ScA:&cli 'SW had nu subtopper in eredivisie kunnen zijn' K Bondscoach Dick Advocaat leerde het vak op Harga Komende zomer - tijdens het EK in Portugal - is hij belangrijker dan de konin gin, maar voor de jubi leumkrant van SVVSMC maakt Dick Advocaat graag tijd vrij. Over hoe net was en had kunnen zijn. In de aanloop naar het EK zijn het drukke dagen voor de bondscoach, maar als Dick Advocaat een gaatje kan vinden, is hij er zeker bij op 7 mei, als SVVSMC het honderdjarige bestaan viert. "Ik ben geen echte SVV'er", zegt Advocaat, "omdat ik nooit bij die club heb gespeeld. Desondanks voel ik me toch nog steeds erg verbon den met SW. Ik heb er twee fan tastische jaren gehad als trainer. Alles meegemaakt. Een kam pioenschap en een moeilijk jaar in de eredivisie. Als beginnend coach in het betaalde voetbal - SVV was na Haarlem mijn twee de club - heb ik veel geleerd in die tijd. Op Harga heb ik me kunnen ontwikkelen." Mooie plannen Ook Advocaat viel in 1989 voor de plannen van John van Dijk, die met SW voorgoed de anon imiteit wilde verlaten. "Eigenlijk trok Wim Jansen mij over de streep", zegt de bondscoach nu. "De plannen spraken me zo aan, dat ik meteen enorm enthou siast raakte. Samen met Jansen wilde ik graag beginnen bij SW, vooral omdat ik het ook een interessante uitdaging vond. Kijken of het kon, in korte tijd een winnend elftal bouwen. Voor een trainer was het heerlijk werken in die tijd. We hadden korte lijnen: Van Dijk, Jansen en ik. De vergaderingen duurden nooit lang. Wim en ik stelden iets voor, John zei of het kon en als we groen licht hadden, gin- gen we meteen aan het werk. Later heb ik alleen nog bij PSV op die manier gewerkt, met voorzitter Harry van Raaij en Frank Arnesen. Ik vind die werk wijze nog steeds het meest pret tig, omdat je snel weet waar je aan toe bent." Winnend elftal Samen met John van Dijk en Wim Jansen componeerde Advocaat in zijn eerste seizoen een winnend elftal, dat aantrek kelijk voetbal speelde. "We had den een fantastische spelers groep", kijkt Advocaat terug, met ontzettend veel talent. Tot op de dag van vandaag vind ik het jammer dat het met SW op een vervelende manier is afgelo pen in het betaalde voetbal. Na de titel in de eerste divisie wilden we doorgroeien, maar het sta dionnetje op Harga was niet geschikt voor eredivisievoetbal. De gemeente Schiedam wilde geloof ik ook toen ook niet echt meewerken, dus werden we gedwongen uit te kijken naar een ander stadion. Achteraf is het geen goede keuze geweest in De Kuip te gaan spelen. Iedere thuiswedstrijd zaten er mis schien maar vierduizend man. Dat schoot niet op. Mede daar door hadden we een moeilijk seizoen, hoewel we ons toch nog wisten te handhaven." Fusie Desondanks was het einde nabij. Advocaat: 'John van Dijk moest de kar alleen trekken en besloot tot een fusie met Dordrecht'90. John kon niet anders, niemand dacht met hem mee. Ik heb het bij die nieuwe club SW/Dordrecht'90 precies twee weken volgehouden. Ik was John van Dijk gewend en kreeg ineens te maken met Cees den Braven. Dat klikte voor geen meter en daarom ben ik opge stapt. Als ik nu terugkijk op die tijd, denk ik dat SW op dit moment een stabiele subtopper in de ere divisie had kunnen zijn, van het niveau SC Heerenveen. Als je ziet wat voor spelers we hadden lopen... Een aantal heeft jaren later nog furore gemaakt bij Feyenoord." Stadion "Ons probleem was het stadion. Als de gemeente toestemming had gegeven voor de bouw van een nieuw stadion, dan was SW nooit kapot gegaan. Maar ik had het idee dat de gemeente Schiedam helemaal niet op SW zat te wachten. Nu moest het van één man (Van Dijk) afkomen en dat gaat niet. Jammer, want SW was een fantastische club. Ik geloof dat al die vrijwilligers van vroeger er tegenwoordig nog steeds zitten. Het feit dat ze honderd jaar bestaan zegt eigenlijk al voldoende. Dat is niet iedere club gegeven.' WOENSDAG 28 APRIL 2004 PAG IN A-13 Advocaat: 'Op Harga heb ik me kunnen ontwikkelen. Al in zijn eerste seizoen wist Advocaat een winnend elftal te componeren.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 45