De recordinternational van SW 'Ik wilde alleen bij SW voetballen' UÖG Jan van Schijndel: 'De mooie momenten zitten nog allemaal in mijn hoofd' I WOENSDAG 28 APRIL 2004 PAGINA-19 Wie teruggaat in de histo rie van SVV, kan niet om 4 juni 1949 heen. Schiedam - en met name de wijk De Gorzen - stond volledig op zijn kop. SVV speelde in een uitverkochte Kuip (67.000 toeschouwers!) tegen Heerenveen, met als inzet het kampioenschap van Nederland. Aanvoerder Arij de Bruijn mocht na de 3-1 overwin ning op de schouders. De Schiedammers grepen de landstitel. Een van de meest opvallende verschijningen in het keurkorps van trainer Kees van Dijke was de jonge Jan van Schijndel. De aanvallende spil, altijd spelend met een zakdoek in zijn broek, werd de speler met de uitschuif- bare benen genoemd. Hij droeg liefst zeventien maal het Oranje shirt en is daarmee de recordin ternational van SW. De toenma lige gemeenteambtenaar woon de aan de Nieuwe Haven en was een held voor de vele Schiedamse supporters. Van Schijndel (77) blijft bescheiden als de schitterende periode van de Schiedammers ter sprake komt. "We promoveerden van de tweede klasse naar de eerste klasse en een jaar later waren we kampioen van Nederland", zegt hij. "En dat met een ploeg die bestond uit Schiedamse jon gens." De aanvallende spil wordt tot op de dag van van daag herinnerd aan die tijd. Hij andere clubs uit Schiedam heb ben gedaan. De fusie met SMC deed me overigens geen pijn. Het was noodzakelijk om SW in leven te houden." In het hoofd Een fraaie foto van het Nederlands Elftal siert de muur van de ex-international, die in de huidige tijd waarschijnlijk meer voudig miljonair was geweest. Die wetenschap verandert zijn humeur niet. De mooie herinne ringen wegen zwaarder dan geld. "Het heeft ook geen zin om de tijden van toen te vergelij ken met die van nu. Tegenwoordig worden er bela chelijke salarissen betaald. Ik ben nooit benaderd door andere cjubs, dat gebeurde in die tijd eigenlijk nooit. Vond ik ook geen probleem, hoor. Ik had mijn werk en mijn voetbal en kon dat heer lijk combineren. Dat kan nie mand zich nu meer voorstellen." De spelers van het kampioenself tal van SW kregen een fiets. Het verhaal dat de bel zelf betaald moest worden, gaat er bij Van Schijndel niet in. Teruggaan naar die tijd, doet hij in zijn gedachte. De tastbare herinneringen zijn verdwenen. 'Van mijn plakboe ken is niet veel meer over. Ze lagen in de kelder en een lekka ge heeft bijna alles vernield. De mooie momenten zitten nog allemaal in mijn hoofd. Het was onvergetelijk. SW was een deel van mij, maar wel een heel groot deel. Ik had het voor geen goud willen missen." Jan van Schijndel ziet als een waardering voor de prestaties. "Maar de keren dat mensen er over beginnen wor den steeds minder. Dat is logisch. Alleen cfe oudere gene ratie heeft het nog meege maakt. De wedstrijd om de landstitel in 1949 is iets om nooit meer te vergeten. Hoeveel verenigingen kunnen nou zeg gen dat ze kampioen van Nederland zijn geweest?" Debuut Jan van Schijndel debuteerde op 13 maart 1949 samen met ploeggenoot Frans Steenbergen in het Nederlands elftal, waarin destijds ook grootheden zoals Faas Wilkes, Abe Lenstra en Kees Rijvers actief waren. Het was in de romantische jaren van het Nederlandse voetbal. Ook SW beleefde toen een glorietijd. "Het was een échte vrienden- ploeg kijkt Van Schijndel terug. "Jaarlijks spreken we nog met elkaar af, alleen zijn helaas niet alle spelers meer in leven. SVV was een volksclub. De suppor ters kwamen ons doordeweeks tegen op straat en in het week einde stonden ze langs de lijn. We liepen zeker niet weg voor die mensen, al was het wel eens lastig, want we moesten gewoon ons werk doen." SW's recordinternational is altijd in Schiedam blijven wonen. Op Harga komt hij niet meer, al is hij nog altijd lid van de club. "Waarom ik niet meer ga kijken? Dat weet ik eigenlijk niet. Ik sta altijd bij mijn kleinkinderen langs de kant en volg het voetballen via de kranten en de televisie. Ook SVVSMC. Op maandag zoek ik ook altijd even op wat de Met twee gouden doel punten schoot hij SVV op 4 juni 1949 tegen Heerenveen (3-1) naar het landskampioenschap, maar Henk Könemann. koestert meer mooie her inneringen aan de club waar hij nog altijd lid van is. "We hadden al veel betere wedstrijden gespeeld." Zoals op 8 mei 1948, toen SW op sportpark Reeweg in Dordrecht tegen EMMA kam pioen werd van de tweede klas se. Liefst zesduizend supporters steunden de Schiedammers op weg naar de titel. Op het Broersveld volgden honderden supporters zonder kaartje het wedstrijdverslag op de radio. Könemann was geblesseerd aan het duel begonnen. Tien minu ten voor tijd schoot hij uit een schier onmogelijke hoek de win nende treffer (2-1) op het score bord. "Ik word er nog vaak aan herinnerd", zegt Könemann. "Als ik ergens op visite kom, valt al snel het onderwerp SW. Het was ook niet niks. We hadden net de oorlog achter de rug en bouwden in een paar jaar tijd aan een geweldige ploeg. Schiedam was apetrots. De jeugd zal het niet veel meer zeg gen, maar hun opa's kijken er nog altijd met veel respect en plezier op terug. En dat doe ik ook. De finale om het landskam pioenschap zette De Gorzen vol ledig op z'n kop. Het record aan tal van 67.000 toeschouwers in de Kuip is een mooi verhaal. Het stadion was in een mum van tijd compleet uitverkocht. Alleen had men vergeten de toegangs bewijzen naar Heerenveen te sturen. Uiteindelijk hebben ze noodtribunes neergezet om die Friezen ook naar de wedstrijd te laten kijken. Dat record zal altijd blijven staan, tenzij ze de Kuip verbouwen." Genoeg clubs wilden de makke lijk scorende spits inlijven, maar Könemann had geen interesse. Hij bleef werken als metaalbe werker. "SW was mijn club. Ik speelde samen met jongens, tenslotte ook nog gewerkt wor den." Na ruim vijfhonderd wedstrijden in de hoofdmacht werd hij assis tent-trainer. Veertien jaar lang hield hij het vol. Tegenwoordig is hij toeschouwer op Harga. "Ik volg de club nog altijd. Bij thuis- Henk Könemann zittend in het midden. waar ik jarenlang mee op straat had gevoetbald. Dat gevoel was zo uniek en nergens anders te evenaren. Overal in Schiedam spraken de mensen ons aan over voetbal. Dat viel niet mee hoor. Ik bleef natuurlijk niet aan de gang met die verhalen, er moest wedstrijden ga ik vaak kijken en in de krant zoek ik als eerste naar de wedstrijdverslagen van mijn club. Dat de vereniging 100 jaar bestaat is schitterend. Ik hoop dat de club aan me denkt als er uitnodigingen voor een receptie de deur uitgaan." 5

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 51