaamheden star ten op 31 maart, publieksbegeleiding, catering; Figuranten Al enkele maanden wordt er onder leiding van regisseur Arie de Mol door ca. 25 acteurs gerepeteerd. Nu het verhaal steeds meer vorm begint te krijgen, blijkt dat er nog enkele figurantenrollen te vergeven zijn. Daarom zoeken de regisseur enthousiaste spelers (m/v), met of zonder ervaring en boven de achttien jaar, die de ac- teursgroep willen komen versterken. Mannen wordt nadrukkelijk gevraagd te reageren. Er wordt op zaterdag in hartje Schiedam ge repeteerd en spelers dienen in de voorstellingsweek elke avond be schikbaar te zijn. Ook de periode voorafgaand aan deze intensieve speelweek wordt actieve deelname aan het repetitieproces ge vraagd. Mensen die geïnteresseerd zijn in figuratie bij Woelgeest of ver sterking van ons medewerkersteam kunnen contact opnemen met Corine Standaart via chm.standaart@schiedam.nl of via telefoon nummer 010-2465468 (door de week met uitzondering van woens dag). Meer informatie over de productie en Stichting Schat is te vinden op www.schat-producties.nl. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam blijkt volgens de vertegen woordiging van VVD en CDA in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land een veel stringenter geurbeleid te voeren dan de provincie. Dit kan leiden tot nadelige gevolgen voor het bedrijfsleven in het Rijn mondgebied, zo vreest men. Bedrijven die een belangrijke rol spelen als motor van de Nederlandse economie kunnen daardoor worden ge dwongen hun activiteiten te stoppen of te verplaatsen naar het buiten land. De Statenleden bezochten deze maand enkele bedrijfsterreinen in Schiedam, waaronder de straal- en spuitloods van bedrijf Huisman- Itec. Het bedrijf kreeg in 2002 een gedoogbeschikking. Ondanks in vesteringen om stankoverlast te voorkomen kwamen toch klachten binnen bij de DCMR. Daarop stelde Schiedam handhavingsacties in werking, gericht op sluiting van het bedrijf. De VVD- en CDA- Statenleden veronderstellen dat de gemeente Schiedam bij de behandeling van deze klachten als maatstaf neemt dat er buiten het bedrijf voor buitenstaanders niets mag zijn te ruiken. "In dien dit klopt is hier sprake van een normering die niet alleen voor de activiteiten van bovengenoemd bedrijf, maar ook voor die van andere bedrijven in het Rijnmondgebied volstrekt onhaalbaar is. Bovendien is deze normering niet in overeenstemming met het geurbeleid van de provincie", aldus de leden. SCHIEDAM - Het is er dan toch van gekomen. Zaterdag nam Ab Brouwer van de fietsenstalling bij het NS- station afscheid. De zin gende stallingmeester was zeker onder de fietsende bevolking een be kende verschijning. Hij heeft plaats moeten maken voor de automati sering en gaat in goed overleg met de NS van zijn pensioen genieten. De vaste klanten zullen het 'goedemorgen mijnheer, goedemorgen mevrouw' nog hard gaan missen. De taak van Brouwer wordt namelijk overgenomen door een chip knipautomaat en zestien camera's. De Fietserbond afdeling Schiedam zette Brouwer op zijn laatste dag in het zonnetje voor al die jaren dienstbetoon. 'Een kapotte spaak, een defect fietslampje, een lekke band.. Het zijn allemaal dingen die het leven van de fietser danig in de war kunnen brengen. Ab maakte het weer in orde.' NansWolters Separatio van Sjef Henderickx. Het kunstwerk is gemaakt van metaal, hout en papier. Foto: Hans Pattist Foto: Roel Dijkstra

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 27