Ct&HW Vl)&K>Cit #Vi ScAïCtltfh* 'Het kanon van Harga' Wout van Meeteren: doelpuntenmaker en levensgenieter DOZO Het jubileumgevoel van... Aad van der Horst Expositie 100 jaar SWSMC 4 WOENSDAG 28 APRIL 2004 PAGINA-21 De aanvoerder van de huidige hoofdmacht. Jan Brokling, keer de na de fusie tussen SMC en SW op 1 juni 1997 terug op het oude nest. De 32-jarige voetbal ler met het verwoestende schot doorliep immers de hele jeugd opleiding op Harga. Toen de libero in het tweede elf tal speelde fuseerde SVV met Dordrecht. 'Jantje' Brokling besloot te vertrekken, speelde nog een proefwedstrijd voor Eindhoven, maar kreeg ook daar geen profcontract. Na een sei zoen bij hoofdklasser Wilhelmus in Voorburg keerde hij terug naar Schiedam. Een sponsor van SMC haalde hem naar Thurlede. Met de ambitieuze amateurclub, ontstaan uit een fusie van SFC en Martinit, stootte hij razend snel door van de vierde klasse naar de eerste klasse. De fusie met SW zorgde voor een ijzer- sterke ploeg in de eerste klasse. Op het veld van Excelsior Maassluis versloeg Brokling met zijn ploeggenoten (1 juni 2000) Westlandia in een zinderend beslissingduel. SVVSMC bereikte onder oefenmeester Gijs Zwaan de hoofdklasse. Twee seizoenen later volgde de degradatie naar de eerste klasse, maar vorig jaar keerde de ploeg na een 2-1 zege op Wilhelmus op de laatste speeldag onder lei ding van trainer John de Wolf weer terug in de zondag-hoofd klasse. Brokling had met zijn zui vere vrije trappen een groot aan deel in de Schiedamse promotie. Ook dit seizoen mikt hij met zijn machtige wapen, de directe vrije trap, regelmatig raak. Het heeft hem inmiddels de bijnaam 'het kanon van Harga' opgeleverd. éM Aad van der Horst speelde vanaf z'n 12de tot z'n 32ste voor SW en vertrok nadat hij geen contract meer kreeg naar Martinit. Van der Horst: "Ze had den me niet meer nodig bij SVV en in Martinit vond ik een heel gezellig duppie. Ik heb daar tien jaar in het eerste gespeeld, daarna werd ik gelijk voorzit ter. Ik was 43 jaar. Dat heb ik in totaal 24 jaar vol gehouden, met een tussenpauze van twee seizoe nen. Ik heb het bij Martinit allemaal minder zien worden. Het was een kleine club en het werd steeds moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. Als er bijvoorbeeld iets aan de kantine moest wor den verbouwd, hadden we echt moeite het geld bij elkaar te krijgen. Uiteindelijk bleek een fusie onver mijdelijk. SFC had dezelfde problemen als wij, dus zij waren voor ons een goede partner. Ook sportief was het een slimme zet. Wij wilden met Martinit omhoog, maar bleven maar steken in de derde en vierde klasse. Als SMC gingen we als een speer omhoog, tot aan de hoofdklasse. Na een paar jaar kwam SVV in beeld als fusiepartner. Zij hadden geen geld, maar wel een mooie accommodatie, wij geen accommo datie, maar wel geld. Zo is het gekomen. Eigenlijk is SVV twee keer gered. Een keer doer John van Dijk en eenmaafdoor SMcT" Honderd jaar SWSMC is bijeengebracht in een gelijknamige expo sitie, die donderdag 6 mei zal worden geopend in het Stadskantoor aan het Stadserf in Schiedam. Het Gemeentearchief Schiedam en de jubilerende voetbalverenigingen hebben tal van herinneringen ver zameld over de drie fusiepartners: SVV, SMC en Martinit. Een wand is gereserveerd voor bezoekers, die een anekdote of een kopie van een oude foto aan de tentoonstelling willen toevoegen. Vanaf vrijdag 7 mei a.s. is de expositie geopend voor het publiek op maandag van 12.00 - 16.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 8.00 - 16.00 uur en op donderdag van 8.00 - 20.00 uur. De expo sitie-duurt tet 1 augustus-2004 -en is te-bezoeken in de-Stadswinkel 'op de begane grond en ook'in het archièf op de 3e etage. (De Luchtmacht deel 2) De befaamde 'Luchtmacht' wordt geboren in het sei zoen 1968/1969. Trainer Rinus Gosens koppelt het aanvalsduo Wout van Meeteren en Aad Koudijzer aan elkaar. Van Meeteren scoort zestien keer en SVV promoveert in het Olympisch Stadion naar het noogste niveau. Blauw Wit wordt met 3-1 verslagen. De Luchtmacht is nog altijd een begrip in Schiedam, weet ook Wout van Meeteren. "Aad Koudijzer en ik vormden een prima duo. In de lucht waren we nauwelijks te kloppen. Ik zou niet weten met wie ik mezelf uit het huidige voetbal zou moeten vergelijken. Martin Drent van FC Groningen? Misschien qua koppen, maar ik kon toch wel een stuk beter voetballen hoor!" Wout van Meeteren doorliep de jeugdelftallen van SVV. Op zijn achttiende jaar tekende de Gorzenaar zijn eerste contract, maar volgens de tegenwoordig in Willemstad (Zuid-Holland) woonachtige aanvaller stelde dat niet veel voor. "Een B-contractje", zegt hij. "Het leverde me achthonderd gulden op. Maar goed, het leven was toen natuurlijk nog een stuk goedkoper." Uitgaan En gezelliger. Wout van Meeteren was buiten het veld een levensgenieter, die de route naar de cafés in Schiedam op z'n duimpje kende. SVV en met name trainer Rinus Gosens had moeite met het excentrieke gedrag van de spits. Samen met ploeggenoot Drikus Nels vormde hij een tandem in het uitgaansle ven van Schiedam en Rotterdam. "Vrijdagavond was mijn stap avond", zegt hij. "Dat heb ik altijd gedaan. Volgens mij was- het nauwelijks te merken aan mijn spel, want tijdens de wed strijden stond ik er gewoon. Mooie tijd was dat. Drikus en ik werden alleen steeds vaker gesignaleerd. Vaak gaven men sen dat door aan de clubleiding. Dan kwam penningmeester Daaf Scheepmaker me weer op mijn donder geven. Of ik kreeg een boete, maar als ik dan zon dag scoorde werd die net zo gemakkelijk weer kwijtgeschol den. Op een gegeven gingen we naar plaatsen zoals Den Haag, Rockanje en Oostvoorne. Maar ook daar werden we herkend." Die bekendheid dankte de lange spits aan zijn doelpunten. Samen met Aad Koudijzer maakte hij 48 van de 71 doelpunten. Het was genoeg voor het kampioenschap in de eerste divisie. Van Meeteren bleef lang bij SVV, maar haakte toch af. "Ik speelde nog in het zevende elftal met een paar vrienden", legt hij uit, "maar ik moest ieder weekeinde uit Willemstad komen, waar ik was gaan wonen. Als ik op de Moerdijkbrug reed, ging het voetbal nog door. Eenmaal in Schiedam werd het veld afge keurd. De club volg ik nog wel, via teletekst en de kranten. In de tijd van voorzitter John van Dijk kwam ik nog af en toe kijken. De club bestaat 100 jaar en dat is natuurlijk een mijlpaal. Het lijkt me leuk de oude bekenden weer eens te zien. Even bijpraten over die onvergetelijke momenten, zoals de 2-1 winst op Harga tegen PSV in de eredivisie. Of de thuiswedstrijd tegen Feyenoord die we op Spangen met 3-4 ver loren. Ik scoorde met het hoofd. Met voetbal houd ik me verder niet zoveel meer bezig. Ik heb een tijdje getennist en ben nu een fanatiek golfer. Al moet ik eerlijk toegeven dat de negen tiende hole me blijft trekken. Gezellig een drankje met beken den. Dat zit er nog altijd in bij mij." fTHWft ''cfa-ciSMjnsl f-Mijj i-.uni GLAZENVWj 010-426' Aanvoerder Brokling. Wout van Meeteren

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 53