Schiedamse gedichten in de etalage Schiedam bruist van activiteiten M Mercator verzorgt al het mogelijk drukwerk Tien jaar centrummanagement Centrummanagement organiseert eerste Poëziemaand Al sinds 1859 gewoon ..gezellig! Broodje eten 'Vreemd gaan' in Schiedam Arme stad COLOFON gelegd om de doel- steïlir In mei 1994 was het burgemeester Scheeres, die in het oude stadhuis op de Grote Markt het bestuur van het kersverse Centrummanage ment installeerde. De tijd die hiervoor lag werd door de on dernemers in het centrum van de stad gebruikt om van de ieder op zich zelf opere rende winkeliersverenigingen een overlegplatform binnen stad winkeliers te maken. Op 19 januari 1994 is door de toenmalig directeur dienst Ge meentewerken een voorstel gedaan om het Centrumover- leg Schiedam, waar de binnen stad winkeliers deel van uit maakten, als overgang fase naar een formele organisatie van Centrummanagement in te stellen. De werkelijke ge meentelijke voorbereidingen zijn inhoudelijk en onder ver antwoording van de toenmali ge adjunct directeur dienst Ge meentewerken en thans pro cesmanager binnenstad en huidig bestuurslid van het Centrummanagement, Frans Griffioen gedaan. Daarom noem ik hem nog steeds de Peetvader van het Centrum management. Op 29 maart 1994 is besloten voor een formele organisatie Centrummanagement door b en w. Op 1 juni 1994 was de eerste bijeenkomst in zaal Beatrix aan de Lange Kerk straat voor de ondernemers in de binnenstad. Doelstellingen van het Centrummanagement zijn onder meer het stimuleren van het economisch functione ren van het Centrum van Schiedam in de ruimste zin van het woord. Door een netwerk op te bouwen van betrokken partijen wordt het fundament nagement is de belangstelling lingen te berei ken. Mede door de in vloed van het Centrumma- gem I a n voor de binnen stad ook in politiek opzicht in de loop der jaren ver groot. In 1998 hadden nage noeg alle lokale politieke partijen extra aandacht in hun verkie zingsprogramma voor het cen trum van onze stad. Het Cen trummanagement heeft zich in de afgelopen jaren sterk ge maakt voor een vaststelling van een duidelijke visie op de binnenstad. Deze is in een rap port van Seinpost aan B W geadviseerd en is aangeno men. Het in de praktijk bren gen van deze visie is waar van daag de dag nog steeds door partijen in de binnenstad aan gewerkt wordt. Zichtbaar zijn voor iedereen de ruim veertig masten met (ver schillende en wisselende) ba nieren in het centrum. De uit wisseling tussen de detailhan del en culturele instellingen is in de afgelopen jaren versterkt, resultaten zien we hiervan ook deze feestmaand mei weer, door het evenement 'Poëzie in de winkels van Schiedam Cen trum.' In 1998 is het Centrum management overgegaan in een stichting. Aan de doelstel lingen en werkwijze verander de er eigenlijk niets. Het be stuur van de stichting telt op dit moment twaalf mensen die naast hun eigen baan, (allen uiteraard ook in het Centrum) vrijwillig tijd investeren om in de mooiste historische binnen stad uit deze regio te werken aan de doelstellingen. En dat stopt niet na 10 jaar. Schiedam kent vele poëtische stadsgezichten. Dichters worden uitgenodigd de pen ter hand te nemen om de stad in enkele strofen te bezingen. SCHIEDAM - Meimaand, Poëziemaand. Schiedam manifesteert zich in mei als een heuse poëzie- stad. Alle dichters en poëten uit de Branders- stad krijgen in het cen trum van de stad vanaf 8 mei ruim baan om mee te doen aan het eerste Poëziefestival Schiedam. Meer dan 140 ondernemers van het Centrummanagement Schiedam (CMS) doen samen met een aantal culturele in stellingen mee aan het creëren van een poëzieroute. In de etalages worden banieren ge plaatst waarop allerlei gedich ten, met als thema Schiedam, worden afgebeeld. Alle inwo ners kunnen aan het eerste Poëziefestival Schiedam mee doen. Wie in een gedicht een relatie met Schiedam weet te leggen, wordt van harte uitge nodigd om aan dit unieke poëziefestival mee te doen. Zowel voor het volgen van de poëzieroute als aan het mee doen met de poëziewedstrijd, worden prijzen beschikbaar gesteld. De samensmelting van alle inspiratie is te zien op donderdag 27 mei in de bibli otheek aan het Stadserf, waar een selectie van alle inzendin gen wordt opgehangen. Het is ai poëzie in de stad, want ook het onderwijs haakt in op het poëziefestival. In de bibliotheek worden tevens de gedichten van de leerlingen groep 5 en 6 van de Schie damse basisscholen gepresen teerd. Uiteraard wordt u ook op andere dagen verrast met dit thema over verschillende plaatsten in het centrum. 'Fluistergedicht' Zelfs de fluisterboot wordt bij het maken van gedichten, poëzieversjes betrokken. Tij dens de afvaarten op zondag middag half twee en drie uur leeft een meevarende dichter zich uit op het thema 'molens en gedichten'. Er is in de Brandersstad in de loop der jaren wat afgedicht op de thema's jenever en brandewijn. Was het vorig jaar al CoBrA wat in Schiedam de klok sloeg, met het poëziefes tival manifesteert Schiedam Centrum zich andermaal als een culturele stad. Ook een aantal kunstenaars uit Schie dam, veelal beeldhouwers en schilders, verleent medewer king aan het poëziefestival. Hun creatieve uitingen wor den in combinatie met een aantal gedichten ook ge plaatst. Het publiek kan alle etalages bekijken door een route te volgens langs de deelnemen de ondernemers in de Hoog straat, Broersveld, Broersvest en winkelcentrum Nieuwe Passage. Bij deze onderne mers, herkenbaar aan het lo go van Schiedam Centrum, zijn ook de deelnameformulie ren voor de wedstrijd en infor matie over het Poëziefestival verkrijgbaar. SCHIEDAM - Het centrum bruist de komende tijd weer van de ac tiviteiten.Op 30 april staat de stad natuurlijk in het teken van Ko ninginnedag. De zondag daarop (2 mei) openen de winkeliers hun deuren voor de maandelijkse koopzondag. Wie een middag dagje lekker wil shoppen kan van 12.00 tot 17.00 terecht op de Broersvest, Broersveld, Hoogstraat, Dam, Korte Dam en Nieuwe Passage. Op de Broersvest wordt deze zondag een vlooienmarkt gehouden. Wie de stad eens van een andere kant wil bezichtigen, maakt een tocht met de fluisterboot. Afvaarten van dinsdag t/m zondag om 12.00, 13.30 en 15.30 uur vanaf molen 'De Nieuwe Palmboom'. Het tarief bedraagt 6 euro voor volwassenen, 3 euro voor kinde ren van 4 t/m 11 jaar en 5 euro voor CJP-houders, de Pas 65 en de Rotterdam Pas. Voor groepen vanaf 10 personen kan er via de VW Schiedam worden gereserveerd: 010-4262654. Meer informatie over activiteiten in het Centrum van Schiedam is te vinden op de website van het Centrum Management Schie dam. Onder andere wordt vermeld welke winkels op koopzondag geopend zijn. Adres: www.schiedamcentrum.nl SCHIEDAM - Nog bijna identiek ingericht. Bekend als café én als eetcafé. En wat de sfeer betreft vooral gemoedelijk en tolerant. Ziedaar de uitstraling en wijd en zijd staande bekendheid van Proeflokaal 't Sterretje in Schie dam. 'Al sinds 1859 gewoon, ...gezellig!', zoals de slogan luidt. Sfeer en gastvrijheid staan bij Schie dams oudste en bekende uitgaansgele genheid ook na bijna 150 jaar nog steeds hoog aangeschreven. De accom modatie op de hoek van de Buitenweg haven en Koemarkt mag dan wel niet worden vermeld op de monumenten lijst, de historie is ervan af te lezen. "'Het is nog identiek, ingericht als des tijds", weet Peter Heeren, samen met echtgenote Cocky sinds 1995 eigenaar van dit unieke horeca-etablissement met de typerende oud-bruine inrich ting. Ook de oude jeneverpomp op de bar herinnert nog aan de tijden van weleer. 't Sterretje heeft sinds de komst van het echtpaar Heeren wat meer een restau rantfunctie gekregen. Dat is echter niet ten koste van de bar gegaan, want dit sfeervolle trefpunt is uiteraard niet weg te denken. Uitgebreide kaart "Er is geïnvesteerd in de inrichting en de kwaliteit van het eetgebeuren", geeft Peter Heeren aan. "De kaart is heel uitgebreid met vlees en vis als voor- en hoofdgerechten en ook vege tarische gerechten. Aan kwaliteit en be reiding van de gerechten wordt veel aandacht besteed." 't Sterretje heeft daartoe twee koks met een ruime erva ring tot haar beschikking. Ook met kin deren is rekening gehouden bij het op stellen van de kaart. Bijzonder is de presentatie van het we kelijks wisselend menu. Heeren: "Geen vast dagmenu, maar specialiteiten naast de kaart, door de gast willekeurig te kiezen." Doordeweeks is de keuken van 11.30 tot 14.30 uur en van 17.00 tot 21.30 uur geopend, op donderdag en vrijdag zelfs tot 22.00 uur en op za terdag en zondag van 17.00 tot 21.30 uur. Thema-avonden Regelmatig worden thema-avonden georganiseerd met live muziek of een DJ optreden, zoals donderdag 29 april Koninginnebal met DJ Arne vrijdag 30 april de band Partners en zaterdag 29 Peter Heeren is trots op de uitstraling van 't Sterretje. mei Jazz Night met live muziek van het Arie Kuit kwartet, 't Sterretje is ook een goede gelegenheid voor besloten feest- avonden, diners of recepties. Daartoe zijn boven en in de naastliggende 'Stal houderij' rustige en sfeervolle ruimtes Dolf jr. en echtgenote Karin voor hun drukkerij aan het Broersveld. SCHIEDAM - Van visitekaartje tot T-shirt, van slab betje tot een fullcolour brochure, van briefpapier tot stropdas, van personeelsblad tot houten wijnkist. Het kan zo gek niet zijn of Drukkerij Mercator kan het leveren. Achter de klassieke winkelpui aan het Broersveld schuilt een mo derne en uiterst veelzijdige drukkerij. Mercator is op het gebied van drukwerk een naam die staat in Schiedam en omgeving. In 1937 was de heer Jaeger de grondlegger van de drukkerij, die sindsdien al tweemaal van vader op zoon is overgegaan. De op richter werd door zoon Dolf Jaeger opgevolgd, die het bedrijf op zijn beurt aan zijn zoon heeft overgedragen. Sinds januari heeft Dolf junior de bedrijfsvoering in handen. Maar hij kan altijd een beroep doen op Dolf Jaeger senior als een kundig adviseur. Drukkerij Mercator heeft zich in de loop der jaren verzekerd van een groot klantenbestand. Voor grote en kleine orders weten die wekelijks, maandelijks, per kwartaal of gewoon op het moment dat drukwerk nodig is, de weg naar het Broersveld te vinden. Mercator richt zich zowel op familie- als handelsdrukwerk. Dat kan variëren van een geboortekaartje en trouwkaart tot een fraaie kleurenbrochure, een fullcolour personeelsblad of jaar overzicht. Voor familiedrukwerk zijn er modellenboeken aanwe zig. Ook zijn luxe wenskaarten verkrijgbaar. Vakkundig "We kunnen hier in principe alles drukken", vertelt Dolf Jaeger junior, die best trots mag zijn op de service van zijn bedrijf. Naast het vormgeven en drukken kan het bedrijf er ook zorg voor dra gen dat het drukwerk wordt gelijmd of geniet. Daarbij kan de klant verzekerd zijn dat er een stukje vakwerk wordt geleverd. Sinds kort biedt Drukkerij Mercator een nieuwe service, namelijk het bedrukken van T-shirts, bekers, rompertjes, slabbetjes, mou- sepads, vlaggen, houten wijnkisten, stropdassen, zakdoeken, en dergelijke. "De mogelijkheden zijn ontzettend groot. Voor al het drukwerk kan de klant bij Mercator terecht", aldus Dolf Jaeger junior. "Er lekker even uit", zegt Mo nique vriendelijk terwijl ze met haar kids Laura van bijna twee en Daisy van vier aan het wan delen is. Omdat ze net een lek ker broodje hebben gekocht, moet eerst de mond leeg wor den gegeten. "Kijk maar even naar de fotograaf", krijgen de kinderen van hun moeder te horen. Monique komt uit Delft maar woont inmiddels al vijf jaar naar tevredenheid in Schiedam. "Ik mis Delft niet", zegt ze. "We kunnen hier in Schiedam prima terecht. Er ontbreekt niks speciaals, zeker voor kinderkleding kan ik hier heel goed slagen." Het stel is boodschappen aan het doen. Laura en Daisy gaan dan graag mee, want meestal wordt er wel iets lekkers gekocht. Zoals dit keer een broodje. Ze wonen in Vlaardingen-Holy maar doen hun boodschappen altijd in het centrum van Schie dam. "Op de Loper of het Lies veld komen we bijna nooit", zegt de heer Nobel, die met zijn echtgenote in de Nieuwe Passage loopt. Ze blijken niet de enige Vlaardingers die er zo over denken. Want bij toeval lopen ze even later hun buren tegen het lijf. Zo wordt het in eens heel gezellig. "We heb ben vanuit Holy met lijn 51 een betere busverbinding naar Schiedam dan naar het cen trum van Vlaardingen", ver klaart de heer Nobel het 'vreemd gaan' in de buurge meente. "Bovendien, hier vin den we alles wat we nodig hebben." voor twintig tot tachtig personen be schikbaar. "Bijna alles kan bij 't Sterre tje", lacht Heeren. "Niks is verplicht, het gaat er hier heel rustig, gemoedelijk en tolerant aan toe. Service, gastvrij heid en kwaliteit staat bij ons voorop." "De gemeente wil ruimte ma ken. Zo nodig slopen ze hele woonwijken en er komen al leen dure woningen voor te rug. Ik ben daar niet kapot van, daar wordt de gemeen schap de dupe van. En Schie dam is al zo'n arme stad.Zo dat heeft de heer F. Collé even gezegd. De broer van vroegere wethouder wijlen Eef Collé is met zijn echtgenote bood schappen aan het doen. Over de invulling van het Land van Belofte haalt hij zijn schouders op. "Hele dure woningen en winkels. Er staan in de stad al zoveel winkels leeg, nu komen er aan de andere kant weer nieuwe winkels bij." Ondanks de kritische noten blijft het echtpaar Collé toch gezellig hun boodschappen doen in Schiedam. Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Roel Dijkstra Vormgeving: RPO, Wegener Huis-aan- huiskranten Schiedam centrum Chris Coppens Voorzitter Stichting Centrum management Schiedam Foto: ARCHIED/ ROEI DIJKSTRA 't Sterretje ouderwets sfeervol Foto: Roel Dijkstra Foto: Roel Dijkstra

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 32