Schiedamse wint verhalen wedstrijd Nieuwe oren en ogen Jaargetijden in Grote Kerk Waterweg Film Ingezonden Brieven Spring adventure voor kinderen Organisator en KMPT vieren jubileum Mantelzorgcafé Esther Klein HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 APRIL 2004 SCHIEDAM 17- 1442 SCHIEDAM- Stichting Kinder spel organiseert van 3 tot 7 mei een vakantieweek, Spring Ad- venture, voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Kinderen die mee op va kantie willen, kunnen zich in schrijven tot 20 april. De groep verblijft in een huis in de groene omgeving van Nun- speet, in de provincie Gelder land. De vakantieweek is speci aal bedoeld voor kinderen die weinig mogelijkheden hebben om vakantie te vieren. Voor meer informatie over SpringAd- venture kan contact op worden genomen met voorzitter Leon Collignon, tel: 06-25 210 010. REGIO- "Ineens hoort ze het soppige geluid weer. Nu ziet ze alweer het groene, slijmerige straaltje. Het enge gezicht flitst over het beeld scherm. Dit keer kon Eelje het goed zien. Het was een vrouw met een lijzig, wit gezicht en rode kringen in en onder haar ogen..." De 11-jarige Merel Cornax uit Schiedam won met haar verhaal 'Computervirus?' op 14 april 2004 de juryprijs van de Griezel Verhalen Wedstrijd van het Thea ter van Vlaardingen. Uit bijna tweehonderd ingezon den verhalen selecteerde de pro fessionele jury de tien beste ver halen. Deze finalisten werden uitgenodigd hun verhaal afge lopen woensdag te presenteren in het theater. De verhalenwedstrijd vond plaats voor een ruim 130-koppig pu bliek in de Harmonie. De jurystoelen werden bezet door wethouder Cultuur Ben van de Velde, verhalenexpert Vincent Meijers van Plantage Boekhan del Den Draak en acteur Ray mond Kurvers. Griezelfactor De jury had het er maar lastig mee. Dat het tien uitstekende ver halen waren was al duidelijk. De ze middag werd vooral gelet op uitstraling, originaliteit en pre sentatie. De finalisten hadden hard gerepeteerd, dat was duide lijk te zien. Toch konden er maar twee de besten zijn. Eén juryprijs en één publieksprijs. Ook het publiek kreeg de ruimte haar favoriet te kiezen. De publieksprijs werd met volle overtuiging gewonnen door de jongste deelnemer. Vaders schoot De 8-jarige Vlaardingse Emma Bouwheer vertelde haar verhaal 'Kevin in het Enge Huis' zo ge loofwaardig spannend dat de jongste kinderen uit het publiek stilletjes naar vaders schoot kropen. Ook de sfeer in de zaal hielp mee aan de griezelfactor. Met veel rook, enge muziekjes en span nende lichten kwamen alle verha len uitstekend uit de verf. "Eelje, wakker worden!", roept moeder. Eelje wordt met een gil wakker. Haar handen en haar voorhoofd zijn bezweet. Ze is nog steeds niet bekomen van de schrik. Gelukkig bestaat dit virus niet echt, of.Vandaag heeft ze een proefwerk op de compu ter. ..Oh nee!!!" Op dinsdag 27 april is het maan delijkse mantelzorgcafé weer ge opend. Mantelzorgers, die lang durig zorgen voor een ziek(e) zijn van harte welkom om een kopje koffie of thee te komen drinken op Broersveld 123. Tussen 10.00 en 12.30 uur is het mantelzorgcafé open en kunt u langskomen voor een gezellig praatje, een afspraak maken met de mantelzorgconsulent of bij praten met lotgenoten. Voor meer informatie kunt u bel len naar het Steunpunt Mantel zorg Schiedam, tel.: 06 516 94 096. REGIO - Op 24 april brengt het Gemengd Rijnmondkoor Vlaardingen 'De Jaargetijden' van Joseph Haydn ten gehore. Het stuk is, naar elk jaargetijde, in vier afdelingen verdeeld. In een rijk geïnstrumenteerde inlei ding wordt de overgang van win ter tot de lente bezongen. Zo mer, de ochtendschemering, de hitte, de verkoeling in het woud, alles komt aan bod in dit deel van de jaargetijden. De herfst wordt middels een duet gevierd. Het Gemengd Rijnmondkoor Vlaardingen staat onder leiding van dirigent Toon de Graaf en wordt begeleid door kamerorkest Continuo. Het concert vindt plaats in de Grote Kerk Kaarten zijn verkrijgbaar bij verschillen de boekhandels en voor aanvang in de kerk zelf. Kosten 17,50 eu ro. Aanvang 19.30 uur. Zien Kijken Filmen: Just a mi nute In opdracht van het Film Festival Rotterdam hebben 10 regisseurs een filmpje gemaakt van exact 1 minuut. De 10 filmpjes zijn in première gegaan op het festival van dit jaar. Een klein aantal filmtheaters in Zuidholland biedt het publiek de gelegenheid om dit speciale programma te zien, gekoppeld aan onderstaande hoofdfilm, die overigens niet ge distribueerd wordt in Nederland. Een unieke kans dus! Hoofdfilm: The Saddest Music in the World Vorig jaar kon het publiek van het Filmfestival in Rotterdam uitge breid kennismaken met de even absurde als geniale cinematogra fische fratsen van Guy Maddin. Zijn nieuwste uitspatting, de mu zikale melodramatische komedie The Saddest Music in the World, heeft alles wat je van Maddin kunt verwachten: gefilmd in de stijl van de zwijgende film, veel vuldig gebruik makend van kijk gaatjes, celluloid in alle soorten en maten, kleurenfilters, kunstige decors, vaseline op de lens en ui teraard flinke doses geheugen verlies, vader-zoonconflicten en liefdesintriges. Donderdag 22 april in Schiedam en vrijdag 23 april in Vlaardin gen Cinema Animatie 1 Verzamelprogramma met bijzon dere animatiefilms van o.a. Paul Driessen, Evert de Beijer, Paul en Menno de Nooijer en Marten Toonder (De Gouden Vis uit 1952 Cinema Animatie 2 Verzamelprogramma met nog meer bijzondere animatiefilms van o.a. Adriaan Lokman, Mi chael Dudok de Wit, Christa Moesker en Gerrit van Dijk. Vrijdag 23 en zaterdag 24 april in Schiedam en zaterdag 24 april in Vlaardingen Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. SCHIEDAM- Op 8 mei wordt de jaarlijkse gerani ummarkt gehouden op het Bachplein. Voor de Schiedamse afdeling van de KMTP (Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde), die haar 40-jarig bestaan viert, een heel bijzondere geraniummarkt. Ook voor Jan van der Heide (65), organisator van het eerste uur, is de markt dit jaar spe ciaal; het is de 25ste keer dat hij het evenement organi seert. Hij denkt nog lang niet aan stop pen en haalt met plezier herinne ringen op. Jan van der Heide weet nog goed hoe hij de gerani ummarkt in 1979 is begonnen. De gemeente had hem gevraagd om een jaarlijkse geraniummarkt te organiseren in samenwerking met de KMTP. Balkons en tuinen moesten meer kleur krijgen. "Voor de dames die de geraniums verkochten heb ik buideltasjes gekocht om het geld in op te ber gen. Veel bezoekers waren er toen nog niet. Aan het eind van de dag bleek dat de opbrengst net genoeg was om de kosten van de buideltasjes te dekken." Hij lacht. Zo is het al lang niet meer. Jaar1 lijks kan de geraniummarkt reke nen op vele bezoekers. Hij vindt het wel jammer dat de markt niet meer op het HEMA plein plaats vindt. Hij haalt z'n schouders op. "Het blijft leuk om te organise ren. Het is weer een beetje als vroeger, nu moeten we ook weer groeien. Op het HEMA plein stond je midden in de stad. Iedereen kwam er langs. Maar we staan nu voor de vierde keer op het Bach plein en de mensen weten ons ge- Peter Spek REGIO - Docent Wim van den Burg van het Groen van Prinsterer heeft een jaar onbetaald verlof genomen en is naar Mpeketoni (Kenia) vertrokken. Met hulp van Vlaardingse sponsors heeft hij de afgelopen vijftien jaar tal van ontwikkelingsprojec ten opgezet. Zo af en toe krijgt hij bezoek uit Nederland. Eind maart bracht Jan Plantinga, voor zitter van de wijkgemeente Immanuel en SOW-kerken Vlaardingen een bezoek aan Kenia. "Ik ging voornamelijk voor de in aanbouw zijnde kerk in Mpeketo ni omdat onze wijkgemeente 35 duizend euro bij elkaar heeft ge spaard voor een nieuw dak", ver telt Plantinga. "Wim van den Burg heeft mij ook laten zien wat verder met steun van Vlaardingen gebeurd is in de afgelopen vijf tien jaar. Er staan nu negentien lagere scholen, vijf kleuterscho len, twaalf administratiegebou wen bij scholen, tweeëntwintig waterputten, vijfenzestig latrines/ toiletgebouwen, een maismolen, een kliniek en nu dus ook een kerk. Daarbij zorgt Wim van den Burg voor schoolboeken, nood hulp, hutten, fietsen, kleding en zo kan ik nog wel even doorgaan. Wat deze man heeft opgebouwd in 15 jaar, met twee keer een jaar buitengewoon verlof en de rest in zijn vakanties, is bijna niet te be grijpen", aldus Jan Plantinga bij zijn terugkomst in Vlaardingen. Gescheurde kleren In Mpeketoni heeft Jan Plantinga veel indrukken opgedaan. Vooral de armoede van de plaatselijke bevolking is hem bij gebleven. "Op een dag stond een vrouw bij Wim van den Burg voor de deur. lukkig steeds meer te vinden." 40 jaar Groenstrook Vol enthousiasme vertelt Jan van der Heide over de Schiedamse af deling van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, De Groenstrook. Hij is al vanaf het begin lid. "De vereni- Ik schatte haar tussen de 25 en 30 jaar. Vuil, in gescheurde kleren, met een treurige blik in haar ogen stond ze bescheiden te wachten bij de poort van het huis. Wim van den Burg had mij net met de terreinwagen opgehaald bij de kliniek waar ik logeerde. De Ke- niaanse hulp was nog niet gearri veerd en de vrouw sprak alleen Swahili. Na een tijdje begrepen we dat ze om eten vroeg maar het verhaal leek niet helemaal te kloppen. Wim van den Burg is vervolgens naar de plek gereden waar ze woont. Toen hij terug kwam, zei hij: 'Ik ben wat ge wend maar dit is wel heel erg'. De vrouw bleek door haar verslaafde man het huis uit te zijn gezet. Ze woonde met vier kleine kinderen op een stuk platgebrande jungle. ging telt zo'n 100 leden en is op gericht in 1964. We verzorgen cursussen zoals bloemschikken en beantwoorden vragen over het aanleggen en onderhoud van tui nen. Het is een hele leuke en thousiaste club, al zijn we wel aan verjonging toe." Dit jubileum van de KMTP zal veel bezoekers Haar huis bestond uit een takken- constructie, gedeeltelijk afgedekt met bladeren. Voor water moest ze een uur lopen. In het hutje was niets! Geen kleren, geen bed, geen eten. Alles wat ze had waren drie pannetjes. In één ervan zat nog een beetje meelpap. Ze had geen land en geen werk. 's Mid dags hebben wij voor vijftien eu ro voedsel, bakolie en nog wat ar tikelen voor haar gekocht. Ze kan nu een maand vooruit." Nieuwe Kerk "Moetje in een streek, waar zulk een armoede bestaat, wel een grote kerk bouwen", vraagt Jan Plantinga zich hardop af om di rect zelf het antwoord te geven: "Daar zeg ik na mijn bezoek vol mondig ja op. Ten eerste is pas na - van de markt dit jaar niet ont gaan. Het Bachplein zal worden opgeluisterd door de fanfare Har- pe Davids. Ook zijn er kraampjes met natuurproducten zoals kaar sen, honing en wierook. Verder heeft de vereniging ook aan de kinderen gedacht. Zij kunnen gaan bloemschikken. vijftien jaar met de bouw van de kerk begonnen, hoewel de bevol king al veel eerder de wens om een groter kerkgebouw heeft uit gesproken want de huidige kerk is veel te klein. Ten tweede ver vult de kerk een belangrijke rol in het sociale leven en in de ontwik keling van normen en waarden. Zo vinden er discussies plaats over aids en het huwelijk, komen gedragsregels aan bod en biedt het kerkgebouw onderdak aan praat- en zanggroepen. In de dienst wordt zelfs aandacht be steed aan een beter gebruik van de Shamba, het stukje land dat de meeste bewoners bezitten of mo gen gebruiken. Ten derde is het project een grote economische stimulans voor de streek. Het meeste werk gebeurt immers Op de geraniummarkt zijn buiten de fel gekleurde bloemen ook een groot assortiment aan perkgoed, vaste planten, aarde en tuin-ver- wante artikelen te koop. De prijs van de geraniums is nog niet be kend. De markt is open van 10.00 uur tot 15.00 uur. door plaatselijk werkkrachten", aldus de Vlaardinger. Succesverhaal Het succes van de Vlaardingse projecten is volgens Jan Plantin ga zeker niet vanzelfsprekend. "Van alle projecten die Wim van den Burg heeft aangepakt is niet één mislukt. Dat het ook anders kan lopen, heb ik met eigen ogen kunnen zien. Twee ontwikke lingswerkers zijn in de streek niet verder gekomen dan een half af gebouwde school. In beide geval len was het niet gelukt om met de verschillende bevolkingsgroepen sluitende afspraken te maken. Bouwmaterialen en geld zijn ver dwenen door slechte controle. Bij Wim van den Burg gebeurt dat niet. Hij geeft nooit geld maar al leen materialen. Als de ouders van de toekomstige leerlingen geen gratis hulp leveren, wordt er niet gebouwd. En ook het onder houd is structureel geregeld. Bij individuele gevallen waar nood hulp onontbeerlijk is wordt voed sel verstrekt. Ook hier geen geld, maar goederen", schets Jan Plantinga de situatie in Mpeketo ni. Afscheid Het afscheid van Jan Plantinga in Kenia was emotioneel. "In een swingende kerkdienst van drie uur heb ik de paaskaars namens onze wijkkerk overhandigd, een lied gezongen en de hele ge meente daar een negrospiritual geleerd. Een belevenis om nooit meer te vergeten. En de nieuwe kerk wordt prachtig. Het dak zit erop en nu wordt gewerkt aan de ramen en de deuren. Als de rest van het geld de komende maan den binnenkomt, er is nog onge veer 50 duizend euro nodig, dan kan de kerk in 2005 worden geo pend." Op de helft We zitten nu zo'n beetje op de helft. Nog twee van zulke jaren en we slenteren weer naar het stembureau. Nog steeds is er niemand van de regering "Schoenmakers" die mij iets heeft gevraagd, terwijl ik toch zoveel te zeggen heb. Interactief communiceren. Als men nu eerst eens zou proberen ons uit te leggen wat het woord eigenlijk betekent. Maar niet al te cynisch zijn toch maar. We hebben immers de ge sprekken aan de Schie gehad. Ik ben een keer geweest, heb toen ge klaagd over de patat en andere rotzooi die in de brieven bussen was verstopt op de Broersvest. Ook over het wildplassen op die zelfde Vest in het hoekje naast die zaak. Ik ga heel gewoon zelf met plannen komen en dan gaan we de reac ties maar aftvachten. Hier nu komt het eerste plan, zelf vind ik het zo 'n gek idee nog niet. We halen alle steentjes weg uit de beide fietspaden op die al eerder ge noemde Broersvest. Die gebruiken we op het Land van Beloften straks. Laten we zeggen; voor het binnenpleintje het wordt mooi daar). Op de plek van die steentjes gaan we mooi rood asfalt neerleggen net als in zoveel ander steden in dit kikkerlandje en op de Parkweg. De kosten zijn zo minimaal en een politieke partij zou er mee scoren. Nu scoor ik... HCM Vlek Gelul! Allereerst ben ik blij te lezen dat de opkomst schamel is geweest bij een onderzoek over veiligheid in Schiedam. Dat DE Schiedammer zich niet laat zien op een soort symposium waarvan de Gemeente allang weet waar de schoen wringt. Maar dat er nog eens extra geld tegen aangooit wordt om te weten te komen wat hun allang weten. Of het roer gaat 180 graden om, of Schiedam blijft aanmodderen met de feiten die zij allang kent. Eigenlijk is een onderzoek niet nodig, bewoners bellen zich suf naar het bekende nummer van de politie met hun klachten, waar vervol gens niets of veel te weinig mee gedaan word. Zo heb ik eens geprobeerd mijn wijk buurtagent te helpen om aan te geven hoe erg het hier in de wijk is bij zijn superieuren. Niet dat hij zij geholpen werd, nee er werd van hogerhand bevolen meer inzet te plegen, dus schrijven hoeft ook niet meer. Of een heer Nossent, hoofd veiligheid van Schiedam, die mij naar aanleiding van een schietinci dent en mijn commentaar daarover uitgenodigd had voor een gesprek. Dat gesprek is er gekomen, er werd zelfs voorgesteld door deze zelf de heer Nossent voor een vervolg gesprek met alle belanghebbende, zoals politie en woonplus, daar heb ik geprobeerd een afspraak voor te maken. Nooit meer heb ik hier iets van gehoord, zelfs niet dat hij geen tijd had of zo. Ik moet daarom de Schiedammer als 'gewone' burger prijzen hun gemeentelijke ambtenaren heerlijk in de kou te hebben laten staan. Ik zou van de Gemeente eens meer ruggengraat willen zien. Meer body! Trouwens wie kunnen er niet eens samen werken, juist DAT Gemeentebestuur, het is n.l. ontbonden, weg, Schiedam is (be)stuurloos! Niet op iedere hoek van een straat een agent dat kan niet, wat wel kan, een advocaat op die hoeken, in verband met de privacy van niet wei willenden, of kort door de bocht criminelen. Schiedam een verloren strijd, in een verloren stad! Hans Henrichs Dreigende burn-out voor Reinier Scheeres? Nu de fluisterboot weer in de vaart is genomen en "boeren en buiten lui" zich weer vergapen aan Schiedams schoon lopen de werkuren van de Burgervader op tot grote hoogten. Ja, je krijgt het er allemaal maar bij. Naast het knippen van linten, borrelen met de happy few, Sinter klaas inhalen en toespreken. Nu ook nog de tassen van de Wethouders op je bureau; dit houdt geen paard vol. Waarom ik, zou Calimero zeggen. Waarom is die vooruitgang zo hard gegaan. Het is allemaal de schuld van de techniek. Zonder de compu ter geen pornosites en geen automatiseringsproblemen. Was die Me tro er maar nooit gekomen, had de gele RET -bus nog maar gereden. Was het Land nog maar een belofte gebleven. Toen was het nog ge zellig en nog te overzien. Toen had je nog een wethouder die op een solex reed en tijd had om recepten in het Schiedams dagblad te schrij ven, dat waren nog eens tijden. Toen hoorde je nog de fluit van Wilton als ze gingen schaften en kwam het woord "werkman nog in de krant voor. Ja, Reinier, dat was allemaal toen je begon in Schiedam. Nu kijkje om je heen en ziet lege plekken, je gaat raar dromen, en je eten smaakt niet meer. Als je in je spaarzame vrije tijd door het park loopt, denk je dan niet eens even stiekem zal ik mijn tas maar aan de wilgen hangen"? S. van Vliet, een stadsgenoot SCHIEDAM- Woonplus heeft, om het contact met de bewo ners in de wijken te versterken, onlangs een wijkkantoor in Schiedam- West geopend. Vanuit de kantoren moeten de wooncomplexbeheerders als de 'oren en ogen van de wijk' gaan fungeren. In het nieuwe kantoor heeft complexbeheerder Cees Angenent zich gevestigd. Angenent gaat de bewoners niet alleen aanspreken op het buitenzetten van huisvuil op de verkeerde dagen en het vervuilen van het complex, maar voert ook kleine reparaties uit en houdt elke dins dag en donderdag van 8.30 en 9.30 spreekuur. Overlastklachten, zoals geluidsoverlast, maar ook intimidatie en onderverhuur, kunnen besproken worden. Het kantoor is gevestigd aan de Kortlandstraat 1 IA. Schiedam Oost Bewoners in het Oosten van Schiedam kunnen binnenkort ook reke nen op nieuwe 'ogen en oren' in hun buurt. Op 4 mei wordt het der tiende wijkkantoor van woonplus geopend dat onder leiding van Ab Vietje zal komen te staan. Deze complexbeheerder houdt ook op dins dag en donderdag spreekuur. Van 8.30 tot 9.30 kunnen bewoners op dinsdag, buiten Ab Vietje, ook terecht bij de buurtagent en een medewerkster sociale begeleiding van woonplus. Donderdag is de beurt aan Ria van Dijk van het Woonwel- zijnsteam voor 55-plussers. De bewoners kunnen voor al hun vragen of klachten terecht bij het kantoor aan de Wattstraat 35. 7 Geraniummarkt dubbel feest Jan van der Heide tussen de kersverse geraniums Faro: Roel Dijkstra V Vlaardings bezoek in Mpeketoni De arme vrouw met kinderen die door haar verslaafde man op straat werd gezet. Foto: Jan Plantinga

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 25