Tien jaar Zinc: alles past bij elkaar, zelfs het publiek Opera van Maria Heiden lens Index I Kindervriend Hakim Traïda en vele anderen geven benefietconcert in Theater Zuidplein Kunst van vertellen centraal tijdens Nationaal Museumweekend Ellis van den Bosch UIT Vrijdag 16 april JEUGD 19.30 Jungle Book. Opus One. Kinderen tot 14 jaar. Reserveren 010-4586400. Isala Theater, Ca- pelle a/d IJssel. THEATER 20.15 Bert Schuiling. Dikke Vis. Het nieuwe programma van Bert Schuiling is een reactie op een klein menselijk leed en irritatie waar een normaal mens zich meestal niet druk over maakt... Reserveren 0181-310473, Thea ter Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.30 Jaap en Shirley. Frank Wij- denbosch en Paul van Soest. Het leven is geen lolletje. Jaap kan het weten. Hij is grappenmaker van beroep. Op feestjes en partij en moet hij zijn geld verdienen. Het zou net genoeg zijn om al leen van rond te komen. Maar Jaap heeft ook een vrouw, Shir ley. Ze is dik. Dat weet hij. Jaap heeft zelf zijn eenpersoonsbed verstevigd. Ze is zwart. Dat weet hij. Jaap ontmoette Shirley tij dens zijn militaire dienst in Suri name. Ze ligt veel op bed. Dat weet hij. Jaap ziet zijn vrouw al van verre liggen als hij thuiskomt op de fiets. Er is iets met haar. Reserveren 010-4586400. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. 20.15 Jeroen van Merwijk. Een programma vol grillige gedach tespinsels, gekke liedjes en spitse conferences. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. Zaterdag 17 april THEATER 20.15 Bloeiende Maagden. I.N.R.I. De Bloeiende Maagden geven voor I.N.R.I. een thuis- blijfadvies aan alle mensen die een lekker avondje willen ont spannen, willen blijven geloven waar ze nu in geloven en/of een ontmoeting met De Zoon niet voor mogelijk houden. CC De Stoep, Spijkenisse. 20.15 Nonsens Lieve Heren. Een avondje ongecompliceerde pret, zelfs onze Lieve Heer zou er om kunnen lachen. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. 19.30; zondag 14.00 Robin Hood. Gezongen, gespeeld en gedanst door leerlingen van Jeugdtheater Hofplein dependan ce Voorne (Brielle Hellevoets luis). Vanaf 4jaar. SCC De Goo- te, Brielle. 20.30 Wim Helsen. De Belg Wim Helsen is een woordkunstenaar en een rasverteller, die u moeite loos zal meenemen in alle maffe kronkels die het verhaal van hem vraagt. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Zondag 18 april JEUGD 14.00 Made in da Shade. Theater Gnaffel. 4+. Prachtige voorstel ling met twee acteurs, zeven pop pen en een raadselachtig schilde rij: 'De verzoeking van de Heili ge Anthonius' van Jeroen Bosch. CC De Stoep, Spijkenisse. Maandag 19 april MUZIEK 20.00 Hold Tight, It's 70's Night. Een zeer getalenteerde en veelzij dige cast van negen zangers en musici brengt de hits van onder anderen Abba, Status Quo, David Essex, Elton John, Queen, Thee Bee Gees, The Bay City Rollers, Mud, KC The Sunshine Band, The Village PeopleE, Gloria Ga- ynor, Stevie Wonder, The Three Degrees en T-Rex met een bijna griezelige nauwkeurigheid weer tot leven. Reserveren 010- 4843333. Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. Dinsdag 20 april FILMS 20.00 Met Grote Blijdschap. Van Kim van Kooten en Lodewijk Crijns. Reserveren 010-4586400. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. THEATER 20.15 Demonen. Het Nationale Toneel. Gijs Scholten van As- schat, Marie-Louise Stheins, Ari ana Schluter en Dries Vanhegen. Katarina en Frank maken zich klaar om de urn van Franks over leden moeder bij te zetten. De avond ervoor nodigen zij hun burgerlijke buren uit. Reserveren 010-4586400, Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Donderdag 22 april MUZIEK 20.15 In de schaduw van Brei. Er zijn de laatste jaren vele Brei concerten gegeven, maar nog nooit vanuit de optiek van zijn bodyguard, chauffeur en vriend Jojo George Pasquier. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. V Tien jaar restaurant Zinc! Dat is grofweg zes jaar uit het leven van Rob Baris en Emmy Walburg. En vier jaar uit dat van Daniël en Jos Baris, hun opvolgers. Naar aanleiding van het jubileum verschijnt er op 18 april een kleurrijk kookboek getiteld: 'ZINC'. Het 64 pagina's tellende kook boek 'Zinc' lijkt wel niet af te zijn. Zou de boekbinder de kaft vergeten zijn? Liefhebbers van restaurant Zinc zien gelijk dat dit heel bewust is gedaan. Want ook het interieur van Zinc is nooit echt 'af gekomen. Wat dit betreft spreekt IENS boekdelen: 'Einde lijk eens een restaurant waar ze in ruime mate groente serveren en waar 'je kunt genieten van onge compliceerd huiskamereten van hoge kwaliteit'. 'De aardappelpu ree is zo lekker dat er niet genoeg van bijgeschept kan worden.' 'Ook de chocolademousse is be roemd in de hele stad.' 'De sfeer is die van een Frans eettentje op het platteland. Wankele tafels en stoelen, lampen zonder kap.' Toch past alles bij elkaar, zelfs het publiek. 'De hipste en bekak- ste francofiele mensen zitten hier boven op elkaar.' Het kookboek opent met een leuk interview met Daniël en Jos Ba ris waarvan hier passage: Wat zijn de voornaamste Zinc- tradities wat jullie betreft? Daniël: 'Zinc staat voor eerlijk eten. Voor steevast verse produc ten, in een prijscategorie waarin dat bijzonder is. En de sfeer en entourage zijn heel eigen. Er ge beurt veel. Je hebt een vrij uit zicht op de keukens, dus je kunt iedereen aan het werk zien.' Jos: 'Mensen hebben in Zinc een beetje het gevoel dat ze bij vrien den thuis zitten te eten. Het is die Franse sfeer, warm, intiem, heel persoonlijk. Vanaf het moment van binnenkomst tot aan het ver trek is er aandacht voor de klant. Die gastvrijheid is een traditie op zichzelf. Aan tafel worden de soep en de aardappelpuree opge schept.' Daniël: 'Rob heeft per soonlijk contact met de gasten al tijd heel hoog in het vaandel ge had. Erop toezien dat mensen het naar hun zin hebben. Dat contact vinden we heel kenmerkend voor Zinc.' 10 Jaar Zinc Euro 13,95 ISBN 90-77523-02-2 Vanaf 18 april te koop bij Zinc, Z&M, en Don- ner. Zinc, Calandstraat 12a. Telefoon (010) 436 65 79 Keu ken open 18.00-22.00. Hotel New York Naast de bekende IENS gids van Rotterdam en is er ook een IENS juniorgids. Deze restaurantgids geeft een overzicht van de 500 leukste restaurants voor ouders De aardbeving in Noord- Marokko lijkt al een eeuwig heid geleden, maar niet voor de direct betrokkenen. Vrijdag 17 april wordt in Theater Zuidplein een bene fietconcert gehouden ten behoeve van de slachtoffers. Met optredens van onder anderen Hakim Traïda, Hamid Bazi, Primos del Norte en DJ Saif. Daarnaast kan er ook genoten worden van een Marokkaans buffet. De aardbeving in Noord Marok ko is al een tijdje uit het nieuws verdwenen, maar veel Marokka nen, daar en hier, leven nog dage lijks met de gevolgen ervan. Tal loze mensen zijn hun huis verlo ren. Families hebben geen in komsten omdat de kostwinner in het ziekenhuis ligt. Of erger. Vooral voor de kinderen is het belangrijk dat er hulp blijft ko men, zegt Amin Daci, initiatief nemer van het benefietconcert. "Door mijn werk, maar ook in mijn vriendenkring spreek ik veel Marokkanen. Een vriend van me is plotsklaps negen fami lieleden verloren. Dat kun je je niet voorstellen." Amin Daci, van oorsprong Alge rijn, is een druk baasje. Niet al leen runt hij organisatiebureau Tournesol, dat multiculturele workshops geeft op basisscholen, maar hij zingt ook in de band Numedia. Daarnaast treedt hij op in het cabaretstuk Mohamlet, en kinderen in Nederland. Samen met de firma Stokke, bekend van de Tripp Trapp kinderstoelen is het restaurant van Hotel New York (HNY) door publiek en jury uitgeroepen tot het meest kind vriendelijke restaurant van de re gio. De Iens/Stokke Award 2004 werd op donderdag 8 april in HNY uitgereikt aan directeur Aart Jan van Essen. Naast de award bestaat de prijs uit drie naast Hakim Traïda, bekend van Sesamstraat. "Een paar weken geleden was er een benefietcon cert in de Melkweg en daar trad Hakim op. Het werd georgani seerd door de stichting Pacema ker in Global Health. De direc teur, Nourdin Dahhan, kende ik al. Hij is arts in het Amsterdams Medisch Centrum. Zijn stichting is al een tijd bezig om in ver schillende landen hulp te bieden aan kinderen." Kinderen "Zelf liep ik al een poosje met de gedachte om iets te doen voor de slachtoffers in Marokko. Maar ik wist niet hoe. Want er werd ge sjoemeld met geld, zoals dat gaat in derdewereldlanden en van de overheid had ik ook wat rotte din gen gehoord. Ik wilde het zelf doen. Hakim is een vriend van me en als je Hakim zegt, zeg je kinderen. Toen hij hoorde van het benefietconcert zei hij: 'Gaat het om kinderen? Dan doe ik mee'." Alle artiesten die op het pro gramma staan, doen dat voor het goede doel. "Ik hoop dat we de 5500 euro die opgehaald is in de Melkweg kun nen overtreffen. Tenslotte komen de meeste Marokkanen die in Rotterdam wonen uit het Noor den. De rest zit allemaal in Frankrijk en België. Maar wan neer het geld er is, wil ik er niks meer mee te maken hebben. Dan zit mijn taak erop. Ik heb het ge regeld en opgetreden, maar het geld wil ik niet in mijn handen. Daar heb ik niks mee te maken. Tripp Trapp kinderstoelen. De heer Van Essen van Hotel New York was zeer verguld met de onderscheiding. Hij zag in de uit reiking een aanleiding om de Stichting Welzijn Feyenoord/Afrikaanderwijk eens in het zonnetje te zetten. Anne- miek Robben van de Stichting was totaal verrast toen zij uit han den de directeur van HNY de drie fraaie stoelen ontving. Annemiek Don Quichot van De Stilte en Film- en Theaterorkest Max Tak gaat over de strijd van de idealist die zijn wapens - verbeelding en hoop - kapotslaat op het cynische, sinistere schild van de realisten. Zondag 18 april is de familievoorstelling te zien in het Fortis Theater a.d. Schie te Schiedam. Een onstuitbare, zingende en dansende Don Quichot zet musi ci en dansers naar zijn hand om de wereld die hij verzint gestalte te geven. De gevechten tegen de herberggasten, de windmolens en de schapen kunnen hem niet uit het veld slaan. Of hij wint of ver liest, hij gaat onverdroten door. Totdat de wereld ophoudt zich te laten verzinnen. In gevecht met de vijanden van de fantasie ver liest de ridder zijn eer, zijn droom en daarmee zijn bestaansgrond. Was Don Quichot bij verschijnen van de roman van Miguel de Cer vantes in zijn rol van dolend rid der al een eeuw te laat, nu, vier honderd jaar na dato is hij een schim uit een grijs verleden. Maar voor wie zijn avonturen kent, blijft hij een welkome gast. Voor wie wil leven in het teken van idealen is Don Quichot van La Mancha de beste gids. Met tafels, stoelen en banken wordt de droom van Don Quichot Ik heb het volste vertrouwen in Theater Zuidplein en in de stich ting." Jonge slachtoffers Het ingezamelde geld gaat direct naar Noord-Marokko, waar zie- kenhuisapparatuur wordt aange schaft om de jonge slachtoffers van de aardbeving te helpen. Ook wordt het geld besteed aan onder zoek en ondersteuning voor psy chiaters en psychologen die zich bezig houden met deze kinderen in Marokko. "Dat laatste is mis schien wat onduidelijk, maar dat komt omdat stichting Pacemaker dus al tijden bezig is met de ont wikkeling van de gezondheids zorg in derdewereldlanden." Klein Duimpje Het benefietconcert begint 17 april om 14.15 uur met de kin dervoorstelling Klein Duimpje met Hakim Traïda. Vanaf 18.00 uur staat er een Marokkaans buf fet klaar die men kan verorberen tijdens een optreden van Hamid Bazi met zijn Arabo-Andalusi- sche muziek. Het avondprogram ma begint om 20.00 uur met Ha kim en zijn cabaretvoorstelling Mohamlet. Verder is er flamenco met Primos del Norte en in de grote zaal sluit Nudemia de avond feestelijk af. Om deze spe ciale dag af te sluiten kan men in het theatercafé luisteren naar de Marokkaanse DJ Saif onder het genot van een drankje. Kaarten zijn te reserveren bij Theater Zuidplein, telefoonnum mer: 010 - 20 30 203. vertelde de aanwezigen dat de stoelen zeker hun plek zullen vin den in peuterspeelzalen van Feijenoord en de Afrikaander- wijk. IENS Junior editie Restaurants voor kinderen en hun ouders. ISBN 90.77177.17.5Hotel New York, Koninginnenhoofd 1, Rotterdam Telefoon (010) 439 05 00 opgebouwd en afgebroken. Her bergen, kastelen, dierenverblij ven en slaapvertrekken worden tevoorschijn getoverd. Dansers en musici worden dieren, vech tersbazen, dames van goede en slechte zeden, edelen en boeren. Dansend en musicerend brengen zij het landschap van La Mancha in klank en beeld tot leven. Romantische idealist In het boek Don Quichot van Mi guel de Cervantes is de hoofdper soon een romantische idealist. Gedreven door zijn fascinatie voor ridderromans verlaat hij huis en haard op zoek naar avon tuur. Keer op keer stuit hij op de onverenigbaarheid van illusie en werkelijkheid. Getuige van die ongelijke strijd is zijn schild knaap Sancho Panza, die in de beklemming wordt meegezogen. In een tweegevecht wordt Don Quichot overwonnen en moet hij zijn ridderidealen afzweren. Zon der dromen kan hij niet leven. Hij sterft. En hij wendde zich tot Sancho en zei 'Vergeef me, vriend, dat ik je gelegenheid heb gegeven net als ik dwaas te lijken, door je in de dwaling te brengen waarin ik ver keerde, als zouden er in de wereld dolende ridders hebben bestaan en nog steeds bestaan.' 'Ach, lieve beste heer, gaat Uwe Genade niet dood!' antwoordde Sancho in tranen. 'Neemt u mijn raad en leeft u nog vele jaren: de grootste dwaasheid die een mens kan begaan in dit leven, is im mers zomaar dood te gaan, zon der dat iemand hem vermoordt of andere handen dan die van de zwaarmoedigheid hem wurgen. Weest u niet zo lui, maar sta op van dat bed en laten we verkleed als herders te velde gaan, zoals we hebben afgesproken... (Verta ling Barber van de Pol). Over de voorstelling schreef BN/De Stem al eerder: 'Choreograaf en regis seur Timmermans heeft in de gooi naar de verbeelding een klein en machtig leger 'strijdmak kers' gevonden: allereerst natuur lijk zijn danseressen, maar deze keer vooral Carel Alphenaar die voor twaalf wonderknappe lied teksten zorgde, Juan Carlos Tajes die als een onvergetelijke Don Quichot deze teksten zong, Leo nard van Goudoever en Pablo Es- cande die er de prachtigste mu ziek op maakten en tenslotte het orkest van Max Tak dat er een even verfijnde als speelse uitvoe ring aan gaf.' Don Quichote, een familievoor stelling van De Stilte met het Film- en Theaterorkest Max Tak. Zondag 18 april (aanvang 14.00 uur) in Theater Fortis Theater aan de Schie. Op zaterdag 17 en zondag 18 april 2004 zijn veel musea gra tis, of met flinke korting toegankelijk tijdens de inmiddels 23ste editie van het Nationaal Museumweekend. Als motto is dit jaar gekozen voor 'De kunst van het vertellen'. Museum kaarthouders wacht bovendien de uitgave 'Museumfavorie ten', een boekje met museumvertellingen van bekende Neder landse auteurs, dat af te halen is bij musea die de Museum kaart accepteren. Het Museumweekend is het grootste cultu rele evenement in Nederland.'De Kunst van het vertellen' is dit jaar als motto gekozen, omdat uiteindelijk alle objecten in musea aan leiding geven tot het vertellen van verhalen. Deze verhalen kunnen over de vorige eigenaar van het object gaan, over de aankoop, het ge bruik, de betekenis of de restauratie ervan, maar ook over de waarde ringsgeschiedenis, de geschiedenis van het object binnen het museum en zelfs over de gebouwen waarin de collecties gehuisvest zijn. Veel objecten krijgen een extra dimensie door deze verhalen, soms zelfs zo sterk dat zij juist door hun verhaal de moeite van het bewaren waard zijn. In voorgaande jaren stonden onder meer 'De kunst van het ver zamelen' en 'De kunst van het genieten' centraal. Ook dit jaar organi seert een groot aantal deelnemende musea weer extra activiteiten binnen het gekozen thema. Voor het jaarlijkse geschenk getiteld Mu seumfavorieten is een aantal bekende en bijzondere auteurs gevraagd om te vertellen over hun uitverkoren object uit een Nederlands mu seum. Deze uitgave, de derde in een reeks, is vanaf het Museumwee kend alleen gratis verkrijgbaar op vertoon van een Museumkaart bij een van de ruim 440 musea die deze kaart accepteren. Zo noteert Wil- fried de Jong bijvoorbeeld zijn ervaringen met Joseph Beuys' Grond in het Boijmans. In de bibliotheek Ridderkerk vindt op 21 april een try-out van de opera Breakfast plaats, geschreven door Maria Heiden. De bibliotheek werd benaderd door de Stichting Intorno Ensemble, deze wilde heel graag ook in Ridderkerk de opera uitvoeren. Zeker ook doordat de 'roots' van Maria Heiden in Ridderkerk liggen. Maria Heiden is persoonlijk aanwezig om, voorafgaand aan de opera, de in leiding te verzorgen. Maria Heiden is onder meer bekend van boek besprekingen voor radio en televisie en van haar boekhandel in Rot terdam. In 2001 ontving ze de Laurenspenning. De muziek voor de opera is geschreven door Marco Kalkman en de regie is in handen van Gerrit Timmers, De opera gaat over een dra matisch dialoog tussen een ober en een vrouw wiens pad elkaar kruisen om 6 uur 's ochtends in een verlaten ontbijtzaal van een ho tel. Tenor Leo van der Plas en sopraan Machteld Vennevertloo spelen met de pianist Maarten Wildervanck deze nieuwe voorstelling op unieke locaties, zoals de bibliotheek Ridderkerk en Hotel New York. Kaarten kosten 10 euro en zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek aan het Sint Jorisplein. De voorstelling begint om 20.00 uur. Telefonisch reserveren is ook mogelijk: 0180-441394. f V 1002 o"*48 Romantische idealist in klank en beeld gevangen Repetities van familievoorstelling Don Quichot. Theater voor slachtoffers Marokko Maarten van der Jagt en Els Neijts Foto: Maarten van der Jagt f Hakim Jan Paul Jongepier k V.l.n.r. Miriam Vliegenthart (Stokke), Aart Jan van Essen (Hotel New York) en Simone Brummelhuis (IENS). Te zien in het dit weekend gratis toegankelijke Schielandshuis te Rotterdam (t/m 19 september): Jan Sonjé, Gezicht op de Rotte, 1692. Coll. HMR (detail).

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 21