vbefbtit »Vi ScAicóltih" De herinneringen van Hans van Heelsbergen 'Hef kostte waf maar de jongens stonden in mooie tenues op het veld' SWSMC 100 jaar <A WOENSDAG 28 APRIL 2004 PAGINA-9 Zijn hart ligt bij Sparta, maar midden jaren tachtig was Hans van Heelsbergen shirtsponsor van SVV. Speciaal voor deze krant kijkt Hans Textiel terug op zijn tijd op Harga. Als zaken man staat hij inmiddels aan het hoofd van een miljoenen bedrijf, maar de liefde voor het voetbal is gebleven. Anekdote 1 "Op een mooie avond stonden ze voor me. Henk Salari en Hans Loovens. Twee grote gasten, maar ze hadden de tranen in hun ogen staan. Ze speelden bij SVV en de club had het erg moeilijk. Een fail lissement dreigde. Voor 2.500 gul den kon ik hoofdsponsor worden. Dat leek me niet eens zo'n slecht idee. Ik was toen nog een Schiedams bedrijf, wilde de prof club uit de stad best helpen en had het idee dat ik met de shirtreclame wat extra landelijke bekendheid zou verwerven. Drie jaar later had ik er acht ton in gestoken. Toen ik net was begonnen nodigde ik de pers uit voor een exclusief diner. Op die manier wilden we een beet je goodwill kweken. Met die jour nalisten achter een bord eten stond er ineens een aantal spelers voor de deur. Die jongens hadden al maanden geen salaris ontvangen. Ik stond meteen garant. Rotzooi in de tent kon ik niet hebben, ik had een goede naam hoog te houden. SVV liep er in die tijd een beetje 'shab by' bij. Kon ik niet aanzien. Ik hou van mooi, van stijl en daarom stak ik het eerste elftal in het nieuw. Ik dacht wel wat aardige contacten bij Adidas te hebben, maar Piet Lagarde gaf me maar een paar pro cent korting. Het kostte wat, maar in ieder geval stonden die jongens in mooie tenues op het veld. Zo gaat het vaak in de voetballerij. met onze voorwaarden." Anekdote 4 "Sinds de vader van Hugo Borst mij meenam naar Het Kasteel ben ik voor Sparta. Dat is echte liefde, gaat er nooit meer uit. Ik was de enige voetballiefhebber in ons gezin, mijn vader moest er niets van weten. Ik weet nog dat we een keer in de stromende regen op de jongenstribune stonden. 'Als je nu mee naar huis gaat, krijg je een tientje', zei mijn vader. Dat was in die tijd veel geld, zeker voor een jonge jongen, maar ik snapte niet hoe hij het in zijn hoofd haalde. Later werd ik ook voor Feyenoord, omdat Cruijff er speelde. Ook bij die club ben ik blijven hangen. In de Kuip heb ik nog steeds stoelen, net zoals in de Arena. Zelf ga ik eigenlijk nooit, maar je kunt er veel mensen een plezier mee doen. Inmiddels doe ik \yeer wat voor Sparta. Dat blijft toch mijn club. Het had weinig gescheeld of SVV was gefuseerd met Sparta, maar daar heeft Floor Bouwer toen voorgelegen. Dat was na het kam pioenschap in de eerste divisie in 1990. Die fusie had voor SVV de redding betekend. Nu moest de club op eigen benen de eredivisie in, het begin van het einde. Ze speelden in de Kuip. Onbegrijpelijk, want er zat maar tweeduizend man. Uiteindelijk volgde het samengaan met Dodrecht'90. Iedereen weet hoe dat is afgelopen." Anekdote 5 "Ik heb er bij gezeten toen John van Dijk het contract met Dick Advocaat in orde maakte. Dick twijfelde nog, maar John van Dijk wist zeker dat het wel goed zou komen. 'Die trek ik over de streep', zei hij, 'want Dick wil dolgraag een Mercedes'." wagens en was razend enthousiast. Iedere ochtend scheurde hij als eerste het terrein af, maar gek genoeg kwam hij als laatste terug. Het bleek dat de tachograaf van Jan iedere dag anderhalf uur stil stond. Iets klopte niet. Op een gegeven moment waren we er ach ter wat het was. Iemand was Jantje gevolgd en wat bleek: hij stond elke dag anderhalf uur bij de trai ning van Feyenoord te kijken. Dat was zijn cluppie. Later heeft-ie er zelf nog gespeeld. Ik onderhandel de met Hans Kraay sr. over een contract. Jan was dik tevreden en ik trots op mezelf dat ik er zo veel had weten uit te slepen. Later bleek dat Jantje Mulder de slechts betaalde speler was in de selectie van Feyenoord. Ik vond het al zo raar dat ze zo snel akkoord gingen het gezellig tot in de kleine uurtjes. Veel mensen wilden in die tijd af van trainer Dick Buitelaar. Je weet hoe het gaat in zo'n club. Het loopt niet en de trainer krijgt de schuld. Daar ben ik toen voor gaan liggen. Ik wilde niet de naam hebben van de hoofdsponsor die de trainer ont slaat. Ondanks dat de resultaten zwaar tegenvielen, diende Buitelaar gewoon zijn driejarige contract uit." Anekdote 3 "Jantje Mulder had ik in die tijd een beetje onder m'n hoede geno men. Toen ik net binnen was bij de club, stond hij voor me. 'Ze hebben me een baan beloofd', zei hij, dus toen heb ik Jan maar in dienst genomen. Hij werd chauffeur op een van mijn vracht- Voor je het weet loopt het een beet je uit de hand." Anekdote 2 "SVV was een gezellige, maar iet wat gezapige club. Winst, verlies, het maakte eigenlijk niet zo veel uit. De hoogtepunten waren schaars. Ik kan me een overwin ning op Roda JC herinneren voor de KNVB-beker, verder viel er niet veel te vieren. Toch heb ik het altijd prima naar mijn zin gehad op de club. 's Maandags vergaderden we altijd met het voltallige bestuur. Ik woonde in Oisterwijk, maar bleef altijd overnachten in het Novotel. Sloeg eigenlijk nergens op. Binnen drie kwartier was ik thuis, maar ik vond het zo gezelli ge. Op die manier konden we een glaasje wijn drinken. Vaak werd Voortbestaan Binnen de Schiedamse sportwe reld neemt SWSMC een bijzon dere plaats in. Weliswaar is SWSMC niet de oudste voetbal vereniging in Schiedam, maar wel de enige die in de hoofd klasse acteert van de zondag amateurs. Het 100-jarig jubileum kan niet worden los gezien van de fusie die op 1 mei 1997 tot stand kwam tussen SW en SMC. Hiermee werd een roemruchte Schiedamse vereniging met een fantastisch verleden de gelegen heid geboden te blijven bestaan en op te stomen naar het 100 jarig bestaan. Met het samengaan met SMC werd een nieuwe weg ingesla gen en kwamen er al weer snel de sportieve prestaties, zij het met ups en downs. Het eerste elftal is thans toch weer een geduchte tegenstander in de hoogste klasse van de zondag amateurs. In 1997 werd de kantine ver bouwd om plaats te bieden aan deze grote vereniging. Enige tijd later werd het verlichte kunst grasveld in gebruik genomen. Dit alles heeft er toe bijgedragen dat er in het Sportpark Harga weer een hoogwaardig en modern sportcomplex staat dat vele jaren mee kan. Hierdoor is het voortbestaan gewaarborgd en zal SWSMC de goede naam, zowel op sportief als op organi satorisch gebied, nog vele jaren kunnen waarmaken. Ik wens het bestuur, de leden, de donateurs en allen die de vereniging een warm hart toedragen van harte geluk met dit jubileum. R. Scheeres, burgemeester t Hans van Heelsbergen

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 41