Jan Gordijn schrijft 'brok historie' humor Bewegen en beleven? 2® PINKSTERDA I Spannend doolhof met horror en Fietskijkdag bij politie Kortweg Ingezonden brief IMPJ Windows voor beginners Concerten in Westvestkerk Makelaardij hangt vlag uit Erfpacht: wie speculeert? DERPOORT Oranjekenner Kikkert verhaalt over gedragingen van prins in Tweede Wereldoorlog Claudia Langendoen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 MEI 2004 SCHIEDAM 22 - 1442 SCHIEDAM- Snel met Wind ows om leren gaan? Op woens dag 2 juni start een cursus Wind ows voor beginners. De 8 les- avonden vinden plaats van 19.00 tot 21.00 uur in wijkcentrum Oost, op de maandag- én woens dagavond gedurende de hele maand juni. De kosten zijn 70,- euro per 8 lessen. Het boek Windows ME kunt u in het wijk centrum aanschaffen voor 19,95 euro. Wijkcentrum Oost is op de Boerhaavelaan 79, 3112 LD Schiedam, tel. 010-245 18 18. SCHIEDAM-Op woensdag 2 en vrijdag 4 juni geven blokfluiten sembles onder leiding van Jan Hofland een concert in de West vestkerk. Op woensdag wordt ook mede werking verleend door mandoli ne-orkest onder leiding van Cor Rozendaal. De aanvang van bei de concerten is 19.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM- Anke Bodewes Makelaardij heeft een unieke manier om te laten zien dat er een woning is verkocht. De makelaardij en haar cliënten hangen, nadat het financiële plaatje is afgerond, de vlag uit bij de verkochte woning. Sinds jaar en dag is Anke Bode wes Makelaardij een begrip in Schiedam. Voor aan- of verkoop van een woning en voor ontwik keling, verhuur en beheer van bedrijfsonroerend goed, kunt u bij Anke Bodewes Makelaardij terecht. De makelaars combineren hun vakmanschap met een gedegen kennis van Schiedam. Bij Anke Bodewes Makelaardij kunt u terecht voor grondig ad vies over al uw onroerend goed transacties en voor informatie over Schiedam als woon- en werkstad. In het Filmhuis Schiedam aan de Nieuwstraat 12, is te zien: don derdag en vrijdag Elephant (Gus van Sant), zaterdag 29 mei: Dame la Mano (Hedy Honig- mann). Voor info: www.film- huisschiedam.nl. Aanvang films: 21.00 uur. Toe gang: 7 euro, donateurs 5,50 eu ro, R'dam pas/CJP /CKV en 65+ pas: 4,50 euro. Reserveren di. t/m za. van 12.00-16.00 uur en op do. t/m za. ook van 19.00- 20.00 uur aan de Stadsgehoor zaalkassa, tel. 434.05.00. De Graauwe Hengst, Lange Haven 28, morgen vanaf 22.00 uur Fleetwood Mac night geor ganiseerd door MarCo met ver schillende muzikanten.Vrijdag vanaf 22.00 uur een X-Change avond in samenwerking met de gemeente Schiedam. Een optre den van Matlawa dit is een samengaan van Sidharta en Monsieur Dubois, DJ Moshe verzorgd de omlijstende mu- ziek.Zaterdag vanaf 22.00 uur Lentejazz Schiedam, met Kiers en de Vries, (saxofoon) Kees van Krugten op drums, NiGk Vos en Robin Koerts. Lente Jazz: in cafe van Digge len met een mix van elektroni sche muziek en jazz van State of Monc. In Spijs en Dranksalon 't Paard Apua con Lemon. Het Weeshuis The Rebels without a Clue. Cafe De Unie met Gorilla Attack. In Jeneverie 't Spul H20. In de Tapas Bar Perrito Caliente is El Trio te horen. In de Grote Kerk is zaterdag om 15 uur een inloopconcert met Jok. Th. Lemckert die diverse werken ten gehore brengt. STICHTING WELZIJN In de Erker aan de Jan van Aven- nestraat 32 is 5 juni een rom melmarkt, tafel huren 5 euro via tel. 4267767. Van 10.30 tot 14.30 uur, toegang 0,50 euro, kinderen tot 12 jaar onder bege leiding gratis. In de Erker is 11 juni een kle- dingbeurs van 10 tot 14 uur, ta fel huren 1,50 euro, via tel. 4267767. KERKDIENSTEN Zondag De Ark 10 uur: voor ganger Ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel 10 uur: voorganger Ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk 10 uur: voorganger Ds. L.G. Bos. Grote Kerk 10 uur: voorganger Ds. G. de Lang. Dorpskerk 10 uur: voorganger Ds. J.J.A. vd Peppel. Schieland ziekenhuis 10.30 uur: voorgan ger pastor B. van Dam. Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap, voorganger is Dhr. F. Pors. •O- Arco van der Lee SCHIEDAM- "Op ver jaardagen weet iedereen wel wat te vertellen. Over vader, opa en noem maar op. Een paar dagen later zijn we alles weer vergeten, want niemand schrijft iets op. Wat weet de generatie van na ons dan nog over wat er allemaal aan de hand was?" Oud- Schiedammer Jan Gordijn heeft besloten deze fout niet te maken. Hij heeft zijn her inneringen verwerkt tot een 253 bladzijden tellend boek. Van 'Een brok historie van de Schiedammer Jan Gordijn' werden in drie dagen via internet al 43 stuks verkocht. Zeg vooral niet tegen Jan Gordijn dat het schrijven van een autobio grafie iets is voor mensen van het formaat Willem Drees. "Die mensen schrijven het niet eens zelf", reageert hij direct. Gordijn is niet over één nacht ijs gegaan voordat hij aan het boek begon. Hij kwam ertoe, na het schrijven van een boek over de stamboon OOSTVOORNE - Het manuscript lag al klaar. Het hoefde hier en daar alleen wat aangepast en uitgebreid te worden. Vandaar dat historicus, Oranjekenner maar vooral ook Prins Bernhard-deskundige J. G. Kikkert uit Oostvoorne zo snel een boek op de markt kon brengen na de veelbe sproken open brief van Bernhard, in februari van dit jaar in de Volkskrant. De Prins in Londen is de titel van Kikkert 's nieuwste boek dat sinds enkele weken verkrijgbaar is. Het verhaalt over de gedragingen van Bernhard in de Tweede Wereld oorlog, juist een periode die de prins dit jaar in zijn open brief aanhaalde om zich te verweren tegen uitspraken en aantijgingen die auteurs baseerden op onder andere die oorlogsjaren. Kikkert kwam in de brief met slechts een handjevol andere auteurs promi nent voor. Dit was voor de auteur een teken aan de wand: 'Als Bernhard met een open brief komt en je daarin noemt, weet je datje als auteur dicht bij de waar heid hebt gezeten', verduidelijkt hij in een gesprek met deze krant naar aanleiding van zijn nieuwste uitgave. De pogingen van de prins om wat hij noemt de 'beschadigende ge ruchten' over zijn verleden uit de wereld te helpen, worden door Kikkert in zijn nieuwste boek met gemak in tal van prikkelende contexten geplaatst. Hij prikt met degelijke historische onderbou wingen, zich baserend op hon derden bronnen en met nuchtere redenaties door tal van onderwer pen heen. Ontkennen dat zijn twee Londense zonen niet be staan, had volgens Kikkert bij voorbeeld gezien de zwakke be wijsvoering van de prins al hele maal geen zin. De auteur in het boek: 'Het is heel goed mogelijk dat de zoons niet in het bevol kingsregister voorkomen. De Britse hoofdstad werd zwaar ge teisterd door luchtbombardemen ten en VI-inslagen waardoor het register aanzienlijke gaten zal NANSWOLTERS De tentoonstellingsruimte van het pand aan de Korte Haven wordt op dit moment groten deels ingenomen door een, op het eerste gezicht ontoegankelijk bouwsel. Direct links van de en tree van Pand Paulus biedt een gordijn echter toegang tot een pikdonkere ruimte waarop een scherm is te zien hoe ingewik keld loopbewegingen van een duif zijn. Op de tast doorschui- van het geslacht Gordijn (voor de kenners: de Rijswijkse tak). "Daar zit twaalf jaar onderzoek in", vertelt hij terwijl hij door het boek bladert. Gordijn slaagde er in om terug te gaan tot 1559. Daarna loopt het spoor dood in vrijwel onleesbare handschriften. Komende geslachten Gordijn kunnen beschikken over een boek als ze iets willen weten over het leven van Jan Gordijn. Zijn relaas is ook voor Schiedammers die niet tot zijn familie behoren interessant. Vooral in de sport wereld van die stad is Gordijn immers geen onbekende. Zijn naam is onder meer verbonden aan de wielerbaan die Schiedam ooit had. Oorlog Jan Gordijn werd geboren in 1936 en zijn eerste herinnering is die aan de Reaumurstraat, waar hij op nummer 10b ter wereld kwam. Als klein kind beleefde hij de oorlog. In het boek staan tal van alledaagse zaken die hij zich uit die periode herinnert. Zo had den de Duitsers in het weiland van boer Burg aan de Spoorstraat houten palen geplaatst, die hebben vertoond.' Ambities Wie het boek leest, krijgt een bij zonder beeld voorgeschoteld over Bernhard's ambities met betrek king tot zijn rol in naoorlogs Nederland, of dat nu rijksstad houder, een soort zetbaas of ge woon prins-gemaal geweest mocht zijn: duidelijk wordt dat de prins zich vijf oorlogsjaren lang al netwerkend een weg naar boven heeft geprobeerd te banen. Dankzij zijn status als prins kon hij zich in de hoogste kringen begeven. Wat pijnlijk opvalt, is Bernhard's kennelijke onvermo gen om zich te omringen met mensen die deugen. Dat had ook te maken met een ontstellend ge brek aan mensenkennis van de prins. Op zijn in de oorlog opge- velend naar de volgende ruimte zie je een jongeman (de kunste naar zelf) staande op de rand van een trottoir in een verlaten straat met doorsnee eengezinswonin gen. Hij staat met zijn rug naar de rijweg en verklaart in mono toon uitgesproken eenregelige zinnetjes, dat zijn dagen bestaan uit het 's morgens doodmoe op staan, het 's middag bekaf zijn en 's avonds niet kunnen slapen. moesten voorkomen dat hier parachutisten landden. In de strenge winter van 1944-1955 hadden de Schiedammers wel een betere bestemming voor de houten palen. "Het weiland werd in de loop van de winter ontdaan van al zijn palen. In het begin werden er wel steeds weer nieu we bijgezet, maar die waren de week daarop weer verdwenen en in de kacheltjes opgestookt." In de jaren vijftig diende Gordijn bij de marine. "Van mijn vader mocht ik niet naar de koop vaardij. Dat vond hij maar een vrijgevochten bende. Maar ik mocht wel bij de marine. Een beetje discipline kon geen kwaad, vond hij. En dat vond ik ook wel." In 1956 kwam hij aan boord van de Hr. Ms. Jan van Brakel, als dat schip de orde moet herstellen in het dorp Ajam op Nieuw-Guinea. Daar waren bewoners weer overgegaan tot koppensnellerij en kannibalisme. "Een reportage op televisie gaf me aanleiding om een reünie te houden met alle opvarenden van het schip die er nog zijn. Er kwa men dertig opvarenden die elkaar na vijftig jaar weer eens tegen bouwde netwerk heeft hij de rest van zijn leven kunnen teren. Aan de hand van tal van theorie ën, beweringen, uitspraken en feiten plaatst Kikkert de gedra gingen van Bernhard in een prachtige tegenstelling tot het beeld dat in het bezette Neder land rond de prins was ontstaan. Immers: in de ogen van velen werd de prins een nationale fi guur, een onverschrokken strijder voor het vaderland. Op zijn minst schokkend is het daarom om te lezen dat de Britse monarch George, prins Bernhard in juli 1946 recht in de ogen blik te en de historische woorden sprak: 'Van alle mensen die ik ken, bent u de enige die van de oorlog heeft genoten'. Met deze woorden eindigt het boek. 'Het aardige van Bernhard's tijd in Tenslotte loopt hij achterwaarts de rijweg over en dat veroor zaakt bij de kijker een schrikre actie. Achter het volgende gor dijn komt op een video een ME bus aanrijden, synoniem voor geweldbestrijding en meestal een bewaarplaats voor opgepak te relschoppers. De wagen par keert en je verwacht een gerichte actie tegen de overstekende zonderling, maar er stappen vijf ballerina's uit, gekleed in tutu's die midden op de weg, begeleidt door klassieke muziek, een dans uitvoeren. De tegenstelling kan niet groter zijn. De contrasten die Guido van der Werve in zijn filmpjes toont, ge ven een mix van melancholie en emoties maar ook van humor. De scènes die hij filmde in een Chi nees take away réstaurantje in de buurt waar hij woont zijn geestig en tegelijkertijd roepen zij het kwamen." Ook over die reünie schrijft hij in zijn boek. Wielerbaan Kenners van de Schiedamse sportwereld zullen in het boek van Jan Gordijn veel bekende namen aantreffen. De auteur was immers onder meer voorzitter van Olym pus Schiedam, penningmeester van wielerclub RC Schiedam, voorzitter van wielerclub Harga, mede-initiatiefnemer van de pro fronde van Schiedam en van de avond-fietsvierdaagse en mede oprichter van de plaatselijke wie lerbaan. "Oh nee, ik was geen wielrenner. Maar organiseren kan ik als de beste", zegt hij. Daar naast was hij in het wielrennen ook een gewaardeerd gangmaker. Sinds elf jaar woont Jan Gordijn in Barendrecht. Daar is hij bij veel mensen bekend als taxichauffeur. Ook over dat werk schrijft hij in het boek enkele anekdotes. "Wat niet is vastgelegd, bestaat niet", schrijft de Schiedamse gemeente archivaris Laurens Priester in het voorwoord van het boek. "Jan Gordijn heeft dit motto goed be grepen. Hij heeft een belangrijk deel van zijn leven in dit werk ge- Londen is dat er zoveel bewaard is gebleven', verduidelijkt Kik kert. 'Hij is daar door meerdere instanties nauwlettend in de ga ten gehouden: door de Britse ge heime dienst, de Nederlandse en door Wilhelmina's informant Van 't Sant. Het is interessant om als lezer te bedenken hoe het karakter van mensen gebeurtenissen kunnen bepalen. Want wat als niet Bern hard maar prins Claus tijdens de oorlog al prins der Nederlanden zou zijn geweest? Kikkert vindt dat het niet bepaald bescheiden karakter van Bernhard hem tot de opvallende figuur in de oorlog heeft gemaakt. 'Claus zou nooit in die mate naar voren zijn getre den, maar meer achter de scher men hebben gewerkt. Maar na beeld van eenzaamheid op. In het oude pandje dansen op de eerste verdieping vrouwen in kledij uit het eind van de 19e eeuw. Rustig en vol overgave. De camera zwenkt naar beneden waar zo'n vijftien mannen van boven de vijftig met een droeve ingekeerde blik naar een scherm lijken te kijken waarop de vrou wen te zien zijn. Het is alsof ze met weemoed terugblikken op hun eigen leven. Van der Werve: "Ik kom daar re gelmatig en het viel me op dat deze mannen, allemaal alleen staand, een afhaalmenu bestel den en daar zwijgend op zaten te wachten. Nooit gaat iemand aan een tafeltje zitten om het op te eten. Als vanzelf ontstond het idee met dat gegeven iets te doen. "De kunstenaar vertelt dat toeschouwers heel verschillend op zijn werk reageren. "Sommi gen moeten erg lachen om de vi- documenteerd. Veel zaken zijn wellicht op dit moment vooral voor zijn familie interessant, maar naarmate de tijd verstrijkt wint zijn relaas aan historisch belang." tuurlijk zou ook hij als Duitser net als Bernhard gewantrouwd zijn.' Het boek voedt opnieuw de be hoefte om precies tot in detail te willen weten wat de rol van Bern hard nu werkelijk is geweest. Dit is natuurlijk de uitdaging en pas sie voor de geschiedschrijver in het algemeen. Wat er ook wordt gedocumenteerd, er blijft altijd een zekere mate van twijfel. Maar wie het boek De Prins in Londen leest, krijgt het buitenge woon sterke vermoeden dat de Oostvoornse historicus J.G. Kik kert ook deze keer weer erg dichtbij de waarheid komt. De Prins in Londen, Bernhard 1940-1945. Door J.G. Kikkert, uitgeverij A spekt. ISBN: 90- 5911-219-9 Te koop in alle boek handels. deo waarop iemand zich in een eindeloos lijkende repeterende reeks, door het hoofd schiet, an deren zien er de lol niet van in en lopen direct door." Guido van der Werve bezocht de Rietveld Academie en kreeg al kort na zijn afstuderen de Rene Coelhoprijs toegekend door het Nederlands Instituut voor Medi akunst. Bij de tot standkoming van I dont 't want to get involved in this verleenden onder andere danseressen van de Nationale balletacademie hun medewer king en kreeg de kunstenaar ver schillende subsidies vanonder meer het Fonds voor beeldende Kunst, Vormgeving en Bouw kunst Amsterdam en het Amster damse Fonds voor de Kunst. Pand Paulus aan Korte Haven 125 is geopend van donderdag tot en met zondag van 13.00 - 17.00 uur. Entree gratis. 'Een brok historie van de Schie dammer Jan Gordijn' telt 253 pa gina's met veel illustraties. Het is een uitgave van Goga Boek te Heerhugowaard (ISBN-nummer 90 75311 893) en kost 19,95 euro. Het boek is in Schiedam te koop bij boekhanden Van Leeuwen en is in elke andere boekhandel te be stellen. SCHIEDAM- Op donderdag 27 mei a.s. organiseert het district Schie dam van de politie Rotterdam-Rijnmond wederom een fietskijkmid- dag voor mensen die aangifte hebben gedaan van diefstal van een (brom)fiets. De politie stalt van 16.00 tot 19.00 uur alle gevonden fiet sen uit op de binnenplaats van het politiebureau aan het Bijdorpplein. De rechtmatige eigenaar kan zijn of haar rijwiel op vertoon van de aan gifte terugkrijgen. Er worden geen fietsen te koop aangeboden. Om te voorkomen dat de fiets gestolen wordt, wordt aangeraden twee verschillende sloten te gebruiken. Bijvoorbeeld een ringslot voor het achterwiel en een sterk kabel- of kettingslot om de fiets vast te zetten. Veel fietsendieven zijn namelijk gespecialiseerd in het openmaken van één type slot. Met het doen van aangifte helpt u de politie om een dui delijk beeld te krijgen van de fietsdiefstallen, zoals het aantal, de loca tie en het tijdstip. Op basis hiervan kan gerichter gesurveilleerd wor den en wordt de 'pakkans' groter. Aangifte van diefstal van een fiets of bromfiets kan men doen aan het bureau, telefonisch via 0900-8844 (lo kaal tarief) of via het internet www.politie-rotterdam-rijnmond.nl. VAN 10.00 UUR - 17.00 UUR IN CAPELLE RO SCHIEDAM - Eigenlijk heeft de Amsterdamse kunste naar Guido van der Werve geen zin om uitleg te geven bij zijn film- en videoproject don 't want to get involved in this', dat nog tot en 13 juni te zien en te ondergaan is in Pand Paulus. "Je moet als bezoeker van mijn labyrint de gebeurtenissen die zich afspelen in de verschillende ruim ten gewoon op je laten inwerken. Iedereen heeft tenslotte een andere kijk op de werkelijkheid. Misschien dat ik over dertig jaar in een boek beschrijf wat mijn uitgangspunten waren maar nu is het voor mij ook nog altijd een ontdek kingstocht." aldus Van der Werve. 27 jaar geleden kochten wij een huis op erfpachtgrond. De erfpacht was in vergelijking met omringende gemeenten hoog, maar wel voor 25 jaar vast, te rekenen vanaf 1976. De uitgifte viel onder het regime van de Modelvoorwaarden uit 1926. Niemand van de kopers heeft kunnen voorzien dat bij de herziening van de erfpacht de gemeente de voorwaarden zo onredelijk zou toepassen. Het project van 16 huizen staat op een stukje grond dat bij uitgifte een grondwaarde had van 592 duidend gulden. Bij de herziening van de erfpacht in 2001 werd het zelfde stukje grond getaxeerd op 1,8 miljoen gulden. Er werd in Schiedam al jaren gediscussieerd over erfpacht en met de PvdA uit het college wordt de knoop doorgehakt en besloten erf pachtgrond te verkopen. Veel bewoners zijn tevreden. Ik heb een aanbod gekregen van de gemeente. Drie jaar na de vorige taxatie wordt het stukje grond opnieuw getaxeerd. De waarde is in die drie jaar met 74% gestegen tot boven de 3 miljoen gulden. Het stukje dat wij in erfpacht hebben, mogen we kopen voor 83.141.05 euro (kosten koper) oftewel voor 225 m2 bijna 370 euro per m2. Dit is 6 keer de kostprijs! In de jaren 2004, tot en met 2007 gaat Schiedam zo een paar duizend erfpachtcontracten te gelde maken. Oh, ja en dan dit nog. De brief van de gemeente is gedateerd op 13 mei 2004 en daarin staat: "Ik verzoek u bijgaand formulier in te vul len en aan mij te retourneren zodat het antwoord uiterlijk 3 juni 2004 in mijn bezit is. Nogmaals: het betreft een vooralsnog eenmalige mo gelijkheid om een aanbod te ontvangen. Deze mogelijkheid vervalt als ik op genoemde datum geen formulier van u ontvangen heb. Met vriendelijke groet ondertekend namens de gemeente". Tot slot: Onze erfpacht werd in 1976 berekend met 9,25% rente en dat kwam uit op FL 3.300. Bij de herziening in 2001 werd met 6 gerekend. Zou ons contract met Vlaardingen zijn geweest dan zou de nieuwe erfpacht ongeveer FL 2.100 zijn geworden. Schiedam ver hoogt naar FL 5.800 met het argument dat de grond drie keer zo duur is geworden. Snapt u nog wie er van drie walletjes eet en wie grond in overheids handen wil houden om speculatie tegen te gaan? H.M. Peters t> Prins Bernhard genoot van oorlog Jan Gordijn:'Van mijn vader mocht ik niet naar de koopvaardij. Dat vond hij maar een vrijgevochten bende FOTO: Cor Vos De Prins in Londen is de titel van Kikkert's nieuwste boek.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 13