10% H 30% H 50% H 70% r Certificaat als beloning Fietsvierdaagse Whiplash aanspreekpunt Steppuzzeltocht Leonard van Rees •O Marianne van Velzen Leonard van Rees Romsom- SCHIEDAM SCHIEDAM- Na 55 lessen en twee examens kan er worden ge steld dat de 100 cursisten uit Schiedam de computer door en door kennen. Alle cursisten van de cursus tekstverwerking zijn dan ook geslaagd. Afgelopen donderdag mochten zij als belo ning hun certificaat in ontvangst nemen in wijkcentrum Wibaut- plein. De cursus is in samenwerking met Bureau Medelanders en het Albeda College tot stand geko men. Voor veel mensen was de computer nog een raadsel of was de drempel om dit te gaan leren erg hoog. Dat kan zijn omdat zij de taal niet goed beheersen of niet goed op de hoogte zijn van het aanbod. Bureau Medelanders heeft de cursisten geworven en vervolgens op maat een cursus, in de buurt, aangeboden. Ook werden er docenten ingezet met veel ervaring in individuele be geleiding. Het certificaat is een erkende deelkwalificatie administratief medewerker waarmee de ex-cur- sisten bij het Albeda College verder kunnen leren voor admi nistratief medewerker. SCHIEDAM - De jaarlijkse avondfietsvierdaagse wordt dit maal gehouden vanaf maandag 21 tot en met donderdag 24 juni. Startpunt voor de ritten van 50 en 25 kilometer is het complex van de Softbal Honkbalvere niging Schiedam in Bijdorp. De tocht van 50 kilometer is voor doorzetters. De mensen, die het wat rustiger aan willen doen kunnen kiezen voor helft van die afstand. Door leden van organi sator Toerclub Rijnmond zijn weer prachtige routes samenge steld. Het evenement biedt de re creatieve en sportieve fietser de kans om te genieten van alles wat het Rijnmondgebied en het Westland te bieden heeft. De 25 km-routes worden dit jaar volle dig uitgepijld, maar er zijn ook routebeschrijvingen beschikbaar. Er kan gestart worden tussen 18 uur en 19 uur. De deelnemers hebben tot 21.30 uur de tijd om hun tocht te voltooien. Degene, die slechts een enkele avond wil len meefietsen kan een dagkaart kopen. De eerste avond fietsen de deel nemers richting Maassluis. De tweede avond vormen de Acker- dijkse plassen het verste punt van de route. In de derde tocht krijgt de Vlaardingse Vaart aan dacht en wordt Schipluiden aan gedaan. De vierde avond is een fraaie polderrit rond Schiedam en Vlaardingen. Iedere avond is er onderweg een verrassing. Men kan zich vooraf aanmelden bij de volgende rijwielhandela ren: Hans Damme Borodinlaan 60, C.B.Hoppstein Dam 16a, Van Rietschoten Prof. K.Onnes- laan 82, 't Centrum, Noordeinde 2, 't Schuurtje, Hoogstraat 74a, bij het VVV-kantoor en Kapsa lon Schilperoort. En tevens bij het vertrekpunt. Bij voorinschrij ving kost deelname vier euro, bij aanmelding bij het vertrekpunt vijf euro. Een dagkaart kost 1,50 euro. Voor informatie kan men terecht bij Bert Roeling 010- 43405992. REGIO- Het Whiplash Informa tiecentrum Europa (WIE) houdt op 25 juni in het GGD-gebouw in Rotterdam van 10.00 tot 12.00 uur inloop spreekuur voor en door whiplashpatiënten. Er kunnen vragen worden ge steld over 'whiplash vriendelijke behandelaars' en over een juri disch second opinion. Ook partners en familieleden zijn van harte welkom. Als groep van een zestal whiplash lotgenoten is WIE begonnen met het adviseren van 'nieuwe whi plashpatiënten'. Die kunnen bij hen geheel belangeloos en koste loos terecht op het gebied van juridische en medische vragen. Naast een maandelijks inloop spreekuur is er op dinsdag en donderdagochtend van 10-12.00 uur telefonisch spreekuur. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met: 0167-56 78 60 of 0165-51 18 69 SCHIEDAM- De eerste steppuz zeltocht in Schiedam gaat op 17 juni vanaf de Buitenhavenweg van start. Om 20.00 uur geeft burgemeester Scheeres het start schot. De steppuzzeltocht wordt geor ganiseerd door Onze Regio WV in samenwerking met Stichting Playground. SCHIEDAM-Dit jaar brengt SWS - Theater Femus de familievoorstel ling "Oliver", het bekende verhaal van Charles Dickens over de weesjongen Oliver Twist. De première is op vrijdag 11 juni in het Theater van Vlaardingen, zaterdag 12 juni volgt nog een voorstelling. Op een buitenstaander zou de laatste repetitie, afgelopen zon dag in de Blauwe Brug, romme lig kunnen overkomen. Twee steigers worden bevolkt door een vijftiental jonge acteurs en actrices. Regisseuse Laura Adriaanse is pas in tweede in stantie tevreden over de door de 11-jarige hoofdrolspeler Sam Schaap voortgebrachte huilpar- Schijn bedriegt. Hoewel het de cor inderdaad eenvoudig is, be halve de twee genoemde bouw- stellingen wordt slechts gebruik gemaakt van 9 houten kisten en 18 jute zakken, worden hier de laatste puntjes op de i gezet. Op woensdag wordt er nog de nodi ge aandacht aan de technische details besteed en donderdag volgt de officiële generale repe titie. Olga Hartman van Theater Femus: "De repetities lopen al vanaf januari, maar voor een dergelijk grote productie is dat zeker niet lang. Naast de woensdagmiddagen hebben we ook een aantal maal op zondag middag gerepeteerd. De ervaring leert echter dal pas op het moment van de voorstel ling zelf alles op zijn plaats valt." Vriendschappelijke band De zestien benodigde kinderen waren snel gevonden. Heel snel zelfs: binnen een half uur waren de rollen vergeven. Hoewel er geen audities plaatsvinden (elk kind kan in principe meedoen), wordt er wel gekeken of iemand voor een bepaalde rol geschikt is. Inmiddels is er een hecht team ontstaan, een vriendschap pelijke band waar ook de vier volwassen acteurs van meege nieten. De voorstelling is geschikt voor alle leeftijden, een aangrijpend verhaal, in een hedendaags jasje gestoken, over een arm wees jongetje, wiens leven niet be paald over rozen gaat. Vanuit het armenhuis verkocht aan een begrafenisondernemer vlucht hij naar Londen om terecht te komen bij een dievenbende. Gelukkig maakt hij ook veel momenten mee vol vrolijkheid en geluk, en loopt alles toch nog goed af. Kaarten kosten 6 euro per stuk. Reserveren kan bij het Theater van Vlaardingen 010 4340500/info@theatervan- vlaardigen. dein .veel gelden nog meer SCHIEDAM- "Onbegrijpelijk", vinden de bewoners aan de Jan Evertseweg het plan van DCMR om aan B en W het advies te geven de spuit- werkzaamheden van con structiebedrijf Huisman Itrec weer te gaan gedogen. Al vier jaar liggen de negen tien bewoners van het Schiedamse industriegebied Vijfsluizen overhoop met het bedrijf dat in 2000 een spuitloods bouwde op nog geen 20 meter van de wonin gen vandaan. Zij klagen al jaren over een penetrante lucht van verfoplossers afkomstig uit de loods. Het begon allemaal in 1990. De gemeente had het plan opgevat om een groot deel van het oude Wilton Feyenoord terrein op nieuw als modern industrie ter rein te gaan inrichten. Het milieu was categoraal ingedeeld naar zwaarte zodat er zelfs langs de Jan Evertseweg niet alleen ge werkt maar ook gewoond kon worden. Hierover is destijds in het college vaak gedebatteerd want het betekent nogal wat als je als gemeente je woongrenzen gaat verleggen. Toch is er op een gegeven moment begonnen met het Vijfsluizenplan. Uiteindelijk zijn er zo'n zes families bereid gevonden hun woning boven hun werkplaats te bouwen aan de Jan Evertseweg. Door een bericht in het Stadsblad kwamen de bewo ners er in 2000 achter dat het be drijf Huisman Itrec, die het ter rein achter de woningen bezit, van plan was een dertien meter hoge spuitloods te gaan bouwen. Direct is er bij de Raad van State door de bewoners bezwaar tegen het plan aangetekend maar dit voorkwam niet dat Huisman in mei 2000 een milieuvergunning kreeg. In september 2000 is het bedrijf op eigen risico en zonder bouwvergunning gestart met de bouw van de loods. De milieu vergunning werd op foute bere keningen afgegeven. De uitstoot bleek veertig maal hoger dan aanvankelijk vermeld. In 2002 werd Huismans vergunning ver- nietigd maar in december van dat jaar besloot B enW een gedoog vergunning af te geven aan het bedrijf mits er aan een aantal mi- lieueisen werd 'voldaan. In juli 2003 werd ook deze vergunning ingetrokken omdat er nog teveel stankklachten bij DCMR binnen kwamen. Door tussenkomst van de Raad van State mocht de loods echter in gebruik blijven. Stank "Ik ben er dag en nacht mee be zig," zegt Ineke Brussé. Vanaf haar balkon kijkt zij tegen de enorme grijze wand van de loods aan. "Vroeger keek ik hier uit over de waterweg en zag de grote container schepen binnenvaren. Jammer van het uitzicht maar daar kan ik wel mee leven. Niet met de stank en het idee dat mijn kind ziek zou kunnen worden." "Deze spuitloods had hier nooit mogen staan. Wij wonen hier al sinds 1994. De indeling van Vijf sluizen liet toe dat er indertijd be drijfswoningen gerealiseerd kon den worden aan de Jan Evertse weg. Wij en een aantal andere ge zinnen hebben daar gebruik van gemaakt want het was eigenlijk een ideale locatie. Toen ging Huisman het bedrijf met een spuiterij uitbreiden." Het bedrijf Huisman Itrec is één van de grotere werkgevers in Schiedam en geniet internationa le faam doordat zij samen met Mammoet hielp de Russische onderzeeër Kursk te bergen. Zij ontwerpen bijzondere hijs- en transportinstallaties, bouwen voor de scheepvaart en zetten pretparkattracties in elkaar. Ook zijn zij wereldwijd de grootste le verancier van pijplegsystemen. Huisman vindt zelf dat zij alles hebben gedaan wat binnen de mogelijkheden lag om de overlast voor de omwonenden zo gering mogelijk te houden. Zo zijn er koolstoffilters geplaatst en zullen binnenkort de pijpen die de uit stoot afvoeren met 30 meter wor den verlengd. "Het is onbegrijpelijk," zucht In eke Brussé, "We hebben vorige week van DCMR vernomen dat Huisman geen koolstoffilters meer hoeft te gebruiken. Zij ne men genoegen met de verhoogde schoorstenen. Voor ons als direct omwonenden zullen de proble men, door de verhoogde schoor stenen, wel minder worden maar het probleem zal zich verplaat sen. Wij dienen nu nog als buffer voor de Julianalaan en B.K.laan maar als die pijpen straks dertig meter hoger komen dan zal de toxische uitstoot in de wijk neer komen. Dan zal waarschijnlijk heel Schiedam-West in de stank zitten." SCHIEDAM- Het is de vraag of de leerlingen van Jeugdtheaterschool De Teerstoof wel genoeg slaap hebben gekregen. Sinds 4 juni staan zij namelijk weer op de koortsverhogende planken van het theater aan de Nieuwstraat met "Zeg Kaas!", een voorstelling vrij naar het boek "Man en Muis" van Paul Biegel. Een aan een rolstoel gekluisterde oude man kan weinig uitrichten wanneer de muizen op tafel dan sen. Het loopt echt uit de hand wanneer deze zich toegang tot zijn computer weten te verschaf fen en hiermee driftig aan het be stellen slaan. Ook muizen van buiten krijgen namelijk lucht van de hoeveelheden kaas en het ge notmiddeltje 'kelp' waaraan zij zich tegoed doen. Het wordt een ware plaag. Zelfs een rat, die na tuurlijk de rol van slechterik op zich neemt, deelt in de feest vreugde. Gelukkig wordt uitein delijk het kwade door het goede overwonnen. Handen tekort Twee jaar geleden is de theater school, samen met het Jeugdthe ater en het Jeugdimpressariaat, gestart met 50 leerlingen. Het leerlingenaantal is in het tweede seizoen meteen verdubbeld. Toch wil men een naar verhouding kleine school blijven. Het sociale aspect staat hoog in het vaandel. In een veilige sfeer wordt veel aandacht geschonken aan om gangsvormen en een persoonlijke benadering. In principe is ieder kind (zonder auditie) welkom. Daarnaast wordt een grote be trokkenheid van de ouders en vrijwilligers verwacht. Deborah Lens, belast met de zakelijke en artistieke leiding: "Hoewel het fantastisch loopt, is het hard wer ken en komen we handen tekort. Meer vrijwilligers kunnen we dan ook altijd goed gebruiken." Een en ander wil echter niet zeg gen dat het er niet zeer professio neel aan toe gaat. Er wordt uitgegaan van drie, ge lijkwaardig geachte kunstdisci plines: drama, dans en zang. De ze worden onderwezen door do centen met de nodige opleiding en werkervaring. Maar ook de overige betrokkenen kenmerken zich door hun professionaliteit. Deborah Lens somt op wat er zo al komt kijken bij een productie als "Zeg Kaas!"; kostuums, gri me, kapsels, regie, choreografie, techniek enzovoorts. Vroeg naar bed Toch zijn het de acteurs en actri ces die het uiteindelijk moeten waarmaken. Deborah Lens hierover: "het is voor de kinderen best heftig. Ze zijn inderdaad bloednerveus! Ze hebben het advies gekregen vroeg naar bed te gaan. Boven dien is hun verzocht zich niet al tijdens de schoolreisjes de kelen schor te zingen!" Vorige week donderdag ging de eindproductie in première als schoolvoorstelling. Daarna vol gen nog voorstellingen op 4,5,11 en 12 juni. Informatie via: Jeugd theater De Teerstoof. Telefoon: 010 2465932. De productie is mede mogelijk gemaakt door Fonds Schiedam Vlaardingen en omstreken. Geld. geld. Ja, daar lust Gemeente Schiedam wel pap van in het kader van de mo dernisering van de erfpacht of te wel grondverkoop aan huiseigena ren, die van hun erfpacht afwillen. Beducht als ze zijn voor erfpacht perikelen in de toekomst van de kant van de gemeente (Denk aan de afgelopen erfpacht canonherzieningen 2003). Die mogelijkheid wordt hen nu geboden door de gemeente, mits men eerst de Staatsloterij wint. Eind mei viel de brochure met bijbehorend aanbod in de bus en men heeft tot 08 juni de tijd om óf een vrijblij vende offerte aan te vragen, óf om het aanbod af te wijzen met ver melding van redenen. Men krijgt daarna geen nieuwe kans meer om de grond te kopen, behalve bij verkoop van het huis dan kunnen de nieuwe eigenaren het bij de Gemeente aanvragen. Een vrij krappe tijd om één en ander uit te zoeken. Het Bestuur van de VvE beraadt zich nog over hoe nu te handelen: **bezwaar maken als VvE of elke bewoner individueel **eventueel in een Raadsvergadering naar voren brengen. Er is geen touw aan vast te knopen waarom de gemeente per ver schillend aantal vierkante meters een zelfde prijs vraagt. Wat wel dui delijk is, is dat men de canonverplichting voor de tweede canonperio de (50 jaar) VANAF 2033 ook alvast maar doorberekent. Het postze geltje grond (122 m2) onder het huis van ondergetekende is op de einddatum van de erfpacht (welke einddatum: 2033 of 2083) EUR103.875,56 waard volgende de knappe financiële koppen van Schiedam en de grond anno 2004 is EUR37.073,16 in bebouwde staat en EUR44.700,00 in onbebouwde staat. Ongelofelijk in zo'n dorp als Schiedam met zijn om en nabij 70.000 inwoners, in 2083 een grond prijs van EUR851,00 per vierkante meter! Een gek die het er voor geeft, want bij verkoop van je huis dien je deze grondprijs natuurlijk altijd door te rekenen aan de koper. Momenteel bedraagt de ge middelde verkoopprijs van een rijtjeshuis in bv. de Warmoezenier- straat met afgekochte erfpacht EUR200.000, tel daarbij op de door de Gemeente berekende grondprijs minus de door sommigen reeds be taalde erfpacht afkoopsom en het huis wordt redelijk zoniet geheel on verkoopbaar. De taxatie is uitgevoerd door afdeling Vastgoed van Gemeente Schie dam en men stelt reeds in hun folder dat er over de prijs niet onderhandeld of hiertegen bezwaar kan worden gemaakt, want men gaat er vanuit dat er geen fouten zijn gemaakt. Klinkt ons dat niet be kend in de oren? Ook de bijkomende kosten zijn niet mis: notaris- kosten, kadastraal recht, kosten omzetten hypotheek, 19% BTW, overdrachtsbelasting! Wij adviseren onze leden: bezint eer gij... tekent en laat u goed adviseren! Jokes van Grootveld Wijk en Buurt Beheer VvE d'Ambachten Woudhoek Wachtgeld In mijn stukjes ben ik altijd vrij kritisch op ons. gemeentebestuur, maar nu moet ik ze toch een compliment maken. Dat partijen die el kaar uitgescholden hebben en niet meer door één deur konden toch weer tot elkaar gevonden hebben vind ik klasse. Het getuigt van in telligentie en moed als je ingegraven stelling kan verlaten en het ver volgens eens wordt. Dhr. Groene kan dan wel spreken van kiezersbe drog maar dat is zeker niet waar. Ik denk dat maar weinig kiezers zouden willen dat er weer een wethouder op wachtgeld gesteld wordt (Habermehl) en dat er vervolgens twee nieuwe wethouders benoemd moeten worden. De Schiedammers hebben in het verleden al zo vaak betaald voor ambtenaren, die omdat zij door frustratie over hun werk of omdat ze met hun collega's niet meer door één deur kunnen thuis zaten met wachtgeld. Ik denk hierbij aan een museumdirecteur, een theaterdirecteur en nu weer een brandweercommandant. Dit zijn dan alleen nog maar de prominenten, die in de krant komen: er zijn er waarschijnlijk nog veel meer. Mooi dat de gemeenteraad nu zelf het goede voorbeeld geeft om conflicten als volwassen mensen op te los sen. Voor de heer Groene speelt het financiële plaatje natuurlijk geen rol: de gemeente kan volgens hem toch altijd de erfpacht weer met een paar procent verhogen en zo de begroting sluitend maken. Van, de door de PvdA afgebrande wethouder Habermehl, heb ik een goede in druk. Toen ik een tijd geleden een kritisch stuk schreef over het glas museum zocht hij mij de volgende dag op om met mij van gedachten te wisselen. Een bestuurder die zijn criticasters recht in de ogen durft te zien en van man tot man wil praten vind ik een verademing na het regenteske bestuur, dat wij de afgelopen decennia gehad hebben. De verkiezingsuitslag was heel duidelijk; het college dat er nu zit was het meest gewenste. Over 2 jaar geven wij weer een nieuw oordeel en misschien dat de PvdA dan weer in beeld komt, maar eerder zou echt kiezersbedrog zijn. Andreas Rose VERBOUWINGS OPRUIMING DAMES- EN HERENSCHOENEN I Ook voor steunzolen I Tel. 010-414 53 70 Meent 85a - Rotterdam Zo. ma. gesloten Mode in Pasvorm schoenen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 JUNI 2004 24 - 1442 Theater Femus speelt Oliver tij- Huisman treft straks hele wijk Ingezonden brieven Het uitzicht van de familie Brussé. De Teerstoof speelt "Zeg Kaas!" Birkenstoek, Bommel, Dortidorf, Durea, Finneomfort, Floris. Footnotes, Ganter, Greve, Lloyd, Mephisto, Picard», Rontika, Rockport, Rolt, Solidus, Spiess, Tlieresia en Wolky.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 15