'Ik zit niet met mijn plakboeken op schoot' 'h Vtoefv&L #7» Aad Koudijzer: topscorer bij toeval Oud-topscorer Peter van Velzen WOENSDAG 28 APRIL 2004 PAG IN A-17 Op het moment dat SVV financieel nauwelijks meer iets te besteden had, kreeg de club een goud haan in de schoot gewor pen. Peter van Velzen (45) werd in het seizoen 1984/1985 weggeplukt bij Oliveo uit Pijnacker. Het bleek een gouden greep. De spits was meteen goed voor 28 doelpunten. Gek genoeg begon Peter van Velzen zijn carrière als verdedi ger. "Het scoren ging me altijd al makkelijk af", zegt hij, "en daar door wilde Sparta mij in de "jeugd graag hebben. Ik heb alle jeugdelftallen op Spangen door lopen, maar de trainers gebruik ten mij steeds als centrale verde diger. Ik heb het tweede elftal nog gehaald, maar brak nooit door. Toen ik terugkeerde naar Oliveo, wilde ik niet meer verde digen. Ik mocht het in de spits proberen en dat ging niet slecht. Na een tip van Jeffrey Oost kwam Van Velzen bij SVV terecht. De vader van RKC-aan- valler Jason speelde met hem samen bij Sparta en Oliveo. "Bij SW heerste destijds een unieke sfeer", weet Van Velzen nog. "De mensen probeerden met alle mogelijke middelen hun club overeind te houden. We speel den dat seizoen een bescheiden rol, maar ik kreeg dankzij mijn doelpunten genoeg mogelijkhe den mijn voetballeven elders voort te zetten." Terugkeer Van Velzen koos voor RKC Waalwijk, om na uitstapjes bij Haarlem en Beveren uiteindelijk toch weer terug te keren op Harga, waar John van Dijk, Dick Advocaat en Wim Jansen de zwalkende club hadden omge toverd in een kampioensforma tie. Van Velzen: "Ik maakte 24 doel punten. We hadden een uitste kende spelersgroep, maar van de unieke sfeer uit mijn eerste periode bij de club was geen sprake meer. De club had zich zelf doelen gesteld en die moes ten gerealiseerd worden. Het feest na het kampioenschap was uniek. Ik stopte met voetballen door lichamelijke ongemakken, maar kreeg de mogelijkheid om assistent-trainer te worden onder Dick Advocaat. Die greep ik met beide handen aan." Toch waren de verdedigers nog niet van hem af. Ook als assis tent-trainer bleef Van Velzen meetrainen. In de vijfde compe titiewedstrijd had Advocaat hem toch weer nodig. In de Kuip tegen FC Twente (1-1) maakte hij de eerste treffer van SW in de eredivisie. "Ik heb prachtige herinneringen aan de club", aldus Van Velzen, die na omzwervingen in de ama teurwereld dit seizoen coach is van zijn oude club Oliveo. "Daar vind ik een vergelijkbare sfeer terug zoals in mijn eerste seizoen bij SVV. De mensen doen alles voor hun club. SW zie ik niet of nauwelijks meer spelen. Natuurlijk was er de noodzakelij ke fusie en inmiddels spelen ze als SVVSMC weer hoofdklasse. Ik volg de uitslagen wel via de kranten, want aan mijn tijd als spits bij SW bewaar ik toch hele mooie herinneringen. Af en toe beginnen mensen er nog met me over, maar ik zal dat zelf nooit doen. Ik zit niet met mijn plakboeken op schoot. De doel punten, de feesten, de wedstrij den, mijn medespelers, het zijn allemaal prachtige herinnerin gen. Ik heb er zelfs een gouden schoen aan overgehouden als beste speler van de eerste divisie. Daar ben ik trots op, maar ik loop er zeker niet mee te koop. (De luchtmacht deel 1) Op 20-jarige leeftijd plukte SVV hem weg hij VDL uit Maassluis. Hij vormde twee seizoenen lang het gevreesd aanvalduo met Wout van Meeteren. Dankzij de 32 doelpunten werd Aad Koudijzer in Schiedam al snel 'Aadje'. Doelpunten brachten Aad Koudijzer naar Harga, zegt hij 35 jaar na dato. "Ik speel de bij VDL bij toeval een seizoen in de spits en scoorde aan de lopende band. De trainers Köneman en Gosens raakten geïnteresseerd. Ik mocht naar SW en was apetrots. In mijn eerste seizoen promo veerden we naar de eredivisie, maar een jaar later degradeerden we alweer. Het waren twee schitterende jaren. Het kam pioenschap zal ik nooit meer vergeten. We werden met een koets door Schiedam gereden. Duizenden mensen maakten er een groot feest van." De tegenstanders van SVV vreesden het duo Van Meeteren/Koudijzer. De 'Luchtmacht' sloeg tijdens het kam pioensjaar bijna wekelijks genadeloos toe. Koudijzer: "Wout was fysiek een stuk sterker dan ik en met zijn stevige postuur niet van de bal te krijgen. Ik profiteerde regelmatig van zijn inspanningen. Het publiek genoot met volle teugen. Bij de thuiswedstrijden zat Harga bomvol. De sfeer was fantastisch." Zelfs Sir. Georg Kessler raakte als trainer van Jong Oranje gecharmeerd van Koudijzer en selecteerde hem tweemaal voor de duels met Italië en Engeland. Tegen de Engelsen scoorde hij zelfs. "In die periode werd mijn brommer op Harga gepikt. Ik reisde dagelijks op mijn Puch van Maassluis naar Schiedam. Ik kwam terug van een interland met Jong Oranje en toen was hij verdwenen. Als je me vraagt of ik het zo weer over zou willen doen bij SVV roep ik meteen ja. Alleen zou ik die Puch beter op slot zetten. Elektriciteit erop, dan blijven ze er wel af...." Vaderfiguur 'Aadje' Koudijzer brak door bij SVV onder trainer Rinus Gosens. De ex-speler uit de kampioensploeg van 1949 was meer dan slechts een coach. "Gosens was een vaderfiguur. Na het succesjaar met de promotie naar de eredivisie in 1969 kre gen we het moeilijk op dat hogere niveau. Toch wonnen we op Harga nog met 2-1 van PSV. Ik maakte minder doel punten dan het jaar daarvoor en de kri tiek van de pers nam toe. 'Koudijzer kan het toch niet', riepen ze. Rinus Gosens nam me in bescherming. Ik scoorde nog negenmaal en vertrok na dat seizoen naar Sparta." Na zijn periode bij de Kasteelclub haalde trainer Hans Croon Koudijzer naar Waregem. Later speelde hij nog voor AA Gent. Het bleek een allesbeslissende stap in zijn leven. Nog steeds woont hij in België. "Bij Waregem en Gent hervond ik mijn vorm van de SVV-periode. Bij beide clubs werd ik topscorer. In 1984 stopte ik met voetbal en vervolgens ben ik nog zeven seizoenen trainer geweest bij onder meer Beerschot en KV Kortrijk.Ik heb nog steeds familie in Maassluis wonen. Zij houden me op de hoogte van de verrich tingen van SVV en VDL. Verder doe ik niets meer in de voetballerij. Ik kijk een paar keer per seizoen bij mijn kleinzoon en volg het voetbal bij Sportweekend op de Belgische televisie. Maar nu ik terug denk aan SVV begint het weer te kriebe len. Het was een echte familieclub met een prachtige spelersgroep, met jongens zoals Ed van der Roer, Hans Hazebroek, Wil van Beveren en Leen Warnaar. Een bomvol Harga gaf ons extra kracht. Het lijkt me schitterend om de jongens weer eens terug te zien." Peter van Velzen Aad Koudijzer

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 49